African Club Competitions 2008

  • Champions' League
  • Confederation Cup
  • Super Cup
  • About this document

    2007 | 2009


    Champions' League 2008

    Preliminary Round (Feb 17 and Mar 2)
    ASC SNIM                 Mtn  ES Sétif                 Alg   1-5  0-2  1-7c 
      [Niass Moussa Brahima 19pen; Farid Touil 5, Djediat Lamouri 11,
       Serey Die Gnonzaroua 85pen, Ziaya Abdel Malick 87, Adiko Rémy Marcel 90]
      [Delhoum 6, Mecheri 22]
    Sporting Clube (Bissau)  GBi  OC Khouribga             Mor   0-2  0-2  0-4b 
    Invincible XI            Lbr  AS Kaloum Stars          Gui      o/w       y
    Renacimiento             EqG  InterClube               Ang   1-2  1-2  2-4c 
    FAR Rabat                Mor  Sporting Clube (Praia)   CVI   3-0  0-3  3-3e 4-5p
      [2: Jwaw Tegana 11, 85, Lovandeur Mandouza 30]
    Tonnerre FC              Ben  Africa Sports            IvC   0-0  0-3  0-3
      [Momblé Déhi 19, Oussou Konan 69, Zahui Thierry 90+]
    APR FC                   Rwa  Zamalek                  Egy   1-2  0-2  1-4b
      [Atcham 88; Mostafa Jafar 5, Jamal Hamza 71]
    AS Douanes (Dakar)       Sen  CFO (Ouagadougou)        BuF   0-0  3-2  3-2e
      [Boureima Korbéogo 10pen, Ousmane Doumbia 52; Babacar Mbengue 31, 84,
       Badiane Vito 67]
    Costa do Sol             Moz  Ajesaia                  Mad   2-0  0-1  2-1z
      [Lalaina Nomenjanahary 72]
    Royal Leopards           Swa  Dynamos (Harare)         Zim   0-1  0-2  0-3 
      [Lazarus Muhoni 81]
      [Justice Majabvi 50pen, Admire Dzukamanja 86]
    Sahel SC                 Ngr  AshantiGold              Gha   1-0  1-6  2-6 
    DC Motema Pembe          CoK  Gombe United             Nga   2-0  0-2  2-2  1-4p
      [Kalobo Nitendo 38pen, Bokungu Ndjoli 43]
      [Nura Mohamed 25pen, 36pen]
    Vital'O                  Bur  Cotonsport (Garoua)      Cam   0-1  0-1  0-2v
    FC 105 (Libreville)      Gab  Hearts of Oak            Gha   3-0  1-3  4-3
      [Michel Debrissou 42, Mvé Mintsa 62, Kouadio Brou 85pen]
      [Micheal Asante 22, Kofi Abanga 82, Francis Bossman 90pen;
       Mvé Mintsa Claude Cedric 56]
    Renaissance (N'Djaména)  Chd  TP Mazembe (Lubumbashi)  CoK      o/w       x
    Stade Malien (Bamako)    Mli  Primeiro Agosto          Ang   1-2  0-0  1-2c
      [Issiaka Iliassou 36pen; José 49, Do Nascimento 75]
    ASC Saloum               Sen  Club Africain            Tun   1-2  0-1  1-3d 
      [Mamadou Lamine Diatta 25; Overtani Lassand 65,  Sellani Oussame 87]
    ASKO Kara (Lomé)         Tog  Union (Douala)           Cam   3-1  1-0  4-1w
    Simba SC                 Tan  Awassa Kenema            Eth   3-0  1-1  4-1
      [Moses Odhiambo 8, 73, Ulimboka Mwakingwe 87]
      [? 1; Athumani Machupa 12]
    Enyimba (Aba)            Nga  Diables Noirs (Brazz.)   CoB   4-0  3-2  7-2
    Tusker FC                Ken  Al-Tahrir                Eri      o/w       x
    US Stade Tamponnaise     Reu  St Michel United         Sey   3-1  1-0  4-1d
      [Mamoudou Diallo 1, Eric Farro 57, Gaël Payet 69; Alex Nibourette 72]
      [Mamoudou Diallo 69]
    Platinum Stars           SAf  LCS (Maseru)             Les   4-0  0-1  4-1b
      [Makalo Mehlala 21]
    Curepipe Starlight       Mts  Coin Nord (Mitsamiouli)  Com   2-0  0-1  2-1d 
      [Joseph Tojosoa 41, Westley Marquette 84]
    Miembeni SC              Zan  Mamelodi Sundowns        SAf   0-1  0-4  0-5f
      [Surprise Moriri 83]
      [Bryan Aldave, Lerato Chabangu, Peter Ndlovu (2)]
    Uganda Revenue Authority Uga  Zesco United             Zam   0-2  0-0  0-2b
      [Elson Mkandawire 22, Nicholas Zulu 54]
    ASEC (Abidjan)           IvC                                 bye
    Etoile du Sahel (Sousse) Tun                                 bye
    JS Kabylie               Alg                                 bye
    Al-Ittihad (Tripoli)     Lby                                 bye
    Al-Ahly (Cairo)          Egy                                 bye
    Al-Hilal (Omdurman)      Sud                                 bye
    a 1st leg Feb 15
    b 1st leg Feb 16
    c 2nd leg Feb 29
    d 2nd leg Mar 1
    e 1st leg Feb 16, 2nd leg Mar 1
    f 1st leg Feb 15, 2nd leg Mar 1
    v 1st leg Feb 16; 2nd leg postponed due to civil unrest in Cameroon
    w 2nd leg Mar 9 due to civil unrest in Cameroon
    x on Feb 11, clubs from the Central African Republic, Chad, Kenya, Rwanda 
      and Sierra Leone were thrown out of the tournament on Feb 11 by CAF for
      non-payment of dues by their FAs (no clubs from the Central African Republic
      or Sierra Leone had been in the draw in the first place); reactions in
      Kenya and Rwanda were bemused and preparations for the first legs (for
      which opponents Al-Tahrir and Zamalek were already arriving) continued
      (whereas a match in N'Djaména was anyway out of the question due to the
      ongoing civil war in Chad); the suspension against Rwandan clubs was
      apparently revoked before Feb 15, but Tusker's match versus Al-Tahrir 
      was not played as no match officials arrived (Al-Tahrir had come)
      Real de Banjul were withdrawn by the Gambia FA (before the draw) for 
      financial reasons
    y Invincible XI withdrew before 1st leg (around Feb 5)
    z 2nd leg Mar 4 - originally scheduled for Mar 2 but one of the assistant
      referees from the Comoros had failed to obtain departure visa; the match
      commissioner had him replaced by the fourth official (from Madagascar),
      upon which Costa do Sol refused to play (leading to severe riots as CAF
      had allowed Ajesaia to already sell tickets; for the match on Mar 4 an
      assistant referee from Mauritius was flown in
    
    1/16 Finals (Mar 23 and Apr 6)
    OC Khouribga             Mor  ES Sétif                 Alg   2-0  0-2  2-2b 3-0p
    ASEC (Abidjan)           IvC  AS Kaloum Stars          Gui   1-1  1-0  2-1
    Sporting Clube (Praia)   CVI  InterClube               Ang   2-1  0-1  2-2*b
    Zamalek                  Egy  Africa Sports            IvC   2-0  0-2  2-2  5-4p
    Etoile du Sahel (Sousse) Tun  AS Douanes (Dakar)       Sen   5-0  0-3  5-3e 
    Dynamos (Harare)         Zim  Costa do Sol             Moz   3-0  1-2  4-2
    JS Kabylie               Alg  AshantiGold              Gha   3-0  0-0  3-0a
    Cotonsport (Garoua)      Cam  Gombe United             Nga   5-0  1-2  6-2
    TP Mazembe (Lubumbashi)  CoK  FC 105 (Libreville)      Gab   1-1  1-0  2-1
    Al-Ittihad (Tripoli)     Lby  Primeiro Agosto          Ang   1-0  1-2 *2-2c 
    ASKO Kara (Lomé)         Tog  Club Africain            Tun   2-0  0-4  2-4c 
    Enyimba (Aba)            Nga  Simba SC                 Tan   4-0  3-1  7-1
    Al-Ahly (Cairo)          Egy  Al-Tahrir                Eri     w/o        x 
    Platinum Stars           SAf  US Stade Tamponnaise     Reu   2-0  1-1  3-1b
    Mamelodi Sundowns        SAf  Curepipe Starlight       Mts   3-0  1-0  4-0b
    Al-Hilal (Omdurman)      Sud  Zesco United             Zam   2-0  1-1  3-1d
      [Kelechi Osnuwa 44, Ahmed Adil 65]
      [Enoch Sakala 58; Ahmed Adil 43]
    a 1st leg Mar 21
    b 1st leg Mar 22
    c 2nd leg Apr 4
    d 2nd leg Apr 5
    e 1st leg Mar 22, 2nd leg Apr 5
    x Al-Tahrir withdrew before 1st leg
    
    1/8 Finals (Apr 27 and May 11)
    ASEC (Abidjan)           IvC  OC Khouribga             Mor   0-0  1-1 *1-1 
    Zamalek                  Egy  InterClube               Ang   3-0  1-2  4-2 
    Dynamos (Harare)         Zim  Etoile du Sahel (Sousse) Tun   1-0  1-0  2-0d
    Cotonsport (Garoua)      Cam  JS Kabylie               Alg   3-0  1-2  4-2c
    Al-Ittihad (Tripoli)     Lby  TP Mazembe (Lubumbashi)  CoK   2-1  0-2  2-3 
    Enyimba (Aba)            Nga  Club Africain            Tun   5-1  1-2  6-3b 
    Platinum Stars           SAf  Al-Ahly (Cairo)          Egy   2-1  0-2  2-3a
    Al-Hilal (Omdurman)      Sud  Mamelodi Sundowns        SAf   4-2  0-1  4-3a
    a 1st leg Apr 26
    b 2nd leg May 9
    c 1st leg Apr 26, 2nd leg May 9
    d 1st leg Apr 26, 2nd leg May 10
    
    Champions' League
          
    Group A
    Jul 20: Al-Ahly (Cairo)-Zamalek               2-1
    Jul 20: Dynamos-ASEC                          2-1
    Aug  2: ASEC-Al-Ahly (Cairo)                  0-0
    Aug  3: Zamalek-Dynamos                       1-0
    Aug 16: Zamalek-ASEC                          0-0
    Aug 17: Al-Ahly (Cairo)-Dynamo                2-1
    Aug 30: Dynamos-Al-Ahly (Cairo)               0-1
    Aug 31: ASEC-Zamalek                          3-0
    Sep 13: ASEC-Dynamos                          1-2
    Sep 14: Zamalek-Al-Ahly (Cairo)               2-2
    Sep 21: Dynamos-Zamalek                       1-0
    Sep 21: Al-Ahly (Cairo)-ASEC                  2-2x
    x CAF allowed this match to start 7 hours after the match between
      Dynamos and Zamalek, in contradiction to their own regulations 
      regarding simultaneous kickoffs of final group matches (though
      not of great relevance in this case, as Al-Ahly were certain of
      first place before the final round and ASEC needed a win to go
      through regardless of the outcome in Harare), while Dynamos took
      care the other match would be irrelevant in any case
    
     1.Al-Ahly (Cairo)                 6  3  3  0  9- 6 12
     2.Dynamos (Harare)                6  3  0  3  6- 6  9
     3.ASEC (Abidjan)                  6  1  3  2  7- 6  6
     4.Zamalek (Cairo)                 6  1  2  3  4- 8  5
    
    Group B
    Jul 18: Al-Hilal (Omdurman)-Enyimba           3-2
    Jul 19: Cotonsport-TP Mazembe                 1-0
    Aug  2: TP Mazembe-Al-Hilal (Omdurman)        0-0
    Aug  3: Enyimba-Cotonsport                    2-0
    Aug 15: Al-Hilal (Omdurman)-Cotonsport        1-1
    Aug 17: Enyimba-TP Mazembe                    2-0
    Aug 30: Cotonsport-Al-Hilal (Omdurman)        1-0
    Aug 31: TP Mazembe-Enyimba                    3-0
    Sep 14: TP Mazembe-Cotonsport                 2-0
    Sep 15: Enyimba-Al-Hilal (Omdurman)           4-1
    Sep 19: Al-Hilal (Omdurman)-TP Mazembe        2-2x
    Sep 20: Cotonsport-Enyimba                    3-0
    x match moved by CAF from Sep 20 to Sep 19 - in contradiction to 
      their own regulations regarding simultaneous kickoffs of final
      group matches and against the protest from both clubs - leading 
      to the situation that Enyimba were sure of qualification before
      their final group match at Cotonsport, a considerable advantage 
      for the home team from Cameroon, perhaps coincidentally the home
      country of the CAF president
    
     1.Cotonsport (Garoua)             6  3  1  2  6- 5 10
     2.Enyimba (Aba)                   6  3  0  3 10-10  9
     2.TP Mazembe (Lubumbashi)         6  2  2  2  7- 5  8
     4.Al-Hilal (Omdurman)             6  1  3  2  7-10  6
    
    
    Semifinals (Oct 5 and 18)
    Dynamos (Harare)         Zim  Cotonsport (Garoua)      Cam   0-1  0-4  0-5
    Enyimba (Aba)            Nga  Al-Ahly (Cairo)          Egy   0-0  0-1  0-1
    
    Final (Nov 2 and 16)
    Al-Ahly (Cairo)          Egy  Cotonsport (Garoua)      Cam   2-0  2-2  4-2 
      [Wael Gomaa 4, Flavio 15]
      [Karim Lancina 45, Daouda Kmalo 63; Ahmed Hassan 38, Shady Mohamed 89pen]
    

    Confederation Cup 2008

    Preliminary Round (Feb 17 and Mar 2)
    US Masséda               Tog  UNB (Porto Novo)         Ben   2-0  1-1  3-1b
      [Bassaye Bedjehouwé 24, Alemawo Kodjo Séwa 86pen]
      [Johnson Salomon 57; Baker Aloénouvo 34]
    Monrovia Black Star      Lbr  Satellite FC             Gui   0-0  0-3  0-3
    Mangasport               Gab  AS-FNIS (Niamey)         Ngr   3-0  2-0  5-0c
      [Djibo 19og, Ngamana 88, Kanga 90+2]
    Gambia Ports Authority   Gam  ES Bingerville           IvC   0-1  0-3  0-4c
      [Angan N’Guessan 9, Kouadio Kouassi Pacôme 40, Ahoutou Kouakou 79]
    Maniema Union            CoK  Akonangui                EqG   3-0  0-0  3-0a
      [Okonga Mabiala 36pen, Kalume Banga 64, Ndarabu 83]
    Express                  Uga  Inter Star               Bur   1-0  0-1  1-1b 4-3p
      [Ivan Bwire 24]
      [Ismail Mutambara 4]
    Tourbillon               Chd  Al-Akhdar                Lby      o/w       x
    Highlanders (Bulawayo)   Zim  Ferroviário Nampula      Moz   3-0  0-1  3-1 
      [Jacob Muzokomba 18, Richard Choruma 75, Eric Mudzingwa 90]
    Chipukizi                Zan  Green Buffaloes          Zam   0-5  0-2  0-7b
      [Emmanuel Mayuka 13, Reuben Tembo 21, Sebastian Mwansa 35,
       Newa Mwea 62, Morgan Hanjeema 72]
      [William Njobvu 73pen, Reuben Tembo 83]
    Harar Bira               Eth  Rayon Sports             Rwa   2-0x 0-2  2-2c 4-5p
      [Samuel Terefe 40, Ahmed Seid 55pen]
    Anse Réunion             Sey  Petit Rivière Noire      Mts   2-1  0-0  2-1b
      [Roderick Rose 27, Yelvany Rose 39; Curtis Laseringue 46]
    JS Talangaï              CoB  Mount Cameroon (Buea)    Cam   2-1  1-4  3-5w
      [Eziane 60pen, Nguakosso 75; Kwendje William 82]
      [Franklin Takang 7, Francis Evambe 18, Agbor Kelvin 32, Ndjeyeha 70;
       Eziane Nzingo 36pen]
    AS Adema                 Mad  Young Africans           Tan   1-0  0-2  1-2y
      [Milson Niasexe 72]
      [Maurice Sunguti 53pen, 69]
    a 1st leg Feb 15
    b 1st leg Feb 16
    c 2nd leg Mar 1
    w 2nd leg Mar 11 due to civil unrest in Cameroon
    x on Feb 11, clubs from the Central African Republic, Chad, Kenya, Rwanda 
      and Sierra Leone were thrown out of the tournament on Feb 11 by CAF for
      non-payment of dues by their FAs (no clubs from the Central African Republic,
      Kenya (cup winners Sofapaka declined to enter) or Sierra Leone had been 
      in the draw in the first place); the suspension against Rwandan clubs was
      apparently revoked before Feb 15
    y CAF had forgotten AS Adema in the original draw, although the Malagasy
      federation had properly registered them; a few days after the draw they
      were coupled to Young Africans, who originally had received a bye
    
    1/16 Finals (Mar 23 and Apr 6)
    Issia Wazi               IvC  US Masséda               Tog   2-0  1-4  3-4b
    Rachad Bernoussi         Mor  Espérance (Tunis)        Tun   3-1  0-2  3-3*h
    Djoliba AC               Mli  Satellite FC             Gui   2-0  1-0  3-0e
    Petro Atlético           Ang  Mangasport               Gab   1-2  0-1  1-3 
    ASC Linguère (St. Louis) Sen  ES Bingerville           IvC   3-0  0-3  3-3i 5-3p
    CS Sfaxien               Tun  JSM Béjaïa               Alg   1-0  1-1  2-1h
    Astres (Douala)          Cam  Maniema Union            CoK   2-0  0-0  2-0
    AS Vita Club (Kinshasa)  CoK  Express                  Uga   0-0  0-0  0-0d 4-2p
    Al-Akhdar                Lby  Young Africans           Tan   1-1  1-0  2-1g
    MC Alger                 Alg  Haras al-Hedood          Egy   0-0  0-1  0-1f
    Green Buffaloes          Zam  Highlanders (Bulawayo)   Zim   1-1  0-1  1-2b
      [Lawrence Phiri 82pen; Cuthbert Malajila 1]
      [Cuthbert Majawila 45]
    Al-Merreikh (Omdurman)   Sud  Rayon Sports             Rwa   3-0  0-0  3-0c
    Ajax Cape Town           SAf  Anse Réunion             Sey   1-0  4-1  5-1 
    Primeiro Maio            Ang  Mount Cameroon (Buea)    Cam   0-2  1-0  1-2 
    Casa Sports              Sen  Dolphin FC               Nga   0-0  1-2  1-2 
    Wikki Tourists           Nga  Asante Kotoko            Gha   2-2  1-4  3-6b
    a 1st leg Mar 21
    b 1st leg Mar 22
    c 1st leg Mar 24
    d 2nd leg Apr 4
    e 2nd leg Apr 5
    f 1st leg Mar 21, 2nd leg Apr 4
    g 1st leg Mar 21, 2nd leg Apr 5
    h 1st leg Mar 22, 2nd leg Apr 4
    i 1st leg Mar 22, 2nd leg Apr 5
    
    1/8 Finals (Apr 27 and May 11)
    US Masséda               Tog  Espérance (Tunis)        Tun   1-0  1-6  2-6d 
    Djoliba AC               Mli  Mangasport               Gab   3-1  2-1  5-2
    ASC Linguère (St. Louis) Sen  CS Sfaxien               Tun   3-2  1-2  4-4*e
    Astres (Douala)          Cam  AS Vita Club (Kinshasa)  CoK   0-0  1-1 *1-1c 
    Al-Akhdar                Lby  Haras al-Hedood          Egy   1-1  0-1  1-2a
    Highlanders (Bulawayo)   Zim  Al-Merreikh (Omdurman)   Sud   0-2  1-3  1-5b
    Ajax Cape Town           SAf  Mount Cameroon (Buea)    Cam   5-1  0-5  5-6 
    Dolphin FC               Nga  Asante Kotoko            Gha   2-0  1-4  3-4f 
    a 1st leg Apr 25, 2nd leg May 10
    b 1st leg Apr 26
    c 2nd leg May 9
    d 2nd leg May 10
    e 1st leg Apr 26, 2nd leg May 10
    f 2nd leg abandoned at 1-0 at half-time on May 11 due to storm and 
      replayed May 12
    
    Intermediate Round (Jul 13 and 27)
    Platinum Stars           SAf  CS Sfaxien               Tun   2-2  0-2  2-4d
    Etoile du Sahel (Sousse) Tun  Espérance (Tunis)        Tun   2-0  0-0  2-0e
    InterClube               Ang  Mount Cameroon (Buea)    Cam   2-1  1-1  3-2c
    JS Kabylie               Alg  Astres (Douala)          Cam   1-1  1-0  2-1a
    Mamelodi Sundowns        SAf  Haras al-Hedood          Egy   1-0  0-2  1-2e
    OC Khouribga             Mor  Al-Merreikh (Omdurman)   Sud   2-2  0-0  2-2*d
    Club Africain            Tun  Djoliba AC               Mli   0-0  0-0  0-0  5-3p
    Al-Ittihad (Tripoli)     Lby  Asante Kotoko            Gha   2-1  1-3  3-4a
    a 1st leg Jul 11
    b 1st leg Jul 12
    c 1st leg Jul 11, 2nd leg Jul 25
    d 2nd leg Jul 26
    e 1st leg Jul 12, 2nd leg Jul 26
    
    Group A
    Aug 16: CS Sfaxien-InterClube                 4-1
    Aug 17: Haras al-Hedood-Club Africain         2-1
    Aug 30: Club Africain-CS Sfaxien              0-0
    Aug 31: InterClube-Haras al-Hedood            1-0
    Sep 12: Haras al-Hedood-CS Sfaxien            3-1
    Sep 14: Club Africain-InterClube              3-0
    Sep 19: CS Sfaxien-Haras al-Hedood            1-0
    Sep 21: InterClube-Club Africain              1-2 
    Oct  3: InterClub-CS Sfaxien                  2-3
    Oct  5: Club Africain-Haras al-Hedood         1-1
    Oct 19: CS Sfaxien-Club Africain              2-0
    Oct 19: Haras al-Hedood-InterClube            4-1
    
     1.CS Sfaxien                      6  4  1  1 11- 6 13
     2.Haras al-Hedood (Alexandria)    6  3  1  2 10- 6 10
     3.Club Africain (Tunis)           6  2  2  2  7- 6  8
     4.InterClube (Luanda)             6  1  0  5  6-16  3
    
    Group B
    Aug 16: Al-Merreikh (Omdurman)-JS Kabylie     3-1
    Aug 17: Etoile du Sahel-Asante Kotoko         2-0
    Aug 29: JS Kabylie-Etoile du Sahel            1-0
    Aug 31: Asante Kotoko-Al-Merreikh (Omdurman)  1-0
    Sep 13: Asante Kotoko-JS Kabylie              3-1
    Sep 13: Etoile du Sahel-Al-Merreikh (Omd.)    2-1  
    Sep 20: Al-Merreikh (Omd.)-Etoile du Sahel    2-0
    Sep 21: JS Kabylie-Asante Kotoko              2-0
    Oct  4: Asante Kotoko-Etoile du Sahel         2-2
    Oct  5: JS Kabylie-Al-Merreikh (Omdurman)     3-1
    Oct 18: Al-Merreikh (Omd.)-Asante Kotoko      2-1
    Oct 18: Etoile du Sahel-JS Kabylie            2-0
    
     1.Etoile du Sahel (Sousse)        6  3  1  2  8- 6 10
     2.Al-Merreikh (Omdurman)          6  3  0  3  9- 8  9
     3.JS Kabylie                      6  3  0  3  8- 9  9
     4.Asante Kotoko (Kumasi)          6  2  1  3  7- 9  7
    
    Final (Nov 8 and 22)
    CS Sfaxien               Tun  Etoile du Sahel (Sousse) Tun   0-0  2-2 *2-2  
    

    Super Cup 2008

    Final (Feb 6)
    Al-Ahly (Cairo)          Egy  CS Sfaxien               Tun   2-1
    

    About this document

    Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

    Author: Karel Stokkermans (karel@rsssf.com)
    Last updated: 12 Feb 2009

    (c) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2008/09
    You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.