Kuwait National Team Coaches



1955		Ali Othman (Egypt) & Majid Mohammed
1957		Ahmed Abu Taha (Egypt)
Nov 1958 	Edmund Majewski (Austria)
Oct 1962	Ljubiša Brocić (Yugoslavia)
Nov 1964	Mohammed Abdo Saleh Al-Wahsh (Egypt)
1966-1969	Dimitri Tadic (Yugoslavia)
1970		Taha El-Doukhi (Egypt)
July 1971-1973 	Ljubiša Brocić (Yugoslavia)
June 1973	Hassan Nassir
1973-1975	Ljubiša Brocić (Yugoslavia)
12.1.76-10.1.78	Mário Jorge Lobo Zagallo (Brazil)
1978		Saleh Zakaria
1978-1982	Carlos Alberto Parreira (Brazil)
31.3.83-1985	Antônio Lopes dos Santos (Brazil)
April 1985-1986	Malcolm Allison (England)
1986		Saleh Zakaria
1986-1987	György Mezey (Hungary)
18.1.87-1988	Antônio Vieira (Brazil)
4.2.1988	George Armstrong (England)
April 1989	Miguel Pereira (Brazil) 
1989-1990	Otacílio (Brazil)
27.1.1990	Luiz Felipe Scolari (Brazil)
1990		Mohammed Karam
1990-1992	Valmir Louruz (Brazil)
1992-1993	Paulo Luiz Campos (Brazil)
1993		Gildo Rodriguez (Brazil)
1993		Jawad Al-Maqseed
1993-1996	Valeri Lobanovsky (Ukraine)
1996-1999	Milan Máčala (Czech Republic)
1999-2001	Dušan Uhrin (Czech Republic)
2002		Hans-Hubert "Berti" Vogts (Germany)
2002		Radojko Avramović (Yugoslavia)
2003-2004	Paulo César Carpeggiani (Kuwait)
2004		Mohammed Ibrahim Hajiya                  [*]
2005 		Slobodan Pavkovic  (Serbia & Montenegro)
2005 		Mohammed Ibrahim Hajiya
2005-2006	Mihai Stoichita (Romania)

[*] Michel Hidalgo (France) was technical director during the
    17th Gulf Cup



About this document

Prepared and maintained by Hassanin Mubarak for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hassanin Mubarak (Iraqifootball@yahoo.com)
Last updated: 17 Oct 2006

(C) Copyright Hassanin Mubarak and RSSSF 2006
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.