Algeria 1994/95


1ère Division
Coupe Nationale
Supercoupe
Championnat Nationale II

Championnat National de 1ère Division

Final Table:

 1.JS Kabylie          30  16  8  6  49-25  40  Champions
 2.MC Oran             30  13  9  8  42-26  35
 3.USM Blida           30  10 13  7  37-35  33
 4.WA Tlemcen          30  13  6 11  39-30  32
 5.US Chaouia          30  11  9 10  29-22  31
 6.MC Alger            30   8 15  7  31-32  31
 7.CR Belcourt         30  14  2 14  33-29  30
 8.CS Constantine      30  12  7 11  24-27  30  [-1]
 9.JS Bordj-Menaïel    30   9 11 10  25-26  29
10.AS Aïn-M'lila       30  11  7 12  28-29  29
11.CA Batna            30  11  7 12  22-29  29
12.USM El Harrach      30  10  9 11  23-32  29
13.WA Boufarik         30  10  8 12  31-34  28
----------------------------------------------
14.GC Mascara          30  11  5 14  33-46  27  Relegated
15.NA Hussein-Dey      30   8  9 13  32-48  25  Relegated 
16.ASO Chlef           30   6  9 15  31-39  21  Relegated

Promoted: ASM Oran, USM Alger and USM Aïn-Beida. 

Round 1 [Sep 12]
GC Mascara		2-1 AS Aïn M'lila
WA Boufarik		1-2 JS Kabylie
CS Constantine	    	1-0 CR Belcourt
ASO Chlef		1-2 WA Tlemcen
MC Alger		1-0 MC Oran
JS Bordj Menaïel	0-0 US Chaouia
NA Hussein-Dey		1-1 USM Blida
USM El Harrach		2-0 CA Batna

Round 2 [Sep 22]
JS Kabylie		4-0 GC Mascara
CR Belcourt		2-0 WA Boufarik
WA Tlemcen		0-0 CS Constantine
MC Oran	1		0-0 ASO Chlef
US Chaouia		0-0 MC Alger
USM Blida		1-1 JS Bordj Menaïel
CA Batna		0-0 NA Hussein-Dey
AS Aïn M'lila		2-1 USM El Harrach

Round 3 [Sep 26]
GC Mascara		1-0 CR Belcourt
WA Boufarik		1-0 WA Tlemcen
CS Constantine		0-0 MC Oran
ASO Chlef		1-0 US Chaouia
MC Alger		3-3 USM Blida
JS Bordj Menaïel	0-0 CA Batna
NA Hussein-Dey		1-1 USM El Harrach 
JS Kabylie		1-0 AS Aïn M'lila

Round 4 [Oct 17]
WA Tlemcen		3-0 GC Mascara
MC Oran			2-1 WA Boufarik
US Chaouia		1-0 CS Constantine
USM Blida		2-2 ASO Chlef
CA Batna		4-1 MC Alger
USM El Harrach		1-1 JS Bordj Menaïel
AS Aïn M'lila 		2-2 NA Hussein-Dey
CR Belcourt		2-0 JS Kabylie

Round 5 [Oct 20]
GC Mascara		0-0 MC Oran
WA Boufarik		1-0 US Chaouia
CS Constantine		2-1 USM Blida
ASO Chlef		1-0 CA Batna
MC Alger		1-1 USM El Harrach
JS Bordj Menaïel	1-2 NA Hussein-Dey
JS Kabylie		4-0 WA Tlemcen
CR Belcourt		2-0 AS Aïn M'lila

Round 6 [Oct 27]
US Chaouia		2-0 GC Mascara
USM Blida		1-1 WA Boufarik
CA Batna		1-0 CS Constantine
USM El Harrach		1-0 ASO Chlef
NA Hussein-Dey		1-1 MC Alger
AS Aïn M'lila		1-0 JS Bordj Menaïel
MC Oran			2-0 JS Kabylie
WA Tlemcen		3-1 CR Belcourt

Round 7 [Oct 31]
GC Mascara		0-2 USM Blida
WA Boufarik		0-0 CA Batna
CS Constantine		2-0 USM El Harrach
ASO Chlef		1-1 NA Hussein-Dey
MC Alger		3-1 JS Bordj Menaïel
JS Kabylie		1-0 US Chaouia
CR Belcourt		1-0 MC Oran
WA Tlemcen		2-1 AS Aïn M'lila

Round 8 [Nov 3]
CA Batna		2-0 GC Mascara
USM El Harrach		1-1 WA Boufarik
NA Hussein-Dey		awd CS Constantine  [awarded 3-0 because of ineligible player CSC, 
JS Bordj Menaïel	2-0 ASO Chlef        originally 0-1; CSC 1 point deducted]
AS Aïn M'lila		2-0 MC Alger
USM Blida		0-0 JS Kabylie
US Chaouia		2-0 CR Belcourt
MC Oran			2-0 WA Tlemcen

Round 9 [Nov 17]
GC Mascara		2-0 USM E Harrach
WA Boufarik		2-2 NA Hussein-Dey
CS Constantine		2-1 JS Bordj Menaïel
ASO Chlef		1-1 MC Alger
JS Kabylie		2-0 CA Batna
CR Belcourt		0-1 USM Blida
WA Tlemcen		0-1 US Chaouia
MC Oran			3-0 AS Aïn M'lila

Round 10 [Nov 21]
NA Hussein-Dey		0-0 GC Mascara
JS Bordj Menaïel	0-1 WA Boufarik
MC Alger		1-1 CS Constantine
AS Aïn M'lila		0-0 ASO Chlef
USM El Harrach		1-1 JS Kabylie
CA Batna		1-0 CR Belcourt
USM Blida		1-1 WA Tlemcen
US Chaouia		0-0 MC Oran

Round 11 [Nov 3]
GC Mascara		0-0 JS Bordj Menaïel
WA Boufarik		0-1 MC Alger
ASO Chlef		0-0 CS Constantine
JS Kabylie		4-1 NA Hussein-Dey
CR Belcourt		0-0 USM El Harrach
WA Tlemcen		4-1 CA Batna
MC Oran			2-2 USM Blida
AS Aïn M'lila		2-1 US Chaouia

Round 12 [Dec 1]
MC Alger		3-1 GC Mascara
ASO Chlef		2-2 WA Boufarik
CS Constantine		1-0 AS Aïn M'lila
JS Bordj Menaïel	1-0 JS Kabylie
NA Hussein-Dey		1-2 CR Belcourt
USM El Harrach		1-1 WA Tlemcen
CA Batna		0-3 MC Oran
USM Blida		1-1 US Chaouia

Round 13 [Dec 8]
GC Mascara		1-5 ASO Chlef
WA Boufarik		1-0 CS Constantine
JS Kabylie		1-1 MC Alger
CR Belcourt		0-0 JS Bordj Menaïel
WA Tlemcen		3-2 NA Hussein-Dey
MC Oran			0-1 USMH
US Chaouia		0-0 CA Batna
AS Aïn M'lila 		1-0 USM Blida
 
Round 14 [Dec 22]
CS Constantine		3-1 GC Mascara
WA Boufarik		1-2 AS Aïn M'lila
ASO Chlef		2-2 JS Kabylie
MC Alger		2-1 CR Belcourt
JS Bordj Menaïel	1-0 WA Tlemcen
NA Hussein-Dey		3-2 MC Oran
USM El Harrach		1-0 US Chaouia
CA Batna		1-0 USM Blida

Round 15 [Dec 29]
GC Mascara		1-0 WA Boufarik
JS Kabylie		1-0 CS Constantine
CR Belcourt		2-1 ASO Chlef
WA Tlemcen		2-0 MC Alger
MC Oran			0-0 JS Bordj Menaïel
US Chaouia		5-0 NA Hussein-Dey
USM Blida		1-0 USM El Harrach
AS Aïn M'lila		2-0 CA Batna

Round 16 [Jan 12]
AS Aïn M'lila		1-0 GC Mascra
JS Kabylie		2-0 WA Boufarik
CR Belcourt		3-1 CS Constantine
WA Tlemcen		1-0 ASO Chlef
MC Oran			1-0 MC Alger
US Chaouia		1-1 JS Bordj Menaïel
USM Blida		4-1 NA Hussein-Dey
CA Batna		1-0 USM El Harrach

Round 17 [Jan 26]
GC Mascara		0-0 JS Kabylie
WA Boufarik		1-0 CR Belcourt 
CS Constantine		1-0 WA Tlemcen
ASO Chlef		2-2 MC Oran
MC Alager		0-0 US Chaouia
JS Bordj Menaïel	3-1 USM Blida
NA Hussein-Dey		2-1 CA Batna
USM El Harrach		2-1 AS Aïn M'lila

Round 18 [Jan 30]
CR Belcourt		6-1 GC Mascara
WA Tlemcen		3-1 WA Boufarik
MC Oran			1-1 CS Constantine
US Chaouia		1-0 ASO Chlef
USM Blida		0-0 MC Alger
CA Batna		1-0 JS Bordj Menaïel
USM El Harrach		2-1 NA Hussein-Dey
AS Aïn M'lila		1-1 JS Kabylie

Round 19 [Mar 9]
GC Mascara		1-0 WA Tlemcen
WA Boufarik		2-2 MC Oran
CS Constantine		0-3 US Chaouia	
ASO Chlef		2-3 USM Blida
MC Alger		0-0 CA Batna
JS Bordj Menaïel	0-0 USM El Harrach
NA Hussein-Dey		0-1 AS Aïn M'lila
JS Kabylie		2-0 CR Belcourt

Round 20 [Mar 16]
MC Oran			1-0 GC Mascara	
US Chaouia		2-0 WA Boufarik	
USM Blida		0-0 CS Constantine
CA Batna		2-0 ASO Chlef	
USM El Harrach		0-0 MC Alger	
NA Hussein-Dey		2-1 JS Bordj Menaïel
WA Tlemcen		3-0 JS Kabylie		
AS Aïn M'lila		2-0 CR Belcourt		

Round 21 [Mar 20]
GC Mascara		1-0 US Chaouia
WA Boufarik		3-0 USM Blida
CS Constantine		1-0 CA Batna
ASO Chlef		2-0 USM El Harrach
MC Alger		0-1 NA Hussein-Dey
JS Bordj Menaïel	3-0 AS Aïn M'lila
JS Kabylie		4-0 MC Oran
CR Belcourt		1-0 WA Tlemcen

Round 22 [Mar 30]
USM Blida		2-1 GC Mascara
CA Batna		2-0 WA Boufarik
USM El Harrach		1-0 CS Constantine
NA Hussein-Dey		0-1 ASO Chlef	
JS Bordj Menaïel	0-0 MC Alger
US Chaouia		awd JS Kabylie	   [awarded 3-0 US Chaouia; JSK refused played match for insecurity in the stadium]
MC Oran			3-0 CR Belcourt	            	
AS Aïn M'lila		0-0 WA Tlemcen	

Round 23 [Apr 13]
GC Mascara		4-1 CA Batna
WA Boufarik		3-0 USM El Harrach
CS Constantine		1-1 NA Hussein-Dey
ASO Chlef		0-1 JS Bordj Menaïel
MC Alger		3-1 AS Aïn M'lila
JS Kabylie		4-1 USM Blida
CR Belcourt		3-0 US Chaouia	
WA Tlemcen		1-2 MC Oran	

Round 24 [May 1]
USM El Harrach		2-1 GC Mascara
NA Hussein-Dey		1-0 WA Boufarik
JS Bordj Menaeil	1-0 CS Constantine
MC Alger		1-1 ASO Chlef	
CA Batna		1-1 JS Kabylie	
USM Blida		1-0 CR Belcourt	
US Chaouia		1-1 WA Tlemcen	
AS Aïn M'lila		0-1 MC Oran	

Round 25 [May 15]
GC Mascara		6-0 NA Hussein-Dey
WA Boufarik		4-2 JS Bordj Menaïel
CS Constantine 		2-1 MC Alger	
ASO Chlef		2-0 AS Aïn M'lila
JS Kabylie		3-0 USM El Harrach
CR Belcourt		2-1 CA Batna	
WA Tlemcen		3-2 USM Blida
MC Oran			3-0 US Chouia	

Round 26 [May 25]
JS Bordj Menaeil	0-0 GC Mascara
MC Alger		1-1 WA Boufarik
CS Constantine		1-0 ASO Chlef
NA Hussein-Dey		0-1 JS Kabylie	
USM El Harrach		1-0 CR Belcourt	
CA Batna		0-0 WA Tlemcen	
USM Blida		3-1 MC Oran	
US Chaouia 		1-0 AS Aïn M'lila	

Round 27 [Jun 8]
GC Mascara		2-1 MC Alger
WA Boufarik		1-0 ASO Chouia 
AS Aïn M'lila		2-0 CS Constantine	
JS Kabylie		1-0 JS Bordj Menaïel	
CR Belcourt		1-0 NA Hussein-Dey	
WA Tlemcen		2-0 USM El Harrach	
MC Oran			1-0 CA Batna		
US Chaouia		1-1 USM Blida	

Round 28 [Jun 13]
ASO Chlef		1-3 GC Mascara
CS Constantine		2-0 WA Boufarik		
MC Alger		4-4 JS Kabylie		
JS Bordj Menaïel	1-0 CR Belcourt		
NA Hussein-Dey		2-0 WA Tlemcen		
USM El Harrach		2-0 MC Oran		
CA Batna		1-0 US Chaouia		
USM Blida		1-1 AS Aïn M'lila		

Round 29 [Jun 15]
GC Mascara		3-1 CS Constantine
AS Aïn M'lila		0-0 WA Boufarik	
JS Kabylie		3-0 ASO Chlef	
CR Belcourt		1-0 MC Alger	
WA Tlemcen		4-1 JS Bordj Menaeil
MC Oran			4-1 NA Hussein-Dey
US Chaouia		3-0 USM El Harrach
USM Blida		2-0 CA Batna	

Round 30 [Jun 22]
WA Boufarik		2-1 GC Mascara	
CS Constantine		1-0 JS Kabylie	
ASO Chlef		2-3 CR Belcourt	
MC Alger		1-0 WA Tlemcen	
JS Bordj Menaïel	1-1 MC Oran	
NA Hussein-Dey		0-1 US Chaouia	
USM El Harrach		1-2 USM Blida	
CA Batna		1-0 AS Aïn M'lila

Final Table:

 1.JS Kabylie          30  16  8  6  49-25  40  Champions
 2.MC Oran             30  13  9  8  42-26  35
 3.USM Blida           30  10 13  7  37-35  33
 4.WA Tlemcen          30  13  6 11  39-30  32
 5.US Chaouia          30  11  9 10  29-22  31
 6.MC Alger            30   8 15  7  31-32  31
 7.CR Belcourt         30  14  2 14  33-29  30
 8.CS Constantine      30  12  7 11  24-27  30  [-1]
 9.JS Bordj-Menaïel    30   9 11 10  25-26  29
10.AS Aïn-M'lila       30  11  7 12  28-29  29
11.CA Batna            30  11  7 12  22-29  29
12.USM El Harrach      30  10  9 11  23-32  29
13.WA Boufarik         30  10  8 12  31-34  28
----------------------------------------------
14.GC Mascara          30  11  5 14  33-46  27  Relegated
15.NA Hussein-Dey      30   8  9 13  32-48  25  Relegated 
16.ASO Chlef           30   6  9 15  31-39  21  Relegated

Promoted: ASM Oran, USM Alger and USM Aïn-Beida. 

Coupe Nationale

1/32 Finals [Feb 23]
MC Alger 		4-1 MC Bel-Abbès
CR Belouizdad 		3-0 MB Azzaba		
ASO Chlef 		4-1 USM Aïn Beïda
CA Batna 		4-1 CRB El Harrouch 		
USM Blida 		1-0 MO Constantine		[aet]
US Chaouia 		awd CRB Bougtob			[awarded 3-0; CRBB Forfait]
GC Mascara 		4-1 IRM Béchar		
CC Sig 			3-3 WAB Tissemsilt		[aet; CCS on pen]	
JS Bordj Menaïel 	1-0 IRB Sétif		
JJ Azzaba 		3-1 IRB Madania		
CRB Mazouna 		1-0 WB Skikda		
IRB Khenchela 		3-0 MC Oran
NRB Gouray 		1-0 CR Temouchent		
RC Kouba 		3-0 JSB Sigous		
O Médéa 		1-0 Nadi Bousmail		
IS Tighennif 		5-1 NRB Abadla (Béchar)		
WA Tlemcen 		2-1 JS Kabylie 			[aet]
USM El Harrach 		1-0 CRB Mecheria		
USM Annaba 		1-0 AS Aïn M'lila		
Nadi CNAS Oran		2-1 IRB Hadjout		
NA Hussein Dey 		1-0 CS Constantine		
IRB Ouled Naïl 		2-2 IB Khemis El Khechna 	[aet; IRBO on pen]
CRB Aïn Oussara 	3-1 IR Hussein Dey 		[aet]		
ASUC Batna		1-0 MC El Eulma		
E Sour El Ghozlane	1-0 IRB Ouargla		
CRM Bouguirat		0-1 NRB Oued El-Ma		
WB Collo		1-1 CR Sidi Naïl		[aet; WBC on pen]
Hydra AC 		2-1 IRB Sougueur 		
WA Constantine 		1-0 WA Boufarik		
MB Tlidjen (DH)		awd MC Ouargla			[awarded 3-0; MCO forfait]	
CRB Naama		0-2 AS Tizi Ouzou
USM Bel-Abbès 		1-0 IRB Laghouat 

1/16 Finals 
[Mar 5]
JS Bordj Menaïel 	2-1 ASUC Batna  		[aet; stade 8 mai 1945, Sétif]
[Mar 6]
MC Alger 		2-1 WA Tlemcen 			[stade Initissar, Relizane]
CR Belouizdad 		2-1 USM El Harrach 		[stade 5 juillet 1962 Alger]
US Chaouia 		1-0 NA Hussein Dey 		[stade Unité maghrébine, Bejaia]
GC Mascara 		3-1 IRB Ouled Naïl 		[stade 20 août 1955, Alger]
CA Batna 		1-0 USM Bel-Abbès 		[stade 20 août 1955, Alger]
ASO Chlef 		1-0 USM Annaba 			[stade 1er novembre 1954, Tizi-Ouzou]
USM Blida 		4-0 Nadi CNAS d'Oran		[stade Cdt Ferradji, Mostaganem]
CC Sig 			2-0 CRB Aïn Oussara 		[stade Ahmed Kaid, Tiaret]
JJ Azzaba 		1-0 W Sour El Ghozlan 		[stade 8 mai 1945, Sétif]
O Médéa 		1-0 MB Tlidjen (DH)		[stade Hamlaoui, Constantine]
CRB Mazouna 		1-0 NRB Oued El-Ma		[stade 1 novembre 1954, Tizi-Ouzou]
NRB Gouray 		1-5 Hydra AC (DH)		[stade Habib Bouakeul, Oran]
IRB Khenchela 		2-0 WB Collo (d5)		[stade Souidani Boudjemaa, Guelma]
RC Kouba 		1-2 WAC (Hai Abbes) 		[stade du 8 mai 1945, Sétif]
IS Tighennif 		1-0 AS Tizi Ouzou 		[aet; stade de Khemis Meliana

1/8 Finals [Mar 24]
MC Alger 		2-1 WA Constantine 		[stade Unité maghrébine, Bejaia]
CRB Mazouna 		0-1 IRB Khenchela		
Hydra AC 		1-0 CA Batna			[stade Bologhine, Alger]
O Médéa 		3-0 IS Tighennif		[stade Cdt Ferradji, Mostaganem]
USM Blida 		1-2 US Chaouia			[stade Habib Bouakeul, Oran]
GC Mascara 		1-1 CR Belouizdad 		[aet; pen 3-5; stade Boumezrag, Chlef]
JJ Azzaba 		0-0 CC Sig			[aet; pen 4-3]
[Apr 20]
ASO Chlef 		2-2 JS Bordj Menaïel		[aet; pen 5-4; stade du 5 Juillet 1962, Alger]

Quarterfinals [Apr 28]
Hydra AC 		0-0 MC Alger 			[aet; pen 4-5; stade 20 août 1955, Alger]
CR Belouizdad 		2-1 US Chaouia			[stade 8 Mai 1945, Sétif]
O Médéa 		2-1 IRB Khenchela		[stade Unité maghrébine, Bejaïa]
JJ Azzaba 		1-1 ASO Chlef 			[aet; pen 2-3; stade 5 juillet 1962, Alger]

Semifinales [May 12]
CR Belouizdad 		2-0 Hydra AC			[stade 5 juillet 1962, Alger]
      [Bakhti 19, Ali Moussa 29]
O Médéa 		2-1 ASO Chlef 			[aet; stade 5 juillet 1962, Alger]
      [Kabrane 52, 118; Aït Mouloud 41] 

Final [Jul 5, Stade Olympique du 5 juillet, Alger; att: 76.000; Ref: Nems, Djezzar, Belbetka]
CR Belouizdad		2-1 OM Médéa (level 2)
   [Moussa 55, Dob 79; Djahmoune 45]

CR Belouizdad : Mabrouk (Gk), Dahmani, Khodja, Saâd, Harb, Rahmani, Dob (Hechaichi 76), 
		Chedeba (Meliani 88), Bakhti, Ali Moussa, Neggazi.
		Coach :Chérif Adjaout

O Médéa : Bendria (Gk), Kerrache, Irki (Raghdi 44), Harrou, Boukhatem, Aïssi, Kabrane, 
	  Bakir, Djahmoun, Zaïbeck (Slimani 85), Mekhtiche.
	  Coach : Khaled Haffaf


Supercoupe

Supercup [Aug 31; stade 5 juillet 1962, Alger]
CR Belouizdad   1-0 JS Kabylie
    [Dob Mounir 18]



Championnat Division II

Groupe Centre

 1.USM Alger		32  20 10  2  54-14  50  Promoted
 ----------------------------------------------
 2.RC Kouba		32  18 18 10  44-12  46
 3.OM Medea		32  17 	8  7  40-21  43
 4.OM Ruisseau		32  12 14  6  31-21  38
 5.IRB Hadjout		32  14	8 10  37-24  36
 6.RC Arbaa		32  15	6 11  33-26  36
 7.E Sour El Ghozlane	32  10 15  7  25-23  35
 8.IR Ouled Nail	32  13	8 11  47-32  33  [-1]
 9.NCB El Affroun	32  11	8 13  36-39  30
10.SKAF El Khemis	32   9 11 12  30-37  29
11.IB Khemis El Khechna	32  10	9 13  37-48  29
12.CR Sidi Nail		32  12	4 16  34-41  28
13.IRB Ouargla		32   9	9 14  20-33  27
------------------------------------------------
14.CR Aïn Oussara	32   8 10 14  25-39  26  Relegated
15.IR Hussein Dey	32   9	8 15  21-35  24  Relegated
16.MC Ouargla		32   8	6 18  23-66  22  Relegated
17.IRB Laghouat		32   4	7 21  12-61  15  Relegated

Known resultas

Round 1 [Sep 8]
IR Hussein-dey		2-1 IB Khemis El-Khechna
IRB Ouargla		0-3 IRB Hadjout
SKAF El-Khemis		0-0 OM Ruisseau
IRB Ouled-Nail		1-0 RC Arbaa
ES Sour El-Ghozlane	1-0 MC Ouargla
CRB Aïn-Ouassera	1-0 CR Sidi-Nail
RC Kouba		1-1 USM Alger
IRB Laghouat		1-3 NCB El-Affroun
OM Medea		Bye

Round 2 [Sep 16]
IB Khemis El-Khechna	1-0 ES Sour El-Ghozlane
IRB Hadjout		2-1 IR Hussein-dey
OM Ruisseau		1-0 IRB Ouargla
ARB Arbaa		1-0 SKAF El-Khemis
MC Ouargla		1-0 CRB Aïn-Ouassera
CR Sidi-Nail		1-2 IRB Ouled-Nail
NCB El-Affroun		1-1 OM Medea
USM Alger		3-1 IRB Laghouat
RC Kouba		Bye

Round 3 [Sep 23]
IR Hussein-Dey		0-0 OMR El-Annassers
E Sour El-Ghozlane	1-0 Arb Arbaa
IRB Ouargla		0-1 NCB El-Affroun
SKAF Khemis Miliana	1-1 IBE Khemis El-Khechna
CRB Aïn Ouassera	1-1 USM Alger
IRB Hadjout		1-0 CR Sidi Nail
IRB Laghouat		0-1 OM Medea
RC Kouba		/-/ MC Ouargla		[Later]
IR Ouled Nail		Bye

Round 4 [Sep 30]
USM Alger		3-1 E Sour El-Ghozlane
OM Ruisseau		/-/ IRB Hadjout
RC Arbaa		/-/ IR Hussein Dey
NCB El-Affroun		/-/ IR Ouled Nail
CR Sidi Nail		/-/ SKAF Khemis Miliana
MC Ouargla		/-/ IRB Laghouat	
OM Medea		/-/ RC Kouba
IB Khemis El-Khechna	/-/ IRB Ouargla
CRB Aïn Ouassara	Bye

Round 5 [Oct 13]
IR Ouled Naill		0-1 USM Alger

Round 6 [Oct 13]
USM Alger 		2-0 IRB Ouargla

Round 7 [Oct 13]
SKAF El Khemis 		0-0 USM Alger

Round 8 [Oct 13]
USM Alger 		1-0 IR Hussein Dey

Round 9 [Oct 13]
IRB Hadjout 		1-1 USM Alger

Round 10 [Nov 18]
USM Alger 		3-0 OM Ruisseau	
IRB Laghouat		/-/ IRB Hadjout	
CR Sidi Nail		/-/ IRB Khemis El Khechna	
NCB El-Affroun		/-/ IRB Hadjout	
OM Médéa		/-/ IR Ouled Nail	
CRB Ain Ouassara	/-/ E Sour El Ghozlane	
RC Kouba		/-/ IRB Ourgla	
MC Ourgla		/-/ RC Arbaa	
SKAF El Khemis		    by

Round 11 [Nov 25]
RC Arbaa		0-0 USM Alger	
IRB Hadjout		/-/ RC Kouba	
CR Sidi Nail		/-/ IRB Khemis El Khechna	
E Sour El Ghozlane	/-/ IR Ouled Nail	
IRB Ourgla		/-/ IRB Laghouat	
CRB Ain Ouassara	/-/ NCB El-Affroun	
OM Ruisseau		/-/ OM Médéa	
SKAF El Khemis		/-/ MC Ouargla	
IRBH

Round 12 [Dec 2]
USM Alger 		2-0 IRB Khemis El Khechna

Round 13 [Dec 9]
CR Sidi Nail 		1-0 USM Alger

Round 14 [Dec 16]
USM Alger		2-0 NCB El-Affroun
MC Ouargla		/-/ IR Hussein Dey	
CRB Ain Ouassara	/-/ IRB Hadjout	
OM Médéa		/-/ IRB Khemis El Khechna	
RC Kouba		/-/ RC Arbaa	
E Sour El Ghozlane	/-/ IRB Ourgla	
IR Ouled Nail		/-/ SKAF El Khemis	
IRB Laghouat		/-/ OM Ruisseau	
CR Sidi Nail		    by

Round 15 [Dec 23]
USM Alger 		7-0 MC Ouargla

Round 16 [Dec 30]
USM Alger 		by

Round 17 [Jan 5]
OM Médéa 		0-0 USM Alger



Groupe Est
 1.USM Aïn Beida	32  21	7  4  60-23  49  Promoted
 ----------------------------------------------
 2.ES Setif 		32  20	8  4  53-25  48
 3.MSP Batna		32  14 12  6  25-11  40
 4.US Biskra		32  16	7  9  50-29  39
 5.JSM Tebessa		32  17	4 11  37-25  38
 6.MO Constantine	32  13 12  7  33-17  38
 7.USM Annaba		32  12	8 12  33-25  32
 8.USM Khenchela	32  11	9 12  29-26  31
 9.E Collo		32   9 12 11  22-35  30
10.ES Guelma		32  12	6 14  28-30  30
11.HB Chelghoum Laid 	32  10	7 15  22-38  29
12.MC El Eulma		32   7 15 10  23-33  29
13.JJ Azzaba		32  11	6 16  25-32  28
14.JSM Skikda		32  10	7 15  24-35  27
15.CRE Constantine	32   9	7 16  22-42  25
-----------------------------------------------
16.WB Skikda		32   8	9 15  20-37  24  Relegated
17.CRB El Harrouch 	32   3	6 23  13-65  11  [-1] Relegated

Known resulats

Round 1 [Sep 8]
JSM Tébassa		2-0 CRB El-Harrouch
MO Constantine		4-1 HB Chelghoum-Laid
USM Khenchela		1-0 WB Skikda
ES Sétif		1-0 USM Annaba
MC El-Eulma		1-1 CRE Constantine
ES Guelma		0-0 E Collo
MSP Batna		2-0 JJ Azzaba
JSM Skikda		0-1 USM Aïn Beida
US Biskra		Bye

Round 2 [Sep 16]
CRB El Harrouch		1-0 MC El-Eulma
HB Chelghoum-Laid	2-2 JSM Tébessa
WB Skikda		2-1 MO Constantine
USM Annaba		1-0 USM Khenchela
CRE Constantine		1-0 ES Guelma
E Collo			0-0 ES Sétif
JJ Azzaba		1-0 US Biskra
USM Aïn-Beïda		1-0 MSP Batna
JSM Skikda		Bye

Round 3 [Sep 23]
JSM Tébassa		1-0 WB Skikda
MC El-Eulma		1-1 USM Annaba
MO Constantine		2-1 JJ Azzaba
USM Khenchela		3-0 CRB El-Harrouch
ES Guelma		1-0 USM Aïn Beida
HB Chelghoum Laid	0-0 E Collo
MSP Batna		2-0 US Biskra
JSM Skikda		1-1 CRE Constantine
ES Sétif		Bye

Round 4 [Sep 30]
USM Annaba		/-/ JSM Tébessa
WB Skikda		/-/ HB Chelghoum Laid
JJ Azzaba		/-/ ES Sétif
USM Aïn Beida		/-/ MC El-Eulma
E Collo			/-/ USM Khenchela
US Biskra		/-/ JSM Skikda
CRE Constantine		/-/ MSP Batna
CRB El-Harrouch		/-/ MO Constantine
ES Guelma		Bye


Groupe Ouest
 1.ASM Oran		32  17 10  5  48-17  44  Promoted
 ----------------------------------------------
 2.ES Mostaganem	32  16 12  4  60-14  44
 3.CC Sig		32  13 11  8  39-32  37
 4.USM Bel-Abbès	32  14	6 12  48-30  34
 5.WA Mostaganem	32  11 12  9  45-31  34
 6.MC Saida		32  10 13  9  35-28  33
 7.IRM Béchar		32  10 13  9  28-27  33
 8.IRB Sougueur		32  13	7 12  36-36  33
 9.CRB Bougtob		32   9 13 10  27-27  31
10.CRB Mazouna P	32  11 10 11  33-34  31
11.CR Témouchent	32  10 10 12  34-32  30
12.RC Relizane		32  10	9 13  32-36  30
13.OM Arzew		32  10 10 12  29-35  30
14.JSM Tiaret		32  11	6 14  21-38  30
-----------------------------------------------
15.RCG Oran		32   7 12 13  37-35  29  Relegated
16.CRB Mecheria		32  12	4 16  37-55  28  Relegated
17.NRB Gouray P		32   4	5 23  24-82  13  Relegated

Known resulats

Round 1 [Sep 8]
CC Sig			2-2 NARB Gourey
WA Mostaganem		4-1 JSM Tiaret
OMM Arzew		1-1 ASM Oran
CRB Mecheria		2-1 CRB Bougtob
USM Bel-Abbés		1-1 ES Mostaganem
CR Témouchent		3-1 CRB Mazouna
IRB Sougueur		2-1 IRM Béchar
RCG Oran		1-1 MS Saida
RC Relizane		Bye

Round 2 [Sep 16]
NRB Gourey		0-0 USM Bel-Abbés
JSM Tiaret		2-2 CC Sig
ASM Oran		1-1 WA Mostaganem
CRB Bougtob		0-0 OMM Arzew
ES Mostaganem		4-1 CR Témouchent
CRB Mazouna		4-0 CRB Mecheria
IRM Béchar		1-0 RC Relizane
MC Saida		0-0 IRB Sougueur
RCG Oran		Bye

Round 3 [Sep 23]
USM Bel-Abbés		2-1 CRB Bougtob
WA Mostaganem		3-0 IRM Béchar
OMM Arzew		2-0 NRB Gourey
CR Témouchent		0-1 MC Saida
IRB Sougueur		0-0 RC Relizane
RCG Oran		1-1 ES Mostaganem
CC Sig			1-0 ASM Oran
JSM Tiaret		1-0 CRB Mazouna
CRB Mécheria		Bye

Round 4 [Sep 29]
CRB Bougtob		0-0 CC Sig
ASM Oran		1-0 JSM Tiaret
IRM Béchar		 -  CRB Mécheria
NRB Gouray		1-1 WA Mostaganem
MC Saida		0-0 USM Bel Abbès
CRB Mazouna		2-0 OMM Arzew
RC Relizane		1-1 RCG Oran
ES Mostaganem		3-0 IRB Sougueur
CR Témouchent		Bye

Round 5 [Oct 13]
CC Sig			2-0 IRM Béchar
JSM Tiaret		1-0 CRB Bougtob
CRB Mécheria		2-1 MC Saida
WA Mostaganem		1-0 CRB Mazouna
CR Témouchent		0-0 RC Relizane
OMM Arzew		1-0 ES Mostaganem
IRB Sougueur		2-1 RCG Oran
ASM Oran		4-0 NRB Gouray
USM Bel Abbès		Bye

Round 6 [Oct 21]
RC Relizane		/-/ CC Sig			
IRM Béchar		/-/ OM Arzew			
MC Saïda		/-/ WA Mostaganem			
CRB Mazouna		/-/ USM Bel-Abbès			
RCG Oran		/-/ CR Témouchent			
ES Mostaganem		/-/ CRB Mecheria			
CRB Bougtob		/-/ ASM Oran			
NRB Gouray		/-/ JSM Tiaret			
IRB Sougeur		Bye			

Round 7 [Oct 28]
USM Bel-Abbès		/-/ IRM Béchar			
OM Arzew		/-/ MC Saïda			
WA Mostaganem		/-/ ES Mostaganem			
ASM Oran		/-/ CRB Mazouna			
JSM Tiaret		/-/ RC Relizane			
CRB Mecheria		/-/ RCG Oran			
CRB Bougtob		/-/ NRB Gouray			
CR Témouchent		/-/ IRB Sougeur			
CC Sig	Bye			

Round 8 [Nov 4]
MC Saïda		/-/ CC Sig			
IRM Béchar		/-/ ASM Oran			
ES Mostaganem		/-/ JSM Tiaret			
CRB Mazouna		/-/ CRB Bougtob			
RC Relizane		/-/ OM Arzew			
RCG Oran		/-/ USM Bel-Abbès			
NRB Gouray		/-/ CR Témouchent			
IRB Sougeur		/-/ CRB Mecheria			
WA Mostaganem		Bye			

Round 9 [Nov 11]
CC Sig	CRB Mazouna			
CRB Bougtob		/-/ IRM Béchar			
JSM Tiaret		/-/ MC Saïda			
CRB Mecheria		/-/ CR Témouchent			
WA Mostaganem		/-/ RC Relizane			
USM Bel-Abbès		/-/ IRB Sougeur			
NRB Gouray		/-/ ES Mostaganem			
OM Arzew		/-/ RCG Oran			
ASM Oran		Bye			

Round 10 [Nov 18]
IRB Sougeur		/-/ CC Sig			
CRB Mazouna		/-/ NRB Gouray			
IRM Béchar		/-/ JSM Tiaret			
MC Saïda		/-/ ASM Oran			
RC Relizane		/-/ CRB Mecheria			
CR Témouchent		/-/ USM Bel-Abbès			
ES Mostaganem		/-/ CRB Bougtob			
RCG Oran		/-/ WA Mostaganem			
OM Arzew		Bye			

Round 11 [Nov 25]
CC Sig			/-/ RCG Oran			
NRB Gouray		/-/ IRM Béchar			
CRB Mazouna		/-/ ES Mostaganem			
ASM Oran		/-/ RC Relizane			
USM Bel-Abbès		/-/ CRB Mecheria			
OM Arzew		/-/ CR Témouchent			
CRB Bougtob		/-/ MC Saïda			
WA Mostaganem		/-/ IRB Sougeur			
JSM Tiaret		Bye			

Round 12 [Dec 2]
CRB Mecheria		/-/ CC Sig			
IRM Béchar		/-/ CRB Mazouna			
ES Mostaganem		/-/ ASM Oran			
RC Relizane		/-/ USM Bel-Abbès			
RCG Oran		/-/ JSM Tiaret			
CR Témouchent		/-/ WA Mostaganem			
MC Saïda		/-/ NRB Gouray			
IRB Sougeur		/-/ OM Arzew			
CRB Bougtob		Bye			

Round 13 [Dec 9]
CC Sig			/-/ CR Témouchent			
CRB Mazouna		/-/ MC Saïda			
IRM Béchar		/-/ ES Mostaganem			
CRB Bougtob		/-/ RC Relizane			
ASM Oran		/-/ RCG Oran			
WA Mostaganem		/-/ CRB Mecheria			
OM Arzew		/-/ USM Bel-Abbès			
JSM Tiaret		/-/ IRB Sougeur			
NRB Gouray		Bye			

Round 14 [Dec 16]
ES Mostaganem		/-/ CC Sig			
MC Saïda		/-/ IRM Béchar			
CR Témouchent		/-/ JSM Tiaret			
RC Relizane		/-/ NRB Gouray			
RCG Oran		/-/ CRB Bougtob			
USM Bel-Abbès		/-/ WA Mostaganem			
CRB Mecheria		/-/ OM Arzew			
IRB Sougeur		/-/ ASM Oran			
CRB Mazouna		Bye			

Round 15 [Dec 23]
CC Sig			/-/ USM Bel-Abbès			
MC Saïda		/-/ ES Mostaganem			
CRB Mazouna		/-/ RC Relizane			
NRB Gouray		/-/ RCG Oran			
JSM Tiaret		/-/ CRB Mecheria			
ASM Oran		/-/ CR Témouchent			
WA Mostaganem		/-/ OM Arzew			
CRB Bougtob		/-/ IRB Sougeur			
IRM Béchar		Bye			

Round 16 [Dec 30]
OM Arzew		/-/ CC Sig			
CRB Mecheria		/-/ ASM Oran			
RC Relizane		/-/ ES Mostaganem			
RCG Oran		/-/ CRB Mazouna			
USM Bel-Abbès		/-/ JSM Tiaret			
CR Témouchent		/-/ IRM Béchar			
WA Mostaganem		/-/ CRB Bougtob			
IRB Sougeur		/-/ NRB Gouray			
MC Saïda		Bye			

Round 17 [Jan 5]
CC Sig			/-/ WA Mostaganem			
NRB Gouray		/-/ CRB Mecheria			
RC Relizane		/-/ MC Saïda			
IRM Béchar		/-/ RCG Oran			
JSM Tiaret		/-/ OM Arzew			
CRB Bougtob		/-/ CR Témouchent			
ASM Oran		/-/ USM Bel-Abbès			
CRB Mazouna		/-/ IRB Sougeur			
ES Mostaganem		Bye			

Round 18 [Jan 20]
MC Saïda		/-/ RCG Oran			
NRB Gouray		/-/ CC Sig			
ASM Oran		/-/ OM Arzew			
JSM Tiaret		/-/ WA Mostaganem			
CRB Mazouna		/-/ CR Témouchent			
ES Mostaganem		/-/ USM Bel-Abbès			
IRM Béchar		/-/ IRB Sougeur			
CRB Bougtob		/-/ CRB Mazouna			
RC Relizane		Bye			

Round 19 [Jan 27]
WA Mostaganem		1-0 ASM Oran
CR Témouchent		0-0 ES Mostaganem
IRB Sougeur		2-1 MC Saida
CC Sig			3-0 JSM Tiaret
CRB Mécheria		3-0 CRB Mazouna
OM Arzew		0-1 CRB Bougtob
RC Relizane		1-2 IRM Béchar
USM Bel-Abbès		/-/ NRB Gouray
RCG Oran		Bye	-		

Round 20 [Feb 3]
CRB Bougtob		/-/ USM Bel-Abbès			
IRM Béchar		/-/ WA Mostaganem			
NRB Gouray		/-/ OM Arzew			
MC Saïda		/-/ CR Témouchent			
CRB Mazouna		/-/ JSM Tiaret			
RC Relizane		/-/ IRB Sougeur			
ES Mostaganem		/-/ RCG Oran			
ASM Oran		/-/ CC Sig			
CRB Mécheria		Bye			

Round 21 [Feb 17]
WA Mostaganem		/-/ NRB Gouray			
CC Sig			/-/ CRB Bougtob			
JSM Tiaret		/-/ ASM Oran			
CRB Mécheria		/-/ IRM Béchar			
USM Bel-Abbès		/-/ MC Saïda			
OM Arzew		/-/ CRB Mazouna			
RCG Oran		/-/ RC Relizane			
IRB Sougeur		/-/ ES Mostaganem			
CR Témouchent		Bye			

Round 22 [Mar 10]
IRM Béchar		/-/ CC Sig			
CRB Bougtob		/-/ JSM Tiaret			
MC Saïda		/-/ CRB Mecheria			
CRB Mazouna		/-/ WA Mostaganem			
RC Relizane		/-/ CR Témouchent			
ES Mostaganem		/-/ OM Arzew			
RCG Oran		/-/ IRB Sougeur			
NRB Gouray		/-/ ASM Oran			
USM Bel-Abbès		Bye			

Round 23 [Mar 17]
CC Sig			/-/ RC Relizane			
OM Arzew		/-/ IRM Béchar			
WA Mostaganem		/-/ MC Saïda			
USM Bel-Abbès		/-/ CRB Mazouna			
CR Témouchent		/-/ RCG Oran			
CRB Mecheria		/-/ ES Mostaganem			
ASM Oran		/-/ CRB Bougtob			
JSM Tiaret		/-/ NRB Gouray			
IRB Sougeur		Bye			

Round 24 [Mar 24]
IRM Béchar		/-/ USM Bel-Abbès			
MC Saïda		/-/ OM Arzew			
ES Mostaganem		/-/ WA Mostaganem			
CRB Mazouna		/-/ ASM Oran			
RC Relizane		/-/ JSM Tiaret			
RCG Oran		/-/ CRB Mecheria			
NRB Gouray		/-/ CRB Bougtob			
IRB Sougeur		/-/ CR Témouchent			
CC Sig			Bye			

Round 25 [Mar 31]
CC Sig			/-/ MC Saïda			
ASM Oran		/-/ IRM Béchar			
JSM Tiaret		/-/ ES Mostaganem			
CRB Bougtob		/-/ CRB Mazouna			
OM Arzew		/-/ RC Relizane			
USM Bel-Abbès		/-/ RCG Oran			
CR Témouchent		/-/ NRB Gouray			
CRB Mecheria		/-/ IRB Sougeur			
WA Mostaganem		Bye			

Round 26 [Apr 6]
CRB Mazouna		/-/ CC Sig			
IRM Béchar		/-/ CRB Bougtob			
MC Saïda		/-/ JSM Tiaret			
CR Témouchent		/-/ CRB Mecheria			
RC Relizane		/-/ WA Mostaganem			
IRB Sougeur		/-/ USM Bel-Abbès			
ES Mostaganem		/-/ NRB Gouray			
RCG Oran		/-/ OM Arzew			
ASM Oran		Bye			

Round 27 [Apr 14]
CC Sig			/-/ IRB Sougeur			
NRB Gouray		/-/ CRB Mazouna			
JSM Tiaret		/-/ IRM Béchar			
ASM Oran		/-/ MC Saïda			
CRB Mecheria		/-/ RC Relizane			
USM Bel-Abbès		/-/ CR Témouchent			
CRB Bougtob		/-/ ES Mostaganem			
WA Mostaganem		/-/ RCG Oran			
OM Arzew		Bye			

Round 28 [May 5]
RCG Oran		/-/ CC Sig			
IRM Béchar		/-/ NRB Gouray			
ES Mostaganem		/-/ CRB Mazouna			
RC Relizane		/-/ ASM Oran			
CRB Mecheria		/-/ USM Bel-Abbès			
CR Témouchent		/-/ OM Arzew			
MC Saïda		/-/ CRB Bougtob			
IRB Sougeur		/-/ WA Mostaganem			
JSM Tiaret		Bye			

Round 29 [May 11]
CC Sig			/-/ CRB Mecheria			
CRB Mazouna		/-/ IRM Béchar			
ASM Oran		/-/ ES Mostaganem			
USM Bel-Abbès		/-/ RC Relizane			
JSM Tiaret		/-/ RCG Oran			
WA Mostaganem		/-/ CR Témouchent			
NRB Gouray		/-/ MC Saïda			
OM Arzew		/-/ IRB Sougeur			
CRB Bougtob		Bye			

Round 30 [May 15]
CR Témouchent		/-/ CC Sig			
MC Saïda		/-/ CRB Mazouna			
ES Mostaganem		/-/ IRM Béchar			
RC Relizane		/-/ CRB Bougtob			
RCG Oran		/-/ ASM Oran			
CRB Mecheria		/-/ WA Mostaganem			
USM Bel-Abbès		/-/ OM Arzew			
IRB Sougeur		/-/ JSM Tiaret			
NRB Gouray		Bye			

Round 31 [May 19]
CC Sig			0-0 ES Mostaganem
IRM Béchar		2-0 MC Saïda
JSM Tiaret		1-0 CR Témouchent
NRB Gouray		0-2 RC Relizane
CRB Bougtob		2-1 RCG Oran
WA Mostaganem		3-1 USM Bel-Abbès
OM Arzew		2-1 CRB Mécheria
ASM Oran		2-0 IRB Sougueur
CRB Mazouna		Bye			

Round 32 [May 25]
RCG Oran      	       12-0 NRB Gouray
USM Bel-Abbès		/-/ CC Sig			
ES Mostaganem		/-/ MC Saïda			
RC Relizane		/-/ CRB Mazouna			
CRB Mecheria		/-/ JSM Tiaret			
CR Témouchent		/-/ ASM Oran			
OM Arzew		/-/ WA Mostaganem			
IRB Sougeur		/-/ CRB Bougtob			
IRM Béchar		Bye			

Round 33 [Jun 1]
CC Sig			/-/ OM Arzew			
ASM Oran		/-/ CRB Mecheria			
ES Mostaganem		/-/ RC Relizane			
CRB Mazouna		/-/ RCG Oran			
JSM Tiaret		/-/ USM Bel-Abbès			
IRM Béchar		/-/ CR Témouchent			
NRB Gouray		/-/ IRB Sougeur			
CRB Bougtob		/-/ WA Mostaganem			
MC Saïda		Bye			

Round 34 [Jun 9]
WA Mostaganem		/-/ CC Sig			
CRB Mecheria		/-/ NRB Gouray			
MC Saïda		/-/ RC Relizane			
RCG Oran		/-/ IRM Béchar			
OM Arzew		/-/ JSM Tiaret			
CR Témouchent		/-/ CRB Bougtob			
USM Bel-Abbès		/-/ ASM Oran			
IRB Sougeur		/-/ CRB Mazouna			
ES Mostaganem		Bye	


1993/94.

1995/96.

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Thanks to Djamil Merad, José Batalha, Kent Hedlundh and Ian King for earlier version of this file

Prepared and maintained by Michel Menard for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Michel Menard
Last updated: 23 Sep 2021

(C) Copyright Michel Menard and RSSSF 1999/2021
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.