IX Women's Copa Libertadores 2017


Uruguay [Oct 7 – Oct 21]

Group Stage

Group A
Club Atlético River Plate Asociación Civil            Belgrano                              Ciudad Autónoma de Buenos Aires  Argentina
Club Deportivo Capiatá                                Capiatá                               Departamento Central             Paraguay
Club Deportivo Especializado Formativo Unión Española Guayaquil                             Guayas                           Ecuador
Estudiantes de Guárico Fútbol Club                    Villa de Todos los Santos de Calabozo Estado Guárico                   Venezuela

Group B
Club Cerro Porteño                                    La Catedral                           Asunción                         Paraguay
Club Social y Deportivo Colo-Colo                     Macul                                 Región Metropolitana de Santiago Chile
Club Universitario de Deportes                        Ate                                   Lima                             Peru
Colón Fútbol Club                                     Brazo Oriental                        Montevideo                       Uruguay

Group C
Audax Corinthians (*)                                 São Paulo                             Estado de São Paulo              Brazil
Club Deportivo ITA                                    Santa Cruz de la Sierra               Departamento de Santa Cruz       Bolivia
Club Independiente Santa Fe                           Bogotá                                Cundinamarca                     Colombia
Club Sportivo Limpeño                                 Limpio                                Departamento Central             Paraguay

(*) Audax Corinthians: alliance between Sport Club Corinthians Paulista, and, Grêmio Osasco Audax.

Group A:
[Oct 7, Sat]
River Plate                   1-1     Unión Española             Arsenio Erico, Asunción
Deportivo Capiatá             0-2     Estudiantes de Guárico     Arsenio Erico, Asunción
[Oct 12, Thu]
Estudiantes de Guárico        1-1     Unión Española             General Adrián Jara, Luque
Deportivo Capiatá             1-2     River Plate                General Adrián Jara, Luque
[Oct 15, Sun]
Estudiantes de Guárico        0-1     River Plate                General Adrián Jara, Luque
Unión Española                3-1     Deportivo Capiatá          General Adrián Jara, Luque

Group B:
[Oct 8, Sun]
Colo-Colo                     5-1     Universitario de Deportes  Luis Alfonso Giagni, Villa Elisa
Cerro Porteño                 2-1     Colón                      Luis Alfonso Giagni, Villa Elisa
[Oct 13, Fri]
Colón                         0-1     Universitario de Deportes  Arsenio Erico, Asunción
[Oct 15, Sun]
Cerro Porteño                 2-2     Colo-Colo                  Arsenio Erico, Asunción
[Oct 16, Mon]
Colón                         2-5     Colo-Colo                  Arsenio Erico, Asunción
[Oct 17, Tue]
Universitario de Deportes     0-3     Cerro Porteño              Arsenio Erico, Asunción


Group C:
[Oct 12, Thu]
Independiente Santa Fe        9-2     Deportivo ITA              La Arboleda, Asunción
Sportivo Limpeño              0-2     Audax Corinthians          La Arboleda, Asunción
[Oct 14, Sat]
Audax Corinthians             6-1     Deportivo ITA              La Arboleda, Asunción
Sportivo Limpeño              2-2     Independiente Santa Fe     La Arboleda, Asunción
[Oct 17, Tue]
Audax Corinthians             2-1     Independiente Santa Fe     La Arboleda, Asunción
Deportivo ITA                 1-6     Sportivo Limpeño           La Arboleda, Asunción


Second Stage
Semifinals:
[Oct 19, Thu]
River Plate                   0-2     Colo-Colo                  Luis Alfonso Giagni, Villa Elisa
Audax Corinthians             3-0     Cerro Porteño              Luis Alfonso Giagni, Villa Elisa
Third Place:
[Oct 21, Sat]
River Plate                   2-1     Cerro Porteño              Arsenio Erico, Asunción
Final:
[Oct 21, Sat]
Colo-Colo                 [4] 0-0 [5] Audax Corinthians          Arsenio Erico, Asunción

PSO:
“Cacau”         (AC) wide  0-0
Villamayor      (CC)       1-0
Daiane          (AC)       1-1
Araya           (CC)       2-1
Kerolin         (AC)       2-2
Quezada         (CC)       3-2
Ingrid          (AC)       3-3
C. Soto         (CC) saved 3-3
Byanca “Brasil” (AC)       3-4
Guerrero        (CC)       4-4
Yasmim          (AC) saved 4-4
Sáez            (CC) saved 4-4
Ana Vitória     (AC)       4-5
Rocío Soto      (CC) wide  4-5

Club Social y Deportivo Colo-Colo:
            [2] Rocío Andrea Soto Collao
            [3] Carla Valentina Guerrero Puelle
            [6] Claudia Paola Soto Figueroa             captain
            [7] Bárbara Alejandra Muñoz Bustamante
            [8] Karen Andrea Araya Ponce
           [10] Gloria Esther Villamayor Jara
           [12] Carolina Andrea Armijo Lira             goalkeeper
           [14] Ana Gabriela Gutiérrez Díaz             73m out
           [17] Geraldine Francisca Leyton López
           [18] Camila Alejandra Sáez Oyaneder
           [19] Yessenia Estefaní Huenteo Cheuquemán
Substitutes:
            [1] Romina Paz Parraguirre Plaza            goalkeeper
            [4] Anabel del Carmen Guzmán Rodríguez
            [5] Yastin Fabiola Jiménez
            [9] Nathalie Alejandra Quezada Altamirano   73m in
           [11] Jeannette del Carmen Aguirre Herrera
           [13] Fernanda Shlomit Contreras Moreno
           [15] Catalina Andrea Alarcón Méndez
           [16] Fernanda Constanza Hidalgo Rubilar
           [20] Yanara Anastasia Lepín Caro
          Coach Carlos Alberto Veliz Schmauk
Audax Corinthians:
            [3] Ingrid Carolina Frisanco
            [4] Tamires Santos de Souza
            [5] Monique Peçanha Dos Santos              85m yellow card, 92m out
            [6] Yasmim Assis Ribeiro
            [7] Grazielle Pinheiro Nascimiento          captain, 83m out
           [11] Raquel Fernandes Dos Santos             83m red card
           [12] Letícia “Lelè” Izidoro Lima Da Silva    goalkeeper
           [17] Patrícia Llanos Paduim                  74m out
           [18] Kerolin Nicoli Israel Ferraz
           [19] Paula Andressa Santiago Baptista Pires
           [20] Daiane Rodrigues                        83m captain
Substitutes:
            [1] Tainá Suelen Borges de Oliveira         goalkeeper
            [2] Leidiane Machado Cardoso
            [8] Ana Vitória Kliemaschewsk Araujo        74m in
            [9] Byanca Beatriz “Brasil” Alves de Araujo 92m in
           [10] Rosana Dos Santos Augusto
           [13] Carina “Cacau” Gomes Fernandes          83m in
           [14] Amanda Brunner Veiga
           [15] Agustina Barroso Basualdo
           [16] Antónia Ronnycleide Da Costa Silva
          Coach Arthur José Ribas Elías
Officials:
        Referee Eyerlitz Escalona (VEN)
    Assistant 1 Yoleida Lara (VEN)
    Assistant 2 Migdalia Rodríguez (VEN)
Fourth Official Susana Nataly Corella Manzo (ECU)

Final Tables First Stage Group A #.Teams MP W D L Gf:Ga Ps 1.CA River Plate 3 2 1 0 4: 2 7 (Second Stage) 2.CDEE Unión Española 3 1 2 0 5: 3 5 3.Estudiantes de Guárico FC 3 1 1 1 3: 2 4 4.Club Deportivo Capiatá 3 0 0 3 2: 7 0 Group B 1.CSyD Colo-Colo 3 2 1 0 12: 5 7 (Second Stage) 2.Club Cerro Porteño 3 2 1 0 7: 3 7 (Second Stage as best second team of all groups) 3.Club Universitario de Deportes 3 1 0 2 2: 8 3 4.Colón FC 3 0 0 3 3: 8 0 Group C 1.Audax Corinthians 3 3 0 0 10: 2 9 (Second Stage) 2.Club Independiente Santa Fe 3 1 1 1 12: 6 4 3.CS Limpeño 3 1 1 1 8: 5 4 4.CD ITA 3 0 0 3 4:21 0 First and second stages #.Teams MP W D L Gf:Ga Ps 1.Audax Corinthians 5 4 1 0 13: 2 13 (Champion) 2.Club Social y Deportivo Colo-Colo 5 3 2 0 14: 5 11 (Runner-up) 3.Club Atlético River Plate 5 3 1 1 6: 5 10 (Third position) 4.Club Cerro Porteño 5 2 1 2 8: 8 7 (Fourth position) 5.Club Independiente Santa Fe 3 2 0 1 15: 5 6 6.Club Deportivo Especializado Formativo Unión Española 3 1 2 0 5: 3 5 7.Estudiantes de Guárico Fútbol Club 3 1 1 1 3: 2 4 8.Club Sportivo Limpeño 3 1 0 2 7: 8 3 9.Club Universitario de Deportes 3 1 0 2 2: 8 3 10.Colón Fútbol Club 3 0 0 3 3: 8 0 11.Club Deportivo Capiatá 3 0 0 3 2: 7 0 12.Club Deportivo ITA 3 0 0 3 4:21 0

overview file

2016


About this document

Prepared and maintained by Osvaldo José Gorgazzi for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Osvaldo José Gorgazzi
Last updated: 23 Nov 2017

(c) Copyright Osvaldo José Gorgazzi and RSSSF 2017
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.