CONCACAF Nations League 2018-20


Inaugural Season.

40 of 41 national associations entered (Guatemala is suspended by FIFA).
The six teams (Mexico, Costa Rica, Panama, Honduras, USA, Trinidad and Tobago) which participated in final round of the 2018 FIFA World Cup qualification obtained automatic entry to League A and the CONCACAF Gold Cup 2019.
The remaining 34 teams entered the qualifying stage to determine their league status, based on an overall table after each has played four matches.


Qualifying Stage (2018/19)

Table:

NB: teams 1-6 qualify to League A; teams 1-10 qualify to 2019 Gold Cup;
    teams 7-22 qualify to league B; teams 23-34 qualify to league C

 1.Curaçao              2   2  0  0  15- 0   6
 2 Haiti                2   2  0  0  15- 1   6
 3.Canada               2   2  0  0  13- 0   6
 4.Cuba                 2   2  0  0  13- 0   6
 5.St. Kitts & Nevis    2   2  0  0  11- 0   6
 6.Jamaica              2   2  0  0  10- 0   6
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Dominican Republic   2   2  0  0   8- 0   6
 8.Nicaragua            2   2  0  0   8- 0   6
 9.Martinique           2   2  0  0   5- 0   6
10.El Salvador          2   2  0  0   5- 1   6
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.Guyana               2   1  1  0  10- 2   4
12.Surinam              2   1  1  0   5- 0   4
13.Guadeloupe           2   1  1  0   3- 0   4
14.Aruba                2   1  1  0   3- 1   4
15.Bermuda              2   1  0  1  13- 3   3
16.French Guyana        2   1  0  1   5- 1   3
17.Antigua & Barbuda    2   1  0  1   6- 3   3
18.Belize               2   1  0  1   4- 1   3
19.St. Lucia            2   1  0  1   4- 2   3
20.Montserrat           2   1  0  1   2- 2   3
21.St. Vincent/Gr.      2   1  0  1   1- 2   3
22.Barbados             2   0  1  1   2- 5   1
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
23.Dominica             2   0  1  1   0- 5   1
24.Puerto Rico          2   0  0  2   0- 2   0
25.Cayman Islands       2   0  0  2   0- 7   0
26.British Virgin Isl.  2   0  0  2   0- 9   0
27.Bahamas              2   0  0  2   0-10   0
28.Anguilla             2   0  0  2   0-11   0
29.Bonaire              2   0  0  2   0-11   0
30.Grenada              2   0  0  2   0-12   0
31.Saint Martin         2   0  0  2   0-13   0
32.US Virgin Islands    2   0  0  2   0-13   0
33.Turks and Caicos     2   0  0  2   0-19   0
34.Sint Maarten         2   0  0  2   0-25   0
 -.Guatemala            excluded

Round 1
[Sep 6, 2018]
Dominica              0-0 Surinam
Guyana                2-1 Barbados
  [Trayon Bobb 45, Neil Danns 78; Hallam Hope 65, 73]
[Sep 7]
Anguilla              0-5 French Guyana
  [Jean Lauristin 15, Marvin Torvic 29, Alex Eric 38pen, Thomas Issorat 55,
   Warren Rino 83]
Antigua and Barbuda   0-3 St. Lucia
  [Pernell Williams 50, Andrus Remy 57, Jarvic  McFarlane 90]
Belize                4-0 Bahamas
  [Deon MxCauley 40, Jonathan Miller 44og, Krisna López 80, 90]
[Sep 8]
St. Vincent/Gr.       0-2 Nicaragua
  [Henry Niño 27, Juan Barrera 39]
Cuba                 11-0 Turks and Caicos Isl.
  [Luis Paradela 7, 36, 49, Luismel Morris 32, 83, Andy Baquero 35, 45+1,
   Jordan Santa Cruz 52, 54, Roberney Caballero 65, 77]
Montserrat            1-2 El Salvador
  [Joseph Taylor 38; Óscar Cerén 62, 90]
[Sep 9]
US Virgin Islands     0-8 Canada
  [Jonathan Osorio 6, Lucas Cavallini 9, 45, Jonathan David 32, 37, 
   David Holiest 50, Cyle Larin 60, 80]
Bonaire               0-5 Dominican Republic
  [Domingo Peralta 75, 88, Jean Carlos López 86, Carlos Heredia 90]
Aruba                 3-1 Bermuda
  [Ronald Gomez 7, Raymond Baten 11pen, Erik Santos de Gouveia 50; Jonté Smith 21]
St. Kitts and Nevis   1-0 Puerto Rico
  [Harry Panayiotou 90+1]
Jamaica               4-0 Cayman Islands
  [Darren Mattocks 2, 58, Cory Burke 35, 66]
[Sep 10]
Haiti                13-0 Sint Maarten
  [Franztdy Pierrot 11, 72, Duckens Nazon 19, 35, 42, 61, 64, Diaro Forsythe 26og,
   Charles Herold Jr. 47, Carlens Arcus 59, Derick Etienne 71, 86, Jeff Louis 88]
Curaçao              10-0 Grenada
  [Elson Hooi 11, Rhu-endly Martina 19, Brandley Kuwas 23, Leandro Bacuna 53, 68,
   Rangelo Janga 59, 84, 88, Gevaro Nepomuceno 63, Ruensley Leuteria 90]
[Sep 11]
Saint Martin          0-3 Guadeloupe
  [Florian David 7, Yannick Mamilonne 27, Yannick Passape 65]
[Oct 16]
Martinique            4-0 British Virgin Isl.
  [Kevin Parsemain 65, 90, Mickael Biron 83, 90]
 
[Oct 11]
French Guyana         0-1 St. Vincent/Gr.
  [Azinho Solomon 60pen]
[Oct 12]
US Virgin Islands     0-5 Curaçao
  [Rangelo Janga 29, Gevaro Nepomuceno 33, Leandro Bacuna 53pen, Kassal Greene 55og,
   Quenten Martinus 89]
Bahamas               0-6 Antigua and Barbuda
  [Myles Weston 12pen, 43pen, 77, Peter Byers 15, Calum Jahraldo-Martin 40, 68]
Bermuda              12-0 Sint Maarten
  [Reggie Lambie 10pen, 17, 84, Lejaun Simmons 13, Zeiko Lewis 28, 40, 88,
   Wendell Ming 37, Osagi Bascome 43, Liam Evans 52, Tehvan Tyrell 62, 
   Dante Leverock 73]
Dominican Republic    3-0 Cayman Islands
  [Cayetano Bonnín 21, Edito Rodríguez 25, Enmy Peña 76] 
Grenada               0-2 Cuba
  [Luis Paradela 21, Yordan Santa Cruz 65]
[Oct 13]
Turks and Caicos Isl. 0-8 Guyana
  [Sheldon Holder 7, 37, 45, Emery Welshman 20, 69, 81pen, Trayon Bobb 45, 
   Kadel Daniel 77]
Puerto Rico           0-1 Martinique
  [Kevin Parsemain 47]
Suriname              5-0 British Virgin Isl.
  [Stefano Rijssel 23, 76, Brian Elshot 43, Donnegy Fer 66, Ivenzo Comvalius 82] 
El Salvador           3-0 Barbados
  [Nelson Bonilla 22, Gilberto Baires 43, Gerson Mayén 90]
[Oct 14]
Saint Martin          0-10 St. Kitts and Nevis
  [Atiba Harris 6, 14, 64, Brice Noubon 16og, Harry Panaylotou 26, 81, 
   Theo Warton 30, 90, Omari Sterling-James 38, Kimaree Rogers 77]
Montserrat            1-0 Belize
  [Spencer Weir-Daley 74]
Bonaire               0-6 Jamaica
  [Cory Burke 14, Ricardo Morris 43, 51, Omar Gordon 48, Peter Vassell 58,
   Dane Kelly 81]
Nicaragua             6-0 Anguilla            [in Heredia, Costa Rica]
  [Jaime Moreno 1, 39, Kapil Battice 4og, Juan Barrera 22, 28, 42]
[Oct 16]
Canada                5-0 Dominica
  [Jonathan David 3, David Hoilett 14, Lucas Cavallini 18, Malcolm Joseph 47og,
   Cyle Larin 82]
Guadeloupe            0-0 Aruba
St. Lucia             1-2  Haiti
  [Pernell Williams 43; Sony Mustivar 13, Charles Hérold 33]

Round 3
[Nov 16] 
British Virgin Isl.    -  Bonaire
Grenada                -  Saint Martin
Bermuda                -  El Salvador
Aruba                  -  Montserrat
Belize                 -  Puerto Rico
[Nov 17]
Cuba                   -  Dominican Republic
Nicaragua              -  Haiti
Jamaica                -  Surinam
Cayman Islands         -  St. Lucia
[Nov 18]
Turks and Caicos Isl.  -  St. Vincent/Gr.
Bahamas                -  Anguilla
Barbados               -  US Virgin Islands
St. Kitts and Nevis    -  Canada
[Nov 19]
Curaçao                -  Guadeloupe
Martinique             -  Antigua and Barbuda
[Nov 20]
Sint Maarten           -  Dominica
French Guyana          -  Guyana

Round 4
[Mar 21, 2019]
British Virgin Isl.    -  Turks and Caicos Isl.
[Mar 22, 2019]
St. Vincent/Gr.        -  Bonaire
Anguilla               -  US Virgin Islands
Cayman Islands         -  Montserrat
[Mar 23, 2019]
Surinam                -  St. Kitts and Nevis
Guyana                 -  Belize
Guadeloupe             -  Martinique
El Salvador            -  Jamaica
[Mar 24, 2019]
Puerto Rico            -  Grenada
Haiti                  -  Cuba
Dominican Republic     -  Bermuda
Barbados               -  Nicaragua
[Mar 25, 2019]
Antigua and Barbuda    -  Curaçao
St. Lucia              -  Aruba
Sint Maarten           -  Saint Martin
[Mar 26, 2019]
Dominica               -  Bahamas
Canada                 -  French Guyana

Table:

NB: teams 1-6 qualify to League A; teams 1-10 qualify to 2019 Gold Cup;
    teams 7-22 qualify to league B; teams 23-34 qualify to league C

 1.Curaçao              2   2  0  0  15- 0   6
 2 Haiti                2   2  0  0  15- 1   6
 3.Canada               2   2  0  0  13- 0   6
 4.Cuba                 2   2  0  0  13- 0   6
 5.St. Kitts & Nevis    2   2  0  0  11- 0   6
 6.Jamaica              2   2  0  0  10- 0   6
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Dominican Republic   2   2  0  0   8- 0   6
 8.Nicaragua            2   2  0  0   8- 0   6
 9.Martinique           2   2  0  0   5- 0   6
10.El Salvador          2   2  0  0   5- 1   6
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.Guyana               2   1  1  0  10- 2   4
12.Surinam              2   1  1  0   5- 0   4
13.Guadeloupe           2   1  1  0   3- 0   4
14.Aruba                2   1  1  0   3- 1   4
15.Bermuda              2   1  0  1  13- 3   3
16.French Guyana        2   1  0  1   5- 1   3
17.Antigua & Barbuda    2   1  0  1   6- 3   3
18.Belize               2   1  0  1   4- 1   3
19.St. Lucia            2   1  0  1   4- 2   3
20.Montserrat           2   1  0  1   2- 2   3
21.St. Vincent/Gr.      2   1  0  1   1- 2   3
22.Barbados             2   0  1  1   2- 5   1
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
23.Dominica             2   0  1  1   0- 5   1
24.Puerto Rico          2   0  0  2   0- 2   0
25.Cayman Islands       2   0  0  2   0- 7   0
26.British Virgin Isl.  2   0  0  2   0- 9   0
27.Bahamas              2   0  0  2   0-10   0
28.Anguilla             2   0  0  2   0-11   0
29.Bonaire              2   0  0  2   0-11   0
30.Grenada              2   0  0  2   0-12   0
31.Saint Martin         2   0  0  2   0-13   0
32.US Virgin Islands    2   0  0  2   0-13   0
33.Turks and Caicos     2   0  0  2   0-19   0
34.Sint Maarten         2   0  0  2   0-25   0
 -.Guatemala            excluded

League A (2019)

Teams already qualified: Mexico, USA, Costa Rica, Panama,
                         Honduras and Trinidad and Tobago.

NB: to be played in 4 groups of 3, with the winners qualifying for the semifinals
    and the third placed teams relegated to league B

League B (2019)

NB: to be played in 4 groups of 4, with the winners promoted to league A
    and the fourth placed teams relegated to league C

League C (2019)

NB: to be played in 4 groups of 3, with the winners promoted to league B

Final Stage (2020)

Semifinals [Mar, 2020]
Group winner           -  Group winner
Group winner           -  Group winner
 
Final [Mar, 2020]
Semifinal 1 winner     -  Semifinal 2 winner

2017


About this document

Prepared and maintained by Erik Francisco Lugo for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Erik Francisco Lugo (eaglelugo@yahoo.com.mx)
Last updated: 25 Oct 2018

(C) Copyright Erik Francisco Lugo and RSSSF 2018
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.