Algeria 2000/01


Super Division
Coupe Nationale
Division 1
Championnat Regional (3rd level)

Super Division

Final Table:

 1.CR Belouizdad           30  18  8  4  41-21  62  Champions  
 2.USM Alger               30  15 10  5  51-28  55  
 3.JS Kabylie              30  16  4 10  47-28  52  
 4.USM Blida               30  14  5 11  42-30  47
 5.ASM Oran                30  12  8 10  38-32  44
 6.USM Annaba              30  11  9 10  39-33  42 
 7.ES Sétif                30  11  9 10  42-37  42   
 8.MC Oran                 30  12  5 13  30-33  41 
 9.WA Tlemcen              30  12  4 14  32-44  40   
10.JSM Béjaïa              30  10  9 11  33-33  39
11.MO Constantine          30  11  6 13  31-33  39
12.CA Batna                30  11  6 13  28-36  39
13.AS Ain M'lila           30  10  7 13  25-37  37
14.MC Alger                30   9  9 12  34-43  36
--------------------------------------------------
15.USM El Harrach          30   7  8 15  24-41  29  Relegated
16.CS Constantine          30   4  7 19  17-45  19  Relegated

Round 1 [Sep 7]
ASM Oran    		1-0 USM Harrach
CA Batna     		2-1 MC Alger
CR Belouizded   	1-0 MC Oran
CS Constantine  	0-1 WA Tlemcen
ES Setif     		3-0 MO Constantine
JS Kabylie     		1-0 JSM Bejaia
USM Alger   		0-0 AS Ain M'lila
USM Annaba   		1-0 USM Blida

Round 2 [Sep 14]
MC Alger     		1-3 ES Setif
USM Harrach    		0-3 JS Kabylie
MC Oran     		0-2 USM Annaba
USM Blida    		3-1 ASM Oran
MO Constantine  	3-4 CR Belouizded
JSM Bejaia    		1-1 CS Constantine
AS Ain M'lila   	2-1 CA Batna
WA Tlemcen     		1-0 USM Alger

Round 3 [Sep 21]
USM Alger   		3-1 JSM Bejaia
CS Constantine  	1-1 USM Harrach
JS Kabylie     		2-0 USM Blida
ASM Oran    		2-0 MC Oran
USM Annaba   		0-1 MO Constantine
CR Belouizded   	1-0 MC Alger
ES Setif     		3-0 CA Batna
WA Tlemcen     		1-0 AS Ain M'lila

Round 4
[Oct 16]
USM Harrach    		1-1 USM Alger
MO Constantine  	2-0 ASM Oran
JSM Bejaia    		1-0 WA Tlemcen
CA Batna     		0-0 CR Belouizded
USM Blida    		2-0 CS Constantine
MC Alger     		0-0 USM Annaba
AS Ain M'lila   	1-0 ES Setif
[Dec 7]
MC Oran     		1-0 JS Kabylie

Round 5 [Oct 19]
CS Constantine  	awd MC Oran         [awarded 0-3; originally 3-1]
USM Alger   		2-0 USM Blida
CR Belouizded    	1-0 ES Setif
USM Annaba   		1-0 CA Batna
ASM Oran    		2-2 MC Alger
WA Tlemcen     		2-1 USM Harrach
JSM Bejaia    		1-0 AS Ain M'lila
JS Kabylie     		2-2 MO Constantine

Round 6 
[Oct 26]
AS Ain M'lila    	1-0 CR Belouizded
MC Oran     		1-2 USM Alger
CA Batna     		1-0 ASM Oran
ES Setif     		1-0 USM Annaba
USM Blida    		7-1 WA Tlemcen
USM Harrach    		2-1 JSM Bejaia
MO Constantine  	0-1 CS Constantine
[Dec 18]
MC Alger     		0-2 JS Kabylie

Round 7 [Nov 2]
USM Alger   		4-1 MO Constantine
CS Constantine  	0-0 MC Alger
USM Annaba   		1-0 CR Belouizded
USM Harrach    		2-1 AS Ain M'lila
JS Kabylie     		1-0 CA Batna
JSM Bejaia    		1-1 USM Blida
ASM Oran    		2-0 ES Setif
WA Tlemcen     		1-2 MC Oran    

Round 8 [Nov 9]
AS Ain M'lila   	1-0 USM Annaba
MC Alger     		0-0 USM Alger
CA Batna     		1-0 CS Constantine
ES Setif     		4-1 JS Kabylie
MO Constantine  	0-0 WA Tlemcen
MC Oran     		1-0 JSM Bejaia
USM Blida    		0-0 USM Harrach
CR Belouizded   	1-1 ASM Oran

Round 9 
[Nov 16]
USM Alger   		4-2 CA Batna
CS Constantine 		1-1 ES Setif
WA Tlemcen      	1-0 MC Alger
JSM Bejaia    		1-0 MO Constantine
USM Harrach    		0-0 MC Oran
USM Blida    		3-1 AS Ain M'lila
[Dec 25]
JS Kabylie     		4-0 CR Belouizded
[Jan 4]
ASM Oran    		0-0 USM Annaba

Round 10 
[Nov 23]
ES Setif     		1-1 USM Alger
CR Belouizded  		2-1 CS Constantine
AS Ain M'lila   	1-3 ASM Oran
CA Batna     		1-1 WA Tlemcen
MC Alger     		1-4 JSM Bejaia
MO Constantine  	3-1 USM Harrach
MC Oran     		1-0 USM Blida
[Jan 1]
USM Annaba   		1-5 JS Kabylie

Round 11 
[Nov 27]
USM Alger   		0-0 CR Belouizded
CS Constantine  	1-2 USM Annaba
WA Tlemcen     		4-1 ES Setif
JSM Bejaia    		3-0 CA Batna
USM Harrach    		1-1 MC Alger
USM Blida    		3-2 MO Constantine
AS Ain M'lila   	0-1 MC Oran
[Jan 8]
ASM Oran    		1-1 JS Kabylie

Round 12 
[Nov 30]
USM Annaba   		1-1 USM Alger
ASM Oran    		4-0 CS Constantine
CR Belouizded   	2-0 WA Tlemcen
ES Setif     		1-1 JSM Bejaia
CA Batna     		2-0 USM Harrach
MO Constantine  	0-1 MC Oran
[Dec 7]
MC Alger     		2-1 USM Blida
[Jan 15]
JS Kabylie     		3-0 AS Ain M'lila

Round 13 [Dec 11]
USM Alger   		3-1 ASM Oran
CS Constantine  	1-0 JS Kabylie
WA Tlemcen     		2-0 USM Annaba
JSM Bejaia    		1-1 CR Belouizded
USM Harrach    		0-1 ES Setif
USM Blida    		1-0 CA Batna
MC Oran     		0-1 MC Alger
AS Ain M'lila   	1-0 MO Constantine

Round 14 [Dec 14]
JS Kabylie     		2-0 USM Alger
CS Constantine  	5-1 AS Ain M'lila
ASM Oran    		4-0 WA Tlemcen
USM Annaba   		0-0 JSM Bejaia
CR Belouizded   	2-1 USM Harrach
ES Setif     		5-1 USM Blida
CA Batna     		2-1 MC Oran
MC Alger     		0-2 MO Constantine

Round 15 [Dec 21]
USM Alger   		2-1 CS Constantine
WA Tlemcen     		2-1 JS Kabylie
JSM Bejaia    		2-1 ASM Oran
USM Harrach    		3-1 USM Annaba
USM Blida    		1-0 CR Belouizded
MC Oran     		1-1 ES Setif
MO Constantine  	2-1 CA Batna
AS Ain M'lila   	1-1 MC Alger
 
Round 16 [Jan 20]
MC Oran     		2-2 CR Belouizded
JSM Bejaia    		1-1 JS Kabylie
USM Harrach    		2-1 ASM Oran
WA Tlemcen     		2-1 CS Constantine
USM Blida    		2-0 USM Annaba
MC Alger     		3-1 CA Batna
MO Constantine  	2-2 ES Setif
AS Ain M'lila   	0-0 USM Alger

Round 17 [Jan 29]
ES Setif     		2-2 MC Alger
JS Kabylie     		1-0 USM Harrach
USM Annaba   		1-2 MC Oran
ASM Oran    		1-1 USM Blida
CR Belouizded   	1-1 MO Constantine
CS Constantine  	0-0 JSM Bejaia
CA Batna     		1-0 AS Ain M'lila
USM Alger   		5-1 WA Tlemcen

Round 18 [Feb 1]
JSM Bejaia    		1-1 USM Alger
USM Harrach    		1-0 CS Constantine         [abandoned in 85' due to throwing of projectiles; awarded 1-0
USM Blida    		1-0 JS Kabylie              or later finished with that score]
MC Oran     		1-1 ASM Oran
MO Constantine  	1-1 USM Annaba
MC Alger     		1-2 CR Belouizded
CA Batna     		2-0 ES Setif
AS Ain M'lila  		2-1 WA Tlemcen

Round 19 [Feb 8]
USM Alger   		1-0 USM Harrach
CS Constantine  	2-0 USM Blida 
JS Kabylie     		1-0 MC Oran
ASM Oran    		1-0 MO Constantine
USM Annaba   		2-3 MC Alger
CR Belouizded   	0-0 CA Batna
ES Setif     		0-0 AS Ain M'lila
WA Tlemcen     		0-0 JSM Bejaia

Round 20 [Feb 15] 
USM Blida    		1-2 USM Alger
MC Oran     		2-0 CS Constantine
MO Constantine  	1-2 JS Kabylie
MC Alger     		4-1 ASM Oran
CA Batna     		2-2 USM Annaba
ES Setif     		0-0 CR Belouizded
USM Harrach    		2-1 WA Tlemcen
AS Ain M'lila   	2-0 JSM Bejaia

Round 21 [Feb 19]
USM Alger   		4-2 MC Oran
CS Constantine  	0-1 MO Constantine
JS Kabylie     		4-1 MC Alger
ASM Oran    		1-0 CA Batna
USM Annaba   		3-0 ES Setif
CR Belouizded   	3-0 AS Ain M'lila
WA Tlemcen     		1-1 USM Blida
JSM Bejaia    		2-1 USM Harrach

Round 22 [Feb 22]
CR Belouizded   	2-0 USM Annaba
MC Oran     		1-2 WA Tlemcen
CA Batna     		1-0 JS Kabylie
MO Constantine  	1-0 USM Alger
MC Alger     		2-0 CS Constantine
ES Setif     		4-1 ASM Oran
AS Ain M'lila   	1-1 USM Harrach
USM Blida    		2-0 JSM Bejaia

Round 23 [Mar 16]
USM Alger   		1-1 MC Alger
CS Constantine  	1-1 CA Batna
JS Kabylie     		4-1 ES Setif
ASM Oran    		1-2 CR Belouizded
WA Tlemcen     		0-2 MO Constantine
JSM Bejaia    		3-0 MC Oran
USM Harrach    		0-1 USM Blida	
USM Annaba   		1-1 AS Ain M'lila
 
Round 24 [Mar 20]
CA Batna     		0-1 USM Alger
ES Setif     		0-0 CS Constantine
MC Alger     		1-0 WA Tlemcen
MO Constantine  	1-0 JSM Bejaia	
MC Oran     		1-0 USM Harrach
AS Ain M'lila   	0-0 USM Blida
CR Belouizded  		1-0 JS Kabylie
USM Annaba   		0-0 ASM Oran
 
Round 25
[Apr 5]
CS Constantine  	0-2 CR Belouizded
USM Harrach    		1-0 MO Constantine
[Apr 9]
USM Alger   		2-1 ES Setif	
WA Tlemcen     		2-0 CA Batna
JSM Bejaia    		4-1 MC Alger
USM Blida    		3-1 MC Oran
ASM Oran    		3-0 AS Ain M'lila
JS Kabylie     		1-1 USM Annaba	
 
Round 26 [Apr 13-17]
JS Kabylie     		2-0 ASM Oran
MC Alger     		1-1 USM Harrach
MC Oran     		1-0 AS Ain M'lila
ES Setif     		2-0 WA Tlemcen
USM Annaba   		1-0 CS Constantine
CA Batna     		2-1 JSM Bejaia
MO Constantine  	1-0 USM Blida
[May 7]
CR Belouizded   	2-0 USM Alger

Round 27 [May 17]
USM Alger   		2-5 USM Annaba
CS Constantine  	0-1 ASM Oran
AS Ain M'lila   	2-1 JS Kabylie
WA Tlemcen     		1-3 CR Belouizded
JSM Bejaia    		2-1 ES Setif
USM Harrach    		1-1 CA Batna
USM Blida    		3-0 MC Alger
MC Oran     		0-0 MO Constantine

Round 28 [Jun 7]
ASM Oran  		0-0 USM Alger
USM Annaba   		3-1 WA Tlemcen
JS Kabylie 		2-0 CS Constantine
CR Belouizded 		awd JSM Bejaia        [awarded 3-0, forfait JSM Bejaia]
ES Setif 		2-0 USM Harrach
CA Batna 		2-1 USM Blida
MC Alger 		1-0 MC Oran
MO Constantine 		1-2 AS Ain M'lila

Round 29 [Jun 21]
USM Alger		awd JS Kabylie		[awarded 3-0, forfait JS Kabylie]
WA Tlemcen		0-1 ASM Oran
AS Ain M'lila		3-0 CS Constantine
USM Harrach		1-2 CR Belouizded
USM Blida		3-0 ES Setif
MC Oran			3-1 CA Batna
MO Constantine		1-0 MC Alger
JSM Bejaia		1-3 USM Annaba

Round 30 [Jun 25]
CS Constantine		0-6 USM Alger
ASM Oran		2-0 JSM Bejaia
MC Alger		3-1 AS Ain M'lila
USM Annaba		6-0 USM Harrach
CR Belouizded		1-0 USM Blida		[match stopped in 19'; Blida showed up with only 9 players,
ES Setif		2-1 MC Oran              mostly juniors, and 3 of them feigned injury causing the
CA Batna		1-0 MO Constantine       match to be abandoned]
JS Kabylie		awd WA Tlemcen		[awarded 0-3, forfait JS Kabylie]

Final Table:

 1.CR Belouizdad           30  18  8  4  41-21  62  Champions  
 2.USM Alger               30  15 10  5  51-28  55  
 3.JS Kabylie              30  16  4 10  47-28  52  
 4.USM Blida               30  14  5 11  42-30  47
 5.ASM Oran                30  12  8 10  38-32  44
 6.USM Annaba              30  11  9 10  39-33  42 
 7.ES Sétif                30  11  9 10  42-37  42   
 8.MC Oran                 30  12  5 13  30-33  41 
 9.WA Tlemcen              30  12  4 14  32-44  40   
10.JSM Béjaïa              30  10  9 11  33-33  39
11.MO Constantine          30  11  6 13  31-33  39
12.CA Batna                30  11  6 13  28-36  39
13.AS Ain M'lila           30  10  7 13  25-37  37
14.MC Alger                30   9  9 12  34-43  36
--------------------------------------------------
15.USM El Harrach          30   7  8 15  24-41  29  Relegated
16.CS Constantine          30   4  7 19  17-45  19  Relegated

Promoted: RC Kouba, CA Bordj Bou Arréridj

Topscorers 
16  Issaad BOURAHLI (ES Sétif) 
13  Tarek HADJ ALANE (USM Alger), Fawzi MOUSSOUNI (USM Blida) 
12  Bilel ZOUANI (USM Blida), Kamel KHERCHACHE (USM Blida) 
10  Mounir DOB (JS Kabylie), Fares DJABELKHEIR (USM Annaba) 
 9  Hamid BERGUIGUA (USM El-Harrach), Moulay MEZIANE (ASM Oran)
 8  Abdelghani BOUDAHOUCHE (JSM Bejaia), Samir HOUHOU (MO Constantine)
    Ishak ALI MOUSSA (CR Belouizdad), Bilal BAHLOUL (USM Annaba)
    Kouider BOUKESSASSA (CR Belouizdad (4)/MC Oran(4)) 

Coupe Nationale

1/32 Final [Feb 5]
JSM Tébessa (D2)            2-2 MC Oran                 [JSMT on pen]
CA Batna                    1-1 NA Hussein Dey (D2)     [NAHD on pen]
CS Constantine              w/o CRB Bogtob (D3)         [forfait CRBB]
CR Belouizdad               3-1 JS Kabylie
MC Alger                    1-0 WA Tlemcen 
JSM Béjaïa                  1-0 USM Bel Abbès (D2)   
USM Annaba                  2-1 US Chaouia (D2)  
AS Aïn M'lila               1-0 USM El Harrach 
USM Blida                   0-0 MO Constantine          [USMB on pen]
WB Aïn Bénian (D3)          0-1 ASM Oran
USM Alger                   1-0 ES Sétif 
JSM Skikda (D2)             2-0 RC Arba (D2) 
OM Ruisseau (D2)            1-2 HB Chelghoum-Laïd (D2) 
CR Méchria (D2)             3-2 CR Témouchent (D2) 
GC Mascara (D2)             1-1 IRB Sougueur (D3)       [GCM on pen]
JS Bordj Menaïel (D2)       1-0 WRB-Aoulef (D3) 
WA Mostaganem (D2)          w/o USM Khenchela (D3)      [forfait USMK] 
WA Boufarik (D3)            0-0 JSM Tiaret (D2)         [JSMT on pen]
IRB Maghania (D3)           0-0 IRB Hadjout (D2)        [IRBM on pen]
ES Aïn Oulmène (D3)         0-1 CB Mila (D2) 
ES Béchar (D3)              0-1 SA Mohammadia (D2) 
RC Oued Rhiou (DR)          1-1 MSP Batna (D2)          [MSPB on pen] 
USB Hassi R’mel (DR)        0-1 NARB Réghaïa (D2) 
CRB Béni Thour (D2)         2-1 O Meghaïer (DR) 
USM Aïn Beïda (D3)          1-0 RC Oran (D3) 
NR Berriane (D3)            0-0 JJ Azzaba (D3)          [NRB on pen] 
IRB Laghouat (D3)           0-2 MC El-Eulma (D3) 
NRB Touggourt (D3)          2-1 GC Aïn Sefra (D3) 
CRB Aïn Fakroun (DR)        2-1 Hydra AC (D3) 
IDB Abadla (D3)             0-0 USM Sétif (D3)          [USMS on pen] 
JSB Tadjenent (DH)          0-1 WB Skikda (D3) 
CM Bordj El-Kiffan (DH)     3-0 MB Constantine (D3) 

1/16 Finals
[Mar 25]
CR Belouizdad               2-1 USM Annaba      
[Mar 29]
USM Alger                   2-0 AS Aïn M'lila      
JSM Béjaïa                  2-1 USM Blida      
CS Constantine              1-0 USM Aïn Beïda (D3) 
USM Sétif (D3)              0-1 MC Alger      
WB Skikda (D3)              1-2 ASM Oran      
SA Mohammadia (D2)          1-0 MC El-Eulma (D3) 
IRB Maghania (D3)           1-1 CB Mila (D2)            [CBM on pen]
GC Mascara (D2)             1-0 NARB Réghaïa (D2) 
MSP Batna (D2)              3-2 JSM Tébessa (D2) 
NR Berriane (D3)            0-0 NRB Touggourt (D3)      [NRB on pen] 
NA Hussein-Dey (D2)         1-0 CM Bordj El-Kiffan (DH) 
HB Chelghoum-Laïd (D2)      3-0 CRB Aïn Fakroun (DR) 
CR Méchria (D2)             2-2 JSM Tiaret (D2)         [CRBM on pen] 
CRB Béni Thour (D2)         1-2 JSM Skikda (D2) 
JS Bordj Menaïel (D2)       w/o WA Mostaganem (D2) 

1/8 Finals [Apr 29]
ASM Oran                    4-1 HB Chelghoum-Laïd (D2) 
MSP Batna (D2)              2-1 JSM Béjaïa      
JSM Skikda (D2)             2-0 JS Bordj Menaïel (D2) 
SA Mohammadia (D2)          1-2 CR Belouizdad      
GC Mascara (D2)             4-1 NR Berriane (D3) 
USM Alger                   2-0 CB Mila (D2) 
CS Constantine              2-1 MC Alger      
CR Méchria (D2)             3-0 NA Hussein-Dey (D2) 

Quarterfinals [May 20]
ASM Oran                    1-2 USM Alger
  [Deham 73; Maouche 10, Achiou 81] 
GC Mascara (D2)             1-0 MSP Batna (D2) 
  [Bot 90] 
CR Belouizdad               1-2 JSM Skikda (D2)         [asdet] 
  [Boukessassa 53; Selmi 74og, Boumediène 107]
CR Méchria (D2)             1-0 CS Constantine 
  [Abed 13] 

Semifinals [Jun 11]
JSM Skikda (D2)             awd USM Alger               [awarded 0-1; abandoned at 
   half-time after USMA took the lead; crowd violence]
CR Méchria (D2)             1-0 GC Mascara (D2)          
  [Zoudji 67]

Semifinal Replay [Jul 5]
USM Alger                   3-0 JSM Skikda (D2)
  [Rahem 5, Djahnine 43, Achiou 68]
  [replay on request of USM Alger who want to reach the final on a sportive
   decision]

Final [Jul 10, Alger, Stade 5 Juillet; att: 75,000; ref: M. Haïmoudi]
USM Alger                   1-0 CB Méchria (2)
  [Achiou 19]
  [USMA: Mezaïr - Doghmani, Zeghdoud, Hemdani - Ghoul, Djahnine (85 Bazoz), 
         Ghazi, Maouche, Rahem (62 Meftah) - Achiou, H.Alane (67 Galoul)
         Trainer: Saadi 
   CRM: Malfi - L.Boudjemaa, Salmi, Benslimane, Hadjadj - Zoudji, Rahouadj
        (85 Amrane), Belarbi (78 Ziane), Sebbane, Kaddouche - Djedidi (75 Kebir) 
        Trainer: Merabet]


Championnat National Division 1

Final Tables:

Groupe Centre-Ouest

 1.RC Kouba                30  20  6  4  43-13  66  Promoted
 ---------------------------------------------- --
 2.ES Mostaganem           30  15 11  4  40-21  56 
 3.USM Bel Abbès           30  13  8  9  35-23  47 
 4.WA Mostaganem           30  14  4 12  34-37  46 
 5.IRB Hadjout             30  10 14  6  31-19  44 
 6.MC Saïda                30  11 11  8  29-23  44 
 7.JSM Tiaret              30  13  4 13  36-40  43 
 8.ASO Chlef               30  11  9 10  39-29  42 
 9.CR Méchria              30  11  9 10  45-37  42
10.GC Mascara              30  11  7 12  37-32  40 
11.RC Relizane             30  11  5 14  39-41  38 
12.SA Mohammadia           30   9 11 10  25-31  38
13.IR Ouled Naïl           30   9 10 11  30-29  37 
14.CR Temouchent           30   9  8 13  37-36  35 
--------------------------------------------------
15.CC Sig                  30   8  9 13  29-41  33  Relegated 
16.MC El Bayadh            30   0  4 26  17-94   4  Relegated

Round 1 [Sep 7]
ES Mostaganem		2-0 JSM Tiaret
RC Relizane		1-2 RC Kouba
USM Bel Abbes		2-1 GC Mascara
MC El-Bayadh		1-3 IRB Hadjout
CR Temouchent   	2-2 CRB Mecheria
IR Ouled Naïel		1-2 MC Saïda
CC Sig			1-0 WA Mostaganem
ASO Chlef		3-0 SA Mohamadia

Round 2 [Sep 14]
RC Kouba		1-0 ES Mostaganem
GC Mascara		2-3 RC Relizane
IRB Hadjout		0-0 USM Bel Abbes
MC Saïda		3-0 CR Temouchent
SA Mohamadia		1-1 IR Ouled Naïel
WA Mostaganem		2-0 ASO Chlef
JSM Tiaret		0-0 CC Sig
MC El-Bayadh	 	 -  CRB Mecheria

Round 3 [Sep 21]
ES Mostaganem		2-0 GC Mascara
RC Relizane		2-0 IRB Hadjout
USM Bel Abbes		1-0 CRB Mecheria
MC El-Bayadh		1-3 MC Saïda
IR Ouled Naïel		2-2 WA Mostaganem
ASO Chlef		3-1 CC Sig
RC Kouba		2-0 JSM Tiaret
SA Mohamadia		 -  CR Temouchent

Round 4 [Sep 28]
IRB Hadjout		0-0 ES Mostaganem
CRB Mecheria		2-0 RC Relizane
MC Saïda		0-0 USM Bel Abbes
SA Mohamadia		1-1 MC El-Bayadh
JSM Tiaret		1-0 ASO Chlef
CC Sig			0-0 IR Ouled Naïel
GC Mascara		0-1 RC Kouba
WA Mostaganem		2-1 CR Aïn Temouchent

Round 5 [Oct 5]
ES Mostaganem		3-0 CRB Mecheria
RC Relizane		2-1 MC Saïda
USM Bel Abbes		1-0 SA Mohamadia
CR Temouchent		1-1 CC Sig
RC Kouba		2-1 IRB Hadjout
GC Mascara		1-2 JSM Tiaret
IR Ouled Naïel		0-0 ASO Chlef
WA Mostaganem	 	 -  MC El-Bayadh

Round 6 [Oct 12]
MC Saïda		2-1 ES Mostaganem
SA Mohamadia		2-0 RC Relizane
WA Mostaganem		1-0 USM Bel Abbes
CC Sig			6-1 MC El-Bayadh
ASO Chlef		3-1 CR Aïn Temouchent
JSM Tiaret		3-0 IR Ouled Naïel
CRB Mecheria		1-2 RC Kouba
IRB Hadjout		0-1 GC Mascara

Round 7 [Oct 19]
ES Mostaganem		3-0 SA Mohamadia
RC Relizane		2-1 WA Mostaganem
USM Bel Abbes		3-1 CC Sig
MC El-Bayadh		1-3 ASO Chlef
CR Temouchent		1-1 IR Ouled Naïel
RC Kouba		2-0 MC Saïda
GC Mascara		1-2 CRB Mecheria
IRB Hadjout		2-0 JSM Tiaret

Round 8 [Oct 26]
WA Mostaganem		1-2 ES Mostaganem
ASO Chlef		1-0 USM Bel Abbes
CC Sig			2-0 RC Relizane
IR Ouled Naïel		1-0 MC El-Bayadh
JSM Tiaret		0-0 CR Aïn Temouchent
MC Saïda		0-0 GC Mascara
SA Mohamadia		0-0 RC Kouba
CRB Mecheria		1-0 IRB Hadjout

Round 9 [Nov 9]
ES Mostaganem		0-0 CC Sig
RC Relizane		3-2 ASO Chlef
USM Bel Abbes		0-0 IR Ouled Naïel
CRB Mecheria		1-0 JSM Tiaret
RC Kouba		3-1 WA Mostaganem
GC Mascara		2-1 SA Mohamadia
IRB Hadjout		0-0 MC Saïda
MC El-Bayadh		2-3 CR Aïn Temouchent

Round 10 [Nov 17]
ASO Chlef		2-0 ES Mostaganem
IR Ouled Naïl		1-1 RC Relizane
CR Temouchent		4-1 USM Bel-Abbes
JSM Tiaret		1-0 MC El Bayadh
CC Sig			0-1 RC Kouba
WA Mostaganem		1-0 GC Mascara
SA Mohammadia		0-0 IRB Hadjout
MC Saïda		2-1 CRB Mecheria

Round 11 [Nov 23]
Es Mostaganem		1-0 IR Ouled Naïl
RC Relizane		1-2 CR Témouchent
RC Kouba		1-0 ASO Chlef
GC Mascara		1-0 CC Sig
IRB Hadjout		3-0 WA Mostaganem
CRB Mecheria		2-0 SA Mohammadia
JSM Tiaret		1-0 MC Saïda
MC El Bayadh	 	 -  USM Bel Abbes

Round 12 [Nov 30]
CR Témouchent		0-0 Es Mostaganem
MC El Bayadh		0-2 RC Relizane
USM Bel Abbes		5-0 JSM Tiaret
IR Ouled Naïl		1-1 RC Kouba
ASO Chlef		1-1 GC Mascara
CC Sig			0-1 IRB Hadjout
WA Mostaganem		4-2 CRB Mecheria
SA Mohammadia		1-1 MC Saïda

Round 13 [Dec 7]
Es Mostaganem		4-1 MC El Bayadh
RC Relizane		0-3 USM Bel Abbes
RC Kouba		2-0 CR Témouchent
GC Mascara		1-0 IR Ouled Naïl
IRB Hadjout		0-0 ASO Chlef
CRB Mecheria		8-1 CC Sig 		[abandonned at 80']
JSM Tiaret		1-0 SA Mohammadia
MC Saïda		0-1 WA Mostaganem

Round 14 [Dec 14]
USM Bel Abbes		1-1 ES Mostaganem
RC Relizane		1-1 JSM Tiaret
MC El Bayadh		1-1 RC Kouba
CR Témouchent		2-0 GC Mascara
IR Ouled Naïl		1-1 IRB Hadjout
ASO Chlef		2-2 CRB Mecheria
CC Sig			0-1 MC Saïda
WA Mostaganem		0-0 SA Mohammadia

Round 15 [Dec 21]
ES Mostaganem		2-0 RC Relizane
RC Kouba		1-0 USM Bel Abbes
GC Mascara		7-1 MC El Bayadh
IRB Hadjout		0-0 CR Témouchent
CRB Mecheria		2-0 IR Ouled Naïl
MC Saïda		2-0 ASO Chlef
SA Mohammadia		2-1 CC Sig
JSM Tiaret		1-0 WA Mostaganem

Round 16 [Jan 12]
JSM Tiaret		1-3 ES Mostaganem		 
RC Kouba		2-0 RC Relizane
GC Mascara		0-0 USM Bel Abbes
IRB Hadjout		5-0 MC El-Bayadh
CRB Mecheria		3-0 CR Temouchent
MC Saïda		2-1 IR Ouled Naïel
WA Mostaganem		2-1 CC Sig
SA Mohamadia		0-0 ASO Chlef

Round 17 [Jan 18]
ES Mostaganem		1-0 RC Kouba		   
RC Relizane		0-1 GC Mascara		   
USM Bel Abbes		1-1 IRB Hadjout		   
CR Temouchent		1-1 MC Saïda		   
IR Ouled Naïel		3-0 SA Mohamadia		   
ASO Chlef		2-1 WA Mostaganem		   
CC Sig			2-0 JSM Tiaret		   
CRB Mecheria		2-0 MC El-Bayadh	 	   

Round 18 [Jan 25]
GC Mascara		2-2 ES Mostaganem		
IRB Hadjout		1-0 RC Relizane		
CRB Mecheria		0-0 USM Bel Abbes		   
MC Saïda		4-0 MC El-Bayadh		   
WA Mostaganem		1-0 IR Ouled Naïel		   
CC Sig			1-0 ASO Chlef		   
JSM Tiaret		1-2 RC Kouba		   
SA Mohamadia		1-0 CR Temouchent		

Round 19 [Feb 2]
ES Mostaganem		1-1 IRB Hadjout		   
RC Relizane		3-0 CRB Mecheria		   
USM Bel Abbes		0-1 MC Saïda		   
MC El-Bayadh		0-2 SA Mohamadia		   
ASO Chlef		3-3 JSM Tiaret		   
IR Ouled Naïel		2-0 CC Sig			   
RC Kouba		0-0 GC Mascara		   
CR Aïn Temouchent	1-0 WA Mostaganem		   

Round 20 [Feb 8]
CRB Mecheria		1-1 ES Mostaganem		   
MC Saïda		0-0 RC Relizane		   
SA Mohamadia		2-1 USM Bel Abbes		   
CC Sig			1-0 CR Temouchent		   
IRB Hadjout		1-0 RC Kouba		   
JSM Tiaret		2-1 GC Mascara		   
ASO Chlef		1-0 IR Ouled Naïel		   
WA Mostaganem	 	2-0 MC El-Bayadh		

Round 21 [Feb 15]
ES Mostaganem		1-0 MC Saïda		   
RC Relizane		1-2 SA Mohamadia		
USM Bel Abbes		1-0 WA Mostaganem		   
MC El-Bayadh		1-1 CC Sig			   
CR Aïn Temouchent	1-0 ASO Chlef		   
IR Ouled Naïel		2-0 JSM Tiaret		   
RC Kouba		3-0 CRB Mecheria		   
GC Mascara		2-2 IRB Hadjout		   

Round 22 [Feb 23]
SA Mohamadia		0-0 ES Mostaganem		   
WA Mostaganem		1-0 RC Relizane		   
CC Sig			1-0 USM Bel Abbes		   
ASO Chlef		7-0 MC El-Bayadh		   
IR Ouled Naïel		1-0 CR Temouchent		   
MC Saïda		0-0 RC Kouba		   
CRB Mecheria		1-1 GC Mascara		   
JSM Tiaret		1-1 IRB Hadjout		   

Round 23 [Mar 1]
ES Mostaganem		0-0 WA Mostaganem		   
USM Bel Abbes		1-1 ASO Chlef		   
RC Relizane		2-2 CC Sig			   
MC El-Bayadh		0-2 IR Ouled Naïel		   
CR Aïn Temouchent	6-1 JSM Tiaret		   
GC Mascara		2-1 MC Saïda		   
RC Kouba		1-0 SA Mohamadia		   
IRB Hadjout		0-0 CRB Mecheria		   

Round 24 [Mar 16]
CC Sig			2-3 ES Mostaganem		   
ASO Chlef		0-2 RC Relizane		   
IR Ouled Naïel		2-0 USM Bel Abbes		   
JSM Tiaret		2-1 CRB Mecheria		   
WA Mostaganem		1-0 RC Kouba		   
SA Mohamadia		2-1 GC Mascara		   
MC Saïda		2-0 IRB Hadjout		   
CR Aïn Temouchent	8-1 MC El-Bayadh		   

Round 25 [Mar 22]
ES Mostaganem		1-0 ASO Chlef		   
RC Relizane		3-0 IR Ouled Naïl		   
USM BelAbbes		2-1 CR Temouchent		   
MC El Bayadh		2-5 JSM Tiaret		   
RC Kouba		3-0 CC Sig			   
GC Mascara		3-0 WA Mostaganem		   
IRB Hadjout		2-1 SA Mohammadia		   
CRB Mecheria		0-0 MC Saïda		   

Round 26 [Apr 12]
IR Ouled Naïl		1-1 ES Mostaganem		   
CR Témouchent		2-2 RC Relizane		   
ASO Chlef		0-0 RC Kouba		   
CC Sig			0-1 GC Mascara		   
WA Mostaganem		1-0 IRB Hadjout		   
SA Mohammadia		1-1 CRB Mecheria		   
MC Saïda		1-0 JSM Tiaret		   
USM Bel Abbes		2-0 MC El Bayadh	 	   

Round 27 [May 3]
ES Mostaganem		2-0 CR Témouchent		   
RC Relizane		1-0 MC El Bayadh		   
JSM Tiaret		1-2 USM Bel Abbes		   
RC Kouba		2-1 IR Ouled Naïl		   
GC Mascara		0-1 ASO Chlef		   
IRB Hadjout		1-1 CC Sig			   
CRB Mecheria		4-1 WA Mostaganem		   
MC Saïda		0-0 SA Mohammadia		   

Round 28 [May 17]
MC El Bayadh		1-1 ES Mostaganem		   
USM Bel Abbes		2-1 RC Relizane		   
CR Témouchent		0-1 RC Kouba		   
IR Ouled Naïl		2-1 GC Mascara		   
ASO Chlef		0-1 IRB Hadjout		   
CC Sig			2-1 CRB Mecheria		   
SA Mohammadia		2-1 JSM Tiaret		   
WA Mostaganem		2-2 MC Saïda		   

Round 29 [May 24]
ES Mostaganem		2-1 USM Bel Abbes		   
JSM Tiaret		3-2 RC Relizane		   
RC Kouba		5-0 MC El Bayadh		   
GC Mascara		1-0 CR Témouchent		   
IRB Hadjout		1-0 IR Ouled Naïl		   
CRB Mecheria		2-2 ASO Chlef		   
MC Saïda		3-0 CC Sig			   
SA Mohammadia		0-0 WA Mostaganem		   

Round 30 [May 31]
RC Relizane		3-1 ES Mostaganem		   
USM Bel Abbes		2-1 RC Kouba		   
MC El Bayadh		1-3 GC Mascara		   
CR Témouchent		1-1 IRB Hadjout		   
IR Ouled Naïl		3-1 CRB Mecheria		   
ASO Chlef		2-1 MC Saïda		   
CC Sig			1-1 SA Mohammadia		   
WA Mostaganem		3-2 JSM Tiaret	


Groupe Centre-Est

 1.CA Bordj Bou Arréridj   30  18  8  4  52-28  62  Promoted
 ------------------------------------------------- 
 2.US Biskra               29  18  3  8  41-18  57 
 3.NA Hussein Dey          30  15  7  8  49-33  52 
 4.NRB Réghaïa             30  13  8  9  37-30  47
 5.MSP Batna               29  14  4 11  30-23  46 
 6.CB Mila                 30  12 10  8  30-27  46 
 7.JSM Skikda              30  11 11  8  34-28  44 
 8.HB Chelghoum Laid       29  11  9  9  22-17  42 
 9.OMR El Annasser         30  11  9 10  31-31  42
10.JSM Tébessa             30  11  8 11  29-27  41 
11.US Chaouia              29   9 12  8  38-25  39 
12.ES Ghozlane             30   9  9 12  24-30  36 
13.JS Bordj Menaïel        29   9  7 13  26-32  34 
14.CR Beni Thour           27   8  6 13  18-26  30 
--------------------------------------------------
15.RC Arbaâ                30   6  5 19  19-47  23  Relegated
16.MC Mekhadma             30   1  4 25  20-78   7  Relegated

Known results

Round 1 [Sep 7]
JS Bordj Menaïel	1-2 CA Bordj Bou Arréridj	
US Chaouia		1-1 JSM Skikda	
RC Arbaâ		0-0 E Sour El-Ghozlane	
MC Mekhadma		1-1 OMR El Annasser	
JSM Tébessa		1-0 CR Beni Thour	
US Biskra		1-0 HB Chelghoum Laid	
NA Hussein Dey		1-1 CB Mila	
MSP Batna		3-0 NRB Réghaïa	

Round 2 [Sep 17]
JSM Skikda		1-1 JS Bordj Menaïel	
E Sour El-Ghozlane	1-1 US Chaouia	
OMR El Annasser		1-0 RC Arbaâ	
CB Mila			2-1 MC Mekhadma	
CR Beni Thour		1-2 NA Hussein Dey	
HB Chelghoum Laid	0-1 JSM Tébessa	
NRB Réghaïa		2-0 US Biskra	
CA Bordj Bou Arréridj	1-0 MSP Batna

Round 3 [Sep 21]
JS Bordj Menaïel	2-0 E Sour El-Ghozlane	
US Chaouia		5-0 OMR El Annasser	
RC Arbaâ		0-0 CB Mila	
MC Mekhadma		0-1 CR Beni Thour	
NA Hussein Dey		1-1 HB Chelghoum Laid	
JSM Tébessa		2-0 NRB Réghaïa	
US Biskra		1-0 MSP Batna	
JSM Skikda		2-1 CA Bordj Bou Arréridj

Round 4 [Sep 28]
OMR El Annasser		1-1 JS Bordj Menaïel	
CB Mila			1-1 US Chaouia	
HB Chelghoum Laid	3-0 MC Mekhadma	
MSP Batna		1-0 JSM Tébessa	
CA Bordj Bou Arréridj	1-1 US Biskra	
E Sour El-Ghozlane	1-0 JSM Skikda	
NRB Réghaïa		3-1 NA Hussein Dey	
CR Beni Thour		1-0 RC Arbaâ

Round 5 [Oct 5]
JS Bordj Menaïel	1-0 CB Mila	
US Chaouia		0-0 CR Beni Thour	
RC Arbaâ		1-0 HB Chelghoum Laid	
MC Mekhadma		0-1 NRB Réghaïa	
NA Hussein Dey		0-1 MSP Batna	
JSM Tébessa		1-2 US Biskra	
JSM Skikda		1-1 OMR El Annasser	
E Sour El-Ghozlane	1-1 CA Bordj Bou Arréridj

Round 6 [Oct 12]
CR Beni Thour		1-0 JS Bordj Menaïel	
HB Chelghoum Laid	0-0 US Chaouia	
NRB Réghaïa		3-0 RC Arbaâ	
MSP Batna		2-0 MC Mekhadma	
US Biskra		2-0 NA Hussein Dey	
CA Bordj Bou Arréridj	3-2 JSM Tébessa	
CB Mila			0-1 JSM Skikda	
OMR El Annasser		1-1 E Sour El-Ghozlane

Round 7 [Oct 19]
JS Bordj Menaïel	2-3 HB Chelghoum Laid	
US Chaouia		2-0 NRB Réghaïa	
RC Arbaâ		3-1 MSP Batna	
MC Mekhadma		0-2 US Biskra	
NA Hussein Dey		3-1 JSM Tébessa	
JSM Skikda		2-1 CR Beni Thour	
E Sour El-Ghozlane	1-0 CB Mila	
OMR El Annasser		2-1 CA Bordj Bou Arréridj

Round 8 [Oct 26]
NRB Réghaïa		4-2 JS Bordj Menaïel	
MSP Batna		1-0 US Chaouia	
US Biskra		3-0 RC Arbaâ	
JSM Tébessa		6-1 MC Mekhadma	
CA Bordj Bou Arréridj	2-1 NA Hussein Dey	
HB Chelghoum Laid	1-0 JSM Skikda	
CB Mila			0-0 OMR El Annasser	
CR Beni Thour		 -  E Sour El-Ghozlane

Round 9 [Nov 9]
JS Bordj Menaïel	1-1 MSP Batna	
US Chaouia		2-1 US Biskra	
RC Arbaâ		1-0 JSM Tébessa	
MC Mekhadma		2-2 NA Hussein Dey	
JSM Skikda		0-0 NRB Réghaïa	
CB Mila			0-0 CA Bordj Bou Arréridj	
OMR El Annasser		1-3 CR Beni Thour	
E Sour El-Ghozlane	 -  HB Chelghoum Laid

Round 10 [Nov 17]
US Biskra		4-0 JS Bordj Menaïel	
JSM Tébessa		0-0 US Chaouia	
NA Hussein Dey		1-0 RC Arbaâ	
CA Bordj Bou Arréridj	5-1 MC Mekhadma	
MSP Batna		1-1 JSM Skikda	
NRB Réghaïa		0-0 E Sour El-Ghozlane	
HB Chelghoum Laid	2-0 OMR El Annasser	
CR Beni Thour		0-2 CB Mila

Round 11 [Nov 23]
JS Bordj Menaïel	0-1 JSM Tébessa	
US Chaouia		1-1 NA Hussein Dey	
MC Mekhadma		2-1 RC Arbaâ	
JSM Skikda		1-0 US Biskra	
E Sour El-Ghozlane	2-1 MSP Batna	
CB Mila			1-0 HB Chelghoum Laid	
CA Bordj Bou Arréridj	1-0 CR Beni Thour	
OMR El Annasser		0-0 NRB Réghaïa

Round 12 [Nov 30]
NA Hussein Dey		3-0 JS Bordj Menaïel	
MC Mekhadma		2-3 US Chaouia	
RC Arbaâ		3-3 CA Bordj Bou Arréridj	
JSM Tébessa		1-0 JSM Skikda	
US Biskra		2-0 E Sour El-Ghozlane	
HB Chelghoum Laid	1-0 CR Beni Thour	
MSP Batna		0-1 OMR El Annasser	
NRB Réghaïa		2-1 CB Mila

Round 13 [Dec 7]
JS Bordj Menaïel	4-0 MC Mekhadma	
US Chaouia		3-0 RC Arbaâ	
CR Beni Thour		2-2 NRB Réghaïa	
JSM Skikda		1-0 NA Hussein Dey	
E Sour El-Ghozlane	0-0 JSM Tébessa	
CB Mila			1-0 MSP Batna	
CA Bordj Bou Arréridj	0-0 HB Chelghoum Laid	
OMR El Annasser		2-1 US Biskra

Round 14 [Dec 14]
RC Arbaâ		1-0 JS Bordj Menaïel	
US Chaouia		2-3 CABBA	
JSM Tébessa		3-1 OMR El Annasser	
US Biskra		4-0 CB Mila	
NA Hussein Dey		2-2 E Sour El-Ghozlane	
MC Mekhadma		1-5 JSM Skikda	
MSP Batna		1-0 CR Beni Thour	
NRB Réghaïa		2-1 HB Chelghoum Laid

Round 15 [Dec 21]
JS Bordj Menaïel	0-0 US Chaouia	
JSM Skikda		2-0 RC Arbaâ	
E Sour El-Ghozlane	3-2 MC Mekhadma	
OMR El Annasser		0-1 NA Hussein Dey	
CB Mila			1-1 JSM Tébessa	
CR Beni Thour		1-1 US Biskra	
HB Chelghoum Laid	1-0 MSP Batna	
CA Bordj Bou Arréridj	1-0 NRB Réghaïa

Round 16 [Jan 12]
CABB Arréridj		1-0 JSB Menaïel
JSM Skikda		1-1 US Chaouia
E Sour El Ghozlane	1-0 RC Arba
OMR El Anasser		3-1 MC Mekhadma
CB Mila			1-2 NA Husseïn Dey
CR Béni-Thour		0-0 JSM Tébessa
HB Chelghoum Laïd	0-0 US Biskra
NARB Réghaïa		2-1 MSP Batna

Round 17 [Jan 18]
JS Bordj-Menaïel	1-0 JSM Skikda
RC Arba			0-3 OM Ruisseau
MC Mekhadma		1-1 CB Mila
NA Hussein-Dey		2-0 CR Beni Thour
JSM Tebessa		1-1 HB Chelghoum Laïd
US Biskra		1-0 NRB Reghaia
MSP Batna		1-1 CABB Arreridj
US Chaouia		3-0 ES Ghoziane

Round 18 [Jan 25]
ES Ghoziane		2-0 JS Bordj-Menaïel
CR Beni Thour		1-0 MC Mekhadma
MSP Batna		1-0 US Biskra
NRB Reghaia		2-1 JSM Tebessa
OM Ruisseau		0-0 US Chaouia
CB Mila			2-1 RC Arba
HB Chelghoum Laïd	1-0 NA Hussein-Dey
CABB Arreridj		1-0 JSM Skikda

Round 19 [Feb 2]
JSM Bordj Ménaïel	1-0 OM Ruisseau
US Chaouia		2-0 CB Mila
RC Arba			1-1 CR Béni-Thour
MC Mekhadma		0-0 HB Chelghoum Laïd
JSM Tébessa		0-0 MSP Batna
US Biskra		2-0 CA Bordj Bou Arréridj
JSM Skikda		2-0 E Sour Ghozlane
NA Hussein-Dey		1-0 NARB Réghaia

Round 20 [Feb 8]
CB Mila			1-0 JSM Bordj Ménaïel
CR Béni-Thour		0-0 US Chaouia
HB Chelghoum Laïd	2-0 RC Arba
NARB Réghaia		2-0 MC Mekhadma
MSP Batna		1-2 NA Hussein-Dey
US Biskra		1-0 JSM Tébessa
OM Ruisseau		2-2 JSM Skikda
CA Bordj Bou Arréridj	1-0 E Sour Ghozlane

Round 21 [Feb 15]
JS Bordj Ménaïel	1-0 CR Béni-Thour
US Chaouia		1-0 HB Chelghoum Laïd
RC Arba			0-2 NARB Réghaia
MC Mekhadma		1-2 MSP Batna
NA Hussein-Dey		1-0 US Biskra
JSM Tébessa		0-1 CAB Bou Arréridj
JSM Skikda		1-1 CB MIla
E Sour El-Ghozlane	0-0 OM Ruisseau

Round 22 [Feb 23]
HB Chelghoum Laïd	1-0 JS Bordj Ménaïel
NARB Réghaia		3-2 US Chaouia
US Biskra		4-1 MC Mekhadma
JSM Tébessa		1-0 NA Hussein-Dey
CR Béni-Thour		3-1 JSM Skikda
CB MIla			1-0 E Sour El-Ghozlane
CAB Bou Arréridj	1-0 OM Ruisseau
MSP Batna		1-0 RC Arba

Round 23 [Mar 1]
JS Bordj Ménaïel	0-0 NARB Réghaïa
US Chaouia		0-1 MSP Batna
RC Arba			0-2 US Biskra
MC Mekhadma		0-1 JSM Tébessa
NA Hussein-Dey		3-2 CABB Arréridj
JSM Skikda		2-0 HB Chelghoum Laïd
ES Ghozlane		0-0 CR Béni Thour
OM Ruisseau		0-1 CB Mila

Round 24 [Mar 16]
MSP Batna		3-0 JS Bordj Ménaïel
US Biskra		1-0 US Chaouia
JSM Tébessa		3-0 RC Arba
NA Hussein-Dey		6-0 MC Mekhadma
NARB Réghaïa		0-0 JSM Skikda
HB Chelghoum Laïd	1-0 ES Ghozlane
CR Béni Thour		0-1 OM Ruisseau
CABB Arréridj		3-0 CB Mila

Round 25 [Mar 22]
JS Bordj Ménaïel	0-0 US Biskra
US Chaouia		2-0 JSM Tébessa
RC Arba			1-3 NA Hussein-Dey
MC Mekhadma		1-3 CABB Arréridj
JSM Skikda		2-0 MSP Batna
ES Ghozlane		1-0 NARB Réghaïa
OM Ruisseau		1-0 HB Chelghoum Laïd
CB Mila			2-0 CR Béni Thour

Round 26 [Apr 12]
JSM Tébessa		awd JS Bordj Ménaïel [awarded 0-3]
NA Hussein-Dey		3-2 US Chaouia
RC Arba			2-0 MC Mekhadma
US Biskra		3-1 JSM Skikda
MSP Batna		1-0 ES Ghozlane
NARB Réghaïa		0-1 OM Ruisseau
HB Chelghoum Laïd	1-1 CB Mila
CR Béni Thour		0-2 CABB Arréridj

Round 27 [May 3]
JS Bordj Ménaïel	0-0 NA Hussein-Dey
US Chaouia		6-0 MC Mekhadma
JSM Skikda		1-0 JSM Tébessa
ES Ghozlane		1-2 US Biskra
OM Ruisseau		2-3 MSP Batna
CB Mila			2-0 NARB Réghaïa
CABB Arréridj		awd RC Arba 		[awarded 3-0]
[Later]
CR Béni Thour		 -  HB Chelghoum Laïd

Round 28 [May 17]
MC Mekhadma		1-2 JS Bordj Ménaïel
RC Arba			2-0 US Chaouia
NA Hussein-Dey		2-2 JSM Skikda
JSM Tébessa		1-0 ES Ghozlane
US Biskra		1-0 OM Ruisseau
MSP Batna		2-0 CB Mila
NARB Réghaïa		2-0 CR Béni Thour
HB Chelghoum Laïd	0-0 CABB Arréridj

Round 29 [May 24]
JS Bordj Ménaïel	3-1 RC Arba
JSM Skikda		1-0 MC Mekhadma
CABB Arréridj		3-1 US Chaouia
HB Chelghoum Laïd	0-0 NARB Réghaïa
ES Ghozlane		2-4 NA Hussein-Dey
OM Ruisseau		4-0 JSM Tébessa
CB Mila			3-0 US Biskra
[Later]
CR Béni Thour		 -  MSP Batna

Round 30 
[May 31]
RC Arba			1-1 JSM Skikda
MC Mekhadma		0-3 ES Ghozlane
NA Hussein-Dey		1-2 OM Ruisseau
JSM Tébessa		1-1 CB Mila
MSP Batna		1-0 HB Chelghoum Laïd
NARB Réghaïa		5-5 CABB Arréridj
[Jun 7]
US Chaouia		 -  JS Bordj Ménaïel
[Jun 11]
US Biskra		 -  CR Béni Thour


Championnat Regional (3rd level)

Final Tables:

Groupe Ouest
 1.IRB Maghnia             26  18  5  3  46-18  59  Promoted
 2.IR Sougueur             26  13  8  5  34-17  47 
 3.SCM Oran                26  11  7  8  36-22  40 
 4.AS Maghnia              26  10  7  9  28-27  37
 5.CRB Bouquirat           26  11  3 12  31-34  36 
 6.RCG Oran                26   9  7 10  29-36  34 
 7.MB Sidi Chami           26   9  6 11  24-29  33 
 8.IRBSM Ben Ali           26   8  9  9  34-41  33
 9.US Remchi               26   9  5 12  27-25  22 
10.IS Tighenif             26   8  7 11  27-21  31 
11.CRB El Amiria           26   9  4 13  25-34  31 
12.HB El Bordj             26   7  9 10  25-34  30 
13.CR Mazouna              26   7  9 10  15-33  30 
14.RC Oran                 26   7  6 13  22-32  27 
 
Groupe Centre
 1.Kh. El Khechna          26  15  7  4  38-17  52  Promoted
 2.ES Ben Aknoun           26  13  7  6  23-12  46 
 3.Paradou                 26  10  9  7  28-26  39 
 4.ESM Boudouaou           25  10  8  7  26-21  38
 5.WA Rouiba               26  10  8  8  25-21  38 
 6.WB Ain Benian           25   9 11  5  17-13  38
 7.WA Boufarik             26   9  9  8  23-21  36 
 8.ES Berrouaghia          26   7 12  7  20-18  33
 9.O Médéa                 26   7 10  9  19-28  31 
10.Hydra                   26   5 13  8  19-19  28 
11.IR Mouzaia              26   6  9 11  24-30  27 
12.JSM Chéraga             26   6  9 11  19-25  27 
13.Dar El Beida            26   6  8 12  18-30  26 
14.ESM Koléa               26   4  8 14  14-32  20 

Groupe Est [Reported Table]
 1.MC El Eulma             25  15  5  5  37-17  50  Promoted
 2.USM Ain Beida           25  14  7  4  44-14  49
 3.MO Béjaia               25  12 12  1  30-12  48 
 4.IRB El Hadjar           25  13  7  5  40-22  46 
 5.USM Sétif               25  12  7  6  27-15  43 
 6.USM Khenchela           25   9 10  6  31-23  37 
 7.AB Boussaada            25   9  7  9  24-24  34
 8.NRB Tleghma             25  10  3 12  35-33  33 
 9.JJ Azzaba               25   9  5 11  24-27  32 
10.MB Constantine          25   8  5 12  28-38  29 
11.WR M'sila               25   7  6 12  22-31  27
12.JS Jijel                25   6  7 12  18-30  25 
13.MB Tlidjéne             25   4  3 18  12-57  15 
14.ES Ain Oualméne         25   3  4 18  13-42  13 


Groupe Sud-Ouest [Reported Table]
 1.CRB Bougtob             19  12  6  1  40-10  42 
 2.GC Ain Sefra            19  12  5  2  32- 9  41
 3.CR Béchar Djedid        19   8  7  4  23-15  31 
 4.ES Méchria              19   8  7  4  21-18  31 
 5.ID El Abadla            19   8  6  5  23-17  30
 6.CRB Ain Sefra           19   8  6  5  15- 9  30 
 7.ES Debdaba              18   7  6  5  21-19  27
 8.ES Béchar               18   7  4  7  27-18  25 
 9.CR Méchria              19   3  6 10  15-20  15 
10.A El Bayadh             18   3  4 11  11-28  13 
11.WRB Aoulef              18   3  2 13  12-45  11 
12.CRB Adrar               19   2  3 14   8-40   9

Groupe Sud-Est [Reported Table]
 1.IRB Laghouat            22  14  7  1  36-14  49  Promoted 
 2.O El Oued               20  11  4  5  21-11  37
 3.MB Rouissat             20   9  6  5  29-18  33 
 4.NR Berriane             19   6 10  3  16-10  28 
 5.NRB Touggourt           20   6  7  7  17-20  25 
 6.IRB Nezla               20   5  9  6  16-17  24
 7.HNB Ghardaia            19   6  6  7  21-25  24 
 8.CRB Tamenrasset         19   7  3  9  16-26  24 
 9.CR Sidi Nail            20   5  7  8  19-21  22
10.IR Aflou                20   6  4 10  24-36  22 
11.USB Hassi R'mel         20   4  8  8  17-15  20 
12.CRB Tibesbest           20   4  4 12  13-33  16 


1999/00.

2001/02.

list of champions.

list of cup finals.


About this document

With thanks to Ian King and José Batalha for earlier version of this file

Prepared and maintained by Michel Menard for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Michel Menard
Last updated: 15 Sep 2021

(C) Copyright Michel Menard and RSSSF 2000/21
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.