UEFA Futsal Cup 2004/05


overview | 2003/04 | 2005/06
Preliminary Round (Sep 10-12, 2004)

Group A (in Sheffield, England)
Sep 10: Sheffield        4-6  TiranŰ
[Goddard 21, Hall 22, Corran 32, Ebbutt 33;
  Llagami 5, 12, 34, Mullaj 9, Resuli 17, Hysa 39]
Sep 11: TiranŰ           3-3  Varna
[Mullaj 8, 12, 16; Hristov 3, Kalchev 25, Sofroniev 31]
Sep 12: Varna           13-6  Sheffield
[Goddard 4og, Kalchev 9, 12, 15, 34, 36, Hristov 14, Kamenov 22, 29,
  Dimitrov 26, 28, 35, Andreev 38; Tibbenham 19, 37, Kamenov 25og, Axcell 34,
  Corran 35, Ebbutt 39]

1.FC MAG VARNA (Bul)               2  1  1  0  16- 9  4
2.SK TIRAN╦ (Alb)                  2  1  1  0   9- 7  4
3.Sheffield Hallam FC (Eng)        2  0  0  2  10-19  0

First Qualifying Round (Oct 2-17, 2004)

Group 1 (in Beograd, Serbia & Montenegro)
Oct  5: Beograd          6-1  Incar Nitra
[Rajic 10, 22, Bogdanovic 10, MiÜcevic 13, Kocic 37, 38; Pavlovic 27]
        Intervi˙        17-1  Cap del Carrer
[Andreu 5, 15, 25, 25, 32, 36, Julio 6, Marquinho 7, 14, Javi Limones 11, 22,
  Luis 12, 18, 35, Joan 22, 24, Daniel 26; Babot 26]
Oct  6: Beograd          4-0  Cap del Carrer
[Cvetanovic 3, ŐoÜa 12, Nikolic 33, MiÜcevic 33]
        Incar Nitra      0-8  Intervi˙
[Javi Limones 6, 8, Daniel 11, Joan 15, 18, Andreu 23, Marquinho 33, Luis 38]
Oct  8: Cap del Carrer   0-6  Incar Nitra
[Pavlovic 10, 18, 36, Bochnovic 11, Paulovic 17, Hesek 40]
        Intervi˙         7-3  Beograd
[Daniel 5, 15, 33, Schumacher 25, 35, Andreu 29, 34;
  Pavicevic 20, Kocic 24, ŐoÜa 25]

1.BOOMERANG INTERVI┌ FS (Esp)      3  3  0  0  32- 4  9
2.KMF Marbo Beograd (Smn)          3  2  0  1  13- 8  6
3.1. SC INCAR Nitra (Slk)          3  1  0  2   7-14  3
4.FS Cap del Carrer (And)          3  0  0  2   1-27  0

Group 2 (in Skopje, Macedonia FYR)
Oct  7: Split            0-5 Almaty
[Castro Da Silva 11, Burtin 12, Camara Sobral 22, Luiz Firmino 23,
  Gomes De Oliviera 27]
        Skopje           5-6 Minsk
[Kostovski 7, 12, Janevski 22, 24, Georgiev 25;
  Dediulia 4, 22, Lushkouski 4, 28, Kouznetsov 5, 17]
Oct  8: Minsk            4-4 Split
[Varonin 9, Dediulia 16, 32, Kadakov 18; Ibrisimovic 12, Delpont 14, Jarni 17, 22]
        Skopje           1-5 Almaty
[Mitev 19; Castro Da Silva 6, Camara Sobral 12, 29, Luiz Firmino 24, Butrin 30]
Oct 10: Split            4-3 Skopje
[Osibov 1, 35, Salacan 26, 31; Mitev 16, 30, Kirov 36]
        Almaty           4-5 Minsk
[Bondarev 12, Luiz Firmino 27, Gomes De Oliveira 32, Butrin 35;
  Ivaniutsin 6, Lushkouski 7, Dediulia 24, Castro Da Silva 39og, Varonin 40]

1.FC DOROZHNIK MINSK (Blr)         3  2  1  0  15-13  7
2.MFSC Kairat Almaty (Kaz)         3  2  0  1  14- 6  6
3.MNK Split (Cro)                  3  1  1  1   8-12  4
4.KMF Skopje (Mkd)                 3  0  0  3   9-15  0

Group 3 (in Chrudim, Czech Republic)
Oct 14: Sporting        14-3 Yerevan
[Gonšalo ┴lves 6, ZÚzito 10, Costa Alves 10, 14, 20, 24, Justino 13, 16, 29,
  Roxo 16, 25, 32, JoŃo Pires 27, 37; Danielyan 17, 26, Niazyan 30]
        Chrudim          2-1 Chisinau
[Kopeckř 4, Formßnek 15; Smirnov 29]
Oct 15: Chisinau         0-4 Sporting
[Costa Alves 8, 20, 39, Gonšalo ┴lves 21]
        Chrudim          3-2 Yerevan
[Vladyka 15, Kopeckř 25, Dvorßk 37; Yedigaryan 9, Mikaelyan 29]
Oct 17: Yerevan          6-5 Chisinau
[Mikaelyan 6, 9, 19, Karapetyan 24, Melkumyan 26, Danielyan 31;
  Untila 4, Duizhenko 13, 36, Iacovenco 33, Galusca 39]
        Sporting         3-2 Chrudim
[Bibi 3, 15, Roxo 22; Vladyka 8, Dvorßk 34]

1.SPORTING CLUBE DE PORTUGAL (Por) 3  3  0  0  21- 5  9
3.FK Era-Pack Chrudim (Cze)        3  2  0  1   7- 6  6
4.Politekhnik Yerevan (Arm)        3  1  0  2  11-22  3
2.FC Camelot Chisinau (Mda)        3  0  0  3   6-12  0

Group 4 (in Amsterdam, Netherlands)
Oct  2: Murcia          10-1  Nicosia
[Teixeira Junior 1, 6, 17, 18, Elia Teixeira 16, Kike 26, 35,
  Joel Queirˇs 31, MarquÚs Roris 37, Sorrejˇn Sßnchez 40; Sarkisian 33]
        MarlŔne          6-4  Mostar
[Goudmijn 3, Thies 8, 22, Blankendal 26, Roest 27, Sadal 34;
  Lalic 22, 38, Tjaden 26own, Vladisavljevic 38]
Oct  3: Mostar           2-5  Murcia
[Lalic 22, 28; Teixeira Junior 8, Cobeta 11, Kike 19, 26, 39]
        MarlŔne          5-3  Nicosia
[Roest 11, 20, Goudmijn 25, Blankendal 32, Ajnane 36; Sarkisian 11, 34, 40]
Oct  5: Nicosia          7-8  Mostar
[Sarkisian 7, Kalli 13, 38, 39, Dassaev 21, Sevastides 36, 38;
  Lalic 9, 39, Lizde 15, Duvnjak 22, 29, Rebac 26, 35, Vladisavljevic 26]
        Murcia          10-1  MarlŔne
[Sorrejˇn Sßnchez 1, Elia Teixeira 7, 8, Cobeta 22, MarquÚs Roris 27, 28, 32,
  Joel Queirˇs 29, 36, Albar Manjˇn 37; Tjaden 26]

1.EL POZO MURCIA FS (Esp)          3  3  0  0  25- 4  9
2.FC MarlŔne (Ned)                 3  2  0  1  12-17  6
3.MNK Karaka Mostar (Bih)          3  1  0  2  14-18  3
4.AGBU Ararat Nicosia FC (Cyp)     3  0  0  3  11-23  0

Group 5 (in Bucuresti, Romania)
Oct  3: Bucuresti        5-2  Inkranes
[Lupu 16, Moraru 25, Romaniuc 29, Stanciu 30, Matei 38; Grazys 8, Juozaitis 36]
        Charleroi        8-0  Ilves
[Bezerra Da Silva 4, Leo 12, 34, L˙cio Rosa 21, 32, Almeida Martins 24,
  Ribeiro De Carvalho 27, Chaibai 35]
Oct  4: Inkaras          0-11 Charleroi
[L˙cio Rosa 2, Bezerra Da Silva 3, 4, Alex 7, 17, 18, Souza De Oliveira 12,
  Pauly 20, 32, 33, Chaibai 31]
        Bucuresti        5-2  Ilves
[Lupu 2, 17, 25, Matei 16, Romaniuc 22; Laitinen 23, Pulkkinen 28]
Oct  6: Ilves            4-3  Inkaras
[Terho 3, Torvinen 9, 20, 26; Grazys 12, Liutkus 24, Markevicius 40]
        Charleroi        9-4  Bucuresti
[Moraru 2own, L˙cio Rosa 5, Ribeiro De Carvalho 13, Leo 16, 17, 19,
  Bezerra Da Silva 22, Souza De Oliveira 32, Andre 37;
  Romaniuc 7, Moraru 34, 39, Lupu 38]

1.ACTION 21 CHARLEROI (Bel)        3  3  0  0  28- 4  9
2.FC Bodu Bucuresti (Rom)          3  2  0  1  14-13  6
3.Ilves FS (Fin)                   3  1  0  2   6-16  3
4.FK Inkaras Kaunas (Lit)          3  0  0  3   5-20  0

Group 6 (in Krakˇw, Poland)
Oct  5: Krakˇw           8-1  Iberia
[Korczynski 8, Cebula 9, 27, Filipczak 12, 13, 35, Lesniak 21, Maksym 25; Totlaze 3]
        Moskva          23-2  TiranŰ
[Ivanov 1, 9, 12, 26, 30, Kobzar 2, 11, Da Silva Junior 4, 12, 13, 17, 28,
  Maevski 7, 11, Cardoso Filho 7, 15, Dos Santos Nunes 8, 16, 31, 32,
  Larionov 32, 33, Dama 34own; Resuli 19, Mullaj 21]
Oct  6: Krakˇw           6-3  TiranŰ
[Marzec 2, 7, Filipczak 3, Bebenek 6, Jamroz 12, Maksym 28; Hysa 7, 34, Kalari 10]
        Iberia           1-10 Moskva
[Mizandari 3; Kobzar 1, 31, Ivanov 11, 32, 33, Malyshev 30, Larionov 34,
  Dos Santos Nunes 35, Cardoso Filho 37, 38]
Oct  8: TiranŰ           5-7  Iberia
[Dama 12, 21, Mullaj 14, 24, 36; Mizandari 1, Totlaze 4, 31, Kbiladze 26, 29, 38,
  Tsereteli 38]
        Moskva           3-0  Krakˇw
[Ivanov 3, Da Silva Junior 9, Dos Santos Nunes 36]

1.MFC DINAMO MOSKVA (Rus)          3  3  0  0  36- 3  9
2.KS Baustal Krakˇw (Pol)          3  2  0  1  14- 7  6
3.FC Iberia 2003 (Geo)             3  1  0  2   9-23  3
4.SK TiranŰ (Alb)                  3  0  0  3  10-36  0

Group 7 (in Baku, Azerbaijan)
Oct  5: Baku             3-4  Litija
[Lima Menezes 15, Borisov 24, 24; Goranovic 8, Leban 10, 12, Simic 40]
        Arzignano       10-3  Bugroff
[Teixeira Falcetta 2, 17, 26, 40, Carioca 4, 12, 21, 22, De Petta Taverna 13,
  Brancher 15; Rancans 24, Bogdanovs 25, Kovals 36]
Oct  6: Baku             4-4  Bugroff
[Lima Menezes 11, Hercbergs 22og, Da Silva Pires 33, 38; Idionovs 15,
  Ivanovs 31, Matvejevs 34, Djomins 37]
        Litija           6-5  Arzignano
[Horvat 6, 7, 33, Leban 26, Osredkar 31, 34; Foglia 13, 19,
  De Petta Taverna 17, Teixeira Falcetta 23, 26]
Oct  8: Bugroff          3-2  Litjia
[Baranovskis 26, Djomins 36, Idionovs 38; Baranovskis 20og, Horvat 37]
        Arzignano        6-0  Baku
[Brancher 4, Foglia 9, 39, De Petta Taverna 12, 13, Carioca 34]

1.KMN SVEA LESNA LITIJA (Slo)      3  2  0  1  12-11  6
2.Arzignano Grifo C/5 (Ita)        3  2  0  1  21- 9  6
3.FK Bugroff (Lat)                 3  1  1  1  10-16  4
4.MFK Turan Air Baku (Aze)         3  0  1  2   7-14  1

Group 8 (in Cs÷m÷r, Hungary)
Oct  5: Shakhtar         6-0  Varna
[Mansurov 4, 14, Moskalyuk 7, Moskvychov 18, Zadorozhniy 35, Pavlenko 36]
Oct  6: Varna            0-7  Cs÷m÷r
[Lichtenberger 1, 2, Zsamar 20, 30, Kovacsics 24, 38, Kilik Mansurov 31]
Oct  7: Cs÷m÷r           1-6  Shakhtar
[Mansurov 7, 15, Pylypiv 14, Moskalyuk 18, Kosenko 21, Moskvychov 24;
  Takˇ 37]

1.FC SHAKHTAR DONETSK (Ukr)        2  2  0  0  12- 1  6
2.Varpex FC Cs÷m÷r (Hun)           2  1  0  1   8- 6  3
3.FC MAG Varna (Bul)               2  0  0  2   0-13  0
4.Israel (withdrew)

Israeli federation didn't enter a team in the competition



Second Qualifying Round (Mar 14-22, 2005)

Group A (in Charleroi, Belgium)
Mar 14: Intervi˙         3-0  Litija
[Schumacher 19, 39, Javi Limones 21]
        Charleroi        7-4  Sporting
[Ribeiro De Carvalho 2, Robinho 10, Alex Almeida 12, Souza De Oliveira 15, 33, 38,
  Andre 27; Deo 9, Paulinho 18, JoŃo Maršal 27, Gonšalo ┴lves 29]
Mar 15: Sporting         3-4  Intervi˙
[JoŃo Maršal 16, Deo 19, 38; Andreu 10, Marquinho 24, Luis 26,
  Schumacher 34]
        Charleroi        3-1  Litija
[Alex Almeida 8, L˙cio Rosa 18, 19; Goranovic 9]
Mar 17: Litija           1-6  Sporting
[Lakoseljac 17; Zezito 3, Deo 5, JoŃo Maršal 10, 37, Israel 19, Emerson 30]
        Intervi˙         2-2  Charleroi
[Neto 37, Gabriel 39; Kelson 32, L˙cio Rosa 40]

1.ACTION 21 CHARLEROI (Bel)        3  2  1  0  12- 7  7
2.Boomerang Intervi˙ FS (Esp)      3  2  1  0   9- 5  7
3.Sporting Clube de Portugal (Por) 3  1  0  2  13-12  3
4.KMN Svea Lesna Litija (Slo)      3  0  0  3   2-12  0

Group B (in Moskva, Russia)
Mar 19: Murcia           8-0  Minsk
[Kike 9, 38, Paulo Roberto 11, 16, 32, 33, Cobeta 26, ┴lvaro 29]
        Moskva           6-2  Shakhtar
[Malyshev 9, Cardoso Filho 13, 26, 32, Da Silva Junior 22, Rahimov 31;
  Melnikov 23, Sytin 38]
Mar 20: Shakhtar         0-8  Murcia
[Vinicius 6, 19, Paulo Roberto 10, Cobeta 10, ┴lvaro 11, 22, Teixeira Junior 19, 38]
        Moskva          10-6  Minsk
[Ivanov 3, 22, Matsiuk 5og, Larionov 6, Kudlay 14, Maevski 17,
  Dos Santos Nunes 26, 29, 36, Cardoso Filho 35; Miranovich 10, Kouznetsov 19, 34,
  Varonin 24, Lushkouski 37, Ivaniutsin 38]
Mar 22: Minsk            3-4  Shakhtar
[Lushkouski 20, Varonin 27, Ivaniutsin 33; Mansurov 9, Zadorozhniy 19, 32, Sytin 40]
        Murcia           4-5  Moskva
[Teixeira Junior 19, Kike 30, ┴lvaro 35, 39; Ivanov 11, Malyshev 21, Cardoso Filho 24,
  Maevski 31, Dos Santos Nunes 36]

1.MFC DINAMO MOSKVA (Rus)          3  3  0  0  21-12  9
2.El Pozo Murcia FS (Esp)          3  2  0  1  20- 5  6
3.FC Shakhtar Donetsk (Ukr)        3  1  0  2   2-14  3
4.FC Dorozhnik Minsk (Blr)         3  0  0  3   6-18  0

Final

First Leg (23 April 2005)
Action 21 Charleroi (Bel)  4-3  MFC Dinamo Moskva (Rus)
[AndrÚ 11, Robinho 11, Alex 12, Eder 18; Cirilo 12, PelÚ 22, Maevski 33]

Second Leg (30 April 2005)
MFC Dinamo Moskva (Rus)    6-6  Action 21 Charleroi (Bel)			[aet]
[Ivanov 2, 38, Joan 26, 42, Kudlay 32, Sirilo 45; Alex 9, 19, AndrÚ 34,
  Henrique 42, Kelson 48, Eder 48]

Goalscorers:
14 - Sergei Ivanov (MFK Dinamo Moskva)
12 - Joan (MFC Dinamo Moskva)
11 - Cirilo (MFC Dinamo Moskva)
10 - Andreu (Boomerang Intervi˙ FS)
 9 - Paulo Roberto (El Pozo Murcia FS)


overview | 2003/04 | 2005/06

About this document

Prepared and maintained by Christofhe De Bock for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Christofhe De Bock (c_debock@hotmail.com)
Last updated: 10 Jul 2005

(C) Copyright Christofhe De Bock and RSSSF 2004/05
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.