Argentinian Clubs in Copa Libertadores

 
 

General statistics

Overall participations:
   
   37  River Plate
   30  Boca Juniors
   20  Independiente
   17  San Lorenzo de Almagro
   16  Vélez Sarsfield
   15  Estudiantes (La Plata)
   12  Rosario Central
   11  Racing Club
    8  Newell's Old Boys
    6  Lanús
    4  Argentinos Juniors
    4  Arsenal
    4  Banfield
    4  Godoy Cruz A.T. (Mendoza)
    4  Huracán
    3  Atlético Tucumán
    2  Colón (Santa Fe)
    2  Defensa y Justicia
    2  Ferro Carril Oeste
    2  Gimnasia y Esgrima (La Plata)
    2  Quilmes
    2  Talleres (Córdoba)
    2  Tigre
 
 
Participations by edition:
 
1960	San Lorenzo (winner of First Division 1959)
1961	Independiente (winner of First Division 1960)
1962	Racing Club (winner of First Division 1961)
1963	Boca Juniors (winner of First Division 1962)
1964	Independiente (winner of First Division 1963)
1965	Boca Juniors (winner of First Division 1964)
	Independiente (runner-up of First Division 1964)	
1966	Boca Juniors (winner of First Division 1965)
	Independiente (winner of Copa Libertadores 1965)
	River Plate (runner-up of First Division 1965)
1967	Racing Club (winner of First Division 1966)
	River Plate (runner-up of First Division 1966)
1968	Estudiantes LP (winner of Metropolitano 1967)
	Independiente (winner of Nacional 1967)
	Racing Club (winner of Copa Libertadores 1967)
1969	Estudiantes LP (winner of Copa Libertadores 1968)
1970	Boca Juniors (winner of Nacional 1969)
	Estudiantes LP (winner of Copa Libertadores 1969)
	River Plate (runner-up of Nacional 1969)
1971	Boca Juniors (winner of Nacional 1970)
	Estudiantes LP (winner of Copa Libertadores 1970)
	Rosario Central (runner-up of Nacional 1970)
1972	Independiente (winner of Metropolitano 1971)
	Rosario Central (winner of Nacional 1971)
1973	Independiente (winner of Copa Libertadores 1972)
	River Plate (runner-up of Nacional 1972)
	San Lorenzo (winner of Metropolitano and Nacional 1972)
1974	Huracán (winner of Metropolitano 1973)
	Rosario Central (winner of Nacional 1973)
	Independiente (winner of Copa Libertadores 1973)	
1975	Independiente (winner of Copa Libertadores 1974)
	Newell's Old Boys (winner of Metropolitano 1974)
	Rosario Central (runner-up Metropolitano and Nacional 1974)
1976	Estudiantes LP (runner-up of Nacional 1975)
	Independiente (winner of Copa Libertadores 1975)
	River Plate (winner of Metropolitano and Nacional 1975)
1977	Boca Juniors (winner of Metropolitano and Nacional 1976)
	River Plate (runner-up of Nacional 1976)
1978	Boca Juniors (winner of Copa Libertadores 1977)
	Independiente (winner of Nacional 1977)
	River Plate (winner of Metropolitano 1977)
1979	Boca Juniors (winner of Copa Libertadores 1978)
	Independiente (winner of Nacional 1978)
	Quilmes (winner of Metropolitano 1978)
1980	River Plate (winner of Metropolitano 1979)
	Vélez Sarsfield (runner-up of Metropolitano 1979)
1981	River Plate (winner of Metropolitano 1980)
	Rosario Central (winner of Nacional 1980)
1982 	Boca Juniors (winner of Metropolitano 1981)
	River Plate (winner of Nacional 1981)
1983	Estudiantes LP (winner of Metropolitano 1982)
	Ferro Carril Oeste (winner of Nacional 1982)
1984	Estudiantes LP (winner of Nacional 1983)
	Independiente (winner of Metropolitano 1983)
1985	Argentinos Juniors (winner of Metropolitano 1984)
	Ferro Carril Oeste (winner of Nacional 1984)
	Independiente (winner of Copa Libertadores 1984)
1986	Argentinos Juniors (winner of Copa Libertadores 1985)
	Boca Juniors (winner of Liguilla Pre-Libertadores 1985/86)
	River Plate (winner of First Division 1985/86)
1987	Independiente (winner of Liguilla Pre-Libertadores 1986/87)
	River Plate (winner of Copa Libertadores 1986)
	Rosario Central (winner of First Division 1986/87)
1988	Newell's Old Boys (winner of First Division 1987/88)
	San Lorenzo (winner of Liguilla Pre-Libertadores 1987/88)
1989	Boca Juniors (runner-up of Apertura 1988)
	Racing Club (winner of Apertura 1988)
1990	Independiente (winner of First Division 1988/89)
	River Plate (winner of Liguilla Pre-Libertadores 1988/89)
1991	Boca Juniors (winner of Liguilla Pre-Libertadores 1989/90)
	River Plate (winner of First Division 1989/90)
1992	Newell's Old Boys (winner of First Division 1990/91)
	San Lorenzo (winner of Liguilla Pre-Libertadores 1990/91)
1993	Newell's Old Boys (winner of Liguilla Pre-Libertadores 1991/92)
	River Plate (winner of First Division 1991/92)
1994    Boca Juniors (winner of Apertura 1992)
	Vélez Sarsfield (winner of Clausura 1993)
1995	Independiente (winner of Clausura 1994)
	River Plate (winner of Apertura 1993)
	Vélez Sarsfield (winner of Copa Libertadores 1994)
1996	River Plate (winner of Apertura 1994)
	San Lorenzo (winner of Clausura 1995)
1997	Racing Club (runner-up Apertura 1995)
	River Plate (winner of Copa Libertadores 1996)
	Vélez Sarsfield (winner of Apertura 1995 and Clausura 1996)
1998	Colón (Santa Fe) (runner-up Clausura 1997)
	River Plate (winner of Apertura 1996 and Clausura 1997)
1999	River Plate (winner of Apertura 1997)
	Vélez Sarsfield (winner of Clausura 1998)
2000	Boca Juniors (winner of Apertura 1998 and Clausura 1999)
	River Plate (runner-up Clausura 1999)
	Rosario Central (runner-up Apertura 1999)
	San Lorenzo (4th place of Apertura 1999)
2001	Boca Juniors (winner of Copa Libertadores 2000)
	River Plate (winner of Apertura 1999 and Clausura 2000)
	Rosario Central (4th place of Apertura+Clausura 1999/2000)
	San Lorenzo (3rd place of Apertura+Clausura 1999/2000)
	Vélez Sarsfield (5th place of Apertura+Clausura 1999/2000)
2002	Boca Juniors (winner of Copa Libertadores 2001)
	River Plate (2nd place of Apertura+Clausura 2000/01)
	San Lorenzo (winner of Clausura 2001)
	Talleres (Córdoba) (4th place of Apertura+Clausura 2000/01)
	Vélez Sarsfield (5th place of Apertura+Clausura 2000/01)
2003	Boca Juniors (3rd place of Apertura+Clausura 2001/02)
	Gimnasia y Esgrima LP (4th place of Apertura+Clausura 2001/02)
	Racing Club (winner of Apertura 2001)
	River Plate (winner of Clausura 2002)
2004	Boca Juniors (winner of Copa Libertadores 2003)
	Independiente (winner of Apertura 2002)
	River Plate (winner of Clausura 2003)
	Rosario Central (4th place of Apertura+Clausura 2002/03)
	Vélez Sarsfield (3rd place of Apertura+Clausura 2002/03)
2005	Banfield (3rd place of Apertura+Clausura 2003/04)
	Boca Juniors (winner of Apertura 2003)
	Quilmes (5th place of Apertura+Clausura 2003/04)
	River Plate (winner of Clausura 2004)
	San Lorenzo (4th place of Apertura+Clausura 2003/04)
2006	Estudiantes LP (3rd place of Apertura+Clausura 2004/05)
	Newell's Old Boys (winner of Apertura 2004)
	River Plate (5th place of Apertura+Clausura 2004/05)
	Rosario Central (4th place of Apertura+Clausura 2004/05)
	Vélez Sarsfield (winner of Clausura 2005)
2007	Banfield (4th place of Apertura+Clausura 2005/06)
	Boca Juniors (winner of Apertura 2005 and Clausura 2006)
	Gimnasia y Esgrima LP (2nd place of Apertura+Clausura 2005/06)
	River Plate (3rd place of Apertura+Clausura 2005/06)
	Vélez Sarsfield (5th place of Apertura+Clausura 2005/06)
2008	Arsenal (5th place of Apertura+Clausura 2006/07)
	Boca Juniors (winner of Copa Libertadores 2007)
	Estudiantes LP (winner of Apertura 2006)
	Lanús (6th place of Apertura+Clausura 2006/07)
	River Plate (4th place of Apertura+Clausura 2006/07)
	San Lorenzo (winner of Clausura 2007)
2009	Boca Juniors (winner of Apertura 2008)
	Estudiantes LP (3rd place of Apertura+Clausura+Apertura 2007/08)
	Lanús (winner of Apertura 2007)
	River Plate (winner of Clausura 2008)
	San Lorenzo (4th place of Apertura+Clausura+Apertura 2007/08)
2010	Banfield (winner of Apertura 2009)
	Colón (Santa Fe) (5th place of Clausura+Apertura 2009)
	Estudiantes LP (winner of Copa Libertadores 2009)
	Lanús (3rd place of Clausura+Apertura 2009)
	Newell's Old Boys (4th place of Clausura+Apertura 2009)
	Vélez Sarsfield (winner of Clausura 2009)
2011    Argentinos Juniors (winner of Clausura 2010)
	Estudiantes LP (winner of Apertura 2010)
	Godoy Cruz A.T. (Mendoza) (4th place of Clausura+Apertura 2010)
	Independiente (5th place of Clausura+Apertura 2010)
	Vélez Sarsfield (3rd place of Clausura+Apertura 2010)
2012    Arsenal (5th place of Clausura+Apertura 2011)
	Boca Juniors (winner of Apertura 2011)
	Godoy Cruz A.T. (4th place of Clausura+Apertura 2011)
	Lanús (3rd place of Clausura+Apertura 2011)
	Vélez Sarsfield (winner of Clausura 2011)
2013	Arsenal (winner of Clausura 2012)
	Boca Juniors (4th place of Clausura+Apertura 2012)
	Newell's Old Boys (3rd place of Clausura+Apertura 2012)
	Tigre (best Argentinian Club in Copa Sudamericana 2012)
	Vélez Sarsfield (winner of Inicial 2012)
2014	Arsenal (winner Copa Argentina 2012/13)
	Lanús (best Argentinian Club in Copa Sudamericana 2013)
        Newell's Old Boys (winner of Final 2013)
	San Lorenzo (winner of Inicial 2013)
        Vélez Sarsfield (winner of First Division 2012/13)	
2015	Boca Juniors (best club in season 2013/14)
	Estudiantes LP (best Argentinian Club in Copa Sudamericana 2014)
	Huracán (winner Copa Argentina 2013/14)
	Racing Club (winner First Division 2014)
	River Plate (winner of Final 2014)
	San Lorenzo (winner of Copa Libertadores 2014)
2016	Boca Juniors (winner First Division 2015)
	Huracán (best Argentinian Club in Copa Sudamericana 2015)
	Racing Club (winner Liguilla Pre-Libertadores 2015)
	River Plate (winner of Copa Libertadores 2015)
	Rosario Central (runner-up Copa Argentina 2015)
	San Lorenzo (runner-up First Division 2015) 
2017	Atlético Tucumán (5th place of First Division 2016)
	Estudiantes LP (3rd place of First Division 2016)
	Godoy Cruz A.T. (4th place of First Division 2016)
	Lanús (winner First Division 2016)
	River Plate (winner Copa Argentina 2015/2016)
	San Lorenzo (runner-up First Division 2016)
2018	Atlético Tucumán (runner-up Copa Argentina 2016/2017)
	Banfield (5th place of First Division 2016/2017)
	Boca Juniors (winner First Division 2016/2017)
	Estudiantes LP (3rd place of First Division 2016/2017)
	Independiente (winner Copa Sudamericana 2017)
	Racing Club (4th place of First Division 2016/2017)
	River Plate (runner-up First Division 2016/2017)
2019	Boca Juniors (winner First Division 2017/2018)
	Godoy Cruz A.T. (runner-up First Division 2017/2018)
	Huracán (4th place of First Division 2017/2018)
	River Plate (winner of Copa Libertadores 2018)
	Rosario Central (winner Copa Argentina 2017/2018)
 	San Lorenzo (3rd place of First Division 2017/2018)
	Talleres (Córdoba) (5th place of First Division 2017/2018)
2020	Atlético Tucumán (5th place of First Division 2018/2019)
	Boca Juniors (3rd place of First Division 2018/2019)
	Defensa y Justicia (runner-up First Division 2018/2019)
	Racing Club (winner First Division 2018/2019)
	River Plate (winner Copa Argentina 2018/2019)
	Tigre (winner Copa de la Superliga 2019)
2021	Argentinos Juniors (4th place of First Division 2019/2020)
	Boca Juniors (winner First Division 2019/2020)
	Defensa y Justicia (winner Copa Sudamericana 2020)
	Racing Club (3rd place of First Division 2019/2020)
	River Plate (2nd place of First Division 2019/2020)
	San Lorenzo (6th place of First Division 2019/2020) 
	Vélez Sarsfield (5th place of First Division 2019/2020) 
 
 
 
 
Trivia: 
 
.Most consecutive participations:   [15]
 
		        River Plate [1995,1996,1997,1998,1999,2000,2001,2002,2003,2004,2005,2006,2007,2008,2009]
 
.Best win at home: 	11.03.1970   River Plate         9-0  Universitario de La Paz [Bol]
.Best win away: 	04.08.1990   Independiente       6-0  Pepeganga [Ven]
		        22.09.2020   River Plate	 6-0  Binacional [Per]
 
.Worst loss at home:    26.02.1992   Newell's Old Boys   0-6  San Lorenzo
.Worst loss away:       05.03.2008   Arsenal		 0-6  Fluminense [Bra]
 
 
.Match with most goals at home:  [9]
			
			11.03.1970   River Plate	 9-0  Universitario de La Paz [Bol]
 
.Match with most goals away:     [8]
 
			07.03.2000   Rosario Central	 3-5  América [Col]
			18.04.2013   Tigre		 5-3  Libertad [Par]	
                        17.12.2020   River Plate	 6-2  Nacional [Uru]
 
 
 
General Table: [points are computed as: W:3 / D:1 / L:0]
 
    Overall Table 		      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga  
-------------------------------------------------------------------------
 1. River Plate			      643  373  181  100   92  616  390    
 2. Boca Juniors	              565  312  162   79   71  473  272
 3. Independiente		      258  154   73   39   42  214  143
 4. Vélez Sarsfield                   246  139   71   33   35  199  127
 5. Estudiantes (La Plata)	      233  129   70   23   36  174  114
 6. San Lorenzo  		      189  138   50   39   49  167  138
 7. Racing Club			      176  102   49   29   24  162  105
 8. Rosario Central 		      151   92   43   22   27  155  119
 9. Newell's Old Boys 		      110   74   28   26   20   86   77
10. Lanús			       83   56   22   17   17   75   53
11. Argentinos Juniors                 56   33   16    8    9   40   29
12. Huracán			       47   35   12   11   12   45   41 
13. Arsenal			       46   32   14    4   14   41   44
14. Banfield			       44   28   12    8    8   47   38
15. Godoy Cruz A.T. (Mendoza)	       33   28    8    9   11   36   46
16. Atlético Tucumán		       33   24   10    3   11   26   30
17. Ferro Carril Oeste		       20   13    6    2    5   12   11
18. Tigre			       19   16    6    1    9   19   31
19. Gimnasia y Esgrima (La Plata)      16   12    4    4    4   17   17
20. Defensa y Justicia		       15   14    4    3    7   20   23
21. Colón (Santa Fe)		       13   12    4    1    7   15   21
22. Talleres (Córdoba) 		       10   10    2    4    4   10   13
23. Quilmes			       10   14    2    4    8   17   24
-------------------------------------------------------------------------
    Total			     3016 1840  849  469  522 2666 1906
				                           
 
 
 
By countries and clubs:     
 
    		 		      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga  
-------------------------------------------------------------------------
 
  ARGENTINA			      470  356  114  128  114  380  380
------------------------------------------------------------------------- 
  River Plate			      114   94   25   39   30   92   98
  Independiente			       75   50   19   18   13   60   51
  Boca Juniors			       63   53   16   15   22   43   57
  Racing Club			       32   20    8    8    4   24   17
  San Lorenzo			       32   21    8    8    5   22   24
  Rosario Central 		       28   18    8    4    6   22   16
  Vélez Sarsfield		       25   23    5   10    8   25   27
  Newell's Old Boys		       21   20    4    9    7   19   19
  Estudiantes LP		       14   17    3    5    9   17   25
  Colón 			       12    4    4    0    0   11    4
  Ferro Carril Oeste		       10    5    3    1    1    8    4
  Argentinos Juniors		       10   10    2    4    4    9   13
  Lanús					8    6    2    2    2    8    9
  Huracán			        7    5    2    1    2    5    6
  Arsenal				6    2    2    0    0    4    1
  Quilmes			   	6    2    2    0    0    4    1
  Banfield				4    2    1    1    0    4    3
  Talleres				2    2    0    2    0    1    1
  Godoy Cruz A.T.			1    2    0    1    1    2    4
 
-------------------------------------------------------------------------
 
  BRAZIL			      371  284  101   68  115  333  381
-------------------------------------------------------------------------  
  Cruzeiro 			       54   40   15    9   16   46   52
  São Paulo			       46   33   13    7   13   33   35
  Palmeiras    			       41   37   10   11   16   40   67  
  Grêmio			       31   28    8    7   13   28   36
  Corinthians			       28   16    8    4    4   24   19
  Vasco da Gama			       24   12    7    3    2   21    9
  Santos			       24   22    7    3   12   25   31
  Fluminense			       23   18    6    5    7   20   27
  Atlético Paranaense		       22   10    7    1    2   15    7
  Atlético Mineiro		       16   16    4    4    8   15   26
  Internacional  		       15   12    4    3    5   14   14
  Flamengo			       12   17    2    6    9   17   32
  Chapecoense				6    2    2    0    0    6    1
  Botafogo				6    4    2    0    2    5    4
  Guaraní				4    2    1    1    0    2    1
  Goiás					4    4    1    1    2    3    6
  Bahía					3    2    1    0    1    5    3
  Paulista FC				3    2    1    0    1    5    3
  Paysandu SC				3    2    1    0    1    4    3
  São Caetano				3    3    0    3    0    3    3
  Coritiba FC				3    2    1    0    1    2    2
 
-------------------------------------------------------------------------
 
  COLOMBIA			      328  186   95   43   48  288  186
------------------------------------------------------------------------- 
  Deportivo Cali		       60   35   18    6   11   57   37
  Atlético Junior		       50   26   15    5    6   44   27
  Atlético Nacional		       41   32   11    8   13   35   40
  América			       36   23    9    9    5   30   23  
  Independiente Santa Fe	       34   16   10    4    2   27   13
  Independiente Medellín	       31   14   10    1    3   29    9
  Millonarios			       31   16    9    4    3   27   12 
  Deportes Tolima		       14    6    4    2    0   11    5
  Once Caldas			       13   10    3    4    3    8    8
  Corporación Tuluá			9    4    3    0    1   11    7
  Deportivo Pasto			6    2    2    0    0    5    2 
  Cúcuta				3    2    1    0    1    4    3
 
-------------------------------------------------------------------------
 
  URUGUAY			      315  177   91   42   44  245  165
------------------------------------------------------------------------- 
  Peñarol			      120   71   35   15   21   89   75
  Nacional			       90   58   24   18   16   69   54
  Defensor Sporting		       31   18    8    7    3   21   14
  Montevideo Wanderers		       25   10    8    1    1   21    9
  Danubio			       21    8    7    0    1   16    6	
  Cerro					9    4    3    0    1    8    2
  Rocha FC				6    2    2    0    0    8    0
  River Plate				6    2    2    0    0    7    2
  Rentistas				4    2    1    1    0    4    1
  Fenix					3    2    1    0    1    2    2
   
-------------------------------------------------------------------------
 
  PERU				      291  145   87   30   28  284  138
------------------------------------------------------------------------- 
  Sporting Cristal 		       97   48   30    7   11   95   64
  Universitario			       87   47   25   12   10   78   36
  Alianza Lima			       51   24   15    6    3   44   16 
  Atlético Chalaco 		       12    4    4    0    0   12    2
  Melgar			       10    4    3    1    0    9    4
  Juan Aurich				8    4    2    2    0    9    3
  Binacional				6    2    2    0    0   14    0   
  Universidad San Martín		6    4    2    0    2    9    4
  Cienciano				6    4    2    0    2    7    8
  Sport Huancayo			4    2    1    1    0    4    1
  Real Garcilaso			4    2    1    1    0    3    0
 
-------------------------------------------------------------------------
 
  ECUADOR			      258  150   75   33   42  206  134
------------------------------------------------------------------------- 
  Barcelona			       49   26   15    4    7   34   18
  Emelec			       48   26   14    6    6   33   20
  El Nacional			       46   24   14    4    6   36   21
  Liga Deportiva Universitaria	       45   32   12    9   11   42   39
  Deportivo Cuenca		       18   10    5    3    2   15    5
  Deportivo Quito		       15    8    5    0    3   13    6
  Independiente del Valle	       14   12    3    5    4   15   14
  Filanbanco			       10    4    3    1    0    6    2
  Olmedo				7    4    2    1    1    7    4
  Delfín				3    2    1    0    1    3    3
  Valdez				3    2    1    0    1    2    2
 
-------------------------------------------------------------------------
 
  CHILE				      245  132   70   35   27  195  122
------------------------------------------------------------------------- 
  Colo Colo			       62   33   18    8    7   48   30
  Unión Española		       42   19   13    3    3   34   14
  Universidad Católica		       39   22   11    6    5   37   28	
  Universidad de Chile		       31   20    8    7    5   27   23
  Cobreloa			       25   14    7    4    3   14   12		
  Coquimbo Unido		       12    4    4    0    0    9    1
  Palestino			       11    6    3    2    1    9    4
  Deportes Iquique			6    2    2    0    0    6    1
  Unión La Calera			6    2    2    0    0    4    1
  Universidad de Concepción		4    2    1    1    0    1    0
  Deportes Concepción		        3    2    1    0    1    4    4
  O'Higgins				2    2    0    2    0    0    0
  Everton				1    2    0    1    1    2    3
  Santiago Wanderers  		 	1    2    0    1    1    0    1
 
-------------------------------------------------------------------------
 
  BOLIVIA		              226  116   68   22   26  235   90
-------------------------------------------------------------------------  
  Bolivar		               54   32   15    9    8   55   28
  The Strongest 		       53   26   17    2    7   48   24		 
  Oriente Petrolero		       35   14   11    2    1   35    5  
  Jorge Wilstermann		       24   16    7    3    6   30   17
  Blooming			       17    8    5    2    1   16    5
  Universitario de La Paz	       10    4    3    1    0   15    0
  31 de Octubre				9    4    3    0    1   17    3
  Real Potosí 			        9    4    3    0    1    9    4
  Sport Boys				6    2    2    0    0    5    1
  Universitario de Sucre                6    4    1    3    0    2    1
  San José				3    2    1    0    1    3    2
 
-------------------------------------------------------------------------
  
  PARAGUAY			      216  134   61   33   40  197  150
------------------------------------------------------------------------- 
  Libertad			       64   38   19    7   12   51   37
  Guaraní			       46   22   14    4    4   44   22
  Olimpia			       45   36   12    9   15   49   51
  Cerro Porteño			       40   24   11    7    6   35   25
  Nacional				9    8    2    3    3    7    9
  Sportivo Luqueño			8    4    2    2    0    4    1
  Atlético Colegiales			4    2    1    1    0    7    5
 
-------------------------------------------------------------------------
 
  VENEZUELA			      204   90   63   15   12  209   70
-------------------------------------------------------------------------
  Caracas FC			       37   20   11    4    5   37   18
  Deportivo Táchira		       21   10    6    3    1   24    9
  Deportivo Lara		       21   10    7    0    3   20    8
  Deportivo Italia  		       18    6    6    0    0   17    4
  Estudiantes Mérida		       18    6    6    0    0   15    4
  Zamora			       16    6    5    1    0   16    1
  Minerven			       14    6    4    2    0   15    3
  Deportivo Anzoátegui		       12    4    4    0    0   11    2
  Deportivo Galicia		       12    4    4    0    0   10    1
  Portuguesa			       10    4    3    1    0    9    3
  Pepeganga				6    2    2    0    0    9    0
  Trujillanos				6    2    2    0    0    8    3
  UA Maracaibo				5    4    1    2    1    7    6
  Zulia					4    2    1    1    0    6    1
  Mineros de Guayana 			4    4    1    1    2    5    7
 
-------------------------------------------------------------------------
 
  MEXICO			       92   70   24   20   26   94   90
------------------------------------------------------------------------- 
  América			       17   14    5    2    7   19   22
  Guadalajara			       14   12    3    5    4   10   12
  Santos Laguna			       12    6    4    0    2    9    4
  Atlas				       12    8    3    3    2   15   11
  San Luis				9    4    3    0    1    8    4  
  Tigres UANL				7    6    1    4    1    8    8
  Morelia				5    4    1    2    1    5    5
  Cruz Azul 				5    6    1    2    3    4    9
  Puebla FC				4    2    1    1    0    3    2
  Toluca				4    6    1    1    4    8   10
  Pachuca CF				3    2    1    0    1    5    3
 
  

 

Argentinos Juniors    

4 participations: [Champion 1985]
                  [Semifinals 1986]
		  [Round of 16 2021]
		  [Group Stage 2011]
 
.Best win at home: 	15.08.1985   Argentinos Juniors   3-1  Ferro Carril Oeste
			24.02.2011   Argentinos Juniors   3-1  América [Mex]
.Best win away: 	26.09.1986   Argentinos Juniors   2-0  River Plate
			29.04.2021   Argentinos Juniors	  2-0  Universidad Católica [Chi]
			06.05.2021   Argentinos Juniors   2-0  Atlético Nacional [Col]
.Worst loss at home: 	21.07.2021   Argentinos Juniors	  0-2  River Plate
.Worst loss away: 	26.05.2021   Argentinos Juniors	  0-2  Nacional [Uru]
			
 
 
 
Matches Played:
 
  	Stage		  Date		   Place	    Team	       Score	    Team		Scorers
 
  1. Group Stage	25.07.1985	Buenos Aires	Argentinos Juniors	0-1	Ferro Carril Oeste	
  2. Group Stage	02.08.1985	Río de Janeiro	Argentinos Juniors	2-1	Vasco da Gama		[Ereros - Castro]
  3. Group Stage	05.08.1985	Río de Janeiro	Argentinos Juniors	1-0	Fluminense		[Lemme]
  4. Group Stage	09.08.1985	Buenos Aires	Argentinos Juniors	2-2	Vasco da Gama		[Borghi - Domenech]
  5. Group Stage	15.08.1985	Buenos Aires	Argentinos Juniors	3-1	Ferro Carril Oeste	[Pavoni - Borghi - Cúper o/g] 
  6. Group Stage	23.08.1985	Buenos Aires	Argentinos Juniors	1-0	Fluminense		[Videla]
  7. 1st Place Playoff	11.09.1985	Buenos Aires	Argentinos Juniors	3-1	Ferro Carril Oeste	[Borghi(2) - Ereros]    
  8. Semifinals		16.09.1985	Buenos Aires	Argentinos Juniors	2-2	Independiente		[Borghi - Commisso]   
  9. Semifinals		19.09.1985	Santa Cruz	Argentinos Juniors	1-1	Blooming		[Borghi]
 10. Semifinals		01.10.1985	Buenos Aires	Argentinos Juniors	1-0	Blooming		[Videla]
 11. Semifinals		10.10.1985	Buenos Aires	Argentinos Juniors	2-1	Independiente		[Videla - Castro] 
 12. Final		17.10.1985	Buenos Aires	Argentinos Juniors	1-0	América			[Commisso]
 13. Final		22.10.1985	Cali		Argentinos Juniors	0-1	América	
 14. Final		24.10.1985	Asunción	Argentinos Juniors   [5]1-1[4]	América			[Commisso]
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------	
 15. Semifinals		04.09.1986	Buenos Aires	Argentinos Juniors	0-0	River Plate	
 16. Semifinals		11.09.1986	Guayaquil	Argentinos Juniors	0-1	Barcelona	
 17. Semifinals		26.09.1986	Buenos Aires	Argentinos Juniors	2-0	River Plate		[Castro - Videla]
 18. Semifinals		30.09.1986	Buenos Aires	Argentinos Juniors	1-0	Barcelona		[Borghi]
 19. Semi-F Playoff	03.10.1986	Buenos Aires	Argentinos Juniors	0-0	River Plate
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 20. Group Stage	09.02.2011	Río de Janeiro	Argentinos Juniors	2-2	Fluminense		[Niell(2)]
 21. Group Stage	24.02.2011	Buenos Aires	Argentinos Juniors	3-1	América			[Salcedo(2) - Sánchez Prette]
 22. Group Stage	02.03.2011	Montevideo	Argentinos Juniors	1-0	Nacional		[Niell]
 23. Group Stage	15.03.2011	Buenos Aires	Argentinos Juniors	0-1	Nacional
 24. Group Stage	06.04.2011	Mexico D.F.	Argentinos Juniors	1-2	América			[Niell]
 25. Group Stage	20.04.2011	Buenos Aires    Argentinos Juniors	2-4	Fluminense		[Salcedo - Oberman]
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 26. Group Stage	20.04.2021	Buenos Aires	Argentinos Juniors	2-0	Nacional		[Ávalos - Herrera]
 27. Group Stage	29.04.2021	Santiago 	Argentinos Juniors	2-0	Universidad Católica	[Florentín - Hauche]
 28. Group Stage	06.05.2021	Asunción	Argentinos Juniors	2-0	Atlético Nacional	[Ávalos(2)]
 29. Group Stage	12.05.2021	Buenos Aires	Argentinos Juniors	0-1	Universidad Católica
 30. Group Stage	20.05.2021	Buenos Aires	Argentinos Juniors	1-0	Atlético Nacional	[Herrera]
 31. Group Stage	26.05.2021	Montevideo	Argentinos Juniors	0-2	Nacional	
 32. Round of 16	14.07.2021	Buenos Aires	Argentinos Juniors	1-1	River Plate		[Hauche]
 33. Round of 16	21.07.2021	Buenos Aires	Argentinos Juniors	0-2	River Plate
 
 
 
				      
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			       56   33   16    8    9   40   29
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Fluminense [Bra]			7    4    2    1    1    6    6
Ferro Carril Oeste			6    3    2    0    1    6    3
Atlético Nacional [Col]			6    2    2    0    0    3    0   
Nacional [Uru]				6    4    2    0    2    3    3
River Plate				6    5    1    3    1    3    3
Independiente				4    2    1    1    0    4    3
Vasco da Gama [Bra]			4    2    1    1    0    4    3
Blooming [Bol]				4    2    1    1    0    2    1
América [Col]				4    3    1    1    1    2    2
América [Mex]				3    2    1    0    1    4    3
Universidad Católica [Chi]		3    2    1    0    1    2    1
Barcelona [Ecu]				3    2    1    0    1    1    1
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Argentina			       16   10    4    4    2   13    9
Brazil				       11    6    3    2    1   10    9
Colombia			       10    5    3    1    1    5    2
Uruguay					6    4    2    0    2    3    3
Bolivia					4    2	  1    1    0    2    1
Mexico					3    2    1    0    1    4    3
Chile					3    2    1    0    1    2    1
Ecuador					3    2    1    0    1    1    1 
 
 

Arsenal    

 4 participations: [Quartefinals 2014]
		   [Group Stage 2008,2012,2013]
 
 
.Best win at home: 	24.01.2012   Arsenal	   	  3-0  Sport Huancayo [Per]
			21.02.2012   Arsenal		  3-0  Zamora [Ven]	
			25.02.2014   Arsenal		  3-0  Deportivo Anzoátegui [Ven]
		  	10.04.2014   Arsenal		  3-0  Santos Laguna [Mex]		
.Best win away: 	26.03.2014   Arsenal	   	  3-1  Deportivo Anzoátegui [Ven]
.Worst loss at home: 	26.02.2013   Arsenal		  2-5  Atlético Mineiro [Bra]
.Worst loss away: 	05.03.2008   Arsenal		  0-6  Fluminense [Bra]
 
 
 
Matches Played:
 
  	Stage		  Date		   Place	   Team	       Score	    Team		Scorers
 
  1. Qualif.Round	29.01.2008	Sarandí		Arsenal		2-0	Mineros de Guayana	[Calderón - Leguizamón]
  2. Qualif.Round	05.02.2008	Cdad.Guayana	Arsenal		1-2	Mineros de Guayana	[Calderón]
  3. Group Stage	20.02.2008	Sarandí		Arsenal		1-0	Libertad		[Leguizamón]
  4. Group Stage	05.03.2008	Río de Janeiro	Arsenal		0-6	Fluminense
  5. Group Stage	12.03.2008	Sarandí		Arsenal		0-1	Liga D.U.Quito	
  6. Group Stage	26.03.2008	Quito		Arsenal		1-6	Liga D.U.Quito		[Leguizamón]
  7. Group Stage	09.04.2008	Sarandí		Arsenal		2-0	Fluminense		[Biagini - Bottaro]
  8. Group Stage	16.04.2008	Asunción	Arsenal		2-1	Libertad		[Bottaro - Yacuzzi]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
  9. Qualif.Round	24.01.2012	Sarandí		Arsenal		3-0	Sport Huancayo		[Córdoba - Zelaya - Mosca]
 10. Qualif.Round	31.01.2012	Huancayo	Arsenal		1-1	Sport Huancayo		[Leguizamón]
 11. Group Stage	07.02.2012	Río de Janeiro	Arsenal		0-1	Fluminense
 12. Group Stage	21.02.2012	Sarandí		Arsenal		3-0	Zamora			[Ortiz - Carbonero - Leguizamón]
 13. Group Stage	14.03.2012	Sarandí		Arsenal		1-2	Boca Juniors		[C.Rodríguez o/g]
 14. Group Stage	29.03.2012	Buenos Aires	Arsenal		0-2	Boca Juniors		
 15. Group Stage	10.04.2012	Barinas		Arsenal		1-0	Zamora			[Caffa]
 16. Group Stage	18.04.2012	Sarandí		Arsenal		1-2	Fluminense		[Aguirre]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 17. Group Stage	14.02.2013	La Paz		Arsenal		1-2	The Strongest		[Benedetto]
 18. Group Stage	26.02.2013	Sarandí		Arsenal		2-5	Atlético Mineiro	[Furch - Aguirre]
 19. Group Stage	07.03.2013	São Paulo	Arsenal		1-1	São Paulo		[Benedetto]
 20. Group Stage	14.03.2013	Sarandí		Arsenal		2-1	São Paulo		[Ortiz - Braghieri]
 21. Group Stage	03.04.2013	Belo Horizonte	Arsenal		2-5	Atlético Mineiro	[Braghieri - Benedetto]
 22. Group Stage	17.04.2013	Sarandí		Arsenal		2-1	The Strongest		[Rolle - Furch]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 23. Group Stage	11.02.2014	Torreón		Arsenal		0-1	Santos Laguna
 24. Group Stage	25.02.2014	Sarandí		Arsenal		3-0	Deportivo Anzoátegui	[Furch - Carrera - Caraglio]
 25. Group Stage	13.03.2014	Sarandí		Arsenal		1-0	Peñarol			[Furch]
 26. Group Stage	19.03.2014	Montevideo	Arsenal		1-2	Peñarol			[Marcone]
 27. Group Stage	26.03.2014	Pto. La Cruz	Arsenal		3-1	Deportivo Anzoátegui	[M.Sánchez - Rolle - Zaldivia]
 28. Group Stage	10.04.2014	Sarandí		Arsenal		3-0	Santos Laguna		[Zelaya - Echeverría - Crosas o/g]
 29. Round of 16	24.04.2014	Sarandí		Arsenal		0-0	Unión Española		
 30. Round of 16	30.08.2014	Santiago	Arsenal		1-0	Unión Española		[Braghieri]
 31. Quarterfinals	07.05.2014	Asunción	Arsenal		0-1	Nacional (Par.)		
 32. Quarterfinals	14.05.2014	Sarandí		Arsenal		0-0	Nacional (Par.)			
 
 
 
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			       46   32   14    4   14   41   44       
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Deportivo Anzoátegui [Ven]		6    2    2    0    0    6    1
Zamora [Ven]				6    2    2    0    0    4    0
Libertad [Par]				6    2    2    0    0    3    1
Sport Huancayo [Per]			4    2    1    1    0    4    1
São Paulo [Bra]				4    2    1    1    0    3    2
Unión Española [Chi]			4    2    1    1    0    1    0
Santos Laguna [Mex]			3    2    1    0    1    3    1
Mineros de Guayana [Ven]		3    2    1    0    1    3    2
The Strongest [Bol]			3    2    1    0    1    3    3 
Peñarol [Uru]				3    2    1    0    1    2    2   
Fluminense [Bra]			3    4    1    0    3    3    9
Nacional [Par]				1    2    0    1    1    0    1
Boca Juniors				0    2    0    0    2    1    4
Atlético Mineiro [Bra]			0    2    0    0    2    4   10
Liga Deportiva Universitaria [Ecu]	0    2    0    0    2    1    7
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Venezuela			       15    6    5    0    1   13    3	
Paraguay				7    4    2    1    1    3    2
Brazil					7    8    2    1    5   10   21
Peru					4    2    1    1    0    4    1
Chile					4    2    1    1    0    1    0
Mexico					3    2    1    0    1    3    1
Bolivia					3    2    1    0    1    3    3
Uruguay					3    2    1    0    1    2    2
Argentina				0    2    0    0    2    1    4
Ecuador					0    2    0    0    2    1    7
 
 
 

Atlético Tucumán    

 3 participations:  [Quarterfinals 2018]
		    [Group Stage 2017]
		    [Preliminary Round 3 2020]
 
 
.Best win at home: 	25.04.2018   Atlético Tucumán  	  3-0  The Strongest [Bol]
.Best win away: 	18.04.2018   Atlético Tucumán  	  2-1  The Strongest [Bol]
.Worst loss at home: 	13.03.2018   Atlético Tucumán	  0-2  Libertad [Par]
			18.09.2018   Atlético Tucumán	  0-2  Grêmio [Bra]
.Worst loss away: 	02.10.2018   Atlético Tucumán	  0-4  Grêmio [Bra]
 
 
 
Matches Played:
 
  	Stage		  Date		   Place	   Team	        	Score	    Team		Scorers
 
  1. Qualif.Round 2  	31.01.2017	S.M.de Tucumán	Atlético Tucumán 	2-2	El Nacional		[Zampedri - Barbona]	
  2. Qualif.Round 2	07.02.2017	Quito		Atlético Tucumán 	1-0 	El Nacional		[Zampedri]
  3. Qualif.Round 3 	16.02.2017	Barranquilla	Atlético Tucumán	0-1	Atlético Junior
  4. Qualif.Round 3	23.02.2017	S.M.de Tucumán	Atlético Tucumán	3-1	Atlético Junior		[Aliendro - Menéndez - Zampedri]
  5. Group Stage	08.03.2017	S.M.de Tucumán	Atlético Tucumán	1-1	Palmeiras		[Zampedri]
  6. Group Stage	16.03.2017	Montevideo	Atlético Tucumán	1-2	Peñarol			[Menéndez]
  7. Group Stage	11.04.2017	Cochabamba	Atlético Tucumán	1-2	Jorge Wilstermann	[Palomino]
  8. Group Stage	25.04.2017	S.M.de Tucumán	Atlético Tucumán	2-1	Jorge Wilstermann	[Canuto - Barbona]
  9. Group Stage	02.05.2017	S.M.de Tucumán	Atlético Tucumán	2-1	Peñarol			[Zampedri - González]
 10. Group Stage	24.05.2017	São Paulo	Atlético Tucumán	1-3	Palmeiras		[L.Rodríguez]
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 11. Group Stage	13.03.2018	S.M.de Tucumán	Atlético Tucumán	0-2	Libertad
 12. Group Stage	04.04.2018	Montevideo	Atlético Tucumán	1-3	Peñarol			[L.Rodríguez]
 13. Group Stage	18.04.2018	La Paz		Atlético Tucumán	2-1	The Strongest		[R.Romat - J.Toledo]
 14. Group Stage	25.04.2018	S.M.de Tucumán	Atlético Tucumán	3-0	The Strongest		[L.Díaz - G.Núñez - L.Rodríguez]
 15. Group Stage	02.05.2018	S.M.de Tucumán	Atlético Tucumán	1-0	Peñarol			[L.Díaz]
 16. Group Stage	17.05.2018	Asunción	Atlético Tucumán	0-0	Libertad
 17. Round of 16	09.08.2018	S.M.de Tucumán	Atlético Tucumán	2-0	Atlético Nacional	[L.Díaz - G.Acosta]
 18. Round of 16	28.08.2018	Medellín	Atlético Tucumán	0-1	Atlético Nacional
 19. Quarterfinals	18.09.2018	S.M.de Tucumán	Atlético Tucumán	0-2	Grêmio
 20. Quarterfinals	02.10.2018	Porto Alegre	Atlético Tucumán	0-4	Grêmio
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 21. Qualif.Round 2	05.02.2020	La Paz		Atlético Tucumán	0-2	The Strongest
 22. Qualif.Round 2 	12.02.2020	S.M.de Tucumán	Atlético Tucumán     [6]2-0[5]	The Strongest		[Ortiz - Heredia]
 23. Qualif.Round 3	18.02.2020	Medellín	Atlético Tucumán	0-1	Independiente Medellín
 24. Qualif.Round 3	25.02.2020	S.M.de Tucumán 	Atlético Tucumán     [2]1-0[4]	Independiente Medellín	[Heredia]		
 
 
 
 
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			       33   24   10    3   11   26   30       
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
The Strongest [Bol]			9    4    3    0    1    7    3
Peñarol [Uru]				6    4    2    0    2    5    6
El Nacional [Ecu]			4    2    1    1    0    3    2
Atlético Junior [Col]			3    2    1    0    1    3    2
Atlético Nacional [Col]			3    2    1    0    1    2    1
Jorge Wilstermann [Bol]			3    2    1    0    1    3    3
Independiente Medellín [Col]		3    2    1    0    1    1    1
Palmeiras [Bra]				1    2    0    1    1    2    4
Libertad [Par]				1    2    0    1    1    0    2
Grêmio [Bra]				0    2    0    0    2    0    6
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Bolivia				       12    6    4    0    2   10    6
Colombia				9    6    3    0    3    6    4
Uruguay					6    4    2    0    2    5    6
Ecuador				        4    2    1    1    0    3    2	
Paraguay			        1    2    0    1    1    0    2
Brazil					1    4    0    1    3    2   10
 
 
 

 

Banfield    

 4 participations: [Quarterfinals 2005]
		   [Round of 16 2010]
		   [Group Stage 2007]
		   [Qualifying Round 3 2018]
 
 
.Best win at home: 	27.02.2007   Banfield   	  4-1  El Nacional [Ecu]
			21.04.2010   Banfield		  4-1  Deportivo Cuenca [Ecu]	
.Best win away: 	17.02.2010   Banfield   	  4-1  Deportivo Cuenca [Ecu]
.Worst loss at home: 	06.04.2005   Banfield		  0-3  Tigres UANL [Mex]
.Worst loss away: 	07.03.2007   Banfield		  0-4  América [Mex]
 
 
 
Matches Played:
 
  	Stage		  Date		   Place	   Team	       Score	    Team		Scorers
 
  1. Group Stage	17.02.2005	Caracas		Banfield	1-1	Caracas FC		[Piriz Alvez]
  2. Group Stage	23.02.2005	Buenos Aires	Banfield 	3-2	Alianza Lima		[Cervera - Andrizzi - Ceballos]
  3. Group Stage	15.03.2005	Monterrey	Banfield	2-2	Tigres UANL		[Barijho - Bilos]
  4. Group Stage	06.04.2005	Buenos Aires	Banfield	0-3	Tigres UANL
  5. Group Stage	12.04.2005	Lima		Banfield	1-0	Alianza Lima		[Barijho]
  6. Group Stage	03.05.2005	Buenos Aires	Banfield	3-1	Caracas FC		[P.Fernández - Ceballos - Bilos]
  7. 8º Final		18.05.2005	Buenos Aires	Banfield	3-0	Independiente Medellín	[Bilos(2)- Ceballos]
  8. 8º Final		24.05.2005	Medellín	Banfield	2-0	Independiente Medellín	[Barijho - Paletta]
  9. Quarterfinals	02.06.2005	Buenos Aires	Banfield	1-1	River Plate		[Bilos]
 10. Quarterfinals	16.06.2005	Buenos Aires	Banfield	2-3	River Plate		[Bilos - Barijho]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 11. Group Stage	20.02.2007	Asunción	Banfield	0-1	Libertad		
 12. Group Stage	27.02.2007	Buenos Aires	Banfield	4-1 	El Nacional		[Cvitanich - Andrizzi(2)- Lucchetti]
 13. Group Stage	07.03.2007	Mexico D.F.	Banfield	0-4	América
 14. Group Stage	21.03.2007	Buenos Aires	Banfield	3-1	América			[Lujambio(2)- Cvitanich]
 15. Group Stage	03.04.2007	Quito		Banfield	1-0	El Nacional		[Quinteros]
 16. Group Stage	18.04.2007	Buenos Aires	Banfield	0-1	Libertad
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 17. Group Stage	10.02.2010	Buenos Aires	Banfield	2-1	Morelia			[J.Rodríguez - Battion]
 18. Group Stage	17.02.2010	Cuenca		Banfield	4-1	Deportivo Cuenca	[Méndez - Erviti - S.Fernández(2)]
 19. Group Stage	10.03.2010	Montevideo	Banfield	2-2	Nacional		[J.Rodríguez(2)]
 20. Group Stage	16.03.2010	Buenos Aires	Banfield	0-2	Nacional
 21. Group Stage	31.03.2010	Morelia		Banfield	1-1	Morelia			[Laso]
 22. Group Stage	21.04.2010	Buenos Aires	Banfield	4-1	Deportivo Cuenca	[R.Ramirez(2)- Erviti - Lucchetti]
 23. Round of 16	28.04.2010	Buenos Aires	Banfield	3-1	Internacional		[J.Rodríguez - Battion - S.Fernández]
 24. Round of 16	06.05.2010	Porto Alegre	Banfield	0-2	Internacional
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 25. Qualif.Round 2 	30.01.2018	Buenos Aires	Banfield	1-1	Independiente del Valle	[D.Cvitanich]
 26. Qualif.Round 2 	06.02.2018	Quito		Banfield	2-2	Independiente del Valle	[J.Dátolo - M.Sperduti]
 27. Qualif.Round 3	14.02.2018	Buenos Aires	Banfield	2-2	Nacional		[N.Bertolo - D.Cvitanich]
 28. Qualif.Round 3	21.02.2018	Montevideo	Banfield	0-1	Nacional		
 
 
 
 
 
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			       44   28   12    8    8   47   38       
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Deportivo Cuenca [Ecu]			6    2    2    0    0    8    2
Independiente Medellín [Col]		6    2    2    0    0    5    0
El Nacional [Ecu]			6    2    2    0    0    5    1
Alianza Lima [Per]			6    2    2    0    0    4    2
Caracas FC [Ven]			4    2    1    1    0    4    2
Morelia [Mex]				4    2    1    1    0    3    2
Internacional [Bra]			3    2    1    0    1    3    3
América [Mex]				3    2    1    0    1    3    5
Independiente del Valle [Ecu]		2    2    0    2    0    3    3
Nacional [Uru]				2    4    0    2    2    4    7
River Plate				1    2    0    1    1    3    4
Tigres UANL [Mex]			1    2    0    1    1    2    5
Libertad [Par]				0    2    0    0    2    0    2
 
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Ecuador				       14    6    4    2    0   16    6
Mexico					8    6    2    2    2    8   12
Colombia				6    2    2    0    0    5    0
Perú					6    2    2    0    0    4    2
Venezuela				4    2    1    1    0    4    2
Brazil					3    2    1    0    1    3    3
Uruguay					2    4    0    2    2    4    7
Argentina				1    2    0    1    1    3    4
Paraguay				0    2    0    0    2    0    2
			
 

Boca  Juniors    

30 participations: [Champion 1977,1978,2000,2001,2003,2007]
                   [Finalist 1963,1979,2004,2012,2018]
		   [Semifinals 1965,1966,1991,2008,2016,2019,2020]
		   [Quarterfinals 1970,2002,2005,2013]
		   [Round of 16 1989,2009,2015,2021]
		   [Group Stage 1971,1982,1986,1994]
 
		
.Best win at home: 	26.04.2007   Boca Juniors   	  7-0  Bolivar [Bol]
.Best win away: 	17.03.2015   Boca Juniors	  5-1  Zamora [Ven]
.Worst loss at home: 	07.04.1966   Boca Juniors	  0-2  Independiente
			25.04.2018   Boca Juniors	  0-2  Palmeiras [Bra]
.Worst loss away: 	09.03.1994   Boca Juniors	  1-6  Cruzeiro [Bra]
 
 
 
Matches Played:
 
  	Stage		  Date		   Place	   Team	       Score	    Team		Scorers
 
  1. Group Stage	07.04.1963	Asunción	Boca Juniors	0-1	Olimpia	
  2. Group Stage	14.04.1963	Buenos Aires	Boca Juniors	5-3	Olimpia			[Valentim(2) - Menéndez(2) - Corbatta]
  3. Group Stage	26.06.1963	Buenos Aires	Boca Juniors	1-0	Universidad de Chile	[A.González]
  4. Group Stage	31.07.1963	Santiago	Boca Juniors	3-2	Universidad de Chile	[Sanfilippo(3)]
  5. Semifinals		07.08.1963	Montevideo	Boca Juniors	2-1	Peñarol			[Valentim(2)]
  6. Semifinals		15.08.1963	Buenos Aires	Boca Juniors	1-0	Peñarol			[Sanfilippo]
  7. Final		04.09.1963	Río de Janeiro	Boca Juniors	2-3	Santos			[Sanfilippo(2)]
  8. Final		11.09.1963	Buenos Aires	Boca Juniors	1-2	Santos			[Sanfilippo]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
  9. Group Stage	07.02.1965	Quito		Boca Juniors	2-1	Deportivo Quito		[Rattín(2)]
 10. Group Stage	14.02.1965	La Paz		Boca Juniors	3-2	The Strongest		[Menéndez(2) - Silveira]
 11. Group Stage	26.02.1965	Buenos Aires	Boca Juniors	4-0	Deportivo Quito		[Silveira - A.H.Rojas - Ayres - Simeone]
 12. Group Stage	02.03.1965	Buenos Aires	Boca Juniors	2-0	The Strongest		[Menéndez - A.H.Rojas]
 13. Semifinals		24.03.1965	Buenos Aires	Boca Juniors	0-2	Independiente			
 14. Semifinals		28.03.1965	Buenos Aires	Boca Juniors	1-0	Independiente		[A.H.Rojas]
 15. Semifinals		05.04.1965	Buenos Aires	Boca Juniors	0-0	Independiente	
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 16. Group Stage	10.02.1966	Buenos Aires	Boca Juniors	1-2	River Plate	        [A.H.Rojas]
 17. Group Stage	17.02.1966	Lima		Boca Juniors	1-2	Universitario		[Zarich]
 18. Group Stage	19.02.1966	Lima		Boca Juniors	1-0	Alianza Lima		[A.C.Rojas]
 19. Group Stage	23.02.1966	Caracas		Boca Juniors	2-1	Deportivo Italia	[Zarich - A.H.Rojas]
 20. Group Stage	25.02.1966	Caracas		Boca Juniors	3-0	Deportivo Lara		[A.C.Rojas(2) - Luna]
 21. Group Stage	02.03.1966	Buenos Aires	Boca Juniors	2-1	Deportivo Lara		[O.López - A.C.Rojas]
 22. Group Stage	08.03.1966	Buenos Aires	Boca Juniors	5-2	Deportivo Italia	[Menéndez(2) - Luna - A.C.Rojas]
 23. Group Stage	10.03.1966	Buenos Aires	Boca Juniors	0-1	Alianza Lima	
 24. Group Stage	17.03.1966	Buenos Aires	Boca Juniors	2-0	Universitario		[Marzolini - A.C.Rojas]
 25. Group Stage	24.03.1966	Buenos Aires	Boca Juniors	2-0	River Plate		[A.H.Rojas(2)]
 26. Semifinals		30.03.1966	Asunción	Boca Juniors	3-1	Guaraní			[A.C.Rojas - Menéndez(2)]
 27. Semifinals		07.04.1966	Buenos Aires	Boca Juniors	0-2	Independiente		
 28. Semifinals		14.04.1966	Buenos Aires	Boca Juniors	2-2	River Plate		[Madurga - A.H.Rojas] 
 29. Semifinals		19.04.1966	Buenos Aires	Boca Juniors	1-1	Guaraní			[A.C.Rojas]
 30. Semifinals		29.04.1966	Buenos Aires	Boca Juniors	0-0	Independiente	
 31. Semifinals		04.05.1966	Buenos Aires	Boca Juniors	1-0	River Plate		[A.H.Rojas] 
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 32. Group Stage	17.02.1970	Buenos Aires	Boca Juniors	3-1	River Plate		[Coch(2) - Villagra]  
 33. Group Stage	22.02.1970	La Paz		Boca Juniors	3-2	Bolivar			[A.C.Rojas(2) - Curioni]
 34. Group Stage	26.02.1970	La Paz		Boca Juniors	0-0	Universitario de La Paz	
 35. Group Stage	07.03.1970	Buenos Aires	Boca Juniors	4-0	Universitario de La Paz [Savoy(2) - Larrosa - A.C.Rojas]
 36. Group Stage	12.03.1970	Buenos Aires	Boca Juniors	2-0	Bolivar			[Savoy - A.C.Rojas]
 37. Group Stage	19.03.1970	Buenos Aires	Boca Juniors	2-1	River Plate		[Larrosa - Savoy]  
 38. Quarterfinals	11.04.1970	Lima		Boca Juniors	3-1	Universitario		[Suñé - Coch - Madurga]
 39. Quarterfinals	16.04.1970	Buenos Aires	Boca Juniors    0-1	River Plate		
 40. Quarterfinals	22.04.1970	Buenos Aires	Boca Juniors	1-0	Universitario  		[Nicolau]
 41. Quarterfinals	30.04.1970	Buenos Aires	Boca Juniors	1-1	River Plate		[A.C.Rojas]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 42. Group Stage	19.02.1971	Buenos Aires	Boca Juniors	2-1	Rosario Central		[Suñé - Palacios]   
 43. Group Stage	01.03.1971	Lima		Boca Juniors	0-2	Sporting Cristal	
 44. Group Stage	04.03.1971	Lima		Boca Juniors	0-0	Universitario	
 45. Group Stage	17.03.1971	Buenos Aires	Boca Juniors	2-2	Sporting Cristal	[Coch - A.C.Rojas]
 46. Group Stage	not played	Buenos Aires 	Boca Juniors   lp-wp    Universitario
 47. Group Stage	not played	Rosario		Boca Juniors   lp-wp    Rosario Central
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 48. Group Stage	09.03.1977	Buenos Aires	Boca Juniors	1-0	River Plate		[Mouzo]
 49. Group Stage	14.04.1977	Montevideo	Boca Juniors	0-0	Defensor Sporting 	
 50. Group Stage	20.04.1977	Montevideo	Boca Juniors	1-0	Peñarol			[Mastrángelo]
 51. Group Stage	28.04.1977	Buenos Aires	Boca Juniors	2-0	Defensor Sporting	[Mouzo - Felman]
 52. Group Stage	11.05.1977	Buenos Aires	Boca Juniors	1-0	Peñarol			[Ribolzi]
 53. Group Stage	18.05.1977	Buenos Aires	Boca Juniors	0-0	River Plate	
 54. Semifinals		14.07.1977	Buenos Aires	Boca Juniors	1-0	Libertad		[Pavón]
 55. Semifinals		20.07.1977	Asunción	Boca Juniors	1-0	Libertad		[Zanabria]
 56. Semifinals		03.08.1977	Cali		Boca Juniors	1-1	Deportivo Cali		[Sá]
 57. Semifinals		16.08.1977	Buenos Aires	Boca Juniors	1-1	Deportivo Cali		[Mouzo]
 58. Final		06.09.1977	Buenos Aires	Boca Juniors	1-0	Cruzeiro		[Veglio]
 59. Final		11.09.1977	Belo Horizonte	Boca Juniors	0-1	Cruzeiro	
 60. Final		14.09.1977	Montevideo	Boca Juniors [5]0-0[4]	Cruzeiro	
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 61. Semifinals		19.09.1978	Buenos Aires	Boca Juniors	0-0	River Plate	
 62. Semifinals		24.09.1978	Belo Horizonte	Boca Juniors	2-1	Atlético Mineiro	[Bordón(2)]
 63. Semifinals		05.10.1978	Buenos Aires	Boca Juniors	3-1	Atlético Mineiro	[T.Cerezo o/g - Mastrángelo - Salinas]
 64. Semifinals		17.10.1978	Buenos Aires	Boca Juniors	2-0	River Plate		[Mastrángelo - Salinas]
 65. Final		23.11.1978	Cali		Boca Juniors	0-0	Deportivo Cali	
 66. Final		28.11.1978	Buenos Aires	Boca Juniors	4-0	Deportivo Cali		[Mastrángelo - Salinas - Perotti(2)]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 67. Semifinals		16.05.1979	Buenos Aires	Boca Juniors	1-0	Peñarol			[Capurro]
 68. Semifinals		13.06.1979	Buenos Aires	Boca Juniors	0-1	Independiente	  
 69. Semifinals		27.06.1979	Buenos Aires	Boca Juniors	2-0	Independiente		[Perotti - Mastrángelo]
 70. Semifinals		04.07.1979	Montevideo	Boca Juniors	0-0	Peñarol	
 71. Semi-F Playoff	11.07.1979	Buenos Aires	Boca Juniors	1-0	Independiente		[Mastrángelo]
 72. Final		23.07.1979	Asunción	Boca Juniors	0-2	Olimpia	
 73. Final		27.07.1979	Buenos Aires	Boca Juniors	0-0	Olimpia	
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 74. Group Stage	30.07.1982	Cochabamba	Boca Juniors	0-1	Jorge Wilstermann	
 75. Group Stage	05.08.1982	Buenos Aires	Boca Juniors	0-0	River Plate	
 76. Group Stage	11.08.1982	La Paz		Boca Juniors	0-1	The Strongest	
 77. Group Stage	31.08.1982	Buenos Aires	Boca Juniors	1-0	The Strongest		[Vazquez]
 78. Group Stage	17.09.1982	Buenos Aires	Boca Juniors	2-2	Jorge Wilstermann	[Sotelo(2)]
 79. Group Stage	30.09.1982	Buenos Aires	Boca Juniors	0-1	River Plate	 
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 80. Group Stage	09.07.1986	Buenos Aires	Boca Juniors	1-1	River Plate		[Graciani]  
 81. Group Stage	17.07.1986	Montevideo	Boca Juniors	2-1	Peñarol			[Tapia - Graciani]
 82. Group Stage	23.07.1986	Montevideo	Boca Juniors	0-2	Montevideo Wanderers	
 83. Group Stage	01.08.1986	Buenos Aires	Boca Juniors	1-1	Peñarol			[J.Rinaldi]
 84. Group Stage	07.08.1986	Buenos Aires	Boca Juniors	3-2	Montevideo Wanderers	[Graciani - Melgar - Hrabina]
 85. Group Stage	20.08.1986	Buenos Aires	Boca Juniors	0-1	River Plate	
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 86. Group Stage	15.02.1989	Buenos Aires	Boca Juniors	0-0	Racing Club	
 87. Group Stage	20.02.1989	Lima		Boca Juniors	0-1	Universitario	
 88. Group Stage	23.02.1989	Lima		Boca Juniors	0-1	Sporting Cristal	
 89. Group Stage	08.03.1989	Buenos Aires	Boca Juniors	3-2	Racing Club		[Comas(2) - Tapia] 
 90. Group Stage	14.03.1989	Buenos Aires	Boca Juniors	2-0	Universitario		[Comas - Stafuza]
 91. Group Stage	21.03.1989	Buenos Aires	Boca Juniors	4-3	Sporting Cristal	[Comas(3) - Graciani]
 92. 1st Place Playoff	29.03.1989	Buenos Aires	Boca Juniors	3-1	Racing Club		[Latorre - Abramovich - Stafuza]
 93. Round of 16	05.04.1989	Asunción	Boca Juniors	0-2	Olimpia	
 94. Round of 16	12.04.1989	Buenos Aires	Boca Juniors [6]5-3[7]	Olimpia			[Perazzo(2) - Villareal - Comas - Tavares]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 95. Group Stage	27.02.1991	Buenos Aires	Boca Juniors	4-3	River Plate		[Latorre(2) - Giunta - Marchesini ]
 96. Group Stage	12.03.1991	La Paz		Boca Juniors	0-2	Bolivar	
 97. Group Stage	15.03.1991	Sta.Cruz	Boca Juniors	0-1	Oriente Petrolero	
 98. Group Stage	20.03.1991	Buenos Aires	Boca Juniors	2-0	River Plate		[Batistuta(2)]
 99. Group Stage	29.03.1991	Buenos Aires	Boca Juniors	0-0	Bolivar	
100. Group Stage	05.04.1991	Buenos Aires	Boca Juniors	0-0	Oriente Petrolero	
101. Round of 16	17.04.1991	Buenos Aires	Boca Juniors	3-1	Corinthians		[Graciani - Batistuta(2)]
102. Round of 16	24.04.1991	São Paulo 	Boca Juniors	1-1	Corinthians		[Graciani]
103. Quarterfinals	30.04.1991	Río de Janeiro	Boca Juniors	1-2	Flamengo		[Batistuta]
104. Quarterfinals	08.05.1991	Buenos Aires	Boca Juniors	3-0	Flamengo		[Batistuta - Latorre(2)]
105. Semifinals		16.05.1991	Buenos Aires	Boca Juniors	1-0	Colo Colo		[Graciani]
106. Semifinals		22.05.1991	Santiago	Boca Juniors	1-3	Colo Colo		[Latorre] 
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
107. Group Stage	13.02.1994	Buenos Aires	Boca Juniors	1-1	Vélez Sarsfield		[Mac Allister] 
108. Group Stage	09.03.1994	São Paulo 	Boca Juniors	1-6	Palmeiras		[Martinez]
109. Group Stage	16.03.1994	Buenos Aires	Boca Juniors	1-2	Cruzeiro		[Acosta]
110. Group Stage	23.03.1994	Buenos Aires	Boca Juniors	1-2	Vélez Sarsfield		[Saldaña]
111. Group Stage	30.03.1994	Buenos Aires	Boca Juniors	2-1	Palmeiras		[Acosta - Giuntini]
112. Group Stage	06.04.1994	Belo Horizonte	Boca Juniors	1-2	Cruzeiro		[Martinez]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
113. Group Stage	23.02.2000	Sta.Cruz	Boca Juniors	0-1	Blooming	
114. Group Stage	02.03.2000	Buenos Aires	Boca Juniors	2-1	Universidad Católica	[G.Barros Schelotto - Barijho]
115. Group Stage	16.03.2000	Montevideo	Boca Juniors	0-0	Peñarol	
116. Group Stage	22.03.2000	Buenos Aires	Boca Juniors	6-1	Blooming		[Moreno(5) - Traverso]
117. Group Stage	12.04.2000	Santiago	Boca Juniors	3-1	Universidad Católica	[Barijho(2) - Bermudez]
118. Group Stage	19.04.2000	Buenos Aires	Boca Juniors	3-1	Peñarol			[Arruabarrena - Marchant - Barijho]
119. Round of 16	03.05.2000	Quito		Boca Juniors	0-0	El Nacional	
120. Round of 16	09.05.2000	Buenos Aires	Boca Juniors	5-3	El Nacional		[Riquelme - Moreno - G.Barros Schelotto - Arruabarrena - Bermudez]
121. Quarterfinals	17.05.2000	Buenos Aires	Boca Juniors	1-2	River Plate		[Riquelme] 
122. Quarterfinals	24.05.2000	Buenos Aires	Boca Juniors	3-0	River Plate		[Delgado - Riquelme - Palermo]
123. Semifinals		31.05.2000	Buenos Aires	Boca Juniors	4-1	América	(Mex.)		[Barijho(2) - Arruabarrena - Marchant]
124. Semifinals		07.06.2000	Mexico D.F.	Boca Juniors	1-3	América	(Mex.)		[Samuel]
125. Final		14.06.2000	Buenos Aires	Boca Juniors	2-2	Palmeiras		[Arruabarrena(2)]
126. Final		21.06.2000	São Paulo 	Boca Juniors [4]0-0[2]	Palmeiras	
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
127. Group Stage	21.02.2001	Buenos Aires	Boca Juniors	2-1	Oriente Petrolero	[Pérez - Riquelme]
128. Group Stage	28.02.2001	Calama		Boca Juniors	1-0	Cobreloa		[Bermudez]
129. Group Stage	07.03.2001	Buenos Aires	Boca Juniors	2-1	Deportivo Cali		[Delgado(2)]
130. Group Stage	20.03.2001	Buenos Aires	Boca Juniors	1-0	Cobreloa		[Pinto]
131. Group Stage	04.04.2001	Sta.Cruz	Boca Juniors	1-0	Oriente Petrolero	[Pandolfi]
132. Group Stage	02.05.2001	Cali		Boca Juniors	0-3	Deportivo Cali	
133. Round of 16	10.05.2001	Barranquilla	Boca Juniors	3-2	Atlético Junior		[Delgado(2) - Riquelme]
134. Round of 16	16.05.2001	Buenos Aires	Boca Juniors	1-1	Atlético Junior		[G.Barros Schelotto]
135. Quarterfinals	23.05.2001	Río de Janeiro	Boca Juniors	1-0	Vasco da Gama		[G.Barros Schelotto]
136. Quarterfinals	30.05.2001	Buenos Aires	Boca Juniors	3-0	Vasco da Gama		[G.Barros Schelotto(2) - Matellán]
137. Semifinals		07.06.2001	Buenos Aires	Boca Juniors	2-2	Palmeiras		[G.Barros Schelotto - Barijho]
138. Semifinals		13.06.2001	São Paulo 	Boca Juniors [3]2-2[2]	Palmeiras		[Riquelme - Gaitán]
139. Final		20.06.2001	Mexico D.F.	Boca Juniors	1-0	Cruz Azul		[Delgado]
140. Final		28.06.2001	Buenos Aires	Boca Juniors [3]0-1[1]	Cruz Azul	
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
141. Group Stage	13.02.2002	Buenos Aires	Boca Juniors	0-0	Santiago Wanderers	
142. Group Stage	27.02.2002	Guayaquil	Boca Juniors	2-1	Emelec			[G.Barros Schelotto - Bracamonte]
143. Group Stage	06.03.2002	Buenos Aires	Boca Juniors	2-0	Montevideo Wanderers	[Burdisso - Traverso]
144. Group Stage	14.03.2002	Viña del Mar	Boca Juniors	0-1	Santiago Wanderers	
145. Group Stage	20.03.2002	Buenos Aires	Boca Juniors	1-0	Emelec			[G.Barros Schelotto]   
146. Group Stage	10.04.2002	Montevideo	Boca Juniors	2-0	Montevideo Wanderers	[Gaitán - Gimenez]
147. Round of 16	25.04.2002	Quito		Boca Juniors	0-0	El Nacional	
148. Round of 16	01.05.2002	Buenos Aires	Boca Juniors	2-0	El Nacional		[Calvo - Delgado]
149. Quarterfinals	08.05.2002	Buenos Aires	Boca Juniors	1-1	Olimpia			[Tevez]
150. Quarterfinals	16.05.2002	Asunción	Boca Juniors	0-1	Olimpia	
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
151. Group Stage	20.02.2003	Buenos Aires	Boca Juniors	2-0	Independiente Medellín	[E.González - Delgado]
152. Group Stage	26.02.2003	Santiago	Boca Juniors	2-1	Colo Colo		[Moreno(2)]
153. Group Stage	05.03.2003	Buenos Aires	Boca Juniors	2-1	Barcelona		[G.Barros Schelotto - Delgado]
154. Group Stage	10.03.2003	Guayaquil	Boca Juniors	2-2	Barcelona		[Cángele - Moreno]
155. Group Stage	26.03.2003	Medellín	Boca Juniors	0-1	Independiente Medellín	
156. Group Stage	03.04.2003	Buenos Aires	Boca Juniors	2-2	Colo Colo		[Delgado(2)]
157. Round of 16	24.04.2003	Buenos Aires	Boca Juniors	0-1	Paysandu SC	
158. Round of 16	15.05.2003	Belém		Boca Juniors	4-2	Paysandu SC		[G.Barros Schelotto(3) - Delgado]
159. Quarterfinals	21.05.2003	Calama		Boca Juniors	2-1	Cobreloa		[G.Barros Schelotto(2)]  
160. Quarterfinals	28.05.2003	Buenos Aires	Boca Juniors	2-1	Cobreloa		[Donnet - Tevez]
161. Semifinals		11.06.2003	Buenos Aires	Boca Juniors	2-0	América			[Schiavi - Tevez]
162. Semifinals		19.06.2003	Cali		Boca Juniors	4-0	América			[Tevez(2) - Schiavi - Delgado]
163. Final		25.06.2003	Buenos Aires	Boca Juniors	2-0	Santos			[Delgado(2)]
164. Final		02.07.2003	São Paulo 	Boca Juniors	3-1	Santos			[Tevez - Delgado - Schiavi]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
165. Group Stage	18.02.2004	La Paz		Boca Juniors	1-3	Bolivar			[Caneo]
166. Group Stage	03.03.2004	Buenos Aires	Boca Juniors	2-0	Colo Colo		[G.Barros Schelotto(2)]
167. Group Stage	10.03.2004	Cali		Boca Juniors	1-0	Deportivo Cali		[Vargas]
168. Group Stage	24.03.2004	Buenos Aires	Boca Juniors	3-0	Deportivo Cali		[Burdisso - C.Rodriguez - Cángele]
169. Group Stage	08.04.2004	Santiago	Boca Juniors	0-1	Colo Colo
170. Group Stage	21.04.2004	Buenos Aires	Boca Juniors	3-0	Bolivar			[Schiavi - Villarreal - Donnet]
171. Round of 16	04.05.2004	Lima		Boca Juniors	3-2	Sporting Cristal	[Tevez - Calvo - Gmo.Barros Schelotto]
172. Round of 16	12.05.2004	Buenos Aires	Boca Juniors	2-1	Sporting Cristal	[Villarreal - Tevez]
173. Quarterfinals	20.05.2004	São Paulo 	Boca Juniors	0-0	São Caetano 
174. Quarterfinals	25.05.2004	Buenos Aires	Boca Juniors [4]1-1[3]	São Caetano 		[Barijho]
175. Semifinals		10.06.2004	Buenos Aires	Boca Juniors	1-0	River Plate		[Schiavi]
176. Semifinals		17.06.2004	Buenos Aires	Boca Juniors [5]1-2[4]	River Plate		[Tevez]
177. Final		23.06.2004	Buenos Aires	Boca Juniors	0-0	Once Caldas
178. Final		01.07.2004	Manizales	Boca Juniors [0]1-1[2]	Once Caldas		[Burdisso]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
179. Group Stage	17.02.2005	Cuenca		Boca Juniors	0-0	Deportivo Cuenca
180. Group Stage	02.03.2005	Buenos Aires	Boca Juniors	3-0	Sporting Cristal	[Palermo(2) - Baiano]
181. Group Stage	16.03.2005	Pachuca		Boca Juniors	1-3	Pachuca CF		[G.Barros Schelotto]
182. Group Stage	06.04.2005	Buenos Aires	Boca Juniors	4-0	Pachuca CF		[Cagna - Guglielminpietro - Palacio - Baiano]
183. Group Stage	27.04.2005	Lima		Boca Juniors	3-0	Sporting Cristal	[Ledesma - Delgado - Palermo]
184. Group Stage	04.05.2005	Buenos Aires	Boca Juniors	3-0	Deportivo Cuenca	[Guglielminpietro(2) - Palermo]
185. 8º Final		17.05.2005	Barranquilla	Boca Juniors	3-3	Atlético Junior		[Schiavi - Palacio - Delgado]
186. 8º Final		26.05.2005	Buenos Aires 	Boca Juniors	4-0	Atlético Junior		[Guglielminpietro(2) - Palermo(2)]
187. Quarterfinals 	02.06.2005	Guadalajara	Boca Juniors	0-4	Guadalajara		
188. Quarterfinals 	14.06.2005	Buenos Aires	Boca Juniors	0-0	Guadalajara
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
189. Group Stage	14.02.2007	La Paz		Boca Juniors	0-0	Bolivar		
190. Group Stage	01.03.2007	Buenos Aires	Boca Juniors	1-0	Cienciano		[Ibarra]
191. Group Stage	14.03.2007	Toluca 		Boca Juniors	0-2	Toluca
192. Group Stage	22.03.2007	Buenos Aires	Boca Juniors	3-0	Toluca			[Maidana - Riquelme - Boselli]
193. Group Stage	04.04.2007	Cuzco		Boca Juniors	0-3	Cienciano
194. Group Stage	26.04.2007	Buenos Aires	Boca Juniors	7-0	Bolivar			[Palacio - Palermo - Tordoya og - Dátolo - Marioni(2)]
195. 8º Final		02.05.2007	Buenos Aires	Boca Juniors	3-0	Vélez Sarsfield		[Riquelme - Palermo - C.Rodríguez]
196. 8º Final		09.05.2007	Buenos Aires	Boca Juniors	1-3	Vélez Sarsfield		[Riquelme]
197. Quarterfinals	17.05.2007	Buenos Aires	Boca Juniors	1-1	Libertad		[Palermo]
198. Quarterfinals	24.05.2007	Asunción	Boca Juniors	2-0	Libertad		[Riquelme - Palacio]
199. Semifinals		31.05.2007	Cúcuta		Boca Juniors	1-3 	Cúcuta			[Ledesma]
200. Semifinals		07.06.2007	Buenos Aires	Boca Juniors	3-0	Cúcuta			[Riquelme - Palermo - Battaglia]
201. Final		13.06.2007	Buenos Aires	Boca Juniors	3-0	Grêmio			[Palacio - Riquelme - Patricio og]
202. Final		20.06.2007	Porto Alegre	Boca Juniors	2-0	Grêmio			[Riquelme(2)]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
203. Group Stage	20.02.2008	Maracaibo	Boca Juniors	1-1	UA Maracaibo		[Battaglia]
204. Group Stage 	06.03.2008	Buenos Aires	Boca Juniors	3-0	Atlas			[Palacio (2) - Palermo]
205. Group Stage	20.03.2008	Santiago	Boca Juniors	0-2	Colo Colo
206. Group Stage	27.03.2008	Buenos Aires	Boca Juniors	4-3	Colo Colo		[Palermo - Gracián - Palacio - Cardozo]
207. Group Stage	08.04.2008	Guadalajara	Boca Juniors	1-3	Atlas			[Battaglia]
208. Group Stage	22.04.2008	Buenos Aires	Boca Juniors	3-0	UA Maracaibo		[Paletta - Dátolo - Riquelme]
209. 8º Final		30.04.2008	Buenos Aires	Boca Juniors	2-1	Cruzeiro		[Riquelme - Dátolo]
210. 8º Final		07.05.2008	Belo Horizonte	Boca Juniors	2-1	Cruzeiro		[Palacio - Palermo]
211. Quarterfinals	14.05.2008	Buenos Aires	Boca Juniors	2-2	Atlas			[Ayala o/g - Cáceres]
212. Quarterfinals	21.05.2008	Guadalajara	Boca Juniors	3-0	Atlas			[Palermo (3)]
213. Semifinals		28.05.2008	Buenos Aires	Boca Juniors	2-2	Fluminense		[Riquelme (2)]
214. Semifinals		04.06.2008	Río de Janeiro	Boca Juniors	1-3	Fluminense		[Palermo]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
215. Group Stage	17.02.2009	Buenos Aires	Boca Juniors	1-0	Deportivo Cuenca	[Palacio]
216. Group Stage	04.03.2009	San Cristobal	Boca Juniors	1-0	Deportivo Táchira	[Figueroa]
217. Group Stage	18.03.2009	Asunción	Boca Juniors	3-1	Guaraní			[Riquelme - Palermo - Palacio]
218. Group Stage	08.04.2009	Buenos Aires	Boca Juniors	3-1	Guaraní			[Palermo - Palacio - Riquelme]
219. Group Stage	23.04.2009	Cuenca		Boca Juniors	0-1	Deportivo Cuenca
220. Group Stage	30.04.2009	Buenos Aires	Boca Juniors	3-0	Deportivo Táchira	[Palermo (2) - Palacio]
221. Round of 16	14.05.2009	Montevideo	Boca Juniors	2-2	Defensor Sporting	[Palermo - Palacio]
222. Round of 16 	21.05.2009	Buenos Aires	Boca Juniors	0-1	Defensor Sporting
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
223. Group Stage	14.02.2012	Barinas		Boca Juniors	0-0	Zamora
224. Group Stage	07.03.2012	Buenos Aires	Boca Juniors	1-2	Fluminense		[Somoza]
225. Group Stage	14.03.2012	Sarandí		Boca Juniors	2-1	Arsenal			[Mouche - Ledesma]
226. Group Stage	29.03.2012	Buenos Aires	Boca Juniors	2-0	Arsenal			[Ledesma - Sánchez Miño]
227. Group Stage	11.04.2012	Río de Janerio	Boca Juniors	2-0	Fluminense		[Cvitanich - Sánchez Miño]
228. Group Stage	18.04.2012	Buenos Aires	Boca Juniors	2-0	Zamora			[Blandi - Riquelme]
229. Round of 16	02.05.2012	Buenos Aires	Boca Juniors	2-1	Unión Española		[Riquelme - Silva]
230. Round of 16	09.05.2012	Santiago	Boca Juniors	3-2	Unión Española		[Insaurralde - Mouche - Riquelme]
231. Quarterfinals	17.05.2012	Buenos Aires	Boca Juniors	1-0	Fluminense		[Mouche]
232. Quarterfinals	23.05.2012	Río de Janeiro	Boca Juniors	1-1	Fluminense		[Silva]
233. Semifinals		14.06.2012	Buenos Aires	Boca Juniors	2-0	Universidad de Chile	[Silva - Sánchez Miño]
234. Semifinals		21.06.2012	Santiago	Boca Juniors	0-0	Universidad de Chile
235. Final		27.06.2012	Buenos Aires	Boca Juniors	1-1	Corinthians		[Roncaglia]
236. Final		04.07.2012	São Paulo	Boca Juniors	0-2	Corinthians
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
237. Group Stage	13.02.2013	Buenos Aires	Boca Juniors	1-2	Toluca			[Silva]
238. Group Stage	27.02.2013	Guayaquil	Boca Juniors	2-1	Barcelona		[Martínez - C.Pérez]
239. Group Stage	07.03.2013	Buenos Aires	Boca Juniors	0-1	Nacional		
240. Group Stage	14.03.2013	Montevideo	Boca Juniors	1-0	Nacional		[Riquelme]
241. Group Stage	03.04.2013	Buenos Aires	Boca Juniors	1-0	Barcelona		[Blandi]
242. Group Stage	17.04.2013	Toluca		Boca Juniors	2-3	Toluca			[Somoza - G.Fernández]
243. Round of 16	01.05.2013	Buenos Aires	Boca Juniors	1-0	Corinthians		[Blandi]
244. Round of 16	15.05.2013	São Paulo	Boca Juniors	1-1	Corinthians		[Riquelme]
245. Quarterfinals	23.05.2013	Buenos Aires	Boca Juniors	0-0	Newell's Old Boys
246. Quarterfinals	29.05.2013	Rosario		Boca Juniors [9]0-0[10] Newell's Old Boys
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
247. Group Stage	18.02.2015	Santiago	Boca Juniors	2-0	Palestino		[Chávez - Palacios]
248. Group Stage	26.02.2015	Buenos Aires	Boca Juniors	2-1	Montevideo Wanderers	[Komar - Osvaldo]
249. Group Stage	11.03.2015	Buenos Aires	Boca Juniors	5-0	Zamora			[Meli - Lodeiro - Carrizo - Osvaldo(2)]
250. Group Stage	17.03.2015	Barinas		Boca Juniors	5-1	Zamora			[J.M.Martínez(2) - Colazo(2) - Chávez]
251. Group Stage	09.04.2015	Montevideo	Boca Juniors	3-0	Montevideo Wanderers	[Calleri(2) - Monzón]
252. Group Stage	16.04.2015	Buenos Aires	Boca Juniors	2-0	Palestino		[Marín - Calleri]
253. Round of 16	07.05.2015	Buenos Aires	Boca Juniors	0-1	River Plate
254. Round of 16	14.05.2015	Buenos Aires	Boca Juniors	0-0	River Plate
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
255. Group Stage	24.02.2016	Cali		Boca Juniors	0-0	Deportivo Cali
256. Group Stage	03.03.2016	Buenos Aires	Boca Juniors	0-0	Racing Club
257. Group Stage	10.03.2016	La Paz		Boca Juniors	1-1	Bolívar			[Carrizo]
258. Group Stage	07.04.2016	Buenos Aires	Boca Juniors	3-1	Bolívar			[Gago - Tevez - Carrizo]
259. Group Stage	13.04.2016	Avellaneda	Boca Juniors	1-0	Racing Club		[Lodeiro]
260. Group Stage	20.04.2016	Buenos Aires	Boca Juniors	6-2	Deportivo Cali		[Fabra - Tevez(2) - Chávez - Jara - Palacios]
261. Round of 16	28.04.2016	Asunción	Boca Juniors	2-1	Cerro Porteño		[Tevez - Lodeiro]	
262. Round of 16 	05.05.2016	Buenos Aires	Boca Juniors	3-1	Cerro Porteño		[Tevez - Pavón - P.Pérez]
263. Quarterfinals	12.05.2016	Montevideo	Boca Juniors	1-1	Nacional		[Fabra]
264. Quarterfinals	19.05.2016	Buenos Aires	Boca Juniors [4]1-1[3]	Nacional		[Pavón]
265. Semifinals		07.07.2016	Quito		Boca Juniors	1-2	Independiente del Valle	[P.Pérez]
266. Semifinals		14.07.2016	Buenos Aires	Boca Juniors	2-3	Independiente del Valle	[Pavón(2)]	
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
267. Group Stage	01.03.2018	Lima		Boca Juniors	0-0	Alianza Lima
268. Group Stage	04.04.2018	Buenos Aires	Boca Juniors	1-0	Atlético Junior		[C.Pavón]
269. Group Stage	11.04.2018	São Paulo	Boca Juniors	1-1	Palmeiras		[C.Tevez]
270. Group Stage	25.04.2018	Buenos Aires	Boca Juniors	0-2	Palmeiras
271. Group Stage	02.05.2018	Barranquilla	Boca Juniors	1-1	Atlético Junior		[L.Ruiz og]
272. Group Stage	16.05.2018	Buenos Aires	Boca Juniors	5-0	Alianza Lima		[E.Cardona - F.Fabra - R.Ábila (2) - C.Tevez]
273. Round of 16	08.08.2018	Buenos Aires	Boca Juniors	2-0	Libertad		[R.Ábila - M.Zárate]
274. Round of 16	30.08.2018	Asunción	Boca Juniors	4-2	Libertad		[C.Pavón - M.Zárate - C.Tevez - E.Cardona]
275. Quarterfinals	19.09.2018	Buenos Aires	Boca Juniors	2-0	Cruzeiro		[M.Zárate - P.Pérez]
276. Quarterfinals	04.10.2018	Belo Horizonte	Boca Juniors	1-1	Cruzeiro		[C.Pavón]
277. Semifinals		24.10.2018	Buenos Aires	Boca Juniors	2-0	Palmeiras		[D.Benedetto (2)]
278. Semifinals		31.10.2018	São Paulo	Boca Juniors	2-2	Palmeiras		[R.Ábila - D.Benedetto]
279. Final		11.11.2018	Buenos Aires	Boca Juniors	2-2	River Plate		[R.Ábila - D.Benedetto]
280. Final 		09.12.2018	Madrid		Boca Juniors	1-3	River Plate		[D.Benedetto]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
281. Group Stage	05.03.2019	Cochabamba	Boca Juniors	0-0	Jorge Wilstermann
282. Group Stage	12.03.2019	Buenos Aires	Boca Juniors	3-0	Deportes Tolima		[Pérez o/g - D.Benedetto - M.Zárate]
283. Group Stage	02.04.2019	Curitiba	Boca Juniors	0-3	Atlético Paranaense
284. Group Stage	10.04.2019	Buenos Aires	Boca Juniors	4-0	Jorge Wilstermann	[Reynoso - D.Benedetto - M.Zárate (2)]
285. Group Stage	24.04.2019	Ibagué		Boca Juniors	2-2	Deportes Tolima		[M.Zárate - D.Benedetto]
286. Group Stage	09.05.2019	Buenos Aires	Boca Juniors	2-1	Atlético Paranaense	[López - Tévez]
287. Round of 16	24.07.2019	Curitiba	Boca Juniors	1-0	Atlético Paranaense	[A.Mac Allister]	
288. Round of 16	31.07.2019	Buenos Aires	Boca Juniors	2-0	Atlético Paranaense	[R.Ábila - Salvio]
289. Quarterfinals	21.08.2019	Quito		Boca Juniors	3-0	Liga D.U.Quito		[R.Ábila - Reynoso - Caicedo o/g]
290. Quarterfinals	28.08.2019	Buenos Aires	Boca Juniors	0-0	Liga D.U.Quito
291. Semifinals		01.10.2019	Buenos Aires	Boca Juniors	0-2	River Plate
292. Semifinals		22.10.2019	Buenos Aires	Boca Juniors	1-0	River Plate		[Hurtado]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
293. Group Stage	03.03.2020	Caracas		Boca Juniors	1-1	Caracas FC		[Ábila]
294. Group Stage	10.03.2020	Buenos Aires	Boca Juniors	3-0	Independiente Medellín	[Salvio (2) - Reynoso]
295. Group Stage	17.09.2020	Asunción	Boca Juniors	2-0	Libertad		[Salvio (2)]
296. Group Stage	24.09.2020	Medellín	Boca Juniors	1-0	Independiente Medellín	[Salvio]
297. Group Stage	29.09.2020	Buenos Aires 	Boca Juniors	0-0	Libertad
298. Group Stage	22.10.2020	Buenos Aires	Boca Juniors	3-0	Caracas FC		[L.López - Tévez (2)]
299. Round of 16	02.12.2020	Porto Alegre	Boca Juniors	1-0	Internacional		[Tévez]
300. Round of 16	09.12.2020	Buenos Aires	Boca Juniors [5]0-1[4]	Internacional	
301. Quarterfinals	16.12.2020	Avellaneda	Boca Juniors	0-1	Racing Club
302. Quarterfinals	23.12.2020	Buenos Aires	Boca Juniors	2-0	Racing Club		[Salvio - Villa]
303. Semifinals		06.01.2021	Buenos Aires	Boca Juniors	0-0	Santos
304. Semifinals		13.01.2021	São Paulo	Boca Juniors	0-3	Santos
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
305. Group Stage	21.04.2021	La Paz		Boca Juniors	1-0	The Strongest		[Villa]
306. Group Stage	27.04.2021	Buenos Aires	Boca Juniors	2-0	Santos			[Tévez - Villa]
307. Group Stage	04.05.2021	Guayaquil	Boca Juniors	0-1	Barcelona
308. Group Stage	11.05.2021	São Paulo	Boca Juniors	0-1	Santos
309. Group Stage	20.05.2021	Buenos Aires	Boca Juniors	0-0	Barcelona
310. Group Stage	26.05.2021	Buenos Aires	Boca Juniors	3-0	The Strongest		[Almendra - Villa - Valverde og]
311. Round of 16	13.07.2021	Buenos Aires	Boca Juniors	0-0	Atlético Mineiro
312. Round of 16	20.07.2021	Belo Horizonte	Boca Juniors [1]0-0[3]	Atlético Mineiro
 
 
 
 
				      
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			      565  312  162   79   71  473  272  
  
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
River Plate			       41   28   11    8    9   32   26	
Peñarol [Uru]			       24   10    7    3    0   12    4
Libertad [Par]			       20    8    6    2    0   13    3
Deportivo Cali [Col]		       19   10    5    4    1   18    8
Bolivar [Bol]			       18   10    5    3    2   20    9
Sporting Cristal [Per]		       16    8    5    1    2   17   11
Montevideo Wanderers [Uru]	       15    6    5    0    1   12    5
The Strongest [Bol]		       15    6    5    0    1   10    3
Racing Club			       14    7    4    2    1    9    4
Cruzeiro [Bra]			       14    9    4    2    3   10    8
Universitario [Per]		       13    8    4    1    3    9    4
Colo Colo [Chi]			       13    8    4    1    3   12   12
Atlético Junior [Col]		       12    6    3    3    0   13    7
Cobreloa [Chi]			       12    4    4    0    0    6    2
Palmeiras [Bra]			       12   10    2    6    2   14   18
Barcelona [Ecu]			       11    6    3    2    1    7    5
Independiente			       11    8    3    2    3    4    5
Zamora [Ven]			       10    4    3    1    0   12    1
Guaraní [Par]			       10    4    3    1    0   10    4
Universidad de Chile [Chi]	       10    4    3    1    0    6    2
Santos [Bra]			       10    8    3    1    4   10   10
Independiente Medellín [Col]		9    4    3    0    1    6    1
Corinthians [Bra]			9    6    2    3    1    7    6
Atlético Paranaense [Bra]		9    4    3    0    1    5    4
El Nacional [Ecu]		  	8    4    2    2    0    7    3
Atlético Mineiro [Bra]			8    4    2    2    0    5    2
Fluminense [Bra]			8    6    2    2    2    8    8
Olimpia [Par]				8    8    2    2    4	11   13
Alianza Lima [Per]			7    4    2    1    1    6    1
Atlas [Mex]				7    4    2    1    1	 9    5
Deportivo Cuenca [Ecu]			7    4    2    1    1    4    1
Oriente Petrolero [Bol]			7    4    2    1    1    3    2
América [Col]				6    2    2    0    0    6    0
Deportivo Quito [Ecu]			6    2    2    0    0    6    1
Grêmio [Bra]				6    2    2    0    0    5    0
Deportivo Italia [Ven]			6    2    2    0    0    7    3
Deportivo Lara [Ven]			6    2    2    0    0    5    1
Deportivo Táchira [Ven]			6    2    2    0    0    4    0
Palestino [Chi]				6    2    2    0    0    4    0
Vasco da Gama [Bra]			6    2    2    0    0    4    0
Cerro Porteño [Par]			6    2    2    0    0    5    2
Universidad Católica [Chi]		6    2    2    0    0    5    2
Arsenal					6    2    2    0    0    4    1
Unión Española [Chi]			6    2    2    0    0    5    3
Emelec [Ecu]				6    2    2    0    0    3    1
Jorge Wilstermann [Bol]			5    4    1    2    1    6    3
Defensor Sporting [Uru]			5    4    1    2    1    4    3
Nacional [Uru]				5    4    1    2    1    3    3
Universitario de La Paz [Bol]		4    2    1    1    0    4    0
Deportes Tolima [Col]			4    2    1    1    0    5    2
Caracas FC [Ven]			4    2    1    1    0    4    1
UA Maracaibo [Ven]			4    2    1    1    0    4    1
Liga Deportiva Universitaria [Ecu]	4    2    1    1    0    3    0
Vélez Sarsfield				4    4    1    1    2    6    6
Blooming [Bol]				3    2    1    0    1    6    2
Pachuca CF [Mex]			3    2    1    0    1    5    3
Flamengo [Bra]				3    2    1    0    1    4    2
América [Mex]				3    2    1    0    1    5    4
Cúcuta [Col]				3    2    1    0    1    4    3
Paysandu SC [Bra]			3    2    1    0    1    4    3
Rosario Central				3    2    1    0    1    2    1
Cruz Azul [Mex]			        3    2    1    0    1    1    1
Internacional [Bra]			3    2    1    0    1    1    1
Toluca [Mex]				3    4    1    0    3    6    7
Cienciano [Per]				3    2    1    0    1    1    3
Once Caldas [Col]			2    2    0    2    0    1    1
São Caetano [Bra]			2    2    0    2    0    1    1
Newell's Old Boys			2    2    0    2    0    0    0
Santiago Wanderers [Chi]		1    2    0    1    1    0    1
Guadalajara [Mex]			1    2    0    1    1    0    4 
Independiente del Valle [Ecu]		0    2    0    0    2    3    5
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Brazil				       93   59   25   18   16   78   63
Argentina			       81   53   22   15   16   57   43
Colombia			       55   28   15   10    3   53   22
Chile				       54   24   17    3    4   38   22
Bolivia				       52   28   15    7    6   49   19
Uruguay				       49   24   14    7    3   31   15
Paraguay			       44   22   13    5    4   39   22
Ecuador				       42   22   12    6    4   33   16
Peru				       39   22   12    3    7   33   19
Venezuela			       36   14   11    3    0   36    7
Mexico				       20   16    6    2    8   26   24 
								

Colón (Santa Fe)    

2 participations: [Quarterfinals 1998]
		  [Preliminary Round 2010]
			
 
.Best win at home: 	23.04.1998   Colón (Santa Fe)     3-2  Olimpia [Par]
			26.01.2010   Colón (Santa Fe)	  3-2  Universidad Católica [Chi]		
.Best win away: 	none
.Worst loss at home: 	27.05.1998   Colón (Santa Fe)	  1-3  River Plate
.Worst loss away: 	25.03.1998   Colón (Santa Fe)	  1-4  River Plate
 
 
Matches Played:
 
 	 Stage		  Date		 Place	        Team	       Score	    Team		Scorers
 
  1. Group Stage	04.03.1998	Santa Fe	Colón		1-2	River Plate		[Sorín o/g] 
  2. Group Stage	11.03.1998	Santa Fe	Colón		1-0	Sporting Cristal	[Agoglia]
  3. Group Stage	18.03.1998	Santa Fe	Colón		1-0	Alianza Lima		[Sandoval]
  4. Group Stage	25.03.1998	Buenos Aires	Colón		1-4	River Plate		[Saralegui] 
  5. Group Stage	01.04.1998	Lima		Colón		0-1	Alianza Lima	
  6. Group Stage	08.04.1998	Lima		Colón		1-1	Sporting Cristal	[Sandoval]
  7. Round of 16	23.04.1998	Santa Fe	Colón		3-2	Olimpia			[Fuertes(2) - Aquino]
  8. Round of 16	30.04.1998	Asunción	Colón	     [2]0-1[1]	Olimpia	
  9. Quarterfinals	20.05.1998	Buenos Aires	Colón		1-2	River Plate		[Saralegui] 
 10. Quarterfinals	27.05.1998	Santa Fe	Colón		1-3	River Plate		[Fuertes] 
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 11. Qualif.Round	26.01.2010	Santa Fe	Colón		3-2	Universidad Católica	[Nieto - Fuertes - Bertoglio]
 12. Qualif.Round 	09.02.2010	Santiago	Colón	     [3]2-3[5]	Universidad Católica	[Moreno y Fabianesi - Fuertes]
   
 
 
 
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			       13   12    4    1    7   15   21
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Sporting Cristal [Per]			4    2    1    1    0    2    1
Universidad Católica [Chi]		3    2    1    0    1    5    5
Olimpia [Par]				3    2    1    0    1    3    3
Alianza Lima [Per]            		3    2    1    0    1    1    1
River Plate				0    4    0    0    4    4   11
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Peru					7    4    2    1    1    3    2
Chile					3    2    1    0    1    5    5
Paraguay				3    2    1    0    1    3    3
Argentina				0    4    0    0    4    4   11 
 
 
 

Defensa y Justicia   

2 participations:  [Round of 16 2021]
		   [Group Stage 2020]
 
.Best win at home: 	17.09.2020   Defensa y Justicia	  3-0  Delfín [Ecu]
.Best win away: 	18.05.2021   Defensa y Justicia   4-3  Palmeiras [Bra] 
.Worst loss at home: 	14.07.2021   Defensa y Justicia	  0-1  Flamengo [Bra]
.Worst loss away: 	01.10.2020   Defensa y Justicia   0-3  Delfín [Ecu]
 
 
 
Matches Played:
 
  	Stage		  Date		   Place	    Team       	      Score	   Team			Scorers
 
  1. Group Stage	03.03.2020    Florencio Varela	Defensa y Justicia	1-2	Santos			[Rodríguez] 
  2. Group Stage	11.03.2020    Asunción		Defensa y Justicia	1-2	Olimpia			[Benítez]
  3. Group Stage	17.09.2020    Florencio Varela	Defensa y Justicia	3-0	Delfín			[Romero - Hachen - Leguizamón]
  4. Group Stage	23.09.2020    Florencio Varela	Defensa y Justicia	2-1	Olimpia			[Camacho - Romero]	
  5. Group Stage	01.10.2020    Manta		Defensa y Justicia	0-3	Delfín	
  6. Group Stage 	20.10.2020    São Paulo		Defensa y Justicia	1-2	Santos			[Romero]
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  7. Group Stage	21.04.2021    Quito		Defensa y Justicia	1-1	Independiente del Valle [Rotondi]
  8. Group Stage 	28.04.2021    Florencio Varela	Defensa y Justicia	3-0	Universitario		[Pizzini - Bou(2)]	
  9. Group Stage	04.05.2021    Florencio Varela	Defensa y Justicia	1-2	Palmeiras		[Tripichio]
 10. Group Stage	12.05.2021    Lima		Defensa y Justicia	1-1	Universitario		[Romero]
 11. Group Stage	18.05.2021    São Paulo		Defensa y Justicia	4-3	Palmeiras		[Bou(2) - Rodríguez - Romero]
 12. Group Stage	27.05.2021    Florencio Varela	Defensa y Justicia	1-1	Independiente del Valle	[Romero]
 13. Round of 16	14.07.2021    Florencio Varela	Defensa y Justicia	0-1	Flamengo
 14. Round of 16	21.07.2021    Brasilia		Defensa y Justicia	1-4	Flamengo		[Loaiza]
 
 
 
 
			      	      Pts   MP    W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			       15   14    4    3    7   20   23
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Universitario [Per]			4    2    1    1    0    4    1
Palmeiras [Bra]				3    2    1    0    1    5    5
Delfín [Ecu]				3    2    1    0    1    3    3
Olimpia [Par]				3    2    1    0    1    3    3
Independiente del Valle [Ecu]		2    2    0    2    0    2    2
Santos [Bra]				0    2    0    0    2    2    4
Flamengo [Bra]				0    2    0    0    2    1    5
 
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Ecuador					5    4    1    2    1    5    5
Peru					4    2    1    1    0    4    1
Paraguay				3    2    1    0    1    3    3
Brazil					3    6    1    0    5    8   14
 
 
 

Estudiantes (La Plata)    

15 participations: [Champion 1968,1969,1970,2009]
		   [Finalist 1971]
                   [Semifinals 1983]
		   [Quarterfinals 2006,2010]	
	           [Round of 16 2008,2011,2015,2018]		
		   [Group Stage 1976,1984,2017]
 
.Best win at home: 	11.02.2010   Estudiantes LP	  5-1  Juan Aurich [Per]
			17.03.2011   Estudiantes LP	  5-1  Guaraní [Par]			
.Best win away: 	18.05.2017   Estudiantes LP	  3-0  Barcelona [Ecu]		
.Worst loss at home: 	13.04.2011   Estudiantes LP       0-3  Cruzeiro [Bra]
.Worst loss away: 	16.02.2011   Estudiantes LP	  0-5  Cruzeiro [Bra]
 
 
 
Matches Played:
 
  	Stage		  Date		   Place	    Team       Score	    Team		Scorers
 
  1. Group Stage	27.01.1968	Buenos Aires	Estudiantes LP	4-2	Independiente		[Ribaudo(2) - Verón - Echecopar]  
  2. Group Stage	07.02.1968	Bogotá		Estudiantes LP	1-0	Millonarios		[Flores]
  3. Group Stage	11.02.1968	Cali		Estudiantes LP	2-1	Deportivo Cali		[Bilardo - Echecopar]
  4. Group Stage	17.02.1968	La Plata	Estudiantes LP	3-0	Deportivo Cali		[Ribaudo - Verón - Echecopar]
  5. Group Stage	21.02.1968	La Plata	Estudiantes LP	0-0	Millonarios	
  6. Group Stage	29.02.1968	La Plata	Estudiantes LP	2-0	Independiente		[Pachamé - Conigliaro]
  7. Quarterfinals	14.03.1968	Lima		Estudiantes LP	0-1	Universitario	
  8. Quarterfinals	28.03.1968	Buenos Aires	Estudiantes LP	2-1	Independiente		[Ribaudo(2)]   
  9. Quarterfinals	04.04.1968	La Plata	Estudiantes LP	1-0	Independiente		[Flores]
 10. Quarterfinals	09.04.1968	La Plata	Estudiantes LP	1-0	Universitario		[Verón]
 11. Semifinals		18.04.1968	Buenos Aires	Estudiantes LP	0-2	Racing Club
 12. Semifinals		24.04.1968	La Plata	Estudiantes LP	3-0	Racing Club		[Fucceneco - Verón(2)]
 13. Semifinals		27.04.1968	Buenos Aires	Estudiantes LP	1-1	Racing Club		[Verón]  
 14. Final		02.05.1968	La Plata	Estudiantes LP	2-1	Palmeiras		[Verón - Flores]
 15. Final		07.05.1968	São Paulo 	Estudiantes LP	1-3	Palmeiras		[Verón]
 16. Final		16.05.1968	Montevideo	Estudiantes LP	2-0	Palmeiras		[Ribaudo - Verón]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 17. Semifinals		01.05.1969	Santiago	Estudiantes LP	3-1	Universidad Católica	[Conigliaro(2) - Togneri]
 18. Semifinals		07.05.1969	Buenos Aires	Estudiantes LP	3-1	Universidad Católica	[Verón - Togneri - Flores]
 19. Final		15.05.1969	Montevideo	Estudiantes LP	1-0	Nacional		[Flores]
 20. Final		21.05.1969	La Plata	Estudiantes LP	2-0	Nacional		[Conigliaro - Flores]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 21. Semifinals		07.05.1970	Buenos Aires	Estudiantes LP	1-0	River Plate		[Verón]
 22. Semifinals		15.05.1970	La Plata	Estudiantes LP	3-1	River Plate		[Solari - Verón - Echecopar]
 23. Final		21.05.1970	Buenos Aires	Estudiantes LP	1-0	Peñarol			[Togneri]
 24. Final		27.05.1970	Montevideo	Estudiantes LP	0-0	Peñarol	
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 25. Semifinals		18.04.1971	Guayaquil	Estudiantes LP	1-0	Barcelona		[Echecopar]
 26. Semifinals		29.04.1971	La Plata	Estudiantes LP	0-1	Barcelona	
 27. Semifinals		12.05.1971	Santiago	Estudiantes LP	1-0	Unión Española		[Berly o/g]
 28. Semifinals		19.05.1971	La Plata	Estudiantes LP	2-1	Unión Española		[Rudzky - Verón]
 29. Final		26.05.1971	La Plata	Estudiantes LP	1-0	Nacional		[Romeo]
 30. Final		02.06.1971	Montevideo	Estudiantes LP	0-1	Nacional	
 31. Final		09.06.1971	Lima		Estudiantes LP	0-2	Nacional	
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 32. Group Stage	25.02.1976	Buenos Aires	Estudiantes LP	0-1	River Plate
 33. Group Stage	01.03.1976	Acarigua	Estudiantes LP	2-2	Portuguesa		[Milano - Pagnanini]
 34. Group Stage	06.03.1976	Caracas		Estudiantes LP	1-0	Deportivo Galicia	[Frasoldatti]
 35. Group Stage	25.03.1976	La Plata	Estudiantes LP	3-0	Portuguesa		[Milano - Cabezas - Benito]
 36. Group Stage	30.03.1976	La Plata	Estudiantes LP	4-0	Deportivo Galicia	[Cabezas(3) - Benito]
 37. Group Stage	07.04.1976	La Plata	Estudiantes LP	1-0	River Plate		[Cabezas] 
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 38. Group Stage	17.03.1983	La Plata	Estudiantes LP	0-0	Ferro Carril Oeste	
 39. Group Stage	05.04.1983	Calama		Estudiantes LP	0-3	Cobreloa	
 40. Group Stage	08.04.1983	Santiago	Estudiantes LP	0-1	Colo Colo	
 41. Group Stage	12.04.1983	La Plata	Estudiantes LP	4-1	Colo Colo		[Gottardi(2) - Trama(2)]
 42. Group Stage	10.05.1983	La Plata	Estudiantes LP	2-0	Cobreloa		[Trama - Agüero]
 43. Group Stage	07.06.1983	Buenos Aires	Estudiantes LP	2-1	Ferro Carril Oeste	[Gurrieri(2)]  
 44. Semifinals		21.06.1983	Porto Alegre	Estudiantes LP	1-2	Grêmio			[Gurrieri]
 45. Semifinals		01.07.1983	La Plata	Estudiantes LP	2-0	América			[Trobbiani - Gurrieri]
 46. Semifinals		08.07.1983	La Plata	Estudiantes LP	3-3	Grêmio			[Gurrieri(2) - Russo]
 47. Semifinals		15.07.1983	Cali		Estudiantes LP	0-0	América	
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 48. Group Stage	29.02.1984	La Plata	Estudiantes LP	1-1	Independiente		[Issa] 
 49. Group Stage	20.03.1984	Asunción	Estudiantes LP	0-0	Sportivo Luqueño	
 50. Group Stage	23.03.1984	Asunción	Estudiantes LP	1-2	Olimpia			[Agüero]
 51. Group Stage	27.03.1984	La Plata	Estudiantes LP	1-1	Sportivo Luqueño	[Gurrieri]
 52. Group Stage	13.04.1984	Buenos Aires	Estudiantes LP	1-4	Independiente		[Ponce] 
 53. Group Stage	27.04.1984	La Plata	Estudiantes LP	0-1	Olimpia	
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 54. Group Stage	07.02.2006	La Paz		Estudiantes LP	0-1	Bolivar
 55. Group Stage	21.02.2006	Quilmes		Estudiantes LP	4-3	Sporting Cristal	[Calderón(2) - Pavone - Lugüercio]
 56. Group Stage	09.03.2006	Bogotá		Estudiantes LP 	1-3	Independiente Santa Fe	[Pavone]
 57. Group Stage	21.03.2006	Quilmes		Estudiantes LP	1-0	Independiente Santa Fe	[Lugüercio]
 58. Group Stage	04.04.2006	Lima		Estudiantes LP	2-2	Sporting Cristal	[Pavone - Calderón]
 59. Group Stage	13.04.2006	Quilmes		Estudiantes LP	2-1	Bolivar			[Pavone(2)]	
 60. Round of 16	25.04.2006	Quilmes		Estudiantes LP	2-0	Goias			[Galván - Calderón]
 61. Round of 16	04.05.2006	Goiania		Estudiantes LP	1-3	Goias			[Calderón]
 62. Quarterfianls	10.05.2006	Quilmes		Estudiantes LP	1-0	São Paulo		[Alayes]
 63. Quarterfinals	19.07.2006	São Paulo	Estudiantes  [3]0-1[4]	São Paulo
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 64. Group Stage	12.02.2008	Cuenca		Estudiantes LP	0-1	Deportivo Cuenca
 65. Group Stage	26.02.2008	La Plata	Estudiantes LP	0-0	Lanús
 66. Group Stage	05.03.2008	Montevideo	Estudiantes LP	2-1	Danubio			[Verón - E.Pérez]
 67. Group Stage	18.03.2008	La Plata	Estudiantes LP	2-0	Danubio			[Verón - Desabato]
 68. Group Stage	02.04.2008	Lanús		Estudiantes LP	3-3	Lanús			[Desabato - Benítez - Moreno y Fabianesi]
 69. Group Stage	15.04.2008	La Plata	Estudiantes LP	2-0	Deportivo Cuenca	[Lázzaro - Wila o/g]
 70. Round of 16	29.04.2008	Quito		Estudiantes LP	0-2	Liga D.U.Quito		 
 71. Round of 16	06.05.2008	La Plata	Estudiantes LP	2-1	Liga D.U.Quito		[Alayes - Maggiolo]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 72. Qualif.Round	29.01.2009	Lima		Estudiantes LP	1-2	Sporting Cristal	[E.Pérez]
 73. Qualif.Round	04.02.2009	La Plata	Estudiantes LP	1-0	Sporting Cristal	[Lentini]
 74. Group Stage	19.02.2009	Belo Horizonte	Estudiantes LP	0-3	Cruzeiro
 75. Group Stage	26.02.2009	La Plata	Estudiantes LP	1-0	Universitario de Sucre	[Salgueiro]
 76. Group Stage	10.03.2009	Quito		Estudiantes LP	0-1	Deportivo Quito	
 77. Group Stage	19.03.2009	La Plata	Estudiantes LP	4-0	Deportivo Quito		[Boselli(3) - E.Pérez]
 78. Group Stage	08.04.2009	La Plata	Estudiantes LP	4-0	Cruzeiro		[Verón - G.Fernández - Sánchez Prette(2)]
 79. Group Stage	22.04.2009	Sucre		Estudiantes LP	0-0	Universitario de Sucre
 80. Round of 16	07.05.2009	La Plata	Estudiantes LP	3-0	Libertad		[G.Fernández - Boselli(2)]
 81. Round of 16	14.05.2009	Luque		Estudiantes LP	0-0	Libertad
 82. Quarterfinals	28.05.2009	Montevideo	Estudiantes LP	1-0	Defensor Sporting	[Desábato]
 83. Quarterfinals	18.06.2009	La Plata	Estudiantes LP	1-0	Defensor Sporting	[L.Benítez]
 84. Semifinals		25.06.2009	La Plata	Estudiantes LP	1-0	Nacional		[Galván]
 85. Semifinals		01.07.2009	Montevideo	Estudiantes LP	2-1	Nacional		[Boselli(2)]
 86. Final		08.07.2009	La Plata	Estudiantes LP	0-0	Cruzeiro
 87. Final		15.07.2009	Belo Horizonte	Estudiantes LP	2-1	Cruzeiro		[G.Fernández - Boselli]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 88. Group Stage	11.02.2010	Quilmes		Estudiantes LP	5-1	Juan Aurich		[Boselli(3)- Re - L.González]
 89. Group Stage	18.02.2010	Lima		Estudiantes LP 	1-4	Alianza Lima		[J.Sosa]
 90. Group Stage	09.03.2010	La Paz		Estudiantes LP	0-0	Bolivar
 91. Group Stage	23.03.2010	Quilmes		Estudiantes LP	2-0	Bolivar			[J.Sosa - Boselli]
 92. Group Stage	30.03.2010	Chiclayo	Estudiantes LP 	2-0	Juan Aurich		[G.Fernández - Braña]
 93. Group Stage	20.04.2010	Quilmes		Estudiantes LP	1-0	Alianza Lima		[Verón]
 94. Round of 16	27.04.2010	San Luis	Estudiantes LP	1-0	San Luis		[L.González]
 95. Round of 16	05.05.2010	Quilmes		Estudiantes LP	3-1	San Luis		[L.González - L.Benítez(2)]
 96. Quarterfinals	13.05.2010	Porto Alegre	Estudiantes LP 	0-1	Internacional
 97. Quarterfinals	20.05.2010	Quilmes		Estudiantes LP	2-1	Internacional		[L.González - E.Pérez]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 98. Group Stage	16.02.2011	Sete Lagoas	Estudiantes LP	0-5	Cruzeiro
 99. Group Stage	23.02.2011	La Plata	Estudiantes LP	1-0	Deportes Tolima		[Barrientos]
100. Group Stage	09.03.2011	Asunción	Estudiantes LP	2-1	Guaraní			[Barrientos - L.González]
101. Group Stage	17.03.2011	La Plata	Estudiantes LP	5-1	Guaraní			[R.López(3) - L.González(2)]
102. Group Stage	30.03.2011	Ibagué		Estudiantes LP	1-1	Deportes Tolima		[F.Fernández]
103. Group Stage	13.04.2011	La Plata	Estudiantes LP	0-3	Cruzeiro
104. Round of 16	27.04.2011	La Plata	Estudiantes LP 	0-0	Cerro Porteño
105. Round of 16	05.05.2011	Asunción	Estudiantes  [3]0-0[5]	Cerro Porteño
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
106. Qualif.Round	05.02.2015	Sangolqui	Estudiantes LP	0-1	Independiente del Valle
107. Qualif.Round	12.02.2015	La Plata	Estudiantes LP	4-0	Independiente del Valle	[Desábato(2) - Carrillo - Mina(og)]
108. Group Stage	25.02.2015	La Plata	Estudiantes LP 	3-0	Barcelona		[Carrillo(3)]
109. Group Stage	05.03.2015	Medellín	Estudiantes LP	1-1	Atlético Nacional	[Jara]
110. Group Stage	12.03.2015	Asunción	Estudiantes LP	0-1	Libertad	
111. Group Stage	18.03.2015	La Plata	Estudiantes LP	1-0	Libertad		[Carrillo]
112. Group Stage	09.04.2015	La Plata	Estudiantes LP	0-1	Atlético Nacional	
113. Group Stage	21.04.2015	Guayaquil	Estudiantes LP	2-0	Barcelona		[L.Acosta - Carrillo]
114. Round of 16	05.05.2015	La Plata	Estudiantes LP	2-1	Independiente Santa Fe	[Auzqui - Carrillo]
115. Round of 16	12.05.2015	Bogotá		Estudiantes LP	0-2	Independiente Santa Fe 
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
116. Group Stage	14.03.2017	Río de Janeiro	Estudiantes LP	1-2	Botafogo		[Otero]
117. Group Stage	11.04.2017	La Plata	Estudiantes LP	0-2	Barcelona
118. Group Stage	19.04.2017	La Plata	Estudiantes LP	1-0	Atlético Nacional	[Toledo]
119. Group Stage	02.05.2017	Medellín	Estudiantes LP	1-4	Atlético Nacional	[Díaz o/g]
120. Group Stage	18.05.2017	Guayaquil	Estudiantes LP	3-0	Barcelona		[Cavallaro - Sánchez (2)]
121. Group Stage	25.05.2017	La Plata	Estudiantes LP	1-0	Botafogo		[Solari]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
122. Group Stage	28.02.2018	Montevideo	Estudiantes LP	0-0	Nacional
123. Group Stage	14.03.2018	La Plata	Estudiantes LP	3-0	Real Garcilaso		[L.Melano - M.Pavone (2)]
124. Group Stage	05.04.2018	La Plata	Estudiantes LP	0-1	Santos
125. Group Stage	24.04.2018	Santos		Estudiantes LP	0-2	Santos
126. Group Stage	01.05.2018	Cuzco		Estudiantes LP	0-0	Real Garcilaso
127. Group Stage	24.05.2018	La Plata	Estudiantes LP	3-1	Nacional		[J.Otero (2) - L.Melano]
128. Round of 16	07.08.2018	La Plata	Estudiantes LP	2-1	Grêmio			[J.Apaolaza - G.Campi]
129. Round of 16	28.08.2018	Porto Alegre	Estudiantes  [3]1-2[5]	Grêmio			[L.Rodríguez]	
 
	
 
 
 
				      
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			      233  129   70   23   36  174  114 
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Nacional [Uru]			       19    9    6    1    2   10    5
Independiente			       13    6    4    1    1   11    8
Barcelona [Ecu]			       12    6    4    0    2    9    3
River Plate				9    4    3    0    1    5    2
Libertad [Par]				7    4    2    1    1    4    1
Bolivar [Bol]				7    4    2    1    1    4    2
Sporting Cristal [Per]			7    4    2    1    1    8    7
Cruzeiro [Bra]				7    6    2    1    3	 6   12
Juan Aurich [Per]			6    2    2    0    0    7    1
Guaraní [Par]			        6    2    2    0    0    7    2
Deportivo Galicia [Ven]			6    2    2    0    0    5    0
Universidad Católica [Chi]		6    2    2    0    0    6    2
Deportivo Cali [Col]			6    2    2    0    0    5    1
Danubio [Uru]				6    2    2    0    0    4    1
San Luis [Mex]				6    2    2    0    0    4    1
Unión Española [Chi]   			6    2    2    0    0    3    1
Defensor Sporting [Uru]			6    2    2    0    0    2    0
Palmeiras [Bra]				6    3    2    0    1    5    4
Independiente Santa Fe [Col]		6    4    2    0    2    4    6
Portuguesa [Ven]			4    2    1    1    0    5    2
Real Garcilaso [Per]			4    2    1    1    0    3    0
América [Col]				4    2    1    1    0    2    0
Racing Club			        4    3    1    1    1    4    3
Deportes Tolima [Col]			4    2    1    1    0    2    1
Ferro Carril Oeste			4    2    1    1    0    2    1
Millonarios [Col]			4    2    1    1    0    1    0
Peñarol [Uru]				4    2    1    1    0    1    0
Universitario de Sucre [Bol]		4    2    1    1    0    1    0
Grêmio [Bra]				4    4    1    1    2    7    8
Atlético Nacional [Col]			4    4    1    1    2    3    6
Deportivo Quito [Ecu]			3    2    1    0    1    4    1
Independiente del Valle [Ecu]		3    2    1    0    1    4    1
Colo Colo [Chi]				3    2    1    0    1    4    2
Deportivo Cuenca [Ecu]                  3    2    1    0    1    2    1
Goias [Bra]				3    2    1    0    1    3    3
Botafogo [Bra]				3    2    1    0    1    2    2
Internacional [Bra]			3    2    1    0    1    2    2
São Paulo [Bra]				3    2    1    0    1    1    1
Universitario [Per]			3    2    1    0    1    1    1
Cobreloa [Chi]				3    2    1    0    1    2    3
Liga Deportiva Universitaria [Ecu]	3    2    1    0    1    2    3				
Alianza Lima [Per]			3    2    1    0    1    2    4
Lanús					2    2    0    2    0    3    3
Sportivo Luqueño [Par]			2    2    0    2    0    1    1
Cerro Porteño [Par]			2    2    0    2    0    0    0
Olimpia [Par]				0    2    0    0    2    1    3
Santos [Bra]				0    2    0    0    2    0    3
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Uruguay				       35   15   11    2    2   17    6
Argentina			       32   17    9    5    3   25   17
Brazil				       29   23    9    2   12   26   35
Colombia			       28   16    8    4    4   17   14
Ecuador				       24   14    8    0    6   21    9
Peru				       23   12    7    2    3   21   13
Chile				       18    8    6    0    2   15    8
Paraguay			       17   12    4    5    3   13    7
Bolivia				       11    6    3    2    1    5    2
Venezuela			       10    4    3    1    0   10    2
Mexico					6    2    2    0    0    4    1
 
 

Ferro Carril Oeste    

2 participations: [Group Stage 1983,1985]
 
.Best win at home: 	06.08.1985   Ferro Carril Oeste   2-0  Vasco da Gama [Bra]
.Best win away: 	30.08.1985   Ferro Carril Oeste	  2-0  Vasco da Gama [Bra]
.Worst loss at home: 	07.06.1983   Ferro Carril Oeste	  1-2  Estudiantes LP
.Worst loss away: 	15.08.1985   Ferro Carril Oeste	  1-3  Argentinos Juniors
 
 
 
Matches Played:
 
 	 Stage		  Date		   Place	    Team	       Score	    Team		Scorers
 
  1. Group Stage	17.03.1983	La Plata	Ferro Carril Oeste	0-0	Estudiantes LP
  2. Group Stage	05.04.1983	Santiago	Ferro Carril Oeste	0-1	Colo Colo	
  3. Group Stage	08.04.1983	Calama		Ferro Carril Oeste	1-2	Cobreloa		[Márcico]
  4. Group Stage	15.04.1983	Buenos Aires	Ferro Carril Oeste	1-0	Colo Colo		[Crocco]
  5. Group Stage	13.05.1983	Buenos Aires	Ferro Carril Oeste	1-0	Cobreloa		[Cúper]
  6. Group Stage	07.06.1983	Buenos Aires	Ferro Carril Oeste	1-2	Estudiantes LP		[González] 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
  7. Group Stage	25.07.1985	Buenos Aires	Ferro Carril Oeste	1-0	Argentinos Juniors	[González]
  8. Group Stage	06.08.1985	Buenos Aires	Ferro Carril Oeste	2-0	Vasco da Gama		[González(2)]
  9. Group Stage	15.08.1985	Buenos Aires	Ferro Carril Oeste	1-3	Argentinos Juniors	[González] 
 10. Group Stage	20.08.1985	Buenos Aires	Ferro Carril Oeste	1-0	Fluminense		[González]
 11. Group Stage	27.08.1985	Río de Janeiro	Ferro Carril Oeste	0-0	Fluminense	
 12. Group Stage	30.08.1985	Río de Janeiro	Ferro Carril Oeste	2-0	Vasco da Gama		[Acosta - González]
 13. 1st Place Playoff	11.09.1985	Buenos Aires	Ferro Carril Oeste	1-3	Argentinos Juniors	[Garré]
 
	
			      
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			       20   13    6    2    5   12   11
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Vasco da Gama [Bra]			6    2    2    0    0    4    0
Fluminense [Bra]			4    2    1    1    0    1    0
Cobreloa [Chi]				3    2    1    0    1    2    2
Colo Colo [Chi]				3    2    1    0    1    1    1
Argentinos Juniors			3    3    1    0    2    3    6
Estudiantes LP				1    2    0    1    1    1    2
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Brazil				       10    4    3    1    0    5    0
Chile					6    4    2    0    2    3    3
Argentina				4    5    1    1    3    4    8
 

Gimnasia y Esgrima (La Plata)   

2 participations: [Group Stage 2003,2007]
 
.Best win at home: 	26.02.2003   Gimnasia y Esgrima   5-1  Alianza Lima [Per]
.Best win away: 	05.04.2007   Gimnasia y Esgrima	  2-0  Deportivo Pasto [Col] 		
.Worst loss at home: 	22.03.2007   Gimnasia y Esgrima	  1-2  Santos [Bra]		
.Worst loss away: 	08.04.2003   Gimnasia y Esgrima	  1-4  Olimpia [Par]
 
 
Matches Played:
 
 	 Stage		  Date		 Place	        	Team	       Score	    Team		Scorers
 
  1. Group Stage	12.02.2003	Calama		Gimnasia y Esgr.LP	0-0	Cobreloa	
  2. Group Stage	26.02.2003	La Plata	Gimnasia y Esgr.LP	5-1	Alianza Lima		[E.González - Enría(2) - Lobos - Sosa] 
  3. Group Stage	04.03.2003	La Plata	Gimnasia y Esgr.LP	1-1	Olimpia			[Lobos]
  4. Group Stage	19.03.2003	La Plata	Gimnasia y Esgr.LP	0-0	Cobreloa	
  5. Group Stage	26.03.2003	Lima		Gimnasia y Esgr.LP	1-1	Alianza Lima		[E.González]
  6. Group Stage	08.04.2003	Asunción	Gimnasia y Esgr.LP	1-4	Olimpia			[Castillo]
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
  7. Group Stage	13.02.2007	Montevideo	Gimnasia y Esgr.LP	0-3	Defensor Sporting	
  8. Group Stage	06.03.2007	La Plata	Gimnasia y Esgr.LP	3-2	Deportivo Pasto		[Leal - Pacheco - Piergüidi]
  9. Group Stage	14.03.2007	São Paulo	Gimnasia y Esgr.LP	0-3	Santos 
 10. Group Stage	22.03.2007	La Plata	Gimnasia y Esgr.LP	1-2	Santos			[Leal]
 11. Group Stage	05.04.2007	Pasto		Gimnasia y Esgr.LP	2-0	Deportivo Pasto		[Pacheco - Leal]
 12. Group Stage	19.04.2007	LA Plata	Gimnasia y Esgr.LP	3-0	Defensor Sporting	[Leguizamón(2)- Ithurralde] 
 
	
 
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			       16   12    4    4    4   17   17
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Deportivo Pasto [Col]			6    2    2    0    0    5    2 
Alianza Lima [Per]			4    2    1    1    0    6    2
Defensor Sporting [Uru]			3    2    1    0    1    3    3
Cobreloa [Chi]				2    2    0    2    0    0    0
Olimpia [Par]				1    2    0    1    1    2    5
Santos [Bra]				0    2    0    0    2    1    5
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Colombia				6    2    2    0    0    5    2
Peru					4    2    1    1    0    6    2
Uruguay					3    2    1    0    1    3    3
Chile					2    2    0    2    0    0    0
Paraguay				1    2    0    1    1    2    5
Brazil					0    2    0    0    2    1    5
 
 

Godoy Cruz Antonio Tomba (Mendoza)   

4 participations: [Round of 16 2017,2019]
		  [Group Stage 2011,2012]
 
 
.Best win at home: 	20.04.2017   Godoy Cruz A.T.	  2-0  Sport Boys [Bol]
			23.04.2019   Godoy Cruz A.T.	  2-0  Sporting Cristal [Per]
.Best win away: 	10.03.2011   Godoy Cruz A.T.	  3-1  Independiente 	
			27.04.2017   Godoy Cruz A.T.	  3-1  Sport Boys [Bol]	
.Worst loss at home: 	01.03.2011   Godoy Cruz A.T.	  1-3  Peñarol [Uru]		
.Worst loss away: 	30.07.2019   Godoy Cruz A.T.	  0-4  Palmeiras [Bra]
 
 
 
Matches Played:
 
  	Stage		  Date		 Place	        	Team	       Score	    Team			Scorers
 
  1. Group Stage	17.02.2011	Mendoza		Godoy Cruz A.T.		2-1	Liga D.U.Quito			[C.Sánchez - N.Sánchez]
  2. Group Stage	01.03.2011	Mendoza		Godoy Cruz A.T.		1-3	Peñarol				[Ramírez]
  3. Group Stage	10.03.2011	Avellaneda	Godoy Cruz A.T.		3-1	Independiente			[Fredes o/g - Rojas - Ramírez]
  4. Group Stage	23.03.2011	Mendoza		Godoy Cruz A.T.		1-1	Independiente			[Ramírez]
  5. Group Stage	31.03.2011	Montevideo	Godoy Cruz A.T.		1-2	Peñarol				[Rodríguez o/g]
  6. Group Stage	12.04.2011	Quito		Godoy Cruz A.T.		0-2	Liga D.U.Quito
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
  7. Group Stage	16.02.2012	Mendoza		Godoy Cruz A.T.		1-0 	Peñarol				[Villar]
  8. Group Stage	22.02.2012	Santiago	Godoy Cruz A.T.		1-5	Universidad de Chile		[Sigali]
  9. Group Stage	08.03.2012	Mendoza		Godoy Cruz A.T.		4-4	Atlético Nacional		[Caruso(3) - R.Ramirez]
 10. Group Stage	22.03.2012	Medellín	Godoy Cruz A.T.		2-2	Atlético Nacional		[Curbelo - Castillón]
 11. Group Stage	04.04.2012	Mendoza		Godoy Cruz A.T.		0-1	Universidad de Chile
 12. Group Stage	19.04.2012	Montevideo	Godoy Cruz A.T.		2-4	Peñarol				[N.Sánchez - Sevillano]
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 13. Group Stage	08.03.2017	Mendoza		Godoy Cruz A.T.		1-1	Atlético Mineiro		[Correa]
 14. Group Stage	11.04.2017	Asunción	Godoy Cruz A.T.		2-1	Libertad			[A.González (2)]
 15. Group Stage	20.04.2017	Mendoza		Godoy Cruz A.T.		2-0	Sport Boys			[Fernández - Correa]
 16. Group Stage	27.04.2017	Santa Cruz 	Godoy Cruz A.T.		3-1	Sport Boys			[A.González - Garro - Giménez]
 17. Group Stage	04.05.2017	Mendoza		Godoy Cruz A.T.		1-1	Libertad			[Garro]
 18. Group Stage	16.05.2017	Belo Horizonte	Godoy Cruz A.T.		1-4	Atlético Mineiro		[Garro]
 19. Round of 16	04.07.2017	Mendoza		Godoy Cruz A.T.		0-1	Grêmio
 20. Round of 16	09.08.2017	Porto Alegre	Godoy Cruz A.T.		1-2	Grêmio				[Correa]
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 21. Group Stage	05.03.2019	Mendoza		Godoy Cruz A.T.		0-0	Olimpia
 22. Group Stage	12.03.2019	Lima		Godoy Cruz A.T.		1-1	Sporting Cristal		[Cardona]
 23. Group Stage	03.04.2019	Concepción	Godoy Cruz A.T.		0-0	Universidad de Concepción
 24. Group Stage	09.04.2019	Asunción	Godoy Cruz A.T.		1-2	Olimpia				[S.García]
 25. Group Stage	23.04.2019	Mendoza		Godoy Cruz A.T.		2-0	Sporting Cristal		[Viera - Lucero]
 26. Group Stage	09.05.2019	Mendoza		Godoy Cruz A.T.		1-0	Universidad de Concepción	[A.González]
 27. Round of 16	23.07.2019	Mendoza		Godoy Cruz A.T.		2-2	Palmeiras			[S.García (2)]
 28. Round of 16	30.07.2019	São Paulo	Godoy Cruz A.T.		0-4	Palmeiras
 
 
 
 
	
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			       33   28    8    9   11   36   46
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Sport Boys [Bol]			6    2    2    0    0    5    1
Independiente			        4    2    1    1    0    4    2
Sporting Cristal [Per]			4    2    1    1    0    3    1
Libertad [Par]				4    2    1    1    0    3    2
Universidad de Concepción [Chi]		4    2    1    1    0    1    0
Liga Deportiva Universitaria [Ecu]	3    2    1    0    1    2    3
Peñarol [Uru]				3    4    1    0    3    5    9
Atlético Nacional [Col]			2    2    0    2    0    6    6
Olimpia [Par]				1    2    0    1    1    1    2
Atlético Mineiro [Bra]			1    2    0    1    1    2    5
Palmeiras [Bra]				1    2    0    1    1    2    6
Grêmio [Bra]				0    2    0    0    2    1    3
Universidad de Chile [Chi]		0    2    0    0    2    1    6
 
 
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Bolivia					6    2    2    0    0    5    1
Paraguay				5    4    1    2    1    4    4
Argentina				4    2    1    1    0    4    2
Peru					4    2    1    1    0    3    1
Chile					4    4    1    1    2    2    6
Ecuador					3    2    1    0    1    2    3
Uruguay					3    4    1    0    3    5    9
Colombia				2    2    0    2    0    6    6
Brazil					2    6    0    2    4    5   14
 
 
 
 

Huracán    

4 participations:  [Semifinals 1974]
		   [Round of 16 2016]
		   [Group Stage 2015,2019]
 
 
 
.Best win at home: 	04.04.1974   Huracán		  5-1  Unión Española [Chi]
.Best win away: 	03.02.2015   Huracán		  4-0  Alianza Lima [Per]
.Worst loss at home: 	25.09.1974   Huracán		  0-3  Peñarol [Uru]
.Worst loss away: 	10.04.2019   Huracán		  0-4  Cruzeiro [Bra]
 
 
 
 
Matches Played:
 
 	 Stage		  Date		   Place	   Team	       Score	    Team		Scorers
 
  1. Group Stage	28.02.1974	Rosario		Huracán		0-1	Rosario Central			  
  2. Group Stage	05.03.1974	Santiago	Huracán		3-1	Unión Española		[Avallay - Babington - Quiroga]
  3. Group Stage	07.03.1974	Santiago	Huracán		2-1	Colo Colo		[Babington - Houseman]
  4. Group Stage	14.03.1974	Buenos Aires	Huracán		2-0	Colo Colo		[Babington(2)]
  5. Group Stage	26.03.1974	Buenos Aires	Huracán		1-0	Rosario Central		[Avallay]
  6. Group Stage	04.04.1974	Buenos Aires	Huracán		5-1	Unión Española		[Brindisi(3) - Scalise(2)]
  7. 1st Place Playoff	11.04.1974	Buenos Aires	Huracán		4-0	Rosario Central		[Brindisi(2) - Russo - Larrosa]
  8. Semifinals		04.09.1974	Buenos Aires	Huracán		1-1	Independiente		[Brindisi]    
  9. Semifinals		11.09.1974	Montevideo	Huracán		1-1	Peñarol			[Larrosa]
 10. Semifinals		20.09.1974	Buenos Aires	Huracán		0-3	Independiente			
 11. Semifinals		25.09.1974	Buenos Aires	Huracán		0-3	Peñarol	
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 12. Qualif.Round	03.02.2015	Lima		Huracán		4-0	Alianza Lima		[Ábila - Romero Gamarra - Toranzo (2)]
 13. Qualif.Round	10.02.2015	Buenos Aires	Huracán		0-0	Alianza Lima
 14. Group Stage	24.02.2015	Buenos Aires	Huracán		2-2	Mineros de Guayana	[Villarruel - E.Domínguez]
 15. Group Stage	03.03.2015	Belo Horizonte	Huracán		0-0	Cruzeiro		
 16. Group Stage	10.03.2015	Sucre		Huracán		0-0	Universitario de Sucre	
 17. Group Stage	08.04.2015	Buenos Aires	Huracán		1-1	Universitario de Sucre	[Ábila]
 18. Group Stage	14.04.2015	Buenos Aires	Huracán		3-1	Cruzeiro		[Ábila (2) - Mancinelli]
 19. Group Stage	21.04.2015	Puerto Ordaz	Huracán		0-3	Mineros de Guayana	
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 20. Qualif.Round	02.02.2016	Buenos Aires	Huracán		1-0	Caracas FC		[González]
 21. Qualif.Round	09.02.2016	Caracas		Huracán		1-2	Caracas FC		[Mendoza]
 22. Group Stage	23.02.2016	Buenos Aires	Huracán		0-2	Atlético Nacional
 23. Group Stage	01.03.2016	Montevideo	Huracán		1-0	Peñarol			[Romero Gamarra]
 24. Group Stage	08.03.2016	Lima		Huracán		2-3	Sporting Cristal	[Ábila (2)]
 25. Group Stage	05.04.2016	Buenos Aires	Huracán		4-2	Sporting Cristal	[Ábila (2) - Romero Gamarra - Miralles]
 26. Group Stage	12.04.2016	Buenos Aires	Huracán		0-0	Peñarol
 27. Group Stage	19.04.2016	Medellín	Huracán		0-0	Atlético Nacional
 28. Round of 16	26.04.2016	Buenos Aires	Huracán		0-0	Atlético Nacional
 29. Round of 16	03.05.2016	Medellín	Huracán		2-4	Atletico Nacional	[Espinoza - Ábila]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 30. Group Stage	07.03.2019	Buenos Aires	Huracán		0-1	Cruzeiro
 31. Group Stage	14.03.2019	Guayaquil	Huracán		0-0	Emelec
 32. Group Stage	03.04.2019	Cabudare	Huracán		1-2	Deportivo Lara		[Manzano o/g]
 33. Group Stage	10.04.2019	Belo Horizonte	Huracán		0-4	Cruzeiro
 34. Group Stage	23.04.2019	Buenos Aires	Huracán		1-2	Emelec			[Gamba]
 35. Group Stage	08.05.2019	Buenos Aires	Huracán		3-0	Deportivo Lara		[Gamba - Chávez (2)]
 
 
 
 
 
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			       47   35   12   11   12   45   41
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Unión Española [Chi]          		6    2    2    0    0    8    2
Rosario Central				6    3    2    0    1    5    1		       
Colo Colo [Chi]				6    2    2    0    0    4    1
Peñarol [Uru] 				5    4    1    2    1    2    4
Alianza Lima [Per]			4    2    1    1    0    4    0
Cruzeiro [Bra]				4    4    1    1    2    3    6
Deportivo Lara [Ven]			3    2    1    0    1    4    2
Sporting Cristal [Per]			3    2    1    0    1    6    5
Caracas FC [Ven]			3    2    1    0    1    2    2
Universitario de Sucre [Bol]		2    2    0    2    0    1    1
Atlético Nacional [Col]			2    4    0    2    2    2    6
Emelec [Ecu]				1    2    0    1    1    1    2
Mineros de Guayana [Ven]		1    2    0    1    1    2    5
Independiente			 	1    2    0    1    1    1    4
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Chile				       12    4    4    0    0   12    3
Peru					7    4    2    1    1   10    5
Argentina				7    5    2    1    2    6    5
Venezuela				7    6    2    1    3    8    9
Uruguay					5    4    1    2    1    2    4
Brazil					4    4    1    1    2    3    6
Bolivia					2    2    0    2    0    1    1
Colombia				2    4    0    2    2    2    6
Ecuador					1    2    0    1    1    1    2
 
 

Independiente    

20 participations: [Champion 1964,1965,1972,1973,1974,1975,1984]
		   [Semifinals 1966,1976,1979,1985,1987]
		   [Quarterfinals 1968,1990,2018]
		   [Round of 16 1995]
		   [Group Stage 1978,2004,2011]
		   [First Round 1961]
 
 
.Best win at home: 	09.08.1987   Independiente        5-0  Deportivo Táchira [Ven]
.Best win away: 	04.08.1990   Independiente	  6-0  Pepeganga [Ven]
.Worst loss at home: 	26.04.1995   Independiente	  0-3  Vélez Sarsfield
.Worst loss away: 	03.09.1987   Independiente	  0-3  Peñarol [Uru]
			03.03.2011   Independiente	  0-3  Liga Deportiva Universitaria [Ecu]
 
 
 
Matches Played:
 
 	 Stage		  Date		   Place	    Team       Score	    Team		Scorers
 
  1. First Round	04.05.1961	Avellaneda	Independiente	0-2	Palmeiras	
  2. First Round	11.05.1961	São Paulo 	Independiente	0-1	Palmeiras	
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
  3. Group Stage	01.06.1964	Avellaneda	Independiente	4-0	Alianza Lima		[Savoy - M.Rodriguez - Rolan - Suárez]
  4. Group Stage	04.06.1964	Avellaneda	Independiente	2-2	Alianza Lima		[Bernao - Savoy]
  5. Group Stage	07.06.1964	Avellaneda	Independiente	5-1	Millonarios		[Suárez(2) - M.Rodriguez(2) - Savoy]
  6. Group Stage	not played 	awarded 2-0	Independiente  wp-lp    Millonarios
  7. Semifinals		15.07.1964	Río de Janeiro	Independiente	3-2	Santos			[M.Rodriguez - Bernao - Suarez]
  8. Semifinals		22.07.1964	Avellaneda	Independiente	2-1	Santos			[Mori - M.Rodriguez]
  9. Final		06.08.1964	Montevideo	Independiente	0-0	Nacional	
 10. Final		12.08.1964	Avellaneda	Independiente	1-0	Nacional		[M.Rodriguez]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 11. Semifinals		24.03.1965	Buenos Aires	Independiente	2-0	Boca Juniors		[Mura - M.Rodriguez]
 12. Semifinals		28.03.1965	Buenos Aires	Independiente	0-1	Boca Juniors	
 13. Semifinals		05.04.1965	Buenos Aires	Independiente	0-0	Boca Juniors	
 14. Final		09.04.1965	Avellaneda	Independiente	1-0	Peñarol			[Bernao]
 15. Final		12.04.1965	Montevideo	Independiente	1-3	Peñarol			[De la Mata]
 16. Final		15.04.1965	Santiago	Independiente	4-1	Peñarol			[Bernao - Avallay - Mura - Pérez o/g]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 17. Semifinals		07.04.1966	Buenos Aires	Independiente	2-0	Boca Juniors		[Cardoso - Tarabini]
 18. Semifinals		12.04.1966	Avellaneda	Independiente	1-1	River Plate		[Tarabini] 
 19. Semifinals		14.04.1966	Asunción	Independiente	2-0	Guaraní			[Cardoso(2)]
 20. Semifinals		19.04.1966	Buenos Aires	Independiente	2-4	River Plate		[Savoy(2)] 
 21. Semifinals		26.04.1966	Avellaneda	Independiente	2-1	Guaraní			[Tarabini - Savoy]
 22. Semifinals		29.04.1966	Avellaneda	Independiente	0-0	Boca Juniors	
 23. Semi-F Playoff	10.05.1966	Buenos Aires	Independiente	1-2	River Plate		[Artime] 
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 24. Group Stage	27.01.1968	Avellaneda	Independiente	2-4	Estudiantes LP		[Bernao - Artime]  
 25. Group Stage	04.02.1968	Bogotá		Independiente	2-1	Millonarios		[Bernao - Artime]  
 26. Group Stage	08.02.1968	Cali		Independiente	0-1	Deportivo Cali	
 27. Group Stage	18.02.1968	Avellaneda	Independiente	3-1	Millonarios		[Artime(3)]
 28. Group Stage	22.02.1968	Avellaneda	Independiente	1-1	Deportivo Cali		[Savoy]
 29. Group Stage	29.02.1968	La Plata	Independiente	0-2	Estudiantes LP	
 30. 1st Place Playoff	06.03.1968	Lima		Independiente	3-2	Deportivo Cali		[Pastoriza - Bernao - Artime]
 31. Quarterfinals	21.03.1968	Lima		Independiente	3-0	Universitario		[Pastoriza(3)]
 32. Quarterfinals	28.03.1968	Avellaneda	Independiente	1-2	Estudiantes LP		[Pavoni]       
 33. Quarterfinals	04.04.1968	La Plata	Independiente	0-1	Estudiantes LP		
 34. Quarterfinals	11.04.1968	Avellaneda	Independiente	3-0	Universitario		[Yazalde - Tarabini - Artime]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 35. Group Stage	16.02.1972	Rosario		Independiente   2-2	Rosario Central		[Landucci o/g - Mírcoli] 
 36. Group Stage	22.02.1972	Medellín	Independiente	1-1	Atlético Nacional	[Bulla]
 37. Group Stage	24.02.1972	Bogotá		Independiente	4-2	Independiente Santa Fe	[Balbuena(2) - Mírcoli - Semenewicz]
 38. Group Stage	09.03.1972	Avellaneda	Independiente	2-0	Rosario Central		[Pastoriza(2)]
 39. Group Stage	21.03.1972	Avellaneda	Independiente	2-0	Independiente Santa Fe	[Pavoni - Mírcoli]
 40. Group Stage	23.03.1972	Avellaneda	Independiente	2-0	Atlético Nacional	[Ortiz o/g - Pastoriza]
 41. Semifinals		06.04.1972	Guayaquil	Independiente	1-1	Barcelona		[Sá] 
 42. Semifinals		18.04.1972	Avellaneda	Independiente	1-0	Barcelona		[Magán]
 43. Semifinals		27.04.1972	São Paulo 	Independiente	0-1	São Paulo 	
 44. Semifinals		04.05.1972	Avellaneda	Independiente	2-0	São Paulo 		[Balbuena - Mírcoli]
 45. Final		17.05.1972	Lima		Independiente	0-0	Universitario	
 46. Final		24.05.1972	Avellaneda	Independiente	2-1	Universitario		[Maglioni(2)]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 47. Semifinals		06.04.1973	Bogotá		Independiente	0-1	Millonarios	
 48. Semifinals		26.04.1973	Avellaneda	Independiente	2-0	Millonarios		[Pavoni - Balbuena]
 49. Semifinals		02.05.1973	Buenos Aires	Independiente	2-2	San Lorenzo		[Balbuena - Giachello] 
 50. Semifinals		09.05.1973	Avellaneda	Independiente	1-0	San Lorenzo		[Giachello]
 51. Final		22.05.1973	Avellaneda	Independiente	1-1	Colo Colo		[Mendoza]
 52. Final		29.05.1973	Santiago	Independiente	0-0	Colo Colo	
 53. Final		06.06.1973	Montevideo	Independiente	2-1	Colo Colo		[Mendoza - Giachello]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 54. Semifinals		04.09.1974	Buenos Aires	Independiente	1-1	Huracán			[Bochini]  
 55. Semifinals		18.09.1974	Montevideo	Independiente	3-2	Peñarol			[Balbuena(2) - Bertoni]
 56. Semifinals		20.09.1974	Avellaneda	Independiente	3-0	Huracán			[Bertoni(2) - Saggiorato]
 57. Semifinals		02.10.1974	Avellaneda	Independiente	1-1	Peñarol			[Bertoni]
 58. Final		12.10.1974	São Paulo 	Independiente	1-2	São Paulo 		[Saggiorato]
 59. Final		16.10.1974	Avellaneda	Independiente	2-0	São Paulo 		[Balbuena - Bochini]
 60. Final		19.10.1974	Santiago	Independiente	1-0	São Paulo 		[Pavoni] 
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 61. Semifinals		06.05.1975	Rosario		Independiente   0-2	Rosario Central	
 62. Semifinals		23.05.1975	Belo Horizonte	Independiente	0-2	Cruzeiro	
 63. Semifinals		30.05.1975	Avellaneda	Independiente	2-0	Rosario Central		[Balbuena - Bochini]
 64. Semifinals		06.06.1975	Avellaneda	Independiente	3-0	Cruzeiro		[Pavoni - Bertoni - Ruiz Moreno]
 65. Final		18.06.1975	Santiago	Independiente	0-1	Unión Española	
 66. Final		25.06.1975	Avellaneda	Independiente	3-1	Unión Española		[Rojas - Pavoni - Bertoni]
 67. Final		29.06.1975	Asunción	Independiente	2-0	Unión Española		[Ruiz Moreno - Bertoni]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 68. Semifinals		13.05.1976	Buenos Aires	Independiente	0-0	River Plate	
 69. Semifinals		26.05.1976	Avellaneda	Independiente	1-0	Peñarol			[Bochini]
 70. Semifinals		23.06.1976	Avellaneda	Independiente	0-1	River Plate		
 71. Semifinals		07.07.1976	Montevideo	Independiente	1-0	Peñarol			[P.Rojas]
 72. Semi-F Playoff	16.07.1976	Buenos Aires	Independiente	0-1	River Plate	
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 73. Group Stage	27.06.1978	Quito		Independiente	0-1	Liga D.U.Quito	
 74. Group Stage	30.06.1978	Quito		Independiente	2-1	El Nacional		[Galván - Trossero]
 75. Group Stage	05.07.1978	Avellaneda	Independiente	0-0	River Plate	
 76. Group Stage	14.07.1978	Avellaneda	Independiente	2-0	El Nacional		[Arrieta - Bochini]
 77. Group Stage	20.07.1978	Avellaneda	Independiente	2-0	Liga D.U.Quito		[Arrieta - Bochini]
 78. Group Stage	26.07.1978	Buenos Aires	Independiente	1-4	River Plate		[Outes] 
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 79. Group Stage	14.03.1979	Buenos Aires	Independiente	2-1	Quilmes			[Outes - Larrosa] 
 80. Group Stage	20.03.1979	Bogotá		Independiente	3-3	Millonarios		[Alzamendi(2) - Barberón]
 81. Group Stage	23.03.1979	Cali		Independiente	0-1	Deportivo Cali	
 82. Group Stage	04.04.1979	Avellaneda	Independiente	2-0	Quilmes			[Alzamendi - Outes]
 83. Group Stage	10.04.1979	Avellaneda	Independiente	1-0	Deportivo Cali		[Barberón]
 84. Group Stage	13.04.1979	Avellaneda	Independiente	4-1	Millonarios		[Alzamendi(2) - Outes(2)]
 85. Semifinals		10.05.1979	Montevideo	Independiente	0-0	Peñarol	
 86. Semifinals		13.06.1979	Avellaneda	Independiente	1-0	Boca Juniors		[Galván]  
 87. Semifinals		20.06.1979	Avellaneda	Independiente	1-0	Peñarol			[Magallanes]
 88. Semifinals		27.06.1979	Buenos Aires	Independiente	0-2	Boca Juniors	
 89. Semi-F Playoff	11.07.1979	Buenos Aires	Independiente   0-1	Boca Juniors	
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 90. Group Stage	29.02.1984	La Plata	Independiente   1-1	Estudiantes LP		[Barberón] 
 91. Group Stage	13.03.1984	Asunción	Independiente	1-0	Sportivo Luqueño	[Burruchaga]  
 92. Group Stage	16.03.1984	Asunción	Independiente	0-1	Olimpia	
 93. Group Stage	30.03.1984	Avellaneda	Independiente	2-0	Sportivo Luqueño	[Marangoni - Merlini]
 94. Group Stage	13.04.1984	Avellaneda	Independiente	4-1	Estudiantes LP		[Barberón - Burruchaga - Bochini(2)]      
 95. Group Stage	24.04.1984	Avellaneda	Independiente	3-2	Olimpia			[Marangoni - Burruchaga - Buffarini]
 96. Semifinals		31.05.1984	Montevideo	Independiente	1-1	Nacional		[Barberón]
 97. Semifinals		07.06.1984	Santiago	Independiente	0-0	Universidad Católica	
 98. Semifinals		26.06.1984	Avellaneda	Independiente	2-1	Universidad Católica	[Buffarini - Burruchaga]
 99. Semifinals		05.07.1984	Avellaneda	Independiente	1-0	Nacional		[Burruchaga]  
100. Final		24.07.1984	Porto Alegre	Independiente	1-0	Grêmio			[Burruchaga]  
101. Final		27.07.1984	Avellaneda	Independiente	0-0	Grêmio	
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
102. Semifinals		16.09.1985	Buenos Aires	Independiente   2-2	Argentinos Juniors	[Barberón - Clausen]
103. Semifinals		26.09.1985	Sta.Cruz	Independiente	1-1	Blooming		[Marangoni]
104. Semifinals		04.10.1985	Avellaneda	Independiente	2-0	Blooming		[Giusti - Percudani]
105. Semifinals		10.10.1985	Avellaneda	Independiente	1-2	Argentinos Juniors	[Percudani] 
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
106. Group Stage	19.07.1987	San Cristobal	Independiente	2-3	Deportivo Táchira	[C.Enrique - Barberón]
107. Group Stage	26.07.1987	Mérida		Independiente	1-0	Estudiantes Mérida	[Navarro]
108. Group Stage	01.08.1987	Rosario		Independiente	0-0	Rosario Central	
109. Group Stage	04.08.1987	Avellaneda	Independiente	2-0	Estudiantes Mérida	[Marangoni - Reinoso]
110. Group Stage	09.08.1987	Avellaneda	Independiente	5-0	Deportivo Táchira	[Navarro - Reinoso(2) - Barberón(2)]
111. Group Stage	16.08.1987	Avellaneda	Independiente	3-1	Rosario Central		[Barberón - Navarro - Clausen] 
112. Semifinals		26.08.1987	Buenos Aires	Independiente	0-0	River Plate	
113. Semifinals		03.09.1987	Montevideo	Independiente	0-3	Peñarol	
114. Semifinals		23.09.1987	Avellaneda	Independiente	2-1	River Plate		[Merlini - Marangoni] 
115. Semifinals		30.09.1987	Avellaneda	Independiente	2-4	Peñarol			[Barberón - Percudani]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
116. Group Stage	25.03.1990	Buenos Aires	Independiente	0-0	River Plate		
117. Group Stage	01.04.1990	Avellaneda	Independiente	1-0	River Plate		[Alfaro Moreno]
118. Round of 16	04.08.1990	San Cristobal	Independiente	6-0	Pepeganga		[Bianco(2) - Insúa - Lobo - Osterrieth - Giusti]
119. Round of 16	15.08.1990	Avellaneda	Independiente	3-0	Pepeganga		[Osterrieth - Insúa - Bianco]
120. Quarterfinals	22.08.1990	Buenos Aires	Independiente	0-2	River Plate			
121. Quarterfinals	29.08.1990	Avellaneda	Independiente	1-1	River Plate		[Osterrieth] 
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
122. Group Stage	19.02.1995	Avellaneda	Independiente	1-1	River Plate		[Burruchaga] 
123. Group Stage	22.02.1995	Montevideo	Independiente	2-1	Peñarol			[Mazzoni - Burruchaga]
124. Group Stage	09.03.1995	Montevideo	Independiente	0-1	Cerro	
125. Group Stage	29.03.1995	Buenos Aires	Independiente	0-2	River Plate		
126. Group Stage	14.04.1995	Avellaneda	Independiente	0-1	Peñarol	
127. Group Stage	20.04.1995	Avellaneda	Independiente	2-1	Cerro			[Usuriaga - Ramirez]
128. Round of 16	26.04.1995	Avellaneda	Independiente	0-3	Vélez Sarsfield		[Flores(2) - Bassedas]
129. Round of 16	03.05.1995	Buenos Aires	Independiente	2-2	Vélez Sarsfield		[Mazzoni - Rotchen] 
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
130. Group Stage	12.02.2004	Avellaneda	Independiente 	4-2	Cienciano		[C.Giménez - Ríos - Losada(2)]
131. Group Stage	24.02.2004	Montevideo	Independiente	0-0	Nacional
132. Group Stage	02.03.2004	Avellaneda	Independiente	2-0	El Nacional		[Quinteros(2)]
133. Group Stage	16.03.2004	Quito		Independiente	0-1	El Nacional
134. Group Stage	25.03.2004	Avellaneda	Independiente	1-1	Nacional		[S.García]
135. Group Stage	20.04.2004	Arequipa	Independiente	2-3	Cienciano	  	[J.Castillo - Cahuantico o/g] 
136. RunnerUpPlayoff	28.04.2004	São Paulo 	Independiente[2]2-2[4]	São Caetano 		[J.Castillo - Franco]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
137. Qualif.Round	25.01.2011	Avellaneda	Independiente	2-0	Deportivo Quito		[Defederico - P.Rodríguez]
138. Qualif.Round	01.02.2011	Quito		Independiente	0-1	Deportivo Quito
139. Group Stage	24.02.2011	Avellaneda	Independiente	3-0	Peñarol			[Parra - Pellerano - Silvera]
140. Group Stage	03.03.2011	Quito		Independiente	0-3	Liga D.U.Quito		
141. Group Stage	10.03.2011	Avellaneda	Independiente	1-3	Godoy Cruz A.T.		[Parra]
142. Group Stage	23.03.2011	Mendoza		Independiente	1-1	Godoy Cruz A.T.		[Defederico]
143. Group Stage	05.04.2011	Avellaneda	Independiente	1-1	Liga D.U.Quito		[Núñez]
144. Group Stage	12.04.2011	Montevideo	Independiente	1-0	Peñarol			[Parra]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
145. Group Stage	01.03.2018	Cabudare	Independiente	0-1	Deportivo Lara	
146. Group Stage	15.03.2018	Avellaneda	Independiente	1-0	Millonarios		[M.Benítez]
147. Group Stage	18.04.2018	Avellaneda	Independiente	0-1	Corinthians
148. Group Stage	02.05.2018	São Paulo	Independiente	2-1	Corinthians		[M.Benítez - A.Romero og]
149. Group Stage	17.05.2018	Bogotá		Independiente	1-1	Millonarios		[E.Gigliotti]
150. Group Stage	24.05.2018	Avellaneda	Independiente	2-0	Deportivo Lara		[M.Benítez - E.Gigliotti]
151. Round of 16 	21.08.2018	Avellaneda	Independiente	3-0*	Santos			[* awarded][0-0]
152. Round of 16 	28.08.2018	Santos		Independiente	0-0	Santos
153. Quarterfinals	19.09.2018	Avellaneda	Independiente	0-0	River Plate
154. Quarterfinals	02.10.2018	Buenos Aires	Independiente	1-3	River Plate		[S.Romero]
 
 
 
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			      258  154   73   39   42  214  143 
 
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Peñarol [Uru]			       29   15    9    2    4   21   16   
Millonarios [Col]		       23   10    7    2    1   23    9
River Plate			       14   18    2    8    8   11   23  
Rosario Central			       11    6    3    2    1    9    5
Boca Juniors			       11    8    3    2    3    5    4
Universitario [Per]		       10    4    3    1    0    8    1
Santos [Bra]			       10    4    3    1    0    8    3
Nacional [Uru]			       10    6    2    4    0    4    2
El Nacional [Ecu]		        9    4    3    0    1    6    2
São Paulo [Bra]				9    5    3    0    2    6    3
Deportivo Cali [Col]			7    5    2    1    2    5    5
Pepeganga [Ven]				6    2    2    0    0    9    0
Independiente Santa Fe [Col]		6    2    2    0    0    6    2
Unión Española [Chi]			6    3    2    0    1    5    2
Guaraní [Par]				6    2    2    0    0    4    1
Quilmes					6    2    2    0    0    4    1
Estudiantes de Mérida [Ven]		6    2    2    0    0    3    0
Sportivo Luqueño [Par]			6    2    2    0    0    3    0
Colo Colo [Chi]				5    3    1    2    0    3    2
Alianza Lima [Per]		        4    2    1    1    0    6    2	
Huracán				        4    2    1    1    0    4    1
Atlético Nacional [Col]			4    2    1    1    0    3    1
Blooming [Bol]				4    2    1    1    0    3    1
San Lorenzo				4    2    1    1    0    3    2
Barcelona [Ecu]				4    2    1    1    0    2    1
Universidad Católica [Chi]		4    2    1    1    0    2    1
Grêmio [Bra]				4    2    1    1    0    1    0
Liga Deportiva Universitaria [Ecu]	4    4    1    1    2    3    5
Estudiantes LP			        4    6    1    1    4    8   11
Deportivo Táchira [Ven]			3    2    1    0    1    7    3
Cienciano [Per]				3    2    1    0    1    6    5
Cruzeiro [Bra]				3    2    1    0    1    3    2
Deportivo Lara [Ven]			3    2    1    0    1    2    1
Deportivo Quito [Ecu]			3    2    1    0    1    2    1
Olimpia [Par]				3    2    1    0    1    3    3
Cerro [Uru]				3    2    1    0    1    2    2
Corinthians [Bra]			3    2    1    0    1    2    2
São Caetano  [Bra]			1    1    0    1    0    2    2
Argentinos Juniors			1    2    0    1    1    3    4
Godoy Cruz A.T.				1    2    0    1    1    2    4
Vélez Sarsfield 			1    2    0    1    1    2    5
Palmeiras [Bra]				0    2    0    0    2    0    3
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Argentina			       57   50   13   18   19   51   60
Uruguay				       42   23   12    6    5   27   20
Colombia			       40   19   12    4    3   37   17
Brazil				       30   18    9    3    6   22   15
Ecuador				       20   12    6    2    4   13    9
Venezuela			       18    8    6    0    2   21    4
Peru				       17    8    5    2    1   20    8 
Paraguay			       15    6    5    0    1   10    4
Chile				       15    8    4    3    1   10    5
Bolivia					4    2    1    1    0    3    1
 
 

 

Lanús    

6 participations:  [Finalist 2017]
		   [Quarterfinals 2014]
		   [Round of 16 2008,2012]
		   [Group Stage 2009,2010]
 
 
.Best win at home: 	03.04.2012   Lanús		  6-0    Olimpia [Par] 
.Best win away: 	25.02.2010   Lanús		  4-1    Blooming [Bol]
.Worst loss at home: 	09.02.2010   Lanús		  0-2    Libertad [Par]
.Worst loss away: 	12.04.2012   Lanús		  0-3    Flamengo [Bra] 
 
 
 
Matches Played:
 
 	 Stage		  Date		   Place	    Team	       Score	    Team		Scorers
 
  1. Qualif.Round	31.01.2008	Riobamba	    Lanús		0-1	Olmedo
  2. Qualif.Round	05.02.2008	Buenos Aires	    Lanús		3-0	Olmedo			[Fritzler - Biglieri - Velásquez]		
  3. Group Stage	14.02.2008	Buenos Aires	    Lanús		3-1	Danubio			[Pelletieri - Acosta - Sand] 
  4. Group Stage	26.02.2008	La Plata	    Lanús		0-0	Estudiantes LP
  5. Group Stage	13.03.2008	Buenos Aires	    Lanús		0-0	Deportivo Cuenca
  6. Group Stage	20.03.2008	Cuenca		    Lanús		1-1	Deportivo Cuenca	[Salomón]
  7. Group Stage	02.04.2008	Buenos Aires	    Lanús		3-3	Estudiantes LP		[Sand - Valeri - Acosta]
  8. Group Stage	15.04.2008	Montevideo	    Lanús		2-1	Danubio			[Blanco - Sand]
  9. Round of 16	29.04.2008	Buenos Aires	    Lanús		0-1	Atlas
 10. Round of 16	06.05.2008	Guadalajara	    Lanús		2-2	Atlas			[Sand - Acosta]
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 11. Group Stage	11.02.2009	Buenos Aires	    Lanús		1-1	Guadalajara		[Sand]
 12. Group Stage	25.02.2009	Caracas		    Lanús		1-3	Caracas FC		[Sand]
 13. Group Stage	11.03.2009	Viña del Mar	    Lanús		1-1	Everton			[D.González]
 14. Group Stage	17.03.2009	Buenos Aires	    Lanús		1-2	Everton			[Biglieri]
 15. Group Stage	14.04.2009	Guadalajara	    Lanús		0-0	Guadalajara
 16. Group Stage	29.04.2009	Buenos Aires	    Lanús		1-1	Caracas FC		[Macalik] 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 17. Group Stage	09.02.2010	Buenos Aires	    Lanús		0-2	Libertad
 18. Group Stage	17.02.2010	Lima		    Lanús		0-2	Universitario
 19. Group Stage	25.02.2010	Santa Cruz	    Lanús		4-1	Blooming		[Blanco - Salcedo - Lagos(2)]
 20. Group Stage	24.03.2010	Buenos Aires	    Lanús		1-0	Blooming		[Salcedo]
 21. Group Stage	30.03.2010	Asunción	    Lanús		1-1	Libertad		[Velázquez]
 22. Group Stage	15.04.2010	Buenos Aires	    Lanús		0-0	Universitario	
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 23. Group Stage	15.02.2012	Lanús		    Lanús		1-1	Flamengo		[Carranza]
 24. Group Stage	23.02.2012	Asunción	    Lanús		1-2	Olimpia			[Araujo]
 25. Group Stage	13.03.2012	Lanús		    Lanús		1-0	Emelec			[Pavone]
 26. Group Stage	20.03.2012	Guayaquil	    Lanús		2-0	Emelec			[Regueiro(2)]
 27. Group Stage	03.04.2012	Lanús		    Lanús		6-0	Olimpia			[Pavone(2) - Camoranesi - Regueiro - Valeri - Romero]
 28. Group Stage	12.04.2012	Río de Janeiro	    Lanús		0-3	Flamengo
 29. Round of 16	02.05.2012	Río de Janeiro	    Lanús		1-2	Vasco da Gama		[Regueiro]
 30. Round of 16	09.05.2012	Lanús		    Lanús	     [4]2-1[5]	Vasco da Gama		[Pavone - T.Gutiérrez]
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 31. Qualif.Round	30.01.2014	Caracas		    Lanús		2-0	Caracas FC		[Goltz (2)]
 32. Qualif.Round	06.02.2014	Lanús		    Lanús		1-0	Caracas FC		[V.Ayala]
 33. Group Stage	13.02.2014	Lanús		    Lanús		0-0	O'Higgins
 34. Group Stage	26.02.2014	Asunción	    Lanús		1-3	Cerro Porteño		[J.Ortiz]
 35. Group Stage	13.03.2014	Cali		    Lanús		1-2	Deportivo Cali		[L.Acosta]	
 36. Group Stage	20.03.2014	Lanús		    Lanús		2-0	Deportivo Cali		[Pereyra Díaz - Velázquez]
 37. Group Stage	27.03.2014	Lanús		    Lanús		2-0	Cerro Porteño		[Araujo - O.Benítez]
 38. Group Stage  	08.04.2014	Rancagua	    Lanús		0-0	O'Higgins		
 39. Round of 16	16.04.2014	Lanús		    Lanús		2-1	Santos Laguna		[Monteseirín - M.Martínez]
 40. Round of 16	23.04.2014	Torreón		    Lanús		2-0	Santos Laguna		[I.Blanco - Goltz]
 41. Quarterfinals	08.05.2014	Lanús		    Lanús		1-1	Bolívar			[O.Benítez]
 42. Quarterfinals	15.05.2014	La Paz		    Lanús		0-1	Bolívar
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 43. Group Stage	09.03.2017	Lanús		    Lanús		0-1	Nacional
 44. Group Stage	16.03.2017	Chapecó		    Lanús		3-1	Chapecoense		[Aguirre - Sand - L.Acosta]
 45. Group Stage	18.04.2017	Lanús		    Lanús		5-0	Zulia			[L.Acosta - Sand - Denis - A.Silva - Pasquini]
 46. Group Stage	27.04.2017	Maracaibo	    Lanús		1-1	Zulia			[Sand]
 47. Group Stage	17.05.2017	Lanús		    Lanús		3-0	Chapecoense		[Sand]
 48. Group Stage	23.05.2017	Montevideo	    Lanús		1-0	Nacional		[A.Silva]
 49. Round of 16	06.07.2017	La Paz		    Lanús		1-1	The Strongest		[Pasquini]
 50. Round of 16	08.08.2017	Lanús		    Lanús		1-0	The Strongest		[Sand]
 51. Quarterfinals	13.09.2017	Buenos Aires	    Lanús		0-2	San Lorenzo
 52. Quarterfinals	21.09.2017	Lanús		    Lanús	     [4]2-0[3]	San Lorenzo		[Sand - Pasquini]
 53. Semifinals		24.10.2017	Buenos Aires	    Lanús		0-1	River Plate
 54. Semifinals		31.10.2017	Lanús		    Lanús	        4-2	River Plate		[Sand (2) - L.Acosta - A.Silva]	
 55. Final		22.11.2017	Porto Alegre	    Lanús		0-1	Grêmio
 56. Final		29.11.2017	Lanús		    Lanús		1-2	Grêmio			[Sand]
 
 
 
 
 
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			       83   56   22   17   17   75   53 
 
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Caracas FC [Ven]			7    4    2    1    1    5    4
Chapecoense [Bra]			6    2    2    0    0    6    1
Blooming [Bol]				6    2    2    0    0    5    1
Danubio [Uru]				6    2    2    0    0    5    2
Santos Laguna [Mex]			6    2    2    0    0    4    1
Emelec [Ecu]				6    2    2    0    0    3    0
Zulia [Ven]				4    2    1    1    0    6    1
The Strongest [Bol]			4    2    1    1    0    2    1
Olimpia [Par]				3    2    1    0    1    7    2
Olmedo [Ecu]				3    2    1    0    1    3    1
River Plate				3    2    1    0    1    4    3
Deportivo Cali [Col]			3    2    1    0    1    3    2
Cerro Porteño [Par]			3    2    1    0    1    3    3
Vasco da Gama [Bra]		        3    2    1    0    1    3    3
San Lorenzo				3    2    1    0    1    2    2
Nacional [Uru]				3    2    1    0    1    1    1
Estudiantes LP				2    2    0    2    0    3    3
Deportivo Cuenca [Ecu]			2    2    0    2    0    1    1
Guadalajara [Mex]			2    2    0    2    0    1    1	
O'Higgins [Chi]				2    2    0    2    0    0    0
Atlas [Mex]				1    2    0    1    1    2    3
Everton [Chi]				1    2    0    1    1    2    3
Libertad [Par]				1    2    0    1    1    1    3
Bolivar [Bol]				1    2    0    1    1    1    2
Universitario [Per]			1    2    0    1    1    0    2
Flamengo [Bra]				1    2    0    1    1    1    4
Grêmio					0    2    0    0    2    1    3
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Venezuela			       11    6    3    2    1   11    5
Ecuador				       11    6    3    2    1    7    2
Bolivia				       11    6    3    2    1    8    4
Brazil				       10    8    3    1    4   11   11
Uruguay					9    4    3    0    1    6    3
Mexico					9    6    2    3    1    7    5
Argentina				8    6    2    2    2    9    8
Paraguay				7    6    2    1    3   11    8
Colombia				3    2    1    0    1    3    2
Chile					3    4    0    3    1    2    3
Peru					1    2    0    1    1    0    2 
  
 
 

Newell's Old Boys    

8 participations: [Finalist 1988,1992]
		  [Semifinals 2013]
		  [Round of 16 1993,2006]
		  [Group Stage 1975,2014]
		  [Preliminary Round 2010]
 
 
.Best win at home: 	13.05.1992   Newell's Old Boys    4-0  San Lorenzo
			27.02.2014   Newell's Old Boys	  4-0  Nacional [Uru]	
.Best win away: 	26.03.2014   Newell's Old Boys	  4-2  Nacional [Uru]
.Worst loss at home: 	26.02.1992   Newell's Old Boys	  0-6  San Lorenzo
.Worst loss away: 	14.04.1993   Newell's Old Boys	  0-4  São Paulo [Bra]
 
 
 
Matches Played:
 
 	 Stage		  Date		 Place	    	Team	       		Score	    Team		Scorers
 
  1. Group Stage	28.02.1975	Rosario		Newell's Old Boys	1-1	Rosario Central		[Ribeca] 
  2. Group Stage	07.03.1975	Asunción	Newell's Old Boys	0-2	Olimpia	
  3. Group Stage	14.03.1975	Asunción	Newell's Old Boys	1-0	Cerro Porteño		[Obberti]
  4. Group Stage	21.03.1975	Rosario		Newell's Old Boys	1-1	Rosario Central		[Giachello]
  5. Group Stage	04.04.1975	Rosario		Newell's Old Boys	3-2	Olimpia			[Valdano(2) - Giachello]
  6. Group Stage	09.04.1975	Rosario		Newell's Old Boys	3-2	Cerro Porteño		[Giachello(2) - Valdano]
  7. 1st Place Playoff	11.04.1975	Rosario		Newell's Old Boys	0-1	Rosario Central
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  8. Group Stage	06.07.1988	Rosario		Newell's Old Boys	0-0	San Lorenzo	
  9. Group Stage	12.07.1988	Milagros	Newell's Old Boys	1-1	Filanbanco		[Balbo]
 10. Group Stage	17.07.1988	Guayaquil	Newell's Old Boys	0-0	Barcelona	
 11. Group Stage	21.07.1988	Buenos Aires	Newell's Old Boys	0-0	San Lorenzo		
 12. Group Stage	29.07.1988	Rosario		Newell's Old Boys	1-0	Filanbanco		[Theiler]
 13. Group Stage	01.08.1988	Rosario		Newell's Old Boys	3-0	Barcelona		[Rossi(2) - Pautasso]
 14. 1st Place Playoff	07.08.1988	Rosario		Newell's Old Boys	1-0	San Lorenzo		[V.Ramos]
 15. Quarterfinals	07.09.1988	La Paz		Newell's Old Boys	0-1	Bolivar	
 16. Quarterfinals	14.09.1988	Rosario		Newell's Old Boys    [3]1-0[2]	Bolivar			[V.Ramos]
 17. Quarterfinals	22.09.1988	Rosario		Newell's Old Boys	1-1	Nacional		[Pautasso]
 18. Quarterfinals	28.09.1988	Montevideo	Newell's Old Boys	1-2	Nacional		[Cardaccio o/g]
 19. Semifinals		05.10.1988	Rosario		Newell's Old Boys	1-0	San Lorenzo		[Alfaro]
 20. Semifinals		12.10.1988	Buenos Aires	Newell's Old Boys	2-1	San Lorenzo		[Batistuta - Rossi] 
 21. Final		19.10.1988	Rosario		Newell's Old Boys	1-0	Nacional		[Gabrich]
 22. Final		26.10.1988	Montevideo	Newell's Old Boys	0-3	Nacional	
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 23. Group Stage	26.02.1992	Rosario		Newell's Old Boys	0-6	San Lorenzo		
 24. Group Stage	03.03.1992	Rosario		Newell's Old Boys	3-0	Coquimbo Unido		[Berti - Zamora - Mendoza]
 25. Group Stage	06.03.1992	Rosario		Newell's Old Boys	3-1	Colo Colo		[Mendoza - Saldaña - Lunari]
 26. Group Stage	09.03.1992	Santiago	Newell's Old Boys	1-1	Universidad Católica	[Rossi]
 27. Group Stage	25.03.1992	Buenos Aires	Newell's Old Boys	1-0	San Lorenzo		[Zamora]
 28. Group Stage	31.03.1992	Coquimbo	Newell's Old Boys	2-1	Coquimbo Unido		[Rossi - Mendoza]
 29. Group Stage	03.04.1992	Santiago	Newell's Old Boys	1-1	Colo Colo		[Domizzi]
 30. Group Stage	10.04.1992	Rosario		Newell's Old Boys	0-0	Universidad Católica	
 31. Round of 16	29.04.1992	Montevideo	Newell's Old Boys	1-1	Defensor Sporting	[Domizzi]
 32. Round of 16	06.05.1992	Rosario		Newell's Old Boys	1-0	Defensor Sporting	[Mendoza]
 33. Quarterfinals	13.05.1992	Rosario		Newell's Old Boys	4-0	San Lorenzo		[Pochettino(2) - Zamora - Llop]
 34. Quarterfinals	20.05.1992	Buenos Aires	Newell's Old Boys	1-1	San Lorenzo		[Lunari]  
 35. Semifinals		27.05.1992	Rosario		Newell's Old Boys	1-1	América			[Mendoza]
 36. Semifinals		03.06.1992	Cali 		Newell's Old Boys   [11]1-1[10]	América			[Pochettino]
 37. Final		10.06.1992	Rosario		Newell's Old Boys	1-0	São Paulo 		[Berizzo]
 38. Final		17.06.1992	São Paulo 	Newell's Old Boys    [2]0-1[3]	São Paulo 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 39. Group Stage	07.02.1993	Buenos Aires	Newell's Old Boys	1-0	River Plate		[Zamora]
 40. Group Stage	12.02.1993	Asunción	Newell's Old Boys	0-0	Cerro Porteño	
 41. Group Stage	16.02.1993	Asunción	Newell's Old Boys	1-1	Olimpia			[Saldaña] 
 42. Group Stage	10.03.1993	Rosario		Newell's Old Boys	0-0	River Plate	
 43. Group Stage	19.03.1993	Rosario		Newell's Old Boys	1-2	Cerro Porteño		[Martino]
 44. Group Stage	23.03.1993	Rosario		Newell's Old Boys	1-1	Olimpia			[Pochettino]
 45. Round of 16	07.04.1993	Rosario		Newell's Old Boys	2-0	São Paulo 		[Cozzoni - Mendoza]
 46. Round of 16	14.04.1993	São Paulo 	Newell's Old Boys	0-4	São Paulo
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 47. Group Stage	09.02.2006	La Paz		Newell's Old Boys	2-3	The Strongest		[Colace - Steinert]
 48. Group Stage 	21.02.2006	Rosario		Newell's Old Boys	2-0	Unión Española		[Scocco(2)]
 49. Group Stage 	15.03.2006	Goiania		Newell's Old Boys	0-3	Goiás			
 50. Group Stage 	22.03.2006	Rosario		Newell's Old Boys	0-0	Goiás
 51. Group Stage 	11.04.2006	Santiago	Newell's Old Boys	1-1	Unión Española		[Steinert]
 52. Group Stage	19.04.2006	Rosario		Newell's Old Boys	2-0	The Strongest		[A.Zapata - Steinert]
 53. Round of 16	27.04.2006	Rosario		Newell's Old Boys	2-4	Vélez Sarsfield		[Spolli - Sccoco]
 54. Round of 16 	03.05.2006	Buenos Aires	Newell's Old Boys	2-2	Vélez Sarsfield		[Sccoco - Colace]
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 55. Qualif.Round	27.01.2010	Rosario		Newell's Old Boys	0-0	Emelec
 56. Qualif.Round	10.02.2010	Guayaquil	Newell's Old Boys	1-2	Emelec			[Barrientos]
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 57. Group Stage	14.02.2013	Rosario		Newell's Old Boys	3-1	Olimpia			[Scocco - Orzán - M.Rodríguez]
 58. Group Stage	21.02.2013	Lara		Newell's Old Boys	1-2	Deportivo Lara		[Cáceres]
 59. Group Stage	05.03.2013	Rosario		Newell's Old Boys	1-2	Universidad de Chile	[Scocco]
 60. Group Stage	12.03.2013	Santiago	Newell's Old Boys	2-0	Universidad de Chile	[M.Rodríguez - Tonso]
 61. Group Stage	04.04.2013	Rosario		Newell's Old Boys	3-1	Deportivo Lara		[Pérez - Scocco (2)]
 62. Group Stage	11.04.2013	Asunción	Newell's Old Boys	1-4	Olimpia			[Casco]
 63. Round of 16	24.04.2013	Rosario		Newell's Old Boys	0-1	Vélez Sarsfield
 64. Round of 16	15.05.2013	Buenos Aires	Newell's Old Boys	2-1	Vélez Sarsfield		[Casco - Scocco]
 65. Quarterfinals	23.05.2013	Buenos Aires	Newell's Old Boys	0-0	Boca Juniors
 66. Quarterfinals	29.05.2013	Rosario		Newell's Old Boys   [10]0-0[9]	Boca Juniors
 67. Semifinals		03.07.2013	Rosario		Newell's Old Boys    	2-0	Atlético Mineiro	[M.Rodríguez - Scocco]
 68. Semifinals		10.07.2013	Belo Horizonte	Newell's Old Boys    [2]0-2[3]	Atlético Mineiro
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 69. Group Stage	13.02.2014	Medellín	Newell's Old Boys	0-1	Atlético Nacional
 70. Group Stage	27.02.2014	Rosario		Newell's Old Boys	4-0	Nacional 		[M.Rodríguez - Curbelo o/g - Bernardi - Orzán] 
 71. Group Stage	13.03.2014	Porto Alegre	Newell's Old Boys	0-0	Grêmio		
 72. Group Stage	19.03.2014	Rosario		Newell's Old Boys	1-1	Grêmio			[M.Rodríguez]
 73. Group Stage	26.03.2014	Montevideo	Newell's Old Boys	4-2	Nacional		[N.Castro - M.Cáceres - Trezeguet (2)]
 74. Group Stage	10.04.2014	Rosario		Newell's Old Boys	1-3	Atlético Nacional	[Casco] 
 
 
 
	
 
 
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			      110   74   28   26   20   86   77
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
San Lorenzo			       18    9    5    3    1   10    8
Nacional [Uru]			       10    6    3    1    2   11    8
Olimpia [Par]				8    6    2    2    2    9   11
Cerro Porteño [Par]			7    4    2    1    1    5    4
Coquimbo Unido [Chi]			6    2    2    0    0    5    1
São Paulo [Bra]				6    4    2    0    2    3    5
Barcelona [Ecu]				4    2    1    1    0    3    0
Colo Colo [Chi]				4    2    1    1    0    4    2
Unión Española [Chi]			4    2    1    1    0    3    1
Defensor Sporting [Uru]			4    2    1    1    0    2    1
Filanbanco [Ecu]   			4    2    1    1    0    2    1
River Plate				4    2    1    1    0    1    0
Vélez Sarsfield				4    4    1    1    2    6    8
Deportivo Lara [Ven]			3    2    1    0    1    4    3
The Strongest [Bol]			3    2    1    0    1    4    3
Universidad de Chile [Chi]		3    2    1    0    1    3    2
Atlético Mineiro [Bra]			3    2    1    0    1    2    2
Bolivar [Bol]				3    2    1    0    1    1    1
América [Col]			        2    2    0    2    0    2    2
Grêmio [Bra]				2    2    0    2    0    1    1
Universidad Católica [Chi]		2    2    0    2    0    1    1
Boca Juniors				2    2    0    2    0    0    0
Rosario Central				2    3    0    2    1    2    3
Emelec [Ecu]				1    2    0    1    1    1    2
Goiás [Bra]				1    2    0    1    1    0    3 
Atlético Nacional [Col]			0    2    0    0    2    1    4 
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Argentina			       30   20    7    9    4   19   19 		
Chile				       19   10    5    4    1   16    7
Paraguay			       15   10    4    3    3   14   15
Uruguay				       14    8    4    2    2   13    9
Brazil				       12   10    3    3    4    6   11
Ecuador					9    6    2    3    1    6    3
Bolivia					6    4    2    0    2    5    4
Venezuela				3    2    1    0    1    4    3
Colombia				2    4    0    2    2    3    6
 
 

Quilmes    

2 participations: [Group Stage 1979,2005]
 
.Best win at home: 	13.04.1979   Quilmes		  3-1  Deportivo Cali [Col]
.Best win away: 	none
.Worst loss at home: 	14.03.1979   Quilmes		  1-2  Independiente
			10.04.1979   Quilmes		  1-2  Millonarios [Col]
.Worst loss away: 	04.04.1979   Quilmes		  0-2  Independiente
 
 
 
Matches Played:
 
	  Stage		  Date		 Place	        Team	       Score	    Team		Scorers
 
  1. Group Stage	14.03.1979	Buenos Aires	Quilmes		1-2	Independiente	 	[Batalla]
  2. Group Stage	20.03.1979	Cali		Quilmes		2-3	Deportivo Cali		[Milozzi - Graneros]
  3. Group Stage	23.03.1979	Bogotá		Quilmes		0-1	Millonarios	
  4. Group Stage	04.04.1979	Buenos Aires	Quilmes 	0-2	Independiente		
  5. Group Stage	10.04.1979	Buenos Aires	Quilmes		1-2	Millonarios		[Paruzzo]
  6. Group Stage	13.04.1979	Buenos Aires	Quilmes		3-1	Deportivo Cali		[Andreucchi - Bianchini(2)]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
  7. Qualif.Round	01.02.2005	Buenos Aires	Quilmes		0-0	Colo Colo
  8. Qualif.Round	08.02.2005	Santiago	Quilmes		2-2	Colo Colo		[D.Torres - Riffo o/g]
  9. Group Stage	22.02.2005	Santiago	Quilmes		2-3	Universidad de Chile	[Vivas - D.Torres]
 10. Group Stage	10.03.2005	Buenos Aires	Quilmes		1-0	The Strongest		[Osorio]
 11. Group Stage	16.03.2005	Buenos Aires	Quilmes		2-2	São Paulo		[Osorio - Caneo]
 12. Group Stage	13.04.2005	São Paulo	Quilmes		1-3	São Paulo		[Rueda]
 13. Group Stage	28.04.2005	La Paz		Quilmes		1-2	The Strongest		[Alayes]
 14. Group Stage	11.05.2005	Buenos Aires	Quilmes		1-1	Universidad de Chile	[Rueda]
 
 
			
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			       10   14    2    4    8   17   24
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Deportivo Cali [Col]			3    2    1    0    1    5    4
The Strongest [Bol]			3    2    1    0    1    2    2
Colo Colo [Chi]				2    2    0    2    0    2    2
Universidad de Chile [Chi]		1    2    0    1    1    3    4
São Paulo [Bra]				1    2    0    1    1    3    5
Millonarios [Col] 			0    2    0    0    2    1    3
Independiente				0    2    0    0    2    1    4
 
 
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Bolivia					3    2    1    0    1    2    2
Colombia				3    4    1    0    3    6    7
Chile					3    4    0    3    1    5    6
Brazil					1    2    0    1    1    3    5
Argentina				0    2    0    0    2    1    4
 


Racing Club    

11 participations: [Champion 1967]
		   [Semifinals 1968,1997]
		   [Quarterfinals 2015,2020]
		   [Round of 16 1989,2003,2016,2018,2021]
		   [Group Stage 1962]
 
 
.Best win at home: 	02.05.1967   Racing Club	  6-0  31 de Octubre [Bol]
			04.05.1967   Racing Club	  6-0  Bolivar [Bol]
.Best win away: 	17.02.2015   Racing Club	  5-0  Deportivo Táchira [Ven]
.Worst loss at home: 	20.07.2021   Racing Club	  1-3  São Paulo [Bra]
.Worst loss away: 	30.07.1997   Racing Club	  1-4  Sporting Cristal [Per]
 
 
 
Matches Played:
 
  Stage		  Date		   Place	    Team       Score	    Team		Scorers
 
  1. Group Stage	14.02.1962	Avellaneda	Racing Club	2-1	Sporting Cristal	[R.Sosa(2)]
  2. Group Stage	20.02.1962	Lima		Racing Club	1-2	Sporting Cristal	[R.Sosa]
  3. Group Stage	24.02.1962	Montevideo	Racing Club	2-3	Nacional		[Peanno - Oleniak]
  4. Group Stage	27.02.1962	Avellaneda	Racing Club	2-2	Nacional		[Marchetta - Cárdenas]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
  5. Group Stage	08.03.1967	Avellaneda	Racing Club	2-0	River Plate		[Raffo - Maschio]
  6. Group Stage	15.03.1967	La Paz		Racing Club	0-3	31 de Octubre	
  7. Group Stage	26.03.1967	Medellín	Racing Club	2-0	Independiente Medellín	[Raffo - Maschio]
  8. Group Stage	29.03.1967	Bogotá		Racing Club	2-1	Independiente Santa Fe	[Maschio(2)]
  9. Group Stage	05.04.1967	La Paz		Racing Club	2-0	Bolivar			[Cardoso - Raffo]
 10. Group Stage	18.04.1967	Avellaneda	Racing Club	5-2	Independiente Medellín	[Díaz - Basile - Martinoli(2) - Cárdenas]
 11. Group Stage	20.04.1967	Avellaneda	Racing Club	4-1	Independiente Santa Fe	[Cárdenas - Raffo(2) - Cardoso]
 12. Group Stage	02.05.1967	Avellaneda	Racing Club	6-0	31 de Octubre		[Perfumo - Parenti(3) - Cárdenas(2)]
 13. Group Stage	04.05.1967	Avellaneda	Racing Club	6-0	Bolivar			[Cárdenas(3) - J.J.Rodriguez - Rambert - Parenti]
 14. Group Stage	11.05.1967	Buenos Aires	Racing Club	0-0	River Plate		
 15. Semifinals		01.06.1967	Buenos Aires	Racing Club	0-0	River Plate		
 16. Semifinals		07.06.1967	Lima		Racing Club	2-1	Universitario		[Raffo(2)]
 17. Semifinals		15.06.1967	Avellaneda	Racing Club	1-2	Universitario		[Maschio]
 18. Semifinals		22.06.1967	Santiago	Racing Club	2-0	Colo Colo		[Raffo(2)]
 19. Semifinals		28.06.1967	Avellaneda	Racing Club	3-1	Colo Colo		[J.J.Rodriguez(3)]
 20. Semifinals		13.07.1967	Avellaneda	Racing Club	3-1	River Plate		[Raffo(2) - J.J.Rodriguez]
 21. Semi-f Playoff	18.07.1967	Santiago	Racing Club	2-1	Universitario		[Raffo(2)]
 22. Final		15.08.1967	Avellaneda	Racing Club	0-0	Nacional	
 23. Final		25.08.1967	Montevideo	Racing Club	0-0	Nacional	
 24. Final		29.08.1967	Santiago	Racing Club	2-1	Nacional		[Cardoso - Raffo]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 25. Semifinals		18.04.1968	Avellaneda	Racing Club	2-0	Estudiantes LP		[Maschio - Perfumo]
 26. Semifinals		24.04.1968	La Plata	Racing Club	0-3	Estudiantes LP	
 27. Semifinals		27.04.1968	Buenos Aires	Racing Club	1-1	Estudiantes LP		[Cárdenas] 
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 28. Group Stage	15.02.1989	Buenos Aires	Racing Club	0-0	Boca Juniors	
 29. Group Stage	28.02.1989	Lima		Racing Club	1-2	Universitario		[Videla]
 30. Group Stage	03.03.1989	Lima		Racing Club	2-1	Sporting Cristal	[Paz - Iglesias]
 31. Group Stage	08.03.1989	Avellaneda	Racing Club     2-3	Boca Juniors		[Comas(2) - Tapia] 
 32. Group Stage	17.03.1989	Avellaneda	Racing Club	2-0	Universitario		[Iglesias - Ortega Sanchez]
 33. Group Stage	24.03.1989	Avellaneda	Racing Club	2-0	Sporting Cristal	[Colombatti - Ortega Sánchez]
 34. 1st Place Playoff	29.03.1989	Buenos Aires	Racing Club	1-3	Boca Juniors		[Ortega Sánchez] 
 35. Quarterfinals	05.04.1989	Medellín	Racing Club	0-2	Atlético Nacional	
 36. Quarterfinals	12.04.1989	Avellaneda	Racing Club	2-1	Atlético Nacional	[Astegiano - Iglesias]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 37. Group Stage	19.02.1997	Avellaneda	Racing Club	1-2	Vélez Sarsfield		[Quiroz] 
 38. Group Stage	27.02.1997	Guayaquil	Racing Club	2-2	Emelec			[Capria - Quiroz]
 39. Group Stage	02.03.1997	Quito		Racing Club	0-2	El Nacional	
 40. Group Stage	12.03.1997	Buenos Aires	Racing Club	0-1	Vélez Sarsfield	
 41. Group Stage	21.03.1997	Avellaneda	Racing Club	2-0	El Nacional		[Brusco - Capria]
 42. Group Stage	08.04.1997	Avellaneda	Racing Club	2-0	Emelec			[Delgado - Vilallonga]
 43. Round of 16	23.04.1997	Avellaneda	Racing Club	3-3	River Plate		[Ubeda(2) - Córdoba]
 44. Round of 16	07.05.1997	Buenos Aires	Racing Club  [5]1-1[3]	River Plate		[Fuertes]
 45. Quarterfinals	21.05.1997	Montevideo	Racing Club	0-1	Peñarol	
 46. Quarterfinals	28.05.1997	Avellaneda	Racing Club  [3]1-0[2]	Peñarol			[Capria]  
 47. Semifinals		23.07.1997	Avellaneda	Racing Club	3-2	Sporting Cristal	[Vilallonga - Ubeda(2)]
 48. Semifinals		30.07.1997	Lima		Racing Club	1-4	Sporting Cristal	[Delgado]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 49. Group Stage	18.02.2003	Lima		Racing Club	1-1	Universitario		[Pumar]
 50. Group Stage	25.02.2003	Montevideo	Racing Club	2-1	Nacional		[Rueda - Mirosevic]
 51. Group Stage	12.03.2003	Avellaneda	Racing Club	2-0	Oriente Petrolero	[Rueda - Orozco]
 52. Group Stage	25.03.2003	Avellaneda	Racing Club	1-1	Universitario		[Mirosevic]
 53. Group Stage	09.04.2003	Avellaneda	Racing Club	4-1	Nacional		[Peralta - Milito - Rueda(2)]
 54. Group Stage	16.04.2003	Sta.Cruz	Racing Club	1-0	Oriente Petrolero	[Rueda]
 55. Round of 16	29.04.2003	Cali		Racing Club	1-1	América			[Milito]
 56. Round of 16	13.05.2003	Avellaneda	Racing Club  [5]0-0[6]	América	
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 57. Group Stage	17.02.2015	San Cristóbal	Racing Club	5-0	Deportivo Táchira	[Lollo - Bou(3) - Milito]
 58. Group Stage	24.02.2015	Avellaneda	Racing Club	4-1	Guaraní			[Bou(3) - Milito]
 59. Group Stage	10.03.2015	Avellaneda	Racing Club	1-2	Sporting Cristal	[B.Fernández]
 60. Group Stage	17.03.2015	Lima		Racing Club	2-0	Sporting Cristal	[Milito - E.Videla]
 61. Group Stage	07.04.2015	Asunción	Racing Club	0-2	Guaraní
 62. Group Stage	14.04.2015	Avellaneda	Racing Club	3-2	Deportivo Táchira	[Milito - Bou - B.Fernández]
 63. Round of 16	07.05.2015	Montevideo	Racing Club	1-1	Montevideo Wanderers	[B.Fernández]
 64. Round of 16	14.05.2015	Avellaneda	Racing Club	2-1	Montevideo Wanderers	[Camacho - Bou]
 65. Quarterfinals	21.05.2015	Asunción	Racing Club	0-1	Guaraní
 66. Quarterfinals	28.05.2015	Avellaneda	Racing Club	0-0	Guaraní
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 67. Qualif.Round	03.02.2016	Puebla		Racing Club	2-2	Puebla FC		[Bou - Noir]
 68. Qualif.Round	10.02.2016	Avellaneda	Racing Club	1-0	Puebla FC		[Bou]
 69. Group Stage	24.02.2016	Avellaneda	Racing Club	4-1	Bolívar			[L.López - Martínez - De Paul - Acuña]
 70. Group Stage	03.03.2016	Buenos Aires	Racing Club	0-0	Boca Juniors
 71. Group Stage	17.03.2016	Cali		Racing Club	2-2	Deportivo Cali		[Grimi - L.López]
 72. Group Stage	07.04.2016	Avellaneda	Racing Club	4-2	Deportivo Cali		[Grimi - L.López - Romero - Martínez]
 73. Group Stage	13.04.2016	Avellaneda	Racing Club	0-1	Boca Juniors	
 74. Group Stage	20.04.2016	La Paz		Racing Club	1-1	Bolívar			[Martínez]
 75. Round of 16	27.04.2016	Avellaneda	Racing Club	0-0	Atlético Mineiro
 76. Round of 16	04.05.2016	Belo Horizonte	Racing Club	1-2	Atlético Mineiro	[L.López]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 77. Group Stage	27.02.2018	Avellaneda	Racing Club	4-2	Cruzeiro		[L.Martínez (3) - A.Solari]
 78. Group Stage	03.04.2018	Santiago	Racing Club	1-1	Universidad de Chile	[A.Donatti]
 79. Group Stage	19.04.2018	Avellaneda	Racing Club	4-0	Vasco da Gama		[R.Centurión - L.Martínez - F.Zaracho - L.López]
 80. Group Stage	26.04.2018	Río de Janeiro	Racing Club	1-1	Vasco da Gama		[L.Martínez]
 81. Group Stage	03.05.2018	Avellaneda	Racing Club	1-0	Universidad de Chile	[A.Donatti]
 82. Group Stage	22.05.2018	Belo Horizonte	Racing Club	1-2	Cruzeiro		[R.Centurión]
 83. Round of 16	09.08.2018	Avellaneda	Racing Club	0-0	River Plate
 84. Round of 16	29.08.2018	Buenos Aires	Racing Club	0-3	River Plate
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 85. Group Stage	05.03.2020	Mérida		Racing Club	2-1	Estudiantes Mérida	[Reniero - Zaracho]
 86. Group Stage	12.03.2020	Avellaneda	Racing Club	1-0	Alianza Lima		[Reniero]
 87. Group Stage	17.09.2020	Avellaneda	Racing Club	0-1	Nacional
 88. Group Stage	23.09.2020	Lima		Racing Club	2-0	Alianza Lima		[Banega - Garré]
 89. Group Stage	30.09.2020	Montevideo	Racing Club	2-1	Nacional		[Reniero - Fértoli]
 90. Group Stage	21.10.2020	Avellaneda	Racing Club	2-1	Estudiantes Mérida	[Melgarejo - Rojas]
 91. Round of 16	24.11.2020	Avellaneda	Racing Club	1-1	Flamengo		[Fértoli]
 92. Round of 16	01.12.2020	Río de Janeiro	Racing Club  [5]1-1[3]	Flamengo		[Sigali]	
 93. Quarterfinals	16.12.2020	Avellaneda	Racing Club	1-0	Boca Juniors		[Melgarejo]
 94. Quarterfinals	23.12.2020	Buenos Aires	Racing Club	0-2	Boca Juniors
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 95. Group Stage	21.04.2021	Montevideo	Racing Club	1-1	Rentistas		[Cáceres]
 96. Group Stage	29.04.2021	Avellaneda	Racing Club	2-1	Sporting Cristal	[Cáceres - Chancalay]
 97. Group Stage	05.05.2021	Avellaneda	Racing Club	0-0	São Paulo
 98. Group Stage	11.05.2021	Lima		Racing Club	2-0	Sporting Cristal	[Chancalay - Piatti]
 99. Group Stage	18.05.2021	São Paulo	Racing Club	1-0	São Paulo		[Novillo]
100. Group Stage	25.05.2021	Avellaneda	Racing Club	3-0	Rentistas		[Chancalay (3)]
101. Round of 16	13.07.2021	São Paulo	Racing Club	1-1	São Paulo		[Copetti]
102. Round of 16	20.07.2021	Avellaneda	Racing Club	1-3	São Paulo		[Correa]
 
 
 
 
				      
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			      176  102   49   29   24  162  105
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Sporting Cristal [Per]		       21   10    7    0    3   18   13
Nacional [Uru]			       15    9    4    3    2   14   10
Universitario [Per]		       11    7    3    2    2   10    8
River Plate			       11    8    2    5    1    9    8	
Bolivar [Bol]			       10    4    3    1    0   13    2
Deportivo Táchira [Ven]			6    2    2    0    0    8    2
Independiente Medellín [Col]		6    2    2    0    0    7    2
Independiente Santa Fe [Col]    	6    2    2    0    0    6    2
Colo Colo [Chi]				6    2    2    0    0    5    1
Alianza Lima [Per]			6    2    2    0    0    3    0
Oriente Petrolero [Bol]			6    2    2    0    0    3    0
Estudiantes Mérida [Ven]		6    2    2    0    0    4    2
São Paulo [Bra]				5    4    1    2    1    3    4
Boca Juniors				5    7    1    2    4    4    9
Vasco da Gama [Bra]			4    2    1    1    0    5    1
Rentistas [Uru]				4    2    1    1    0    4    1
Deportivo Cali [Col]			4    2    1    1    0    6    4
Emelec [Ecu]				4    2    1    1    0    4    2
Montevideo Wanderers [Uru]		4    2    1    1    0    3    2
Puebla FC [Mex]				4    2    1    1    0    3    2
Universidad de Chile [Chi]		4    2    1    1    0    2    1
Guaraní [Par]				4    4    1    1    2    4    4
Estudiantes LP				4    3    1    1    1    3    4
31 de Octubre [Bol]			3    2    1    0    1    6    3
Cruzeiro [Bra]				3    2    1    0    1    5    4
El Nacional [Ecu]			3    2    1    0    1    2    2
Peñarol [Uru]				3    2    1    0    1    1    1
Atlético Nacional [Col]			3    2    1    0    1    2    3
Flamengo [Bra]				2    2    0    2    0    2    2
América [Col]				2    2    0    2    0    1    1
Atlético Mineiro [Bra]			1    2    0    1    1    1    2
Vélez Sarsfield				0    2    0    0    2    1    3
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Peru				       38   19   12    2    5   31   21
Uruguay				       26   15    7    5    3   22   14
Colombia			       21   10    6    3    1   22   12
Argentina			       20   20    4    8    8   17   24	
Bolivia				       19    8    6    1    1   22    5
Brazil				       15   12    3    6    3   16   13
Venezuela			       12    4    4    0    0   12    4
Chile				       10    4    3    1    0    7    2
Ecuador					7    4    2    1    1    6    4
Mexico					4    2    1    1    0    3    2
Paraguay				4    4    1    1    2    4    4
 
 

River Plate    

37 participations: [Champion 1986,1996,2015,2018]
		   [Finalist 1966,1976,2019]
		   [Semifinals 1967,1970,1978,1982,1987,1990,1995,1998,1999,2004,2005,2017,2020]
		   [Quarterfinals 2000,2001,2003,2006,2021]
		   [Round of 16 1997,2002,2008,2016]
		   [Group Stage 1973,1977,1980,1981,1991,1993,2007,2009]
 
 
.Best win at home: 	11.03.1970   River Plate          9-0   Universitario de La Paz [Bol]
.Best win away: 	22.09.2020   River Plate	  6-0 	Binacional [Per]
.Worst loss at home: 	27.03.1973   River Plate          0-4   San Lorenzo
.Worst loss away: 	02.05.2002   River Plate	  0-4   Grêmio [Bra]
 
 
 
Matches Played:
 
  	Stage		  Date		   Place	    Team	Score	    Team		Scorers
 
  1. Group Stage	10.02.1966	Buenos Aires	River Plate	2-1	Boca Juniors		[Sarnari - Bayo] 
  2. Group Stage	15.02.1966	Caracas		River Plate	2-1	Deportivo Lara		[D.Onega(2)]
  3. Group Stage	17.02.1966	Caracas		River Plate	3-0	Deportivo Italia	[D.Onega - Solari - Sarnari]
  4. Group Stage	23.02.1966	Lima		River Plate	1-1	Universitario		[D.Onega]
  5. Group Stage	26.02.1966	Lima		River Plate	2-0	Alianza Lima		[D.Onega - Matosas]
  6. Group Stage	02.03.1966	Buenos Aires	River Plate	5-0	Universitario		[D.Onega(3) - Cubilla - Loayza]
  7. Group Stage	04.03.1966	Buenos Aires	River Plate	3-0	Deportivo Lara		[Loayza(2) - Delem]
  8. Group Stage	08.03.1966	Buenos Aires	River Plate	3-2	Alianza Lima		[D.Onega - Loayza - Ziwica]
  9. Group Stage	10.03.1966	Buenos Aires	River Plate	2-1	Deportivo Italia	[Loayza - D.Onega]
 10. Group Stage	24.03.1966	Buenos Aires	River Plate	0-2	Boca Juniors		
 11. Semifinals		06.04.1966	Asunción	River Plate	3-1	Guaraní			[Solari - D.Onega - Loayza]
 12. Semifinals		12.04.1966	Buenos Aires	River Plate     1-1	Independiente		[Solari] 
 13. Semifinals		14.04.1966	Buenos Aires	River Plate	2-2	Boca Juniors		[Sarnari - Silvero o/g] 
 14. Semifinals		19.04.1966	Buenos Aires	River Plate	4-2	Independiente		[D.Onega(2) - Sarnari(2)] 
 15. Semifinals		21.04.1966	Buenos Aires	River Plate	3-1	Guaraní			[D.Onega(2) - Loayza]
 16. Semifinals		04.05.1966	Buenos Aires	River Plate	0-1	Boca Juniors		 
 17. Semi-F Playoff	10.05.1966	Buenos Aires	River Plate	2-1	Independiente		[D.Onega - Cubilla] 
 18. Final		14.05.1966	Montevideo	River Plate	0-2	Peñarol	
 19. Final		18.05.1966	Buenos Aires	River Plate	3-2	Peñarol			[E.Onega(2) - Sarnari]
 20. Final		20.05.1966	Santiago	River Plate	2-4	Peñarol			[D.Onega - Solari] 
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 21. Group Stage	08.03.1967	Buenos Aires	River Plate	0-2	Racing Club		
 22. Group Stage	19.03.1967	La Paz		River Plate	3-3	Bolivar			[Lallana - Mas - D.Onega]
 23. Group Stage	22.03.1967	La Paz		River Plate	4-0	31 de Octubre		[Mas(2) - Cubilla - D.Onega]
 24. Group Stage	02.04.1967	Bogotá		River Plate	2-2	Independiente Santa Fe	[Lallana - Solari]
 25. Group Stage	05.04.1967	Medellín	River Plate	0-0	Independiente Medellín	
 26. Group Stage	18.04.1967	Buenos Aires	River Plate	4-0	Independiente Santa Fe	[Vieytes - D.Onega - Lallana - Matosas]
 27. Group Stage	20.04.1967	Buenos Aires	River Plate	6-2	Independiente Medellín	[D.Onega(3) - Mas(3)]
 28. Group Stage	02.05.1967	Buenos Aires	River Plate	2-0	Bolivar			[Sarnari - Cruz]
 29. Group Stage	04.05.1967	Buenos Aires	River Plate	7-0	31 de Octubre		[Lallana(3) - Sarnari(3) - Delem]
 30. Group Stage	11.05.1967	Buenos Aires	River Plate	0-0	Racing Club	
 31. Semifinals		01.06.1967	Buenos Aires	River Plate	0-0	Racing Club	
 32. Semifinals		07.06.1967	Santiago	River Plate	0-1	Colo Colo	
 33. Semifinals		13.06.1967	Buenos Aires	River Plate	0-1	Universitario
 34. Semifinals		29.06.1967	Lima		River Plate	2-2	Universitario		[D.Onega - Cubilla]
 35. Semifinals		05.07.1967	Buenos Aires	River Plate	1-1	Colo Colo		[D.Onega]
 36. Semifinals		13.07.1967	Buenos Aires	River Plate	1-3	Racing Club		[Cruz]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 37. Group Stage	17.02.1970	Buenos Aires	River Plate	1-3	Boca Juniors		[Gennoni] 
 38. Group Stage	01.03.1970	La Paz		River Plate	2-0	Universitario de La Paz	[Trebucq - Gennoni]
 39. Group Stage	05.03.1970	La Paz		River Plate	1-1	Bolivar			[Montivero]
 40. Group Stage	11.03.1970	Buenos Aires	River Plate	9-0	Universitario de La Paz [Mas(4) - D.Onega(3) - Merlo - Montivero]
 41. Group Stage	15.03.1970	Buenos Aires	River Plate	1-0	Bolivar			[D.Onega]  
 42. Group Stage	19.03.1970	Buenos Aires	River Plate	1-2	Boca Juniors		[D.Onega]
 43. Quarterfinals	14.04.1970	Lima		River Plate	2-1	Universitario		[Mas - N.Scotta]
 44. Quarterfinals	16.04.1970	Buenos Aires	River Plate	1-0	Boca Juniors		[Rodriguez]
 45. Quarterfinals	25.04.1970	Buenos Aires	River Plate	5-3	Universitario  		[Mas(3) - D.Onega - Scotta]
 46. Quarterfinals	30.04.1970	Buenos Aires	River Plate	1-1	Boca Juniors		[D.Onega] 
 47. Semifinals		07.05.1970	Buenos Aires	River Plate	0-1	Estudiantes LP	
 48. Semifinals		15.05.1970	La Plata	River Plate	1-3	Estudiantes LP		[Mas]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 49. Group Stage	25.02.1973	Sta.Cruz	River Plate	3-1	Oriente Petrolero	[Morete - Mastrángelo - Alonso]
 50. Group Stage	28.02.1973	Cochabamba	River Plate	0-1	Jorge Wilstermann	
 51. Group Stage	13.03.1973	Buenos Aires	River Plate	0-1	San Lorenzo		
 52. Group Stage	19.03.1973	Buenos Aires	River Plate	2-2	Jorge Wilstermann	[Morete - Ponce o/g]
 53. Group Stage	23.03.1973	Buenos Aires	River Plate	7-0	Oriente Petrolero	[J.Martínez - Mas - Alonso - Di Meola - C.López(2) - Pedrozo o/g]
 54. Group Stage	27.03.1973	Buenos Aires	River Plate	0-4	San Lorenzo	
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 55. Group Stage	25.02.1976	Buenos Aires	River Plate	1-0	Estudiantes LP		[Passarella]
 56. Group Stage	04.03.1976	Caracas		River Plate	1-0	Deportivo Galicia		[J.J.López]
 57. Group Stage	06.03.1976	Acarigua	River Plate	2-0	Portuguesa		[Mas - Luque]
 58. Group Stage	23.03.1976	Buenos Aires	River Plate	2-1	Portuguesa		[Rinaldi(2)]
 59. Group Stage	01.04.1976	Buenos Aires	River Plate	4-1	Deportivo Galicia	[Mas - Watfi o/g - Alonso - Merlo]
 60. Group Stage	07.04.1976	La Plata	River Plate	0-1	Estudiantes LP	
 61. Semifinals		13.05.1976	Buenos Aires	River Plate	0-0	Independiente	
 62. Semifinals		15.06.1976	Montevideo	River Plate	0-1	Peñarol	
 63. Semifinals		23.06.1976	Buenos Aires	River Plate	1-0	Independiente		[J.J.López]
 64. Semifinals		30.06.1976	Buenos Aires	River Plate	3-0	Peñarol			[P.González(2) -Luque]
 65. Semi-F Playoff	16.07.1976	Buenos Aires	River Plate	1-0	Independiente		[P.González]
 66. Final		21.07.1976	Belo Horizonte	River Plate	1-4	Cruzeiro		[Mas]
 67. Final		28.07.1976	Buenos Aires	River Plate	2-1	Cruzeiro		[J.J.López - P.González]
 68. Final		30.07.1976	Santiago	River Plate	2-3	Cruzeiro		[Mas - Urquiza]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 69. Group Stage	09.03.1977	Buenos Aires	River Plate	0-1	Boca Juniors	
 70. Group Stage	13.04.1977	Buenos Aires	River Plate	2-1	Peñarol			[Marchetti - Luque]
 71. Group Stage	21.04.1977	Buenos Aires	River Plate	1-1	Defensor Sporting	[P.González]
 72. Group Stage	26.04.1977	Montevideo	River Plate	2-2	Peñarol			[Passarella - Artico]
 73. Group Stage	12.05.1977	Montevideo	River Plate	0-0	Defensor Sporting	
 74. Group Stage	18.05.1977	Buenos Aires	River Plate	0-0	Boca Juniors	
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 75. Group Stage	27.06.1978	Quito		River Plate	1-1	El Nacional		[J.J.López]
 76. Group Stage	30.06.1978	Quito		River Plate	0-0	Liga D.U.Quito	
 77. Group Stage	05.07.1978	Buenos Aires	River Plate	0-0	Independiente		
 78. Group Stage	11.07.1978	Buenos Aires	River Plate	2-0	El Nacional		[J.J.López - P.González]
 79. Group Stage	18.07.1978	Buenos Aires	River Plate	4-0	Liga D.U.Quito		[J.J.López - Luque - Ortiz - Saporiti]
 80. Group Stage	26.07.1978	Buenos Aires	River Plate	4-1	Independiente		[Luque(2) - P.González - Passarella] 
 81. Semifinals		19.09.1978	Buenos Aires	River Plate	0-0	Boca Juniors		
 82. Semifinals		28.09.1978	Buenos Aires	River Plate	1-0	Atlético Mineiro	[J.J.López]
 83. Semifinals		08.10.1978	Belo Horizonte	River Plate	0-1	Atlético Mineiro	
 84. Semifinals		17.10.1978	Buenos Aires	River Plate	0-2	Boca Juniors		
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 85. Group Stage	27.02.1980	Buenos Aires	River Plate	0-0	Vélez Sarsfield	
 86. Group Stage	11.03.1980	Buenos Aires	River Plate	3-2	Sporting Cristal	[Carrasco - J.J.López - Luque]
 87. Group Stage	25.03.1980	Buenos Aires	River Plate	3-0	Atlético Chalaco	[R.Díaz(2) - Commisso]
 88. Group Stage	15.04.1980	Lima		River Plate	2-1	Sporting Cristal	[Luque - R.Díaz] 
 89. Group Stage	18.04.1980	Lima		River Plate	2-0	Atlético Chalaco	[Luque - Carrasco]
 90. Group Stage	25.04.1980	Buenos Aires	River Plate	0-0	Vélez Sarsfield	
 91. 1st Place Playoff	28.04.1980	Buenos Aires	River Plate	1-1	Vélez Sarsfield		[R.Díaz]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 92. Group Stage	18.03.1981	Rosario		River Plate	1-0	Rosario Central		[Alonso]
 93. Group Stage	31.03.1981	Barranquilla	River Plate	0-0	Atlético Junior	
 94. Group Stage	03.04.1981	Cali		River Plate	1-2	Deportivo Cali		[Passarella]  
 95. Group Stage	21.04.1981	Buenos Aires	River Plate	1-2	Deportivo Cali		[Kempes]
 96. Group Stage	24.04.1981	Buenos Aires	River Plate	3-0	Atlético Junior		[R.Díaz - Lonari - Galván o/g]
 97. Group Stage	19.05.1981	Buenos Aires	River Plate	3-2	Rosario Central		[P.González - R.Díaz(2)] 
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 98. Group Stage	27.07.1982	La Paz		River Plate    wp-lp	The Strongest		[0-1]						
 99. Group Stage	05.08.1982	Buenos Aires	River Plate	0-0	Boca Juniors
100. Group Stage	20.08.1982	La Paz		River Plate	1-0	Jorge Wilstermann	[Alzamendi]
101. Group Stage	03.09.1982	Buenos Aires	River Plate	4-1	The Strongest		[Gallego - Bulleri - Tevez - Commisso]
102. Group Stage	14.09.1982	Buenos Aires	River Plate	3-0	Jorge Wilstermann	[Bulleri - Olarticoechea - Vieta]
103. Group Stage	30.09.1982	Buenos Aires	River Plate	1-0	Boca Juniors		[Bulleri]  
104. Semifinals		22.10.1982	Buenos Aires	River Plate	0-3	Flamengo	
105. Semifinals		28.10.1982	Buenos Aires	River Plate	2-4	Peñarol			[Chaparro - Nieto]
106. Semifinals		02.11.1982	Río de Janeiro	River Plate	2-4	Flamengo		[Alzamendi - Bulleri]
107. Semifinals		12.11.1982	Montevideo	River Plate	1-2	Peñarol			[Tarantini]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
108. Group Stage	09.07.1986	Buenos Aires	River Plate	1-1	Boca Juniors		[Alfaro] 
109. Group Stage	16.07.1986	Montevideo	River Plate	2-0	Montevideo Wanderers	[Alzamendi(2)]
110. Group Stage	24.07.1986	Montevideo	River Plate	2-0	Peñarol			[Centurión(2)]
111. Group Stage	06.08.1986	Buenos Aires	River Plate	3-1	Peñarol			[Centurión - H.Enrique - Alonso]
112. Group Stage	14.08.1986	Buenos Aires	River Plate	4-2	Montevideo Wanderers	[Alzamendi - Alonso(2) - Centurión]
113. Group Stage	20.08.1986	Buenos Aires	River Plate	1-0	Boca Juniors		[Alzamendi]  
114. Semifinals		04.09.1986	Buenos Aires	River Plate	0-0	Argentinos Juniors
115. Semifinals		16.09.1986	Guayaquil	River Plate	3-0	Barcelona		[Alzamendi - Centurión - Gorosito]
116. Semifinals		23.09.1986	Buenos Aires	River Plate	4-1	Barcelona		[Centurión(2) - Alzamendi - Quiñonez o/g]
117. Semifinals		26.09.1986	Buenos Aires	River Plate	0-2	Argentinos Juniors	
118. Semi-F Playoff	03.10.1986	Buenos Aires	River Plate	0-0	Argentinos Juniors
119. Final		22.10.1986	Cali		River Plate	2-1	América			[Funes - Alonso]
120. Final		29.10.1986	Buenos Aires	River Plate	1-0	América			[Funes]  
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
121. Semifinals		26.08.1987	Buenos Aires	River Plate	0-0	Independiente	
122. Semifinals		16.09.1987	Montevideo	River Plate	0-0	Peñarol	
123. Semifinals		23.09.1987	Buenos Aires	River Plate	1-2	Independiente		[Funes] 
124. Semifinals		07.10.1987	Buenos Aires	River Plate	1-0	Peñarol			[Ruggeri]  
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
125. Group Stage	25.03.1990	Buenos Aires	River Plate	0-0	Independiente	
126. Group Stage	01.04.1990	Buenos Aires	River Plate	0-1	Independiente		
127. Round of 16	05.08.1990	Montevideo	River Plate	2-1	Defensor Sporting	[Corti - Berti]
128. Round of 16	12.08.1990	Buenos Aires	River Plate	2-1	Defensor Sporting	[C.Enrique - Corti]
129. Quarterfinals	22.08.1990	Buenos Aires	River Plate	2-0	Independiente		[Berti - Serrizuela]
130. Quarterfinals	29.08.1990	Buenos Aires	River Plate	1-1	Independiente		[Medina Bello] 
131. Semifinals		05.09.1990	Buenos Aires	River Plate	1-0	Barcelona		[Beltramo]
132. Semifinals		12.09.1990	Guayaquil	River Plate  [3]0-1[4]	Barcelona	
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
133. Group Stage	27.02.1991	Buenos Aires	River Plate	3-4	Boca Juniors		[Borrelli(2) - Zapata] 
134. Group Stage	05.03.1991	La Paz		River Plate	1-4	Bolivar			[Medina Bello]
135. Group Stage	08.03.1991	Sta.Cruz	River Plate	1-1	Oriente Petrolero	[Da Silva]
136. Group Stage	20.03.1991	Buenos Aires	River Plate	0-2	Boca Juniors		
137. Group Stage	26.03.1991	Buenos Aires	River Plate	2-0	Bolivar			[H.Díaz - Borrelli]
138. Group Stage	02.04.1991	Buenos Aires	River Plate	3-1	Oriente Petrolero	[H.Díaz - Da Silva - Medina Bello] 
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
139. Group Stage	07.02.1993	Buenos Aires	River Plate	0-1	Newell's Old Boys	
140. Group Stage	23.02.1993	Asunción	River Plate	1-2	Cerro Porteño		[Medina Bello]
141. Group Stage	10.03.1993	Rosario		River Plate	0-0	Newell's Old Boys
142. Group Stage	17.03.1993	Buenos Aires	River Plate	1-1	Cerro Porteño		[R.Díaz]
143. Group Stage	26.03.1993	Asunción	River Plate	1-1	Olimpia			[Medina Bello]
144. Group Stage	26.03.1993	Buenos Aires	River Plate	1-0	Olimpia			[Lavallén]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
145. Group Stage	19.02.1995	Buenos Aires	River Plate	1-1	Independiente		[Francescoli] 
146. Group Stage	23.02.1995	Montevideo	River Plate	1-0	Cerro			[Berti]
147. Group Stage	08.03.1995	Montevideo	River Plate	1-1	Peñarol			[Francescoli]
148. Group Stage	29.03.1995	Buenos Aires	River Plate	2-0	Independiente		[Berti - H.Díaz]
149. Group Stage	13.04.1995	Buenos Aires	River Plate	5-0	Cerro			[Francescoli - Ortega - Almeyda - Crespo(2)]
150. Group Stage	19.04.1995	Buenos Aires	River Plate	1-1	Peñarol			[Ayala]  
151. Round of 16	27.04.1995	Santiago	River Plate	1-2	Universidad Católica	[Gallardo]  
152. Round of 16	03.05.1995	Buenos Aires	River Plate	3-1	Universidad Católica	[Berti - Gallardo - Francescoli]
153. Quarterfinals	26.07.1995	Buenos Aires	River Plate	1-1	Vélez Sarsfield		[Amato] 
154. Quarterfinals	02.08.1995	Buenos Aires	River Plate  [5]0-0[3]	Vélez Sarsfield
155. Semifinals		09.08.1995	Medellín	River Plate	0-1	Atlético Nacional	
156. Semifinals		16.08.1995	Buenos Aires	River Plate  [7]1-0[8]	Atlético Nacional	[Amato]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
157. Group Stage	13.03.1996	Buenos Aires	River Plate	1-1	San Lorenzo		[Francescoli]  
158. Group Stage	25.03.1996	Puerto Ordaz	River Plate	2-1	Minerven		[Amato - Crespo]
159. Group Stage	28.03.1996	Caracas		River Plate	4-1	Caracas FC		[Cedrés(2) - Amato - Francescoli]
160. Group Stage	03.04.1996	Buenos Aires	River Plate	0-0	San Lorenzo	
161. Group Stage	11.04.1996	Buenos Aires	River Plate	5-0	Minerven		[Francescoli(2) - San Vicente o/g - Crespo - Amato]
162. Group Stage	18.04.1996	Buenos Aires	River Plate	2-0	Caracas FC		[Crespo - Villalba]
163. Round of 16	30.04.1996	Lima		River Plate	1-2	Sporting Cristal	[Crespo] 
164. Round of 16	09.05.1996	Buenos Aires	River Plate	5-2	Sporting Cristal	[Crespo(2) - Cedrés - Francescoli - Ortega]
165. Quarterfinals	15.05.1996	Buenos Aires	River Plate	2-1	San Lorenzo		[Ortega - Crespo]  
166. Quarterfinals	22.05.1996	Buenos Aires	River Plate	1-1	San Lorenzo		[Crespo] 
167. Semifinals		05.06.1996	Santiago	River Plate	2-2	Universidad de Chile	[Francescoli - Sorín]
168. Semifinals		12.06.1996	Buenos Aires	River Plate	1-0	Universidad de Chile	[Almeyda]
169. Final		19.06.1996	Cali		River Plate	0-1	América	
170. Final		26.06.1996	Buenos Aires	River Plate	2-0	América			[Crespo(2)] 
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
171. Round of 16	23.04.1997	Buenos Aires	River Plate	3-3	Racing Club		[Gallardo - Francescoli - Monserrat] 
172. Round of 16	07.05.1997	Buenos Aires	River Plate  [3]1-1[5]	Racing Club		[Francescoli] 
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
173. Group Stage	04.03.1998	Sta.Fe		River Plate	2-1	Colón			[Ayala - Escudero] 
174. Group Stage	12.03.1998	Lima		River Plate	1-1	Alianza Lima		[Angel]
175. Group Stage	19.03.1998	Lima		River Plate	3-2	Sporting Cristal	[Escudero - Angel(2)]
176. Group Stage	25.03.1998	Buenos Aires	River Plate	4-1	Colón			[Angel(2) - Cardetti(2)]
177. Group Stage	02.04.1998	Buenos Aires	River Plate	3-1	Sporting Cristal	[Gallardo - Rambert - Cardetti]
178. Group Stage	09.04.1998	Buenos Aires	River Plate	2-0	Alianza Lima		[Aimar - Figueroa]
179. Round of 16	22.04.1998	Mexico D.F.	River Plate	1-1	América	(Mex.)		[Netto]
180. Round of 16	07.05.1998	Buenos Aires	River Plate	1-0	América	(Mex.)		[Solari]
181. Quarterfinals	20.05.1998	Buenos Aires	River Plate	2-1	Colón			[Aimar - Angel] 
182. Quarterfinals	27.05.1998	Sta.Fe		River Plate	3-1	Colón			[Berizzo - Angel - Sorín]  
183. Semifinals		16.07.1998	Río de Janeiro	River Plate	0-1	Vasco da Gama	
184. Semifinals		22.07.1998	Buenos Aires	River Plate	1-1	Vasco da Gama		[Sorín]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
185. Group Stage	24.02.1999	Buenos Aires	River Plate	1-1	Vélez Sarsfield		[Saviola]
186. Group Stage	02.03.1999	Manizalez	River Plate	1-4	Once Caldas		[Astrada]
187. Group Stage	04.03.1999	Cali		River Plate	0-1	Deportivo Cali	
188. Group Stage	17.03.1999	Buenos Aires	River Plate	1-1	Vélez Sarsfield		[Pizzi] 
189. Group Stage	25.03.1999	Buenos Aires	River Plate	3-0	Once Caldas		[Pizzi - Sorín - Castillo]
190. Group Stage	06.04.1999	Buenos Aires	River Plate	2-1	Deportivo Cali		[Castillo - Ramos]
191. Round of 16	14.04.1999	Buenos Aires	River Plate	1-0	Liga D.U.Quito		[Netto]
192. Round of 16	21.04.1999	Quito		River Plate  [5]0-1[4]	Liga D.U.Quito	
193. Quarterfinals	05.05.1999	Buenos Aires	River Plate	2-0	Vélez Sarsfield		[Sorín - Saviola]
194. Quarterfinals	12.05.1999	Buenos Aires	River Plate	0-1	Vélez Sarsfield			
195. Semifinals		19.05.1999	Buenos Aires	River Plate	1-0	Palmeiras		[Berti]
196. Semifinals		26.05.1999	São Paulo 	River Plate	0-3	Palmeiras	
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
197. Group Stage	23.02.2000	Guadalajara	River Plate	1-1	Atlas			[Angel]
198. Group Stage	01.03.2000	Buenos Aires	River Plate	3-1	Universidad de Chile	[Aimar(2) - Angel]
199. Group Stage	08.03.2000	Medellín	River Plate	1-1	Atlético Nacional	[Angel]
200. Group Stage	15.03.2000	Buenos Aires	River Plate	3-2	Atlas			[Angel(3)]
201. Group Stage	06.04.2000	Santiago	River Plate	1-1	Universidad de Chile	[Olarra o/g]
202. Group Stage	20.04.2000	Buenos Aires	River Plate	2-3	Atlético Nacional	[Saviola - Zapata]
203. Round of 16	04.05.2000	Asunción	River Plate	4-0	Cerro Porteño		[Aimar - Angel(2) - Saviola]
204. Round of 16	10.05.2000	Buenos Aires	River Plate	1-0	Cerro Porteño		[Cardetti]  
205. Quarterfinals	17.05.2000	Buenos Aires	River Plate	2-1	Boca Juniors		[Angel - Saviola]
206. Quarterfinals	24.05.2000	Buenos Aires	River Plate	0-3	Boca Juniors	
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
207. Group Stage	22.02.2001	Buenos Aires	River Plate	5-1	The Strongest		[Cuevas(2) - Alvarez - Cardetti(2)]
208. Group Stage	28.02.2001	Quito		River Plate	0-1	El Nacional	
209. Group Stage	06.03.2001	Buenos Aires	River Plate	4-0	Guaraní			[Cardetti - Saviola(2) - Cavenaghi]
210. Group Stage	05.04.2001	La Paz		River Plate	1-4	The Strongest		[Cavenaghi]
211. Group Stage	18.04.2001	Buenos Aires	River Plate	2-0	El Nacional		[Ayala - Cardetti]
212. Group Stage	03.05.2001	Asunción	River Plate	1-0	Guaraní			[Zapata]
213. Round of 16	09.05.2001	Guayaquil	River Plate	0-2	Emelec	
214. Round of 16	17.05.2001	Buenos Aires	River Plate	5-0	Emelec			[Saviola(2) - Yepes - Ayala - Ortega]
215. Quarterfinals	23.05.2001	Buenos Aires	River Plate	0-0	Cruz Azul	
216. Quarterfinals	30.05.2001	Mexico D.F.	River Plate	0-3	Cruz Azul
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
217. Group Stage	14.02.2002	Buenos Aires	River Plate	0-0	Talleres	
218. Group Stage	28.02.2002	Buenos Aires	River Plate	0-1	América	(Mex.)
219. Group Stage	07.03.2002	Buenos Aires	River Plate	2-0	Corporación Tuluá	[Cambiasso - Esnaider]
220. Group Stage	13.03.2002	Mexico D.F.	River Plate	0-0	América	(Mex.)
221. Group Stage	21.03.2002	Pereira		River Plate	5-2	Corporación Tuluá	[Dominguez(2) - Lequi - Ortega - Demichelis]
222. Group Stage	11.04.2002	Córdoba		River Plate	1-1	Talleres		[Escudero]  
223. Round of 16	24.04.2002	Buenos Aires	River Plate	1-2	Grêmio			[Coudet]
224. Round of 16	02.05.2002	Porto Alegre	River Plate	0-4	Grêmio	
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
225. Group Stage	19.02.2003	Cali		River Plate	0-2	Deportivo Cali	
226. Group Stage	27.02.2003	Buenos Aires	River Plate	3-1	Libertad		[Fuertes(2) - L.González]
227. Group Stage	13.03.2003	Guayaquil	River Plate	1-3	Emelec			[Fuertes]
228. Group Stage	20.03.2003	Buenos Aires	River Plate	2-1	Deportivo Cali		[Cavenaghi - Coudet]
229. Group Stage	09.04.2003	Asunción	River Plate	2-0	Libertad		[D'Alessandro - Cavenaghi]
230. Group Stage	17.04.2003	Buenos Aires	River Plate	2-0	Emelec			[G.Fernández - D'Alessandro]
231. Round of 16	01.05.2003	Buenos Aires	River Plate	2-1	Corinthians		[D'Alessandro - Cavenaghi]
232. Round of 16	14.05.2003	São Paulo 	River Plate	2-1	Corinthians		[Demichelis - Fuertes]
233. Quarterfinals	20.05.2003	Buenos Aires	River Plate	2-1	América			[D'Alessandro - Lequi]
234. Quarterfinals	27.05.2003	Cali		River Plate	1-4	América			[Ludueña]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
235. Group Stage	11.02.2004	San Cristobal	River Plate	0-0 	Deportivo Táchira
236. Group Stage	25.02.2004	Buenos Aires	River Plate	4-1	Libertad		[Coudet(2) - Cavenaghi - L.González]
237. Group Stage	11.03.2004	Ibagué		River Plate	3-2	Deportes Tolima		[Montenegro - Cavenaghi(2)]
238. Group Stage	18.03.2004	Buenos Aires	River Plate	1-0	Deportes Tolima		[L.González]
239. Group Stage	07.04.2004	Asunción	River Plate	0-1	Libertad
240. Group Stage	14.04.2004	Buenos Aires	River Plate	2-2	Deportivo Táchira	[Sand - Cavenaghi]
241. Round of 16	04.05.2004	Torreón		River Plate	1-0	Santos Laguna		[Tula]
242. Round of 16	11.05.2004	Buenos Aires	River Plate  [4]1-2[2]	Santos Laguna		[Salas]	
243. Quartetfinals	20.05.2004	Buenos Aires	River Plate	1-0	Deportivo Cali		[Sambueza]
244. Quarterfinals	26.05.2004	Cali		River Plate	3-1	Deportivo Cali		[Gallardo - Cavenaghi(2)]
245. Semifinals		10.06.2004	Buenos Aires	River Plate	0-1	Boca Juniors
246. Semifinals		17.06.2004	Buenos Aires	River Plate  [4]2-1[5]	Boca Juniors		[L.González - Nasuti]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
247. Group Stage	23.02.2005	Riobamba	River Plate	3-2	Olmedo			[Patiño - Mascherano - Farías]
248. Group Stage	03.03.2005	Buenos Aires	River Plate	1-0	Nacional		[Gallardo]
249. Group Stage	17.03.2005	Barranquilla	River Plate	2-0	Atlético Junior		[Farías - Sambueza]
250. Group Stage	07.04.2005	Buenos Aires	River Plate	2-1	Atlético Junior		[Farías - Gallardo]
251. Group Stage	21.04.2005	Montevideo	River Plate	3-1	Nacional		[Ahumada - Sand - J.Méndez]
252. Group Stage	03.05.2005	Buenos Aires	River Plate	1-1	Olmedo			[Sand]
253. 8º Final		17.05.2005	Quito		River Plate	1-2	Liga D.U.Quito		[Patiño]
254. 8º Final		26.05.2005	Buenos Aires	River Plate	4-2	Liga D.U.Quito		[Salas(2) - Reasco o/g - L.González]
255. Quarterfinals	02.06.2005	Buenos Aires 	River Plate     1-1	Banfield		[Gallardo]
256. Quarterfinals	16.06.2005	Buenos Aires	River Plate	3-2	Banfield		[Farías(2) - V.Zapata]
257. Semifinals		22.06.2005	São Paulo	River Plate	0-2	São Paulo
258. Semifinals		29.06.2005	Buenos Aires	River Plate	2-3	São Paulo		[Farías - Salas]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
259. Qualif.Round	26.01.2006	Buenos Aires	River Plate	6-0	Oriente Petrolero	[Santana - Montenegro - Gallardo(2) - Farías - San Martín]
260. Qualif.Round	02.02.2006	Santa Cruz	River Plate	2-0	Oriente Petrolero	[Toja - Vaca o/g]
261. Group Stage 	16.02.2006	Asunción	River Plate	0-2	Libertad
262. Group Stage 	08.03.2006	Buenos Aires	River Plate	4-3	El Nacional		[Farías - Santana - Montenegro - Gallardo]
263. Group Stage	16.03.2006	Buenos Aires	River Plate	4-1	Paulista		[Santana - Montenegro(2) - Abán]	
264. Group Stage 	05.04.2006	São Paulo	River Plate	1-2	Paulista		[Patiño]
265. Group Stage 	12.04.2006	Quito		River Plate	0-2	El Nacional
266. Group Stage 	20.04.2006	Buenos Aires	River Plate	1-0	Libertad		[V.Zapata]
267. Round of 16	26.04.2006	Buenos Aires	River Plate	3-2	Corinthians		[Farías - Ferrari - Santana]
268. Round of 16	04.05.2006	São Paulo	River Plate	3-1	Corinthians		[Coelho o/g - G.Higuaín]
269. Quarterfinals	11.05.2006	Buenos Aires	River Plate	2-2	Libertad		[Montenegro - Farías]
270. Quarterfinals	18.07.2006	Asunción	River Plate	1-3	Libertad		[Farías]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
271. Group Stage	22.02.2007	Santiago	River Plate	2-1	Colo Colo		[Ponzio - Farías]
272. Group Stage	08.03.2007	Buenos Aires	River Plate	0-1	Caracas FC
273. Group Stage	15.03.2007	Quito		River Plate	1-1	Liga D.U.Quito		[Farías]
274. Group Stage	29.03.2007	Buenos Aires	River Plate	0-0	Liga D.U.Quito	
275. Group Stage	05.04.2007	Cúcuta		River Plate	1-3 	Caracas FC		[Farías]
276. Group Stage	25.04.2007	Buenos Aires	River Plate	1-0	Colo Colo		[Galván]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
277. Group Stage	13.02.2008	Lima		River Plate	0-2	Universidad San Martín
278. Group Stage	27.02.2008	Buenos Aires	River Plate	2-1	América			[Falcao García - Ortega]
279. Group Stage	12.03.2008	Santiago	River Plate	2-1	Universidad Católica	[Abreu - Rosales]
280. Group Stage	26.03.2008	Buenos Aires	River Plate	2-0	Universidad Católica	[Falcao García - Abreu]
281. Group Stage	02.04.2008	México D.F.	River Plate	3-4	América			[Archubi - Cervantes o/g - Abreu]	
282. Group Stage	17.04.2008	Buenos Aires	River Plate	5-0	Universidad San Martín  [Abreu (3)- Falcao García - Ríos]
283. Round of 16	30.04.2008	Buenos Aires	River Plate	1-2	San Lorenzo		[Falcao García]
284. Round of 16	08.05.2008	Buenos Aires	River Plate	2-2	San Lorenzo 		[Abelairas - Abreu]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
285. Group Stage	12.02.2009	Buenos Aires	River Plate	1-0	Nacional (Par.)		[Buonanotte]
286. Group Stage	05.03.2009	Lima		River Plate	1-2	Universidad San Martín	[Falcao García]
287. Group Stage	19.03.2009	Montevideo	River Plate	0-3	Nacional (Uru.)		
288. Group Stage	07.04.2009	Buenos Aires	River Plate	0-0	Nacional (Uru.)		
289. Group Stage	23.04.2009	Asunción	River Plate	2-4	Nacional (Par.)		[Falcao García - Gallardo]
290. Group Stage	30.04.2009	Buenos Aires	River Plate	3-0	Universidad San Martín	[Bou - Sambueza - Barrado]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
291. Group Stage	19.02.2015	Oruro		River Plate	0-2	San José
292. Group Stage	05.03.2015	Buenos Aires	River Plate	1-1	Tigres UANL		[C.Sánchez]
293. Group Stage	12.03.2015	Chiclayo	River Plate	1-1	Juan Aurich		[Alvarez Balanta]
294. Group Stage	19.03.2015	Buenos Aires	River Plate	1-1	Juan Aurich		[Mercado]
295. Group Stage	08.04.2015	Monterrey	River Plate	2-2	Tigres UANL		[T.Gutiérrez - Mora]	
296. Group Stage	15.04.2015	Buenos Aires	River Plate	3-0	San José		[Mora(2) - T.Gutiérrez]
297. Round of 16	07.05.2015	Buenos Aires	River Plate	1-0	Boca Juniors		[C.Sánchez]
298. Round of 16	14.05.2015	Buenos Aires	River Plate	0-0	Boca Juniors
299. Quarterfinals	21.05.2015	Buenos Aires	River Plate	0-1	Cruzeiro
300. Quarterfinals	27.05.2015	Belo Horizonte	River Plate	3-0	Cruzeiro		[C.Sánchez - Maidana - T.Gutiérrez]
301. Semifinals		14.07.2015	Buenos Aires	River Plate	2-0	Guaraní			[Mercado - Mora]
302. Semifinals		21.07.2015	Asunción	River Plate	1-1	Guaraní			[Alario]
303. Final		29.07.2015	Monterrey	River Plate	0-0	Tigres UANL
304. Final		05.08.2015	Buenos Aires	River Plate	3-0	Tigres UANL		[Alario - C.Sánchez - Funes Mori]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
305. Group Stage	25.02.2016	Valera		River Plate	4-0	Trujillanos		[Pisculichi - L.González - Alonso (2)]
306. Group Stage	10.03.2016	Buenos Aires	River Plate	1-1	São Paulo		[Mendes o/g]
307. Group Stage	16.03.2016	La Paz		River Plate	1-1	The Strongest		[Mora]
308. Group Stage	06.04.2016	Buenos Aires	River Plate	6-0	The Strongest		[D'Alessandro - I.Fernández (2) - Mayada - Mammana - Alario]
309. Group Stage	13.04.2016	São Paulo	River Plate	1-2	São Paulo		[Alonso]
310. Group Stage	21.04.2016	Buenos Aires	River Plate	4-3	Trujillanos		[D'Alessandro (2) - Mayada - Alario]
311. Round of 16	28.04.2016	Quito		River Plate	0-2	Independiente del Valle
312. Round of 16	04.05.2016	Buenos Aires	River Plate	1-0	Independiente del Valle	[Alario]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
313. Group Stage	15.03.2017	Medellín	River Plate	3-1	Independiente Medellín	[Alario - Driussi - Martínez Quarta]
314. Group Stage	13.04.2017	Buenos Aires	River Plate	4-2	Melgar			[I.Fernández - Driussi (2) - Martínez Quarta]
315. Group Stage	27.04.2017	Guayaquil	River Plate	2-1	Emelec			[Moreira - Alario]
316. Group Stage	10.05.2017	Buenos Aires	River Plate	1-1	Emelec			[Mora]
317. Group Stage	18.05.2017	Arequipa	River Plate	3-2	Melgar			[Alario - Mayada - I.Fernández]
318. Group Stage	25.05.2017	Buenos Aires	River Plate	1-2	Independiente Medellín	[Mina]
319. Round of 16	04.07.2017	Asunción	River Plate	2-0	Guaraní			[Scocco - Larrondo]
320. Round of 16	08.08.2017	Buenos Aires	River Plate	1-1	Guaraní			[Pinola]
321. Quarterfinals	14.09.2017	Cochabamba	River Plate	0-3	Jorge Wilstermann	
322. Quarterfinals	21.09.2017	Buenos Aires	River Plate	8-0	Jorge Wilstermann	[Scocco (5) - E.Pérez (2) - I.Fernández]
323. Semifinals		24.10.2017	Buenos Aires	River Plate	1-0	Lanús			[Scocco]
324. Semifinals		31.10.2017	Lanús		River Plate	2-4	Lanús			[Scocco - Montiel]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
325. Group Stage	28.02.2018	Río de Janeiro	River Plate	2-2	Flamengo		[R.Mora - C.Mayada]
326. Group Stage	05.04.2018	Buenos Aires	River Plate	0-0	Independiente Santa Fe
327. Group Stage	19.04.2018	Guayaquil	River Plate	1-0	Emelec			[J.Pinola]
328. Group Stage	26.04.2018	Buenos Aires	River Plate	2-1	Emelec			[L.Pratto - G.Martínez]
329. Group Stage	03.05.2018	Bogotá		River Plate	1-0	Independiente Santa Fe	[L.Pratto]
330. Group Stage	23.05.2018	Buenos Aires	River Plate	0-0	Flamengo
331. Round of 16	09.08.2018	Avellaneda	River Plate	0-0	Racing Club
332. Round of 16	29.08.2018	Buenos Aires	River Plate	3-0	Racing Club		[L.Pratto - E.Palacios - R.Santos Borré]
333. Quarterfinals	19.09.2018	Avellaneda	River Plate	0-0	Independiente
334. Quarterfinals	02.10.2018	Buenos Aires	River Plate	3-1	Independiente		[I.Scocco - J.Quintero - R.Santos Borré]
335. Semifinals		23.10.2018	Buenos Aires	River Plate	0-1	Grêmio
336. Semifinals		30.10.2018	Porto Alegre	River Plate	2-1	Grêmio			[R.Santos Borré - G.Martínez]
337. Final		11.11.2018	Buenos Aires	River Plate	2-2	Boca Juniors		[L.Pratto - C.Izquierdoz og]
338. Final		09.12.2018	Madrid		River Plate	3-1	Boca Juniors		[L.Pratto - J.Quintero - G.Martínez]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
339. Group Stage	06.03.2019	Lima		River Plate	1-1	Alianza Lima		[Ferreira]
340. Group Stage	13.03.2019	Buenos Aires	River Plate	0-0	Palestino
341. Group Stage	03.04.2019	Porto Alegre	River Plate	2-2	Internacional		[Pratto - De la Cruz]
342. Group Stage	11.04.2019	Buenos Aires	River Plate	3-0	Alianza Lima		[Suárez - Martínez Quarta - De la Cruz]
343. Group Stage	24.04.2019	Santiago	River Plate	2-0	Palestino		[Pinola - I.Fernández]
344. Group Stage	07.05.2019	Buenos Aires	River Plate	2-2	Internacional		[Álvarez - Pratto]
345. Round of 16	23.07.2019	Buenos Aires	River Plate	0-0	Cruzeiro
346. Round of 16	30.07.2019	Belo Horizonte	River Plate  [4]0-0[2]	Cruzeiro
347. Quarterfinals	22.08.2019	Buenos Aires	River Plate	2-0	Cerro Porteño		[I.Fernández - Santos Borré]
348. Quarterfinals	29.08.2019	Asunción	River Plate	1-1	Cerro Porteño		[De la Cruz]
349. Semifinals		01.10.2019	Buenos Aires	River Plate	2-0	Boca Juniors		[Santos Borré - I.Fernández]
350. Semifinals		22.10.2019	Buenos Aires	River Plate	0-1	Boca Juniors
351. Final		23.11.2019	Lima		River Plate	1-2	Flamengo		[Santos Borré]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
352. Group Stage	04.03.2020	Quito		River Plate	0-3	Liga D.U.Quito
353. Group Stage	11.03.2020	Buenos Aires	River Plate	8-0	Binacional		[Casco - Santos Borré - Carrascal - I.Fernández (2) - Rojas - Díaz - Suárez] 
354. Group Stage	17.09.2020	São Paulo	River Plate	2-2	São Paulo		[Santos Borré - Alvarez]
355. Group Stage	22.09.2020	Lima		River Plate	6-0	Binacional		[De la Cruz - Suárez - Alvarez - I.Fernández - Pratto (2)]
356. Group Stage	30.09.2020	Avellaneda	River Plate	2-1	São Paulo		[Alvarez (2)]
357. Group Stage	20.10.2020	Avellaneda 	River Plate	3-0	Liga D.U.Quito		[Santos Borré - Alvarez - Carrascal]
358. Round of 16	24.11.2020	Curitiba	River Plate	1-1	Atlético Paranaense	[P.Díaz]
359. Round of 16	01.12.2020	Avellaneda	River Plate	1-0	Atlético Paranaense	[De la Cruz]
360. Quarterfinals	10.12.2020	Avellaneda	River Plate	2-0	Nacional		[Montiel - Zuculini]
361. Quarterfinals	17.12.2020	Montevideo	River Plate	6-2	Nacional		[Carrascal - De la Cruz - Zuculini - Santos Borré (3)]
362. Semifinals		05.01.2021	Avellaneda	River Plate	0-3	Palmeiras
363. Semifinals		12.01.2021	São Paulo	River Plate	2-0	Palmeiras		[R.Rojas - Santos Borré]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
364. Group Stage	22.04.2021	Río de Janeiro	River Plate	1-1	Fluminense		[Montiel]
365. Group Stage	28.04.2021	Buenos Aires	River Plate	2-1	Atlético Junior		[Martínez - Alvarez]
366. Group Stage	06.05.2021	Asunción	River Plate	0-0	Independiente Santa Fe	
367. Group Stage	12.05.2021	Barranquilla	River Plate	1-1	Atlético Junior		[P.Díaz]
368. Group Stage	19.05.2021	Buenos Aires	River Plate	2-1	Independiente Santa Fe	[Angileri - Alvarez]
369. Group Stage	25.05.2021	Buenos Aires	River Plate	1-3	Fluminense		[Girotti]
370. Round of 16	14.07.2021	Buenos Aires	River Plate	1-1	Argentinos Juniors	[Suárez]
371. Round of 16	21.07.2021	Buenos Aires	River Plate	2-0	Argentinos Juniors	[Romero (2)]
372. Quarterfinals	11.08.2021	Buenos Aires	River Plate	0-1	Atlético Mineiro
373. Quarterfinals	18.08.2021	Belo Horizonte	River Plate	0-3	Atlético Mineiro
 
 
 
 
				      
			
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			      643  373  181  100   92  616  390		
 
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Boca Juniors			       35   28    9    8   11   26   32
Independiente			       32   18    8    8    2   23   11
Peñarol [Uru]			       22   15    6    4    5   23   21
Guaraní [Par]			       20    8    6    2    0   17    4
Oriente Petrolero [Bol]		       16    6    5    1    0   22    3
Emelec [Ecu]			       16    8    5    1    2   14    8
Sporting Cristal [Per]		       15    6    5    0    1   17   10
Liga Deportiva Universitaria [Ecu]     15   10    4    3    3   14    9
Alianza Lima [Per]		       14    6    4    2    0   12    4
Atlético Junior [Col]		       14    6    4    2    0   10    3
The Strongest [Bol]		       13    6    4    1    1   18    7
Nacional [Uru]			       13    6    4    1    1   12    6
Libertad [Par]			       13    8    4    1    3   13   10
Colón				       12    4    4    0    0   11    4
Independiente Santa Fe [Col]	       12    6    3    3    0    9    3
Corinthians [Bra]		       12    4    4    0    0   10    5
América [Col]			       12    6    4    0    2    8    7		
Deportivo Cali [Col]		       12    8    4    0    4   10   10
Universitario [Per]		       11    6    3    2    1   15    8
Cerro Porteño [Par]		       11    6    3    2    1   10    4
Bolivar [Bol]			       11    6    3    2    1   10    8
Jorge Wilstermann [Bol]		       10    6    3    1    2   14    6
El Nacional [Ecu]		       10    6    3    1    2    9    7
Vélez Sarsfield 		       10    9    1    7    1    6    5
Barcelona [Ecu]				9    4    3    0    1    8    2
Universidad Católica [Chi]		9    4    3    0    1    8    4
Universidad de Chile [Chi]		8    4    2    2    0    7    4
Defensor Sporting [Uru]			8    4    2    2    0    5    3
América [Mex]				8    6    2    2    2    7    7
Cruzeiro [Bra]				8    7    2    2    3    8    9
Racing Club				8    8    1    5    2    8    9
Independiente Medellín [Col]		7    4    2    1    1   10    5
Colo Colo [Chi]				7    4    2    1    1    4    3
San Lorenzo				7    8    1    4    3    7   12
Binacional [Per]			6    2    2    0    0   14    0
31 de Octubre [Bol]			6    2    2    0    0   11    0
Universitario de La Paz [Bol]		6    2    2    0    0   11    0
Minerven [Ven]				6    2    2    0    0    7    1
Cerro [Uru]				6    2    2    0    0    6    0
Universidad San Martín [Per]		6    4    2    0    2    9    4
Trujillanos [Ven]			6    2    2    0    0    8    3
Corporación Tuluá [Col]			6    2    2    0    0    7    2
Atlético Chalaco [Per]			6    2    2    0    0    5    0
Montevideo Wanderers [Uru]		6    2    2    0    0    6    2
Deportivo Galicia [Ven]			6    2    2    0    0    5    1
Deportivo Italia [Ven]			6    2    2    0    0    5    1
Deportivo Lara [Ven]			6    2    2    0    0    5    1
Melgar [Per]				6    2    2    0    0    7    4
Tigre UANL [Mex]			6    4    1    3    0    6    3
Portuguesa [Ven]			6    2    2    0    0    4    1
Caracas FC [Ven]			6    4    2    0    2    7    5
Deportes Tolima [Col]			6    2    2    0    0    4    2
Rosario Central				6    2    2    0    0    4    2
Palmeiras [Bra]				6    4    2    0    2    3    6
Argentinos Juniors			6    5    1    3    1    3    3
São Paulo [Bra]				5    6    1    2    3    8   11
Palestino [Chi]				4    2    1    1    0    2    0
Atlas [Mex]				4    2    1    1    0    4    3
Banfield				4    2    1    1    0    4    3
Olmedo [Ecu]				4    2    1    1    0    4    3
Atletico Paranaense [Bra]		4    2    1    1    0    2    1
Olimpia [Par]				4    2    1    1    0    2    1
Atlético Nacional [Col]			4    4    1    1    2    4    5
Paulista FC [Bra] 			3    2    1    0    1    5    3
San José [Bol]				3    2    1    0    1    3    2
Once Caldas [Col]			3    2    1    0    1    4    4
Atlético Mineiro [Bra]			3    4    1    0    3    1    5
Santos Laguna [Mex]			3    2    1    0    1    2    2
Lanús					3    2    1    0    1    3    4
Nacional [Par]				3    2    1    0    1    3    4
Independiente del Valle [Ecu]		3    2    1    0    1    1    2
Estudiantes LP				3    4    1    0    3    2    5
Grêmio [Bra]				3    4    1    0    3    3    8
Internacional [Bra]			2    2    0    2    0    4    4
Deportivo Táchira [Ven]			2    2    0    2    0    2    2
Juan Aurich [Per]			2    2    0    2    0    2    2
Talleres				2    2    0    2    0    1    1
Flamengo [Bra]				2    5    0    2    3    5   11
Vasco da Gama [Bra]			1    2    0    1    1    1    2
Newell's Old Boys			1    2    0    1    1    0    1
Fluminense [Bra]			1    2    0    1    1    2    4 
Cruz Azul [Mex]				1    2    0    1    1    0    3
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Argentina			      129   94   30   39   25   98   92
Colombia			       76   40   23    7   10   66   41	
Peru				       66   30   20    6    4   81   32	
Bolivia				       65   30   20    5    5   89   26
Ecuador				       57   32   17    6    9   50   31
Uruguay 		               55   29   16    7    6   52   32		
Paraguay			       51   26   15    6    5   45   23	
Brazil				       50   44   13   11   20   52   69
Venezuela			       44   18   14    2    2   43   15		
Chile			               28   14    8    4    2   21   11		 
Mexico				       22   16    5    7    4   19   18	
 
 

Rosario Central    

12 participations: [Semifinals 1975,2001]
		   [Quarterfinals 2016]
		   [Round of 16 2000,2004]
		   [Group Stage 1971,1972,1974,1981,1987,2006,2019]
 
 
.Best win at home: 	21.02.2001   Rosario Central      6-0  Universitario [Per]
.Best win away: 	18.07.1987   Rosario Central	  3-0  Estudiantes Mérida [Ven]
.Worst loss at home: 	23.02.2006   Rosario Central	  0-2  Cerro Porteño [Par]
.Worst loss away: 	11.04.1974   Rosario Central	  0-4  Huracán
 
 
Matches Played:
 
	  Stage		  Date		   Place	    Team	 Score	    Team		Scorers
 
  1. Group Stage	19.02.1971	Buenos Aires	Rosario Central   1-2	Boca Juniors		[Mesiano]  
  2. Group Stage	23.02.1971	Lima		Rosario Central   2-1	Sporting Cristal	[Landucci - Gramajo]
  3. Group Stage	26.02.1971	Lima		Rosario Central   2-3	Universitario		[Villagra - Bóveda]
  4. Group Stage	16.03.1971	Rosario		Rosario Central	  2-2	Universitario		[Poy - Carrascosa]
  5. Group Stage	25.03.1971	Rosario		Rosario Central   4-0	Sporting Cristal	[Landucci - Mesiano - Zavagno - Bustos]
  6. Group Stage	not played	Rosario		Rosario Central  wp-lp  Boca Juniors
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
  7. Group Stage	16.02.1972	Rosario		Rosario Central	  2-2	Independiente		[Colman - Poy] 
  8. Group Stage	22.02.1972	Bogotá		Rosario Central   0-0	Independiente Santa Fe	
  9. Group Stage	24.02.1972	Medellín	Rosario Central   1-0	Atlético Nacional	[Gramajo]
 10. Group Stage	09.03.1972	Buenos Aires	Rosario Central   0-2	Independiente	
 11. Group Stage	21.03.1972	Rosario		Rosario Central   3-1	Atlético Nacional	[Bóveda - Zavagno - Landucci]
 12. Group Stage	23.03.1972	Rosario		Rosario Central   2-0	Independiente Santa Fe	[Colman(2)]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 13. Group Stage	28.02.1974	Rosario		Rosario Central   1-0	Huracán			[Solari]  
 14. Group Stage	12.03.1974	Rosario		Rosario Central   2-0	Colo Colo		[Carril - Cabral]
 15. Group Stage	19.03.1974	Santiago	Rosario Central   1-0	Unión Española		[Poy]
 16. Group Stage	21.03.1974	Santiago	Rosario Central   3-1	Colo Colo		[Killer - Kempes - Solari]
 17. Group Stage	26.03.1974	Buenos Aires	Rosario Central   0-1	Huracán	
 18. Group Stage	02.04.1974	Rosario		Rosario Central   4-0	Unión Española		[Kempes(2) - Cabral - Solari]
 19. 1st Place Playoff	11.04.1974	Buenos Aires	Rosario Central   0-4	Huracán		
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 20. Group Stage	28.02.1975	Rosario		Rosario Central   1-1	Newell's Old Boys	[Arias] 
 21. Group Stage	07.03.1975	Rosario		Rosario Central   2-1	Cerro Porteño		[Cabral - Pascuttini]
 22. Group Stage	14.03.1975	Rosario		Rosario Central   1-1	Olimpia			[Zavagno]
 23. Group Stage	21.03.1975	Rosario		Rosario Central   1-1	Newell's Old Boys	[Cabral] 
 24. Group Stage	04.04.1975	Asunción	Rosario Central   3-1	Cerro Porteño		[Kempes - Solari - Cabral]
 25. Group Stage	09.04.1975	Asunción	Rosario Central   0-0	Olimpia	
 26. 1st Place Playoff	11.04.1975	Rosario		Rosario Central   1-0	Newell's Old Boys	[Kempes]
 27. Semifinals		06.05.1975	Rosario		Rosario Central   2-0	Independiente		[Solari - Kempes]
 28. Semifinals		21.05.1975	Belo Horizonte	Rosario Central   0-2	Cruzeiro	
 29. Semifinals		30.05.1975	Buenos Aires	Rosario Central	  0-2	Independiente	
 30. Semifinals		03.06.1975	Rosario		Rosario Central	  3-1	Cruzeiro		[Kempes(2) - Cabral]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 31. Group Stage	18.03.1981	Rosario		Rosario Central	  0-1	River Plate		[Alonso]
 32. Group Stage	31.03.1981	Cali		Rosario Central	  0-1	Deportivo Cali	
 33. Group Stage	03.04.1981	Barranquilla	Rosario Central	  2-1	Atlético Junior		[Marchetti - Bacas]
 34. Group Stage	21.04.1981	Rosario		Rosario Central	  5-0	Atlético Junior		[Bacas - Orte(2) - Marchetti - García]
 35. Group Stage	24.04.1981	Rosario		Rosario Central   2-1	Deportivo Cali		[Marchetti - Orte]
 36. Group Stage	19.05.1981	Buenos Aires	Rosario Central   2-3	River Plate		[Marchetti - Bauza] 
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 37. Group Stage	18.07.1987	Mérida		Rosario Central   3-0	Estudiantes Mérida	[Gasparini(2) - H.Díaz]
 38. Group Stage	22.07.1987	San Cristobal	Rosario Central   0-0	Deportivo Táchira	
 39. Group Stage	01.08.1987	Rosario		Rosario Central   0-0	Independiente	
 40. Group Stage	05.08.1987	Rosario		Rosario Central   3-2	Deportivo Táchira	[Balbis - Bauza - H.Díaz]
 41. Group Stage	08.08.1987	Rosario		Rosario Central   5-2	Estudiantes Mérida	[Escudero - Galloni - H.Díaz(2) - Scalise]
 42. Group Stage	16.08.1987	Buenos Aires	Rosario Central	  1-3	Independiente		[Balbis] 
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 43. Group Stage	22.02.2000	Rosario		Rosario Central   3-1	Sporting Cristal	[Pizzi - Maceratesi - E.González]
 44. Group Stage	07.03.2000	Cali		Rosario Central   3-5	América			[Canals - Latorre(2)]
 45. Group Stage	14.03.2000	Rosario		Rosario Central   4-2	Atlético Colegiales	[Maceratesi(3) - E.González]
 46. Group Stage	23.03.2000	Lima		Rosario Central   3-3	Sporting Cristal	[Pizzi - Maceratesi - E.González]
 47. Group Stage	04.04.2000	Rosario		Rosario Central   3-3	América			[Gordillo - Pizzi - Maceratesi]
 48. Group Stage	19.04.2000	Asunción	Rosario Central   3-3	Atlético Colegiales	[Pierucci - García - Vespa]
 49. Round of 16	03.05.2000	Rosario		Rosario Central   3-2	Corinthians		[Pizzi - Capelletti - Maceratesi]
 50. Round of 16	09.05.2000	São Paulo 	Rosario Central[3]2-3[4]Corinthians		[Pizzi - Gordillo]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 51. Group Stage	07.02.2001	Barranquilla	Rosario Central   1-3	Atlético Junior		[P.Sánchez]
 52. Group Stage	21.02.2001	Rosario		Rosario Central   6-0	Universitario		[E.González(2) - Cuberas - Pizzi - Moreno y Fabianesi - De Bruno]
 53. Group Stage	08.03.2001	Rosario		Rosario Central   2-0	Vélez Sarsfield		[Pizzi - Maceratesi]
 54. Group Stage	20.03.2001	Lima		Rosario Central   1-1	Universitario		[E.González] 
 55. Group Stage	04.04.2001	Rosario		Rosario Central   1-0	Atlético Junior		[Cuberas]
 56. Group Stage	19.04.2001	Buenos Aires	Rosario Central	  2-0	Vélez Sarsfield		[Pizzi - Arias]
 57. Round of 16	08.05.2001	Calama		Rosario Central   3-2	Cobreloa		[Loeschbor - Cuberas - E.González]
 58. Round of 16	15.05.2001	Rosario		Rosario Central   1-1	Cobreloa		[De Bruno]
 59. Quarterfinals	22.05.2001	Rosario		Rosario Central   1-0	América			[Pizzi]
 60. Quarterfinals	29.05.2001	Cali 		Rosario Central[4]2-3[3]América			[Pizzi(2)]
 61. Semifinals		07.06.2001	Mexico D.F.	Rosario Central   0-2	Cruz Azul	
 62. Semifinals		14.06.2001	Rosario		Rosario Central   3-3	Cruz Azul		[Maceratesi(2) - Pizzi]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 63. Group Stage	05.02.2004	Asunción	Rosario Central	  2-0	Olimpia			[Belloso - Herrera]
 64. Group Stage	26.02.2004	Rosario 	Rosario Central	  1-1	Sporting Cristal	[Messera]
 65. Group Stage	04.03.2004	Rosario		Rosario Central	  2-0	Coritiba		[P.Sánchez - Herrera]
 66. Group Stage	10.03.2004	Curitiba	Rosario Central	  0-2	Coritiba		
 67. Group Stage	23.03.2004	Lima		Rosario Central	  1-4	Sporting Cristal	[Carbonari]
 68. Group Stage	13.04.2004	Rosario		Rosario Central	  2-1	Olimpia			[C.González - P.Sánchez]
 69. Round of 16	06.05.2004	Rosario		Rosario Central	  1-0	São Paulo 		[Belloso]
 70. Round of 16	12.05.2004	São Paulo 	Rosario Central[4]1-2[5]São Paulo 		[Herrera]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 71. Group Stage	09.02.2006	Medellín	Rosario Central	  0-1	Atlético Nacional
 72. Group Stage	23.02.2006	Rosario		Rosario Central   0-2   Cerro Porteño
 73. Group Stage	15.03.2006	São Paulo	Rosario Central	  0-0	Palmeiras
 74. Group Stage	23.03.2006	Rosario		Rosario Central	  2-2	Palmeiras		[Ruben - Ledesma]
 75. Group Stage	06.04.2006	Asunción	Rosario Central	  3-1	Cerro Porteño		[Salcedo - Ruben(2)]
 76. Group Stage	13.04.2006	Rosario		Rosario Central	  1-2	Atlético Nacional	[Villagra]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 77. Group Stage	25.02.2016	Rosario		Rosario Central	  1-1	Nacional		[Larrondo]
 78. Group Stage	03.03.2016	São Paulo	Rosario Central	  0-2	Palmeiras
 79. Group Stage	09.03.2016	Rosario		Rosario Central	  4-1	River Plate [Uru]	[G.Herrera - Ruben (3)]
 80. Group Stage	17.03.2016	Montevideo	Rosario Central	  3-1	River Plate [Uru]	[Donatti - Aguirre - Cervi]
 81. Group Stage	06.04.2016	Rosario		Rosario Central	  3-3	Palmeiras		[Donatti - Cervi - Ruben]	
 82. Group Stage	14.04.2016	Montevideo	Rosario Central	  2-0	Nacional		[Donatti - G.Herrera]
 83. Round of 16	27.04.2016	Porto Alegre	Rosario Central	  1-0	Grêmio			[Ruben]
 84. Round of 16	05.05.2016	Rosario 	Rosario Central	  3-0	Grêmio			[Ruben (2) - Donatti]
 85. Quarterfinals	12.05.2016	Rosario 	Rosario Central	  1-0	Atlético Nacional	[Montoya]
 86. Quarterfinals	19.05.2016	Medellín	Rosario Central	  1-3	Atlético Nacional	[Ruben]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 87. Group Stage	06.03.2019	Rosario		Rosario Central	  1-1	Grêmio			[Zampedri]
 88. Group Stage	13.03.2019	Santiago	Rosario Central	  1-2	Universidad de Chile	[Vergara]
 89. Group Stage	04.04.2019	Asunción	Rosario Central	  0-2	Libertad
 90. Group Stage	10.04.2019	Porto Alegre	Rosario Central	  1-3	Grêmio			[Aguirre]
 91. Group Stage	24.04.2019	Rosario		Rosario Central	  1-1	Universidad de Chile	[Fuenzalida o/g]
 92. Group Stage	08.05.2019	Rosario 	Rosario Central	  2-1	Libertad		[Pereyra - Riaño]
 
 
 	
 
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			      151   92   43   22   27  155  119
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Sporting Cristal [Per]		       11    6    3    2    1   14   10
Atlético Junior [Col]			9    4    3    0    1    9    4
Cerro Porteño [Par]			9    4    3    0    1    8    5
Atlético Nacional [Col]			9    6    3    0    3    7    7
Olimpia [Par]				8    4    2    2    0    5    2
Grêmio [Bra]				7    4    2    1    1    6    4
Estudiantes Mérida [Ven]		6    2    2    0    0    8    2
River Plate [Uru]			6    2    2    0    0    7    2
Unión Española [Chi]			6    2    2    0    0    5    0
Colo Colo [Chi]				6    2    2    0    0    5    1
Vélez Sarsfield				6    2    2    0    0    4    0
Universitario [Per]			5    4    1    2    1   11    6
Newell's Old Boys			5    3    1    2    0    3    2		
Independiente				5    6    1    2    3    5    9
Atlético Colegiales [Par]		4    2    1    1    0    7    5
Nacional [Uru]				4    2    1    1    0    3    1
Independiente Santa Fe [Col]		4    2    1    1    0    2    0
Cobreloa [Chi]				4    2    1    1    0    4    3
Deportivo Táchira [Ven]			4    2    1    1    0    3    2
América [Col]				4    4    1    1    2    9   11
Corinthians [Bra]			3    2    1    0    1    5    5
Cruzeiro [Bra]				3    2    1    0    1    3    3
Deportivo Cali [Col]			3    2    1    0    1    2    2
Coritiba FC [Bra]			3    2    1    0    1    2    2
São Paulo [Bra]				3    2    1    0    1    2    2
Libertad [Par]				3    2    1    0    1    2    3
Boca Juniors				3    2    1    0    1    1    2
Palmeiras [Bra]				3    4    0    3    1    5    7
Huracán 				3    3    1    0    2    1    5
Universidad de Chile [Chi]		1    2    0    1    1    2    3
Cruz Azul [Mex]				1    2    0    1    1    3    5
River Plate				0    2    0    0    2    2    4
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Colombia			       29   18    9    2    7   29   24
Paraguay			       24   12    7    3    2   22   15
Brazil				       22   16    6    4    6   23   23
Argentina			       22   18    6    4    8   16   22			
Chile				       17    8    5    2    1   16    7
Peru				       16   10    4    4    2   25   16
Venezuela			       10    4    3    1    0   11    4
Uruguay				       10    4    3    1    0   10    3
Mexico					1    2    0    1    1    3    5
 
 
 

San Lorenzo de Almagro    

17 participations: [Champion 2014]
		   [Semifinals 1960,1973,1988]
		   [Quarterfinals 1992,1996,2008,2017]
		   [Round of 16 2019]
		   [Group Stage 2000,2001,2002,2005,2009,2015,2016]
 		   [Qualifying Round 3 2021]
  
 
.Best win at home: 	30.07.2014   San Lorenzo          5-0  Bolivar [Bol]
.Best win away: 	26.02.1992   San Lorenzo	  6-0  Newell's Old Boys
.Worst loss at home: 	09.04.2002   San Lorenzo	  0-2  Peñarol [Uru]
.Worst loss away: 	13.03.1992   San Lorenzo	  0-4  Universidad Católica [Chi]
			13.05.1992   San Lorenzo	  0-4  Newell's Old Boys
			08.03.2017   San Lorenzo	  0-4  Flamengo [Bra]
 
 
 
Matches Played:
 
  	Stage		  Date		   Place	    Team	Score	    Team		Scorers
 
  1. First Round	20.04.1960	Buenos Aires	San Lorenzo	3-0	Bahía			[Rossi - Ruiz - Sanfilippo]
  2. First Round	03.05.1960	Salvador	San Lorenzo	2-3	Bahía			[Sanfilippo(2)]
  3. Semifinals		18.05.1960	Montevideo	San Lorenzo	1-1	Peñarol			[Boggio]
  4. Semifinals		24.05.1960	Buenos Aires	San Lorenzo	0-0	Peñarol	
  5. Semifinals		29.05.1960	Montevideo	San Lorenzo	1-2	Peñarol			[Sanfilippo]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
  6. Group Stage	25.02.1973	Cochabamba	San Lorenzo	0-1	Jorge Wilstermann	
  7. Group Stage	28.02.1973	Sta.Cruz	San Lorenzo	3-0	Oriente Petrolero	[Cocco(2) - Irigoyen]
  8. Group Stage	13.03.1973	Buenos Aires	San Lorenzo	1-0	River Plate		[Ayala]
  9. Group Stage	20.03.1973	Buenos Aires	San Lorenzo	4-0	Oriente Petrolero	[Ayala(2) - P.González - Heredia]
 10. Group Stage	22.03.1973	Buenos Aires	San Lorenzo	3-0	Jorge Wilstermann	[Ayala(2) - Veglio]
 11. Group Stage	27.03.1973	Buenos Aires	San Lorenzo	4-0	River Plate		[Figueroa(3) - Heredia]
 12. Semifinals		11.04.1973	Bogotá		San Lorenzo	0-0	Millonarios	
 13. Semifinals		24.04.1973	Buenos Aires	San Lorenzo	2-0	Millonarios		[Piris - Cocco]
 14. Semifinals		02.05.1973	Buenos Aires	San Lorenzo	2-2	Independiente		[Ayala - Cocco] 
 15. Semifinals		09.05.1973	Buenos Aires	San Lorenzo	0-1	Independiente		
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 16. Group Stage	06.07.1988	Rosario		San Lorenzo	0-0	Newell's Old Boys	
 17. Group Stage	13.07.1988	Guayaquil	San Lorenzo	0-2	Barcelona	
 18. Group Stage	16.07.1988	Guayaquil	San Lorenzo	2-1	Filanbanco		[Ortega Sánchez - Ferreyra]
 19. Group Stage	21.07.1988	Buenos Aires	San Lorenzo	0-0	Newell's Old Boys	
 20. Group Stage	28.07.1988	Buenos Aires	San Lorenzo	2-1	Barcelona		[Giunta - Ferreyra]
 21. Group Stage	02.08.1988	Buenos Aires	San Lorenzo	2-0	Filanbanco		[Ahmed - Ferreyra]
 22. 1st Place Playoff	07.08.1988	Rosario		San Lorenzo	0-1	Newell's Old Boys		
 23. Quarterfinals	07.09.1988	Buenos Aires	San Lorenzo	1-1	Guaraní (Bra)		[Ortega Sánchez]
 24. Quarterfinals	14.09.1988	São Paulo 	San Lorenzo	1-0	Guaraní (Bra)		[Acosta]
 25. Quarterfinals	21.09.1988	Montevideo	San Lorenzo	0-0	Peñarol	
 26. Quarterfinals	28.09.1988	Buenos Aires	San Lorenzo	1-0	Peñarol			[Ortega Sánchez]
 27. Semifinals		05.10.1988	Rosario		San Lorenzo	0-1	Newell's Old Boys	
 28. Semifinals		12.10.1988	Buenos Aires	San Lorenzo	1-2	Newell's Old Boys	[Marchi] 
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 29. Group Stage	26.02.1992	Rosario		San Lorenzo	6-0	Newell's Old Boys	[Acosta(3) - Ponce - Rossi - Aguilar]
 30. Group Stage	03.03.1992	Buenos Aires	San Lorenzo	1-0	Colo Colo		[Acosta]
 31. Group Stage	06.03.1992	Buenos Aires	San Lorenzo	3-0	Coquimbo Unido		[Rinaldi - Gorosito - Acosta]
 32. Group Stage	13.03.1992	Santiago	San Lorenzo	0-4	Universidad Católica	
 33. Group Stage	25.03.1992	Buenos Aires	San Lorenzo	0-1	Newell's Old Boys	[Zamora]
 34. Group Stage	31.03.1992	Santiago	San Lorenzo	0-1	Colo Colo	
 35. Group Stage	03.04.1992	Coquimbo	San Lorenzo	1-0	Coquimbo Unido		[Gorosito]
 36. Group Stage	07.04.1992	Buenos Aires	San Lorenzo	2-2	Universidad Católica	[Matosas - Rossi]
 37. Round of 16	29.04.1992	Buenos Aires	San Lorenzo	2-0	Valdez			[Gorosito(2)]
 38. Round of 16	05.05.1992	Guayaquil	San Lorenzo	0-2	Valdez	
 39. Quarterfinals	13.05.1992	Rosario		San Lorenzo	0-4	Newell's Old Boys		
 40. Quarterfinals	20.05.1992	Buenos Aires	San Lorenzo	1-1	Newell's Old Boys	[Simionato] 
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 41. Group Stage	13.03.1996	Buenos Aires	San Lorenzo	1-1	River Plate		[Netto] 
 42. Group Stage	18.03.1996	Puerto Ordaz	San Lorenzo	2-2	Minerven		[Netto - Biaggio]
 43. Group Stage	21.03.1996	Caracas		San Lorenzo	1-1	Caracas FC		[Bernuncio]
 44. Group Stage	03.04.1996	Buenos Aires	San Lorenzo	0-0	River Plate		
 45. Group Stage	09.04.1996	Buenos Aires	San Lorenzo	4-0	Minerven		[Biaggio(2) - González - Monserrat]
 46. Group Stage	16.04.1996	Buenos Aires	San Lorenzo	5-1	Caracas FC		[Biaggio - Monserrat(2) - Silas - Rivadero]
 47. Round of 16	02.05.1996	Buenos Aires	San Lorenzo	3-2	Peñarol			[Arbarello - Ruggeri - Biaggio]
 48. Round of 16	09.05.1996	Montevideo	San Lorenzo	5-1	Peñarol			[Biaggio(2) - Monserrat(2) - Arbarello]
 49. Quarterfinals	15.05.1996	Buenos Aires	San Lorenzo	1-2	River Plate		[Ruggeri] 
 50. Quarterfinals	22.05.1996	Buenos Aires	San Lorenzo	1-1	River Plate		[Ruggeri] 
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 51. Group Stage	22.02.2000	Buenos Aires	San Lorenzo	3-0	Universitario		[A.López - Franco - Tuzzio]
 52. Group Stage	02.03.2000	Barranquilla	San Lorenzo	1-3	Atlético Junior		[Coria]
 53. Group Stage	07.03.2000	Buenos Aires	San Lorenzo	2-2	Cerro Porteño		[Romeo - Pusineri]
 54. Group Stage	16.03.2000	Lima		San Lorenzo	1-1	Universitario		[Ameli]
 55. Group Stage	21.03.2000	Buenos Aires	San Lorenzo	2-0	Atlético Junior		[Pusineri - A.López]
 56. Group Stage	06.04.2000	Asunción	San Lorenzo	1-3	Cerro Porteño		[Moreno] 
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 57. Group Stage	07.02.2001	Cochabamba	San Lorenzo	2-4	Jorge Wilstermann	[Romagnoli - Portocarrero]
 58. Group Stage	01.03.2001	Buenos Aires	San Lorenzo	2-1	Deportes Concepción	[L.Rodriguez - Abreu]
 59. Group Stage	13.03.2001	Montevideo	San Lorenzo	0-1	Nacional	
 60. Group Stage	03.04.2001	Buenos Aires	San Lorenzo	2-0	Jorge Wilstermann	[Quinteros - Abreu]
 61. Group Stage	17.04.2001	Concepción	San Lorenzo	2-3	Deportes Concepción	[Abreu - Estevez]
 62. Group Stage	03.05.2001	Buenos Aires	San Lorenzo	1-1	Nacional		[Meneses o/g]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 63. Group Stage	05.02.2002	Potosí		San Lorenzo	0-1	Real Potosí	
 64. Group Stage	26.02.2002	Buenos Aires	San Lorenzo	1-0	El Nacional		[Acosta]
 65. Group Stage	06.03.2002	Montevideo	San Lorenzo	0-1	Peñarol	
 66. Group Stage	12.03.2002	Buenos Aires	San Lorenzo	5-1	Real Potosí		[Acosta - Capria - Sarría - Estevez - Franco]
 67. Group Stage	19.03.2002	Quito		San Lorenzo	0-3	El Nacional	
 68. Group Stage	09.04.2002	Buenos Aires	San Lorenzo	0-2	Peñarol	
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 69. Group Stage	24.02.2005	Manizales	San Lorenzo	0-0	Once Caldas
 70. Group Stage	09.03.2005	Buenos Aires	San Lorenzo	0-0	Cobreloa
 71. Group Stage	23.03.2005	Guadalajara	San Lorenzo	1-2	Guadalajara		[W.García]
 72. Group Stage	05.04.2005	Buenos Aires	San Lorenzo	0-0	Guadalajara
 73. Group Stage	26.04.2005	Calama		San Lorenzo	0-2 	Cobreloa
 74. Group Stage	05.05.2005	Buenos Aires	San Lorenzo	0-1	Once Caldas
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 75. Group Stage	12.02.2008	Caracas		San Lorenzo	0-2	Caracas FC 
 76. Group Stage	21.02.2008	Buenos Aires 	San Lorenzo	0-0	Cruzeiro
 77. Group Stage	11.03.2008	Potosí		San Lorenzo	3-2	Real Potosí		[Romeo - Chavez - Torres]
 78. Group Stage	25.03.2008	Buenos Aires	San Lorenzo	1-0	Real Potosí		[A.González]
 79. Group Stage	03.04.2008	Ipatinga	San Lorenzo	1-3	Cruzeiro		[Silvera]
 80. Group Stage	16.04.2008	Buenos Aires	San Lorenzo	3-0	Caracas FC		[Bergessio - Rosales o/g - Silvera]
 81. Round of 16	30.04.2008	Buenos Aires	San Lorenzo	2-1	River Plate		[Silvera - A.González]
 82. Round of 16	08.05.2008	Buenos Aires	San Lorenzo	2-2	River Plate		[Bergessio (2)]
 83. Quarterfinals	15.05.2008	Buenos Aires	San Lorenzo	1-1	Liga D.U.Quito		[A.González]
 84. Quarterfinals	22.05.2008	Quito		San Lorenzo  [3]1-1[5]	Liga D.U.Quito		[Bergessio]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 85. Group Stage	11.02.2009	Buenos Aires	San Lorenzo	4-1	San Luis		[Silvera (2)- Bergessio - Barrientos]
 86. Group Stage	19.02.2009	Lima		San Lorenzo	0-1	Universitario	
 87. Group Stage	05.03.2009	Asunción	San Lorenzo	0-2	Libertad	
 88. Group Stage	18.03.2009	Buenos Aires	San Lorenzo	0-1	Libertad	
 89. Group Stage	08.04.2009	San Luis	San Lorenzo	0-2	San Luis
 90. Group Stage	28.04.2009	Buenos Aires	San Lorenzo	2-0	Universitario		[Calheira o/g - A.Gómez]	
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 91. Group Stage	11.02.2014	Río de Janeiro	San Lorenzo	0-2	Botafogo
 92. Group Stage	27.02.2014	Buenos Aires	San Lorenzo	1-0	Independ. del Valle 	[A.Correa]
 93. Group Stage	12.03.2014	Buenos Aires	San Lorenzo	1-1	Unión Española		[Matos]
 94. Group Stage	20.03.2014	Santiago	San Lorenzo	0-1	Unión Española
 95. Group Stage	27.03.2014	Quito		San Lorenzo	1-1	Independ. del Valle	[Blandi]
 96. Group Stage	09.04.2014	Buenos Aires	San Lorenzo	3-0	Botafogo		[Villalba - I.Piatti]
 97. Round of 16	23.04.2014	Buenos Aires	San Lorenzo	1-0	Grêmio			[A.Correa]
 98. Round of 16	30.04.2014	Porto Alegre	San Lorenzo  [4]0-1[2]	Grêmio		
 99. Quarterfinals	07.05.2014	Buenos Aires	San Lorenzo	1-0	Cruzeiro		[Gentiletti]
100. Quarterfinals	14.05.2014	Belo Horizonte	San Lorenzo	1-1	Cruzeiro		[I.Piatti]
101. Semifinals		23.07.2014	Buenos Aires	San Lorenzo	5-0	Bolívar			[Matos - E.Mas (2)- Mercier - Buffarini]
102. Semifinals		30.07.2014	La Paz		San Lorenzo	0-1	Bolívar
103. Final		06.08.2014	Asunción	San Lorenzo	1-1	Nacional (Par.)		[Matos]
104. Final		13.08.2014	Buenos Aires	San Lorenzo	1-0	Nacional (Par.)		[Ortigoza]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
105. Group Stage	19.02.2015	Montevideo	San Lorenzo	2-1	Danubio			[Matos - Cetto]
106. Group Stage	04.03.2015	Buenos Aires	San Lorenzo	0-1	Corinthians
107. Group Stage	18.03.2015	São Paulo	San Lorenzo	0-1	São Paulo
108. Group Stage	01.04.2015	Buenos Aires	San Lorenzo	1-0	São Paulo		[Cauteruccio]
109. Group Stage	16.04.2015	São Paulo	San Lorenzo	0-0	Corinthians
110. Group Stage	22.04.2015	Buenos Aires	San Lorenzo	0-1	Danubio
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
111. Group Stage	23.02.2016	Quito		San Lorenzo	0-2	Liga D.U.Quito
112. Group Stage	02.03.2016	Buenos Aires	San Lorenzo	1-1	Toluca			[Ortigoza]
113. Group Stage	09.03.2016	Porto Alegre	San Lorenzo	1-1	Grêmio			[Cauteruccio]
114. Group Stage	15.03.2016	Buenos Aires	San Lorenzo	1-1	Grêmio			[Ortigoza]
115. Group Stage	12.04.2016	Toluca		San Lorenzo	1-2	Toluca			[Blandi]
116. Group Stage	19.04.2016	Buenos Aires	San Lorenzo	1-1	Liga D.U.Quito		[E.Avila]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
117. Group Stage	08.03.2017	Río de Janeiro	San Lorenzo	0-4	Flamengo
118. Group Stage	15.03.2017	Buenos Aires	San Lorenzo	0-1	Atlético Paranaense
119. Group Stage	12.04.2017	Santiago	San Lorenzo	1-1	Universidad Católica	[Blandi]
120. Group Stage	25.04.2017	Buenos Aires	San Lorenzo	2-1	Universidad Católica	[Blandi - Barrios]
121. Group Stage	03.05.2017	Curitiba	San Lorenzo	3-0	Atlético Paranaense	[Díaz - Blandi - Botta]
122. Group Stage	17.05.2017	Buenos Aires	San Lorenzo	2-1	Flamengo		[Angeleri - Belluschi]
123. Round of 16	06.07.2017	Guayaquil	San Lorenzo	1-0	Emelec			[Belluschi]
124. Round of 16	10.08.2017	Buenos Aires	San Lorenzo  [5]0-1[4]	Emelec
125. Quarterfinals	13.09.2017	Buenos Aires	San Lorenzo	2-0	Lanús			[Blandi (2)]
126. Quarterfinals	21.09.2017	Lanús		San Lorenzo  [3]0-2[4]	Lanús
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
127. Group Stage	05.03.2019	Arequipa	San Lorenzo	0-0	Melgar
128. Group Stage	13.03.2019	Buenos Aires	San Lorenzo	1-0	Atlético Junior		[Martínez]
129. Group Stage	02.04.2019	Buenos Aires	San Lorenzo	1-0	Palmeiras		[Herrera]
130. Group Stage	09.04.2019	Buenos Aires	San Lorenzo	2-0	Melgar			[Rodríguez - Barrios]
131. Group Stage	25.04.2019	Barranquilla	San Lorenzo	0-1	Atlético Junior
132. Group Stage	08.05.2019	São Paulo	San Lorenzo	0-1	Palmeiras
133. Round of 16	24.07.2019	Buenos Aires	San Lorenzo	0-0	Cerro Porteño	
134. Round of 16	31.07.2019	Asunción	San Lorenzo	1-2	Cerro Porteño		[Bareiro]	
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
135. Qualif.Round 2 	10.03.2021	Santiago	San Lorenzo	1-1	Universidad de Chile	[Di Santo]
136. Qualif.Round 2 	17.03.2021	Buenos Aires	San Lorenzo	2-0	Universidad de Chile	[Di Santo - A.Romero]
137. Qualif.Round 3	06.04.2021	Buenos Aires	San Lorenzo	1-3	Santos			[A.Romero]
138. Qualif.Round 3	13.04.2021	São Paulo	San Lorenzo	2-2	Santos			[Di Santo - A.Romero]
 
 
 
 
	
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			      189  138   50   39   49  167  138
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
River Plate			       13    8    3    4    1   12    7	
Peñarol [Uru]			       12    9    3    3    3   11    9
Real Potosí [Bol]			9    4    3    0    1    9    4
Caracas FC [Ven]			7    4    2    1    1    9    4
Universitario [Per]			7    4    2    1    1    6    2	
Oriente Petrolero [Bol]			6    2    2    0    0    7    0
Coquimbo Unido [Chi]			6    2    2    0    0    4    0
Filanbanco [Ecu]			6    2    2    0    0    4    1
Jorge Wilstermann [Bol]			6    4    2    0    2    7    5
Atlético Junior [Col]			6    4    2    0    2    4    4
Newell's Old Boys			6    9    1    3    5    8   10
Grêmio [Bra]				5    4    1    2    1    3    3
Cruzeiro [Bra]				5    4    1    2    1    3    4
Universidad Católica [Chi]		5    4    1    2    1    5    8
Minerven [Ven]				4    2    1    1    0    6    2
Universidad de Chile [Chi]		4    2    1    1    0    3    1
Melgar [Per]				4    2    1    1    0    2    0
Millonarios [Col]			4    2    1    1    0    2    0
Guaraní [Bra]				4    2    1    1    0    2    1
Independiente del Valle [Ecu]		4    2    1    1    0    2    1
Nacional [Par]				4    2    1    1    0    2    1
Bolivar [Bol]				3    2    1    0    1    5    1
Bahía [Bra]				3    2    1    0    1    5    3
Atlético Paranaense [Bra]		3    2    1    0    1    3    1
San Luis [Mex]				3    2    1    0    1    4    3
Botafogo [Bra]				3    2    1    0    1    3    2
Deportes Concepción [Chi]		3    2    1    0    1    4    4
Danubio [Uru]				3    2    1    0    1    2    2
Lanús					3    2    1    0    1    2    2
Valdez [Ecu]				3    2    1    0    1    2    2
Colo Colo [Chi]				3    2    1    0    1    1    1
Emelec [Ecu]				3    2    1    0    1    1    1
Palmeiras [Bra]				3    2    1    0    1    1    1
São Paulo [Bra]				3    2    1    0    1    1    1
Barcelona [Ecu]				3    2    1    0    1    2    3
El Nacional [Ecu]			3    2    1    0    1    1    3
Liga Deportiva Universitaria [Ecu]	3    4    0    3    1    3    5
Flamengo [Bra]				3    2    1    0    1    2    5
Cerro Porteño [Par]			2    4    0    2    2    4    7
Independiente				1    2    0    1    1    2    3
Toluca [Mex]				1    2    0    1    1    2    3 
Guadalajara [Mex]			1    2    0    1    1    1    2
Nacional [Uru]				1    2    0    1    1    1    2
Unión Española [Chi]			1    2    0    1    1    1    2
Corinthians [Bra]			1    2    0    1    1    0    1
Once Caldas [Col]			1    2    0    1    1    0    1
Santos [Bra]				1    2    0    1    1    3    5
Cobreloa [Chi]				1    2    0    1    1    0    2
Libertad [Par]				0    2    0    0    2    0    3
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Brazil				       34   26    9    7   10   26   27
Ecuador				       25   16    7    4    5   15   16	
Bolivia				       24   12    8    0    4   28   10		
Argentina			       23   21    5    8    8   24   22		
Chile				       23   16    6    5    5   18   18		
Uruguay				       16   13    4    4    5   14   13
Venezuela			       11    6    3    2    1   15    6
Peru				       11    6    3    2    1    8    2
Colombia			       11    8    3    2    3    6    5
Paraguay				6    8    1    3    4    6   11
Mexico					5    6    1    2    3    7    8
 
 

Talleres (Córdoba)    

2 participations: [Group Stage 2002]
		  [Qualifying Round 3 2019]
 
.Best win at home: 	06.02.2019   Talleres (Córdoba)   2-0  São Paulo [Bra]
.Best win away: 	none
.Worst loss at home: 	21.03.2002   Talleres (Córdoba)	  0-1  América [Mex]
.Worst loss away: 	12.03.2002   Talleres (Córdoba)	  2-4  Corporación Tuluá [Col]
 
 
 
Matches Played:
 
  	Stage		  Date		 Place	        Team	       Score	    Team		Scorers
 
  1. Group Stage	06.02.2002	Mexico D.F.	Talleres	0-2	América (Mex.)	
  2. Group Stage	14.02.2002	Buenos Aires	Talleres	0-0	River Plate
  3. Group Stage	27.02.2002	Córdoba		Talleres	2-1	Corporación Tuluá	[Astudillo - Garay]
  4. Group Stage	12.03.2002	Pereira		Talleres	2-4	Corporación Tuluá	[Fernández - Astudillo]
  5. Group Stage	21.03.2002	Córdoba		Talleres	0-1	América (Mex.)	
  6. Group Stage	11.04.2002	Córdoba		Talleres	1-1	River Plate		[Astudillo]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
  7. Qualif.Round 2	06.02.2019	Córdoba		Talleres	2-0	São Paulo		[Ramírez - Pochettino]
  8. Qualif.Round 2  	13.02.2019	São Paulo	Talleres	0-0	São Paulo
  9. Qualif.Round 3  	20.02.2019	Córdoba		Talleres	2-2	Palestino		[Moreno - Ramírez]
 10. Qualif.Round 3	27.02.2019	Santiago	Talleres	1-2	Palestino		[Moreno]
 
 
 
 
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			       10   10    2    4    4   10   13
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
São Paulo [Bra]				4    2    1    1    0    2    0
Corporación Tuluá [Col]			3    2    1    0    1    4    5
River Plate				2    2    0    2    0    1    1
Palestino [Chi]				1    2    0    1    1    3    4
América [Mex]				0    2    0    0    2    0    3
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Brazil					4    2    1    1    0    2    0
Colombia				3    2    1    0    1    4    5
Argentina				2    2    0    2    0    1    1
Chile					1    2    0    1    1    3    4
Mexico					0    2    0    0    2    0    3
 


Tigre    

2 participations: [Round of 16 2013]
		  [Group Stage 2020]
 
.Best win at home: 	09.04.2013	Tigre		3-1     Sporting Cristal [Per]
.Best win away: 	29.01.2013	Tigre		3-0	Deportivo Anzoátegui [Ven]	
.Worst loss at home: 	21.02.2013   	Tigre		0-2     Libertad [Par]
			04.03.2020	Tigre		0-2	Palmeiras [Bra]
.Worst loss away: 	21.10.2020	Tigre		0-5	Palmeiras [Bra]
			
 
 
 
Matches Played:
 
  	Stage		  Date		 Place	        Team	       Score	    Team		Scorers
 
  1. Qualif.Round	22.01.2013	Victoria	Tigre		2-1	Deportivo Anzoátegui	[Peñalba - Leguizamón]
  2. Qualif.Round	29.01.2013	Puerto La Cruz	Tigre		3-0	Deportivo Anzoátegui	[Botta - Santander - Maggiolo]
  3. Group Stage	21.02.2013	Victoria	Tigre		0-2	Libertad
  4. Group Stage	28.02.2013	Lima		Tigre		0-2	Sporting Cristal
  5. Group Stage	06.03.2013	Victoria	Tigre		1-0	Palmeiras		[Peñalba]
  6. Group Stage	02.04.2013	São Paulo	Tigre		0-2	Palmeiras
  7. Group Stage	09.04.2013	Victoria	Tigre		3-1	Sporting Cristal	[Leguizamón - Pérez García - Botta]
  8. Group Stage	18.04.2013	Asunción	Tigre		5-3	Libertad		[Botta(2) - Pérez García (2) - Díaz]
  9. Round of 16	30.04.2013	Victoria	Tigre		2-1	Olimpia			[Peñalba - Pérez García]
 10. Round of 16	16.05.2013	Asunción	Tigre		0-2	Olimpia
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 11. Group Stage	04.03.2020	Victoria	Tigre		0-2	Palmeiras
 12. Group Stage	10.03.2020	La Paz		Tigre		0-2	Bolívar
 13. Group Stage	17.09.2020	Asunción	Tigre		1-4	Guaraní			[Magnín]
 14. Group Stage	22.09.2020	Victoria	Tigre		1-1	Bolívar			[Magnín]
 15. Group Stage	01.10.2020	Victoria	Tigre		1-3	Guaraní			[Magnín]
 16. Group Stage	21.10.2020	São Paulo	Tigre		0-5	Palmeiras

 

				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			       19   16    6    1    9   19   31
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Deportivo Anzoátegui [Ven]		6    2    2    0    0    5    1
Libertad [Par]				3    2    1    0    1    5    5
Sporting Cristal [Per]			3    2    1    0    1    3    3
Olimpia [Par]				3    2    1    0    1    2    3
Palmeiras [Bra]				3    4    1    0    3    1    9
Bolívar [Bol]				1    2    0    1    1    1    3
Guaraní [Par]				0    2    0    0    2    2    7
 
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Venezuela				6    2    2    0    0    5    1
Paraguay				6    6    2    0    4    9   15
Peru					3    2    1    0    1    3    3
Brazil					3    4    1    0    3    1    9
Bolivia					1    2    0    1    1    1    3
 
 
 
 

Vélez Sarsfield    

16 participations: [Champion 1994]
		   [Semifinals 1980,2011]
		   [Quarterfinals 1995,1999,2006,2012]
		   [Round of 16 1997,2007,2010,2013,2014,2021]
		   [Group Stage 2001,2002,2004]
 
 
.Best win at home: 	21.04.1999   Vélez Sarsfield      4-0   Universitario [Per]
		        15.04.2010   Vélez Sarsfield	  4-0   Deportivo Italia [Ven]
.Best win away: 	11.04.2006   Vélez Sarsfield 	  5-0   Rocha FC [Uru]
.Worst loss at home: 	19.04.2001   Vélez Sarsfield      0-2   Rosario Central
.Worst loss away: 	22.03.2001   Vélez Sarsfield	  0-4   Atlético Junior [Col]
 
 
 
Matches Played:
 
	  Stage		  Date		   Place	    Team	 Score	    Team		Scorers
 
  1. Group Stage	27.02.1980	Buenos Aires	Vélez Sarsfield   0-0	River Plate	
  2. Group Stage	01.03.1980	Lima		Vélez Sarsfield   2-0	Atlético Chalaco	[Castro - Damiano]
  3. Group Stage	14.03.1980	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  2-0	Sporting Cristal	[Damiano(2)]
  4. Group Stage	27.03.1980	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  5-2	Atlético Chalaco	[Sanabria(4) - Damiano]
  5. Group Stage	09.04.1980	Lima		Vélez Sarsfield	  1-0	Sporting Cristal	[Sanabria]
  6. Group Stage	25.04.1980	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  0-0	River Plate	
  7. 1st Place Playoff	28.04.1980	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  1-1	River Plate		[Damiano] 
  8. Semifinals		13.06.1980	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  0-1	Internacional	
  9. Semifinals		18.06.1980	Cali		Vélez Sarsfield	  0-0	América	
 10. Semifinals		25.06.1980	Porto Alegre	Vélez Sarsfield	  1-3	Internacional		[Lanao]
 11. Semifinals		16.07.1980	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  0-0	América	
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 12. Group Stage	13.02.1994	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  1-1	Boca Juniors		[Flores] 
 13. Group Stage	09.03.1994	Belo Horizonte	Vélez Sarsfield	  1-1	Cruzeiro		[Asad]
 14. Group Stage	17.03.1994	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  1-0	Palmeiras		[Asad]
 15. Group Stage	23.03.1994	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  2-1	Boca Juniors		[Asad - Basualdo] 
 16. Group Stage	31.03.1994	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  2-0	Cruzeiro		[Trotta - Asad]
 17. Group Stage	07.04.1994	São Paulo 	Vélez Sarsfield	  1-4	Palmeiras		[Pompei]
 18. Round of 16	21.04.1994	Montevideo	Vélez Sarsfield	  1-1	Defensor Sporting	[Almandoz]
 19. Round of 16	27.04.1994	Buenos Aires	Vélez Sarsfield[4]0-0[2]Defensor Sporting	
 20. Quarterfinals	27.04.1994	Puerto Ordaz	Vélez Sarsfield	  0-0	Minerven	
 21. Quarterfinals	03.08.1994	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  2-0	Minerven		[Flores - Asad]
 22. Semifinals		10.08.1994	Barranquilla	Vélez Sarsfield	  1-2	Atlético Junior		[Flores]
 23. Semifinals		17.08.1994	Buenos Aires	Vélez Sarsfield[5]2-1[4]Atlético Junior		[Bassedas - Flores]
 24. Final		24.08.1994	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  1-0	São Paulo 		[Asad]
 25. Final		31.08.1994	São Paulo 	Vélez Sarsfield[5]0-1[3]São Paulo 	
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 26. Round of 16	26.04.1995	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  3-0	Independiente		[Flores(2) - Bassedas]
 27. Round of 16	03.05.1995	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  2-2	Independiente		[Sánchez - Flores] 
 28. Quarterfinals	26.07.1995	Buenos Aires	Vélez Sarsfield   1-1	River Plate		[Zandoná] 
 29. Quarterfinals	02.08.1995	Buenos Aires	Vélez Sarsfield[3]0-0[5]River Plate	
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 30. Group Stage	19.02.1997	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  2-1	Racing Club		[Camps(2)] 
 31. Group Stage	26.02.1997	Quito		Vélez Sarsfield	  0-1	El Nacional	
 32. Group Stage	02.03.1997	Guayaquil	Vélez Sarsfield	  3-2	Emelec			[Camps(2) - Posse]
 33. Group Stage	12.03.1997	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  1-0	Racing Club		[Pellegrino]
 34. Group Stage	18.03.1997	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  3-0	El Nacional		[Morigi - Camps - Chilavert]
 35. Group Stage	04.04.1997	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  1-1	Emelec	Husaín
 36. Round of 16	23.04.1997	Lima		Vélez Sarsfield	  0-0	Sporting Cristal	
 37. Round of 16	08.05.1997	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  0-1	Sporting Cristal	
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 38. Group Stage	24.02.1999	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  1-1	River Plate		[Cardozo] 
 39. Group Stage	09.03.1999	Manizalez	Vélez Sarsfield	  0-0	Once Caldas	
 40. Group Stage	11.03.1999	Cali		Vélez Sarsfield	  0-1	Deportivo Cali	
 41. Group Stage	17.03.1999	Buenos Aires	Vélez Sarsfield   1-1	River Plate		[Morigi] 
 42. Group Stage	23.03.1999	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  1-0	Once Caldas		[D.Husaín]
 43. Group Stage	08.04.1999	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  3-0	Deportivo Cali		[Camps(2) - Pandolfi]
 44. Round of 16	14.04.1999	Lima		Vélez Sarsfield	  0-0	Universitario	
 45. Round of 16	21.04.1999	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  4-0	Universitario		[Chilavert - Camps - D.Husaín(2)]
 46. Quarterfinals	05.05.1999	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  0-2	River Plate		
 47. Quarterfinals	12.05.1999	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  1-0	River Plate		[Bassedas]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 48. Group Stage	06.02.2001	Lima		Vélez Sarsfield	  2-0	Universitario		[Castillo - Dominguez]
 49. Group Stage	22.02.2001	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  2-0	Atlético Junior		[Muller(2)]
 50. Group Stage	08.03.2001	Rosario		Vélez Sarsfield	  0-2	Rosario Central				
 51. Group Stage	22.03.2001	Barranquilla	Vélez Sarsfield	  0-4	Atlético Junior	
 52. Group Stage	05.04.2001	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  1-0	Universitario		[D.Husaín]
 53. Group Stage	19.04.2001	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  0-2	Rosario Central		
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 54. Group Stage	05.02.2002	Morelia		Vélez Sarsfield	  0-0	Morelia	
 55. Group Stage	26.02.2002	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  1-0	Sporting Cristal	[Nanni]
 56. Group Stage	05.03.2002	Montevideo	Vélez Sarsfield	  2-2	Nacional		[Nanni - F.Dominguez]
 57. Group Stage	13.03.2002	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  2-3	Morelia			[Nanni - F.Dominguez]
 58. Group Stage	20.03.2002	Lima		Vélez Sarsfield	  3-2	Sporting Cristal	[Nanni - F.Dominguez - Fuentes]
 59. Group Stage	11.04.2002	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  0-1	Nacional
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 60. Group Stage	10.02.2004	Buenos Aires	Vélez Sarsfield   1-1	UA Maracaibo		[C.García o/g]
 61. Group Stage	25.02.2004	Montevideo	Vélez Sarsfield   1-2	Fenix			[Bianchi]
 62. Group Stage	09.03.2004	Buenos Aires  	Vélez Sarsfield   2-0	Once Caldas             [Valdemarín - Zárate]
 63. Group Stage	17.03.2004	Manizales	Vélez Sarsfield   0-2	Once Caldas
 64. Group Stage	06.04.2004	Buenos Aires	Vélez Sarsfield   1-0 	Fenix			[S.Bianchi]
 65. Group Stage	22.04.2004	Maracaibo	Vélez Sarsfield   2-4	UA Maracaibo		[Pellegrino - Fuentes]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 66. Group Stage	07.02.2006	Quito		Vélez Sarsfield	  3-1	Liga D.U.Quito		[Somoza - Gracián - Zárate]
 67. Group Stage	14.02.2006	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  3-0	Rocha FC		[Centurión - Gracián - Castromán]
 68. Group Stage	07.03.2006	Lima		Vélez Sarsfield	  1-0	Universitario		[Gracián]
 69. Group Stage	14.03.2006	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  4-3	Universitario		[Bustamante - Escudero(2) - Zárate]
 70. Group Stage	11.04.2006	Maldonado	Vélez Sarsfield	  5-0   Rocha FC		[Ereros(3) - Zárate - Bustamante]	
 71. Group Stage	18.04.2006	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  2-2	Liga D.U.Quito		[Ereros - Centurión]
 72. Round of 16	27.04.2006	Rosario		Vélez Sarsfield	  4-2	Newell's Old Boys	[Zárate - Somoza(2) - Ereros]
 73. Round of 16	03.05.2006	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  2-2	Newell's Old Boys	[Somoza - Ocampo]
 74. Quarterfinals	09.05.2006	Guadalajara	Vélez Sarsfield	  0-0	Guadalajara
 75. Quarterfinals	20.07.2006	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  1-2	Guadalajara		[Batalla]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 76. Qualif.Round	30.01.2007	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  3-0   Danubio			[Zárate - Balvorín - Pellegrino]
 77. Qualif.Round	06.02.2007	Montevideo	Vélez Sarsfield	  2-1	Danubio			[Castromán - Moreno y Fabianesi]
 78. Group Stage	13.02.2007	Guayaquil	Vélez Sarsfield	  1-0	Emelec			[Bustamante]
 79. Group Stage	28.02.2007	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  1-1   Nacional		[Escudero]
 80. Group Stage	14.03.2007	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  3-0	Internacional		[Castromán - Escudero(2)]
 81. Group Stage	28.03.2007	Porto Alegre	Vélez Sarsfield	  0-0	Internacional		
 82. Group Stage	12.04.2007	Montevideo	Vélez Sarsfield	  0-2	Nacional	
 83. Group Stage	19.04.2007	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  1-0	Emelec			[Escudero]
 84. 8º Final		02.05.2007	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  0-3 	Boca Juniors
 85. 8º Final		09.05.2007	Buenos Aires    Vélez Sarsfield	  3-1   Boca Juniors		[Zárate(2)- Ocampo]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 86. Group Stage	10.02.2010	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  2-0	Cruzeiro		[Silva - J.M.Martínez]
 87. Group Stage	23.02.2010	Caracas		Vélez Sarsfield	  1-0	Deportivo Italia	[H.López]
 88. Group Stage	16.03.2010	Santiago 	Vélez Sarsfield	  1-1	Colo Colo		[Silva]
 89. Group Stage	25.03.2010	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  2-1	Colo Colo		[H.López - Silva]
 90. Group Stage	31.03.2010	Belo Horizonte	Vélez Sarsfield	  0-3	Cruzeiro
 91. Group Stage	15.04.2010	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  4-0	Deportivo Italia	[H.López(2)- V.Zapata - Papa]
 92. Round of 16	27.04.2010	Guadalajara	Vélez Sarsfield	  0-3	Guadalajara
 93. Round of 16	04.05.2010	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  2-0	Guadalajara		[Silva - R.Zárate]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 94. Group Stage	15.02.2011	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  3-0	Caracas FC		[Moralez - D.Ramirez - J.M.Martínez]
 95. Group Stage	03.03.2011	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  3-4	Universidad Católica	[Ortiz - A.Fernández - Papa]
 96. Group Stage	10.03.2011	Santiago	Vélez Sarsfield	  1-2	Unión Española		[D.Ramirez]
 97. Group Stage	24.03.2011	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  2-1	Unión Española		[Papa - Silva]
 98. Group Stage	07.04.2011	Santiago	Vélez Sarsfield	  0-0	Universidad Católica	
 99. Group Stage	14.04.2011	Caracas		Vélez Sarsfield	  3-0	Caracas FC		[Moralez - Silva(2)]
100. Round of 16	26.04.2011	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  3-0	Liga D.U.Quito		[A.Fernández(2) - Domínguez] 
101. Round of 16	05.05.2011	Quito		Vélez Sarsfield	  2-0	Liga D.U.Quito		[R.Alvarez - Bella]
102. Quarterfinals	12.05.2011	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  3-0	Libertad		[Moralez - J.M.Martínez(2)] 
103. Quarterfinals	18.05.2011	Asunción	Vélez Sarsfield	  4-2	Libertad		[Moralez(2) - Franco - A.Fernández]
104. Semifinals		26.05.2011	Montevideo	Vélez Sarsfield	  0-1	Peñarol			
105. Semifinals		02.06.2011	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  2-1	Peñarol			[Tobio - Silva]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
106. Group Stage	07.02.2012	Montevideo	Vélez Sarsfield	  3-0	Defensor Sporting	[Ramírez - Obolo - Domínguez]
107. Group Stage	22.02.2012	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  3-0	Guadalajara		[Obolo - Insúa(2)]
108. Group Stage	07.03.2012	Quito		Vélez Sarsfield	  0-3	Deportivo Quito	
109. Group Stage	22.03.2012	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  1-0	Deportivo Quito		[J.Martínez]
110. Group Stage	11.04.2012	Guadalajara	Vélez Sarsfield	  2-0	Guadalajara		[A.Fernández - Pratto]
111. Group Stage	17.04.2012	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  1-3	Defensor Sporting	[Insúa]
112. Round of 16	01.05.2012	Medellín	Vélez Sarsfield	  1-0	Atlético Nacional	[Bella]
113. Round of 16	08.05.2012	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  1-1	Atlético Nacional	[A.Fernández]
114. Quarterfinals	17.05.2012	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  1-0	Santos			[Obolo]
115. Quarterfinals	24.05.2012	Santos		Vélez Sarsfield[2]0-1[4]Santos	
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
116. Group Stage	12.02.2013	Guayaquil	Vélez Sarsfield	  0-1	Emelec
117. Group Stage	20.02.2013	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  3-0	Deportes Iquique	[Insúa - Rescaldani - Gago]
118. Group Stage	26.02.2013	Montevideo	Vélez Sarsfield	  1-0	Peñarol			[Pratto]
119. Group Stage	12.03.2013	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  3-1	Peñarol			[Bologna o/g - Insúa - Copete]
120. Group Stage	02.04.2013	Iquique		Vélez Sarsfield	  3-1	Deportes Iquique	[Domínguez - Romero - Copete]
121. Group Stage	09.04.2013	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  0-0	Emelec	
122. Round of 16	24.04.2013	Rosario		Vélez Sarsfield	  1-0	Newell's Old Boys	[Allione]
123. Round of 16	15.05.2013	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  1-2	Newell's Old Boys	[Ferreyra]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
124. Group Stage	11.02.2014	Lima		Vélez Sarsfield	  1-0	Universitario		[Canteros]
125. Group Stage	25.02.2014	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  2-0	Atlético Paranaense	[Tobio - Pratto]
126. Group Stage	11.03.2014	La Paz		Vélez Sarsfield	  0-2	The Strongest
127. Group Stage	18.03.2014	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  2-0	The Strongest		[Pratto - J.Correa]
128. Group Stage	26.03.2014	Curitiba	Vélez Sarsfield	  3-1	Atlético Paranaense	[Allione - Pratto - Canteros]
129. Group Stage	08.04.2014	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  1-0	Universitario		[Nanni]
130. Round of 16	23.04.2014	Asunción	Vélez Sarsfield	  0-1	Nacional (Par.)			
131. Round of 16	29.04.2014	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  2-2   Nacional (Par.)		[J.Correa (2)]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
132. Group Stage	20.04.2021	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  2-3	Flamengo		[Janson (2)]
133. Group Stage	27.04.2021	Quito		Vélez Sarsfield	  1-3	Liga D.U.Quito		[Galdames]
134. Group Stage	04.05.2021	La Calera	Vélez Sarsfield	  2-0	Unión La Calera		[Bouzat - Orellano]
135. Group Stage	13.05.2021	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  3-1	Liga D.U.Quito		[Almada - Janson - Mancuello]
136. Group Stage	19.05.2021	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  2-1	Unión La Calera		[Tarragona - Almada]
137. Group Stage	27.05.2021	Río de Janeiro	Vélez Sarsfield	  0-0	Flamengo		
138. Round of 16	14.07.2021	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  1-0	Barcelona		[Lucero]
139. Round of 16	21.07.2021	Guayaquil	Vélez Sarsfield	  1-3	Barcelona		[Lucero]
 
	     				
 
 
	
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			      246  139   71   33   35  199  127
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Universitario [Per]		       22    8    7    1    0   14    3
Liga Deportiva Universitaria [Ecu]     13    6    4    1    1   14    7
Sporting Cristal [Per]		       13    6    4    1    1    7    3
Emelec [Ecu]			       11    6    3    2    1    6    4
Guadalajara [Mex]		       10    6    3    1    2    8    5
River Plate			       10    9    1    7    1    5    6			
Peñarol [Uru]				9    4    3    0    1    6    3
Newell's Old Boys			7    4    2    1    1    8    6
Cruzeiro [Bra]				7    4    2    1    1    5    4
Once Caldas [Col]			7    4    2    1    1    3    2
Boca Juniors				7    4    2    1    1    6    6
Rocha FC [Uru]				6    2    2    0    0    8    0 
Caracas FC [Ven]			6    2    2    0    0    6    0
Atlético Chalaco [Per]			6    2    2    0    0    7    2
Libertad [Par]				6    2    2    0    0    7    2
Deportes Iquique [Chi]			6    2    2    0    0    6    1
Deportivo Italia [Ven]			6    2    2    0    0    5    0
Atlético Paranaense [Bra]		6    2    2    0    0    5    1
Danubio [Uru]				6    2    2    0    0    5    1
Unión La Calera [Chi]			6    2    2    0    0    4    1    	
Racing Club				6    2    2    0    0    3    1
Atlético Junior [Col]			6    4    2    0    2    5    7
Defensor Sporting [Uru]			5    4    1    2    1    5    4
Independiente				4    2    1    1    0    5    2
Minerven [Ven]				4    2    1    1    0    2    0
Colo Colo [Chi]				4    2    1    1    0    3    2
Atlético Nacional [Col]			4    2    1    1    0    2    1
Internacional [Bra]			4    4    1    1    2    4    4
Deportivo Cali [Col]			3    2    1    0    1    3    1
El Nacional [Ecu]			3    2    1    0    1    3    1
Unión Española [Chi]			3    2    1    0    1    3    3
Fenix [Uru]				3    2    1    0    1    2    2
The Strongest [Bol]			3    2    1    0    1    2    2
São Paulo [Bra]				3    2    1    0    1    1    1
Santos [Bra]				3    2    1    0    1    1    1
Barcelona [Ecu]				3    2    1    0    1    2    3
Palmeiras [Bra]				3    2    1    0    1    2    4
Deportivo Quito	[Ecu]			3    2    1    0    1    1    3
América [Col]				2    2    0    2    0    0    0
Nacional [Uru]				2    4    0    2    2    3    6
Universidad Católica [Chi]		1    2    0    1    1    3    4
Flamengo [Bra]				1    2    0    1    1    2    3
Morelia [Mex]				1    2    0    1    1    2    3
Nacional [Par]				1    2    0    1    1    2    3
UA Maracaibo [Ven]			1    2    0    1    1    3    5
Rosario Central				0    2    0    0    2    0    4
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Peru				       41   16   13    2    1   28    8
Argentina			       34   23    8   10    5   27   25
Ecuador				       33   18   10    3    5   26   18	
Uruguay				       31   18    9    4    5   29   16
Brazil				       27   18    8    3    7   20   18
Colombia			       22   14    6    4    4   13   11
Chile				       20   10    6    2    2   19   11  	
Venezuela			       17    8    5    2    1   16    5
Mexico				       11    8    3    2    3   10    8
Paraguay				7    4    2    1    1    9    5
Bolivia					3    2    1    0    1    2    2
 
 

About this document

Prepared and maintained by Pablo Ciullini for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Pablo Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)
Last updated: 23 Sep 2021

(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2004/21
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.