Albania (Third Level) 2008/09

Group A

Final Table:

 1.Gramshi               22 17  0  5 50-18 51  Promoted
---------------------------------------------
 2.Adriatiku Mamurrasi   22 14  5  3 25-10 45  [*1]  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.KF Luzi2008           22  9  8  5 31-22 35  [*2]
 4.Veleçiku Koplik       22 10  4  8 38-28 34
 5.Erzeni Shijak         22 10  4  8 28-23 34
 6.Përparimi Kukës       22  9  3 10 25-26 30
 7.Iliria Fushe Krujë    22  8  6  8 26-32 30
 8.Egnatia Rrogozhinë    22  7  6  9 19-25 27
 9.Albpetrol Patos       22  7  5 10 21-24 26
10.Çlirimi Fieri         22  6  4 12 25-38 22
11.Korabi Peshkopi       22  5  5 12 15-38 20
---------------------------------------------
12.Olimpik Tiranë        22  2  6 14 18-37 12  Relegated

[*1] Mamurrasi changed name to KF Adriatiku
[*2] Plugu withdrew and were replaced by KF Luzi2008 (Luzi i Vogël)

Round 1 
[Sep 21]
Egnatia     0-0 Albpetrol
Përparimi   0-1 Gramshi            [in Fushë-Krujë]
  [Ligor Macolli 24]
Korabi      awd Adriatiku          [awarded 0-2, Korabi dns]
Olimpik     1-1 Iliria
  [Olsi Maitari 45; Taulant Lama 21]
Çlirimi     1-0 Veleçiku
  [Ines Miho 70pen]
[Nov 6]
Erzeni      2-0 Luzi2008
  [Saimir Varoshi 30, 50]

Round 2 [Sep 28]
Erzeni      1-1 Egnatia
  [Denis Troplini 68; Erdis Metushi 40]
Albpetrol   4-0 Përparimi
  [Arber Aliçaushi 24, 47, 57, 90]
Gramshi     5-0 Korabi
  [Elton Ceno 48, Armando Çekrezi 65pen, Ligor Maçolli 75,
   Mario Koçia 84, Amarildo Lila 88]
Adriatiku   1-1 Olimpik            [in Lezhë]
  [Indrit Ymeri 55; Dritan Ndreca 67]
Iliria      2-2 Çlirimi
  [Ervis Qose 32, 80pen; Gazmend Cimili 52, Mateo Adili 75]
[Nov 20]
Luzi2008    1-0 Veleçiku
  [Argjend Kalemaj 3]

Round 3 
[Oct 5]
Përparimi   1-0 Erzeni
  [Falenderim Matmuja 80]
Korabi      1-1 Albpetrol
  [Besford Laçi 45pen, Klaudio Goxhaj 72]
Olimpik     0-1 Gramshi
  [Armando Çekrezi 87]
Çlirimi     1-0 Adriatiku
  [Silvan Llogoni 85]
Veleçiku    4-0 Iliria
  [Gazmend Kurti 20, 90+3, Arber Gjoka 89, Aldijan Çaku 90+2]
[Dec 4]
Egnatia     1-1 Luzi2008
  [Erdis Metushi 36; Elvis Sharra 60]

Round 4 
[Oct 19]
Erzeni      2-0 Korabi
  [Erald Shera 34, Elert Kalluçi 58]
Egnatia     0-0 Përparimi
Albpetrol   2-0 Olimpik
  [Dorian Meta 39, Nertil Fejzullai 87]
Adriatiku   0-0 Veleçiku
Gramshi     4-0 Çlirimi
  [Marsid Dushku 25, Ligor Maçolli 56pen, Mario Koçia 76, 88]
[Dec 14]
Luzi2008    1-1 Iliria
  [Enea Gjoni 12; Ergys Rexha 34]

NB: Plugu's place was offered to KF Luzi2008 (Luzi i Vogël) by the FA

Round 5 [Oct 26]
Përparimi   3-0 Luzi2008
  [Gentian Begolli 11, Migen Kola 20, Endrit Kurti 88]
Korabi      2-0 Egnatia
  [Fitim Bardhulla 65, Edison Memolla 81og]
Olimpik     0-1 Erzeni
  [Erald Shera 80]
Çlirimi     2-1 Albpetrol
  [Gentian Cimili 15, Ines Miho 83pen; Klaudio Goxhaj 39]
Veleçiku    0-1 Gramshi
  [Ligor Maçolli 22]
Iliria      0-1 Adriatiku
  [Aldo Ndoj 33]

Round 6 [Nov 2]
Përparimi   2-0 Korabi
  [Arben Hoxha 25, 40]
Egnatia     2-1 Olimpik
  [Lorenc Tosku 55pen, Arbër Allkanjari 88; Anxhelo Molla 65]
Erzeni      2-1 Çlirimi
  [Erald Shera 5, Denis Troplini 65pen; Gentian Cimili 20]
Albpetrol   2-0 Veleçiku
  [Gabriel Awia 40, Dorian Meta 58]
Gramshi     3-0 Iliria
  [Sajmir Bardhi 41, 46, Ligor Maçolli 62]
Luzi2008    1-0 Adriatiku          [in Kavajë]
  [Shaban Memolla 88]

Round 7 [Nov 9]
Korabi      0-0 Luzi2008 
Olimpik     3-2 Përparimi
  [Shkëlzen Alzeneli 12, Andi Koçi 40pen, 57pen; Robert Maloku 48pen,
   Erigers Kreka 90]
Çlirimi     3-1 Egnatia
  [Indrit Zgjana 28, Ermal Sako 65, Fitim Pernezha 72; 
   Lorenc Tosku 42]
Veleçiku    6-2 Erzeni
  [Gazmir Kurti 16, 40, 85, Edmir Hasaj 31, 77, Vahedin Pepa 42;
   Jonian Hoxha 62, 65]
Iliria      2-1 Albpetrol
  [Erinogert Sala 34, 46; Arber Aliçaushaj 82]
Adriatiku   1-0 Gramshi
  [Gledis Gjonpalaj 58]

Round 8 [Nov 16]
Albpetrol   0-0 Adriatiku
Korabi      3-2 Olimpiku
  [Erblin Laçi 3, Fitim Bardhulla 65, Besford Laçi 70; 
   Anxhelo Molla 40, Klevis Fuçia 80]
Përparimi   3-0 Çlirimi
  [Robert Maloku 13pen, Gentian Begolli 55, 75]
Egnatia     1-3 Veleçiku
  [Erdis Metushi 28; Gazmir Kurtaj 40, 90, Vahedin Pepa 85]
Erzeni      3-0 Iliria
  [Jonuz Hasa 25, 53, Saimir Varoshi 70]
Luzi2008    0-3 Gramshi
  [Ligor Maçolli 29, Elton Ceno 72, Armando Cekrezi 73]

Round 9 [Nov 23]
Olimpik     0-0 Luzi2008 
Çlirimi     1-1 Korabi
  [Fitim Pernezha 26; Besford Laçi 53, 78]
Veleçiku    1-0 Përparimi
  [Edmir Hasaj 26]
Iliria      3-1 Egnatia
  [Qose 41, Skerdi Pasha 55, Erinogert Sala 67; Lorenc Toska 76]
Adriatiku   2-1 Erzeni
  [Afrim Deliu 61, 63; Erjon Deliallisi 57]
Gramshi     6-1 Albpetrol
  [Sajmir Bardhi 15, 27, 75, Ligor Maçolli 30, Armando Çekrezi 35,
   Ardit Shahini 50; Arbër Aliçaushaj 70]

Round 10 [Nov 30]
Olimpik     2-0 Çlirimi
  [Albi Çullaj 72, Elton Çuka 76]
Korabi      2-2 Veleçiku
  [Besford Laçi 16, 49; Vahedin Pepa 35, Ardit Mukaj 72]
Përparimi   2-0 Iliria
  [Robert Maloku 36pen, Gentian Begolli 40]
Egnatia     0-1 Adriatiku
  [Gledis Gjonpalaj 24]
Erzeni      2-0 Gramshi
  [Erald Shera 44, Saimir Varoshi 46]
Luzi2008    1-0 Albpetrol
  [Argjend Kalemi 56]

Round 11 [Dec 7]
Çlirimi     3-2 Luzi2008 
  [Diamantino Marku 10, Delin Kasa 70og, Ines Miho 80pen;
   Delin Kasa 65, Eduart Thartori 72]
Veleçiku    2-1 Olimpik
  [Gazmir Kurtaj 45, Edmir Hasaj 47; Ilirjan Koni 11]
Iliria      2-0 Korabi
  [Erinogert Sala 38, Indrit Gjokeja 53]
Adriatiku   1-0 Përparimi
  [Aldo Ndoj 30]
Gramshi     3-0 Egnatia
  [Elton Ceno 24, Mario Koçia 50, Ardit Shahini 56]
Albpetrol   1-0 Erzeni
  [Dorian Meta 68]

Round 12
[Feb 22]
Luzi2008    0-0 Erzeni
Albpetrol   1-2 Egnatia
  [Sokol Muhaj 38; Prifti 57og, Kurti 82pen]
Gramshi     4-0 Përparimi
  [Sajmir Bardhi 34, Ligor Maçolli 69pen, 73, Armando Çekrezi 80]
Adriatiku   2-0 Korabi
  [Dedë Ndreca 25, Aden Kolesha 80]
Iliria      2-0 Olimpik
  [Adnand Balliu 28, 68]
[Mar 4]
Veleçiku    3-1 Çlirimi
  [Besart Çaku 10, Ardit Mukaj 60, Edmir Hasaj 77;
   Diamantino Marku 24]

Round 13 [Mar 1]
Egnatia     0-0 Erzeni
Përparimi   2-1 Albpetrol
  [Memaga 5, Fatjon Syla 88pen; Hysenaj 44]
Korabi      1-2 Gramshi
  [Igli Duka 67; Elton Ceno 12, 90]
Olimpik     1-3 Adriatiku
  [Anxhelo Molla 88; Edion Koliqi 3, 62, Elton Sulollari 47]
Çlirimi     3-3 Iliria
  [Siqeca 60, 75, Veliu 80; Beqiri 30, Ervis Qose 43, Adnand Balliu 45]
Veleçiku    2-2 Luzi2008 
  [Gazmir Kurti 19, Besar Çaku 27; Agasto 43, Elidon Selaci 47]

Round 14 [Mar 8]
Luzi2008    2-0 Egnatia
  [Argjend Kalemi 67pen, 87]
Erzeni      1-1 Përparimi
  [Gazmend Gashi 85; Memaga 87]
Albpetrol   2-0 Korabi
  [Adriatik Fasllia 40, Zhupa 86]
Gramshi     2-0 Olimpik
  [Sajmir Bardhi 31, Elvis Guranjaku 75]
Adriatiku   3-2 Çlirimi
  [Aldo Ndoj 2, Admir Uka 20, Sokol Mziu 42; Gega 17, Siqeca 55]
Iliria      3-1 Veleçiku
  [Indrit Gjokeja 25, 80pen, Adnand Balliu 52; Gazmir Kurti 24]

Round 15 
[Mar 14]
Çlirimi     1-2 Gramshi
  [Siqeca 27; Maçolli 39, Sajmir Bardhi 73]
[Mar 15]
Korabi      0-1 Erzeni
  [Loçi 50]
Përparimi   0-1 Egnatia
  [Voda 80]
Olimpik     0-0 Albpetrol
Veleçiku    1-1 Adriatiku
  [Evans Çolaj 2; Uka 52]
Iliria      2-2 Luzi2008 
  [Erjon Kreka 14, Everaldo Kaptelli 45; Pasha 51,
   Mustafa Agastra 90]

Round 16 
[Mar 22]
Erzeni      3-0 Olimpik
  [Sokoli 7, Jonuz Hasa 32, 64]
Albpetrol   1-0 Çlirimi
  [Klaudio Goxhaj 37]
Gramshi     4-3 Veleçiku
  [Ligor Maçolli 25, David Ndreu 35, Marsid Dushku 50,
   Mario Koçia 80; Edmir Hasaj 72, 78, 88]
Adriatiku   1-0 Iliria
  [Admir Uka 70]
[Mar 25]
Luzi2008    4-1 Përparimi
  [Mustafa Agastra 10, Gega 33, Pashaj 68, Aldo Alushi 90;
   Fatjon Syla 29pen]
Egnatia     1-0 Korabi
  [Kurti 16]

Round 17 
[Apr 4]
Çlirimi     0-1 Erzeni
  [Ivi Bllaca 29]
[Apr 5]
Korabi      2-0 Përparimi
  [Xhuljan Sejfullai 14, Aligert Brahasani 75]
Olimpik     2-2 Egnatia
  [Shkëlzen Alzeneli 10, Entol Allmeta 85; Denis Roshi 43, 82]
Veleçiku    3-1 Albpetrol
  [Gazmir Kurti 8, 14, 44; Florentino Fejzullai 61]
Iliria      2-1 Gramshi
  [Maloku 56pen, Erinogert Sala 76; Marsid Dushku 72]
Adriatiku   1-0 Luzi2008 
  [Afrim Deliu 65]

Round 18 [Apr 12]
Luzi2008    7-1 Korabi
Përparimi   2-1 Olimpik
Egnatia     1-0 Çlirimi
Erzeni      1-0 Veleçiku
Albpetrol   0-0 Iliria
Gramshi     1-0 Adriatiku

Round 19 [Apr 19]
Adriatiku   2-0 Albpetrol
Olimpik     0-0 Korabi
Çlirimi     0-2 Përparimi
Veleçiku    1-0 Egnatia
Iliria      2-1 Erzeni
Gramshi     1-2 Luzi2008 

Round 20 [Apr 26]
Luzi2008    3-0 Olimpik
Korabi      1-0 Çlirimi
Përparimi   3-0 Veleçiku
Egnatia     3-0 Iliria
Erzeni      0-1 Adriatiku
Albpetrol   0-1 Gramshi

Round 21 [May 3]
Çlirimi     3-2 Olimpik
Veleçiku    4-0 Korabi
Iliria      1-0 Përparimi
Adriatiku   1-0 Egnatia
Gramshi     5-3 Erzeni
Albpetrol   0-1 Luzi2008 

Round 22 [May 10]
Luzi2008    1-1 Çlirimi
Olimpik     1-2 Veleçiku
Korabi      1-0 Iliria
Përparimi   1-1 Adriatiku
Egnatia     2-0 Gramshi
Erzeni      1-2 Albpetrol

Final Table:

 1.Gramshi               22 17  0  5 50-18 51  Promoted
---------------------------------------------
 2.Adriatiku Mamurrasi   22 14  5  3 25-10 45  [*1]  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.KF Luzi2008           22  9  8  5 31-22 35  [*2]
 4.Veleçiku Koplik       22 10  4  8 38-28 34
 5.Erzeni Shijak         22 10  4  8 28-23 34
 6.Përparimi Kukës       22  9  3 10 25-26 30
 7.Iliria Fushe Krujë    22  8  6  8 26-32 30
 8.Egnatia Rrogozhinë    22  7  6  9 19-25 27
 9.Albpetrol Patos       22  7  5 10 21-24 26
10.Çlirimi Fieri         22  6  4 12 25-38 22
11.Korabi Peshkopi       22  5  5 12 15-38 20
---------------------------------------------
12.Olimpik Tiranë        22  2  6 14 18-37 12  Relegated

[*1] Mamurrasi changed name to KF Adriatiku
[*2] Plugu withdrew and were replaced by KF Luzi2008 (Luzi i Vogël)


Group B

Final Table:

 1.Memaliaj              24 20  2  2 61-27 62  Promoted
---------------------------------------------
 2.Vlora                 24 19  4  1 57-18 61  [*2]  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Tomori Berat          24 12  3  9 42-33 39
 4.Domosdova Prrenjas    24 11  4  9 31-36 37
 5.Himara                24 10  3 11 31-26 33
 6.Delvina               24 10  2 12 50-34 32
 7.SK Tepelena           24 10  1 13 41-46 31
 8.Maliqi                24  9  3 12 32-38 30
 9.Përmeti               24  9  1 14 31-41 28
10.Poliçani              24  8  2 14 28-54 26
11.Pojani Korçë          24  8  1 15 32-49 25
12.Këlcyra               24  7  3 14 31-51 24
---------------------------------------------
 -.Butrinti Sarandë      24  7  3 14 21-35 24  [*1]  Relegated

[*1] Butrinti play home matches in Himarë
[*2] Vlora played home matches in Frakull until round 15

NB: on March 3, Butrinti Sarandë were banned from the 
    third division, suspended for the next two seasons,
    and relegated to the fourth level 2011/12; all 
    remaining matches were awarded 0-2 against them

Round 1 [Sep 21]
Butrinti    2-0 Pojani             [in Himarë]
  [Dhjogen Muço 5, 31]
Këlcyra     0-2 Memaliaj
  [Altin Fetaj 19, Klajdi Hoxha 25]
Përmeti     1-0 Tepelena
  [Marius Memaga 46]
Domosdova   1-0 Poliçani
  [Besmir Allushi 57]
Delvina     2-0 Maliqi             [in Memaliaj]
  [Mario Muho 1, 19]
Tomori      2-0 Himara
  [Rinald Peshtanaku 75, Elton Karamani 90]
Vlora       bye

Round 2 [Sep 28]
Memaliaj    4-1 Butrinti
  [Ermal Haxhi 7og, Altin Fetaj 45, Eduart Rustemi 84pen, Altin Çela 89;
   Emir Dorti 56]
Tepelena    2-1 Këlcyra
  [Vajden Done 44, Edvin Sala 53; Sajmir Kule 57]
Poliçani    2-0 Përmeti
  [Kruja 50, 70]
Maliqi      1-1 Domosdova
  [Elvis Nakoleci 34; Edmir Haxhillari 65]
Himara      1-0 Delvina
  [Rezart Bejto 29]
Vlora       1-1 Tomori
  [Andi Ribaj 76; Elton Karamani 75]
Pojani      bye

Round 3 [Oct 5]
Pojani      1-3 Memaliaj
  [Jorgo Shirgu 21; Eduart Rustemi 10, 67, Dritan Seferi 57]
Butrinti    2-0 Tepelena           [in Himarë]
  [Kostaq Papa 41, Mario Bastriu 70]
Këlcyra     4-1 Poliçani
  [Ernest Elezi 17, 84, Adriatik Fassliu 45pen, 58; Andi Kruja 53]
Përmeti     1-0 Maliqi
  [Erald Karalliu 47]
Domosdova   1-0 Himara
  [Bujar Muça 87pen]
Delvina     3-3 Vlora
  [Dorjan Mehmeti 4, Mario Muho 35, 47; Aliaj 20, Andi Ribaj 36,
   Ermal Goro 60]
Tomori      bye

Round 4 [Oct 19]
Tepelena    3-2 Pojani
  [Ilir Selimi 9, 14, 79; Emil Strolla 8, Artan Robi 12]
Tomori      2-0 Delvina
  [Klodian Berberi 31, Ervis Çaço 84]
Poliçani    0-1 Butrinti
  [Mario Bastriu 36]
Maliqi      3-1 Këlcyra
  [Elvis Nakoleci 8, Dhimitri Todo 12, Alatin Ametlli 86; Tonin Qyra 79]
Himara      1-0 Përmeti
  [Xhenald Telushi 83]
Vlora       2-1 Domosdova
  [Mariol Miho 60pen, Andi Ribaj 73; Albian Tirana 86]
Memaliaj    bye

Round 5 [Oct 26]
Memaliaj    3-2 Tepelena
  [Dritan Seferi 13, Altin Fetaj 30, Eduart Rustemi 47;
   Ilir Selimi 45, Retion Sula 75]
Pojani      5-0 Poliçani
  [Erjon Bajro 5og, Jovan Biba 65, 79, Edvin Maçolli 70, Jorgo Shirgu 85]
Butrinti    5-1 Maliqi             [in Himarë]
  [Ndriçim Dordi 8, 56, 86, 89, Dhjogen Muço 58; Alatin Ametli 5]
Këlcyra     1-0 Himara
  [Andi Rugji 24]
Përmeti     1-2 Vlora
  [Lisander Konini 54; Grantil Aliaj 32, 86]
Domosdova   2-1 Tomori
  [Alfred Lleshi 48, Aldo Skenderaj 90+2; Klodian Berberi 40]
Delvina     bye

Round 6 [Nov 2]
Poliçani    0-2 Memaliaj
  [Krenar Bilaj 32, Dritan Seferi 89]
Maliqi      1-0 Pojani
  [Pandi Koçi 88]
Himara      2-0 Butrinti
  [Bledar Bega 32, Endri Gjondeda 75pen]
Vlora       7-3 Këlcyra
  [Ervin Sulejmani 37, Ebano Isufaj 44, 51, Andi Ribaj 56, 84,
   Ermal Goro 60, Grantil Aliaj 66; Adriatik Faslli 26,
   Klaudio Dorti 34, Marsel Bejko 86]
Tomori      2-1 Përmeti
  [Klodian Berberi 17, Fatjon Karamani 55; Ilvi Komino 61]
Delvina     2-1 Domosdova
  [Mario Muho 62, Edmond Hakarepi 75pen; Erjon Karaj 90]
Tepelena    bye

Round 7 [Nov 9]
Tepelena    3-2 Poliçani
  [Vajden Done 5, 27, Retion Sulaj 62; Edison Gorezi 24, 34]
Memaliaj    2-0 Maliqi
  [Altin Fetaj 44, Eduart Rustemi 86]
Pojani      2-0 Himara
  [Artan Robi 72, Dashamir Muça 84]
Përmeti     2-0 Delvina
  [Erald Karalliu 58, Lisander Konini 76]
Këlcyra     2-2 Tomori
  [Ilir Dervishi 55pen, Entilon Kamberi 62; Ervis Çaço 25,
   Erdet Shinko 71]
Butrinti    1-1 Vlora
  [Viktor Lushaj 75pen; Grantil Aliaj 57]
Domosdova   bye

Round 8 
[Nov 16]
Maliqi      4-2 Tepelena
  [Elsner Gega 13, 80, Alatin Ametlli 30pen, 61; 
   Erjon Skenderi 34, Vajden Done 56]
Himara      2-2 Memaliaj
  [Etnor Rina 15, Bledar Bega 32; Krenar Bilaj 49, Artan Malasi 90]
Vlora       3-1 Pojani
  [Mariol Miho 43pen, 75pen, 80; Andi Zdrava 20]
Delvina     8-2 Këlcyra
  [Florenc Kotolloshi 14, Dritan Mehmeti 22, 52, 81,
   Mario Muho 25, 42, Selaudin Çuno 55, 87; Marsel Bejko 51,
   Teoklid Premto 80]
Domosdova   3-0 Përmeti
  [Erjon Karaj 24, Klodian Lleshi 33, Erald Karriqi 77]
[Nov 19]
Tomori      2-1 Butrinti
  [Resuli 9, Fatjon Karamani 75pen; Mikel Haxhi 51]
Poliçani    bye

Round 9 [Nov 23]
Poliçani    6-2 Maliqi
  [Aleksander Tabaku 34, Edison Gorezi 37, 50, Pandi Koçi 44og, 
   Bledar Qesari 52, Ermal Ndreu 80; Alatin Ametli 80, Pandi Koçi 85]
Tepelena    4-1 Himara
  [Valtid Xhafa 10, 62pen, Vaiden Done 30, 55; Renis Kola 83]
Memaliaj    2-2 Vlora
  [Eduart Rustemi 5, Altin Zhupa 80; Andi Ribaj 30, Ermal Goro 68]
Pojani      0-1 Tomori
  [Klement Agalliu 62]
Butrinti    2-0 Delvina
  [Edison Merjo 60, Altin Kasneci 70]
Këlcyra     1-0 Domosdova
  [Besmir Kanani 90]
Përmeti     bye

Round 10 [Nov 30]
Himara      2-0 Poliçani
  [Rezart Bejto 38, Renis Kola 80]
Vlora       3-1 Tepelena
  [Andi Ribaj 35, Ebano Isufi 40, Marjol Miho 63; Valtid Xhafa 80pen]
Tomori      1-2 Memaliaj
  [Fatjon Karamani 8; Bruno Duraj 2, Armando Çela 79]
Delvina     3-1 Pojani
  [Mario Muho 8, 17, Dritan Mehmeti 16; Sajmir Bushi 40]
Domosdova   1-1 Butrinti
  [Florjan Çoka 36; Kastaq Papa 28]
Përmeti     4-1 Këlcyra
  [Lisander Konini 7, 17, 47, Marius Memaga 51; Ernest Elezi 49]
Maliqi      bye

Round 11 [Dec 7]
Maliqi      3-1 Himara
  [Alatin Ametli 14, 51pen, Edmond Pino 90; Alban Çela 29]
Poliçani    1-3 Vlora
  [Aleksander Tabaku 6; Andi Ribaj 1, Ervin Sulejmani 26,
   Elidon Demiri 88]
Tepelena    3-2 Tomori
  [Vajden Done 55, Valtid Xhafa 60, Roland Gaba 90; 
   Klodian Berberi 37, 77]
Memaliaj    1-0 Delvina
  [Dritan Seferi 46]
Pojani      1-2 Domosdova
  [Edvin Maçolli 88pen; Erjon Karaj 10, 15]
Butrinti    2-0 Përmeti
  [Viktor Lushaj 49pen, Anteo Gurma 65]
Këlcyra     bye

Round 12 [Dec 14]
Vlora       1-0 Maliqi
  [Mariol Miho 58pen]
Tomori      5-0 Poliçani
  [Klodian Berberi 20, 43, Fatjon Karamani 60, 80,
   Rinald Peshtanaku 90]
Delvina     5-0 Tepelena
  [Muho 15, 90, Dritan Mehmeti 48, 70, Edmond Hakarepi 80]
Domosdova   0-1 Memaliaj
  [Eduart Rustemi 50]
Përmeti     0-1 Pojani
  [Endri Pojani 16]
Këlcyra     1-2 Butrinti
  [Marsel Bejko 22; Mikel Haxhi 35, Mikel Bastriu 47]
Himara      bye

Round 13 [Dec 21]
Pojani      3-1 Këlcyra
  [Emil Stralla 26, 42, Edvin Maçolli 75; Tonin Qyra 63]
Memaliaj    4-1 Përmeti
  [Dritan Seferi 10, 16, Klaudio Hoxha 20, Armando Cela 78;
   Eduart Kita 40]
Tepelena    3-1 Domosdova
  [Roland Gaba 9, Vajden Done 23, 32; Klaudio Caushi 88]
Poliçani    2-1 Delvina
  [Erjon Bajro 25pen, Zamir Muça 65; Edmond Hakarepi 85]
Maliqi      3-0 Tomori
  [Elvis Nakoleci 8, Alatin Ametlli 56, Dhimitri Todo 89]
Himara      0-2 Vlora
  [Andi Ribaj 35, Rexhino Taho 80]
Butrinti    bye

Round 14 
[Feb 22]
Pojani      1-1 Butrinti
  [Emil Zotka 30; Dhjogen Muço 4]
Memaliaj    4-1 Këlcyra
  [Altin Zhupa 18, Krenar Bilaj 21, Dritan Seferi 42,
   Artan Malasi 77; Marsel Bejko 77]
Tepelena    3-0 Përmeti
  [Daniel Shehu 4, Valtid Xhafa 10, Vajden Done 25]
Poliçani    1-1 Domosdova
  [Edison Gorezi 52; Aldo Skenderaj 25]
Maliqi      2-1 Delvina
  [Edmond Pino 4, Dhimitri Todo 68; Amerino Çuno 57]
[Feb 25]
Himara      1-1 Tomori
  [Bledar Bega 52; Fatjon Karamani 40]
Vlora       bye

Round 15 
[Feb 28]
Butrinti    awd Memaliaj           [awarded 0-2; abandoned at 1-2;
  [Viktor Lushaj 47; Kashari 7, Ani Rrapaj 77]          in Delvinë]
[Mar 1]
Këlcyra     0-0 Tepelena
Përmeti     3-0 Poliçani
  [Erald Qose 46, 60, Lisander Konini 56]
Domosdova   0-0 Maliqi
Delvina     2-0 Himara
  [Edmond Hakarepi 9, Dritan Mehmeti 16]
Tomori      1-2 Vlora
  [Ervis Çaço 40; Mariol Miho 73, Ervin Sulejmani 78]
Pojani	    bye

NB: on March 3, Butrinti Sarandë were banned from the 
    third division, suspended for the next two seasons,
    and relegated to the fourth level 2011/12; all 
    remaining matches will be awarded 0-2 against them

Round 16 [Mar 4]
Memaliaj    4-0 Pojani
  [Altin Zhupa 7, Erjon Tata 20, 45, Artan Malasi 67]
Tepelena    awd Butrinti           [awarded 2-0]
Poliçani    3-1 Këlcyra
  [Elkjaer Pulaha 1, 43, Edison Gorexi 46; Gjoka 65pen]
Maliqi      2-2 Përmeti
  [Alatin Ahmetlli 27, 60; Lisander Konini 38, 85]
Himara      6-1 Domosdova
  [Baxhaj 10, 25, 52, Renald Xhyheri 37, 60, Rakipi 85; Klodian Lleshi 60]
Vlora       3-0 Delvina
  [Rustemi 28, Edison Plepi 44, Andi Riba 64]
Tomori      bye

Round 17 [Mar 8]
Pojani      3-2 Tepelena
  [Arsen Tare 20, Dahja 60, 85; Vajden Done 17, Roland Gaba 63]
Delvina     4-1 Tomori
  [Mario Muho 35, Selaudin Çuno 45, Dritan Mehmeti 50, 
   Fatmir Kalo 75; Ervis Çaço 85]
Butrinti    awd Poliçani           [awarded 0-2]
Këlcyra     2-1 Maliqi
  [Gjoka 56pen, Entilon Kamberi 70; Alatin Ahmetlli 47]
Përmeti     1-0 Himara
  [Bledar Hajdari 52pen]
Domosdova   1-0 Vlora
  [Erjon Karaj 78]
Memaliaj    bye

Round 18
[Mar 15]
Tepelena    1-2 Memaliaj
  [Valtid Xhafa 89; Krenar Bilaj 56, Altin Zhupa 60]
Poliçani    2-0 Pojani
  [Zamir Muça 32, Edison Gorezi 34]
Maliqi      awd Butrinti           [awarded 2-0]
Himara      3-0 Këlcyra
  [Bledar Bega 13, 37, 76]
Tomori      2-0 Domosdova
  [Luljet Çobo 41, Fatjon Karamani 88]
[Mar 16]
Vlora       1-0 Përmeti
  [Miho 12]
Delvina     bye

Round 19 
[Mar 22]
Memaliaj    2-1 Poliçani
  [Krenar Bilaj 9, Erjon Tata 41; Edison Gorezi 88]
Butrinti    awd Himara             [awarded 0-2]
Këlcyra     0-1 Vlora
  [Amarildo Dimo 58]
Përmeti     3-2 Tomori
  [Ilvi Komino 45, Lisander Konini 65, 82; Julian Çobo 53,
   Ervis Çaçi 77]
[Mar 25]
Domosdova   2-0 Delvina
  [Arbër Ejupi 25, Alfred Lleshi 37]
[Mar 26]
Pojani      2-1 Maliqi
  [Dake 3, Dervishi 27og; Dritan Karriqi 75]
Tepelena    bye

Round 20 [Mar 29]
Poliçani    2-1 Tepelena
  [Edison Gorezi 66, 76; Valtid Xhafa 85]
Maliqi      2-0 Memaliaj
  [Alatin Ametlli 18, 60]
Himara      3-0 Pojani
  [Baxhaj 12, Bledar Bega 63, Endri Gjondeda 75]
Delvina     6-0 Përmeti
  [Markelian Alinani 12, Ari Ymeri 23, Selaudin Çuno 73,
   Mario Muho 76, 85, Edmond Hakarepi 86]
Tomori      2-0 Këlcyra
  [Fatjon Karamani 55, 64]
Vlora       awd Butrinti           [awarded 2-0]
Domosdova   bye

Round 21 [Apr 5]
Tepelena    5-0 Maliqi
  [Ilir Selimi 11, 57, Rodeo Kasneci 15, Vajden Done 63,
   Valtid Xhafa87]
Memaliaj    1-0 Himara
  [Erjon Tata 13]
Pojani      0-3 Vlora
  [Eduart Rustemi 43, Amarildo Dimo 54, Andi Ribaj 62]
Butrinti    awd Tomori             [awarded 0-2]
Këlcyra     1-1 Delvina
  [Arbër Kano 50; Edmond Akarepi 83]
Përmeti     5-0 Domosdova
  [Bledar Hajredini 10, Lisander Konini 26, 68,
   Erald Karalliu 31, Andi Brahimaj 83]
Poliçani    bye

Round 22 [Apr 12]
Maliqi      4-0 Poliçani
Himara      4-0 Tepelena
Vlora       3-0 Memaliaj
Tomori      3-0 Pojani
Delvina     awd Butrinti           [awarded 2-0]
Domosdova   1-0 Këlcyra
Përmeti     bye

Round 23 [Apr 19]
Poliçani    0-0 Himara
Tepelena    0-2 Vlora
Memaliaj    6-2 Tomori
Pojani      3-2 Delvina
Butrinti    awd Domosdova          [awarded 0-2]
Këlcyra     2-0 Përmeti
Maliqi      bye

Round 24 [Apr 26]
Himara      2-0 Maliqi
Vlora       6-1 Poliçani
Tomori      3-0 Tepelena
Delvina     1-2 Memaliaj
Domosdova   3-2 Pojani
Përmeti     awd Butrinti           [awarded 2-0]
Këlcyra     bye

Round 25 [May 3]
Maliqi      0-1 Vlora
Poliçani    2-1 Tomori
Tepelena    3-1 Delvina
Memaliaj    6-4 Domosdova
Pojani      3-2 Përmeti
Butrinti    awd Këlcyra            [awarded 0-2]
Himara      bye

Round 26 [May 10]
Këlcyra     4-1 Pojani
Përmeti     2-4 Memaliaj
Domosdova   2-1 Tepelena
Delvina     6-0 Poliçani
Tomori      1-0 Maliqi
Vlora       3-0 Himara
Butrinti    bye

Final Table:

 1.Memaliaj              24 20  2  2 61-27 62  Promoted
---------------------------------------------
 2.Vlora                 24 19  4  1 57-18 61  [*2]  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Tomori Berat          24 12  3  9 42-33 39
 4.Domosdova Prrenjas    24 11  4  9 31-36 37
 5.Himara                24 10  3 11 31-26 33
 6.Delvina               24 10  2 12 50-34 32
 7.SK Tepelena           24 10  1 13 41-46 31
 8.Maliqi                24  9  3 12 32-38 30
 9.Përmeti               24  9  1 14 31-41 28
10.Poliçani              24  8  2 14 28-54 26
11.Pojani Korçë          24  8  1 15 32-49 25
12.Këlcyra               24  7  3 14 31-51 24
---------------------------------------------
 -.Butrinti Sarandë      24  7  3 14 21-35 24  [*1]  Relegated

[*1] Butrinti play home matches in Himarë
[*2] Vlora played home matches in Frakull until round 15

NB: on March 3, Butrinti Sarandë were banned from the 
    third division, suspended for the next two seasons,
    and relegated to the fourth level 2011/12; all 
    remaining matches were awarded 0-2 against them

Championship Playoff [May 17, Selman Stermasi, Tiranë]
Gramshi     0-2 Memaliaj


Promotion/Relegation Playoffs

[May 20, Qemal Stafa, Tiranë]
Pogradeci   1-1 Adriatiku          [aet, 10-9 pen]
  [Sajmir Jahaj 13pen; Admir Uka 55]
[May 21, Selman Stermasi, Tiranë]
Bilisht     2-2 Vlora              [aet, 5-3 pen]
  [Emanuel Ezerioha 68, Ergys Xhufi 120; Ermal Moqi 28,
   Mariol Miho 92]

NB: all teams remain at previous level

2007/08.

list of champions.

list of cup winners.

list of super cup winners.

list of foundation dates.


About this document

Prepared and maintained by Giovanni Nappi the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Giovanni Nappi (dxpdis@tin.it)
Last updated: 29 May 2009

(C) Copyright Giovanni Nappi and RSSSF 2008/09
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.