UEFA European Competitions 2015-16

Results

About this document

Index | 2014-15 | 2016-17


UEFA Champions League 2015-16

Preliminary Round (Jun 30 and Jul 7)
Pyunik Yerevan           Arm  Folgore/Falciano         SMa   2-1  2-1  4-2
Lincoln                  Gib  FC Santa Coloma          And   0-0  2-1  2-1
Crusaders                Nir  Levadia Tallinn          Est   0-0  1-1 *1-1
B36 (Tórshavn)           Far  The New Saints           Wal   1-2  1-4  2-6x
x 1st leg Jul 1

Qualifying Phase 1 (Jul 14 and 21)
FK Ventspils             Lat  HJK (Helsinki)           Fin   1-3  0-1  1-4
APOEL Lefkosia           Cyp  Vardar Skopje            Mac   0-0  1-1 *1-1
FC Midtjylland           Den  Lincoln                  Gib   1-0  2-0  3-0
Ludogorets Razgrad       Bul  Milsami Orhei            Mol   0-1  1-2  1-3
Hibernians               Mlt  Maccabi Tel-Aviv         Isr   2-1  1-5  3-6
Molde FK                 Nor  Pyunik Yerevan           Arm   5-0  0-1  5-1
Skënderbeu Korçë         Alb  Crusaders                Nir   4-1  2-3  6-4
The New Saints           Wal  Videoton (Székesfehérvár)Hun   0-1  1-1  1-2a aet
AS Trencin               Svk  Steaua Bucuresti         Rom   0-2  3-2  3-4b
Maribor                  Sln  FK Astana                Kaz   1-0  1-3  2-3c
Partizan (Beograd)       Ser  Dila Gori                Geo   1-0  2-0  3-0
FK Sarajevo              Bos  Lech Poznan              Pol   0-2  0-1  0-3c
Qarabag Agdam            Aze  Rudar Pljevlja           Mng   0-0  1-0  1-0g
Malmö FF                 Swe  Zalgiris Vilnius         Lit   0-0  1-0  1-0d
BATE Barysau             Bls  Dundalk                  Ire   2-1  0-0  2-1e
Celtic                   Sco  Stjarnan (Garđabćr)      Isl   2-0  4-1  6-1e
Dinamo Zagreb            Cro  Fola Esch                Lux   1-1  3-0  4-1f
a 1st leg in Oswestry, 2nd leg Jul 22
b 1st leg in Zilina, 2nd leg Jul 22
c 2nd leg Jul 22
d 1st leg Jul 15
e 1st leg Jul 15, 2nd leg Jul 22
f 1st leg Jul 15, 2nd leg Jul 22 in Luxembourg
g 1st leg Jul 15, 2nd leg Jul 22 in Baki

Qualifying Phase 2 (Jul 29 and Aug 5)
CSKA Moskva              Rus  Sparta Praha             Cze   2-2  3-2  5-4a
FC Midtjylland           Den  APOEL Lefkosia           Cyp   1-2  1-0  2-2*b
Milsami Orhei            Mol  Skënderbeu Korçë         Alb   0-2  0-2  0-4c
Maccabi Tel-Aviv         Isr  Viktoria Plzen           Cze   1-2  2-0  3-2d
Fenerbahçe SK (Istanbul) Tur  Shakhtar Donetsk         Ukr   0-0  0-3  0-3e
Panathinaikos            Gre  Club Brugge KV           Bel   2-1  0-3  2-4d
BSC Young Boys (Bern)    Sui  AS Monaco                Fra   1-3  0-4  1-7b
Videoton (Székesfehérvár)Hun  BATE Barysau             Bls   1-1  0-1  1-2d
Dinamo Zagreb            Cro  Molde FK                 Nor   1-1  3-3 *4-4b
HJK (Helsinki)           Fin  FK Astana                Kaz   0-0  3-4  3-4
Red Bull Salzburg        Aut  Malmö FF                 Swe   2-0  0-3  2-3
Steaua Bucuresti         Rom  Partizan (Beograd)       Ser   1-1  2-4  3-5
Celtic                   Sco  Qarabag Agdam            Aze   1-0  0-0  1-0f
Lech Poznan              Pol  FC Basel                 Sui   1-3  0-1  1-4
SK Rapid Wien            Aut  Ajax                     Net   2-2  3-2  5-4g
a 1st leg Jul 28 in Khimki
b 1st leg Jul 28, 2nd leg Aug 4
c 1st leg Jul 28 in Chisinau, 2nd leg in Elbasan
d 1st leg Jul 28
e 1st leg Jul 28, 2nd leg in Lviv
f 2nd leg in Baki
g 2nd leg Aug 4

Qualifying Phase 3 (Aug 18 and 26)
FK Astana                Kaz  APOEL Lefkosia           Cyp   1-0  1-1  2-1
BATE Barysau             Bls  Partizan (Beograd)       Ser   1-0  1-2 *2-2
Lazio (Roma)             Ita  Bayer Leverkusen         Ger   1-0  0-3  1-3
Manchester United        Eng  Club Brugge KV           Bel   3-1  4-0  7-1
Sporting CP (Lisboa)     Por  CSKA Moskva              Rus   2-1  1-3  3-4b
Celtic                   Sco  Malmö FF                 Swe   3-2  0-2  3-4a
FC Basel                 Sui  Maccabi Tel-Aviv         Isr   2-2  1-1  3-3*a
SK Rapid Wien            Aut  Shakhtar Donetsk         Ukr   0-1  2-2  2-3c
Skënderbeu Korçë         Alb  Dinamo Zagreb            Cro   1-2  1-4  2-6d
Valencia CF              Esp  AS Monaco                Fra   3-1  1-2  4-3a
a 1st leg Aug 19, 2nd leg Aug 25
b 2nd leg in Khimki
c 1st leg Aug 19, 2nd leg Aug 25 in Lviv
d 1st leg Aug 19 in Elbasan, 2nd leg Aug 25

Group Phase

Group A
Sep 15: Paris Saint-Germain FC   (1) 2 Malmö FF                 (0) 0
Sep 15: Real Madrid              (1) 4 Shakhtar Donetsk         (0) 0
Sep 30: Malmö FF                 (0) 0 Real Madrid              (1) 2
Sep 30: Shakhtar Donetsk         (0) 0 Paris Saint-Germain FC   (2) 3x
Oct 21: Malmö FF                 (1) 1 Shakhtar Donetsk         (0) 0
Oct 21: Paris Saint-Germain FC   (0) 0 Real Madrid              (0) 0
Nov  3: Real Madrid              (1) 1 Paris Saint-Germain FC   (0) 0
Nov  3: Shakhtar Donetsk         (1) 4 Malmö FF                 (0) 0x
Nov 25: Malmö FF                 (0) 0 Paris Saint-Germain FC   (2) 5
Nov 25: Shakhtar Donetsk         (0) 3 Real Madrid              (1) 4x
Dec  8: Paris Saint-Germain FC   (0) 2 Shakhtar Donetsk         (0) 0
Dec  8: Real Madrid              (3) 8 Malmö FF                 (0) 0
x in Lviv

Real Madrid               6  5  1  0 19  3 16
Paris Saint-Germain FC    6  4  1  1 12  1 13
Shakhtar Donetsk          6  1  0  5  7 14  3  [2 1 0 1 4-1 3]  to UEFA Cup
Malmö FF                  6  1  0  5  1 21  3  [2 1 0 1 1-4 3]

Group B
Sep 15: PSV (Eindhoven)          (1) 2 Manchester United        (1) 1
Sep 15: VfL Wolfsburg            (1) 1 CSKA Moskva              (0) 0
Sep 30: CSKA Moskva              (3) 3 PSV (Eindhoven)          (0) 2x
Sep 30: Manchester United        (1) 2 VfL Wolfsburg            (1) 1
Oct 21: CSKA Moskva              (1) 1 Manchester United        (0) 1x
Oct 21: VfL Wolfsburg            (0) 2 PSV (Eindhoven)          (0) 0
Nov  3: PSV (Eindhoven)          (0) 2 VfL Wolfsburg            (0) 0
Nov  3: Manchester United        (0) 1 CSKA Moskva              (0) 0
Nov 25: CSKA Moskva              (0) 0 VfL Wolfsburg            (0) 2x
Nov 25: Manchester United        (0) 0 PSV (Eindhoven)          (0) 0
Dec  8: VfL Wolfsburg            (2) 3 Manchester United        (1) 2
Dec  8: PSV (Eindhoven)          (0) 2 CSKA Moskva              (0) 1
x in Khimki

VfL Wolfsburg             6  4  0  2  9  6 12
PSV (Eindhoven)           6  3  1  2  8  7 10
Manchester United         6  2  2  2  6  6  8  to UEFA Cup
CSKA Moskva               6  1  1  4  5  9  4

Group C
Sep 15: SL Benfica (Lisboa)      (0) 2 FK Astana                (0) 0
Sep 15: Galatasaray SK           (0) 0 Atlético Madrid          (2) 2
Sep 30: FK Astana                (0) 2 Galatasaray SK           (1) 2
Sep 30: Atlético Madrid          (1) 1 SL Benfica (Lisboa)      (1) 2
Oct 21: Atlético Madrid          (2) 4 FK Astana                (0) 0
Oct 21: Galatasaray SK           (2) 2 SL Benfica (Lisboa)      (1) 1
Nov  3: SL Benfica (Lisboa)      (0) 2 Galatasaray SK           (1) 1
Nov  3: FK Astana                (0) 0 Atlético Madrid          (0) 0
Nov 25: FK Astana                (2) 2 SL Benfica (Lisboa)      (1) 2
Nov 25: Atlético Madrid          (1) 2 Galatasaray SK           (0) 0
Dec  8: SL Benfica (Lisboa)      (0) 1 Atlético Madrid          (1) 2
Dec  8: Galatasaray SK           (0) 1 FK Astana                (0) 1

Atlético Madrid           6  4  1  1 11  3 13
SL Benfica (Lisboa)       6  3  1  2 10  8 10
Galatasaray SK            6  1  2  3  6 10  5  to UEFA Cup
FK Astana                 6  0  4  2  5 11  4

Group D
Sep 15: Manchester City          (0) 1 Juventus                 (0) 2
Sep 15: Sevilla FC               (0) 3 Borussia Mönchengladbach (0) 0
Sep 30: Borussia Mönchengladbach (0) 1 Manchester City          (0) 2
Sep 30: Juventus                 (1) 2 Sevilla FC               (0) 0
Oct 21: Juventus                 (0) 0 Borussia Mönchengladbach (0) 0
Oct 21: Manchester City          (1) 2 Sevilla FC               (1) 1
Nov  3: Borussia Mönchengladbach (1) 1 Juventus                 (1) 1
Nov  3: Sevilla FC               (1) 1 Manchester City          (3) 3
Nov 25: Borussia Mönchengladbach (1) 4 Sevilla FC               (0) 2
Nov 25: Juventus                 (1) 1 Manchester City          (0) 0
Dec  8: Manchester City          (1) 4 Borussia Mönchengladbach (2) 2
Dec  8: Sevilla FC               (0) 1 Juventus                 (0) 0

Manchester City           6  4  0  2 12  8 12
Juventus                  6  3  2  1  6  3 11
Sevilla FC                6  2  0  4  8 11  6  to UEFA Cup
Borussia Mönchengladbach  6  1  2  3  8 12  5

Group E
Sep 16: AS Roma                  (1) 1 FC Barcelona             (1) 1
Sep 16: Bayer Leverkusen         (1) 4 BATE Barysau             (1) 1
Sep 29: BATE Barysau             (3) 3 AS Roma                  (0) 2
Sep 20: FC Barcelona             (0) 2 Bayer Leverkusen         (1) 1
Oct 20: BATE Barysau             (0) 0 FC Barcelona             (0) 2
Oct 20: Bayer Leverkusen         (2) 4 AS Roma                  (2) 4
Nov  4: AS Roma                  (2) 3 Bayer Leverkusen         (0) 2
Nov  4: FC Barcelona             (1) 3 BATE Barysau             (0) 0
Nov 24: BATE Barysau             (1) 1 Bayer Leverkusen         (0) 1
Nov 24: FC Barcelona             (3) 6 AS Roma                  (0) 1
Dec  9: AS Roma                  (0) 0 BATE Barysau             (0) 0
Dec  9: Bayer Leverkusen         (1) 1 FC Barcelona             (1) 1

FC Barcelona              6  4  2  0 15  4 14
AS Roma                   6  1  3  2 11 16  6  [2 1 1 0 7-6 4]
Bayer Leverkusen          6  1  3  2 13 12  6  [2 0 1 1 6-7 1]  to UEFA Cup
BATE Barysau              6  1  2  3  5 12  5

Group F
Sep 16: Dinamo Zagreb            (1) 2 Arsenal                  (0) 1
Sep 16: Olympiakos (Piraeus)     (0) 0 Bayern München           (0) 3
Sep 29: Arsenal                  (1) 2 Olympiakos (Piraeus)     (2) 3
Sep 29: Bayern München           (4) 5 Dinamo Zagreb            (0) 0
Oct 20: Arsenal                  (0) 2 Bayern München           (0) 0
Oct 20: Dinamo Zagreb            (0) 0 Olympiakos (Piraeus)     (0) 1
Nov  4: Bayern München           (3) 5 Arsenal                  (0) 1
Nov  4: Olympiakos (Piraeus)     (0) 2 Dinamo Zagreb            (1) 1
Nov 24: Arsenal                  (2) 3 Dinamo Zagreb            (0) 0
Nov 24: Bayern München           (3) 4 Olympiakos (Piraeus)     (0) 0
Dec  9: Dinamo Zagreb            (0) 0 Bayern München           (0) 2
Dec  9: Olympiakos (Piraeus)     (0) 0 Arsenal                  (1) 3

Bayern München            6  5  0  1 19  3 15
Arsenal                   6  3  0  3 12 10  9  [2 1 0 1 5-3 3]
Olympiakos (Piraeus)      6  3  0  3  6 13  9  [2 1 0 1 3-5 3]  to UEFA Cup
Dinamo Zagreb             6  1  0  5  3 14  3

Group G
Sep 16: Chelsea                  (2) 4 Maccabi Tel-Aviv         (0) 0
Sep 16: Dynamo Kyiv              (1) 2 FC Porto                 (1) 2
Sep 29: FC Porto                 (1) 2 Chelsea                  (1) 1
Sep 29: Maccabi Tel-Aviv         (0) 0 Dynamo Kyiv              (1) 2x
Oct 20: Dynamo Kyiv              (0) 0 Chelsea                  (0) 0
Oct 20: FC Porto                 (2) 2 Maccabi Tel-Aviv         (0) 0
Nov  4: Chelsea                  (1) 2 Dynamo Kyiv              (0) 1
Nov  4: Maccabi Tel-Aviv         (0) 1 FC Porto                 (1) 3x
Nov 24: FC Porto                 (0) 0 Dynamo Kyiv              (1) 2
Nov 24: Maccabi Tel-Aviv         (0) 0 Chelsea                  (1) 4x
Dec  9: Chelsea                  (1) 2 FC Porto                 (0) 0
Dec  9: Dynamo Kyiv              (1) 1 Maccabi Tel-Aviv         (0) 0
x in Haifa

Chelsea                   6  4  1  1 13  3 13
Dynamo Kyiv               6  3  2  1  8  4 11
FC Porto                  6  3  1  2  9  8 10  to UEFA Cup
Maccabi Tel-Aviv          6  0  0  6  1 16  0

Group H
Sep 16: AA Gent                  (0) 1 Olympique Lyonnais       (0) 1
Sep 16: Valencia CF              (0) 2 Zenit Sankt Peterburg    (2) 3
Sep 29: Olympique Lyonnais       (0) 0 Valencia CF              (1) 1
Sep 29: Zenit Sankt Peterburg    (1) 2 AA Gent                  (0) 1
Oct 20: Valencia CF              (1) 2 AA Gent                  (1) 1
Oct 20: Zenit Sankt Peterburg    (1) 3 Olympique Lyonnais       (0) 1
Nov  4: AA Gent                  (0) 1 Valencia CF              (0) 0
Nov  4: Olympique Lyonnais       (0) 0 Zenit Sankt Peterburg    (1) 2
Nov 24: Zenit Sankt Peterburg    (1) 2 Valencia CF              (0) 0
Nov 24: Olympique Lyonnais       (1) 1 AA Gent                  (1) 2
Dec  9: AA Gent                  (1) 2 Zenit Sankt Peterburg    (0) 1
Dec  9: Valencia CF              (0) 0 Olympique Lyonnais       (1) 2

Zenit Sankt Peterburg     6  5  0  1 13  6 15
AA Gent                   6  3  1  2  8  7 10
Valencia CF               6  2  0  4  5  9  6  to UEFA Cup
Olympique Lyonnais        6  1  1  4  5  9  4


1/8 Finals 
(Feb 16 and Mar 9)
SL Benfica (Lisboa)      Por  Zenit Sankt Peterburg    Rus   1-0  2-1  3-1
Paris Saint-Germain FC   Fra  Chelsea                  Eng   2-1  2-1  4-2
(Feb 17 and Mar 8)
AA Gent                  Bel  VfL Wolfsburg            Ger   2-3  0-1  2-4
AS Roma                  Ita  Real Madrid              Esp   0-2  0-2  0-4
(Feb 23 and Mar 16)
Arsenal                  Eng  FC Barcelona             Esp   0-2  1-3  1-5
Juventus                 Ita  Bayern München           Ger   2-2  2-4  4-6  aet
(Feb 24 and Mar 15)
Dynamo Kyiv              Ukr  Manchester City          Eng   1-3  0-0  1-3
PSV (Eindhoven)          Net  Atlético Madrid          Esp   0-0  0-0  0-0  7-8p

Quarter-Finals
(Apr 5 and 13)
Bayern München           Ger  SL Benfica (Lisboa)      Por   1-0  2-2  3-2
FC Barcelona             Esp  Atlético Madrid          Esp   2-1  0-2  2-3
(Apr 6 and 12)
VfL Wolfsburg            Ger  Real Madrid              Esp   2-0  0-3  2-3
Paris Saint-Germain FC   Fra  Manchester City          Eng   2-2  0-1  2-3

Semi-Finals 
(Apr 26 and May 4)
Manchester City          Eng  Real Madrid              Esp   0-0  0-1  0-1
(Apr 27 and May 3)
Atlético Madrid          Esp  Bayern München           Ger   1-0  1-2 *2-2

Final (May 28, Giuseppe Meazza-San Siro, Milano)
Real Madrid              Esp  Atlético Madrid          Esp   1-1  5-3p
  [15' Sergio Ramos; 79' Carrasco]

Real Madrid (trainer Zidane)
  Navas, Carvajal (52' Danilo), Sergio Ramos, Pepe, Marcelo, Casemiro,
  Modric, Kroos (72' Isco), Bale, Benzema (77' L. Vazquez), Ronaldo.
Atlético Madrid (trainer Simeone)
  Oblak, Juanfran, Savic, Godin, Filipe Luis (109' Hernandez), Saul Niguez,
  Gabi, Fernandez (46' Carrasco), Koke (116' Partey), Griezmann, Torres.
Referee: Clattenburg (England)
Attendance: 72.000 

Penalties:
Real Madrid: L. Vazquez, Marcelo, Bale, Sergio Ramos, Ronaldo
Atlético Madrid: Griezmann, Gabi, Saul Niguez, Juanfran [miss]

Index | UEFA Cup | UCL 2014-15 | UCL 2016-17


Europa League 2015/16

First Qualifying Phase (Jul 2 and 9)
Balzan Youth             Mlt  Zeljeznicar Sarajevo     Bos   0-2  0-1  0-3a
Progrčs Niedercorn       Lux  Shamrock Rovers          Ire   0-0  0-3  0-3b
Renova Cepciste          Mac  Dacia Chisinau           Mol   0-1  1-4  1-5c
Ordabasi Shimkent        Kaz  Beitar Jerusalem         Isr   0-0  1-2  1-2
Shirak Gyumri            Arm  Zrinjski Mostar          Bos   2-0  1-2  3-2
Alashkert Martuni        Arm  Saint Johnstone (Perth)  Sco   1-0  1-2 *2-2d
Kruoja Pakruojis         Lit  Jagiellonia Bialystok    Pol   0-1  0-8  0-9e
Laçi                     Alb  Inter Baki               Aze   1-1  0-0  1-1*
Atlantas Klaipeda        Lit  Beroe Stara Zagora       Bul   0-2  1-3  1-5
Dinamo Batumi            Geo  Omonia Lefkosia          Cyp   1-0  0-2  1-2f
Dinamo Tbilisi           Geo  FK Qabala                Aze   2-1  0-2  2-3
FC Lahti                 Fin  IF Elfsborg (Borĺs)      Swe   2-2  0-5  2-7
FK Aqtöbe                Kaz  Kalju Nõmme              Est   0-1  0-0  0-1g
FK Jelgava               Lat  Litex Lovech             Bul   1-1  2-2 *3-3
Flora Tallinn            Est  Rabotnicki Skopje        Mac   1-0  0-2  1-2
Kukësi                   Alb  Tarpeda Zhodzina         Bls   2-0  0-0  2-0h 
Neftchi Baki             Aze  Mladost Podgorica        Mng   2-2  1-1  3-3*
Olimpic Sarajevo         Bos  Spartak Trnava           Svk   1-1  0-0  1-1*i
SJK (Seinäjoki)          Fin  FH (Hafnarfjörđur)       Isl   0-1  0-1  0-2j
Skonto Riga              Lat  Saint Patrick's Athletic Ire   2-1  2-0  4-1
UE Sant Juliŕ            And  Randers FC               Den   0-1  0-3  0-4k
VPS (Vaasa)              Fin  AIK (Solna)              Swe   2-2  0-4  2-6l
Debreceni VSC            Hun  Sutjeska Niksic          Mng   3-0  0-2  3-2
Kalev Sillamäe           Est  Hajduk Split             Cro   1-1  2-6  3-7m
Brřndby IF               Den  Juvenes/Dogana           SMa   9-0  2-0 11-0
FC Botosani              Rom  Spartaki Tskhinvali      Geo   1-1  3-1  4-2n
FC Differdange 03        Lux  Bala Town                Wal   3-1  1-2  4-3o
Saxan Ceadir Lunga       Mol  Apollon (Lemesos)        Cyp   0-2  0-2  0-4p
Sheriff Tiraspol         Mol  Odds BK (Skien)          Nor   0-3  0-0  0-3
Strřmsgodset IF (Drammen)Nor  Partizani Tiranë         Alb   3-1  1-0  4-1
FK Trakai                Lit  HB (Tórshavn)            Far   3-0  4-1  7-1q
Europa                   Gib  Slovan Bratislava        Svk   0-6  0-3  0-9
Airbus UK (Broughton)    Wal  Lokomotiva Zagreb        Cro   1-3  2-2  3-5r
Domzale                  Sln  Cukaricki (Beograd)      Ser   0-1  0-0  0-1
Go Ahead Eagles          Net  Ferencváros              Hun   1-1  1-4  2-5s
Celje                    Sln  Slask Wroclaw            Pol   0-1  1-3  1-4
Víkingur                 Far  Rosenborg BK (Trondheim) Nor   0-2  0-0  0-2t
Newtown                  Wal  Valletta                 Mlt   2-1  2-1  4-2
Budocnost Podgorica      Mng  Spartaks Jurmala         Lat   1-3  0-0  1-3u
La Fiorita               SMa  FC Vaduz                 Lie   0-5  1-5  1-10
MTK (Budapest)           Hun  Vojvodina (Novi Sad)     Ser   0-0  1-3  1-3
Birkirkara               Mlt  Ulysses Yerevan          Arm   0-0  3-1  3-1
Cork City                Ire  KR (Reykjavík)           Isl   1-1  1-2  2-3  aet
Crvena zvezda (Beograd)  Ser  Qayrat Almati            Kaz   0-2  1-2  1-4
Glenavon                 Nir  Shakhtsyor Salihorsk     Bls   1-2  0-3  1-5
Linfield                 Nir  NSÍ (Runavík)            Far   2-0  3-4  5-4v
UCD                      Ire  F91 Dudelange            Lux   1-0  1-2 *2-2
West Ham United          Eng  FC Lusitans              And   3-0  1-0  4-0
Glentoran                Nir  MSK Zilina               Svk   1-4  0-3  1-7
Shkendija 79 Tetovo      Mac  Aberdeen                 Sco   1-1  0-0  1-1*w
Vikingur (Reykjavík)     Isl  Koper                    Sln   0-1  2-2  2-3
a 1st leg Jun 30
b 1st leg Jun 30 in Differdange, 2nd leg Jul 7
c 1st leg Jun 30 in Skopje, 2nd leg in Orhei
d 1st leg in Yerevan
e 1st leg in Siauliai
f 1st leg in Zestaponi
g 2nd leg in Tallinn
h 1st leg in Tiranë
i 2nd leg in Zlaté Moravce
j 1st leg in Helsinki
k 1st leg in Andorra la Vella, 2nd leg in Viborg
l 1st leg in Oulu
m 1st leg in Rakvere, 2nd leg in Dugopolje
n 2nd leg in Tbilisi
o 2nd leg in Rhyl
p 1st leg in Chisinau, 2nd leg in Larnaka
q 1st leg in Kaunas
r 1st leg in Bangor
s 1st leg in Emmen
t 1st leg in Toftir
u 2nd leg in Jelgava
v 2nd leg in Toftir
w 1st leg in Skopje

Second Qualifying Phase (Jul 16 and 23)
Qayrat Almati            Kaz  Alashkert Martuni        Arm   3-0  1-2  4-2a
FK Jelgava               Lat  Rabotnicki Skopje        Mac   1-0  0-2  1-2
Dacia Chisinau           Mol  MSK Zilina               Svk   1-2  2-4  3-6
Randers FC               Den  IF Elfsborg (Borĺs)      Swe   0-0  0-1  0-1b aet
Skonto Riga              Lat  Debreceni VSC            Hun   2-2  2-9  4-11
Shakhtsyor Salihorsk     Bls  Wolfsberger AC           Aut   0-1  0-2  0-3c
AIK (Solna)              Swe  Shirak Gyumri            Arm   2-0  2-0  4-0
Apollon (Lemesos)        Cyp  FK Trakai                Lit   4-0  0-0  4-0d
Beroe Stara Zagora       Bul  Brřndby IF               Den   0-1  0-0  0-1
Cherno more (Varna)      Bul  Dynama Minsk             Bls   1-1  0-4  1-5e
Koper                    Sln  Hajduk Split             Cro   3-2  1-4  4-6
Mladá Boleslav           Cze  Strřmsgodset IF (Drammen)Nor   1-2  1-0  2-2*
Hapoel Beer-Sheva        Isr  FC Thun                  Sui   1-1  1-2  2-3f
Charleroi SC             Bel  Beitar Jerusalem         Isr   5-1  4-1  9-2
Kukësi                   Alb  Mladost Podgorica        Mng   0-1  4-2  4-3g
FC Křbenhavn             Den  Newtown                  Wal   2-0  3-1  5-1
FC Vaduz                 Lie  Kalju Nõmme              Est   3-1  2-0  5-1h
Lokomotiva Zagreb        Cro  PAOK (Thessaloniki)      Gre   2-1  0-6  2-7
Trabzonspor              Tur  FC Differdange 03        Lux   1-0  2-1  3-1i
Spartak Trnava           Svk  Linfield                 Nir   2-1  3-1  5-2j
Slovan Bratislava        Svk  UCD                      Ire   1-0  5-1  6-1
Cukaricki (Beograd)      Ser  FK Qabala                Aze   1-0  0-2  1-2k
Ferencváros              Hun  Zeljeznicar Sarajevo     Bos   0-1  0-2  0-3
Jagiellonia Bialystok    Pol  Omonia Lefkosia          Cyp   0-0  0-1  0-1
Slask Wroclaw            Pol  IFK Göteborg             Swe   0-0  0-2  0-2
Vojvodina (Novi Sad)     Ser  Spartaks Jurmala         Lat   3-0  1-1  4-1m
Inverness Caled. Thistle Sco  Astra Giurgiu            Rom   0-1  0-0  0-1
West Ham United          Eng  Birkirkara               Mlt   1-0  0-1  1-1  5-3p
Legia Warszawa           Pol  FC Botosani              Rom   1-0  3-0  4-0
Rijeka                   Cro  Aberdeen                 Sco   0-3  2-2  2-5
Shamrock Rovers          Ire  Odds BK (Skien)          Nor   0-2  1-2  1-4
FH (Hafnarfjörđur)       Isl  Inter Baki               Aze   1-2  2-2  3-4  aet
KR (Reykjavík)           Isl  Rosenborg BK (Trondheim) Nor   0-1  0-3  0-4
a 2nd leg in Yerevan
b 2nd leg Jul 21
c 2nd leg in Klagenfurt
d 1st leg in Larnaka, 2nd leg in Vilnius
e 1st leg in Razgrad
f 1st leg in Jerusalem
g 1st leg in Tiranë
h 2nd leg in Tallinn
i 2nd leg in Luxembourg
j 1st leg in Zlaté Moravce
k 2nd leg in Baki
m 2nd leg in Jelgava

Third Qualifying Phase (Jul 30 and Aug 6)
Jablonec                 Cze  FC Křbenhavn             Den   0-1  3-2 *3-3a
Qayrat Almati            Kaz  Aberdeen                 Sco   2-1  1-1  3-2
IF Elfsborg (Borĺs)      Swe  Odds BK (Skien)          Nor   2-1  0-2  2-3
AIK (Solna)              Swe  Atromitos (Athinai)      Gre   1-3  0-1  1-4
Apollon (Lemesos)        Cyp  FK Qabala                Aze   1-1  0-1  1-2b
FK Krasnodar             Rus  Slovan Bratislava        Svk   2-0  3-3  5-3
PAOK (Thessaloniki)      Gre  Spartak Trnava           Svk   1-0  1-1  2-1c
SC Rheindorf Altach      Aut  Vitória SC (Guimarăes)   Por   2-1  4-1  6-2d
Slovan Liberec           Cze  Ironi Kiriat-Shmona      Isr   2-1  3-0  5-1e
SK Sturm Graz            Aut  Rubin Kazan              Rus   2-3  1-1  3-4
AZ (Alkmaar)             Net  Istanbul Basaksehir      Tur   2-0  2-1  4-1
FC Thun                  Sui  FC Vaduz                 Lie   0-0  2-2 *2-2
FC Zürich                Sui  Dynama Minsk             Bls   0-1  1-1  1-2f aet
MSK Zilina               Svk  Vorskla Poltava          Ukr   2-0  1-3 *3-3  aet
ASA Targu Mures          Rom  AS Saint-Etienne         Fra   0-3  2-1  2-4
Brřndby IF               Den  Omonia Lefkosia          Cyp   0-0  2-2 *2-2
Debreceni VSC            Hun  Rosenborg BK (Trondheim) Nor   2-3  1-3  3-6
Kukësi                   Alb  Legia Warszawa           Pol   awd  0-1  0-4g
Rabotnicki Skopje        Mac  Trabzonspor              Tur   1-0  1-1  2-1  aet
Charleroi SC             Bel  Zorja Luhans'k           Ukr   0-2  0-3  0-5h
Girondins Bordeaux       Fra  AEK (Larnaka)            Cyp   3-0  1-0  4-0
Standard CL (Ličge)      Bel  Zeljeznicar Sarajevo     Bos   2-1  1-0  3-1
Athletic Bilbao          Esp  Inter Baki               Aze   2-0  0-0  2-0
West Ham United          Eng  Astra Giurgiu            Rom   2-2  1-2  3-4
CF "Os Belenenses"       Por  IFK Göteborg             Swe   2-1  0-0  2-1
Hajduk Split             Cro  Strřmsgodset IF (Drammen)Nor   2-0  2-0  4-0
Sampdoria (Genova)       Ita  Vojvodina (Novi Sad)     Ser   0-4  2-0  2-4
Southampton              Eng  Vitesse (Arnhem)         Net   3-0  2-0  5-0
Wolfsberger AC           Aut  Borussia Dortmund        Ger   0-1  0-5  0-6
a 1st leg Jul 29
b 1st leg in Larnaka, 2nd leg in Baki
c 2nd leg in Zlaté Moravce
d 1st leg in Innsbruck
e 2nd leg in Netanya
f 2nd leg in Brest
g 1st leg in Tiranë abandoned at 1-2 in 52' and awarded 0-3 after Legia player was hit by stone
h 2nd leg in Kyiv

First Round (Aug 20 and 27)
Dynama Minsk             Bls  Red Bull Salzburg        Aut   2-0  0-2  2-2a 3-2p
Astra Giurgiu            Rom  AZ (Alkmaar)             Net   3-2  0-2  3-4
FK Qabala                Aze  Panathinaikos            Gre   0-0  2-2 *2-2b
Ajax                     Net  Jablonec                 Cze   1-0  0-0  1-0
FK Krasnodar             Rus  HJK (Helsinki)           Fin   5-1  0-0  5-1
Molde FK                 Nor  Standard CL (Ličge)      Bel   2-0  1-3 *3-3
PAOK (Thessaloniki)      Gre  Brřndby IF               Den   5-0  1-1  6-1
Slovan Liberec           Cze  Hajduk Split             Cro   1-0  1-0  2-0
Sparta Praha             Cze  FC Thun                  Sui   3-1  3-3  6-4
Zorja Luhans'k           Ukr  Legia Warszawa           Pol   0-1  2-3  2-4c
Milsami Orhei            Mol  AS Saint-Etienne         Fra   1-1  0-1  1-2d
Atromitos (Athinai)      Gre  Fenerbahçe SK (Istanbul) Tur   0-1  0-3  0-4
BSC Young Boys (Bern)    Sui  Qarabag Agdam            Aze   0-1  0-3  0-4e
Rabotnicki Skopje        Mac  Rubin Kazan              Rus   1-1  0-1  1-2
Steaua Bucuresti         Rom  Rosenborg BK (Trondheim) Nor   0-3  1-0  1-3
MSK Zilina               Svk  Athletic Bilbao          Esp   3-2  0-1  3-3*
Girondins Bordeaux       Fra  Qayrat Almati            Kaz   1-0  1-2 *2-2
Odds BK (Skien)          Nor  Borussia Dortmund        Ger   3-4  2-7  5-11
SC Rheindorf Altach      Aut  CF "Os Belenenses"       Por   0-1  0-0  0-1f
Viktoria Plzen           Cze  Vojvodina (Novi Sad)     Ser   3-0  2-0  5-0
Lech Poznan              Pol  Videoton (Székesfehérvár)Hun   3-0  1-0  4-0
Southampton              Eng  FC Midtjylland           Den   1-1  0-1  1-2
a 1st leg in Brest
b 1st leg in Baki
c 1st leg in Kyiv
d 1st leg in Chisinau
e 2nd leg in Baki
f 1st leg in Innsbruck

Group Phase

Group A
Sep 17: Ajax                     (1) 2 Celtic                   (2) 2
Sep 17: Fenerbahçe SK (Istanbul) (1) 1 Molde FK                 (1) 3
Oct  1: Celtic                   (2) 2 Fenerbahçe SK (Istanbul) (1) 2
Oct  1: Molde FK                 (1) 1 Ajax                     (1) 1
Oct 22: Fenerbahçe SK (Istanbul) (0) 1 Ajax                     (0) 0
Oct 22: Molde FK                 (2) 3 Celtic                   (0) 1
Nov  5: Ajax                     (0) 0 Fenerbahçe SK (Istanbul) (0) 0
Nov  5: Celtic                   (1) 1 Molde FK                 (2) 2
Nov 26: Celtic                   (1) 1 Ajax                     (1) 2
Nov 26: Molde FK                 (0) 0 Fenerbahçe SK (Istanbul) (0) 2
Dec 10: Ajax                     (1) 1 Molde FK                 (1) 1
Dec 10: Fenerbahçe SK (Istanbul) (1) 1 Celtic                   (0) 1

Molde FK                  6  3  2  1 10  7 11
Fenerbahçe SK (Istanbul)  6  2  3  1  7  6  9
Ajax                      6  1  4  1  6  6  7
Celtic                    6  0  3  3  8 12  3

Group B
Sep 17: FC Sion                  (1) 2 Rubin Kazan              (0) 1
Sep 17: Girondins Bordeaux       (0) 1 Liverpool                (0) 1
Oct  1: Liverpool                (1) 1 FC Sion                  (1) 1
Oct  1: Rubin Kazan              (0) 0 Girondins Bordeaux       (0) 0
Oct 22: Girondins Bordeaux       (0) 0 FC Sion                  (1) 1
Oct 22: Liverpool                (1) 1 Rubin Kazan              (1) 1
Nov  5: FC Sion                  (0) 1 Girondins Bordeaux       (0) 1
Nov  5: Rubin Kazan              (0) 0 Liverpool                (0) 1
Nov 26: Rubin Kazan              (0) 2 FC Sion                  (0) 0
Nov 26: Liverpool                (2) 2 Girondins Bordeaux       (1) 1
Dec 10: FC Sion                  (0) 0 Liverpool                (0) 0 
Dec 10: Girondins Bordeaux       (0) 2 Rubin Kazan              (1) 2

Liverpool                 6  2  4  0  6  4 10
FC Sion                   6  2  3  1  5  5  9
Rubin Kazan               6  1  3  2  6  6  6
Girondins Bordeaux        6  0  4  2  5  7  4

Group C
Sep 17: Borussia Dortmund        (1) 2 FK Krasnodar             (1) 1
Sep 17: FK Qabala                (0) 0 PAOK (Thessaloniki)      (0) 0x
Oct  1: FK Krasnodar             (1) 2 FK Qabala                (0) 1
Oct  1: PAOK (Thessaloniki)      (1) 1 Borussia Dortmund        (0) 1
Oct 22: FK Qabala                (0) 1 Borussia Dortmund        (2) 3x
Oct 22: PAOK (Thessaloniki)      (0) 0 FK Krasnodar             (0) 0
Nov  5: Borussia Dortmund        (2) 4 FK Qabala                (0) 0
Nov  5: FK Krasnodar             (1) 2 PAOK (Thessaloniki)      (0) 1
Nov 26: FK Krasnodar             (1) 1 Borussia Dortmund        (0) 0
Nov 26: PAOK (Thessaloniki)      (0) 0 FK Qabala                (0) 0
Dec 10: Borussia Dortmund        (0) 0 PAOK (Thessaloniki)      (1) 1
Dec 10: FK Qabala                (0) 0 FK Krasnodar             (2) 3x
x in Baki

FK Krasnodar              6  4  1  1  9  4 13
Borussia Dortmund         6  3  1  2 10  5 10
PAOK (Thessaloniki)       6  1  4  1  3  3  7
FK Qabala                 6  0  2  4  2 12  2

Group D
Sep 17: FC Midtjylland           (0) 1 Legia Warszawa           (0) 0
Sep 17: SSC Napoli               (3) 5 Club Brugge KV           (0) 0
Oct  1: Legia Warszawa           (0) 0 SSC Napoli               (0) 2
Oct  1: Club Brugge KV           (0) 1 FC Midtjylland           (0) 3
Oct 22: FC Midtjylland           (1) 1 SSC Napoli               (3) 4
Oct 22: Legia Warszawa           (0) 1 Club Brugge KV           (1) 1
Nov  5: SSC Napoli               (3) 5 FC Midtjylland           (0) 0
Nov  5: Club Brugge KV           (1) 1 Legia Warszawa           (0) 0
Nov 26: Legia Warszawa           (1) 1 FC Midtjylland           (0) 0
Nov 26: Club Brugge KV           (0) 0 SSC Napoli               (1) 1
Dec 10: FC Midtjylland           (1) 1 Club Brugge KV           (0) 1
Dec 10: SSC Napoli               (2) 5 Legia Warszawa           (0) 2

SSC Napoli                6  6  0  0 22  3 18
FC Midtjylland            6  2  1  3  6 12  7
Club Brugge KV            6  1  2  3  4 11  5
Legia Warszawa            6  1  1  4  4 10  4

Group E
Sep 17: SK Rapid Wien            (0) 2 Villarreal CF            (1) 1
Sep 17: Viktoria Plzen           (1) 2 Dynama Minsk             (0) 0
Oct  1: Dynama Minsk             (0) 0 SK Rapid Wien            (0) 1x
Oct  1: Villarreal CF            (0) 1 Viktoria Plzen           (0) 0
Oct 22: SK Rapid Wien            (1) 3 Viktoria Plzen           (1) 2
Oct 22: Villarreal CF            (2) 4 Dynama Minsk             (0) 0
Nov  5: Dynama Minsk             (0) 1 Villarreal CF            (0) 2x
Nov  5: Viktoria Plzen           (0) 1 SK Rapid Wien            (1) 2
Nov 26: Dynama Minsk             (0) 1 Viktoria Plzen           (0) 0x
Nov 26: Villarreal CF            (0) 1 SK Rapid Wien            (0) 0
Dec 10: SK Rapid Wien            (1) 2 Dynama Minsk             (0) 1
Dec 10: Viktoria Plzen           (1) 3 Villarreal CF            (1) 3
x in Barysau

SK Rapid Wien             6  5  0  1 10  6 15
Villarreal CF             6  4  1  1 12  6 13
Viktoria Plzen            6  1  1  4  8 10  4
Dynama Minsk              6  1  0  5  3 11  3

Group F
Sep 17: FC Groningen             (0) 0 Olympique Marseille      (2) 3
Sep 17: Slovan Liberec           (0) 0 SC Braga                 (0) 1
Oct  1: Olympique Marseille      (0) 0 Slovan Liberec           (0) 1
Oct  1: SC Braga                 (1) 1 FC Groningen             (0) 0
Oct 22: Slovan Liberec           (0) 1 FC Groningen             (0) 1
Oct 22: SC Braga                 (0) 3 Olympique Marseille      (0) 2
Nov  5: FC Groningen             (0) 0 Slovan Liberec           (0) 1
Nov  5: Olympique Marseille      (1) 1 SC Braga                 (0) 0
Nov 26: Olympique Marseille      (1) 2 FC Groningen             (0) 1
Nov 26: SC Braga                 (1) 2 Slovan Liberec           (1) 1
Dec 10: FC Groningen             (0) 0 SC Braga                 (0) 0
Dec 10: Slovan Liberec           (0) 2 Olympique Marseille      (2) 4

SC Braga                  6  4  1  1  7  4 13
Olympique Marseille       6  4  0  2 12  7 12
Slovan Liberec            6  2  1  3  6  8  7
FC Groningen              6  0  2  4  2  8  2

Group G
Sep 17: Dnipro Dnipropetrovsk    (0) 1 Lazio (Roma)             (1) 1
Sep 17: AS Saint-Etienne         (1) 2 Rosenborg BK (Trondheim) (1) 2
Oct  1: Lazio (Roma)             (1) 3 AS Saint-Etienne         (1) 2
Oct  1: Rosenborg BK (Trondheim) (0) 0 Dnipro Dnipropetrovsk    (0) 1
Oct 22: Dnipro Dnipropetrovsk    (0) 0 AS Saint-Etienne         (1) 1
Oct 22: Lazio (Roma)             (1) 3 Rosenborg BK (Trondheim) (0) 1
Nov  5: AS Saint-Etienne         (1) 3 Dnipro Dnipropetrovsk    (0) 0
Nov  5: Rosenborg BK (Trondheim) (0) 0 Lazio (Roma)             (2) 2
Nov 26: Lazio (Roma)             (1) 3 Dnipro Dnipropetrovsk    (0) 1
Nov 26: Rosenborg BK (Trondheim) (1) 1 AS Saint-Etienne         (0) 1
Dec 10: Dnipro Dnipropetrovsk    (1) 3 Rosenborg BK (Trondheim) (0) 0
Dec 10: AS Saint-Etienne         (0) 1 Lazio (Roma)             (0) 1

Lazio (Roma)              6  4  2  0 13  6 14
AS Saint-Etienne          6  2  3  1 10  7  9
Dnipro Dnipropetrovsk     6  2  1  3  6  8  7
Rosenborg BK (Trondheim)  6  0  2  4  4 12  2

Group H
Sep 17: Skënderbeu Korçë         (0) 0 Besiktas JK (Istanbul)   (1) 1x
Sep 17: Sporting CP (Lisboa)     (0) 1 Lokomotiv Moskva         (1) 3
Oct  1: Besiktas JK (Istanbul)   (0) 1 Sporting CP (Lisboa)     (1) 1
Oct  1: Lokomotiv Moskva         (1) 2 Skënderbeu Korçë         (0) 0
Oct 22: Lokomotiv Moskva         (0) 1 Besiktas JK (Istanbul)   (0) 1
Oct 22: Sporting CP (Lisboa)     (2) 5 Skënderbeu Korçë         (0) 1
Nov  5: Besiktas JK (Istanbul)   (0) 1 Lokomotiv Moskva         (0) 1
Nov  5: Skënderbeu Korçë         (2) 3 Sporting CP (Lisboa)     (0) 0x
Nov 26: Besiktas JK (Istanbul)   (1) 2 Skënderbeu Korçë         (0) 0
Nov 26: Lokomotiv Moskva         (1) 2 Sporting CP (Lisboa)     (3) 4
Dec 10: Skënderbeu Korçë         (0) 0 Lokomotiv Moskva         (1) 3x
Dec 10: Sporting CP (Lisboa)     (0) 3 Besiktas JK (Istanbul)   (0) 1
x in Elbasan

Lokomotiv Moskva          6  3  2  1 12  7 11
Sporting CP (Lisboa)      6  3  1  2 14 11 10
Besiktas JK (Istanbul)    6  2  3  1  7  6  9
Skënderbeu Korçë          6  1  0  5  4 13  3

Group I
Sep 17: AC Fiorentina            (1) 1 FC Basel                 (0) 2
Sep 17: Lech Poznan              (0) 0 CF "Os Belenenses"       (0) 0
Oct  1: CF "Os Belenenses"       (0) 0 AC Fiorentina            (2) 4
Oct  1: FC Basel                 (0) 2 Lech Poznan              (0) 0
Oct 22: FC Basel                 (1) 1 CF "Os Belenenses"       (2) 2
Oct 22: AC Fiorentina            (0) 1 Lech Poznan              (0) 2
Nov  5: CF "Os Belenenses"       (0) 0 FC Basel                 (1) 2
Nov  5: Lech Poznan              (0) 0 AC Fiorentina            (1) 2
Nov 26: CF "Os Belenenses"       (0) 0 Lech Poznan              (0) 0
Nov 26: FC Basel                 (1) 2 AC Fiorentina            (2) 2
Dec 10: AC Fiorentina            (0) 1 CF "Os Belenenses"       (0) 0
Dec 10: Lech Poznan              (0) 0 FC Basel                 (0) 1

FC Basel                  6  4  1  1 10  5 13
AC Fiorentina             6  3  1  2 11  6 10
Lech Poznan               6  1  2  3  2  6  5  [2 0 2 0 0-0 2]
CF "Os Belenenses"        6  1  2  3  2  8  5  [2 0 2 0 0-0 2]

Group J
Sep 17: RSC Anderlecht           (1) 1 AS Monaco                (0) 1
Sep 17: Tottenham Hotspur        (2) 3 Qarabag Agdam            (1) 1
Oct  1: AS Monaco                (0) 1 Tottenham Hotspur        (1) 1
Oct  1: Qarabag Agdam            (1) 1 RSC Anderlecht           (0) 0x
Oct 22: RSC Anderlecht           (1) 2 Tottenham Hotspur        (1) 1
Oct 22: AS Monaco                (0) 1 Qarabag Agdam            (0) 0
Nov  5: Qarabag Agdam            (1) 1 AS Monaco                (0) 1x
Nov  5: Tottenham Hotspur        (1) 2 RSC Anderlecht           (0) 1
Nov 26: AS Monaco                (0) 0 RSC Anderlecht           (1) 2
Nov 26: Qarabag Agdam            (0) 0 Tottenham Hotspur        (0) 1x
Dec 10: RSC Anderlecht           (2) 2 Qarabag Agdam            (1) 1
Dec 10: Tottenham Hotspur        (3) 4 AS Monaco                (0) 1
x in Baki

Tottenham Hotspur         6  4  1  1 12  6 13
RSC Anderlecht            6  3  1  2  8  6 10
AS Monaco                 6  1  3  2  5  9  6
Qarabag Agdam             6  1  1  4  4  8  4

Group K
Sep 17: APOEL Lefkosia           (0) 0 Schalke 04               (2) 3
Sep 17: Asteras Tripolis         (1) 1 Sparta Praha             (0) 1
Oct  1: Schalke 04               (3) 4 Asteras Tripolis         (0) 0
Oct  1: Sparta Praha             (1) 2 APOEL Lefkosia           (0) 0
Oct 22: APOEL Lefkosia           (1) 2 Asteras Tripolis         (1) 1
Oct 22: Schalke 04               (1) 2 Sparta Praha             (0) 2
Nov  5: Asteras Tripolis         (2) 2 APOEL Lefkosia           (0) 0
Nov  5: Sparta Praha             (1) 1 Schalke 04               (1) 1
Nov 26: Schalke 04               (0) 1 APOEL Lefkosia           (0) 0
Nov 26: Sparta Praha             (1) 1 Asteras Tripolis         (0) 0
Dec 10: APOEL Lefkosia           (1) 1 Sparta Praha             (0) 3
Dec 10: Asteras Tripolis         (0) 0 Schalke 04               (2) 4

Schalke 04                6  4  2  0 15  3 14
Sparta Praha              6  3  3  0 10  5 12
Asteras Tripolis          6  1  1  4  4 12  4
APOEL Lefkosia            6  1  0  5  3 12  3

Group L
Sep 17: Athletic Bilbao          (0) 3 FC Augsburg              (1) 1
Sep 17: Partizan (Beograd)       (2) 3 AZ (Alkmaar)             (1) 2
Oct  1: AZ (Alkmaar)             (0) 2 Athletic Bilbao          (0) 1
Oct  1: FC Augsburg              (0) 1 Partizan (Beograd)       (1) 3
Oct 22: AZ (Alkmaar)             (0) 0 FC Augsburg              (1) 1
Oct 22: Partizan (Beograd)       (0) 0 Athletic Bilbao          (1) 2
Nov  5: Athletic Bilbao          (3) 5 Partizan (Beograd)       (1) 1
Nov  5: FC Augsburg              (2) 4 AZ (Alkmaar)             (1) 1
Nov 26: AZ (Alkmaar)             (0) 1 Partizan (Beograd)       (0) 2
Nov 26: FC Augsburg              (1) 2 Athletic Bilbao          (1) 3
Dec 10: Athletic Bilbao          (1) 2 AZ (Alkmaar)             (1) 2
Dec 10: Partizan (Beograd)       (1) 1 FC Augsburg              (1) 3

Athletic Bilbao           6  4  1  1 16  8 13
FC Augsburg               6  3  0  3 12 11  9  [2 1 0 1 4-4 3; 3 ag]
Partizan (Beograd)        6  3  0  3 10 14  9  [2 1 0 1 4-4 3; 3 ag]
AZ (Alkmaar)              6  1  1  4  8 13  4


Intermediate Round (Feb 18 and 25)
Fenerbahçe SK (Istanbul) Tur  Lokomotiv Moskva         Rus   2-0  1-1  3-1x
RSC Anderlecht           Bel  Olympiakos (Piraeus)     Gre   1-0  2-1  3-1  aet
Borussia Dortmund        Ger  FC Porto                 Por   2-0  1-0  3-0
FC Midtjylland           Den  Manchester United        Eng   2-1  1-5  3-6
AC Fiorentina            Ita  Tottenham Hotspur        Eng   1-1  0-3  1-4
AS Saint-Etienne         Fra  FC Basel                 Sui   3-2  1-2  4-4*
Sevilla FC               Esp  Molde FK                 Nor   3-0  0-1  3-1
Villarreal CF            Esp  SSC Napoli               Ita   1-0  1-1  2-1
FC Augsburg              Ger  Liverpool                Eng   0-0  0-1  0-1
FC Sion                  Sui  SC Braga                 Por   1-2  2-2  3-4y
Galatasaray SK           Tur  Lazio (Roma)             Ita   1-1  1-3  2-4
Olympique Marseille      Fra  Athletic Bilbao          Esp   0-1  1-1  1-2
Shakhtar Donetsk         Ukr  Schalke 04               Ger   0-0  3-0  3-0
Sparta Praha             Cze  FK Krasnodar             Rus   1-0  3-0  4-0
Sporting CP (Lisboa)     Por  Bayer Leverkusen         Ger   0-1  1-3  1-4
Valencia CF              Esp  SK Rapid Wien            Aut   6-0  4-0 10-0
x 1st leg Feb 16
y 2nd leg Feb 24

1/8 Finals (Mar 10 and 17)
Liverpool                Eng  Manchester United        Eng   2-0  1-1  3-1
Borussia Dortmund        Ger  Tottenham Hotspur        Eng   3-0  2-1  5-1
Shakhtar Donetsk         Ukr  RSC Anderlecht           Bel   3-1  1-0  4-1 
FC Basel                 Sui  Sevilla FC               Esp   0-0  0-3  0-3
Villarreal CF            Esp  Bayer Leverkusen         Ger   2-0  0-0  2-0
Athletic Bilbao          Esp  Valencia CF              Esp   1-0  1-2 *2-2
Sparta Praha             Cze  Lazio (Roma)             Ita   1-1  3-0  4-1 
Fenerbahçe SK (Istanbul) Tur  SC Braga                 Por   1-0  1-4  2-4

Quarter-Finals (Apr 7 and 14)
SC Braga                 Por  Shakhtar Donetsk         Ukr   1-2  0-4  1-6
Villarreal CF            Esp  Sparta Praha             Cze   2-1  4-2  6-3
Athletic Bilbao          Esp  Sevilla FC               Esp   1-2  2-1  3-3  4-5p
Borussia Dortmund        Ger  Liverpool                Eng   1-1  3-4  4-5

Semi-Finals (Apr 28 and May 5)
Shakhtar Donetsk         Ukr  Sevilla FC               Esp   2-2  1-3  3-5
Villarreal CF            Esp  Liverpool                Eng   1-0  0-3  1-3

Final (May 18, St. Jakob Park, Basel)
Liverpool                Eng  Sevilla FC               Esp   1-3
  [35' Sturridge; 46' Gameiro, 64' Coke, 70' Coke]

Liverpool (trainer Klopp)
  Mignolet, Clyne, Touré (82' Benteke), Lovren, Moreno, Milner, Emre Can, 
  Lallana (73' Allen), Firmino (68' Origi), Coutinho, Sturridge.
Sevilla (trainer Emery)
  Soria, Mariano, Rami (77' Kolodziejczak), Carrico, Escudero, Krychowiak, 
  N'Zonzi, Coke, Banega (90+3' Cristoforo), Vitolo, Gameiro (89' Iborra).
Referee: Eriksson (Sweden)
Attendance: 34.500


Index | UCL | UEFA 2014-15 | UEFA 2016-17


Super Cup 2016

Final (Aug 9, Lerkendal Stadion, Trondheim)
Real Madrid              Esp  Sevilla FC               Esp   3-2  aet
  [21' Asensio, 41'Franco Vazquez, 72'Konoplyanka pen., 90+3' Sergio Ramos, 
   119'Carvajal]

Real Madrid (trainer Zidane)
  Casilla, Carvajal, Varane, Sergio Ramos, Marcelo, Isco (66' Modric), Casemiro, 
  Kovacic (73' James Rodriguez), Lucas Vazquez, Morata (62' Benzema), Asensio.
Sevilla FC (trainer Sampaoli)
  Sergio Rico, Mariano, Nico Pareja, Daniel Carrico (51' Rami), Kolodziejczak,
  N'Zonzi, Iborra (74' Kranevitter), Kiyotake, Franco Vazquez, Vitolo, Vietto 
  (67' Konoplyanka).
Referee: Mazic (Serbia)
Attendance: 19.000 


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation
Author: Karel Stokkermans (karel@rsssf.com)
Last updated: 23 Mar 2017

Copyright © 2016/17 Karel Stokkermans and RSSSF
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.