Copa Libertadores de América 2004


Overview Page| 2003| 2005

About this document

Group Stage (Feb 3-Apr 21)

Group 1
Feb  5: São Caetano - The Strongest           4-2
          [Somália 16, Gilberto 44, Marcinho 52, Anderson Lima 57;
           Francisco Ferreira 51, Limberg Méndez 70]
Feb 11: América - Peñarol                     3-1
          [Cuauhtémoc Blanco 26, 92pen, Reinaldo Navia 86; Sergio Leal 25]
Feb 19: The Strongest - América               0-0
Mar  2: Peñarol - São Caetano                 1-1
          [Carlos Bueno 60; Fabricio Carvalho 35]
Mar 11: São Caetano - América                 1-2
          [Marcinho 75; Pavel Pardo 69, Reinaldo Navia 87]
Mar 16: Peñarol - The Strongest               4-0   
          [Gabriel Cedrés 9, Carlos Bueno 12, Christian Rodríguez 63,
           Carlos Diogo 89]
Mar 17: América - São Caetano                 2-1
          [Cuauhtémoc Blanco 36, 62; Gilberto 12]
Mar 23: The Strongest - Peñarol               2-0
          [Alex da Rosa 33, 79]
Apr  8: São Caetano - Peñarol                 1-1
          [Triguinho 58; Carlos Bueno 18]
Apr  8: América - The Strongest               4-0
          [Pavel Pardo 2, Hugo Castillo 22, Jesús Mendoza 37, Cuauhtémoc Blanco 47]
Apr 15: The Strongest - São Caetano           0-2
          [Somalia 8, Warley 85]
Apr 15: Peñarol - América                     2-0
          [Carlos Bueno 84, 92]

 1.América (Ciudad de México)      6  4  1  1  11- 5 13
 2.São Caetano                     6  2  2  2  10- 8  8
 3.Peñarol (Montevideo)            6  2  2  2   9- 7  8
 4.The Strongest (La Paz)          6  1  1  4   4-14  4

Group 2
Feb 10: Vélez Sarsfield - UA Maracaibo        1-1 
          [Carlos García 90og; Enrique Colliard 62]
Feb 19: Once Caldas - Fénix                   3-0
          [Arnulfo Valentierra 15pen, 63pen, Jeffrey Díaz 88]
Feb 25: UA Maracaibo - Once Caldas            1-2 
          [Christian Casseres 45; Jonathan Fabbro 3, Sergio Galván 89]  
Feb 25: Fénix - Vélez Sarsfield               2-1
          [Julio Rodríguez 54, José Carini 87; Santiago Bianchi 16]
Mar  3: Fénix - UA Maracaibo                  1-2 (in Maldonado)
          [Nicolás Vigneri 51; Mariano Martínez 26, Ruberth Morán 82]
Mar  9: Vélez Sarsfield - Once Caldas         2-0
          [Lucas Valdemarín 34, Rolando Zárate 78]
Mar 17: Once Caldas - Vélez Sarsfield         2-0   
          [Sergio Galván 38, 55]
Mar 18: UA Maracaibo - Fénix                  1-1
          [Enrique Colliard 22; Marcelo Broli 50]
Apr  6: Vélez Sarsfield - Fénix               1-0
          [Santiago Bianchi 70]
Apr  6: Once Caldas - UA Maracaibo            2-1
          [Elkin Soto 34, Arnulfo Valentierra 79; Mariano Martínez 32]
Apr 22: UA Maracaibo - Vélez Sarsfield        4-2 
          [Rodrigo Riep 12, 73, Cristián Cásseres 48, 66;
           Maximiliano Pellegrino 85, Fabricio Fuentes 86]
Apr 22: Fénix - Once Caldas                   2-2
          [Federico Guerra 44, José Carini 58; Jonathan Fabbro 69, 77]
  
 1.Once Caldas (Manizales)         6  4  1  1  11- 6 13
 2.Unión Atlético Maracaibo        6  2  2  2  10- 9  8
 3.Vélez Sarsfield (Buenos Aires)  6  2  1  3   7- 9  7
 4.Fénix (Montevideo)              6  1  2  3   6-10  5

Group 3
Feb  3: Santos Laguna - Univ. de Concepción   2-2 
          [Héctor Altamirano 2, José Antonio Noriega 8; Ricardo Viveros 44,
           Luis Pedro Figueroa 82]
Feb  4: Cruzeiro - Caracas FC                 3-1
          [Alex 17pen, Felipe Melo 54, Jussiê 69; Stalin Rivas 37pen]
Feb 10: Univ. de Concepción - Cruzeiro        1-3
          [Fernando Solís 73pen; Alex 18, Maicon 20, Cristian Gómez 80og]
Feb 12: Caracas FC - Santos Laguna            0-1 
          [Matías Vuoso 73]
Feb 17: Cruzeiro - Santos Laguna              1-1
          [Guilherme 25; Matías Vuoso 64]
Feb 24: Univ. de Concepción - Caracas FC      2-3
          [Mario Cáceres 76, Cristian Gómez 90; Paul Cominges 34, 37,
           Jorge Rojas 50]
Mar  2: Caracas FC - Univ. de Concepción      1-0
          [José Manuel Rey 16]
Mar 10: Santos Laguna - Cruzeiro              1-0
          [Jared Borgetti 56]
Mar 16: Santos Laguna - Caracas FC            3-1
          [Jared Borgetti 48, 67, José Noriega 84; Paul Cominges 45]
Mar 17: Cruzeiro - Univ. de Concepción        5-0
          [Cris 5, Guilherme 42, 72, Leandro 46, Maicon 89}
Apr 14: Caracas FC - Cruzeiro                 2-3
          [Paul Cominges 32, Ederlei Pereira 76pen; Márcio 22, Lima 23, 45]
Apr 14: Univ. de Concepción - Santos Laguna   2-2
          [Esteban Paredes 6, 14; Matías Vuoso 3, Jared Borgetti 55]
 
 1.Cruzeiro (Belo Horizonte)       6  4  1  1  15- 6 13
 2.Santos Laguna (Torreón)         6  3  3  0  10- 6 12
 3.Caracas FC                      6  2  0  4   8-12  6
 4.Universidad de Concepción       6  0  2  4   7-16  2

Group 4
Feb 10: Cobreloa - LDU Quito                  0-2
          [Alex Aguinaga 52, Elkin Murillo 92]
Feb 11: Alianza Lima - São Paulo FC           1-2  
          [Walter Vílchez 24; Rogerio 21, Fabao 69]
Feb 25: LDU Quito - Alianza Lima              3-0
          [Juan Ángel Paredes 65, Carlos Villagra 86, Elkin Murillo 88]
Feb 26: São Paulo FC - Cobreloa               3-1
          [Luis Fabiano 3, 90, Luis Fuentes 12og; Cicinho 48]
Mar  4: LDU Quito - São Paulo FC              3-0 
          [Juan Angel Paredes 38, Giovanny Espinoza 45, Patricio Urrutia 81]
Mar  4: Alianza Lima - Cobreloa               2-0
          [Jefferson Farfán 68, 80]
Mar 10: Cobreloa - Alianza Lima               0-1
          [Jefferson Farfán 22]
Mar 10: São Paulo FC - LDU Quito              1-0  
          [Luis Fabiano 74]  
Mar 24: Cobreloa - São Paulo FC               1-2
          [Mauricio Dinamarca 27pen; Grafite 15, Marquinhos 22]
Mar 25: Alianza Lima - LDU Quito              1-0
          [Jefferson Farfán 43]
Apr  7: São Paulo FC - Alianza Lima           3-1
          [Marquinhos 38, Luís Fabiano 46, 69; Roberto Silva 24]
Apr  7: LDU Quito - Cobreloa                  5-1
          [Elkin Murillo 8, 28, Néicer Reasco 29, Juan Angel Paredes 32,
           Carlos Espínola 90; Patricio Galaz 86]

 1.São Paulo FC                    6  5  0  1  11- 7 15
 2.LDU Quito                       6  4  0  2  13- 3 12
 3.Alianza Lima                    6  3  0  3   6- 8  9
 4.Cobreloa (Calama)               6  0  0  6   3-15  0

Group 5
Feb 12: El Nacional - Nacional                0-0
Feb 12: Independiente - Cienciano             4-2
          [Christian Giménez 16, Leonel Ríos 43, Hernán Losada 59, 73;
           Santiago Acasiete 69, Rodrigo Saraz 82]
Feb 24: Nacional - Independiente              0-0
Feb 26: Cienciano - El Nacional               1-0
          [Sergio Ibarra 63]
Mar  2: Independiente - El Nacional           2-0 
          [Daniel Quinteros 51pen, 94] 
Mar  4: Nacional - Cienciano                  1-0
          [Fernando Machado 29]
Mar 11: Cienciano - Nacional                  1-2 (in Arequipa)
          [Sergio Ibarra 48; Sebastián Eguren 21, Fabián Coelho 44]
Mar 16: El Nacional - Independiente           1-0
          [Félix Borja 66] 
Mar 23: El Nacional - Cienciano               3-3
          [Evelio Ordóñez 64, Félix Borja 70, 78; Carlos Lobatón 44,
           Juan Carlos Bazalar 82, Santiago Acasiete 85]
Mar 25: Independiente - Nacional              1-1
          [Sebastián García 83; Luis Romero 52]
Apr 20: Cienciano - Independiente             3-2 (in Arequipa)
          [Giuliano Portilla 13, Santiago Acasiete 22, Carlos Lugo 80pen;
           Jairo Castillo 16, César Ccahuantico 75og]
Apr 20: Nacional - El Nacional                3-2
          [Alexander Medina 36, 75pen, Luis Romero 53; Félix Borja 37,
           Luis Checa 77]

 1.Nacional (Montevideo)           6  3  3  0   7- 4 12
 2.Independiente (Avellaneda)      6  2  2  2   9- 7  8
 3.Cienciano (Cuzco)               6  2  1  3  10-12  7
 4.El Nacional (Quito)             6  1  2  3   6- 9  5

Group 6
Feb  3: Libertad - Deportes Tolima            0-0
Feb 11: Deportivo Táchira - River Plate       0-0  
Feb 24: Deportes Tolima - Deportivo Táchira   1-1
          [Iván Velásquez 14; Emerson Panigutti 82]   
Feb 25: River Plate - Libertad                4-1
          [Eduardo Coudet 27, 75, Fernando Cavenaghi 43,
           Luis González 90; Gustavo Morínigo 59]
Mar  9: Deportivo Táchira - Libertad          2-0
          [Alexander Rondón 37, 90]
Mar 11: Deportes Tolima - River Plate         2-3
          [Ricardo Siciliano 63, Justiniano Peña 70; Daniel Montenegro 51,
           Fernando Cavenaghi 88, 91]
Mar 17: Libertad - Deportivo Táchira          1-1
          [Guido Alvarenga 17; Guillermo Beraza 55]
Mar 18: River Plate - Deportes Tolima         1-0
          [Luis González 38]
Apr  7: Libertad - River Plate                1-0
          [Juan Samudio 39]
Apr  8: Deportivo Táchira - Deportes Tolima   2-0
          [Guillermo Beraza 30, Emerson Panigutti 85]
Apr 14: River Plate - Deportivo Táchira       2-2
          [José Sand 5, Fernando Cavenaghi 14; Leonel Vielma 71,
           Pedro Boada 90]
Apr 14: Deportes Tolima - Libertad            3-2
          [Oscar Passo 6, John Charria 64, Henry Zambrano 76;
           Gustavo Morínigo 28pen, 83]
  
 1.River Plate (Buenos Aires)      6  3  2  1  10- 6 11
 2.Dtvo. Táchira (San Cristóbal)   6  2  4  0   8- 4 10
 3.Deportes Tolima (Ibagué)        6  1  2  3   6- 9  5
 4.Libertad (Asunción)             6  1  2  3   5-10  5

Group 7
Feb  4: Guaraní - Barcelona                   0-0
Feb  5: Jorge Wilstermann - Santos FC         2-3
          [Túlio 31, Vladimir Marín 74; Basilio 14, 24, Alex 86]
Feb 12: Barcelona - Jorge Wilstermann         4-0
          [Rodrigo Teixeira 44, 83, Fricson George 62, Danny Vera 76]
Feb 18: Santos FC - Guaraní                   2-2
          [Robson 1, Lopes 90; Osvaldo Díaz 65, 85]
Mar  3: Jorge Wilstermann - Guaraní           0-0   
Mar  3: Barcelona - Santos FC                 1-3
          [Rodrigo Texeira 63; Renato 44, Basilio 48, Robinho 83]
Mar 11: Santos FC - Barcelona                 1-0
          [Robinho 68]
Mar 18: Guaraní - Jorge Wilstermann           3-1
          [Kenji Fukuda 6, Osvaldo Díaz 54, 65pen; Thiago Leitao 10]
Mar 24: Jorge Wilstermann - Barcelona         2-2
          [Tulio 19, 62; José Gavica 73, Danny Vera 85]
Mar 25: Guaraní - Santos FC                   1-2
          [Julio Manzur 71; Basilio 49, Robson 63pen]
Apr 14: Santos FC - Jorge Wilstermann         5-0  
          [Diego 21pen, 74, Elano 41, Preto 56, Robinho 87pen]
Apr 14: Barcelona - Guaraní                   2-0
          [Dany Vera 42, 73]

 1.Santos                          6  5  1  0  16- 6 16
 2.Barcelona (Guayaquil)           6  2  2  2   9- 6  8
 3.Guarani (Asunción)              6  1  3  2   6- 7  6
 4.Jorge Wilstermann (Cochabamba)  6  0  2  4   5-17  2

Group 8
Feb  3: Colo Colo - Deportivo Cali            2-3
          [Manuel Neira 43, 87; Máyer Candelo 23, Alvaro Domínguez 41,
           Carlos Castillo 55]
Feb 18: Bolívar - Boca Juniors                3-1
          [José Alfredo Castillo 17, 34, 56; Miguel Caneo 46]
Mar  2: Deportivo Cali - Bolívar              3-1 
          [Mayer Candelo 27, Geovanni García 85, Tressor Moreno 88;
           Limberg Gutiérrez 74]
Mar  3: Boca Juniors - Colo Colo              2-0
          [Guillermo Barros Schelotto 18pen, 72]
Mar 10: Deportivo Cali - Boca Juniors         0-1
          [Fabián Vargas 68]
Mar 18: Bolívar - Colo Colo                   2-0
          [Roger Suárez 4, Alfredo Castillo 46]
Mar 24: Boca Juniors - Deportivo Cali         3-0
          [Nicolás Burdisso 57, Clemente Rodríguez 86, Franco Cángele 88]
Mar 25: Colo Colo - Bolívar                   2-0
          [Juan Pablo Ubeda 35, Manuel Neira 58]
Apr  7: Bolívar - Deportivo Cali              1-0
          [José Alfredo Castillo 21]
Apr  8: Colo Colo - Boca Juniors              1-0
          [David Henríquez 33]
Apr 21: Boca Juniors - Bolívar                3-0   
          [Rolando Schiavi 54, Javier Villarreal 86, Matías Donnet 90]
Apr 21: Deportivo Cali - Colo Colo            3-1
          [Carlos Castillo 45, Tressor Moreno 70, Oscar Diaz 75;
           Marco Millape 83]

 1.Boca Juniors (Buenos Aires)     6  4  0  2  10- 4 12
 2.Deportivo Cali                  6  3  0  3   9- 9  9
 3.Bolívar (La Paz)                6  3  0  3   7- 9  9
 4.Colo Colo (Santiago)            6  2  0  4   6-10  6

Group 9
Feb  5: Olimpia - Rosario Central             0-2
          [Gonzalo Belloso 64, Germán Herrera 78]
Feb 10: Sporting Cristal - Coritiba FC        4-1 
          [Jorge Soto 28, Luis Bonnet 32, 91, Sergio Júnior 81; Laércio 19]  
Feb 17: Coritiba FC - Olimpia                 1-1
          [Capixaba 10; David Villalba 43]
Feb 26: Rosario Central - Sporting Cristal    1-1
          [Mariano Messera 92; Luis Bonnet 72]
Mar  4: Rosario Central - Coritiba FC         2-0
          [Pablo Sánchez 29, Germán Herrera 75]
Mar  9: Sporting Cristal - Olimpia            3-2
          [Carlos Zegarra 51, Luis Bonnet 54, Sergio Junior 63;
           Juan Carlos Franco 1, Rodrigo López 88pen]
Mar 10: Coritiba FC - Rosario Central         2-0  
          [Reginaldo Nascimento 19, Adriano 89] 
Mar 16: Olimpia - Sporting Cristal            2-1
          [Mauro Caballero 4, Sergio Orteman 12pen; Carlos Zegarra 84]
Mar 23: Sporting Cristal - Rosario Central    4-1
          [Jorge Soto 11, 87, Juan Cominges 42, José Moisela 66; 
           Horacio Carbonari 40]
Apr  6: Olimpia - Coritiba FC                 1-1
          [Rodrigo López 44; Capixaba 33]
Apr 13: Coritiba FC - Sporting Cristal        2-0
          [Víctor Aristizábal 71pen, Luiz Mário 75]
Apr 13: Rosario Central - Olimpia             2-1
          [Claudio González 2, Pablo Sánchez 78; Francisco Esteche 89]

 1.Sporting Cristal (Lima)         6  3  1  2  13- 9 10
 2.Rosario Central                 6  3  1  2   8- 8 10
 3.Coritiba (Curitiba)             6  2  2  2   7- 8  8
 4.Olimpia (Asunción)              6  1  2  3   7-10  5

Worst Runners-Up Playoffs 
(Apr 28)
São Caetano               Bra  Independiente             Arg   2-2  4-2p
  [Anderson Lima 8, Marcinho 30pen; Jairo Castillo 6, Hernán Franco 72]
(Apr 29)
Barcelona (Guayaquil)     Ecu  Unión Atlético Maracaibo  Ven   6-1
  [Iván Kaviedes 38pen, 41, 45, Rodrigo Texeira 70, Danny Vera 78,
   Angel Escobar 89; Rodrigo Riep 10]

Second Round 
(May 4 and 11)
Santos Laguna             Mex  River Plate               Arg   0-1  2-1  2-2  2-4p 
  [Cristián Tula 58]
  [Marcelo Salas 75; Héctor Altamirano 24, Matías Vuoso 50]
(May 4 and 12)
Sporting Cristal          Per  Boca Juniors              Arg   2-3  1-2  3-5  
  [Luis Bonnet 41, Henry Quinteros 45; Carlos Tévez 31, José María Calvo 81,
   Guillermo Barros Schelotto 90]
  [Javier Villarreal 39, Carlos Tevez 62; Robert Lima 66]
(May 4 and 13)
Deportivo Táchira         Ven  Nacional (Montevideo)     Uru   3-0  2-2  5-2  
  [Alexander Rondón 3, Emerson Panigutti 41, Guillermo Beraza 68]
  [Luis Romero 36, Carlos Valdez 44; Leonel Vielma 84, Alexis Chirinos 88]
(May 5 and 11)
São Caetano               Bra  América (Cd. de México)   Mex   2-1  1-1  3-2 
  [Anderson Lima 51, Franky Oviedo 83og; Ariel González 22]
  [Reinaldo Navia 20; Triguinho 78]
LDU Quito                 Ecu  Santos                    Bra   4-2  0-2  4-4  3-5p 
  [Paul Ambrossi 17, 74, Patricio Urrutia 47, Franklin Salas 84; Robinho 2, Elano 4]
  [Diego 2, 49]
(May 5 and 13)
Deportivo Cali            Col  Cruzeiro                  Bra   1-0  1-2  2-2  3-0p 
  [Julián Téllez 37]
  [Alex 47pen, Guilherme 87; Tressot Moreno 41]
(May 6 and 12)
Rosario Central           Arg  São Paulo FC              Bra   1-0  1-2  2-2  4-5p  
  [Gonzalo Belloso 86]
  [Grafite 47, 76; Germán Herrera 6]
(May 6 and 13)
Barcelona (Guayaquil)     Ecu  Once Caldas               Col   0-0  1-1  1-1  2-4p 
  [Jorge Agudelo 83; José Gavica 50]

Quarterfinals 
(May 19 and 26)
São Paulo FC              Bra  Deportivo Táchira         Ven   3-0  4-1  7-1
  [Rogerio Ceni 32, Luiz Fabiano 48pen, Gustavo Nery 56]
  [Emerson Panigutti 6; Grafite 23, Luis Fabiano 59, 89, Gustavo Nery 68]
(May 19 and 27)
Santos                    Bra  Once Caldas               Col   1-1  0-1  1-2  
  [Basilio 83; Arnulfo Valentierra 87]
  [Arnulfo Valentierra 71]
(May 20 and 25)
São Caetano               Bra  Boca Juniors              Arg   0-0  1-1  1-1x 3-4p  
  [Antonio Barhijo 64; Gilberto 57]
(May 20 and 26)
River Plate               Arg  Deportivo Cali            Col   1-0  3-1  4-1  
  [Rubens Sambueza 19]
  [Freddy Hurtado 13; Marcelo Gallardo 21, Fernando Cavenaghi 31, 64]
x 2nd leg in Avellaneda

Semifinals 
(Jun 9 and 16)
São Paulo FC              Bra  Once Caldas               Col   0-0  1-2  1-2 
  [Herly Alcazar 27, Jorge Agudelo 90; Danilo 32]
(Jun 10 and 17)
Boca Juniors              Arg  River Plate               Arg   1-0  1-2  2-2  5-4p  
  [Rolando Schiavi 28]
  [Luis González 50, Cristián Nasuti 90; Carlos Tévez 84]

Final (Jun 23 and Jul 1)
Boca Juniors              Arg  Once Caldas               Col   0-0  1-1  1-1  0-2p 
  [John Viafara 8; Nicolas Burdisso 52]

1st leg. Alberto J. Armando "La Bombonera", Buenos Aires, 23-6-2004

Boca Juniors: Roberto Abbondanzieri; Pablo Alvarez, Rolando Schiavi, Nicolás
   Burdisso, Clemente Rodríguez; Pablo Ledesma, Javier Villarreal, Diego
   Cagna (76 Franco Cángele); Iarley; Guillermo Barros Schelotto, Antonio
   Barijho. Coach: Carlos Bianchi
Once Caldas: Juan Carlos Henao; Miguel Rojas, Samuel Vanegas, Edgar Cataño,
   John García; Jhon Viáfara, Rubén Velásquez, Diego Arango, Elkin Soto;
   Arnulfo Valentierra (37 Javier Araujo) (74 Wilmer Ortegón), Jorge Agudelo
   (64 Herly Alcázar). Coach: Luis Fernando Montoya

Referee: Gustavo Méndez (Uruguay)
Attendance: 57.000
Yellow Cards: Schiavi, Villarreal; Venegas, Rojas, Alcázar


Overview Page| 2003| 2005


About this document

Prepared and maintained by Juan Pablo Andrés for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Juan Pablo Andrés (jpandres@tutopia.com)
Last updated: 8 Dec 2004

(c) Copyright Juan Pablo Andrés and RSSSF 2003/04
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.