Algeria 2012/13


1ère Division
Coupe Nationale
2ème Division

Championnat National de 1ère Division

Final Table:

 1.ES Sétif               30  18  5  7  55-27  59  Champions
 2.USM El Harrach         30  17  6  7  38-22  57
 3.CS Constantine         30  13 13  4  37-20  52
 4.USM Algér              30  15  6  9  32-15  51
 5.MC Alger               30  15  8  7  33-24  50  [-3]
 6.CR Bélouizdad          30  11 11  8  32-26  44
 7.JS Kabylie             30  11  8 11  32-31  42
 8.MC El Eulma            30   9 13  8  29-27  40
 9.ASO Chlef              30  10  8 12  26-29  38  [4 2 2 0 6-2 8]
10.JS Saoura              30  10  8 12  28-26  38  [4 1 2 1 5-4 5]
11.JSM Béjaïa             30   9 11 10  28-32  38  [4 0 2 2 2-7 2]
12.MC Oran                30   8 10 12  33-41  34
13.CA Bordj Bou Arréridj  30   7 12 11  20-26  33
-------------------------------------------------
14.CA Batna               30   6  8 16  20-46  26  Relegated
15.WA Tlemcen             30   6  6 18  19-43  24  Relegated
16.USM Bel-Abbès          30   5  7 18  18-45  22  Relegated

Round 1
[Sep 7]
ASO Chlef             2-1 USM Bel-Abbès
[Sep 15]
CA Batna              1-1 CA Bordj Bou Arréridj
JS Saoura             0-1 CR Bélouizdad
MC El Eulma           1-1 ES Sétif
MC Oran               0-2 JSM Béjaïa
USM Algér             1-1 CS Constantine
USM El Harrach        1-0 JS Kabylie
WA Tlemcen            0-3 MC Alger

Round 2 [Sep 18]
CA Bordj Bou Arréridj 0-1 USM El Harrach
CR Bélouizdad         1-0 ASO Chlef
CS Constantine        4-3 MC Oran
ES Sétif              6-0 CA Batna
JS Kabylie            3-0 WA Tlemcen
MC Alger              1-0 JS Saoura
MC El Eulma           3-2 USM Algér
USM Bel-Abbès         0-1 JSM Béjaïa

Round 3 [Sep 22]
ASO Chlef             1-1 CS Constantine
CA Batna              2-1 MC El Eulma
JS Saoura             2-1 JS Kabylie
JSM Béjaïa            1-0 CR Bélouizdad
MC Oran               1-1 USM Bel-Abbès
USM Algér             1-0 MC Alger
USM El Harrach        0-0 ES Sétif
WA Tlemcen            0-0 CA Bordj Bou Arréridj

Round 4
[Sep 28]
CR Bélouizdad         0-0 USM Bel-Abbès
[Sep 29]
CA Batna              0-3 USM Algér
CA Bordj Bou Arréridj 0-1 JS Saoura
CS Constantine        2-2 JSM Béjaïa
ES Sétif              3-1 WA Tlemcen
JS Kabylie            0-0 MC Oran
MC Alger              0-0 ASO Chlef
MC El Eulma           2-0 USM El Harrach

Round 5
[Oct 5]
JSM Béjaïa            1-1 MC Alger
[Oct 6]
ASO Chlef             0-2 JS Kabylie
JS Saoura             1-0 ES Sétif
MC Oran               1-1 CR Bélouizdad
USM Algér             0-1 CA Bordj Bou Arréridj
USM Bel-Abbès         0-2 CS Constantine
USM El Harrach        2-0 CA Batna
WA Tlemcen            1-0 MC El Eulma

Round 6 [Oct 16]
CA Batna              1-0 WA Tlemcen
CA Bordj Bou Arréridj 1-1 MC Oran
CS Constantine        1-0 CR Bélouizdad
ES Sétif              1-0 USM Algér
JS Kabylie            2-1 JSM Béjaïa
MC Alger              3-1 USM Bel-Abbès
MC El Eulma           1-1 JS Saoura
USM El Harrach        2-0 ASO Chlef

Round 7
[Oct 20]
ASO Chlef             0-1 CA Bordj Bou Arréridj
CR Bélouizdad         0-0 MC Alger
JS Saoura             0-0 CS Constantine
JSM Béjaïa            1-1 MC El Eulma
MC Oran               0-2 ES Sétif
USM Bel-Abbès         1-0 CA Batna
WA Tlemcen            1-2 USM El Harrach
[Oct 30]
USM Algér	      1-0 JS Kabylie

Round 8 [Oct 23]
CA Batna              0-0 JS Saoura
CA Bordj Bou Arréridj 2-0 USM Bel-Abbès
ES Sétif              1-0 JSM Béjaïa
JS Kabylie            0-1 CR Bélouizdad
MC Alger              1-0 CS Constantine
MC El Eulma           3-0 MC Oran
USM El Harrach        0-0 USM Algér
WA Tlemcen            0-0 ASO Chlef

Round 9
[Nov 2]
ASO Chlef             1-1 CA Batna
[Nov 3]
CR Bélouizdad         1-1 MC El Eulma
CS Constantine        1-2 JS Kabylie
JS Saoura             awd USM El Harrach	[0-3 awarded; abd at 1-2]
JSM Béjaïa            1-0 CA Bordj Bou Arréridj
MC Oran               2-2 MC Alger
USM Algér             4-0 WA Tlemcen
USM Bel-Abbès         0-2 ES Sétif

Round 10
[Nov 9]
WA Tlemcen            0-1 JS Saoura
[Nov 10]
CA Batna              0-2 JSM Béjaïa
CA Bordj Bou Arréridj 1-1 CS Constantine
ES Sétif              1-0 CR Bélouizdad
JS Kabylie            0-1 MC Alger
MC El Eulma           2-0 USM Bel-Abbès
USM Algér             3-0 ASO Chlef
USM El Harrach        3-0 MC Oran

Round 11
[Nov 16]
MC Oran               3-1 CA Batna
[Nov 17]
ASO Chlef             2-1 ES Sétif
CR Bélouizdad         2-1 CA Bordj Bou Arréridj
CS Constantine        2-0 WA Tlemcen
JS Saoura             0-1 USM Algér
JSM Béjaïa            2-0 USM El Harrach
MC Alger              0-0 MC El Eulma
USM Bel-Abbès         1-0 JS Kabylie

Round 12
[Nov 23]
CA Batna              2-2 CR Bélouizdad
CA Bordj Bou Arréridj 1-0 JS Kabylie
[Nov 24]
ES Sétif              3-1 MC Alger
JS Saoura             1-1 ASO Chlef
MC El Eulma           1-0 CS Constantine
USM El Harrach        1-1 USM Bel-Abbès
WA Tlemcen            1-0 JSM Béjaïa
[Nov 27]
USM Algér	      1-0 MC Oran

Round 13 [Dec 1]
ASO Chlef             0-0 MC El Eulma
CR Bélouizdad         2-4 USM El Harrach
CS Constantine        2-0 CA Batna
JS Kabylie            1-1 ES Sétif
JSM Béjaïa            2-0 USM Algér
MC Alger              1-1 CA Bordj Bou Arréridj
MC Oran               1-0 JS Saoura
USM Bel-Abbès         0-1 WA Tlemcen

Round 14
[Dec 7]
USM Algér             6-0 USM Bel-Abbès
[Dec 8]
ASO Chlef             1-0 MC Oran
CA Batna              0-1 MC Alger
ES Sétif              3-1 CA Bordj Bou Arréridj
JS Saoura             3-0 JSM Béjaïa
MC El Eulma           0-1 JS Kabylie
USM El Harrach        1-0 CS Constantine
[Dec 11]
WA Tlemcen	      1-1 CR Bélouizdad

Round 15
[Dec 21]
CS Constantine        0-0 ES Sétif
MC Alger              1-0 USM El Harrach
[Dec 22]
CA Bordj Bou Arréridj 0-0 MC El Eulma
CR Bélouizdad         0-0 USM Algér
JS Kabylie            1-0 CA Batna
JSM Béjaïa            1-1 ASO Chlef
MC Oran               2-0 WA Tlemcen
USM Bel-Abbès         0-0 JS Saoura

Round 16 [Jan 15]
USM Bel-Abbès	      0-1 ASO Chlef
CA Bordj Bou Arréridj 0-0 CA Batna
CR Bélouizdad	      2-1 JS Saoura
ES Sétif	      3-1 MC El Eulma
JSM Béjaïa	      0-1 MC Oran
CS Constantine	      1-0 USM Algér
JS Kabylie	      0-1 USM El Harrach
MC Alger	      0-1 WA Tlemcen

Round 17 [Jan 19]
USM El Harrach	      2-1 CA Bordj Bou Arréridj
ASO Chlef	      1-2 CR Bélouizdad
MC Oran		      1-1 CS Constantine
CA Batna	      1-2 ES Sétif
WA Tlemcen	      3-1 JS Kabylie
JS Saoura	      2-0 MC Alger
USM Algér	      1-0 MC El Eulma
JSM Béjaïa	      1-3 USM Bel-Abbès

Round 18
[Jan 25]
MC Alger	      1-0 USM Algér
ES Sétif	      1-0 USM El Harrach
[Jan 26]
CS Constantine	      1-0 ASO Chlef
JS Kabylie	      2-0 JS Saoura
CR Bélouizdad	      4-1 JSM Béjaïa
USM Bel-Abbès	      1-0 MC Oran
CA Bordj Bou Arréridj 2-1 WA Tlemcen
[Feb 19]
MC El Eulma	      0-0 CA Batna

Round 19
[Feb 1]
WA Tlemcen	      1-2 ES Sétif
[Feb 2]
USM Bel-Abbès	      0-0 CR Bélouizdad
USM Algér	      2-0 CA Batna
JS Saoura	      2-0 CA Bordj Bou Arréridj
JSM Béjaïa	      0-0 CS Constantine
MC Oran		      1-1 JS Kabylie
ASO Chlef	      0-1 MC Alger
USM El Harrach	      1-0 MC El Eulma

Round 20
[Feb 8]
CA Bordj Bou Arréridj 1-1 USM Algér
CR Bélouizdad	      1-0 MC Oran
[Feb 9]
MC Alger	      3-1 JSM Béjaïa
JS Kabylie	      1-0 ASO Chlef
ES Sétif	      1-0 JS Saoura
CS Constantine	      2-1 USM Bel-Abbès
CA Batna	      2-3 USM El Harrach
[Mar 5]
MC El Eulma	      2-1 WA Tlemcen

Round 21
[Feb 16]
WA Tlemcen	      0-1 CA Batna
MC Oran	              0-0 CA Bordj Bou Arréridj
CR Bélouizdad	      1-1 CS Constantine
USM Bel-Abbès	      2-1 MC Alger
JS Saoura	      1-1 MC El Eulma
ASO Chlef	      3-0 USM El Harrach
[Feb 19]
USM Algér	      1-0 ES Sétif
JSM Béjaïa	      2-2 JS Kabylie

Round 22
[Feb 22]
MC Alger	      2-1 CR Bélouizdad
[Feb 23]
CA Bordj Bou Arréridj 0-1 ASO Chlef
CS Constantine	      2-1 JS Saoura
CA Batna	      1-0 USM Bel-Abbès
USM El Harrach	      1-2 WA Tlemcen
JS Kabylie	      1-0 USM Algér
MC El Eulma	      0-0 JSM Béjaïa
ES Sétif	      4-1 MC Oran

Round 23
[Mar 8]
JSM Béjaïa	      2-1 ES Sétif
[Mar 9]
JS Saoura	      2-0 CA Batna
USM Bel-Abbès	      1-1 CA Bordj Bou Arréridj
CR Bélouizdad	      1-1 JS Kabylie
CS Constantine	      0-0 MC Alger
MC Oran		      4-1 MC El Eulma
USM Algér	      0-0 USM El Harrach
ASO Chlef	      3-0 WA Tlemcen

Round 24
[Mar 12]
ES Sétif	      4-0 USM Bel-Abbès
[Mar 19]
CA Batna	      1-0 ASO Chlef
MC El Eulma	      1-1 CR Bélouizdad
JS Kabylie	      1-1 CS Constantine
USM El Harrach	      2-1 JS Saoura
CA Bordj Bou Arréridj 0-0 JSM Béjaïa
MC Alger	      2-0 MC Oran
[Mar 22]
WA Tlemcen	      0-1 USM Algér

Round 25
[Apr 6]
JS Saoura	      2-0 WA Tlemcen
CS Constantine	      1-0 CA Bordj Bou Arréridj
MC Alger	      3-1 JS Kabylie
USM Bel-Abbès	      0-1 MC El Eulma
MC Oran		      1-0 USM El Harrach
[Apr 16]
CR Bélouizdad	      4-1 ES Sétif
JSM Béjaïa	      1-1 CA Batna
ASO Chlef	      1-0 USM Algér

Round 26
[Apr 19]
JS Kabylie	      2-1 USM Bel-Abbès
[Apr 20]
CA Batna	      2-1 MC Oran
CA Bordj Bou Arréridj 1-0 CR Bélouizdad
WA Tlemcen	      0-0 CS Constantine
MC El Eulma	      0-0 MC Alger
[Apr 27]
USM El Harrach	      1-1 JSM Béjaïa
USM Algér	      0-0 JS Saoura
ES Sétif	      4-1 ASO Chlef 

Round 27
[May 4]
CR Bélouizdad	      2-0 CA Batna
JS Kabylie	      2-0 CA Bordj Bou Arréridj 
ASO Chlef	      2-0 JS Saoura
CS Constantine	      3-0 MC El Eulma
USM Bel-Abbès	      1-2 USM El Harrach
[May 7]
MC Alger	      3-2 ES Sétif
JSM Béjaïa	      1-0 WA Tlemcen
MC Oran		      2-0 USM Algér

Round 28 [May 11]
USM El Harrach	      2-0 CR Bélouizdad	      
ES Sétif	      4-1 JS Kabylie	      
USM Algér	      1-0 JSM Béjaïa	      
MC El Eulma	      2-0 ASO Chlef	      
JS Saoura             2-3 MC Oran		      
WA Tlemcen	      2-2 USM Bel-Abbès	      
CA Batna	      1-4 CS Constantine	      
CA Bordj Bou Arréridj 2-0 MC Alger	      

Round 29
[May 14]
CA Bordj Bou Arréridj 0-0 ES Sétif	      
JSM Béjaïa	      1-1 JS Saoura             
[May 18]
MC Oran		      2-2 ASO Chlef	      
USM Bel-Abbès	      0-1 USM Algér	      
CR Bélouizdad	      1-0 WA Tlemcen	      
CS Constantine	      0-0 USM El Harrach	      
MC Alger	      1-0 CA Batna	      
JS Kabylie	      1-1 MC El Eulma	      

Round 30 [May 21]
WA Tlemcen	      2-2 MC Oran		      
CA Batna	      2-2 JS Kabylie	      
ASO Chlef	      2-0 JSM Béjaïa	      
JS Saoura             3-0 USM Bel-Abbès	      
MC El Eulma	      3-1 CA Bordj Bou Arréridj 
USM Algér	      1-0 CR Bélouizdad	      
ES Sétif	      1-3 CS Constantine	      
USM El Harrach	      awd MC Alger	      [awarded 3-0, MCA dns]

Final Table:

 1.ES Sétif               30  18  5  7  55-27  59  Champions
 2.USM El Harrach         30  17  6  7  38-22  57
 3.CS Constantine         30  13 13  4  37-20  52
 4.USM Algér              30  15  6  9  32-15  51
 5.MC Alger               30  15  8  7  33-24  50  [-3]
 6.CR Bélouizdad          30  11 11  8  32-26  44
 7.JS Kabylie             30  11  8 11  32-31  42
 8.MC El Eulma            30   9 13  8  29-27  40
 9.ASO Chlef              30  10  8 12  26-29  38  [4 2 2 0 6-2 8]
10.JS Saoura              30  10  8 12  28-26  38  [4 1 2 1 5-4 5]
11.JSM Béjaïa             30   9 11 10  28-32  38  [4 0 2 2 2-7 2]
12.MC Oran                30   8 10 12  33-41  34
13.CA Bordj Bou Arréridj  30   7 12 11  20-26  33
-------------------------------------------------
14.CA Batna               30   6  8 16  20-46  26  Relegated
15.WA Tlemcen             30   6  6 18  19-43  24  Relegated
16.USM Bel-Abbès          30   5  7 18  18-45  22  Relegated

Coupe Nationale d'Algérie

 

Regional stage
--------------

Région de Ouargla
- - - - - - - - -

Round 3
NRB Touggourt	    2-0 O Magrane
MB Rouisset	    4-0 US Souf
ATHL Hassi Messaoud 0-2 CR Beni Thour
USB Hassi R'mel	    2-3 IRB Robah
NT Souf		    2-2 MB Hassi Messaoud	[NT Souf on pen]
MC Mekhadma	    2-3 ASB Metlili
NR Laghouat	    4-2 CB Hassi Messaoud

Round 4 [Nov 16]
MB Rouisset	    2-1 ASB Metlili
CR Beni Thour	    1-1 NT Souf			[NT Souf on pen]
IRB Robah	    3-0 JS Sidi Bouaziz
NRB Touggourt       7-0 NR Laghouat

NB: winners qualifies to national stage

Région d'Alger
- - - - - - -

Round 3
US Oued Amizour     0-1 NA Hussein Dey
CRB Dar El Beida    2-0 CR Zemmouri
Hydra AC	    1-2 MB Bouira
IR Hussein Dey      1-2 JSM Chéraga
MO Béjaia	    2-0 CRB Bordj El Kiffan
OMR El Annassers    0-2 NARB Reghaia
JS Azazga 	    4-0 WA Rouiba
CA Kouba 	    0-2 ES Kouba
JS Hay El Djabel    3-0 US Beni Douala
RC Kouba 	    3-0 USM Chéraga
IB Lakhdaria        2-0 CR Thameur
RC Boumerdes 	    1-1 JSM’chdallah		[JSM’chdallah on pen]
JS Akbou	    4-1 JS El Biar
ESM Boudouaou       2–1 ES Ben Aknoun
Paradou AC 	    1–0 E Sour El Ghozlane
IR Birmendreis      3–0 IB Khemis El khechna

Round 4
[Nov 16]
MB Bouira	    0-0 JS Akbou		[MB Bouira on pen]
Paradou AC	    5-0 IR Birmendreis
JS Azazga	    1-1 NARB Reghaia		[NARB Reghaia on pen]
RC Kouba	    1-2 JSM Chéraga
MO Béjaia	    3-3 JS Hay El Djabel	[MO Béjaia on pen]
IB Lakhdaria        1-0 ES Kouba
ESM Boudouaou	    0-1 CRB Dar El Beida
[Nov 17]
JSM’chdallah	    0-1 NA Hussein Dey

NB: winners qualifies to national stage

Région d'Oran
- - - - - - -

Round 3
SCM Oran	    2-4 IRB Maghnia
RC Relizane 	    1-0 WA Mostaganem
ES Araba 	    4-2 CRB Ben Badis
OM Arzew 	    1-0 ZS Témouchent
CRB Sfisef 	    2-1 CR Hennaya
IRB Ain El Kerma    1–0 US Remchi
CRB Ain El Turk     2-1 USM Oran
MB Sidi Chahmi      1-0 CRB Sid Ali
RCB Oued Rhiou      0–0 ASB Maghnia		[RCB Oued Rhiou on pen]
ASB Nedroma 	    2-1 NRB Bethioua
CRB Mazouna 	    3-2 JS Emi Abdelkader

Round 4
[Nov 16]
RC Relizane	    0-1 CRB Mazouna
ASB Nedroma	    1-1 RCB Oued Rhiou		[RCB Oued Rhiou on pen]
CRB Ain El Turk     1-0 MB Sidi Chahmi
IRB Ain El Kerma    1-0 CRB Sfisef
ASM Oran	    1-0 ES Araba
OM Arzew	    3-1 IRB Maghnia
[Nov 17]
CR Temouchent       1-2 ES Mostaganem

NB: winners qualifies to national stage

Région de Blida
- - - - - - - -
     
Round 3
O Médéa 	    2-1 ORB Oued Fodda
RC Arbaa 	    1-0 NCBEl Affroune
USM Blida 	    2-1 MC Khemis Miliana
IR Ouled Naïl       0-1 IB Mouzaîa
WA Boufarik 	    2-1 HRB Fouka
USMM Hadjout        0-0 CRB Sendjas		[CRB Sendjas on pen]
ES Berrouaghia      2-1 CRB Tipaza
SC Aîn Defla 	    1–2 CRB Boukadir
CRB Aïn Oussara     0–0 JSB Berine		[CRB Aïn Oussara on pen]

Round 4 [Nov 16]
RC Arbaa	    0-1 WA Boufarik
CR Zoubeira         0-0 CRB Boukadir		[CR Zoubeira on pen]
USM Blida	    2-0 ES Berrouaghia
O Médéa		    1-1 CRB Sendjas		[O Médéa on pen]
CRB Aïn Oussara	    0-0 IB Mouzaîa		[IB Mouzaîa on pen]

NB: winners qualifies to national stage

Région de Annaba
- - - - - - - - 

Round 3
CS Hamma Loulou     3-0 JM Sidi Salem
ES Guelma 	    4-0 IRB Belkheir
IRB El Hadaja       3-1 ORB G Bousabaa
NRB Chréa           1-1 CRB Heliopolis		[CRB Heliopolis on pen]
JS Pont Blanc       1-0 NRB El Kala
USM Annaba          1-0 CRB Bnebadis
WM Tebessa 	    3-1 IRB Sedrata
OS Ouenza 	    1-2 CSAE Guelma
HAMR Annaba	    1-0 JS El-Harrouch
US Tebessa 	    0-1 NRB El-Ogla

Round 4 [Nov 16]
WM Tebessa	    0-0 CRB Heliopolis		[WM Tebessa on pen]
ES Guelma	    0-1 HAMR Annaba
JS Pont Blanc	    1-4 IRB El Hadaja
USM Annaba	    2-0 CSAE Guelma
NRB El-Ogla	    0-1 CS Hamma Loulou

NB: winners qualifies to national stage

Région de Constantine
- - - - - - - - - - -

Round 3
R El Harrouch       0–1 US Chaouia
DRB Tadjenant       0–0 AS Ain M’lila		[AS Ain M’lila on pen]
E Collo  	    0–1 ESC Tadjenant
ASC Oued Zaouia     1–3 WJ Skikda
IRB Tala Ifecene    1–2 JS Djijel
AB Chelghoum Laid   0–2 A El Eulma
JSM Skikda  	    3–0 JSB Tadjenant
HB Chelghoum Laid   2–1 FC Bir El Arch
USM Ain Beida       2–1 WA Ramadane Djamel
JJ Azzaba	    bye

Round 4
[Nov 16]
CRB Ain Fekroun	    2-0 ESC Tadjenant
JSM Skikda	    2-1 HB Chelghoum Laid
[Nov 17]
MO Constantine	    0-2 JJ Azzaba
AS Khroub	    3-0 WJ Skikda
JS Djijel	    0-1 AS Ain M’lila
USM Ain Beida	    1-0 DRB Tadjenant
US Chaouia	    2-0 A El Eulma

NB: winners qualifies to national stage

Région de Saida
- - - - - - - -

Round 2
JS Sig 		    2–1 IRB youb
IRB Tiaret	    1-0 FCB Frenda
IRB Sougueur	    1-2 ARB Ghriss
CRB Bougtob         1-1 SC Mecheria		[CRB Bougtob on pen]
NC Mouassa          2-1 ESB Dahmouni
HB El Bordj         0-0 WAB Tissemsilt		[WAB Tissemsilt on pen]
ESB Tissemsilt      1-0 AS Sidi Kada
CRB Frouha	    4-0 CRB Maamoura
CRB Titrcine        1-0 JS Boucheguif
DRB Oued El Abtal   0-0 IRB Treaa		[DRB Oued El Abtal on pen]
NRB Lardjem         0-2 WRB Ben Amar
FB Oueld Brahim     3-2 CRB Hachem

Round 4
CRB Frouha	    0-1 CC Sig
CRB Bougtob	    2-1 NC Mouassa
JSM Tiaret	    2-0 MC Saïda
GC Mascara	    2-1 WAB Tissemsilt

NB: winners qualifies to national stage

Région de Batna
- - - - - - - -

Round 3
M Bou Boussada	       1-1 AS Bordj Ghedir	[M Bou Boussada on pen]
USM Khencehla	       2-2 ROC Ras El Oued	[ROC Ras El Oued on pen]
US Doucen	       1-1 NC Magra		[US Doucen on pen]
CRB Ain Djasser        0-0 WRB M’sila		[WRB M’sila on pen]
US Biskra	        -  CR Ain Taghrout
USF Bordj Bou Arreridj 0–1 AB Barika
A Bou Saada 	        –  MCB El Maader					mardi 6 novembre
JSM Ain Touta	       0-1 ESS Ain Hadjel
ISR Barhoum 	       1-3 ES Bouaakeul
NB El Achir	       bye

Round 4 [Nov 16]
US Doucen	       2-1 ROC Ras El Oued
MSP Batna	       1-0 M Bou Boussada
WRB M’sila	       1-0 ES Ain Lahdjel
AB Barika	       abd JS Bouakeul		[JS Bouakeul qualified]
AB Merouana	       2-2 A Bou Saada		[AB Merouana on pen]
NB El Achir	       bye

NB: winners qualifies to national stage


National stage
--------------

Participants:

All 16 teams from Ligue 1 and above teams from regional stage.

Ligue 1			JSM Bejaia, USM El Harrach, USM Bel Abbès, JS Kabylie
			CR Belouizdad, CABB Arreridj, CS Constantine, WA Tlemcen
			MC Alger, MC El Eulma, JS Saoura, USM Alger
			ASO Chlef, ES Sétif, MC Oran, CA Batna

From Région de Ouargla:
National Amateur	NRB Touggourt
Inter régions		IRB Robah, NT Souf and MB Rouisset

From Région d'Alger:
Ligue 2			MO Béjaia and NA Hussein Dey
National Amateur	Paradou AC, NRB Réghaia, JSM Chéraga and IB Lakhdaria
Inter régions		CRB Dar El Beida
Régional 1		MB Bouira

From Région d'Oran
Ligue 2			ASM Oran and ES Mostaganem
National Amateur	RCB Oued Rhiou and OM Arzew
Inter régions		CRB Ain El Turk   
Régional 1		CRB Mazouna
Régional2		IRB Ain El Kerma

From Région de Blida:
Ligue 2			USM Blida and O Médéa
National Amateur	WA Boufarik
Inter régions		IR Mouzaia  
Régional2		CR Zoubiria

From Région de Annaba:
Ligue 2			USM Annaba
National Amateur	HAMRA Annaba
Inter régions		IRB El Hadjar and CS Hamma Loulou
Régional 1		WM Tebessa

From Région de Constantine:
Ligue 2			CRB Ain Fekroun and AS Khroub
National Amateur	JSM Skikda, AS Ain M'lila, USM Ain Beida and US Chaouia
Régional 1		JJ Azzaba

From Région de Saida:
National Amateur	GC Mascara, CC Sig and JSM Tiaret
Inter régions		CRB Bougtob
Régional 1		MC Debdaba and JS Ghir Abadla

From Région de Batna:
Ligue 2			MSP Batna and AB Merouana
National Amateur	WRB M’sila
Inter régions		US Doucen, JS Bouakeul and NB El Achir


1/32 final
[Dec 14]
JSM Skikda	      1-4 MC Oran
WA Boufarik	      1-1 AS Ain Mlila		[1-1 aet; 3-5 pen]
JS Ghir Abadla        0-5 MB Rouissat
MC El Eulma	      2-0 GC Mascara
JS Kabylie	      1-1 NARB Réghaïa	 	[3-1 aet]
Paradou AC	      2-3 ES Sétif
JSM Béjaia	      2-1 ASM Oran
CA Bordj Bou Arreridj 2-1 WRB M’Sila
USM Annaba	      0-3 CS Constantine
IRB El Kerma	      0-5 NA Hussein Dey
USM Bel Abbès	      1-1 US Doucén		[4-1 aet]
AS Khroub	      1-0 ES Mostaganem
CRB Bougtob	      0-1 USM El Harrach
CR Zoubiria	      0-3 OM Arzew
IB Mouzaia	      2-0 JS Bouakeul
[Dec 15]
US Chaouia	      1-1 MC Alger		[1-1 aet; 2-4 pen]
IRB El Hadjar	      3-1 JSM Tiaret
CC Sig		      1-1 IRB Robah		[2-1 aet]
JSM Cheraga	      1-0 CS Hamma Loulou
USM Blida	      2-1 O Médéa
CRB Dar El Beida      0-1 MO Béjaia
Hamra Annaba	      1-0 CRB Mazouna
MSP Batna	      0-1 WA Tlemcen
MB Bouira	      0-6 ASO Chlef
JJ Azzaba	      5-1 N Tadamoun Souf
AB Merouana	      1-1 IRB Lakhdaria		[2-1 aet]
JS Saoura	      0-1 USM Alger
WM Tebessa	      0-2 CA Batna
NRB Tougourt	      1-0 CRB Ain Turck
USM Ain Beida	      1-0 NRB Achir
CR Belouizdad	      5-0 MC Debdaba
CRB Ain Fakroun       1-0 RC Oued Rhiou

1/16 final
[Dec 28]
ES Sétif	      2-1 NRB Tougourt
MB Rouissat	      1-1 ASO Chlef		[2-2 aet; 4-5 pen]
NA Hussein Dey	      1-0 AB Merouana
CS Constantine	      5-1 USM Bel Abbès
MC Oran		      4-0 IRB El Hadjar
CA Batna	      0-1 MO Béjaia
JSM Cheraga	      1-0 Hamra Annaba
MC Alger	      0-0 JS Kabylie		[0-0 aet; 7-6 pen]
[Dec 29]
USM Blida	      2-0 CA Bordj Bou Arreridj
OM Arzew	      0-3 CRB Ain Fakroun
AS Ain Mlila	      0-0 AS Khroub		[0-0 aet; 5-4 pen]
USM El Harrach	      2-2 MC El Eulma		[4-2 aet]
CC Sig		      0-5 USM Alger
WA Tlemcen	      2-1 JJ Azzaba
USM Ain Beida	      5-1 IB Mouzaia
CR Belouizdad	      1-0 JSM Béjaia

1/8 final
[Mar 1]
MC Oran		      2-0 ASO Chlef
MC Alger              3-0 USM Ain Beida
WA Tlemcen            1-1 AS Ain Mlila		[1-1 aet; 3-2 pen]
[Mar 2]
JSM Cheraga  	      0-3 ES Sétif
NA Hussein Dey        1-1 MO Béjaia		[2-1 aet]
CS Constantine        3-1 USM Blida
[Mar 5]
CRB Ain Fakroun       0-1 CR Belouizdad
USM Alger   	      1-0 USM El Harrach

1/4 final
[Mar 28]
USM Alger	      2-1 NA Hussein Dey
[Mar 29]
MC Alger	      3-0 CS Constantine
[Mar 30]
ES Sétif	      2-1 CR Belouizdad
[Mar 31]
MC Oran		      3-1 WA Tlemcen

Semifinals
[Apr 12]
MC Alger	      3-2 ES Sétif
[Apr 13]
MC Oran	              0-1 USM Alger

Final [May 1, Stade du 5 juillet, Alger]
MC Alger	      0-1 USM Alger
  [Mokhtar Benmoussa 18]


Super Coupe Nationale

[Jan 11, 2014, Stade Mustapha Tchaker, Blida]
USM Alger	      2-0 ES Sétif
  [Ziaya 8, Andrea 40]

Referees:     Mohamed Bichari, Gourari and Bourouba
Yellow cards: Karaoui, 45 and Ferrahi, 75.
USM Alger:    Zemmamouche, Benmoussa, Meftah, Chafai, Khoualed, Bouchema, El Ourfi,
              Ferhat, Fahem Bouaza, Ziaya (Gacemi 69),Andrea (Baitech 84).
              Coach: Hubert Velud
ES Sétif:     Khedairia, Aroussi, Benchadi, Zerara, Benabderahmane, Belaamri (Djahnit 67), 
              Gourmi, Demmou, Karaoui, Bouasla, Ondou (Ferrahi 60). Coach: Rabah Saadane.



2ème Division

Final Table:

 1.CRB Ain Fekroun        30  17  6  7  43-25  57  Promoted
 2.RC Arbaa		  30  16  9  5  33-22  57  Promoted
 3.MO Béjaïa 		  30  17  5  8  41-20  56  Promoted
-------------------------------------------------
 4.ES Mostaganem 	  30  15  7  8  44-30  52
 5.USM Blida 		  30  13  9  8  44-27  48
 6.ASM Oran 		  30  13  5 12  32-28  44
 7.NA Hussein-Dey 	  30  11 10  9  38-21  43
 8.AS Khroub 		  30  11  7 12  38-32  40
 9.MC Saïda		  30   9 11 10  22-24  38
10.USM Annaba 		  30  10 10 10  23-22  37  [-3]
11.AB Mérouana		  30  11  4 15  24-34  37
12.Olympique Médéa	  30   9  9 12  22-26  36
13.MSP Batna 		  30   9  9 12  28-34  36
-------------------------------------------------
14.MO Constantine 	  30   8  9 13  28-40  33  Relegated
15.SA Mohammadia 	  30   7 11 12  27-43  32  Relegated
16.CR Témouchent 	  30   2  3 25  14-73   9  Relegated


2011/12.

2013/14.

list of champions.

list of cup finals.


About this document

Prepared and maintained by José Batalha for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: José Batalha
Last updated: 23 Jan 2014

(C) Copyright José Batalha and RSSSF 2012/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.