Argentinian clubs in Copa Sudamericana

 

General statistics

 
Overall participations:
 
   11  River Plate
   11  Independiente
   11  Lanús
   11  San Lorenzo de Almagro
   10  Boca Juniors
    8  Estudiantes LP
    8  Vélez Sarsfield
    7  Arsenal
    6  Argentinos Juniors
    6  Banfield
    5  Racing Club
    5  Rosario Central
    4  Colón (Santa Fe)
    4  Defensa y Justicia
    4  Gimnasia y Esgrima LP
    4  Newell's Old Boys
    3  Belgrano (Córdoba)
    3  Huracán
    3  Tigre
    2  Atlético Tucumán
    2  Godoy Cruz Antonio Tomba
    2  Unión (Santa Fe)
    1  Quilmes
    1  Talleres (Córdoba)
 
 
 
Participations by edition:
 
2002	Boca Juniors - Gimnasia y Esgrima LP - Racing Club - River Plate - San Lorenzo
2003    Boca Juniors - Colón - Independiente - River Plate - Rosario Central - San Lorenzo - Vélez Sarsfield
2004	Arsenal - Banfield - Boca Juniors - Quilmes - River Plate - San Lorenzo
2005	Banfield - Boca Juniors - Estudiantes LP - Newell's Old Boys - River Plate - Rosario Central - Vélez Sarsfield
2006    Banfield - Boca Juniors - Gimnasia y Esgrima LP - Lanús - River Plate - San Lorenzo - Vélez Sarsfield
2007	Arsenal - Boca Juniors - Estudiantes LP - Lanús - River Plate - San Lorenzo
2008	Argentinos Juniors - Arsenal - Boca Juniors - Estudiantes LP - Independiente - River Plate - San Lorenzo
2009	Boca Juniors - Lanús - River Plate - San Lorenzo - Tigre - Vélez Sarsfield
2010    Argentinos Juniors - Banfield - Estudiantes LP - Independiente - Newell's Old Boys - Vélez Sarsfield
2011    Argentinos Juniors - Arsenal - Estudiantes LP - Godoy Cruz AT - Independiente - Lanús - Vélez Sarsfield
2012	Argentinos Juniors - Boca Juniors - Colón (Santa Fe) - Independiente - Racing Club - Tigre
2013	Belgrano (Córdoba) - Lanús - Racing Club - River Plate - San Lorenzo - Vélez Sarsfield
2014	Boca Juniors - Estudiantes LP - Gimnasia y Esgrima LP - Godoy Cruz AT - Lanús - River Plate - Rosario Central
2015	Arsenal - Belgrano (Córdoba) - Huracán - Independiente - Lanús - River Plate - Tigre
2016	Banfield - Belgrano (Córdoba) - Estudiantes LP - Independiente - Lanús - San Lorenzo 
2017	Arsenal - Atlético Tucumán - Defensa y Justicia - Estudiantes LP - Gimnasia y Esgrima LP - Huracán - Independiente - Racing Club
2018	Banfield - Colón (Santa Fe) - Defensa y Justicia - Lanús - Newell's Old Boys - Rosario Central - San Lorenzo
2019	Argentinos Juniors - Colón (Santa Fe) - Defensa y Justicia - Independiente - Racing Club - Unión (Santa Fe)
2020	Argentinos Juniors - Atlético Tucumán - Defensa y Justicia - Huracán - Independiente - Lanús - Unión (Santa Fe) - Vélez Sarsfield
2021	Arsenal - Independiente - Lanús - Newell's Old Boys - Rosario Central - San Lorenzo - Talleres (Córdoba)
 
 
 
 
Trivia: 
 
.Most consecutive participations:   [8]
 
		     	Boca Juniors [2002,2003,2004,2005,2006,2007,2008,2009]
			River Plate  [2002,2003,2004,2005,2006,2007,2008,2009]
 
 
 
.Best win at home: 	20.08.2003   San Lorenzo         6-0   Deportivo Italchacao [Ven]
			06.10.2010   Newell's Old Boys   6-0   San José [Bol]
 
.Best win away: 	01.12.2020   Vélez Sarsfield	 5-1   Deportivo Cali [Col]
 
 
.Worst loss at home:    11.07.2017   Huracán		 1-5   Libertad [Par]
 
 
.Worst loss away:       08.10.2003   Independiente       0-4   River Plate	
			30.11.2005   Vélez Sarsfield	 0-4   Pumas UNAM [Mex]
			01.10.2009   Lanús		 0-4   LDU de Quito [Ecu]
			08.09.2011   Argentinos Juniors	 0-4   Vélez Sarsfield
 
 
.Match with most goals at home:  [7]
			
			02.09.2004   Banfield            3-4   Arsenal
			26.08.2015   Tigre		 2-5   Huracán
			11.05.2017   Arsenal		 6-1   Juan Aurich [Per]
			10.08.2021   Rosario Central	 3-4   Bragantino [Bra]
 
.Match with most goals away:     [7]
 
			02.09.2004   Banfield            3-4   Arsenal
		        26.08.2015   Tigre		 2-5   Huracán
 
 
 
 
General Table: [points are computed as: W:3 / D:1 / L:0]
 
    Overall Table 		      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga  
-------------------------------------------------------------------------
 1. Independiente		      121   70   34   19   17   97   72
 2. Lanús			       91   55   26   13   16   83   61
 3. San Lorenzo			       88   54   26   10   18   76   45
 4. River Plate			       73   50   19   16   15   64   47
 5. Arsenal (Sarandí)		       64   40   17   13   10   58   41
 6. Boca Juniors		       57   42   14   15   13   55   44
 7. Vélez Sarsfield		       56   42   15   11   16   50   49
 8. Colón (Santa Fe)		       42   25   13    3    9   38   23
 9. Estudiantes LP		       42   30   12    6   12   29   31
10. Defensa y Justicia		       39   23   11    6    6   28   18
11. Argentinos Juniors		       28   22    7    7    8   17   19
12. Huracán			       24   16    6    6    4   20   19
13. Rosario Central		       23   20    5    8    7   20   19
14. Racing Club			       22   18    5    7    6   18   20
15. Newell's Old Boys		       20   16    5    5    6   16   15
16. Banfield			       20   18    5    5    8   18   23
17. Tigre			       18   14    5    3    6   19   18
18. Gimnasia y Esgrima LP	       14   12    3    5    4   11   14
19. Atlético Tucumán		       10    6    3    1    2    8    6
20. Unión (Santa Fe)		       10    8    3    1    4    7    7
21. Belgrano (Córdoba)		       10    8    3    1    4    8   12
22. Talleres (Córdoba)			8    6    2    2    2    7    5	
23. Godoy Cruz AT			4    6    0    4    2    4    7		
24. Quilmes				1    2    0    1    1    0    2
-------------------------------------------------------------------------
    Total			      885  603  239  168  196  751  617
 
 
 
 
By countries and clubs:     
 
    		 		      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga  
-------------------------------------------------------------------------
 
  ARGENTINA			      313  232   81   70   81  238  238
------------------------------------------------------------------------- 
  San Lorenzo			       32   20    9    5    6   22   17
  River Plate			       29   24    7    8    9   17   24
  Estudiantes LP		       28   20    8    4    8   22   18
  Vélez Sarsfield		       27   14    8    3    3   18   11
  Argentinos Juniors		       22   12    6    4    2   15    7	 
  Independiente			       22   20    5    7    8   22   21
  Banfield			       19   12    5    4    3   16   13
  Boca Juniors			       19   14    4    7    3   14   14
  Lanús				       17   21    4    5   12   16   31
  Racing Club			       16    8    5    1    2   12    7
  Arsenal			       16   14    3    7    4   11   15  
  Belgrano			       10    6    3    1    2    9    5
  Tigre					9    6    3    0    3   10   10
  Rosario Central			9    8    2    3    3    7    7
  Godoy Cruz AT				8    4    2    2    0    5    2
  Atlético Tucumán			7    4    2    1    1    4    2
  Colón 				7    8    2    1    5    8   15
  Newell's Old Boys			5    4    1    2    1    2    2
  Gimnasia y Esgrima LP			5    4    1    2    1    2    3
  Quilmes				4    2    1    1    0    2    0
  Huracán				1    4    0    1    3    4    9
  Defensa y Justicia			1    3    0    1    2    0    5
 
-------------------------------------------------------------------------
 
  BRAZIL			      140  108   34   38   36  114  111
------------------------------------------------------------------------- 
  São Paulo			       16   14    4    4    6   13   16
  Bahía				       11    6    3    2    1    7    5
  Corinthians			       10    8    1    7    0    8    6
  Atlético Mineiro		       10    6    3    1    2    7    5
  Chapecoense			       10    8    2    4    2    6    5
  Internacional				9   10    2    3    5   11   12
  Botafogo 				7    6    2    1    3    8    9	
  Sport Recife				7    4    2    1    1    6    4 
  Goiás EC 				7    4    2    1    1    7    6	
  Ponte Preta				7    6    1    4    1    4    4
  Vasco da Gama				7    4    2    1    1    4    4
  Palmeiras				6    2    2    0    0    3    0
  Fluminense				5    4    1    2    1    4    4
  Santos				4    4    1    1    2    4    3
  Flamengo				4    2    1    1    0    3    2
  Atlético Paranaense			4    4    1    1    2    4    7
  Cruzeiro				3    2    1    0    1    3    2
  Coritiba				3    2    1    0    1    3    3
  Fortaleza				3    2    1    0    1    2    2
  Bragantino				3    4    1    0    3    4    6
  Atlético Goianiense 			2    2    0    2    0    1    1
  Ceará					2    2    0    2    0    0    0
  Grêmio 				0    2    0    0    2    2    5
 
-------------------------------------------------------------------------
 
  COLOMBIA			       70   44   18   16   10   57   40
-------------------------------------------------------------------------
  La Equidad			       12    4    4    0    0    9    3
  Deportes Tolima		       11    8    2    5    1    6    6
  Atlético Nacional			9    8    2    3    3    9   10
  Ríonegro Águilas			7    4    2    1    1    6    4
  Independiente Santa Fe		7    6    1    4    1    5    5
  Atlético Junior			7    6    2    1    3    5    6
  Deportivo Cali			6    2    2    0    0    7    1
  Independiente Medellín		6    2    2    0    0    6    3
  América de Cali			3    2    1    0    1    3    1
  Millonarios 	 			2    2    0    2    0    1    1
 
-------------------------------------------------------------------------
 
  PARAGUAY			       61   42   17   10   15   54   43 
-------------------------------------------------------------------------
  Libertad			       19   14    6    1    7   16   18
  Cerro Porteño			       16   12    4    4    4   21   15		
  Olimpia				8    4    2    2    0    4    2
  Nacional				6    4    2    0    2    6    3
  12 de Octubre 			5    4    1    2    1    3    2
  Sportivo Luqueño			4    2    1    1    0    3    2
  Deportivo Capiatá			3    2    1    0    1    1    1
 
-------------------------------------------------------------------------
 
  URUGUAY			       54   30   15    9    6   40   25
-------------------------------------------------------------------------
  Defensor Sporting 		       17   10    4    5    1   11    7
  River Plate				7    4    2    1    1    4    2
  Fenix				        6    2    2    0    0    5    1
  Liverpool     		        6    2    2    0    0    4    2
  Nacional				6    4    2    0    2    6    6
  Peñarol				5    4    1    2    1    4    4
  Montevideo City Torque		4    2    1    1    0    4    2
  Boston River				3    2    1    0    1    2    1
 
-------------------------------------------------------------------------
  
  BOLIVIA			       48   24   16    0    8   48   28
-------------------------------------------------------------------------
  Bolivar			       18   12    6    0    6   22   19
  Oriente Petrolero			6    2    2    0    0    6    2
  Jorge Wilstermann			6    2    2    0    0    5    1
  Guabirá 				6    2    2    0    0    4    1
  Nacional Potosí			6    2    2    0    0    3    0
  San José				3    2    1    0    1    6    2
  The Strongest				3    2    1    0    1    2    3
  
-------------------------------------------------------------------------
  
  CHILE				       48   30   14    6   10   52   36
-------------------------------------------------------------------------
  Universidad Católica		       12    8    3    3    2   13   10
  Palestino				9    4    3    0    1    6    2
  Huachipato				7    4    2    1    1    9    2
  Deportes Iquique			6    2    2    0    0    6    3
  Coquimbo Unido			4    2    1    1    0    4    2
  Unión Española			4    2    1    1    0    5    4
  Deportes Temuco			3    2    1    0    1    3    1
  Universidad de Chile			3    4    1    0    3    5    6
  Colo Colo				0    2    0    0    2    1    6
 
-------------------------------------------------------------------------
 
  ECUADOR			       46   37   14    4   19   44   44
-------------------------------------------------------------------------
  LDU de Quito			       16   16    4    4    8   15   20
  Emelec				6    4    2    0    2    7    5
  Universidad Católica			6    4    2    0    2    6    5
  Independiente del Valle		6    5    2    0    3    5    7
  Deportivo Quito 			3    2    1    0    1    4    2
  Liga de Loja				3    2    1    0    1    3    2
  El Nacional				3    2    1    0    1    2    1
  Aucas					3    2    1    0    1    2    2
 
-------------------------------------------------------------------------
  
  VENEZUELA			       41   18   13    2    3   37   10
-------------------------------------------------------------------------
  Deportivo Italchacao			6    2    2    0    0    8    1
  Monagas SC				6    2    2    0    0    8    1
  Deportivo La Guaira			6    2    2    0    0    4    1
  Zamora FC				6    2    2    0    0    3    0
  Deportivo Táchira			4    2    1    1    0    3    2
  Aragua 				4    2    1    1    0    1    0
  Zulia					3    2    1    0    1    4    1
  Deportivo Anzoátegui			3    2    1    0    1    4    3
  Estudiantes de Mérida			3    2    1    0    1    2    1
 
-------------------------------------------------------------------------
  
  PERU				       37   20   10    7    3   38   17
-------------------------------------------------------------------------
  Cienciano				7    4    2    1    1    8    4
  Juan Aurich				6    2    2    0    0    8    1
  Deportivo Municipal			6    2    2    0    0    5    0
  Binacional				6    2    2    0    0    6    2
  Alianza Lima				4    2    1    1    0    1    0
  Sporting Cristal			4    4    1    1    2    7    7
  Universitario				2    2    0    2    0    2    2 
  Sport Huancayo			2    2    0    2    0    1    1
  
-------------------------------------------------------------------------
 
  MEXICO			       24   18    6    6    6   24   25
-------------------------------------------------------------------------
  América				9    4    3    0    1    8    4
  Guadalajara 				5    4    1    2    1    6    5
  San Luis				3    2    1    0    1    3    2
  Toluca				3    2    1    0    1    3    3
  Pumas UNAM				3    4    0    3    1    2    6
  Pachuca				1    2    0    1    1    2    5 
 
 -------------------------------------------------------------------------	 
 
  HONDURAS				6    2    2    0    0    6    1
-------------------------------------------------------------------------
  Motagua				6    2    2    0    0    6    1
 
  
  

 

Argentinos Juniors    

6 participations: [Semifinals 2008]
		  [Round of 16 2019]
		  [Second Round 2010,2011,2012]
		  [First Round 2020]
 
 
 
.Best win at home: 	01.10.2008   Argentinos Juniors   2-0   San Luis [Mex]
			05.11.2008   Argentinos Juniors	  2-0	Palmeiras [Bra]	
			04.04.2019   Argentinos Juniors	  2-0	Estudiantes de Mérida [Ven]
.Best win away: 	21.08.2008   Argentinos Juniors	  2-0   San Lorenzo   
.Worst loss at home: 	18.07.2019   Argentinos Juniors	  0-1	Colón (Santa Fe)
.Worst loss away: 	08.09.2011   Argentinos Juniors   0-4   Vélez Sarsfield
 
 
 
 
Matches Played:
 
      Stage	 	 Date		  Place	   	 Team	       		Score	 Team			Scorers
 
  1. First Round	06.08.2008	Buenos Aires	 Argentinos Juniors 	 0-0	San Lorenzo
  2. First Round 	21.08.2008	Buenos Aires	 Argentinos Juniors	 2-0	San Lorenzo		[Pavlovich - Hauche]
  3. Round of 16	24.09.2008	San Luis Potosí  Argentinos Juniors	 1-2	San Luis		[Pavlovich]
  4. Round of 16	01.10.2008	Buenos Aires	 Argentinos Juniors	 2-0	San Luis		[Pavlovich - Hauche]
  5. Quarterfinals 	22.10.2008	São Paulo	 Argentinos Juniors	 1-0	Palmeiras		[Escudero]
  6. Quarterfinals 	05.11.2008	Buenos Aires	 Argentinos Juniors	 2-0	Palmeiras		[Scotti - Pavlovich]
  7. Semifinals	 	13.11.2008	Buenos Aires	 Argentinos Juniors	 1-1	Estudiantes LP		[Mercier]
  8. Semifinals 	20.11.2008	La Plata	 Argentinos Juniors	 0-1	Estudiantes LP
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
  9. Second Round 	26.08.2010	Avellaneda	 Argentinos Juniors	 0-1	Independiente		
 10. Second Round	09.09.2010	Buenos Aires	 Argentinos Juniors      1-1    Independiente		[Ortigoza]	
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 11. Second Round	01.09.2011	Buenos Aires	 Argentinos Juniors	 0-0	Vélez Sarsfield
 12. Second Round	08.09.2011	Buenos Aires	 Argentinos Juniors	 0-4	Vélez Sarsfield	 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 13. Second Round	16.08.2012	Buenos Aires	 Argentinos Juniors	 1-2	Tigre			[Núñez]
 14. Second Round	30.08.2012 	Victoria	 Argentinos Juniors	 1-4	Tigre			[Hernández]
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 15. First Round	04.04.2019	Buenos Aires	 Argentinos Juniors	 2-0	Estudiantes de Mérida	[Rivas - Batallini]
 16. First Round	08.05.2019	Mérida		 Argentinos Juniors	 0-1	Estudiantes de Mérida	
 17. Second Round	23.05.2019	Buenos Aires	 Argentinos Juniors	 1-0	Deportes Tolima		[Quintana]
 18. Second Round	30.05.2019	Ibagué		 Argentinos Juniors	 0-0	Deportes Tolima
 19. Round of 16	11.07.2019	Santa Fe	 Argentinos Juniors	 1-0	Colón (Santa Fe)	[M.Romero]	
 20. Round of 16	18.07.2019	Buenos Aires	 Argentinos Juniors   [3]0-1[4]	Colón (Santa Fe)	
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 21. First Round	11.02.2020	Buenos Aires	 Argentinos Juniors	 1-1	Sport Huancayo		[Hauche]
 22. First Round	25.02.2020	Huancayo	 Argentinos Juniors	 0-0	Sport Huancayo 
 
 
 
 
 
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			       28   22    7    7    8   17   19	     
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Palmeiras [Bra]				6    2    2    0    0    3    0
San Lorenzo				4    2    1    1    0    2    0
Deportes Tolima [Col]			4    2    1    1    0    1    0
San Luis [Mex]				3    2    1    0    1    3    2
Estudiantes de Mérida [Ven]		3    2    1    0    1    2    1
Colón (Santa Fe)			3    2    1    0    1    1    1
Sport Huancayo [Per]			2    2    0    2    0    1    1
Estudiantes LP				1    2    0    1    1    1    2
Independiente				1    2    0    1    1    1    2
Vélez Sarsfield			        1    2    0    1    1    0    4
Tigre					0    2    0    0    2    2    6
 
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Argentina			       10   12    2    4    6    7   15
Brazil					6    2    2    0    0    3    0
Colombia				4    2    1    1    0    1    0
Mexico					3    2    1    0    1    3    2
Venezuela				3    2    1    0    1    2    1
Peru					2    2    0    2    0    1    1
		 
 
 
 

Arsenal (Sarandí)    

7 participations: [Champion 2007]
		  [Quarterfinals 2004,2011]
		  [Round of 16 2008,2021]
		  [Second Round 2015,2017]
 
 
 
.Best win at home: 	11.05.2017   Arsenal              6-1   Juan Aurich [Per]
.Best win away: 	06.09.2007   Arsenal		  3-0   San Lorenzo   
.Worst loss at home: 	05.12.2007   Arsenal		  1-2   América [Mex] 
                        03.11.2011   Arsenal 		  1-2	Universidad de Chile [Chi]
.Worst loss away: 	04.11.2004   Arsenal              0-3   Bolivar [Bol] 
			17.11.2011   Arsenal		  0-3	Universidad de Chile [Chi]
 
 
 
 
Matches Played:
 
	Stage	  	Date		  Place	   	Team	       Score	 Team			Scorers
 
  1. First Round	10.08.2004	Sarandí		Arsenal		1-1	Banfield		[Quinteros]
  2. First Round	02.09.2004	Banfield	Arsenal		4-3	Banfield		[Calderón (2) - Casteglione (2)]
  3. Second Round	07.09.2004	Sarandí		Arsenal		2-1	River Plate		[Casteglione - J.Nuñez]
  4. Second Round	30.09.2004	Buenos Aires	Arsenal		0-0	River Plate	
  5. Quarterfinals 	28.10.2004	Sarandí		Arsenal		1-0	Bolivar			[Casteglione]
  6. Quarterfinals 	04.11.2004	La Paz		Arsenal		0-3	Bolivar	
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
  7. First Round	14.08.2007	Sarandí		Arsenal 	1-1	San Lorenzo		[Casteglione]
  8. First Round	06.09.2007	Buenos Aires	Arsenal		3-0	San Lorenzo		[Mosquera - Botinelli o/g - Calderón]
  9. Round of 16	19.09.2007	Goiânia		Arsenal		3-2	Goiás EC		[Damonte - Casteglione - Garnier]
 10. Round of 16	26.09.2007	Sarandí		Arsenal		1-1	Goiás EC		[A.Gómez]
 11. Quarterfinals 	10.10.2007	Sarandí		Arsenal		0-0	Guadalajara	
 12. Quarterfinals 	25.10.2007	Guadalajara	Arsenal		3-1	Guadalajara		[Santana - Yacuzzi - Raymonda]
 13. Semifinals	 	08.11.2007	Sarandí		Arsenal		0-0	River Plate	
 14. Semifinals	 	14.11.2007	Buenos Aires	Arsenal	     [4]0-0[2]	River Plate  		
 15. Final	 	30.11.2007	México DF	Arsenal		3-2	América			[Matellán - A.Gómez (2)]
 16. Final	 	05.12.2007	Avellaneda	Arsenal		1-2	América			[Andrizzi]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 17. First Round	19.08.2008	Sarandí		Arsenal		4-0	Motagua 		[Leguizamón (2)- Mosquera - Sava]
 18. First Round	04.09.2008	Tegucigalpa	Arsenal		2-1	Motagua 		[A.Gómez - F.Coria]
 19. Round of 16	23.09.2008	La Plata	Arsenal		1-2	Estudiantes LP		[Pellerano]
 20. Round of 16	02.10.2008	Sarandí		Arsenal		0-0	Estudiantes LP 
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 21. Second Round	30.08.2011	Sarandí		Arsenal		2-0	Estudiantes LP		[Leguizamón - Burdisso]
 22. Second Round	06.09.2011	La Plata	Arsenal		0-1	Estudiantes LP	
 23. Round of 16	29.09.2011	Asunción	Arsenal		0-0	Olimpia 
 24. Round of 16	19.10.2011	Sarandí		Arsenal		3-2	Olimpia 		[Trombetta - Zelaya - Blanco]
 25. Quarterfinals 	03.11.2011	Sarandí		Arsenal		1-2	Universidad de Chile 	[Óbolo]
 26. Quarterfinals 	17.11.2011	Santiago	Arsenal		0-3	Universidad de Chile 
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 27. Second Round	26.08.2015	Sarandí		Arsenal		1-1	Independiente		[Lértora]
 28. Second Round	16.09.2015	Avellaneda	Arsenal		0-1	Independiente
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 29. First Round	02.03.2017	Trujillo	Arsenal		2-0	Juan Aurich		[Boghossian - Wilchez]
 30. First Round	11.05.2017	Sarandí		Arsenal		6-1	Juan Aurich		[Sánchez Sotelo (2) - Bellocq - Bottinelli - Brunetta - Corvalán]
 31. Second Round	06.07.2017	Recife		Arsenal		0-2	Sport Recife
 32. Second Round	27.07.2017	Sarandí		Arsenal		2-1	Sport Recife		[Brunetta - Contreras]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 33. Group Stage	22.04.2021	La Paz		Arsenal		1-2	Bolívar			[Bottinelli]
 34. Group Stage	27.04.2021	Sarandí		Arsenal		0-0	Ceará
 35. Group Stage	06.05.2021	Sarandí		Arsenal		3-0	Jorge Wilstermann	[Albertengo - Candia (2)]
 36. Group Stage	12.05.2021	Fortaleza	Arsenal		0-0	Ceará
 37. Group Stage	19.05.2021	Cochabamba	Arsenal		2-1	Jorge Wilstermann	[Albertengo - Farioli]
 38. Group Stage	27.05.2021	Sarandí		Arsenal		3-1	Bolívar			[Albertengo (2) - Sepúlveda]
 39. Round of 16	14.07.2021	Lima		Arsenal		1-2	Sporting Cristal	[Mazzola]
 40. Round of 16	21.07.2021	Sarandí		Arsenal		1-1	Sporting Cristal	[Albertengo]
 
 
 
 
 
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			       64   40   17   13   10   58   41	     
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Juan Aurich [Per]			6    2    2    0    0    8    1
Motagua [Hon]				6    2    2    0    0    6    1
Jorge Wilstermann [Bol]			6    2    2    0    0    5    1
River Plate				6    4    1    3    0    2    1
Bolivar [Bol]				6    4    2    0    2    5    6
San Lorenzo				4    2    1    1    0    4    1
Guadalajara [Mex]			4    2    1    1    0    3    1
Banfield				4    2    1    1    0    5    4
Goiás EC [Bra]				4    2    1    1    0    4    3	
Olimpia [Par]				4    2    1    1    0    3    2
Estudiantes LP				4    4    1    1    2    3    3
América [Mex]				3    2    1    0    1    4    4
Sport Recife [Bra]			3    2    1    0    1    2    3		
Ceará [Bra]				2    2    0    2    0    0    0
Sporting Cristal [Per]			1    2    0    1    1    2    3
Independiente			        1    2    0    1    1    1    2
Universidad de Chile [Chi]		0    2    0    0    2    1    5
 
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Argentina			       19   14    4    7    3   15   11
Bolivia				       12    6    4    0    2   10    7
Brazil					9    6    2    3    1    6    6
Peru					7    4    2    1    1   10    4	
Mexico					7    4    2    1    1    7    5
Honduras				6    2    2    0    0    6    1
Paraguay			        4    2    1    1    0    3    2
Chile					0    2    0    0    2    1    5
 
 

 

Atlético Tucumán

2 participations:  [Round of 16 2017]
                   [Second Round 2020]
		  		  
 
 
 
.Best win at home: 	01.08.2017   Atlético Tucumán     3-0   Oriente Petrolero [Bol]
.Best win away: 	11.07.2017   Atlético Tucumán	  3-2	Oriente Petrolero [Bol]   
.Worst loss at home: 	none.
.Worst loss away: 	12.09.2017   Atlético Tucumán	  0-2	Independiente 
 
 
 
 
Matches Played:
 
	Stage	  	Date		  Place	   	Team	   	       Score	 Team			Scorers
 
  1. Second Round	11.07.2017	Santa Cruz	Atlético Tucumán	3-2	Oriente Petrolero	[L.Rodríguez - Bianchi - Zampedri]
  2. Second Round	01.08.2017	S.M.Tucumán	Atlético Tucumán	3-0	Oriente Petrolero	[L.Rodríguez (3)]
  3. Round of 16	22.08.2017	S.M.Tucumán	Atlético Tucumán	1-0	Independiente		[L.Rodríguez]
  4. Round of 16	12.09.2017	Avellaneda	Atlético Tucumán	0-2	Independiente
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  5. Second Round	29.10.2020	Avellaneda	Atlético Tucumán	0-1	Independiente
  6. Second Round	05.11.2020	S.M.Tucumán	Atlético Tucumán	1-1	Independiente		[Heredia]
 
 
 
 
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			       10    6    3    1    2    8    6	     
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Oriente Petrolero [Bol]			6    2    2    0    0    6    2
Independiente				4    4    1    1    2    2    4
 
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Bolivia					6    2    2    0    0    6    2
Argentina			        4    4    1    1    2    2    4
 

 

Banfield    

6 participations:  [Round of 16 2005,2010,2018]
		   [Second Round 2016]
		   [First Round 2004,2006]
 
 
 
.Best win at home: 	10.08.2005   Banfield		  2-0   Estudiantes LP
			29.09.2010   Banfield		  2-0	Deportes Tolima [Col]
			23.08.2016   Banfield		  2-0	San Lorenzo
			01.08.2018   Banfield		  2-0   Boston River [Uru]
.Best win away: 	02.09.2010   Banfield		  1-0   Vélez Sarsfield   
.Worst loss at home: 	27.09.2018   Banfield		  0-2   Defensa y Justicia
.Worst loss away: 	12.10.2010   Banfield		  0-3   Deportes Tolima [Col] 
 
 
 
 
Matches Played:
 
      Stage		  Date		  Place	   	Team	       Score	 Team			Scorers
 
  1. First Round	10.08.2004	Sarandí		Banfield	1-1	Arsenal			[Palacio]
  2. First Round	02.09.2004	Banfield	Banfield	3-4	Arsenal			[Castiglione o/g - Palacio - Buján]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
  3. First Round  	10.08.2005      Banfield	Banfield	2-0 	Estudiantes LP  	[Ortiz o/g - Civelli]
  4. First Round 	25.08.2005      La Plata	Banfield	1-2	Estudiantes LP 		[Galarza]
  5. Round of 16	14.09.2005	Río de Janeiro	Banfield	1-3	Fluminense		[Dátolo]
  6. Round of 16	28.09.2005	Banfield	Banfield	0-0	Fluminense
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
  7. First Round  	22.08.2006	Buenos Aires    Banfield	1-2	San Lorenzo  		[A.Morales]
  8. First Round 	12.09.2006	Banfield	Banfield	0-0	San Lorenzo	
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
  9. Second Round	02.09.2010	Buenos Aires	Banfield	1-0	Vélez Sarsfield 	[C.García]
 10. Second Round	15.09.2010	Banfield	Banfield	1-1	Vélez Sarsfield 	[Carrusca]
 11. Round of 16	29.09.2010	Banfield	Banfield	2-0	Deportes Tolima 	[V.Lopez - Zelaya]
 12. Round of 16	12.10.2010	Tolima		Banfield	0-3	Deportes Tolima 
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 13. Second Round	23.08.2016	Banfield	Banfield	2-0	San Lorenzo		[Rodríguez - Sarmiento]
 14. Second Round	13.09.2016	Buenos Aires	Banfield	1-4	San Lorenzo		[Soto]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 15. Second Round	25.07.2018	Montevideo	Banfield	0-1	Boston River
 16. Second Round	01.08.2018	Banfield	Banfield	2-0	Boston River		[Bertolo (2)]
 17. Round of 16	21.08.2018	Buenos Aires	Banfield	0-0	Defensa y Justicia
 18. Round of 16	27.09.2018	Banfield	Banfield	0-2	Defensa y Justicia
 
 
 
 
 
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			       20   18    5    5    8   18   23
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Vélez Sarsfield				4    2    1    1    0    2    1
San Lorenzo				4    4    1    1    2    4    6
Estudiantes LP				3    2    1    0    1    3    2
Boston River [Uru]			3    2    1    0    1    2    1
Deportes Tolima [Col]			3    2    1    0    1    2    3
Arsenal					1    2    0    1    1    4    5
Fluminense [Bra]			1    2    0    1    1    1    3
Defensa y Justicia			1    2    0    1    1    0    2
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Argentina			       13   12    3    4    5   13   16
Uruguay					3    2    1    0    1    2    1
Colombia				3    2    1    0    1    2    3
Brazil					1    2    0    1    1    1    3
 
 

 

Belgrano (Córdoba)    

3 participations: [Round of 16 2016]
		  [Second Round 2013,2015]
 
 
 
.Best win at home: 	15.09.2016	Belgrano 	2-0	Estudiantes LP
.Best win away: 	21.09.2016	Belgrano	2-1	Coritiba [Bra]
.Worst loss at home: 	28.09.2016	Belgrano	1-2	Coritiba [Bra]
.Worst loss away: 	17.09.2015	Belgrano	1-5	Lanús 
 
 
 
 
Matches Played:
 
 	Stage		  Date		  Place	   	Team	       Score	 Team			Scorers
 
  1. Second Round	13.08.2013	Córdoba		Belgrano	1-0	Vélez Sarsfield		[Sabia o/g]
  2. Second Round	29.08.2013	Buenos Aires	Belgrano	0-2	Vélez Sarsfield	
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
  3. Second Round	27.08.2015	Córdoba		Belgrano	1-1	Lanús			[F.Márquez]
  4. Second Round	17.09.2015	Lanús		Belgrano	1-5	Lanús			[J.Velázquez]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
  5. Second Round	24.08.2016	La Plata	Belgrano	0-1	Estudiantes LP
  6. Second Round	15.09.2016	Córdoba		Belgrano	2-0	Estudiantes LP		[Bieler (2)]
  7. Round of 16	21.09.2016	Curitiba	Belgrano	2-1	Coritiba		[Bieler - Luján]
  8. Round of 16	28.09.2016	Córdoba		Belgrano     [3]1-2[4]	Coritiba		[Bieler]	
 
 
 
 
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			       10    8    3    1    4    8   12
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Estudiantes LP				3    2    1    0    1    2    1
Coritiba [Bra]				3    2    1    0    1    3    3
Vélez Sarsfield				3    2    1    0    1    1    2
Lanús					1    2    0    1    1    2    6
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Argentina				7    6    2    1    3    5    9
Brazil					3    2    1    0    1    3    3
 
 
 

 

Boca Juniors    

10 participations: [Champion 2004,2005]
		   [Semifinals 2014]
		   [Quarterfinals 2003,2008]
		   [Round of 16 2006,2007]
		   [Second Round 2012]
		   [First Round 2002,2009]
 
 
 
.Best win at home: 	29.09.2005   Boca Juniors	  5-1   Cerro Porteño [Par]
.Best win away: 	06.11.2014   Boca Juniors	  4-1   Cerro Porteño [Par]   
.Worst loss at home: 	22.10.2003   Boca Juniors	  0-1   Atlético Nacional [Col]
			15.10.2014   Boca Juniors	  0-1   Deportivo Capiatá [Par]
.Worst loss away: 	05.11.2003   Boca Juniors	  1-4   Atlético Nacional [Col] 
 
 
 
 
Matches Played:
 
  	Stage		 Date		  Place	   	Team	       		Score	 Team			Scorers
 
  1. First Round	11.09.2002	La Plata	Boca Juniors		1-3	Gimnasia y Esgrima LP	[Schiavi]
  2. First Round	18.09.2002	Salta		Boca Juniors		0-0	Gimnasia y Esgrima LP	
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
  3. Second Round	24.09.2003	Santa Fe	Boca Juniors		1-1	Colón			[Iarley]
  4. Second Round	09.10.2003	Salta		Boca Juniors		2-1	Colón			[Fabbro - Cángele]
  5. Quarterfinals 	22.10.2003	Buenos Aires	Boca Juniors		0-1	Atlético Nacional	
  6. Quarterfinals 	05.11.2003	Medellín	Boca Juniors		1-4	Atlético Nacional	[Villarreal]
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
  7. Second Round	16.09.2004	Buenos Aires	Boca Juniors		0-1	San Lorenzo		
  8. Second Round	29.09.2004	Salta		Boca Juniors	     [4]2-1[1]	San Lorenzo		[Palermo - Tevez]
  9. Quarterfinals 	27.10.2004	Salta		Boca Juniors		1-1	Cerro Porteño		[Cascini]
 10. Quarterfinals 	10.11.2004	Asunción	Boca Juniors	     [8]0-0[7]	Cerro Porteño	
 11. Semifinals	 	24.11.2004	Buenos Aires	Boca Juniors		4-2	Internacional		[Traverso - Clemer o/g - Palermo - Cardozo]
 12. Semifinals	 	01.12.2004	Porto Alegre	Boca Juniors		0-0	Internacional	
 13. Final	 	08.12.2004	La Paz		Boca Juniors		0-1	Bolivar	
 14. Final	 	17.12.2004	Buenos Aires	Boca Juniors		2-0	Bolivar			[Palermo - Tevez]  
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 15. Round of 16	21.09.2005	Asunción	Boca Juniors		2-2	Cerro Porteño		[Cardozo - Palacio]
 16. Round of 16  	29.09.2005	Salta		Boca Juniors		5-1	Cerro Porteño		[Krupoviesa - Palermo - Barros Schelotto - Cardozo - Insúa]
 17. Quarterfinals 	19.10.2005	Porto Alegre	Boca Juniors		0-1	Internacional
 18. Quarterfinals 	10.11.2005	Buenos Aires	Boca Juniors		4-1	Internacional		[Palacio (3) - Palermo]
 19. Semifinals	 	24.11.2005	Buenos Aires	Boca Juniors		2-2	Universidad Católica	[Insúa - Palermo]
 20. Semifinals	 	01.12.2005	Santiago	Boca Juniors		1-0	Universidad Católica	[Schiavi]
 21. Final	 	06.12.2005	Mexico D.F.	Boca Juniors		1-1	Pumas UNAM		[Palacio]
 22. Final		18.12.2005	Buenos Aires	Boca Juniors	     [4]1-1[3]	Pumas UNAM		[Palermo]
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 23. Round of 16	28.09.2006	Montevideo	Boca Juniors		1-2	Nacional		[Palacio]
 24. Round of 16	12.10.2006	Salta		Boca Juniors	     [1]2-1[3]	Nacional		[Palacio - Bertolo]
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 25. Round of 16	19.09.2007	Buenos Aires	Boca Juniors		2-1	São Paulo		[Palermo (2)]
 26. Round of 16	26.09.2007	São Paulo	Boca Juniors		0-1	São Paulo
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 27. Round of 16	23.09.2008	Buenos Aires	Boca Juniors		4-0	LDU Quito		[Forlín - Espinoza o/g - Mouche - Gaitán]
 28. Round of 16	01.10.2008	Quito		Boca Juniors		1-1	LDU Quito		[Dátolo]
 29. Quarterfinals 	22.10.2008	Porto Alegre	Boca Juniors		0-2	Internacional
 30. Quarterfinals 	06.11.2008	Buenos Aires	Boca Juniors		1-2	Internacional		[Riquelme]
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 31. First Round	20.08.2009	Buenos Aires	Boca Juniors		1-1	Vélez Sarsfield		[Mouche]
 32. First Round	16.09.2009	Buenos Aires 	Boca Juniors		0-1	Vélez Sarsfield		
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 33. Second Round	22.08.2012	Buenos Aires	Boca Juniors		3-3	Independiente		[Silva, Somoza, Sánchez Miño]
 34. Second Round	29.08.2012	Avellaneda	Boca Juniors		0-0	Independiente		
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 35. Second Round 	04.09.2014	Rosario		Boca Juniors		1-1	Rosario Central		[Marín]
 36. Second Round 	18.09.2014	Buenos Aires	Boca Juniors		3-0	Rosario Central		[Chávez (2) - Fuenzalida]
 37. Round of 16  	15.10.2014	Buenos Aires	Boca Juniors		0-1	Deportivo Capiatá
 38. Round of 16	23.10.2014	Luque		Boca Juniors	     [4]1-0[3]	Deportivo Capiatá	[Calleri]
 39. Quarterfinals 	30.10.2014 	Buenos Aires	Boca Juniors		1-0	Cerro Porteño		[Gigliotti]
 40. Quarterfinals 	06.11.2014	Asunción	Boca Juniors		4-1	Cerro Porteño		[Calleri - Chávez (2) - Gigliotti]
 41. Semifinals	 	20.11.2014	Buenos Aires	Boca Juniors		0-0	River Plate
 42. Semifinals	 	27.11.2014	Buenos Aires	Boca Juniors		0-1	River Plate
	 
 
 
 
 
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			       57   42   14   15   13   55   44
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Cerro Porteño [Par]		       12    6    3    3    0   13    5
Internacional [Bra]			7    6    2    1    3    9    8
LDU de Quito [Ecu]			4    2    1    1    0    5    1
Rosario Central				4    2    1    1    0    4    1
Colón					4    2    1    1    0    3    2
Universidad Católica [Chi]		4    2    1    1    0    3    2
Deportivo Capiatá [Par]			3    2    1    0    1    1    1
Bolivar [Bol]				3    2    1    0    1    2    1
Nacional [Uru]				3    2    1    0    1    3    3
San Lorenzo				3    2    1    0    1    2    2
São Paulo [Bra]				3    2    1    0    1    2    2
Independiente				2    2    0    2    0    3    3
Pumas UNAM [Mex]			2    2    0    2    0    2    2
Vélez Sarsfield				1    2    0    1    1    1    2
River Plate				1    2    0    1    1    0    1
Gimnasia y Esgrima LP			1    2    0    1    1    1    3
Atlético Nacional [Col]			0    2    0    0    2    1    5
 
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Argentina			       16   14    3    7    4   14   14
Paraguay			       15    8    4    3    1   14    6
Brazil				       10    8    3    1    4   11   10
Ecuador					4    2    1    1    0    5    1
Chile					4    2    1    1    0    3    2
Bolivia					3    2    1    0    1    2    1
Uruguay					3    2    1    0    1    3    3
Mexico					2    2    0    2    0    2    2
Colombia				0    2    0    0    2    1    5
 
 

 

Colón (Santa Fe)    

4 participations: [Finalist 2019]
		  [Round of 16 2012,2018]
		  [Second Round 2003]
 		  
 
 
 
.Best win at home: 	15.08.2019   Colón (Santa Fe) 	  4-0	Zulia [Ven]
.Best win away: 	28.08.2003   Colón (Santa Fe)	  4-1   Vélez Sarsfield
.Worst loss at home: 	02.08.2018   Colón (Santa Fe)	  0-1	São Paulo [Bra]
			11.07.2019   Colón (Santa Fe)	  0-1	Argentinos Juniors
.Worst loss away: 	26.09.2018   Colón (Santa Fe)     0-1	Atlético Junior [Col] 
			08.08.2019   Colón (Santa Fe)	  0-1	Zulia [Ven]
 
 
 
 
Matches Played:
 
	 Stage	  	Date		  Place	   	Team	       		Score	 Team			Scorers
 
  1. First Round	12.08.2003	Santa Fe	Colón (Santa Fe) 	3-1	Vélez Sarsfield		[Delgado (2) - G.Hernández]
  2. First Round	28.08.2003	Buenos Aires	Colón (Santa Fe)	4-1	Vélez Sarsfield		[J.Martínez - Fuertes (2) - Carignano]
  3. Second Round	24.09.2003	Santa Fe	Colón (Santa Fe)	1-1	Boca Juniors		[Savoia]
  4. Second Round	09.10.2003	Salta		Colón (Santa Fe)	1-2	Boca Juniors		[Carignano]
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  5. Second Round	23.08.2012	Santa Fe	Colón (Santa Fe)	3-1	Racing Club		[Mugni - Curuchet - Graciani]
  6. Second Round	30.08.2012	Avellaneda	Colón (Santa Fe)	2-1	Racing Club		[Moreno y Fabianesi]
  7. Round of 16	27.09.2012	Santa Fe	Colón (Santa Fe)	1-2	Cerro Porteño		[Mugni]
  8. Round of 16	23.10.2012	Asunción	Colón (Santa Fe)	1-2	Cerro Porteño		[Gigliotti]	
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  9. First Round	13.02.2018	Barinas		Colón (Santa Fe)	2-0	Zamora FC		[Correa - Vera]
 10. First Round	06.03.2018	Santa Fe	Colón (Santa Fe)	1-0	Zamora FC		[Conti]
 11. Second Round	02.08.2018	São Paulo	Colón (Santa Fe)	1-0	São Paulo 		[Fritzler]
 12. Second Round	16.08.2018	Santa Fe	Colón (Santa Fe)     [5]0-1[3]	São Paulo
 13. Round of 16	26.09.2018	Barranquilla	Colón (Santa Fe)	0-1	Atlético Junior
 14. Round of 16	04.10.2018	Santa Fe	Colón (Santa Fe)	1-1	Atlético Junior		[Fritzler]	
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 15. First Round	19.03.2019	Lima		Colón (Santa Fe)	3-0	Deportivo Municipal	[Estigarribia - L.Rodríguez - Bernardi]
 16. First Round	16.04.2019	Santa Fe	Colón (Santa Fe)	2-0	Deportivo Municipal	[Sandoval (2)]
 17. Second Round	21.05.2019	Montevideo	Colón (Santa Fe)	0-0	River Plate (Uruguay)	
 18. Second Round	28.05.2019	Santa Fe	Colón (Santa Fe)	3-1	River Plate (Uruguay)	[Bernardi - Morelo - Leguizamón]
 19. Round of 16	11.07.2019	Santa Fe	Colón (Santa Fe)	0-1	Argentinos Juniors
 20. Round of 16	18.07.2019	Buenos Aires	Colón (Santa Fe)     [4]1-0[3]	Argentinos Juniors	[Bernardi]
 21. Quarterfinals 	08.08.2019	Maracaibo	Colón (Santa Fe)	0-1	Zulia	
 22. Quarterfinals 	15.08.2019	Santa Fe	Colón (Santa Fe)	4-0	Zulia			[Morelo - L.Rodríguez - Chancalay - Lértora]
 23. Semifinals	 	19.09.2019	Santa Fe	Colón (Santa Fe)	2-1	Atlético Mineiro	[Morelo - L.Rodríguez]
 24. Semifinals	 	26.09.2019	Belo Horizonte	Colón (Santa Fe)     [4]1-2[3]	Atlético Mineiro	[L.Rodríguez]
 25. Final	 	09.11.2019	Asunción	Colón (Santa Fe)	1-3	Independiente del Valle	[Olivera]
 
 
 
 
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			       42   25   13    3    9   38   23 	   
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Vélez Sarsfield				6    2    2    0    0    7    2
Deportivo Municipal [Per]		6    2    2    0    0    5    0
Racing Club 				6    2    2    0    0    5    2
Zamora FC [Ven]				6    2    2    0    0    3    0
River Plate [Uru]			4    2    1    1    0    3    1
Zulia [Ven]				3    2    1    0    1    4    1  
Atlético Mineiro [Bra]			3    2    1    0    1    3    3 
Argentinos Juniors			3    2    1    0    1    1    1
São Paulo [Bra]				3    2    1    0    1    1    1  
Boca Juniors				1    2    0    1    1    2    3
Atlético Junior [Col]			1    2    0    1    1    1    2
Cerro Porteño [Par]			0    2    0    0    2    2    4
Independiente del Valle [Ecu]		0    1    0    0    1    1    3
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Argentina			       16    8    5    1    2   15    8
Venezuela				9    4    3    0    1    7    1
Peru					6    2    2    0    0    5    0
Brazil					6    4    2    0    2    4    4  
Uruguay					4    2    1    1    0    3    1
Colombia				1    2    0    1    1    1    2
Paraguay				0    2    0    0    2    2    4
Ecuador					0    1    0    0    1    1    3
 
 

 

Defensa y Justicia

4 participations:  [Champion 2020]
		   [Quarterfinals 2018]
		   [Second Round 2017]
		   [First Round 2019]
		  		  
 
 
 
.Best win at home: 	15.01.2021   Defensa y Justicia	  4-2   Coquimbo Unido [Chi]
.Best win away: 	08.03.2018   Defensa y Justicia	  3-0	América de Cali [Col]   
.Worst loss at home: 	20.02.2019   Defensa y Justicia   0-3	Botafogo [Bra]
.Worst loss away: 	25.10.2018   Defensa y Justicia	  0-2	Atlético Junior [Col] 
 
 
 
 
Matches Played:
 
  	Stage	 	 Date		  Place	   	Team	   	       Score	 Team			Scorers
 
  1. First Round	05.04.2017	Lanús		Defensa y Justicia	0-0	São Paulo
  2. First Round	11.05.2017	São Paulo	Defensa y Justicia	1-1	São Paulo		[Castellani]
  3. Second Round	28.06.2017	F.Varela	Defensa y Justicia	1-0	Chapecoense		[Stefanelli]
  4. Second Round	25.07.2017	Chapecó		Defensa y Justicia   [2]0-1[4]	Chapecoense	
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
  5. First Round	15.02.2018	F.Varela	Defensa y Justicia	0-1	América de Cali		
  6. First Round	08.03.2018	Cali		Defensa y Justicia	3-0	América de Cali		[Márquez - Miranda - Fernández]
  7. Second Round	18.07.2018	F.Varela	Defensa y Justicia	2-0	El Nacional		[Fernández - Almeida]
  8. Second Round	31.07.2018	Quito		Defensa y Justicia	0-1	El Nacional
  9. Round of 16	21.08.2018	F.Varela	Defensa y Justicia	0-0	Banfield
 10. Round of 16	27.09.2018	Banfield	Defensa y Justicia	2-0	Banfield		[Barboza - Aliseda]
 11. Quarterfinals 	25.10.2018	Barranquilla	Defensa y Justicia	0-2	Atlético Junior
 12. Quarterfinals 	01.11.2018	F.Varela	Defensa y Justicia	3-1	Atlético Junior		[Miranda - Fernández (2)]
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 13. First Round	06.02.2019	Río de Janeiro	Defensa y Justicia	0-1	Botafogo
 14. First Round	20.02.2019	F.Varela	Defensa y Justicia	0-3	Botafogo
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 15. Second Round	28.10.2020	Luque		Defensa y Justicia	2-1	Sportivo Luqueño	[A.Vera - B.Romero]
 16. Second Round	04.11.2020	F.Varela	Defensa y Justicia	1-1	Sportivo Luqueño	[B.Romero]
 17. Round of 16	26.11.2020	F.Varela	Defensa y Justicia	1-1	Vasco da Gama		[B.Romero]
 18. Round of 16	03.12.2020	Río de Janeiro	Defensa y Justicia	1-0	Vasco da Gama		[Hachen]
 19. Quarterfinals	09.12.2020	Salvador	Defensa y Justicia	3-2	Bahía			[B.Romero - E.Fernández]
 20. Quarterfinals	16.12.2020	F.Varela	Defensa y Justicia	1-0	Bahía			[B.Romero]
 21. Semifinals		12.01.2021	Asunción	Defensa y Justicia	0-0	Coquimbo Unido
 22. Semifinals		15.01.2021	F.Varela	Defensa y Justicia	4-2	Coquimbo Unido		[Pizzini - B.Romero (3)]
 23. Final		23.01.2021	Córdoba		Defensa y Justicia	3-0	Lanús			[Frías - B.Romero - Camacho]
 
 
 
 
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			       39   23   11    6    6   28   18	     
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Bahía [Bra]				6    2    2    0    0    4    2
Coquimbo Unido [Chi]			4    2    1    1    0    4    2
Banfield				4    2    1    1    0    2    0
Sportivo Luqueño [Par]			4    2    1    1    0    3    2
Vasco da Gama [Bra]			4    2    1    1    0    2    1
Lanús					3    1    1    0    0    3    0
América de Cali [Col]		     	3    2    1    0    1    3    1
El Nacional [Ecu]			3    2    1    0    1    2    1
Atlético Junior [Col]			3    2    1    0    1    3    3			
Chapecoense [Bra]			3    2    1    0    1    1    1
São Paulo [Bra]				2    2    0    2    0    1    1
Botafogo [Bra]				0    2    0    0    2    0    4
 
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Brazil				       15   10    4    3    3    8    9
Argentina				7    3    2    1    0    5    0
Colombia				6    4    2    0    2    6    4 
Chile					4    2    1    1    0    4    2   
Paraguay				4    2    1    1    0    3    2
Ecuador					3    2    1    0    1    2    1
 


Estudiantes (La Plata)    

8 participations: [Finalist 2008]
		  [Quarterfinals 2014]
		  [Round of 16 2017]
		  [Second Round 2010,2011,2016]
		  [First Round 2005,2007]
 
 
 
.Best win at home: 	21.10.2008   Estudiantes LP         2-0   Botafogo [Bra]
			03.08.2017   Estudiantes LP	    2-0	  Nacional Potosí [Bol]
.Best win away: 	13.07.2017   Estudiantes LP	    1-0	  Nacional Potosí [Bol]
.Worst loss at home: 	26.11.2008   Estudiantes LP	    0-1   Internacional [Bra]	
			19.09.2017   Estudiantes LP	    0-1	  Nacional [Par]
.Worst loss away: 	10.08.2005   Estudiantes LP         0-2   Banfield
			08.08.2007   Estudiantes LP	    0-2	  Lanús
 			30.08.2011   Estudiantes LP	    0-2   Arsenal
			15.09.2016   Estudiantes LP	    0-2   Belgrano
 
 
 
 
 
Matches Played:
 
  	Stage	  	Date		  Place	   	Team	       	       Score	 Team			Scorers
 
  1. First Round	10.08.2005	Banfield	Estudiantes LP		0-2	Banfield 
  2. First Round	25.08.2005	La Plata	Estudiantes LP		2-1	Banfield		[Pavone - Carrusca]
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
  3. First Round	08.08.2007	Lanús		Estudiantes LP		0-2	Lanús			
  4. First Round	05.09.2007	La Plata 	Estudiantes LP		2-1	Lanús			[Pirchio - Alvarez]
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
  5. First Round	05.08.2008	Avellaneda	Estudiantes LP		1-2	Independiente		[Boselli]
  6. First Round	20.08.2008	La Plata	Estudiantes LP	     [5]2-1[3]	Independiente		[G.Fernández - Salgueiro]
  7. Round of 16	23.09.2008	La Plata	Estudiantes LP		2-1	Arsenal			[Boselli (2)]
  8. Round of 16	02.10.2008	Sarandí		Estudiantes LP		0-0	Arsenal			
  9. Quarterfinals 	21.10.2008	La Plata	Estudiantes LP		2-0	Botafogo		[Boselli - Verón]
 10. Quarterfinals 	05.11.2008	Río de Janeiro	Estudiantes LP		2-2	Botafogo		[Angeleri - Salgueiro]
 11. Semifinals	 	13.11.2008	Buenos Aires	Estudiantes LP		1-1	Argentinos Juniors	[Alayes]
 12. Semifinals	 	20.11.2008	La Plata	Estudiantes LP		1-0	Argentinos Juniors	[Calderón]
 13. Final	 	26.11.2008	La Plata	Estudiantes LP		0-1	Internacional
 14. Final	 	03.12.2008	Porto Alegre	Estudiantes LP		1-1	Internacional		[Alayes]
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 15. Second Round	16.09.2010	Rosario		Estudiantes LP		0-1	Newell's Old Boys	
 16. Second Round	22.09.2010	Quilmes		Estudiantes LP		1-1	Newell's Old Boys	[F.Fernández]	
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 17. Second Round	30.08.2011	Sarandí		Estudiantes LP		0-2	Arsenal			
 18. Second Round	06.09.2011	La Plata	Estudiantes LP		1-0	Arsenal			[M.Sánchez]
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 19. Second Round 	03.09.2014	La Plata	Estudiantes LP		0-0	Gimnasia y Esgrima LP
 20. Second Round 	16.09.2014	La Plata	Estudiantes LP		1-0	Gimnasia y Esgrima LP	[Vera]
 21. Round of 16	14.10.2014	La Plata	Estudiantes LP		2-1	Peñarol			[Correa - Carrillo]
 22. Round of 16	22.10.2014	Montevideo	Estudiantes LP	     [3]1-2[1]	Peñarol			[Carrillo]
 23. Quarterfinals 	29.10.2014	La Plata	Estudiantes LP		1-2	River Plate		[Vera]
 24. Quarterfinals 	06.11.2014	Buenos Aires	Estudiantes LP		2-3	River Plate		[Vera - Carrillo]	
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 25. Second Round	24.08.2016	La Plata	Estudiantes LP		1-0	Belgrano (Cba.)		[F.Sánchez]
 26. Second Round	15.09.2016	Córdoba		Estudiantes LP		0-2	Belgrano (Cba.)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 27. Second Round	13.07.2017	Potosí		Estudiantes LP		1-0	Nacional Potosí		[L.Rodríguez]
 28. Second Round	03.08.2017	La Plata	Estudiantes LP		2-0	Nacional Potosí		[Pavone (2)]
 29. Round of 16	23.08.2017	Asunción	Estudiantes LP		0-1	Nacional
 30. Round of 16	19.09.2017	La Plata	Estudiantes LP		0-1	Nacional
 
 
 
 
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			       42   30   12    6   12   29   31	      	   
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Arsenal					7    4    2    1    1    3    3
Nacional Potosí [Bol]			6    2    2    0    0    3    0
Botafogo [Bra]				4    2    1    1    0    4    2
Argentinos Juniors			4    2    1    1    0    2    1
Gimnasia y Esgrima LP			4    2    1    1    0    1    0
Independiente				3    2    1    0    1    3    3
Peñarol [Uru]				3    2    1    0    1    3    3
Banfield				3    2    1    0    1    2    3	
Belgrano				3    2    1    0    1    1    2
Lanús					3    2    1    0    1    2    3	
Internacional [Bra]			1    2    0    1    1    1    2
Newell's Old Boys			1    2    0    1    1    1    2
River Plate				0    2    0    0    2    3    5
Nacional [Par]				0    2    0    0    2    0    2
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Argentina			       28   20    8    4    8   18   21 
Bolivia					6    2    2    0    0    3    0
Brazil					5    4    1    2    1    5    4 
Uruguay					3    2    1    0    1    3    3
Paraguay				0    2    0    0    2    0    2
 
 
 

 

Gimnasia y Esgrima (La Plata)    

4 participations: [Quarterfinals 2002,2006]
		  [Second Round 2014]
		  [First Round 2017]
 
 
 
.Best win at home: 	11.09.2002   Gimnasia y Esgrima LP  3-1   Boca Juniors
.Best win away: 	none
.Worst loss at home: 	26.10.2006   Gimnasia y Esgrima LP  0-2   Colo Colo [Chi]	
.Worst loss away: 	09.10.2002   Gimnasia y Esgrima LP  1-4   Bolivar [Bol] 
			19.10.2006   Gimnasia y Esgrima LP  1-4   Colo Colo [Chi]		
 
 
 
 
Matches Played:
 
 	Stage		  Date		  Place	   	Team	       		Score	 Team			Scorers
 
  1. First Round	11.09.2002	La Plata	Gimnasia y Esgrima LP	3-1	Boca Juniors		[San Esteban - Enría (2)]
  2. First Round	18.09.2002	Salta		Gimnasia y Esgrima LP	0-0	Boca Juniors		
  3. Quarterfinals 	09.10.2002	La Paz		Gimnasia y Esgrima LP	1-4	Bolivar			[Pautasso]
  4. Quarterfinals 	30.10.2002	La Plata	Gimnasia y Esgrima LP	2-0	Bolivar			[Muller (2)]
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
  5. Round of 16	28.09.2006	Río de Janeiro	Gimnasia y Esgrima LP	1-1 	Fluminense		[Herner]
  6. Round of 16	11.10.2006	La Plata	Gimnasia y Esgrima LP	2-0	Fluminense		[Tuta o/g - S.Silva]
  7. Quarterfinals 	19.10.2006	Santiago	Gimnasia y Esgrima LP	1-4	Colo Colo		[Escobar]
  8. Quarterfinals 	26.10.2006	La Plata	Gimnasia y Esgrima LP	0-2	Colo Colo	
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
  9. Second Round	03.09.2014	La Plata	Gimnasia y Esgrima LP	0-0	Estudiantes LP
 10. Second Round	16.09.2014	La Plata	Gimnasia y Esgrima LP	0-1	Estudiantes LP	
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 11. First Round	05.04.2017	Campinas	Gimnasia y Esgrima LP	0-0	Ponte Preta
 12. First Round	09.05.2017	La Plata	Gimnasia y Esgrima LP	1-1	Ponte Preta		[Rinaudo]
 
 
 
 
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			       14   12    3    5    4   11   14	      	   
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Boca Juniors				4    2    1    1    0    3    1
Fluminense [Bra]			4    2    1    1    0    3    1		
Bolivar [Bol]				3    2    1    0    1    3    4
Ponte Preta [Bra]			2    2    0    2    0    1    1
Estudiantes LP				1    2    0    1    1    0    1
Colo Colo [Chi]				0    2    0    0    2    1    6
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Brazil					6    4    1    3    0    4    2		  
Argentina				5    4    1    2    1    3    2
Bolivia					3    2    1    0    1    3    4
Chile					0    2    0    0    2    1    6
 
 
 

 

Godoy Cruz Antonio Tomba (Mendoza)    

2 participations: [Round of 16 2011]
		  [Second Round 2014]
 
 
 
.Best win at home: 	none
.Best win away: 	none
.Worst loss at home: 	03.09.2014   Godoy Cruz AT  0-1   River Plate
.Worst loss away: 	17.09.2014   Godoy Cruz AT  0-2   River Plate
 
 
 
 
Matches Played:
 
  	Stage	 	 Date		Place	   	Team	       	       Score	 Team			Scorers
 
  1. Second Round	31.08.2011	Lanús		Godoy Cruz A.T.		2-2	 Lanús			[Rojas - Navarro]
  2. Second Round	07.09.2011	Mendoza		Godoy Cruz A.T.		0-0	 Lanús
  3. Round of 16	29.09.2011	Mendoza 	Godoy Cruz A.T.		1-1	 Universitario 		[Cabrera]
  4. Round of 16	20.10.2011	Lima		Godoy Cruz A.T.	     [2]1-1[3]	 Universitario 		[Damonte]
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
  5. Second Round 	03.09.2014	Mendoza		Godoy Cruz A.T.		0-1	 River Plate
  6. Second Round 	17.09.2014	Buenos Aires	Godoy Cruz A.T.		0-2	 River Plate 
 
 
 
 
 
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			        4    6    0    4    2    4    7	      	   
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Lanús					2    2    0    2    0    2    2
Universitario [Per]			2    2    0    2    0    2    2
River Plate				0    2    0    0    2    0    3		
 
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Peru				  	2    2    0    2    0    2    2     
Argentina				2    4    0    2    2    2    5
			
 
 
 

 

Huracán    

3 participations: [Finalist 2015]
		  [Second Round 2017]
                  [First Round 2020]
		  
 
 
 
.Best win at home: 	31.05.2017   Huracán		4-0     Deportivo Anzoátegui [Ven]		
.Best win away: 	26.08.2015   Huracán		5-2	Tigre
.Worst loss at home: 	11.07.2017   Huracán		1-5	Libertad [Par]	
.Worst loss away: 	01.03.2017   Huracán		0-3	Deportivo Anzoátegui [Ven]
			05.02.2020   Huracán		0-3	Atlético Nacional [Col]
 
 
 
 
Matches Played:
 
	Stage	  	Date		  Place	   	Team	       Score	 Team			Scorers
 
  1. Second Round 	26.08.2015	Victoria	Huracán		5-2	Tigre			[Bogado - C.Espinoza (3) - Ábila]
  2. Second Round	16.09.2015	Buenos Aires	Huracán		1-0	Tigre			[Mancinelli]
  3. Round of 16	23.09.2015	Recife		Huracán		1-1	Sport Recife		[Bogado]
  4. Round of 16	30.09.2015	Buenos Aires	Huracán		3-0	Sport Recife		[Ábila (2) - Bogado]
  5. Quarterfinals	20.10.2015	Buenos Aires	Huracán		1-0	Defensor Sporting	[Ábila]
  6. Quarterfinals 	27.10.2015	Montevideo	Huracán		0-0	Defensor Sporting
  7. Semifinals	 	05.11.2015	Buenos Aires	Huracán		1-0	River Plate		[C.Espinoza]
  8. Semifinals	 	26.11.2015	Buenos Aires	Huracán		2-2	River Plate		[Toranzo - Ábila]
  9. Final	 	02.12.2015	Buenos Aires	Huracán		0-0	Independiente Santa Fe
 10. Final	 	09.12.2015	Bogotá		Huracán	     [1]0-0[3]	Independiente Santa Fe 
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 11. First Round	01.03.2017	Puerto La Cruz	Huracán		0-3	Deportivo Anzoátegui
 12. First Round	31.05.2017	Buenos Aires	Huracán		4-0	Deportivo Anzoátegui	[Mendoza - Briasco - Cuomo - Romero Gamarra]
 13. Second Round	11.07.2017	Buenos Aires	Huracán		1-5	Libertad		[M.González]
 14. Second Round	01.08.2017	Asunción	Huracán		0-2	Libertad	
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 15. First Round	05.02.2020	Medellín	Huracán		0-3	Atlético Nacional
 16. First Round	19.02.2020	Buenos Aires	Huracán		1-1	Atlético Nacional	[Grimi]	
 
 
 
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record		  	       24   16    6    6    4   20   19		     	   
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Tigre					6    2    2    0    0    6    2
Sport Recife [Bra]			4    2    1    1    0    4    1
River Plate				4    2    1    1    0    3    2
Defensor Sporting [Uru]			4    2    1    1    0    1    0
Deportivo Anzoátegui [Ven]		3    2    1    0    1    4    3
Independiente Santa Fe [Col]		2    2    0    2    0    0    0
Atlético Nacional [Col]			1    2    0    1    1    1    4
Libertad [Par]				0    2    0    0    2    1    7
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Argentina			       10    4    3    1    0    9    4
Brazil					4    2    1    1    0    4    1
Uruguay					4    2    1    1    0    1    0
Venezuela				3    2    1    0    1    4    3
Colombia				3    4    0    3    1    1    4
Paraguay				0    2    0    0    2    1    7
 
 
 

 

Independiente    

11 participations: [Champion 2010, 2017]
		   [Quarterfinals 2012,2015,2019,2020]
		   [Round of 16 2011,2016,2021]
		   [Second Round 2003]
	           [First Round 2008]
		  
 
 
 
.Best win at home: 	03.04.2019   Independiente	4-1    Binacional [Per]		
.Best win away: 	24.10.2017   Independiente 	4-1    Nacional [Par]
			25.11.2020   Independiente	4-1    Fenix [Uru]
.Worst loss at home: 	17.09.2003   Independiente	1-4    River Plate	
.Worst loss away: 	08.10.2003   Independiente	0-4    River Plate 
 
 
 
 
Matches Played:
 
 	 Stage	  	Date		  Place	   	Team	       Score	 Team			Scorers
 
  1. First Round	06.08.2003	Avellaneda	Independiente	1-1	Rosario Central		[C.Castillo]
  2. First Round	04.09.2003	Rosario		Independiente	1-0	Rosario Central		[Marioni]
  3. Second Round	17.09.2003	Avellaneda	Independiente	1-4	River Plate		[Marioni]
  4. Second Round	08.10.2003	Buenos Aires	Independiente	0-4	River Plate	
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
  5. First Round	05.08.2008	Avellaneda	Independiente	2-1	Estudiantes LP		[J.Nuñez - Gandín]
  6. First Round	20.08.2008	La Plata	Independiente[3]1-2[5]  Estudiantes LP		[L.Nuñez]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
  7. Second Round	26.08.2010	Avellaneda	Independiente	1-0	Argentinos Juniors	[Galeano]
  8. Second Round	09.09.2010	Buenos Aires	Independiente	1-1	Argentinos Juniors	[Gracián]
  9. Round of 16	28.09.2010	Montevideo	Independiente   0-1	Defensor Sporting 	
 10. Round of 16	19.10.2010	Avellaneda	Independiente	4-2	Defensor Sporting 	[Silvera - Fredes - Cabrera - N.Martínez]
 11. Quarterfinals	03.11.2010	Tolima		Independiente	2-2	Deportes Tolima 	[Silvera - Velázquez]
 12. Quarterfinals 	11.11.2010	Avellaneda	Independiente	0-0	Deportes Tolima 
 13. Semifinals	 	18.11.2010	Quito		Independiente	2-3	LDU Quito		[Silvera - Mareque]
 14. Semifinals	 	25.11.2010	Avellaneda	Independiente	2-1	LDU Quito		[Parra - Fredes]
 15. Final	 	01.12.2010	Goiania		Independiente	0-2	Goias EC 
 16. Final	 	08.12.2010	Avellaneda	Independiente[5]3-1[3]	Goias EC		[Velázquez - Parra(2)]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 17. Round of 16	28.09.2011	Quito		Independiente	0-2	LDU Quito
 18. Round of 16	12.10.2011	Avellaneda	Independiente	1-0	LDU Quito		[L.Nuñez]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 19. Second Round	22.08.2012	Buenos Aires	Independiente	3-3	Boca Juniors		[Santana - Rosales - Farías]
 20. Second Round	29.08.2012	Avellaneda	Independiente	0-0	Boca Juniors
 21. Round of 16	25.09.2012	Avellaneda	Independiente	2-1	Liverpool		[Vargas - Rosales]
 22. Round of 16	25.10.2012	Montevideo	Independiente	2-1	Liverpool		[Mancuello - Battión]
 23. Quarterfinals 	01.11.2012	Avellaneda	Independiente	2-2	Universidad Católica	[Tula - Martínez o/g]
 24. Quarterfinals 	08.11.2012	Santiago	Independiente 	1-2	Universidad Católica	[Santana]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 25. Second Round	26.08.2015	Sarandí		Independiente	1-1	Arsenal			[Vitale]
 26. Second Round	16.09.2015	Avellaneda	Independiente	1-0	Arsenal			[Albertengo]
 27. Round of 16	23.09.2015	Avellaneda	Independiente	1-0	Olimpia			[Trejo]
 28. Round of 16	30.09.2015	Asunción	Independiente	0-0	Olimpia
 29. Quarterfinals 	22.10.2015	Avellaneda	Independiente	0-1	Independiente Santa Fe
 30. Quarterfinals 	29.10.2015	Bogotá		Independiente	1-1	Independiente Santa Fe	[Zapata og]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 31. Second Round	25.08.2016	Lanús		Independiente	2-0	Lanús			[L.Fernández - Rigoni]
 32. Second Round	14.09.2016	Avellaneda	Independiente	1-0	Lanús			[Benítez]
 33. Round of 16	21.09.2016	Avellaneda	Independiente	0-0	Chapecoense
 34. Round of 16	28.09.2016	Chapecó		Independiente[4]0-0[5]	Chapecoense
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 35. First Round	04.04.2017	Avellaneda	Independiente	0-0	Alianza Lima
 36. First Round	31.05.2017	Lima		Independiente	1-0	Alianza Lima		[Rigoni] 
 37. Second Round	12.07.2017	Avellaneda	Independiente	4-2	Deportes Iquique	[Franco - Barco - L.Fernández - Domínguez]
 38. Second Round	02.08.2017	Calama		Independiente	2-1	Deportes Iquique	[Meza - Albertengo]
 39. Round of 16	22.08.2017	S.M.Tucumán	Independiente	0-1	Atlético Tucumán	
 40. Round of 16	12.09.2017	Avellaneda	Independiente	2-0	Atlético Tucumán	[L.Fernández - Benítez]
 41. Quarterfinals 	24.10.2017	Asunción	Independiente	4-1	Nacional		[Meza - L.Fernández (2) - Albertengo]
 42. Quarterfinals 	02.11.2017	Avellaneda	Independiente	2-0	Nacional		[Martínez - Gigliotti]
 43. Semifinals	 	21.11.2017	Asunción	Independiente	0-1	Libertad	
 44. Semifinals	 	28.11.2017	Avellaneda	Independiente	3-1	Libertad		[Barco - Gigliotti (2)]
 45. Final		06.12.2017	Avellaneda	Independiente	2-1	Flamengo		[Gigliotti - Meza]
 46. Final	 	13.12.2017	Río de Janeiro	Independiente	1-1	Flamengo		[Barco] 	
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 47. First Round	03.04.2019	Avellaneda	Independiente	4-1	Binacional 		[Brítez - Pérez - Sánchez Miño - S.Romero]
 48. First Round	01.05.2019	Arequipa	Independiente	2-1	Binacional		[Hernández - Domínguez]
 49. Second Round	21.05.2019	Rionegro	Independiente	2-3	Ríonegro Águilas	[Domínguez - S.Romero]
 50. Second Round	28.05.2019	Avellaneda	Independiente	2-0	Ríonegro Águilas	[S.Romero - Domínguez]
 51. Round of 16	25.07.2019	Avellaneda	Independiente	1-0	Universidad Católica(E)	[Hernández]	
 52. Round of 16	01.08.2019	Quito		Independiente	2-3	Universidad Católica(E)	[Benítez - Hernández]
 53. Quarterfinals 	06.08.2019	Avellaneda	Independiente	2-1	Independiente del Valle	[S.Romero (2)]
 54. Quarterfinals 	13.08.2019	Quito		Independiente	0-1	Independiente del Valle
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 55. First Round	13.02.2020	Avellaneda	Independiente	1-0	Fortaleza		[L.Fernández]
 56. First Round	27.02.2020	Fortaleza	Independiente	1-2	Fortaleza		[Bruno Melo og]
 57. Second Round	29.10.2020	Avellaneda	Independiente	1-0	Atlético Tucumán	[S.Romero]
 58. Second Round	05.11.2020	S.M.Tucumán	Independiente	1-1	Atlético Tucumán	[S.Romero]	
 59. Round of 16	25.11.2020	Montevideo	Independiente	4-1	Fenix			[González - Velasco - S.Romero - Martínez]
 60. Round of 16	02.12.2020	Avellaneda	Independiente	1-0	Fenix			[S.Romero]
 61. Quarterfinals	10.12.2020	Lanús		Independiente	0-0	Lanús
 62. Quarterfinals	17.12.2020	Avellaneda	Independiente	1-3	Lanús			[Roa]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 63. Group Stage	21.04.2021	Montero		Independiente	3-1	Guabirá			[Herrera (3)]
 64. Group Stage	28.04.2021	Avellaneda	Independiente	3-1	Montevideo City Torque	[Romero - Herrera - Cóccaro og]
 65. Group Stage	04.05.2021	Salvador	Independiente	2-2	Bahía			[Herrera - Velasco]
 66. Group Stage	11.05.2021	Montevideo	Independiente	1-1	Montevideo City Torque  [Herrera]
 67. Group Stage	18.05.2021	Avellaneda	Independiente	1-0	Bahía			[Thonny Anderson og]
 68. Group Stage	26.05.2021	Avellaneda	Independiente	1-0	Guabirá			[Romero]
 69. Round of 16	15.07.2021	Santos		Independiente	0-1	Santos			
 70. Round of 16	22.07.2021	Avellaneda	Independiente	1-1	Santos			[González]
 
  
 
 
 
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record		  	      121   70   34   19   17   97   72		     	   
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Atlético Tucumán			7    4    2    1    1    4    2
Lanús					7    4    2    1    1    4    3
Nacional [Par]				6    2    2    0    0    6    1
Binacional [Per]			6    2    2    0    0    6    2
Fenix [Uru]				6    2    2    0    0    5    1
Deportes Iquique [Chi]			6    2    2    0    0    6    3
Guabirá [Bol]				6    2    2    0    0    4    1
Liverpool [Uru]				6    2    2    0    0    4    2
Liga Deportiva Universitaria [Ecu]	6    4    2    0    2    5    6
Montevideo City Torque [Uru]		4    2    1    1    0    4    2
Bahía [Bra]				4    2    1    1    0    3    2
Flamengo [Bra]				4    2    1    1    0    3    2
Argentinos Juniors			4    2    1    1    0    2    1
Arsenal					4    2    1    1    0    2    1
Rosario Central				4    2    1    1    0    2    1
Alianza Lima [Per]			4    2    1    1    0    1    0
Olimpia [Par]				4    2    1    1    0    1    0
Defensor Sporting [Uru]			3    2    1    0    1    4    3
Ríonegro Águilas [Col]			3    2    1    0    1    4    3
Libertad [Par]				3    2    1    0    1    3    2
Estudiantes LP				3    2    1    0    1    3    3	
Goias [Bra]				3    2    1    0    1    3    3
Universidad Católica [Ecu]		3    2    1    0    1    3    3
Fortaleza [Bra]				3    2    1    0    1    2    2
Independiente del Valle [Ecu]		3    2    1    0    1    2    2
Boca Juniors				2    2    0    2    0    3    3
Deportes Tolima [Col]			2    2    0    2    0    2    2
Chapecoense [Bra]			2    2    0    2    0    0    0
Universidad Católica [Chi]		1    2    0    1    1    3    4
Independiente Santa Fe [Col]		1    2    0    1    1    1    2
Santos [Bra]				1    2    0    1    1    1    2
River Plate				0    2    0    0    2    1    8
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Argentina			       31   20    8    7    5   21   22
Uruguay				       19    8    6    1    1   17    8
Brazil				       17   12    4    5    3   12   11
Paraguay			       13    6    4    1    1   10    3
Ecuador				       12    8    4    0    4   10   11
Peru				       10    4    3    1    0    7    2
Chile					7    4    2    1    1    9    7
Bolivia					6    2    2    0    0    4    1
Colombia				6    6    1    3    2    7    7 
 
 
 

 

Lanús    

11 participations: [Champion 2013]
		   [Finalist 2020]
		   [Quarterfinals 2006]
		   [Round of 16 2007,2009,2014,2015]
		   [Group Stage 2021]
		   [Second Round 2011,2016,2018]
 
 
 
.Best win at home: 	02.12.2020   Lanús		6-2    Bolívar [Bol]		
.Best win away: 	06.11.2013   Lanús		3-1    River Plate
			17.12.2020   Lanús		3-1    Independiente
.Worst loss at home: 	18.10.2006   Lanús		0-3    Pachuca [Mex]	
.Worst loss away: 	24.09.2009   Lanús		0-4    LDU de Quito [Ecu]
 
 
 
 
Matches Played:
 
  	Stage		  Date		  Place	   	Team	        Score	  Team			 Scorers
 
  1. First Round	30.08.2006	Lanús		Lanús		 2-0	 Vélez Sarsfield	 [Archubi (2)]
  2. First Round	20.09.2006	Buenos Aires	Lanús		 1-0	 Vélez Sarsfield	 [Archubi]
  3. Round of 16	27.09.2006	São Paulo	Lanús		 0-0	 Corinthians		 
  4. Round of 16	11.10.2006	Lanús		Lanús		 4-2	 Corinthians		 [Romero - Velásquez - Aguirre - Archubi]
  5. Quarterfinals 	18.10.2006	Lanús		Lanús		 0-3	 Pachuca
  6. Quarterfinals 	31.10.2006     Pachuca		Lanús		 2-2	 Pachuca		 [Valeri - Graf]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
  7. First Round	08.08.2007	Lanús		Lanús		 2-0	 Estudiantes LP		 [Pelletieri - Sand]
  8. First Round	05.09.2007	La Plata	Lanús		 1-2	 Estudiantes LP		 [Domínguez o/g]
  9. Round of 16	19.09.2007	Lanús		Lanús		 2-0	 Vasco da Gama		 [Pelletieri - Sand]
 10. Round of 16	26.09.2007	Río de Janeiro	Lanús		 0-3	 Vasco da Gama
-------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 11. First Round	19.08.2009	Buenos Aires	Lanús		 2-1	 River Plate		 [Salvio (2)]
 12. First Round	17.09.2009	Lanús		Lanús		 1-0	 River Plate		 [Salcedo]
 13. Round of 16	24.09.2009	Quito		Lanús		 0-4	 LDU Quito		
 14. Round of 16	01.10.2009	Lanús		Lanús		 1-1	 LDU Quito		 [Salcedo]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 15. Second Round	31.08.2011	Lanús		Lanús		 2-2	 Godoy Cruz A.T.	 [D.González - Neira]
 16. Second Round	07.09.2011	Mendoza		Lanús		 0-0	 Godoy Cruz A.T.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 17. Second Round	14.08.2013	Avellaneda	Lanús		 2-1	 Racing Club		 [Melano - Romero]
 18. Second Round	28.08.2013	Lanús		Lanús		 2-0	 Racing Club		 [Izquierdoz (2)]
 19. Round of 16	18.09.2013	Lanús		Lanús		 4-0	 Universidad de Chile	 [Silva - Melano (2)- Acosta]
 20. Round of 16	25.09.2013	Santiago	Lanús		 0-1	 Universidad de Chile
 21. Quarterfinals 	29.10.2013	Lanús		Lanús		 0-0	 River Plate
 22. Quarterfinals 	06.11.2013	Buenos Aires	Lanús		 3-1	 River Plate		 [González - Silva - Ayala]
 23. Semifinals	 	21.11.2013	Asunción	Lanús		 2-1	 Libertad		 [Silva - Goltz]
 24. Semifinals	 	28.11.2013	Lanús		Lanús		 2-1	 Libertad		 [González - Goltz]
 25. Final	 	04.12.2013	São Paulo	Lanús		 1-1	 Ponte Preta		 [Goltz]
 26. Final	 	11.12.2013	Lanús		Lanús		 2-0	 Ponte Preta		 [Ayala - Blanco]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 27. Round of 16	14.10.2014	Asunción	Lanús		 1-2	 Cerro Porteño		 [Silva]
 28. Round of 16	21.10.2014     Lanús		Lanús		 1-1	 Cerro Porteño		 [Braghieri]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 29. Second Round	27.08.2015	Córdoba		Lanús		 1-1	 Belgrano		 [Gómez Portillo]
 30. Second Round	17.09.2015	Lanús		Lanús		 5-1	 Belgrano		 [N.Aguirre - Braghieri - Farré og- M.Almirón - Di Renzo]
 31. Round of 16	24.09.2015	Lanús		Lanús		 0-0	 Defensor Sporting	
 32. Round of 16	01.10.2015	Montevideo	Lanús	      [3]0-0[5]	 Defensor Sporting 
-------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 33. Second Round	25.08.2016	Lanús		Lanús		 0-2	 Independiente
 34. Second Round	14.09.2016	Avellaneda	Lanús		 0-1	 Independiente
-------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 35. First Round	21.02.2018	Lanús		Lanús		 4-2	 Sporting Cristal	 [Vides - Acosta - Silva - Di Renzo]
 36. First Round	07.03.2018	Lima		Lanús		 1-2	 Sporting Cristal	 [García Guerreño]
 37. Second Round	17.07.2018	Lanús		Lanús		 1-0	 Atlético Junior	 [García Guerreño]
 38. Second Round 	24.07.2018	Barranquilla	Lanús	      [2]0-1[3]	 Atlético Junior	
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
 39. First Round	12.02.2020	Lanús		Lanús		 3-0	 Universidad Católica (E)[Acosta - Orsini (2)]
 40. First Round	26.02.2020	Quito		Lanús		 0-2	 Universidad Católica (E)
 41. Second Round	28.10.2020	Lanús		Lanús		 3-2	 São Paulo		 [Sand (2) - Quignon] 
 42. Second Round	04.11.2020	São Paulo	Lanús		 3-4     São Paulo		 [De la Vega - Aguirre - Orsini]
 43. Round of 16	25.11.2020	La Paz		Lanús		 1-2	 Bolívar		 [Belmonte]
 44. Round of 16	02.12.2020	Lanús		Lanús		 6-2     Bolívar		 [Orozco (2) - Belmonte (2) - Acosta - Orsini]
 45. Quarterfinals	10.12.2020	Lanús		Lanús		 0-0	 Independiente
 46. Quarterfinals	17.12.2020	Avellaneda	Lanús		 3-1	 Independiente		 [Belmonte - Sand - Orsini]
 47. Semifinals		06.01.2021	Buenos Aires	Lanús		 1-0	 Vélez Sarsfield	 [Sand]
 48. Semifinals		13.01.2021	Lanús		Lanús		 3-0	 Vélez Sarsfield	 [Belmonte - Orsini - Bernabei]
 49. Final		23.01.2021	Córdoba		Lanús		 0-3	 Defensa y Justicia
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
 50. Group Stage	22.04.2021	Caracas		Lanús		 1-0	 Aragua			 [López]
 51. Group Stage	29.04.2021	Lanús		Lanús		 1-2	 Grêmio			 [Belmonte]
 52. Group Stage	06.05.2021	Asunción	Lanús		 1-0	 La Equidad		 [Vera]
 53. Group Stage	13.05.2021	Porto Alegre	Lanús		 1-3	 Grêmio			 [Burdisso]
 54. Group Stage	20.05.2021	Lanús		Lanús		 4-1	 La Equidad		 [Sand (2) - Acosta - De la Vega]
 55. Group Stage	27.05.2021	Lanús		Lanús		 0-0	 Aragua			 
 
 
 
 
	
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record		  	       91   55   26   13   16   83   61	     	   
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Vélez Sarsfield			       12    4    4    0    0    7    0
River Plate			       10    4    3    1    0    6    2
La Equidad [Col]			6    2    2    0    0    5    1
Racing Club				6    2    2    0    0    4    1
Libertad [Par]				6    2    2    0    0    4    2
Belgrano				4    2    1    1    0    6    2
Corinthians [Bra]			4    2    1    1    0    4    2
Ponte Preta [Bra]			4    2    1    1    0    3    1
Aragua [Ven]				4    2    1    1    0    1    0
Independiente			        4    4    1    1    2    3    4
Bolívar [Bol]				3    2    1    0    1    7    4
Universidad de Chile [Chi]		3    2    1    0    1    4    1
Sporting Cristal [Per]			3    2    1    0    1    5    4
Estudiantes LP				3    2    1    0    1	 3    2
Universidad Católica [Ecu]		3    2    1    0    1    3    2
São Paulo [Bra]				3    2    1    0    1    6    6
Atlético Junior [Col]			3    2    1    0    1    1    1
Vasco da Gama [Bra]			3    2    1    0    1    2    3	
Godoy Cruz AT				2    2    0    2    0    2    2
Defensor Sporting [Uru]			2    2    0    2    0    0    0
Cerro Porteño [Par]			1    2    0    1    1    2    3
Pachuca [Mex]				1    2    0    1    1    2    5
LDU de Quito [Ecu]			1    2    0    1    1    1    5
Grêmio [Bra]				0    2    0    0    2    2    5
Defensa y Justicia			0    1    0    0    1    0    3  
 
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Argentina			       41   21   12    5    4   31   14
Brazil				       14   10    4    2    4   17   17
Colombia				9    4    3    0    1    6    2
Paraguay				7    4    2    1    1    6    5
Venezuela				4    2    1    1    0    1    0
Ecuador					4    4    1    1    2    4    7
Bolivia					3    2    1    0    1    7    4
Chile					3    2    1    0    1    4    1
Peru					3    2    1    0    1    5    4
Uruguay					2    2    0    2    0    0    0
Mexico					1    2    0    1    1    2    5
 
 


 

Newell's Old Boys

4 participations: [Quarterfinals 2010]
		  [Group Stage 2021]
		  [First Round 2005,2018]
 
 
 
.Best win at home: 	06.10.2010   Newell's Old Boys   6-0    San José [Bol]
.Best win away: 	04.05.2021   Newell's Old Boys	 1-0    Palestino [Chi]
.Worst loss at home: 	29.04.2021   Newell's Old Boys	 1-3   	Libertad [Par]
.Worst loss away: 	12.04.2018   Newell's Old Boys   0-3    Atlético Paranaense [Bra] 
 
 
 
 
Matches Played:
 
	  Stage	  	Date		  Place	   	Team	           Score	 Team			Scorers
 
  1. First Round	18.08.2005	Rosario		Newell's Old Boys   	0-0	Rosario Central
  2. First Round	29.08.2005	Rosario 	Newell's Old Boys   	0-1	Rosario Central
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------	  
  3. Second Round	16.09.2010	Rosario		Newell's Old Boys   	1-0	Estudiantes LP		[M.Formica]
  4. Second Round	22.09.2010	Quilmes		Newell's Old Boys   	1-1	Estudiantes LP	        [Borghello]
  5. Round of 16	06.10.2010	Rosario		Newell's Old Boys   	6-0  	San José [Bol]		[Schiavi(2)- M.Formica(2) - Estigarribia - Salvatierra]
  6. Round of 16	21.10.2010	Oruro		Newell's Old Boys   	0-2	San José [Bol]	
  7. Quarterfinals 	02.11.2010	Rosario		Newell's Old Boys   	0-0	LDU Quito [Ecu]
  8. Quarterfinals 	10.11.2010	Quito		Newell's Old Boys   	0-1	LDU Quito [Ecu]
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
  9. First Round	12.04.2018	Curitiba	Newell's Old Boys   	0-3	Atlético Paranaense
 10. First Round	10.05.2018	Rosario		Newell's Old Boys   	2-1	Atlético Paranaense	[Leal (2)]
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 11. Group Stage	20.04.2021	Goiânia		Newell's Old Boys   	0-0	Atlético Goianiense	
 12. Group Stage	29.04.2021	Rosario		Newell's Old Boys   	1-3	Libertad		[M.Rodríguez]
 13. Group Stage	04.05.2021	Rancagua	Newell's Old Boys   	1-0	Palestino		[A.Rodríguez]
 14. Group Stage	13.05.2021	Asunción	Newell's Old Boys   	0-1	Libertad
 15. Group Stage	20.05.2021	Rosario		Newell's Old Boys   	3-1	Palestino		[Castro - Sordo - Suárez og]
 16. Group Stage	25.05.2021	Rosario 	Newell's Old Boys	1-1	Atlético Goianiense	[Giani]
 
 
 
 
 
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record		  	       20   16    5    5    6   16   15	     	   
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Palestino [Chi]				6    2    2    0    0    4    1
Estudiantes LP				4    2    1    1    0    2    1
San José [Bol]				3    2    1    0    1    6    2
Atlético Paranaense [Bra]		3    2    1    0    1    2    4
Atlético Goianiense [Bra]		2    2    0    2    0    1    1
Liga Deportiva Universitaria [Ecu]	1    2    0    1    1    0    1
Rosario Central				1    2    0    1    1    0    1
Libertad [Par]				0    2    0    0    2    1    4
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Chile					6    2    2    0    0    4    1
Argentina				5    4    1    2    1    2    2
Brazil					5    4    1    2    1    3    5
Bolivia					3    2    1    0    1    6    2
Ecuador					1    2    0    1    1    0    1
Paraguay				0    2    0    0    2    1    4
 
 
 

 

Quilmes    

1 participation: [First Round 2004]
 
 
 
.Best win at home: 	none
.Best win away: 	none
.Worst loss at home: 	18.08.2004   Quilmes 		0-2    San Lorenzo	
.Worst loss away: 	none 
 
 
 
 
Matches Played:
 
	Stage		  Date		  Place	   	Team	       Score	 Team			Scorers
 
  1. First Round	18.08.2004	Quilmes		Quilmes		0-2	San Lorenzo
  2. First Round	01.09.2004	Buenos Aires	Quilmes		0-0	San Lorenzo	
 
 
	
 
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record		  		1    2    0    1    1    0    2	     	   
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
San Lorenzo				1    2    0    1    1    0    2
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Argentina				1    2    0    1    1    0    2
 
 

 

Racing Club    

5 participations: [Quarterfinals 2002,2017]
		  [Second Round 2012,2013]
		  [First Round 2019]
 
 
 
.Best win at home: 	29.06.2017   Racing Club	3-1    Independiente Medellín [Col]
.Best win away: 	27.07.2017   Racing Club	3-2    Independiente Medellín [Col]
.Worst loss at home: 	30.08.2012   Racing Club	1-2    Colón (Santa Fe)		
			14.08.2013   Racing Club	1-2    Lanús	
.Worst loss away: 	28.08.2013   Racing Club	0-2    Lanús 
 
 
 
 
Matches Played:
 
 	Stage	 	 Date		  Place	   	Team	       Score	 Team			Scorers
 
 
  1. First Round	04.09.2002	Avellaneda	Racing Club	1-0	River Plate		[M.Estévez]
  2. First Round	25.09.2002	Buenos Aires	Racing Club	0-0	River Plate	
  3. Quarterfinals 	02.10.2002	Buenos Aires	Racing Club	1-3	San Lorenzo	 	[Peralta]
  4. Quarterfinals 	23.10.2002	Avellaneda	Racing Club  [3]2-0[4]	San Lorenzo	 	[Pavlovich - Milito]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
  5. Second Round  	23.08.2012	Santa Fe	Racing Club	1-3	Colón		 	[Hauche]
  6. Second Round  	30.08.2012	Avellaneda	Racing Club	1-2	Colón 		 	[Cámpora]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
  7. Second Round 	14.08.2013	Avellaneda	Racing Club	1-2	Lanús		 	[Viola]
  8. Second Round  	28.08.2013	Lanús		Racing Club	0-2	Lanús
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
  9. First Round	01.03.2017	Avellaneda	Racing Club	1-0	Ríonegro Águilas 	[Mansilla]
 10. First Round	01.06.2017	Ríonegro	Racing Club	1-1	Ríonegro Águilas 	[Cuadra]
 11. Second Round  	29.06.2017	Avellaneda	Racing Club	3-1	Independiente Medellín	[Barbieri - B.Fernández - Acuña]
 12. Second Round  	27.07.2017	Medellín	Racing Club	3-2	Independiente Medellín	[D.González - Cuadra - Mansilla]
 13. Round of 16	13.09.2017	São Paulo	Racing Club	1-1	Corinthians		[Triverio]
 14. Round of 16	20.09.2017	Avellaneda	Racing Club	0-0	Corinthians
 15. Quarterfinals 	24.10.2017	Asunción	Racing Club	0-1	Libertad
 16. Quarterfinals 	01.11.2017	Avellaneda 	Racing Club	0-0	Libertad
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 17. First Round	14.02.2019	São Paulo	Racing Club	1-1	Corinthians		[Ríos]
 18. First Round	27.02.2019	Avellaneda	Racing Club  [4]1-1[5]	Corinthians		[Cristaldo]
 
 
 
 
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record		  	       22   18    5    7    6   18   20	     	   
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Independiente Medellín [Col]		6    2    2    0    0    6    3 
Ríonegro Águilas [Col]			4    2    1    1    0    2    1
River Plate				4    2    1    1    0    1    0
Corinthians [Bra]			4    4    0    4    0    3    3
San Lorenzo				3    2    1    0    1    3    3
Libertad [Par]				1    2    0    1    1    0    1
Colón (Santa Fe)			0    2    0    0    2    2    5
Lanús					0    2    0    0    2    1    4
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Colombia			       10    4    3    1    0    8    4  	
Argentina				7    8    2    1    5    7   12	
Brazil					4    4    0    4    0    3    3
Paraguay				1    2    0    1    1    0    1
 
 

 

River Plate    

11 participations: [Champion 2014]
		   [Finalist 2003]
		   [Semifinals 2007,2015]
	           [Quarterfinals 2008,2013]
		   [Round of 16 2005,2006]
		   [Second Round 2004]
		   [First Round 2002,2009]
 
 
 
.Best win at home: 	08.10.2003   River Plate	  4-0   Independiente
.Best win away: 	17.09.2003   River Plate	  4-1   Independiente   
.Worst loss at home: 	06.11.2013   River Plate	  1-3   Lanús
.Worst loss away: 	03.12.2003   River Plate	  0-2   São Paulo [Bra] 
 
 
 
 
Matches Played:
 
 	 Stage		  Date		  Place	   	Team	       Score	 Team			Scorers
 
  1. First Round	04.09.2002	Avellaneda	River Plate	0-1	Racing Club		[M.Estévez]
  2. First Round	25.09.2002	Buenos Aires	River Plate	0-0	Racing Club	
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
  3. Second Round	17.09.2003	Avellaneda	River Plate	4-1	Independiente		[Cavenaghi (3) - Montenegro]
  4. Second Round	08.10.2003	Buenos Aires	River Plate	4-0	Independiente		[Cavenaghi - Ludueña - Coudet - D.Husaín]
  5. Quarterfinals 	23.10.2003	Buenos Aires	River Plate	2-0	Libertad		[Ameli - Coudet]
  6. Quarterfinals 	05.11.2003	Asunción	River Plate	0-1	Libertad	
  7. Semifinals	 	26.11.2003	Buenos Aires	River Plate	3-1	São Paulo		[Gallardo (2) - Barrado]
  8. Semifinals	 	03.12.2003	São Paulo	River Plate  [4]0-2[2]	São Paulo	
  9. Final		10.12.2003	Buenos Aires	River Plate	3-3	Cienciano		[M.López (2) - Salas]
 10. Final		19.12.2003	Arequipa	River Plate	0-1	Cienciano	
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 11. Second Round	07.09.2004	Sarandí		River Plate	1-2	Arsenal			[M.López]
 12. Second Round	30.09.2004	Buenos Aires	River Plate	0-0	Arsenal	
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 13. Round of 16	14.09.2005	São Paulo	River Plate	0-0	Corinthians
 14. Round of 16	28.09.2005	Buenos Aires	River Plate	1-1	Corinthians		[Santana]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 15. Round of 16	27.09.2006	Buenos Aires	River Plate	0-1	Atlético Paranaense
 16. Round of 16 	12.10.2006	Paraná 		River Plate	2-2	Atlético Paranaense	[Gallardo - Gerlo]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 17. Round of 16	19.09.2007	Río de Janeiro  River Plate	0-1	Botafogo		
 18. Round of 16	27.09.2007	Buenos Aires	River Plate	4-2	Botafogo		[Falcao García (3) - A.Ríos]
 19. Quarterfinals 	25.10.2007	Montevideo	River Plate	2-2	Defensor Sporting	[Ortega - Falcao García]
 20. Quarterfinals 	30.10.2007	Buenos Aires	River Plate	0-0	Defensor Sporting	
 21. Semifinals		08.11.2007	Sarandí		River Plate	0-0	Arsenal	
 22. Semifinals	 	14.11.2007	Buenos Aires	River Plate  [2]0-0[4]	Arsenal	
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 23. Round of 16	25.09.2008	Montevideo	River Plate	2-1	Defensor Sporting	[Abreu (2)]
 24. Round of 16	02.10.2008	Buenos Aires	River Plate	2-1	Defensor Sporting	[Ferrari - Barrado]
 25. Quarterfinals 	22.10.2008	Buenos Aires	River Plate	1-2	Guadalajara		[Abreu]
 26. Quarterfinals 	06.11.2008	Guadalajara	River Plate	2-2	Guadalajara		[Cabral - Falcao García]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 27. First Round	19.08.2009	Buenos Aires	River Plate	1-2	Lanús			[Fabbiani]
 28. First Round	17.09.2009	Lanús		River Plate	0-1	Lanús		
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 29. Second Round	22.08.2013	Buenos Aires	River Plate	1-0	San Lorenzo		[Maidana]
 30. Second Round	05.09.2013	Buenos Aires	River Plate	0-0	San Lorenzo
 31. Round of 16	19.09.2013	Loja		River Plate	1-2	Liga de Loja		[Ferreyra]
 32. Round of 16	26.09.2013	Buenos Aires	River Plate 	2-0	Liga de Loja		[T.Gutiérrez - Lanzini]
 33. Quarterfinals 	29.10.2013	Lanús		River Plate	0-0	Lanús
 34. Quarterfinals 	06.11.2013	Buenos Aires	River Plate	1-3	Lanús			[T.Gutiérrez]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 35. Second Round	03.09.2014	Mendoza		River Plate	1-0	Godoy Cruz AT		[Pezzella]
 36. Second Round	17.09.2014	Buenos Aires	River Plate	2-0	Godoy Cruz AT		[Mora (2)]
 37. Round of 16   	16.10.2014	Asunción	River Plate	3-1	Libertad		[C.Sánchez - Driussi - G.Simeone]
 38. Round of 16	22.10.2014	Buenos Aires	River Plate	2-0	Libertad		[Mercado - G.Simeone]
 39. Quarterfinals 	29.10.2014	La Plata	River Plate	2-1	Estudiantes LP		[Mora - Schunke o/g]
 40. Quarterfinals 	06.11.2014	Buenos Aires	River Plate	3-2	Estudiantes LP		[Gutiérrez - Mora - Funes Mori]
 41. Semifinals	 	20.11.2014	Buenos Aires	River Plate	0-0	Boca Juniors
 42. Semifinals	 	27.11.2014	Buenos Aires	River Plate	1-0	Boca Juniors		[Pisculichi]
 43. Final	 	03.12.2014	Medellín	River Plate	1-1	Atlético Nacional	[Pisculichi]
 44. Final	 	10.12.2014	Buenos Aires	River Plate	2-0	Atlético Nacional	[Mercado - Pezzella]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 45. Round of 16	23.09.2015	Buenos Aires	River Plate	2-0	LDU Quito		[Alario - Mora]
 46. Round of 16	30.09.2015	Quito		River Plate	0-1	LDU Quito
 47. Quarterfinals	21.10.2015	Buenos Aires	River Plate	3-1	Chapecoense		[C.Sánchez (2) - Pisculichi]
 48. Quarterfinals 	28.10.2015	Chapecó		River Plate	1-2	Chapecoense		[C.Sánchez]
 49. Semifinals		05.11.2015	Buenos Aires	River Plate	0-1	Huracán
 50. Semifinals		26.11.2015	Buenos Aires	River Plate	2-2	Huracán			[Mora (2)]	 
 
 
 
 
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			       73   50   19   16   15   64   47  
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Libertad [Par]				9    4    3    0    1    7    2
Defensor Sporting [Uru]			8    4    2    2    0    6    4
Independiente				6    2    2    0    0    8    1 
Godoy Cruz AT				6    2    2    0    0    3    0
Estudiantes LP				6    2    2    0    0    5    3
Atlético Nacional [Col]			4    2    1    1    0    3    1
Boca Juniors				4    2    1    1    0    1    0
San Lorenzo				4    2    1    1    0    1    0	
Botafogo [Bra]				3    2    1    0    1    4    3
Chapecoense [Bra]			3    2    1    0    1    4    3
Liga de Loja [Ecu]			3    2    1    0    1    3    2
LDU Quito [Ecu]			        3    2    1    0    1    2    1	
São Paulo [Bra]				3    2    1    0    1    3    3
Arsenal					3    4    0    3    1    1    2
Corinthians [Bra]			2    2    0    2    0    1    1
Cienciano [Per]				1    2    0    1    1    3    4
Guadalajara [Mex]			1    2    0    1    1    3    4				
Atlético Paranaense [Bra]		1    2    0    1    1    2    3
Huracán					1    2    0    1    1    2    3
Racing Club  				1    2    0    1    1    0    1
Lanús					1    4    0    1    3    2    6
 
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Argentina			       32   22    8    8    6   23   16
Brazil				       12   10    3    3    4   14   13
Paraguay				9    4    3    0    1    7    2
Uruguay					8    4    2    2    0    6    4
Ecuador					6    4    2    0    2    5    3
Colombia				4    2    1    1    0    3    1
Mexico					1    2    0    1    1    3    4
Peru					1    2    0    1    1    3    4
  
 

 

Rosario Central   

5 participations:  [Quarterfinals 2021]
		   [Round of 16 2005]
		   [Second Round 2014]	  
		   [First Round 2003,2018]
		    
 
 
.Best win at home: 	19.05.2021   Rosario Central	  5-0	Huachipato [Chi]
.Best win away: 	12.05.2021   Rosario Central	  2-1   San Lorenzo   
.Worst loss at home: 	04.09.2003   Rosario Central      0-1   Independiente
			15.09.2005   Rosario Central	  0-1	Internacional [Bra]
.Worst loss away: 	18.09.2014   Rosario Central      0-3   Boca Juniors 
 
 
 
 
Matches Played:
 
	 Stage	  	Date		  Place	   	Team	          Score	  Team			Scorers
 
  1. First Round	06.08.2003	Avellaneda	Rosario Central	   1-1	  Independiente	   	[E.González]
  2. First Round	04.09.2003	Rosario		Rosario Central	   0-1	  Independiente	
-------------------------------------------------------------------------------------------------------	 
  3. First Round	18.08.2005	Rosario		Rosario Central	   0-0	  Newell's Old Boys  
  4. First Round	29.08.2005	Rosariio	Rosario Central	   1-0	  Newell's Old Boys	[Rivarola]
  5. Round of 16	15.09.2005	Rosario		Rosario Central	   0-1	  Internacional
  6. Round of 16	29.09.2005	Porto Alegre	Rosario Central	   1-1	  Internacional		[Rivarola]	
-------------------------------------------------------------------------------------------------------	
  7. Second Round 	04.09.2014	Rosario		Rosario Central	   1-1	  Boca Juniors		[Becker]
  8. Second Round 	18.09.2014	Buenos Aires	Rosario Central	   0-3	  Boca Juniors
-------------------------------------------------------------------------------------------------------	
  9. First Round  	12.04.2018	Rosario		Rosario Central	   0-0	  São Paulo
 10. First Round	09.05.2018	São Paulo	Rosario Central	   0-1	  São Paulo
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 11. Group Stage	20.04.2021	Villa Elisa	Rosario Central	   0-1	  12 de Octubre
 12. Group Stage	28.04.2021	Rosario		Rosario Central	   2-0	  San Lorenzo		[Almada - Gamba]
 13. Group Stage	05.05.2021	Viña del Mar	Rosario Central	   1-1	  Huachipato		[Zabala]
 14. Group Stage	12.05.2021	Buenos Aires	Rosario Central	   2-1	  San Lorenzo		[Gattoni og - Vecchio]
 15. Group Stage	19.05.2021	Banfield	Rosario Central	   5-0	  Huachipato		[Gamba - Vecchio - Gutiérrez og - D.Martínez - L.Martínez]
 16. Group Stage	26.05.2021	Banfield	Rosario Central	   0-0	  12 de Octubre
 17. Round of 16	15.07.2021	San Cristobal	Rosario Central	   2-2	  Deportivo Táchira	[Ferreyra - Marinelli]
 18. Round of 16	22.07.2021	Rosario		Rosario Central	   1-0	  Deportivo Táchira	[Vecchio]
 19. Quarterfinals	10.08.2021	Rosario		Rosario Central	   3-4	  Bragantino		[Ruben (2) - Caraglio]
 20. Quarterfinals	17.08.2021	Bragança	Rosario Central	   0-1	  Bragantino
 
 
 
				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			       23   20    5    8    7   20   19	      
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
San Lorenzo				6    2    2    0    0    4    1
Huachipato [Chi]			4    2    1    1    0    6    1
Deportivo Táchira [Ven]			4    2    1    1    0    3    2
Newell's Old Boys			4    2    1    1    0    1    0
Independiente				1    2    0    1    1    1    2
Internacional [Bra]			1    2    0    1    1    1    2
12 de Octubre [Par]			1    2    0    1    1    0    1		
São Paulo [Bra]				1    2    0    1    1    0    1
Boca Juniors				1    2    0    1    1    1    4
Bragantino [Bra]			0    2    0    0    2    3    5
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Argentina			       12    8    3    3    2    7    7
Chile					4    2    1    1    0    6    1
Venezuela				4    2    1    1    0    3    2
Brazil					2    6    0    2    4    4    8
Paraguay				1    2    0    1    1    0    1
 
 

 

San Lorenzo de Almagro  

11 participations: [Champion 2002]
		   [Semifinals 2016]
		   [Quarterfinals 2006,2009]
		   [Round of 16 2018]
		   [Group Stage 2021]
		   [Second Round 2003,2004,2013]
		   [First Round 2007,2008]
 
 
 
.Best win at home: 	20.08.2003   San Lorenzo	6-0	Deportivo Italchacao [Ven]
.Best win away: 	27.11.2002   San Lorenzo	4-0	Atlético Nacional [Col]   
.Worst loss at home: 	06.09.2007   San Lorenzo	0-3	Arsenal
.Worst loss away: 	23.10.2002   San Lorenzo	0-2	Racing Club
			16.09.2003   San Lorenzo	0-2	The Strongest [Bol] 
			01.11.2006   San Lorenzo	0-2 	Toluca [Mex]	
			25.09.2018   San Lorenzo	0-2	Nacional [Uru]
			28.04.2021   San Lorenzo	0-2	Rosario Central
 
 
 
 
Matches Played:
 
  	Stage	  	Date		  Place	   	Team	       Score	  Team			Scorers
 
  1. Round of 16	19.09.2002	Puerto Ordaz	San Lorenzo	3-0	Monagas SC		[Cordone - Chatruc - Acosta]
  2. Round of 16	26.09.2002	Buenos Aires	San Lorenzo	5-1	Monagas SC		[Astudillo - G.Rodríguez - Cordone (2) - Benito]
  3. Quarterfinals 	02.10.2002	Buenos Aires	San Lorenzo	3-1	Racing Club		[Paredes - Acosta (2)]
  4. Quarterfinals 	23.10.2002	Avellaneda	San Lorenzo  [4]0-2[3]	Racing Club 	
  5. Semifinals	 	05.11.2002	La Paz		San Lorenzo	1-2	Bolivar			[Sandy o/g]
  6. Semifinals	 	13.11.2002	Buenos Aires	San Lorenzo	4-2	Bolivar			[Chatruc - Michelini - Astudillo (2)]
  7. Final	 	27.11.2002	Medellín	San Lorenzo	4-0	Atlético Nacional	[Saja - Michelini - Romagnoli - Astudillo]
  8. Final		11.12.2002	Buenos Aires	San Lorenzo	0-0	Atlético Nacional	
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
  9. First Round	14.08.2003	Caracas		San Lorenzo	2-1	Deportivo Italchacao	[Santana - Montillo]
 10. First Round	20.08.2003	Buenos Aires	San Lorenzo	6-0	Deportivo Italchacao	[Carreño - G.Rodríguez - Acosta (2) - Capria - Luna] 
 11. Second Round	16.09.2003	La Paz		San Lorenzo	0-2	The Strongest	
 12. Second Round	07.10.2003	Buenos Aires	San Lorenzo	2-1	The Strongest		[Acosta - Paz García o/g]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 13. First Round	18.08.2004	Quilmes		San Lorenzo	2-0	Quilmes			[A.González - Michelini]
 14. First Round	01.09.2004	Buenos Aires	San Lorenzo	0-0	Quilmes	
 15. Second Round	16.09.2004	Buenos Aires	San Lorenzo	1-0	Boca Juniors		[A.González]  
 16. Second Round	29.09.2004	Salta		San Lorenzo  [1]1-2[4]	Boca Juniors 		[A.Pereyra]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 17. First Round	22.08.2006	Buenos Aires	San Lorenzo	2-1	Banfield		[R.Jiménez - A.González]
 18. First Round	12.09.2006	Banfield	San Lorenzo	0-0	Banfield
 19. Round of 16  	27.09.2006	Buenos Aires	San Lorenzo	3-0	Santos 			[A.González - R.Jiménez - Lavezzi]
 20. Round of 16	11.10.2006	Santos		San Lorenzo	0-1	Santos 	
 21. Quarterfinals 	25.10.2006	Buenos Aires	San Lorenzo	3-1	Toluca 			[Quatrocchi - Silvera (2)]
 22. Quarterfinals 	01.11.2006	Toluca		San Lorenzo	0-2	Toluca 		
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 23. First Round	14.08.2007	Sarandí		San Lorenzo	1-1	Arsenal			[Silvera]
 24. First Round	06.09.2007	Buenos Aires	San Lorenzo	0-3	Arsenal	
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 25. First Round	06.08.2008	Buenos Aires	San Lorenzo	0-0	Argentinos Juniors
 26. First Round	21.08.2008	Buenos Aires	San Lorenzo	0-2	Argentinos Juniors	
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 27. First Round 	18.08.2009	Victoria	San Lorenzo	1-2	Tigre			[Rivero]
 28. First Round	15.09.2009	Buenos Aires	San Lorenzo	1-0	Tigre			[Bordagaray]
 29. Round of 16	24.09.2009	Buenos Aires	San Lorenzo	3-0	Cienciano		[Romeo (2)- Rovira]
 30. Round of 16	30.09.2009	Cuzco		San Lorenzo	2-0	Cienciano		[C.González - Rovira]
 31. Quarterfinals 	21.10.2009	Montevideo	San Lorenzo	1-0	River Plate (Uruguay)	[Pintos]
 32. Quarterfinals 	04.11.2009	Buenos Aires	San Lorenzo  [6]0-1[7]	River Plate (Uruguay)	
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 33. Second Round	22.08.2013	Buenos Aires	San Lorenzo	0-1	River Plate
 34. Second Round	05.09.2013	Buenos Aires	San Lorenzo	0-0	River Plate	
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 35. Second Round  	23.08.2016	Banfield	San Lorenzo	0-2	Banfield 
 36. Second Round	13.09.2016	Buenos Aires	San Lorenzo	4-1	Banfield		[Caruzzo - Blandi (2) - Cauteruccio]
 37. Round of 16	22.09.2016	Buenos Aires	San Lorenzo	2-1	Deportivo La Guaira	[Belluschi - Blandi]
 38. Round of 16	29.09.2016	Cabudare	San Lorenzo	2-0	Deportivo La Guaira	[Mas - Blandi]
 39. Quarterfinals 	20.10.2016	Buenos Aires	San Lorenzo	2-0	Palestino		[Cauteruccio - Blandi]
 40. Quarterfinals 	27.10.2016	Santiago	San Lorenzo	0-1	Palestino
 41. Semifinals	 	02.11.2016	Buenos Aires	San Lorenzo	1-1	Chapecoense		[Cauteruccio]
 42. Semifinals	 	23.11.2016	Chapecó		San Lorenzo	0-0	Chapecoense	
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 43. First Round	11.04.2018	Buenos Aires	San Lorenzo	1-0	Atlético Mineiro	[Gudiño]
 44. First Round	08.05.2018	Belo Horizonte	San Lorenzo	0-0	Atlético Mineiro
 45. Second Round  	26.07.2018	Buenos Aires	San Lorenzo	3-0	Deportes Temuco		[* awarded][1-2][Blandi]
 46. Second Round  	15.08.2018	Temuco		San Lorenzo	0-1	Deportes Temuco
 47. Round of 16   	22.08.2018	Buenos Aires	San Lorenzo	3-1	Nacional		[Erramuspe og - Blandi (2)]
 48. Round of 16  	25.09.2018	Montevideo	San Lorenzo	0-2	Nacional 		
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 49. Group Stage	21.04.2021	Buenos Aires	San Lorenzo	0-1	Huachipato
 50. Group Stage	28.04.2021	Rosario		San Lorenzo	0-2	Rosario Central
 51. Group Stage	06.05.2021	Buenos Aires	San Lorenzo	1-1	12 de Octubre		[Troyansky]
 52. Group Stage	12.05.2021	Buenos Aires	San Lorenzo	1-2	Rosario Central		[Ávila]
 53. Group Stage	19.05.2021	Villa Elisa	San Lorenzo	2-0	12 de Octubre		[Díaz - O.Romero]	
 54. Group Stage	26.05.2021	Viña del Mar	San Lorenzo	3-0	Huachipato		[Fernández (2) - Sequeira]
  
 
 
	
 
  				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			       88   54   26   10   18   76   45		      
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Banfield				7    4    2    1    1    6    4
Deportivo Italchacao [Ven]		6    2    2    0    0    8    1
Monagas SC [Ven]			6    2    2    0    0    8    1
Cienciano [Per]				6    2    2    0    0    5    0
Deportivo La Guaira [Ven]		6    2    2    0    0    4    1
Atlético Nacional [Col]			4    2    1    1    0    4    0
12 de Octubre [Par]			4    2    1    1    0    3    1
Quilmes					4    2    1    1    0    2    0
Atlético Mineiro [Bra]			4    2    1    1    0    1    0
River Plate [Uru]			3    2    1    0    1    1    1
Deportes Temuco [Chi]			3    2    1    0    1    3    1
Santos [Bra]				3    2    1    0    1    3    1
Bolivar [Bol]				3    2    1    0    1    5    4
Huachipato [Chi]			3    2    1    0    1    3    1
Palestino [Chi]				3    2    1    0    1    2    1
Nacional [Uru]				3    2    1    0    1    3    3
Racing Club				3    2    1    0    1    3    3
Toluca [Mex]				3    2    1    0    1    3    3 
Boca Juniors				3    2    1    0    1    2    2
Tigre					3    2    1    0    1    2    2
The Strongest [Bol]			3    2    1    0    1    2    3
Chapecoense [Bra]			2    2    0    2    0    1    1
River Plate				1    2    0    1    1    0    1
Argentinos Juniors			1    2    0    1    1    0    2
Arsenal					1    2    0    1    1    1    4
Rosario Central				0    2    0    0    2    1    4
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Argentina			       23   20    6    5    9   17   22
Venezuela			       18    6    6    0    0   20    3
Chile					9    6    3    0    3    8    3
Brazil					9    6    2    3    1    5    2
Peru					6    2    2    0    0    5    0
Bolivia					6    4    2    0    2    7    7
Uruguay					6    4    2    0    2    4    4
Colombia				4    2    1    1    0    4    0
Paraguay				4    2    1    1    0    3    1
Mexico					3    2    1    0    1    3    3
 
 
 
 

 

Talleres (Córdoba)   

1 participation:    [Group Stage 2021]
                    
 
 
 
.Best win at home: 	none.
.Best win away: 	25.05.2021   	Talleres (Córdoba)	4-1	Emelec [Ecu]
.Worst loss at home: 	18.05.2021	Talleres (Córdoba)	0-1	Bragantino [Bra]
.Worst loss away: 	none.
 
 
 
 
Matches Played:
 
  	Stage	  	Date		  Place	   	Team	       	      Score 	Team			Scorers
 
  1. Group Stage	22.04.2021	Córdoba		Talleres (Córdoba)	1-2	Emelec			[Fragapane]
  2. Group Stage	28.04.2021	Ibagué		Talleres (Córdoba)	1-1	Deportes Tolima		[Tenaglia]
  3. Group Stage	05.05.2021	Bragança	Talleres (Córdoba)	1-0	Bragantino		[Valoyes]
  4. Group Stage	11.05.2021	Córdoba		Talleres (Córdoba)	0-0	Deportes Tolima
  5. Group Stage	18.05.2021	Córdoba		Talleres (Córdoba)	0-1	Bragantino
  6. Group Stage	25.05.2021	Guayaquil	Talleres (Córdoba)	4-1	Emelec			[Díaz - Auzqui - Martino - Komar]
 
 
 
 
  				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			        8    6    2    2    2    7    5     
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Emelec [Ecu]				3    2    1    0    1    5    3
Bragantino [Bra]			3    2    1    0    1    1    1
Deportes Tolima [Col]			2    2    0    2    0    1    1    
 
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Ecuador					3    2    1    0    1    5    3
Brazil				        3    2    1    0    1    1    1
Colombia				2    2    0    2    0    1    1

 
 

 

Tigre   

3 participations:   [Finalist 2012]
                    [Second Round 2015]
		    [First Round 2009]
 
 
 
.Best win at home: 	25.10.2012   Tigre		  4-0	  Deportivo Quito [Ecu]
.Best win away: 	16.08.2012   Tigre		  2-1	  Argentinos Juniors 
.Worst loss at home: 	26.08.2015   Tigre		  2-5	  Huracán
.Worst loss away: 	25.09.2012   Tigre		  0-2	  Deportivo Quito [Ecu]
		        12.12.2012   Tigre		  0-2     São Paulo [Bra]
 
 
 
 
Matches Played:
 
  	Stage	  	Date		  Place	   	Team	       	   Score 	Team			Scorers
 
  1. First Round	18.08.2009	Victoria	Tigre   	    2-1	  San Lorenzo		[M.Morel - Oviedo]
  2. First Round	15.09.2009	Buenos Aires	Tigre		    0-1	  San Lorenzo	   
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
  3. Second Round	16.08.2012	Buenos Aires	Tigre		    2-1	  Argentinos Jrs.	[Ferreira(2)]
  4. Second Round	30.08.2012	Victoria	Tigre		    4-1	  Argentinos Jrs.	[Ftacla - Díaz - Pío - Galmarini]
  5. Round of 16	25.09.2012	Quito		Tigre		    0-2	  Deportivo Quito
  6. Round of 16	25.10.2012	Victoria	Tigre		    4-0	  Deportivo Quito	[Maggiolo - Díaz - Donatti - Botta]
  7. Quarterfinals 	01.11.2012	Asunción	Tigre		    0-1	  Cerro Porteño	
  8. Quarterfinals 	08.11.2012	Victoria	Tigre		    4-2	  Cerro Porteño		[Echeverría - Botta - Santander - Donatti]
  9. Semifinals	 	22.11.2012	Victoria	Tigre		    0-0	  Millonarios
 10. Semifinals	 	29.11.2012	Bogotá		Tigre		    1-1   Millonarios		[Echeverría]
 11. Final	 	05.12.2012	Buenos Aires	Tigre		    0-0	  São Paulo
 12. Final	 	12.12.2012	São Paulo	Tigre		    0-2	  São Paulo
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 13. Second Round	26.08.2015	Victoria	Tigre		    2-5	  Huracán		[Vilchez - C.Luna]
 14. Second Round	16.09.2015	Buenos Aires	Tigre		    0-1	  Huracán
 
 
 
  				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			       18   14    5    3    6   19   18     
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Argentinos Juniors			6    2    2    0    0    6    2
Deportivo Quito [Ecu]			3    2    1    0    1    4    2
Cerro Porteño [Par]			3    2    1    0    1    4    3
San Lorenzo				3    2    1    0    1    2    2
Millonarios [Col]			2    2    0    2    0    1    1
São Paulo [Bra]				1    2    0    1    1    0    2
Huracán				        0    2    0    0    2    2    6
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Argentina				9    6    3    0    3   10   10
Ecuador				        3    2    1    0    1    4    2
Paraguay				3    2    1    0    1    4    3
Colombia				2    2    0    2    0    1    1
Brazil					1    2    0    1    1    0    2
	


 

Unión (Santa Fe)   

2 participations:   [Third Round 2020]
		    [First Round 2019]
		     
 
 
.Best win at home: 	06.02.2020   Unión (Santa Fe)	  3-0	Atlético Mineiro [Bra]
.Best win away: 	05.11.2020   Unión (Santa Fe)	  2-1	Emelec [Ecu]   
.Worst loss at home: 	29.10.2020   Unión (Santa Fe)	  0-1	Emelec [Ecu]
.Worst loss away: 	17.04.2019   Unión (Santa Fe)	  0-2	Independiente del Valle [Ecu]
			20.02.2020   Unión (Santa Fe)	  0-2	Atlético Mineiro [Bra]
 
 
 
 
Matches Played:
 
  	Stage	  	Date		  Place	   	Team	       Score	  Team				Scorers
 
  1. First Round	20.03.2019	Santa Fe	Unión		2-0	Independiente del Valle		[Mazzola - Lotti]
  2. First Round	17.04.2019	Quito		Unión	     [2]0-2[4]	Independiente del Valle	
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  3. First Round	06.02.2020	Santa Fe	Unión		3-0	Atlético Mineiro		[Bou - Cabrera - Carabajal]	
  4. First Round	20.02.2020	Belo Horizonte	Unión		0-2	Atlético Mineiro
  5. Second Round	29.10.2020	Santa Fe	Unión		0-1	Emelec
  6. Second Round	05.11.2020	Guayaquil	Unión		2-1	Emelec				[Cabrera - Márquez]
  7. Round of 16	24.11.2020	Salvador	Unión		0-1	Bahía
  8. Round of 16	01.12.2020	Santa Fe	Unión		0-0	Bahía
 
 
 
 
  				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			       10    8    3    1    4    7    7     
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Atlético Mineiro [Bra]			3    2    1    0    1    3    2
Emelec [Ecu]				3    2    1    0    1    2    2
Independiente del Valle [Ecu]		3    2    1    0    1    2    2
Bahía [Bra]				1    2    0    1    1    0    1
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Ecuador					6    4    2    0    2    4    4
Brazil					4    4    1    1    2    3    3
 
 
 

 

Vélez Sarsfield   

8 participations:   [Semifinals 2005,2011,2020]
		    [Quarterfinals 2009,2013]
		    [Second Round 2010]	
		    [First Round 2003,2006]
 
 
 
.Best win at home: 	08.09.2011   Vélez Sarsfield	  4-0	  Argentinos Juniors
.Best win away: 	01.12.2020   Vélez Sarsfield	  5-1	  Deportivo Cali [Col]
.Worst loss at home: 	28.08.2003   Vélez Sarsfield 	  1-4     Colón (Santa Fe)
.Worst loss away: 	30.11.2005   Vélez Sarsfield	  0-4	  Pumas UNAM [Mex]
 
 
 
 
Matches Played:
 
 	Stage	  	Date		  Place	   	Team	       Score	  Team			Scorers
 
  1. First Round	12.08.2003	Santa Fe	Vélez Sarsfield	  1-3	  Colón			[Obolo]
  2. First Round	28.08.2003	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  1-4	  Colón			[Obolo]
------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
  3. Round of 16	14.09.2005	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  2-0	  Cruzeiro		[Castromán (2)]
  4. Round of 16	28.09.2005	Belo Horizonte  Vélez Sarsfield	  1-2	  Cruzeiro		[Castromán]
  5. Quarterfinals 	26.10.2005	Mexico D.F.	Vélez Sarsfield	  2-0	  América		[Pellegrino - Gracián]
  6. Quarterfinals 	02.11.2005	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  2-0	  América		[Bustamante - Somoza]
  7. Semifinals	 	23.11.2005	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  0-0	  Pumas UNAM	
  8. Semifinals	 	30.11.2005	Mexico D.F.	Vélez Sarsfield	  0-4	  Pumas UNAM	
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
  9. First Round	30.08.2006	Lanús		Vélez Sarsfield	  0-2	  Lanùs
 10. First Round	20.09.2006	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  0-1	  Lanús
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 11. First Round	20.08.2009	Buenos Aires	Vélez Sarsfield   1-1	  Boca Juniors	 	[Paletta o/g]
 12. First Round	16.09.2009	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  1-0	  Boca Juniors		[Cristaldo]
 13. Round of 16	23.09.2009	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  3-2	  Unión Española	[H.López - Rosende o/g - R.Zárate]
 14. Round of 16	01.10.2009	Santiago	Vélez Sarsfield	  2-2     Unión Española	[Caruso (2)]
 15. Quarterfinals 	20.10.2009	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  1-1	  LDU Quito		[H.López]
 16. Quarterfinals 	05.11.2009	Quito		Vélez Sarsfield	  1-2     LDU Quito		[H.López]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 17. Second Round 	02.09.2010	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  0-1     Banfield
 18. Second Round	15.09.2010	Banfield	Vélez Sarsfield   1-1	  Banfield	  	[Cristaldo]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 19. Second Round	01.09.2011	Buenos Aires	Vélez Sarsfield   0-0	  Argentinos Jrs
 20. Second Round	08.09.2011	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  4-0	  Argentinos Juniors	 [G.Franco - A.Fernández - J.M.Martínez - Canteros]
 21. Round of 16	05.10.2011	Santiago	Vélez Sarsfield	  2-0	  Universidad Católica 	 [G.Franco - Bella]
 22. Round of 16	20.10.2011	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  1-1	  Universidad Católica 	 [Ortiz]
 23. Quarterfinals 	01.11.2011	Bogotá		Vélez Sarsfield	  1-1	  Independiente Santa Fe [D.Ramírez]
 24. Quarterfinals 	10.11.2011	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  3-2	  Independiente Santa Fe [G.Franco (2)- J.M.Martínez]
 25. Semifinals	 	24.11.2011	Quito		Vélez Sarsfield	  0-2	  LDU Quito 
 26. Semifinals	 	29.11.2011	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  0-1	  LDU Quito
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 27. Second Round	13.08.2013	Córdoba		Vélez Sarsfield	  0-1	  Belgrano
 28. Second Round	29.08.2013	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  2-0	  Belgrano		 [Rescaldani - Pratto]
 29. Round of 16	18.09.2013	Bogotá		Vélez Sarsfield	  2-1	  La Equidad		 [Zárate - Cabral]
 30. Round of 16	02.10.2013	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  2-1	  La Equidad		 [Pratto - Zárate]
 31. Quarterfinals 	31.10.2013	Campinas	Vélez Sarsfield	  0-0	  Ponte Preta	
 32. Quarterfinals 	07.11.2013	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  0-2	  Ponte Preta
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
 33. First Round	04.02.2020	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  1-0	  Aucas			 [Centurión]	
 34. First Round	18.02.2020	Quito		Vélez Sarsfield	  1-2	  Aucas			 [Almada]
 35. Second Round	28.10.2020	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  0-0	  Peñarol
 36. Second Round	04.11.2020	Montevideo	Vélez Sarsfield	  1-1	  Peñarol		 [Almada]
 37. Round of 16	24.11.2020	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  2-0	  Deportivo Cali	 [Almada (2)]
 38. Round of 16	01.12.2020	Cali		Vélez Sarsfield   5-1	  Deportivo Cali	 [Janson (2) - Abram - Tarragona (2)]
 39. Quarterfinals	08.12.2020	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  1-2	  Universidad Católica	 [Lucero]
 40. Quarterfinals	15.12.2020	Santiago	Vélez Sarsfield	  3-1	  Universidad Católica	 [Tarragona - Orellano - Lucero]
 41. Semifinals		06.01.2021	Buenos Aires	Vélez Sarsfield	  0-1	  Lanús
 42. Semifinals		13.01.2021	Lanús		Vélez Sarsfield	  0-3	  Lanús
 
 
 
 
  				      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Overall Record			       56   42   15   11   16   50   49     
 
By rivals:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Universidad Católica [Chi]		7    4    2    1    1    7    4
Deportivo Cali [Col]			6    2    2    0    0    7    1
América [Mex]				6    2    2    0    0    4    0
La Equidad [Col]			6    2    2    0    0    4    2
Argentinos Juniors			4    2    1    1    0    4    0
Unión Española [Chi]			4    2    1    1    0    5    4
Independiente Santa Fe [Col]		4    2    1    1    0    4    3
Boca Juniors				4    2    1    1    0    2    1
Cruzeiro [Bra]				3    2    1    0    1    3    2
Belgrano				3    2    1    0    1    2    1
Aucas [Ecu]				3    2    1    0    1    2    2
Peñarol [Uru]				2    2    0    2    0    1    1
LDU de Quito [Ecu]			1    4    0    1    3    2    6
Banfield				1    2    0    1    1    1    2
Ponte Preta [Bra]			1    2    0    1    1    0    2
Pumas UNAM [Mex]			1    2    0    1    1    0    4
Colón					0    2    0    0    2    2    7
Lanús					0    4    0    0    4    0    7
 
By countries:			      Pts   MP 	  W    D    L   Gf   Ga
 				     -----------------------------------
Colombia			       16    6    5    1    0   15    6
Argentina			       12   14    3    3    8   11   18
Chile				       11    6    3    2    1   12    8
Mexico					7    4    2    1    1    4    4
Brazil					4    4    1    1    2    3    4
Ecuador					4    6    1    1    4    4    8
Uruguay					2    2    0    2    0    1    1
 
  

About this document

Prepared and maintained by Pablo Ciullini for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Pablo Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)
Last updated: 23 Sep 2021

(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2005/21
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.