Albania 1994/95


Final Table:

 1.SK Tirana             30  19  6  5  57-27  44  Champions
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Teuta Durres          30  13  6 11  37-27  32  EC2
 3.Partizani Tirane      30  12  8 10  36-30  32
 4.Flamurtari Vlore      30  11 10  9  34-29  32
 5.Shqiponia Gjirokaster 30  11  9 10  38-33  31
 6.Albpetrol Patos       30  13  5 12  37-43  31
 7.Shkumbini Peqin       30  11  8 11  32-20  30
 8.Dinamo Tirane         30  10 10 10  37-27  30
 9.Tomori Berat          30  12  6 12  21-25  30
10.Apolonia Fier         30  12  6 12  33-38  30
11.Vllaznia Shkoder      30  12  5 13  31-28  29
12.SK Elbasani           30  10  9 11  22-20  29
13.Beselidhja Lezhe      30  11  7 12  29-34  29
14.SK Laci               30  13  3 14  30-40  29
15.Besa Kavaje           30  12  2 16  29-40  26  
------------------------------------------------
16.Iliria Fush Kruje     30   7  2 21  22-64  16  Relegated

Round 1 [Aug 27] 
Beselidhja Lezhe      Partizani Tirana        0       2          
Dinamo Tirane         Apolonia Fier           0       2          
Iliria Fush Kruje     Vllaznia Shkoder        1       0          
Shqiponia Gjirokaster Albpetrol Patos         1       1          
SK Elbasani           Flamurtari Vlore        0       0          
SK Tirana             Shkumbini Peqin         3       1          
Teuta Durres          SK Laci                 2       0         
Tomori Berat          Besa Kavaje             2       0         
 
Round 2 [Sep 10] 
Albpetrol Patos       SK Tirana               2       3          
Besa Kavaje           Iliria Fush Kruje       1       0          
Beselidhja Lezhe      SK Elbasani             1       0          
Flamurtari Vlore      Teuta Durres            0       0          
Partizani Tirana      Apolonia Fier           3       1          
Shkumbini Peqin       Dinamo Tirane           0       0         
SK Laci               Tomori Berat            1       0         
Vllaznia Shkoder      Shqiponia Gjirokaster   0       0          

Round 3 
[Sep 17]
Apolonia Fier         Shkumbini Peqin         1       1          
Dinamo Tirane         Albpetrol Patos         0       1          
Iliria Fush Kruje     SK Laci                 2       1          
Shqiponia Gjirokaster Besa Kavaje             3       1          
SK Elbasani           Partizani Tirana        0       1         
Teuta Durres          Beselidhja Lezhe        1       0         
Tomori Berat          Flamurtari Vlore        0       2         
[Sep 28]
SK Tirana             Vllaznia Shkoder        1       0

Round 4 [Sep 24]
Albpetrol Patos       Apolonia Fier           0       1          
Besa Kavaje           SK Tirana               0       1         
Beselidhja Lezhe      Tomori Berat            1       0         
Flamurtari Vlore      Iliria Fush Kruje       5       0          
Partizani Tirana      Shkumbini Peqin         0       0         
SK Elbasani           Teuta Durres            1       0          
SK Laci               Shqiponia Gjirokaster   2       1          
Vllaznia Shkoder      Dinamo Tirane           1       0         
 
Round 5 [Oct 1]
Apolonia Fier         Vllaznia Shkoder        2       0          
Dinamo Tirane         Besa Kavaje             4       0          
Iliria Fush Kruje     Beselidhja Lezhe        1       1          
Shkumbini Peqin       Albpetrol Patos         3       1         
Shqiponia Gjirokaster Flamurtari Vlore        4       1         
SK Tirana             SK Laci                 3       0         
Teuta Durres          Partizani Tirana        0       1         
Tomori Berat          SK Elbasani             1       0          
 
Round 6 [Oct 8]
Besa Kavaje           Apolonia Fier           2       1
Beselidhja Lezhe      Shqiponia Gjirokaster   4       0         
Flamurtari Vlore      SK Tirana               0       1          
Partizani Tirana      Albpetrol Patos         3       1         
SK Elbasani           Iliria Fush Kruje       2       0          
SK Laci               Dinamo Tirane           1       0         
Teuta Durres          Tomori Berat            3       0         
Vllaznia Shkoder      Shkumbini Peqin         1       0           

Round 7 [Oct 15]
Albpetrol Patos       Vllaznia Shkoder        1       0          
Apolonia Fier         SK Laci                 1       0         
Dinamo Tirane         Flamurtari Vlore        2       1          
Iliria Fush Kruje     Teuta Durres            3       2          
Shkumbini Peqin       Besa Kavaje             3       0          
Shqiponia Gjirokaster SK Elbasani             0       1          
SK Tirana             Beselidhja Lezhe        3       0          
Tomori Berat          Partizani Tirana        0       0
 
Round 8 [Oct 22]
Besa Kavaje           Albpetrol Patos         3       1         
Beselidhja Lezhe      Dinamo Tirane           5       1         
Flamurtari Vlore      Apolonia Fier           3       2          
Partizani Tirana      Vllaznia Shkoder        1       1          
SK Elbasani           SK Tirana               1       1         
SK Laci               Shkumbini Peqin         2       1         
Teuta Durres          Shqiponia Gjirokaster   2       0         
Tomori Berat          Iliria Fush Kruje       1       0         
 
Round 9 [Oct 29]
Albpetrol Patos       SK Laci                 1       0         
Apolonia Fier         Beselidhja Lezhe        1       1         
Dinamo Tirane         SK Elbasani             1       1          
Iliria Fush Kruje     Partizani Tirana        1       3         
Shkumbini Peqin       Flamurtari Vlore        0       0         
Shqiponia Gjirokaster Tomori Berat            1       1         
SK Tirana             Teuta Durres            1       1         
Vllaznia Shkoder      Besa Kavaje             1       0         
 
Round 10 [Nov 9]
Beselidhja Lezhe      Shkumbini Peqin         1       0          
Flamurtari Vlore      Albpetrol Patos         0       0          
Iliria Fush Kruje     Shqiponia Gjirokaster   1       0          
Partizani Tirana      Besa Kavaje             2       1          
SK Elbasani           Apolonia Fier           0       0          
SK Laci               Vllaznia Shkoder        3       1         
Teuta Durres          Dinamo Tirane           0       2          
Tomori Berat          SK Tirana               0       0          

Round 11 [Nov 19]
Albpetrol Patos       Beselidhja Lezhe        2       1          
Apolonia Fier         Teuta Durres            3       2          
Besa Kavaje           SK Laci                 4       0          
Dinamo Tirane         Tomori Berat            3       3          
Shkumbini Peqin       SK Elbasani             0       0         
Shqiponia Gjirokaster Partizani Tirana        2       0         
SK Tirana             Iliria Fush Kruje       5       0         
Vllaznia Shkoder      Flamurtari Vlore        3       0         
 
Round 12 [Nov 26]
Beselidhja Lezhe      Vllaznia Shkoder        0       0          
Flamurtari Vlore      Besa Kavaje             2       0          
Iliria Fush Kruje     Dinamo Tirane           0       1         
Partizani Tirana      SK Laci                 2       0          
Shqiponia Gjirokaster SK Tirana               1       2          
SK Elbasani           Albpetrol Patos         0       1          
Teuta Durres          Shkumbini Peqin         2       0          
Tomori Berat          Apolonia Fier           1       0          
 
Round 13 [Dec 3]
Albpetrol Patos       Teuta Durres            1       0         
Apolonia Fier         Iliria Fush Kruje       2       0          
Besa Kavaje           Beselidhja Lezhe        1       1          
Dinamo Tirane         Shqiponia Gjirokaster   0       0          
Shkumbini Peqin       Tomori Berat            3       0          
SK Laci               Flamurtari Vlore        2       2          
SK Tirana             Partizani Tirana        1       0          
Vllaznia Shkoder      SK Elbasani             3       0          
 
Round 14 [Dec 10]
Beselidhja Lezhe      SK Laci                 1       0          
Iliria Fush Kruje     Shkumbini Peqin         0       3         
Partizani Tirana      Flamurtari Vlore        1       1         
Shqiponia Gjirokaster Apolonia Fier           2       1         
SK Elbasani           Besa Kavaje             2       1         
SK Tirana             Dinamo Tirane           3       3         
Teuta Durres          Vllaznia Shkoder        3       1         
Tomori Berat          Albpetrol Patos         0       0          

Round 15 [Dec 24]
Albpetrol Patos       Iliria Fush Kruje       1       0          
Apolonia Fier         SK Tirana               1       2          
Besa Kavaje           Teuta Durres            1       2          
Dinamo Tirane         Partizani Tirana        1       1          
Flamurtari Vlore      Beselidhja Lezhe        2       0         
Shkumbini Peqin       Shqiponia Gjirokaster   3       0          
SK Laci               SK Elbasani             0       0         
Vllaznia Shkoder      Tomori Berat            1       0         

Round 16 [Feb 4]
Albpetrol Patos       Shqiponia Gjirokaster   1       1         
Apolonia Fier         Dinamo Tirane           0       0         
Besa Kavaje           Tomori Berat            1       0          
Flamurtari Vlore      SK Elbasani             3       1         
Partizani Tirana      Beselidhja Lezhe        0       1          
Shkumbini Peqin       SK Tirana               1       0          
SK Laci               Teuta Durres            1       0         
Vllaznia Shkoder      Iliria Fush Kruje       1       0          

Round 17 [Feb 11] 
Apolonia Fier         Partizani Tirana        0       0          
Dinamo Tirane         Shkumbini Peqin         0       0          
Iliria Fush Kruje     Besa Kavaje             0       1          
Shqiponia Gjirokaster Vllaznia Shkoder        0       0          
SK Elbasani           Beselidhja Lezhe        3       0          
SK Tirana             Albpetrol Patos         6       1          
Teuta Durres          Flamurtari Vlore        0       0          
Tomori Berat          SK Laci                 1       0          
 
Round 18 [Feb 18]
Albpetrol Patos       Dinamo Tirane           1       0         
Besa Kavaje           Shqiponia Gjirokaster   1       1         
Beselidhja Lezhe      Teuta Durres            0       0         
Flamurtari Vlore      Tomori Berat            1       0         
Partizani Tirana      SK Elbasani             1       0         
Shkumbini Peqin       Apolonia Fier           0       0         
SK Laci               Iliria Fush Kruje       2       0         
Vllaznia Shkoder      SK Tirana               0       1         
 
Round 19 [Feb 25]
Apolonia Fier         Albpetrol Patos         0       3          
Dinamo Tirane         Vllaznia Shkoder        4       1         
Iliria Fush Kruje     Flamurtari Vlore        1       0         
Shkumbini Peqin       Partizani Tirana        3       0        
Shqiponia Gjirokaster SK Laci                 4       0         
SK Tirana             Besa Kavaje             3       1         
Teuta Durres          SK Elbasani             0       0        
Tomori Berat          Beselidhja Lezhe        2       0         

Round 20 [Mar 4]
Albpetrol Patos       Shkumbini Peqin         1       1          
Besa Kavaje           Dinamo Tirane           1       0          
Beselidhja Lezhe      Iliria Fush Kruje       2       0         
Flamurtari Vlore      Shqiponia Gjirokaster   1       1         
Partizani Tirana      Teuta Durres            3       0          
SK Elbasani           Tomori Berat            1       0        
SK Laci               SK Tirana               2       1          
Vllaznia Shkoder      Apolonia Fier           5       0         
 
Round 21 [Mar 11]
Albpetrol Patos       Partizani Tirana        4       3         
Apolonia Fier         Besa Kavaje             2       0          
Dinamo Tirane         SK Laci                 3       0          
Iliria Fush Kruje     SK Elbasani             1       0          
Shkumbini Peqin       Vllaznia Shkoder        1       0         
Shqiponia Gjirokaster Beselidhja Lezhe        2       0         
SK Tirana             Flamurtari Vlore        2       0         
Tomori Berat          Teuta Durres            1       0        
 
Round 22 [Mar 18]
Besa Kavaje           Shkumbini Peqin         1       0         
Beselidhja Lezhe      SK Tirana               1       1          
Flamurtari Vlore      Dinamo Tirane           1       0         
Partizani Tirana      Tomori Berat            1       2         
SK Elbasani           Shqiponia Gjirokaster   3       1          
SK Laci               Apolonia Fier           2       1          
Teuta Durres          Iliria Fush Kruje       2       0          
Vllaznia Shkoder      Albpetrol Patos         3       2          

Round 23 [Apr 1]
Albpetrol Patos       Besa Kavaje             1       0         
Apolonia Fier         Flamurtari Vlore        1       0          
Dinamo Tirane         Beselidhja Lezhe        1       0          
Iliria Fush Kruje     Tomori Berat            0       0          
Shkumbini Peqin       SK Laci                 1       0         
Shqiponia Gjirokaster Teuta Durres            3       0          
SK Tirana             SK Elbasani             2       1         
Vllaznia Shkoder      Partizani Tirana        1       0         
 
Round 24 [Apr 8]
Besa Kavaje           Vllaznia Shkoder        1       0          
Beselidhja Lezhe      Apolonia Fier           2       0         
Flamurtari Vlore      Shkumbini Peqin         1       0          
Partizani Tirana      Iliria Fush Kruje       2       1          
SK Elbasani           Dinamo Tirane           0       0         
SK Laci               Albpetrol Patos         3       0          
Teuta Durres          SK Tirana               3       0         
Tomori Berat          Shqiponia Gjirokaster   2       0           

Round 25 [Apr 15]
Albpetrol Patos       Flamurtari Vlore        3       1        
Apolonia Fier         SK Elbasani             1       0          
Besa Kavaje           Partizani Tirana        2       1          
Dinamo Tirane         Teuta Durres            1       0         
Shkumbini Peqin       Beselidhja Lezhe        2       0         
Shqiponia Gjirokaster Iliria Fush Kruje       4       1         
SK Tirana             Tomori Berat            1       0          
Vllaznia Shkoder      SK Laci                 1       0        
 
Round 26 [Apr 29]
Beselidhja Lezhe      Albpetrol Patos         1       0          
Flamurtari Vlore      Vllaznia Shkoder        2       1          
Iliria Fush Kruje     SK Tirana               1       2         
Partizani Tirana      Shqiponia Gjirokaster   1       2          
SK Elbasani           Shkumbini Peqin         2       0         
SK Laci               Besa Kavaje             3       2         
Teuta Durres          Apolonia Fier           2       1         
Tomori Berat          Dinamo Tirane           1       0          

Round 27 [May 6]
Albpetrol Patos       SK Elbasani             0       1          
Apolonia Fier         Tomori Berat            2       0          
Besa Kavaje           Flamurtari Vlore        1       0          
Dinamo Tirane         Iliria Fush Kruje       8       1         
Shkumbini Peqin       Teuta Durres            1       2         
SK Laci               Partizani Tirana        2       1         
SK Tirana             Shqiponia Gjirokaster   2       2         
Vllaznia Shkoder      Beselidhja Lezhe        4       0          

Round 28 [May 13] 
Beselidhja Lezhe      Besa Kavaje             1       0         
Flamurtari Vlore      SK Laci                 2       0          
Iliria Fush Kruje     Apolonia Fier           3       5          
Partizani Tirana      SK Tirana               2       1         
Shqiponia Gjirokaster Dinamo Tirane           1       0          
SK Elbasani           Vllaznia Shkoder        2       0         
Teuta Durres          Albpetrol Patos         4       0          
Tomori Berat          Shkumbini Peqin         1       0           

Round 29 [May 20]
Albpetrol Patos       Tomori Berat            3       0         
Apolonia Fier         Shqiponia Gjirokaster   1       0          
Besa Kavaje           SK Elbasani             1       0          
Dinamo Tirane         SK Tirana               2       1         
Flamurtari Vlore      Partizani Tirana        1       1          
Shkumbini Peqin       Iliria Fush Kruje       4       0          
SK Laci               Beselidhja Lezhe        3       2          
Vllaznia Shkoder      Teuta Durres            1       1         

Round 30 [May 27] 
Beselidhja Lezhe      Flamurtari Vlore        2       2          
Iliria Fush Kruje     Albpetrol Patos         4       3          
Partizani Tirana      Dinamo Tirane           0       0          
Shqiponia Gjirokaster Shkumbini Peqin         1       0          
SK Elbasani           SK Laci                 0       0         
SK Tirana             Apolonia Fier           4       0         
Teuta Durres          Besa Kavaje             3       1         
Tomori Berat          Vllaznia Shkoder        2       0          

Final Table:

 1.SK Tirana             30  19  6  5  57-27  44  Champions
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Teuta Durres          30  13  6 11  37-27  32  EC2
 3.Partizani Tirane      30  12  8 10  36-30  32
 4.Flamurtari Vlore      30  11 10  9  34-29  32
 5.Shqiponia Gjirokaster 30  11  9 10  38-33  31
 6.Albpetrol Patos       30  13  5 12  37-43  31
 7.Shkumbini Peqin       30  11  8 11  32-20  30
 8.Dinamo Tirane         30  10 10 10  37-27  30
 9.Tomori Berat          30  12  6 12  21-25  30
10.Apolonia Fier         30  12  6 12  33-38  30
11.Vllaznia Shkoder      30  12  5 13  31-28  29
12.SK Elbasani           30  10  9 11  22-20  29
13.Beselidhja Lezhe      30  11  7 12  29-34  29
14.SK Laci               30  13  3 14  30-40  29
15.Besa Kavaje           30  12  2 16  29-40  26  
------------------------------------------------
16.Iliria Fush Kruje     30   7  2 21  22-64  16  Relegated

Topscorers:

Arben Shohu (Shqiponja)   21
Indrit Fortuzi (Tirana)   18


Promoted: Kastrioti Kruje, Skenderbeu Korce, and Sopoti Librazhd.  (The
first division has been extended to 18 clubs for 1995/96.)


Albania Cup

1/8 Finals

Elbasani 2-2 1-0 Beselidhja
Apolonia 1-0 1-1 Albpetrol
Partizani 2-1 1-0 Laci
Dinamo 1-0 1-1 Besa
Tirana 5-1 2-3 Sopoti
Teuta 3-1 0-1 Tomori
Flamurtari 1-0 2-2 Iliria
Vllaznia 0-0 1-1 Shqiponja (Vllaznia through on away goals)

1/4 Finals

Elbasani 1-1 0-3 Tirana
Partizani 2-0 1-1 Vllaznia
Apolonia 2-1 1-3 Teuta
Dinamo 1-0 1-2 Flamurtari

Semifinals

Tirana 2-0 0-0 Partizani
Teuta 3-0 0-1 Dinamo

Final:

Teuta 0-0 Tirana aet (Teuta wins 4-3 pen)

1993/94.

1995/96.

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Ian King for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Ian King (it.king@clara.co.uk)
Last updated: 27 Oct 2001

(C) Copyright Ian King and RSSSF 1999/2001
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.