European Competitions 1980-81

  • Champions' Cup
  • Cup Winners' Cup
  • UEFA Cup
  • Super Cup
  • About this document

    Index| 1979-80| 1981-82


    Champions' Cup 1980-81

    Additional Match Details
    
    Preliminary Round
    Honved (Budapest)        Hun  Valletta                 Mlt  8-0  3-0 11-0
    
    First Round                                                                     
    Linfield                 Nir  Nantes                   Fra  0-1  0-2  0-3x
    Aberdeen                 Sco  FK Austria (Vienna)      Aut  1-0  0-0  1-0
    Club Brugge KV           Bel  FC Basle                 Sui  0-1  1-4  1-5
    CSKA (Sofia)             Bul  Nottingham Forest        Eng  1-0  1-0  2-0
    BFC Dynamo (Berlin)      GDR  Apoel (Nicosia)          Cyp  3-0  1-2  4-2
    Dynamo (Tirana)          Alb  Ajax                     Ned  0-2  0-1  0-3
    Internazionale           Ita  Universitatea Craiova    Rom  2-0  1-1  3-1
    Jeunesse d'Esch          Lux  Spartak Moscow           URS  0-5  0-4  0-9
    Limerick United          Irl  Real Madrid              Esp  1-2  1-5  2-7y
    Olympiakos (Pireus)      Gre  Bayern Munich            FRG  2-4  0-3  2-7
    OPS (Oulu)               Fin  Liverpool                Eng  1-1  1-10 2-11
    Sporting CP (Lisbon)     Por  Honved (Budapest)        Hun  0-2  0-1  0-3
    Trabzonspor              Tur  Szombierki Bytom         Pol  2-1  0-3  2-4
    Viking (Stavanger)       Nor  Red Star (Belgrade)      Yug  2-3  1-4  3-7
    IBV (Vestmannaeyjar)     Isl  Banik Ostrava            Tch  1-1  0-1  1-2
    Halmstads BK             Swe  Esbjerg fB               Den  0-0  2-3  2-3
    x 1st leg in Haarlem
    y 1st leg in Dublin
    
    Second Round
    Nantes                   Fra  Internazionale           Ita  1-2  1-1  2-3
    Real Madrid              Esp  Honved (Budapest)        Hun  1-0  2-0  3-0
    Bayern Munich            FRG  Ajax                     Ned  5-1  1-2  6-3
    Aberdeen                 Sco  Liverpool                Eng  0-1  0-4  0-5
    CSKA (Sofia)             Bul  Szombierki Bytom         Pol  4-0  1-0  5-0
    Banik Ostrava            Tch  BFC Dynamo (Berlin)      GDR  0-0  1-1 *1-1
    Spartak Moscow           URS  Esbjerg fB               Den  3-0  0-2  3-2
    FC Basle                 Sui  Red Star (Belgrade)      Yug  1-0  0-2  1-2
    
    Quarter-Finals                                                                  
    Liverpool                Eng  CSKA (Sofia)             Bul  5-1  1-0  6-1
    Bayern Munich            FRG  Banik Ostrava            Tch  2-0  4-2  6-2
    Internazionale           Ita  Red Star (Belgrade)      Yug  1-1  1-0  2-1
    Spartak Moscow           URS  Real Madrid              Esp  0-0  0-2  0-2x
    x 1st leg in Tbilisi
    
    Semi-Finals                                                                     
    Liverpool                Eng  Bayern Munich            FRG  0-0  1-1 *1-1
    Real Madrid              Esp  Internazionale           Ita  2-0  0-1  2-1
    
    
    Final, Parc des Princes, Paris, 27 May 1981, att 48360
    
    Liverpool                (0) 1  Real Madrid              (0) 0
    82' 1-0  L: A.Kennedy
    
    Liverpool (trainer Paisley)
        Clemence; Neal, Thompson, Hansen, A.Kennedy; Lee, McDermott, Souness,
        R.Kennedy; Dalglish (Case), Johnson
    Real Madrid (trainer Boskov)
        Agustin; Cortes (Pineda), Navajas, Sabido; Del Bosque, Angel, Camacho,
        Stielike; Juanito, Santillana, Cunningham
    Referee: Palotai (Hungary)
    
    Additional Match Details
    

    Index| Cup Winners' Cup| UEFA Cup| Super Cup| ECC 1979-80| ECC 1981-82


    Cup Winners' Cup 1980-81

    Preliminary Round
    Celtic                   Sco  Diosgyor VTK             Hun  6-0  1-2  7-2
    Altay Izmir              Tur  SL Benfica               Por  0-0  0-4  0-4
    
    First Round                                                                     
    Newport County           Wal  Crusaders                Nir  4-0  0-0  4-0
    AC Spora (Luxembourg)    Lux  Sparta Prague            Tch  0-6  0-6  0-12
    Slavia (Sofia)           Bul  Legia Warsaw             Pol  3-1  0-1  3-2
    Castilla                 Esp  West Ham United          Eng  3-1  1-5  4-6  aet
    Celtic                   Sco  Politehnica Timisoara    Rom  2-1  0-1  2-2*
    Dynamo (Zagreb)          Yug  SL Benfica               Por  0-0  0-2  0-2
    Fortuna Dusseldorf       FRG  Austria Salzburg         Aut  5-0  3-0  8-0
    Hibernians (Pawla)       Mlt  Waterford                Irl  1-0  0-4  1-4
    Ilves (Tampere)          Fin  Feyenoord                Ned  1-3  2-4  3-7
    Hvidovre IF              Den  Fram (Reykjavik)         Isl  1-0  2-0  3-0
    Kastoria                 Gre  Dynamo Tbilisi           URS  0-0  0-2  0-2
    Malmo FF                 Swe  Partizani (Tirana)       Alb  1-0  0-0  1-0
    Omonia (Nicosia)         Cyp  THOR Waterschei          Bel  1-3  0-4  1-7
    AS Roma                  Ita  Carl Zeiss Jena          GDR  3-0  0-4  3-4
    FC Sion                  Sui  Haugar (Haugesund)       Nor  1-1  0-2  1-3
    Valencia                 Esp  AS Monaco                Fra  2-0  3-3  5-3
    
    Second Round                                                                    
    Carl Zeiss Jena          GDR  Valencia                 Esp  3-1  0-1  3-2
    Malmo FF                 Swe  SL Benfica               Por  1-0  0-2  1-2
    THOR Waterschei          Bel  Fortuna Dusseldorf       FRG  0-0  0-1  0-1
    Hvidovre IF              Den  Feyenoord                Ned  1-2  0-1  1-3
    Sparta Prague            Tch  Slavia (Sofia)           Bul  2-0  0-3  2-3
    Waterford                Irl  Dynamo Tbilisi           URS  0-1  0-4  0-5
    Haugar (Haugesund)       Nor  Newport County           Wal  0-0  0-6  0-6
    West Ham United          Eng  Politehnica Timisoara    Rom  4-0  0-1  4-1
                                                                                    
    Quarter-Finals                                                                  
    West Ham United          Eng  Dynamo Tbilisi           URS  1-4  1-0  2-4
    Carl Zeiss Jena          GDR  Newport County           Wal  2-2  1-0  3-2
    Slavia (Sofia)           Bul  Feyenoord                Ned  3-2  0-4  3-6
    Fortuna Dusseldorf       FRG  SL Benfica               Por  2-2  0-1  2-3
                                                                                    
    Semi-Finals                                                                     
    Carl Zeiss Jena          GDR  SL Benfica               Por  2-0  0-1  2-1
    Dynamo Tbilisi           URS  Feyenoord                Ned  3-0  0-2  3-2
    
    
    Final, Rheinstadion, Dusseldorf, 13 May 1981, att 9000
    
    Dynamo Tbilisi           (0) 2  Carl Zeiss Jena          (0) 1
    63' 0-1  C: Hoppe
    67' 1-1  D: Gutsayev
    86' 2-1  D: Daraselia
    
    Dynamo Tbilisi
        Gabelia; Kostava, Chivadze, Khisanishvili, Tavadze; Svanadze 
        (Kakilashvili), Sulakvelidze, Daraselia; Gutsayev, Kipiani, Shengelia
    Carl Zeiss Jena
        Grapenthin; Brauer, Kurbjuweit, Schnuphase, Schilling; Hoppe (Övermann),
        Krause, Lindemann; Bielau (Töpfer), Raab, Vogel
    

    Index| Champions' Cup| UEFA Cup| Super Cup| CWC 1979-80| CWC 1981-82


    UEFA Cup 1980-81

    First Round
    AZ '67 (Alkmaar)         Ned  Red Boys (Differdange)   Lux  6-0  4-0 10-0
    IA (Akranes)             Isl  1.FC Koln                FRG  0-4  0-6  0-10x
    Sliema Wanderers         Mlt  FC Barcelona             Esp  0-2  0-1  0-3
    Ujpesti Dozsa            Hun  Real Sociedad            Esp  1-1  0-1  1-2
    Arges Pitesti            Rom  FC Utrecht               Ned  0-0  0-2  0-2
    Ballymena United         Nir  Vorwarts Frankfurt/Oder  GDR  2-1  0-3  2-4
    Bohemians Prague         Tch  Sporting Gijon           Esp  3-1  1-2  4-3
    Dynamo Dresden           GDR  Napredak Krusevac        Yug  1-0  1-0  2-0
    IF Elfsborg (Boras)      Swe  Saint Mirren             Sco  1-2  0-0  1-2
    Grasshopper-Club Zurich  Sui  KB (Copenhagen)          Den  3-1  5-2  8-3
    Hamburger SV             FRG  FK Sarajevo              Yug  4-2  3-3  7-5
    Ipswich Town             Eng  Aris (Saloniki)          Gre  5-1  1-3  6-4
    Juventus                 Ita  Panathinaikos            Gre  4-0  2-4  6-4
    1.FC Kaiserslautern      FRG  RSC Anderlecht           Bel  1-0  2-3 *3-3
    Dynamo Kiev              URS  Levski-Spartak (Sofia)   Bul  1-1  0-0  1-1*
    PSV (Eindhoven)          Ned  Wolverhampton Wanderers  Eng  3-1  0-1  3-2
    KuPS (Kuopio)            Fin  AS Saint-Etienne         Fra  0-7  0-7  0-14
    Linzer ASK               Aut  Radnicki Nis             Yug  1-2  1-4  2-6
    Lokeren                  Bel  Dynamo Moscow            URS  1-1  1-0  2-1
    1.FC Magdeburg           GDR  Moss FK                  Nor  2-1  3-2  5-3
    Manchester United        Eng  Widzew Lodz              Pol  1-1  0-0  1-1*
    FC Porto                 Por  Dundalk                  Irl  1-0  0-0  1-0
    RWD Molenbeek            Bel  Torino                   Ita  1-2  2-2  3-4  aet
    Shakhtyor Donetsk        URS  Eintracht Frankfurt      FRG  1-0  0-3  1-3
    Slask Wroclaw            Pol  Dundee United            Sco  0-0  2-7  2-7
    Sochaux                  Fra  Servette FC              Sui  2-0  1-2  3-2
    Standard CL (Liege)      Bel  Steaua Bucharest         Rom  1-1  2-1  3-2
    VfB Stuttgart            FRG  Pezoporikos (Larnaca)    Cyp  6-0  4-1 10-1
    FC Twente '65            Ned  IFK Gothenburg           Swe  5-1  0-2  5-3
    Vasas (Budapest)         Hun  Boavista (Porto)         Por  0-2  1-0  1-2
    Zbrojovka Brno           Tch  SK VOEST Linz            Aut  3-1  2-0  5-1
    Fenerbahce               Tur  Beroe Stara Zagora       Bul  0-1  1-2  1-3
    x 1st leg in Reykjavik
    
    Second Round
    Sochaux                  Fra  Boavista (Porto)         Por  2-2  1-0  3-2
    Saint Mirren             Sco  AS Saint-Etienne         Fra  0-0  0-2  0-2
    Torino                   Ita  1.FC Magdeburg           GDR  3-1  0-1  3-2
    FC Twente '65            Ned  Dynamo Dresden           GDR  1-1  0-0  1-1*
    Widzew Lodz              Pol  Juventus                 Ita  3-1  1-3  4-4  4-1p
    Dundee United            Sco  Lokeren                  Bel  1-1  0-0  1-1*
    FC Utrecht               Ned  Eintracht Frankfurt      FRG  2-1  1-3  3-4
    Ipswich Town             Eng  Bohemians Prague         Tch  3-0  0-2  3-2
    Levski-Spartak (Sofia)   Bul  AZ '67 (Alkmaar)         Ned  1-1  0-5  1-6
    PSV (Eindhoven)          Ned  Hamburger SV             FRG  1-1  1-2  2-3
    1.FC Koln                FRG  FC Barcelona             Esp  0-1  4-0  4-1
    VfB Stuttgart            FRG  Vorwarts Frankfurt/Oder  GDR  5-1  2-1  7-2
    1.FC Kaiserslautern      FRG  Standard CL (Liege)      Bel  1-2  1-2  2-4
    Beroe Stara Zagora       Bul  Radnicki Nis             Yug  0-1  1-2  1-3
    Zbrojovka Brno           Tch  Real Sociedad            Esp  1-1  1-2  2-3
    FC Porto                 Por  Grasshopper-Club Zurich  Sui  2-0  0-3  2-3  aet
    
    Third Round
    Eintracht Frankfurt      FRG  Sochaux                  Fra  4-2  0-2  4-4*
    Hamburger SV             FRG  AS Saint-Etienne         Fra  0-5  0-1  0-6
    VfB Stuttgart            FRG  1.FC Koln                FRG  3-1  1-4  4-5  aet
    Lokeren                  Bel  Real Sociedad            Esp  1-0  2-2  3-2
    Grasshopper-Club Zurich  Sui  Torino                   Ita  2-1  1-2  3-3  4-3p
    Radnicki Nis             Yug  AZ '67 (Alkmaar)         Ned  2-2  0-5  2-7
    Standard CL (Liege)      Bel  Dynamo Dresden           GDR  1-1  4-1  5-2
    Ipswich Town             Eng  Widzew Lodz              Pol  5-0  0-1  5-1
    
    Quarter-Finals
    Standard CL (Liege)      Bel  1.FC Koln                FRG  0-0  2-3  2-3
    AZ '67 (Alkmaar)         Ned  Lokeren                  Bel  2-0  0-1  2-1
    AS Saint-Etienne         Fra  Ipswich Town             Eng  1-4  1-3  2-7
    Grasshopper-Club Zurich  Sui  Sochaux                  Fra  0-0  1-2  1-2
    
    Semi-Finals
    Ipswich Town             Eng  1.FC Koln                FRG  1-0  1-0  2-0
    Sochaux                  Fra  AZ '67 (Alkmaar)         Ned  1-1  2-3  3-4
    
    
    Final 1st Leg, Portman Road, Ipswich, 6 May 1981, att 27532
    
    Ipswich Town             (1) 3  AZ '67 (Alkmaar)         (0) 0
    28' 1-0  I: Wark (pen)
    46' 2-0  I: Thijssen
    56' 3-0  I: Mariner
    
    Ipswich Town
        Cooper; Mills, Osman, Butcher, McCall; Thijssen, Wark, A.Mühren; Mariner,
        Brazil, Gates
    AZ '67 (Alkmaar)
        Treytel; Van der Meer, Metgod, Spelbos, Hovenkamp; Peters, Jonker, Arntz,
        Nygaard (Welzl); Kist, Tol
    
    
    Final 2nd Leg, Olympic Stadium, Amsterdam, 20 May 1981, att 28500
    
    AZ '67 (Alkmaar)         (3) 4  Ipswich Town             (2) 2
     4' 0-1  I: Thijssen
     7' 1-1  A: Welzl
    25' 2-1  A: Metgod
    32' 2-2  I: Wark
    40' 3-2  A: Tol
    74' 4-2  A: Jonker
    
    AZ '67 (Alkmaar)
        Treytel; Reynders, Metgod, Spelbos, Hovenkamp; Peters, Jonker, Arntz,
        Nygaard; Welzl (Talan), Tol (Kist)
    Ipswich Town
        Cooper; Mills, Osman, Butcher, McCall; Thijssen, Wark, A.Mühren; Mariner,
        Brazil, Gates
    

    Index| Champions' Cup| Super Cup| UEFA 1979-80| UEFA 1981-82


    Super Cup 1981

    Not contested
    

    Index| Champions' Cup| Cup Winners' Cup| UEFA Cup| Super Cup 1980| Super Cup 1982


    About this document

    Additional data thanks to Ambrosius Kutschera and Hubert Schmiedl

    Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

    Author: Karel Stokkermans
    Last updated: 9 Jan 2008

    (c) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 1996/2008
    You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author.
    All rights reserved.