African Club Competitions 1994

  • Champions' Cup
  • Cup Winners' Cup
  • CAF Cup
  • Super Cup
  • About this document

    1993|1995


    Champions' Cup 1994

    Preliminary Round
    Mebrat Hail              Eth  Kiyovu Sports            Rwa   3-2  2-2  5-4
    Lobatse CS Gunners       Bot  Chief Santos             Nam   2-0  3-3  5-3
    Mighty Barolle           Lbr  Semassi Sokodé           Tog      w/o       x
    Postel 2000              Chd  AS Tempête Mocaf         CAf   0-1  0-2  0-3
    JS Saint-Pierroise       Reu  Mbabane Swallows         Swa   4-0  2-2  6-2
    ASC Sonader              Mtn  Académica do Sal         CVI   2-0  0-0  2-0
    x Mighty Barolle withdrew before 1st leg
    
    First Round
    AS Kaloum Star           Gui  AS Tempête Mocaf         CAf   1-0  0-3  1-3
    Al Merreikh              Sud  SC Simba                 Tan   0-1  0-1  0-2
    Arsenal                  Les  Mamelodi Sundowns        SAf   0-1  1-4  1-5
    Costa do Sol             Moz  JS Saint-Pierroise       Reu   2-0  2-3  4-3
    East End Lions           SLe  Stade Malien             Mli   2-0  0-2  2-2  2-3p
    Espérance                Tun  Etoile Filante           BuF   5-0  3-2  8-2
    Fire Brigade SC          Mts  BTM Antananarivo         Mad   1-1  1-2  2-3
    Gor Mahia                Ken  Mebrat Hail              Eth   2-0  1-3 *3-3
    Iwuanyanwu (Owerri)      Nga  Zumunta AC               Nig   3-0  3-1  6-1
    MC Oran                  Alg  ASC Sonader              Mtn   4-0  0-2  4-2
    Nkana Red Devils         Zam  Highlanders              Zim      w/o       x
    Petro Atlético           Ang  AS Sogara                Gab   0-0  1-2  1-2y
    Racing Bafoussam         Cam  Dragons de l'Ouémé       Ben      w/o       x
    AS Vita Club             Zai  Lobatse CS Gunners       Bot   5-0  1-1  6-1
    WAC Casablanca           Mor  Semassi Sokodé           Tog   6-1  0-2  6-3
    Zamalek                  Egy  Express FC               Uga      w/o       x
    x teams from Benin, Uganda and Zimbabwe were disqualified because their 
      federations were in debt to CAF
    y AS Sogara were dissolved in 1995
    
    Second Round
    Costa do Sol             Moz  Nkana Red Devils         Zam   1-0  0-2  1-2
    Gor Mahia                Ken  Zamalek                  Egy   1-1  1-2  2-3
    Iwuanyanwu (Owerri)      Nga  Racing Bafoussam         Cam   1-2  3-2 *4-4
    MC Oran                  Alg  AS Tempête Mocaf         CAf   7-4  3-0 10-4
    SC Simba                 Tan  BTM Antananarivo         Mad   1-0  0-0  1-0
    Stade Malien             Mli  Espérance                Tun   0-1  0-3  0-4
    AS Vita Club             Zai  Mamelodi Sundowns        SAf   2-1  2-3 *4-4
    WAC Casablanca           Mor  AS Sogara                Gab   0-1  0-2  0-3
    
    Quarterfinals
    Espérance                Tun  Iwuanyanwu (Owerri)      Nga   3-0  1-1  4-1
    Nkana Red Devils         Zam  SC Simba                 Tan   4-1  0-2  4-3
    AS Vita Club             Zai  MC Oran                  Alg      w/o       x
    Zamalek                  Egy  AS Sogara                Gab   1-0  2-2  3-2
    x AS Vita Club withdrew before 1st leg
    
    Semifinals
    Espérance                Tun  MC Oran                  Alg   3-1  2-2  5-3
    Zamalek                  Egy  Nkana Red Devils         Zam   2-0  0-1  2-1
    
    Final (Dec 4 and 17)
    International Stadium, Cairo and El Menzah, Tunis
    Zamalek                  Egy  Espérance                Tun   0-0  1-3  1-3
      [data 1st leg:
       Zamalek: El Sayed – Abdelatif, Yaken, Kassem, Medha, A.Youssef – I.Youssef,
                Sabri (R.Nasser 70), I.Fathi (J.Okyere 53) – El Ghandour, O.Laud. 
                Coach: Riedl.
       Espérance: El Ouaer – Thabet, Berrekhissa, Bousnina, Nouira – Chihi, Ben
                  Neji, Mahjoubi, Belkassen (Gabsi 84) – K.Malitoli, A.Hamrouni.
                  Coach: Benzarti.
       ref: M.Yengo (Congo); att: 90,000]
    

    Cup Winners' Cup 1994

    Preliminary Round
    AS Cimelta               Mad  US Stade Tamponnaise     Reu      w/o       x
    Black Africa             Nam  Bantu                    Les      w/o       x
    Eleven Men in Flight     Swa  Township Rollers         Bot   3-1  1-2  4-3
    x AS Cimelta and Black Africa withdrew before 1st leg
    
    First Round
    Al Ahly                  Egy  Saint George             Eth      w/o       w
    Al Hilal                 Sud  Rayon Sports             Rwa   1-0  1-4  2-4
    BCC Lions                Nga  AS Fonctionnaires        BuF   2-1  0-0  2-1
    Breweries                Ken  Ferroviário              Moz   2-0  3-1  5-1
    Canon Yaoundé            Cam  AS Aviação               Ang   2-0  0-1  2-1
    DC Motema Pembe          Zai  Anges Fatima             CAf   2-0  0-2  2-2  5-4p
    Djoliba AC               Mli  NA Hussein Dey           Alg   0-0  0-2  0-2
    Hafia FC (Conakry)       Gui  Agaza Lomé               Tog   1-3  0-3  1-6
    LPRC Oilers              Lbr  ASC SNIM                 Mtn      w/o       x 
    Malindi                  Tan  Kampala City Council     Uga      w/o       y
    Mbilinga FC              Gab  Renaissance              Chd  13-0  n/p     z
    Olympique Béja           Tun  Sahel SC                 Nig   3-0  0-1  3-1
    Postel Sport             Ben  Mighty Blackpool         SLe      w/o       y
    Power Dynamos            Zam  Eleven Men in Flight     Swa      w/o       y
    Tanganda                 Zim  US Stade Tamponnaise     Reu      w/o       y
    Total Aces               SAf  Bantu                    Les   6-1  2-1  8-2
    w Al Ahly withdrew before 1st leg
    x ASC SNIM disqualified
    y teams from Benin, Uganda and Zimbabwe were disqualified because their 
      federations were in debt to CAF; Power Dynamos were disqualified because
      the Zambian federation did not name its entrant in time
    z Renaissance withdrew after 1st leg
    
    Second Round
    Agaza Lomé               Tog  Canon Yaoundé            Cam   3-1  0-1  3-2
    BCC Lions                Nga  NA Hussein Dey           Alg   2-0  2-0  4-0
    Breweries                Ken  Rayon Sports             Rwa      w/o       x 
    DC Motema Pembe          Zai  Mighty Blackpool         SLe   3-0  0-2  3-2
    Malindi                  Tan  Eleven Men in Flight     Swa   1-0  1-0  2-0
    Mbilinga FC              Gab  LPRC Oilers              Lbr      w/o       x 
    Saint George             Eth  Olympique Béja           Tun   2-0  0-3  2-3
    Total Aces               SAf  US Stade Tamponnaise     Reu   1-0  2-4  3-4
    x Rayon Sports and LPRC Oilers withdrew before 1st leg
    
    Quarterfinals
    Agaza Lomé               Tog  Olympique Béja           Tun   6-1  1-4  7-5
    BCC Lions                Nga  DC Motema Pembe          Zai   2-1  2-4  4-5
    Breweries                Ken  US Stade Tamponnaise     Reu   1-0  1-1  2-1
    Mbilinga FC              Gab  Malindi                  Tan   4-0  0-1  4-1
    
    Semifinals
    DC Motema Pembe          Zai  Agaza Lomé               Tog   3-1  1-1  4-2
    Mbilinga FC              Gab  Breweries                Ken   1-1  0-3  1-4
    
    Final (Nov 27 and Dec 10) 
    DC Motema Pembe          Zai  Breweries                Ken   2-2  3-0  5-2
      [scorers 1st leg: Monka 16, Buayi 45; Nachok 5, H.Motego 55]
    

    CAF Cup 1994

    Preliminary Round
    Boavista Praia           CVI  Diamond Stars            SLe   3-1  1-4  4-5
    Linare FC                Les  CS Saint-Denis           Reu   0-1  0-2  0-3
    
    First Round
    AS Bantous               Zai  Mukura Victory           Rwa   0-0  2-1  2-1
    Coffee Marketing         Eth  Al Mourada               Sud   2-1  0-4  2-5
    CS Saint-Denis           Reu  Roan United              Zam      w/o       y
    Diamond Stars            SLe  Kamsar                   Gui   1-0  0-1  1-1  4-3p
    Elect Sports             Chd  Olympic Niamey           Nig      w/o       x
    Gaborone United          Bot  Ferroviário (Maputo)     Moz   1-0  0-2  1-2
    ASC Garde Nationale      Mtn  JS Kairouan              Tun   1-1  1-3  2-4
    Gomido Kpalimé           Tog  Unisport Bafang          Cam   0-0  0-3  0-3
    Mogas 90                 Ben  Fulani                   Lbr      w/o       y
    Moneni Pirates           Swa  CAPS United              Zim      w/o       y
    Nakivubo Villa SC        Uga  AFC Leopards             Ken      w/o       y
    AS Nianan (Koulikoro)    Mli  Delta FC                 Gab   1-1  2-0  3-1
    Racing Bobo-Dioulasso    BuF  US Chaouia               Alg   2-1  1-3  3-4
    SCAF Tocages             CAf  Bendel Insurance         Nga   1-2  1-4  2-6
    Young Africans           Tan  Moroka Swallows          SAf   1-0  0-2  1-2
    Young Ones               Nam  Primeiro de Maio         Ang      w/o       x
    x Elect Sports and Young Ones withdrew before 1st leg
    y teams from Benin, Uganda and Zimbabwe were disqualified because their 
      federations were in debt to CAF; Roan United were disqualified because
      the Zambian federation did not name its entrant in time
    
    Second Round
    AFC Leopards             Ken  Moneni Pirates           Swa   2-0  1-0  3-0
    CS Saint-Denis           Reu  Ferroviário (Maputo)     Moz   1-0  2-2  3-2
    Diamond Stars            SLe  Unisport Bafang          Cam   1-2  0-2  1-4z
    Fulani                   Lbr  Bendel Insurance         Nga      w/o       x
    JS Kairouan              Tun  AS Nianan (Koulikoro)    Mli   3-1  1-3  4-4  6-5p
    Moroka Swallows          SAf  Al Mourada               Sud   0-0  1-2  1-2
    Primeiro de Maio         Ang  AS Bantous               Zai   5-1  2-4  7-5
    US Chaouia               Alg  Olympic Niamey           Nig   6-0  w/o     y
    x Fulani withdrew before 1st leg
    y Olympic Niamey withdrew after 1st leg
    z Unisport disqualified for fielding an ineligible player
    
    Quarterfinals
    AFC Leopards             Ken  Primeiro de Maio         Ang   2-1  0-1  2-2*
    Al Mourada               Sud  Diamond Stars            SLe      w/o       x
    Bendel Insurance         Nga  US Chaouia               Alg   1-0  0-1  1-1  4-2p
    CS Saint-Denis           Reu  JS Kairouan              Tun   5-3  0-1  5-4
    x Diamond Stars withdrew before 1st leg
    
    Semifinals
    Al Mourada               Sud  Primeiro de Maio         Ang   0-0  3-5  3-5
    CS Saint-Denis           Reu  Bendel Insurance         Nga   1-0  1-4  2-4
    
    Final (Nov 20 and Dec 4)
    Primeiro de Maio         Ang  Bendel Insurance         Nga   1-0  0-3  1-3
      [scorer 1st leg: Neito 87]
    

    Super Cup 1994

    Final (Jan 20, 1995)
    Alexandria
    Espérance                Tun  DC Motema Pembe          Zai   3-0
    
    

    About this document

    Thanks to Vincent Leon (vleon@wanadoo.fr)

    Prepared and maintained by Eric Boesenberg for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

    Author: Eric Boesenberg
    Last updated: 6 Jan 2003

    (c) Copyright Eric Boesenberg and RSSSF 1996/2003
    You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.