Abkhazia 2017

League

Final Table:

 1.FK Afon               18  14  4  0  38- 9  46       Champions
 2.FK Gagra              18  13  5  0  44-11  44
 3.Nart Sukhum           18  12  4  2  58-20  40  [C]
 4.Ritsa Gudauta         18  12  1  5  46-24  37
 5.Spartak Gulripsh      18   7  1 10  29-38  22
 6.Dinamo Sukhum         18   6  2 10  37-36  20
 7.Abazg Sukhum          18   5  2 11  22-47  17
 8.Yertsakhu Ochamchira  18   4  4 10  18-35  16
 9.Shakhtyor Tkuarchal   18   2  1 15  15-53   7
10.Samurzakan Gal        18   1  4 13   6-40   7

Round 1
[Mar 20]
Yertsakhu  1-1 Gagra      
[Mar 21]
Ritsa      6-1 Spartak    
[Mar 22]
Dinamo     0-0 Abazg      
[Mar 23]
Nart       2-0 Samurzakan 
[Mar 24]
Afon       2-0 Shakhtyor  

Round 2
[Mar 27]
Gagra      3-0 Shakhtyor  
[Mar 28]
Nart       1-1 Afon       
[Mar 29]
Abazg      0-0 Samurzakan 
[Mar 30]
Spartak    4-2 Dinamo     
[Mar 31]
Yertsakhu  0-2 Ritsa      

Round 3
[Apr 3]
Ritsa      0-1 Gagra      
[Apr 4]
Dinamo     2-0 Yertsakhu  
[Apr 5]
Shakhtyor  3-4 Nart       
[Apr 6]
Afon       4-1 Abazg      
[Apr 7]
Samurzakan 1-2 Spartak    

Round 4
[Apr 10]
Gagra      2-0 Nart       
[Apr 11]
Abazg      1-2 Shakhtyor  
[Apr 12]
Spartak    0-2 Afon       
[Apr 13]
Yertsakhu  1-1 Samurzakan 
[Apr 22]
Ritsa      3-1 Dinamo     

Round 5
[Apr 17]
Dinamo     1-1 Gagra      
[Apr 18]
Samurzakan 0-4 Ritsa      
[Apr 19]
Afon       1-0 Yertsakhu  
[Apr 20]
Shakhtyor  0-1 Spartak    
[Apr 21]
Nart       3-1 Abazg      

Round 6
[Apr 24]
Gagra      1-0 Abazg      
[Apr 25]
Yertsakhu  2-0 Shakhtyor  
[Apr 26]
Spartak    1-2 Nart       
[Apr 27]
Ritsa      1-2 Afon       
[Apr 28]
Dinamo     4-0 Samurzakan 

Round 7
[May 1]
Samurzakan 1-3 Gagra      
[May 2]
Afon       3-0 Dinamo     
[May 3]
Shakhtyor  1-2 Ritsa      
[May 4]
Nart       2-1 Yertsakhu  
[May 5]
Abazg      0-1 Spartak    

Round 8
[May 8]
Gagra      4-1 Spartak    
[May 9]
Yertsakhu  2-3 Abazg      
[May 10]
Ritsa      2-1 Nart       
[May 11]
Dinamo     2-4 Shakhtyor  
[May 12]
Samurzakan 0-3 Afon       

Round 9
[May 15]
Afon       0-0 Gagra      
[May 16]
Shakhtyor  0-0 Samurzakan 
[May 17]
Nart       3-0 Dinamo     
[May 18]
Abazg      3-0 Ritsa      
[May 19]
Spartak    1-1 Yertsakhu  

Halfway Table:

 1.FK Afon                9   7  2  0  18- 3  23
 2.FK Gagra               9   6  3  0  16- 4  21
 3.Nart Sukhum            9   6  1  2  18-11  19  [C]
 4.Ritsa Gudauta          9   6  0  3  20-10  18
 5.Spartak Gulripsh       9   4  1  4  12-18  13
 6.Abazg Sukhum           9   2  2  5   9-13   8
 7.Dinamo Sukhum          9   2  2  5  12-18   8
 8.Shakhtyor Tkuarchal    9   2  1  6  10-17   7
 9.Yertsakhu Ochamchira   9   1  3  5   8-13   6
10.Samurzakan Gal         9   0  3  6   3-19   3

Round 10
[Jul 31]
Gagra      3-1 Yertsakhu  
[Aug 1]
Spartak    2-5 Ritsa      
[Aug 2]
Abazg      1-4 Dinamo     
[Aug 3]
Samurzakan 0-3 Nart       
[Aug 4]
Shakhtyor  0-2 Afon       

Round 11
[Aug 7]
Shakhtyor  0-6 Gagra      
[Aug 8]
Afon       2-2 Nart       
[Aug 10]
Dinamo     3-0 Spartak    
[Aug 11]
Ritsa      3-0 Yertsakhu  
[Aug 27]
Samurzakan 0-1 Abazg      

Round 12
[Aug 14]
Gagra      3-1 Ritsa      
[Aug 15]
Yertsakhu  3-2 Dinamo     
[Aug 16]
Nart      10-0 Shakhtyor  
[Aug 17]
Abazg      2-3 Afon       
[Aug 18]
Spartak    1-0 Samurzakan 

Round 13
[Aug 21]
Nart       2-2 Gagra      
[Aug 22]
Shakhtyor  2-3 Abazg      
[Aug 23]
Afon       2-0 Spartak    
[Aug 24]
Samurzakan 1-1 Yertsakhu  
[Aug 25]
Dinamo     3-6 Ritsa      

Round 14
[Aug 28]
Gagra      3-1 Dinamo     
[Aug 29]
Ritsa      3-0 Samurzakan 
[Aug 30]
Yertsakhu  0-2 Afon       
[Aug 31]
Spartak    4-0 Shakhtyor  
[Sep 1]
Abazg      2-8 Nart       

Round 15
[Sep 4]
Abazg      0-4 Gagra      
[Sep 5]
Shakhtyor  0-1 Yertsakhu  
[Sep 6]
Nart       5-0 Spartak    
[Sep 7]
Afon       4-1 Ritsa      
[Sep 8]
Samurzakan 0-5 Dinamo     

Round 16
[Sep 11]
Gagra      3-0 Samurzakan 
[Sep 12]
Dinamo     0-1 Afon       
[Sep 13]
Ritsa      4-2 Shakhtyor  
[Sep 14]
Yertsakhu  0-6 Nart       
[Sep 15]
Spartak    8-0 Abazg      

Round 17
[Sep 18]
Spartak    1-3 Gagra      
[Sep 19]
Abazg      4-2 Yertsakhu  
[Sep 20]
Nart       0-0 Ritsa      
[Sep 21]
Shakhtyor  0-4 Dinamo     
[Sep 22]
Afon       3-0 Samurzakan 

Round 18
[Sep 25]
Gagra      1-1 Afon       
[Sep 26]
Samurzakan 2-1 Shakhtyor  
[Sep 27]
Dinamo     3-4 Nart       
[Sep 28]
Ritsa      3-0 Abazg      
[Sep 29]
Yertsakhu  2-1 Spartak    

Final Table:

 1.FK Afon               18  14  4  0  38- 9  46       Champions
 2.FK Gagra              18  13  5  0  44-11  44
 3.Nart Sukhum           18  12  4  2  58-20  40  [C]
 4.Ritsa Gudauta         18  12  1  5  46-24  37
 5.Spartak Gulripsh      18   7  1 10  29-38  22
 6.Dinamo Sukhum         18   6  2 10  37-36  20
 7.Abazg Sukhum          18   5  2 11  22-47  17
 8.Yertsakhu Ochamchira  18   4  4 10  18-35  16
 9.Shakhtyor Tkuarchal   18   2  1 15  15-53   7
10.Samurzakan Gal        18   1  4 13   6-40   7

Topscorers:
19 Feras Ismail (Nart)
15 Ainar Gamisonia (Ritsa)
12 Armen Kapikian (Afon)

Abkhazia Cup 2017

Group Stage

Gruppa A

[Jun 13]
Ritsa      2-1 Afon       
[Jun 14]
Dinamo     2-1 Samurzakan 
[Jun 20]
Afon       0-1 Dinamo     
[Jun 21]
Yertsakhu  0-3 Ritsa      
[Jun 27]
Dinamo     2-1 Yertsakhu  
[Jun 28]
Samurzakan 0-0 Afon       
[Jul 4]
Yertsakhu  2-2 Samurzakan 
[Jul 5]
Ritsa      2-1 Dinamo     
[Jul 11]
Samurzakan  -  Ritsa      
[Jul 12]
Afon        -  Yertsakhu  

Table:

 1.Ritsa Gudauta          3   3  0  0   7- 2   9  Qualified
 2.Dinamo Sukhum          4   3  0  1   6- 4   9  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Samurzakan Gal         3   0  2  1   3- 4   2
 4.FK Afon                3   0  1  2   1- 3   1
 5.Yertsakhu Ochamchira   3   0  1  2   3- 7   1

Gruppa B

[Jun 15]
Nart       4-2 Gagra      
[Jun 16]
Abazg      2-2 Spartak    
[Jun 22]
Gagra      6-1 Abazg      
[Jun 23]
Shakhtyor  1-1 Nart       
[Jun 29]
Abazg      3-3 Shakhtyor  
[Jul 6]
Shakhtyor  3-4 Spartak    
[Jul 7]
Nart      13-4 Abazg      
[Jul 10]
Spartak     -  Gagra      
[Jul 13]
Spartak    0-1 Nart       
[Jul 14]
Gagra       -  Shakhtyor  

Table:

 1.Nart Sukhum            4   3  1  0  19- 7  10  Qualified
 2.Spartak Gulripsh       3   1  1  1   6- 6   4
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.FK Gagra               2   1  0  1   8- 5   3
 4.Shakhtyor Tkuarchal    3   0  2  1   7- 8   2
 5.Abazg Sukhum           4   0  2  2  10-24   2

NB: Gagra qualified as group runners-up

Semifinals 

First Legs
[Oct 2]
Dinamo     0-2 Nart       
[Oct 3]
Gagra      0-0 Ritsa      

Second Legs
[Oct 6]
Nart       3-1 Dinamo     
[Oct 7]
Ritsa      1-2 Gagra      

Final [Oct 12]
Nart       4-1 Gagra      


2016

2018

list of champions

list of cup winners


About this document

NB: the FA of Abkhazia is not recognised by UEFA or FIFA (and neither is the state); inclusion of results here exclusively serves football statistical purposes

Sources: FK Nart Sukhum, FC Dinamo Sukhum, Goalstream

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 29 Mar 2018

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2017/18
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.