Algeria 1998/99

Tables:

Group A (Centre-Est):

 1.JS Kabylie             26 16  4  6 49-17 52  Championship Playoff
 2.USM Annaba             26 13  8  5 36-25 47  Arab Cup Playoff
 3.MO Constantine         26 13  6  7 21-16 45
 4.CA Batna               26 12  6  8 28-18 42
 5.ES Sétif               26 12  6  8 32-26 42
 6.JSM Béjaïa             26 11  8  7 35-27 41
----------------------------------------------
 7.CS Constantine         26 11  7  8 26-21 40
 8.AS Ain M'Lila          26 11  4 11 20-30 37
 9.USM El Harrach         26  9  6 11 22-25 33
10.NA Hussein Dey         26  9  6 11 19-23 33
11.JSM Tébessa            26  8  9  9 25-35 33
----------------------------------------------
12.US Chaouia             26  8  7 11 20-22 31  Relegated  [Oum El-Bouaghi]
13.CA Bordj Bou Arréridj  26  3  6 17 16-33 15  Relegated
14.ES Sour El Ghozlane    26  3  3 20 13-45 12  Relegated

Group B (Centre-Ouest):

 1.MC Alger               26 16  8  2 44-16 56  Championship Playoff
 2.CR Belouizdad          26 16  5  5 44-22 53  Arab Cup Playoff
 3.WA Tlemcen             25 14  5  6 37-17 47
 4.USM Alger              26 12  8  6 32-17 44
 5.MC Oran                26 12  7  7 44-25 43
 6.USM Blida              26 12  6  8 27-27 42
----------------------------------------------
 7.ES Mostaganem          26  9  9  8 31-31 36
 8.JSM Tiaret             26  6 11  9 22-18 29
 9.GC Mascara             26  7  7 12 23-26 28
10.RC Kouba               26  7  7 12 16-25 28
11.ASM Oran               26  6 10 10 20-36 28
----------------------------------------------
12.SA Mohammedia          26  6  9 11 22-33 27  Relegated
13.WA Boufarik            25  3  7 15 16-46 16  Relegated
14.IRB Hadjout            26  1  9 16 14-44 12  Relegated

NB: the top-6 of each group are qualified for the new professional division
    to be formed for the 1999/2000 season.  Teams 7-11 will play in division
    one, teams 12-14 in division two.

There are rumours that the top-8 of each group will be admitted to the
professional division.

Round 1 [Sep 10]
Group A
ASAM  0-2 MOC
CABBA 2-1 NAHD
CSC   1-0 ESSG    [corrected from 2-0]
JSMB  2-2 USMAn
JSMTe 1-1 JSK
USC   3-1 ESS
USMH  0-0 CAB
Group B
CRB   1-1 USMB    [corrected from 0-0]
GCM   1-1 SAM
JSMTi 2-1 RCK
MCA   3-1 IRBH
MCO   1-1 ASMO
WAB   0-1 USMAl
WAT   1-1 ESM

Round 2 [Sep 17]
Group A
CABBA 0-2 JSMB 
ESS   2-1 CSC
ESSG  2-3 USMH
JSK   3-0 CAB
MOC   2-0 USC
NAHD  0-0 JSMTe
USMAn 2-1 ASAM
Group B
ESM   2-0 JSMTi
IRBH  2-2 MCO
MCA   2-0 WAT
RCK   1-0 GCM
SAM   0-1 CRB
USMB  3-1 WAB
ASMO  1-0 USMAl   [played later]

Round 3 [Sep 24]
Group A
JSMB  1-0 NAHD
ASAM  1-0 CABBA
USC   1-1 USMAn
CSC   0-0 MOC
JSMTe 1-1 ESS
USMH  0-1 JSK
CAB   1-0 ESSG
Group B
WAT   2-0 IRBH
JSMTi 0-0 MCA     [corrected from 1-1]
GCM   1-1 ESM     [corrected from 1-0]
CRB   1-0 RCK
MCO   4-0 SAM
WAB   1-1 ASMO    [corrected from 1-0]
USMAl 0-0 USMB

Round 4 [Oct 8]
Group A
CABBA 0-1 USMH
ESS   1-0 CAB
ESSG  0-4 JSK
JSMB  2-1 ASAM
MOC   1-1 JSMTe
NAHD  1-0 USC
USMAn 1-0 CSC
Group B
ESM   2-1 CRB
IRBH  0-0 GCM
MCA   3-0 WAB
RCK   1-1 MCO
SAM   0-0 USMAl   
USMB  1-1 ASMO
WAT   1-0 JSMTi

Round 5 [Oct 15]
Group A
ASAM  0-1 NAHD
CAB   0-1 MOC
CSC   0-0 JSMB
JSK   2-2 ESS
JSMTe 1-0 ESSG
USC   1-0 CABBA
USMH  1-0 USMAn
Group B
ASMO  1-1 SAM     [corrected from 1-0] 
CRB   1-1 WAT
GCM   1-2 MCA
JSMTi 2-0 IRBH
MCO   1-0 USMB
USMAl 1-0 RCK
WAB   1-2 ESM

Round 6 [Oct 22]
Group A
ASAM  1-0 JSMTe
CABBA 1-2 CSC
ESS   2-0 ESSG
JSMB  1-0 USC
MOC   0-2 JSK
NAHD  1-2 USMH
USMAn 0-0 CAB
Group B
ESM   1-0 USMAl   
IRBH  1-1 WAB
JSMTi 1-1 MCO
MCA   2-2 CRB
RCK   1-0 ASMO
SAM   0-1 USMB
WAT   1-0 GCM

Round 7 [Nov 9]
Group A
JSK   3-2 JSMB
USMH  1-0 ESS
ESSG  1-0 MOC
JSMTe 0-2 USMAn
CAB   1-1 CABBA
USC   3-2 ASAM
CSC   0-0 NAHD
Group B
USMAl 2-2 MCA
ASMO  0-5 WAT
CRB   1-0 IRBH    [corrected from 1-1]
USMB  0-0 RCK
GCM   1-1 JSMTi 
WAB   1-1 SAM
MCO   3-2 ESM     [Nov 8]

Round 8 [Nov 12]
Group A
MOC   2-0 ESS
CABBA 0-1 JSMTe
NAHD  1-0 JSK
JSMB  3-0 CAB
USC   1-0 USMH
USMAn 3-2 ESSG
ASAM  1-0 CSC
Group B
MCA   1-1 MCO
IRBH  0-0 ASMO
WAT   2-1 USMAl
RCK   0-0 SAM
GCM   0-0 WAB
JSMTi 0-2 CRB
ESM   0-2 USMB

Round 9 [Nov 19]
Group A
JSMTe 2-2 JSMB
CSC   0-0 USC
JSK   3-0 ASAM
ESSG  0-1 CABBA
CAB   1-0 NAHD
USMH  0-1 MOC
ESS   2-2 USMAn
Group B
USMB  1-2 MCA
CRB   1-0 GCM
WAB   2-1 RCK
ASMO  0-0 JSMTi
SAM   0-0 ESM
USMAl 1-0 IRBH
MCO   2-1 WAT     [Dec 7]

Round 10 [Nov 26]
Group A
CABBA 0-0 JSK
JSMB  2-0 ESSG
USC   2-0 JSMTe
USMAn 1-0 MOC    
ASAM  2-0 CAB
CSC   4-1 USMH
NAHD  1-1 ESS     [Nov 27]
Group B
MCA   4-1 ASMO
IRBH  0-0 SAM
GCM   2-1 MCO
JSMTi 0-1 USMAl
CRB   2-0 WAB
ESM   1-2 RCK  
WAT   3-0 USMB    [Dec 10]

Round 11 [Dec 3]
Group A
JSK   3-2 USMAn
MOC   1-0 JSMB  
JSMTe 1-0 CSC
CAB   0-0 USC
ESS   2-1 CABBA
USMH  0-0 ASAM
ESSG  0-1 NAHD
Group B
MCO   2-1 CRB     [Dec 4]
SAM   0-2 MCA
USMAl 2-0 GCM
ASMO  2-2 ESM
USMB  2-1 IRBH
WAB   1-0 JSMTi
RCK   1-1 WAT     [Dec 31]

Round 12 [Dec 14]
Group A
CABBA 0-1 MOC
JSMB  1-0 ESS  
ASAM  0-0 ESSG
USC   0-0 JSK
CSC   1-0 CAB
JSMTe 1-0 USMH
NAHD  1-1 USMAn
Group B
MCA   2-0 RCK 
WAT   2-1 SAM
JSMTi 2-2 USMB 
GCM   0-1 ASMO
CRB   2-1 USMAl
MCO   5-1 WAB
IRBH  0-0 ESM

Round 13 [Dec 17]
Group A
CAB   1-0 JSMTe 
JSK   2-0 CSC 
ESSG  1-0 USC 
ESS   0-1 ASAM 
MOC   1-0 NAHD 
USMAn 2-1 CABBA 
USMH  0-1 JSMB 
Group B
USMAl 2-0 MCO
ASMO  1-0 CRB
USMB  2-1 GCM 
SAM   2-2 JSMTi
RCK   1-1 IRBH 
ESM   2-1 MCA 
WAB   awd WAT     [abandoned at 0-0 in 81' due to attacks by some WAB players
                   on referee; awarded 0-3]
Round 14 [Dec 24]
Group A
ESSG  1-2 CSC 
NAHD  2-1 CABBA 
JSK   7-0 JSMTe
USMAn 4-2 JSMB
ESS   0-0 USC
MOC   1-0 ASAM
CAB   1-0 USMH
Group B
USMAl 4-1 WAB 
ASMO  1-4 MCO 
USMB  1-2 CRB 
SAM   2-0 GCM 
RCK   2-0 JSMTi
ESM   0-1 WAT 
IRBH  0-1 MCA

Round 15 [Dec 28]
Group A
CSC   2-1 ESS 
USMH  1-1 ESSG
USC   0-1 MOC
ASAM  2-1 USMAn
JSMB  2-2 CABBA
CAB   1-0 JSK
JSMTe 1-0 NAHD 
Group B
JSMTi 0-0 ESM 
GCM   3-0 RCK 
USMAl 3-0 ASMO 
CRB   7-2 SAM 
MCO   3-0 IRBH 
WAT   1-1 MCA 
WAB   0-1 USMB    [Dec 31]

Round 16 [Jan 28]
Group A
ESSG  0-1 CAB
NAHD  0-0 JSMB
CABBA 1-1 ASAM
USMAn 3-0 USC
MOC   0-0 CSC
ESS   2-1 JSMTe
JSK   1-0 USMH
Group B
USMB  0-1 USMAl
MCA   2-1 JSMTi
ESM   0-0 GCM
RCK   0-2 CRB
SAM   1-0 MCO
ASMO  0-0 WAB
IRBH  0-1 WAT

Round 17 [Feb 1]
Group A
USMH  3-1 CABBA
ASAM  1-0 JSMB
JSK   6-0 ESSG    [Feb 15, first postponed due to bad weather]
CAB   awd ESS     [postponed Feb 1 due to bad weather, apparently later awarded 3-0]
JSMTe 2-3 MOC
CSC   3-0 USMAn   [Feb 15, first postponed due to bad weather]
USC   2-0 NAHD
Group B
MCO   1-0 RCK     [Jan 31]
WAB   0-2 MCA
JSMTi 0-0 WAT
ASMO  3-1 USMB    
USMAl 2-0 SAM
CRB   4-0 ESM
GCM   5-1 IRBH

Round 18 
Group A [Feb 4]
MOC   0-0 CAB     [Feb 16, first postponed due to bad weather]
ESS   2-1 JSK 
NAHD  2-0 ASAM
CABBA 2-0 USC
JSMB  1-1 CSC
ESSG  1-2 JSMTe
USMAn 3-1 USMH
Group B
[Feb 4]
RCK   0-0 USMAl
SAM   1-0 ASMO  
MCA   2-0 GCM
WAT   3-1 CRB
USMB  1-0 MCO     [Feb 15, first postponed due to bad weather]
ESM   1-0 WAB
[Feb 5]
IRBH  3-0 JSMTi   [in Blida]

Round 19
Group A
[Feb 11]
USC   1-1 JSMB
JSMTe 1-1 ASAM
JSK   1-0 MOC
CAB   1-0 USMAn 
USMH  2-2 NAHD
[Feb 12]
ESSG  0-3 ESS 
[Feb 26]
CSC   1-0 CABBA   [inferred]
Group B
[Feb 11]
CRB   2-0 MCA
GCM   2-1 WAT
USMB  2-1 SAM
ASMO  1-0 RCK    
USMAl 1-1 ESM
WAB   1-1 IRBH
[Feb 12]
MCO   0-0 JSMTi 

Round 20 
Group A
[Feb 18]
JSMB  1-0 JSK
ASAM  1-0 USC
NAHD  1-0 CSC
USMAn 2-1 JSMTe
ESS   1-0 USMH
[Feb 19]
CABBA 1-4 CAB
MOC   2-0 ESSG
Group B [Feb 18,19]
MCA   0-0 USMAl 
WAT   2-0 ASMO 
RCK   0-1 USMB 
JSMTi 1-0 GCM 
IRBH  0-0 CRB 
ESM   0-0 MCO 
SAM   1-1 WAB 

Round 21
Group A
[Mar 8]
USMH  1-0 USC
[Mar 11]
JSMTe 1-0 CABBA
CAB   1-0 JSMB
CSC   2-0 ASAM
ESS   2-1 MOC
ESSG  0-1 USMAn
JSK   awd NAHD    [abandoned at 1-0 in 55', awarded 3-0]
Group B
[Mar 8]
USMAl 1-0 WAT
[Mar 11]
CRB   2-1 JSMTi
WAB   2-0 GCM
SAM   2-0 RCK
USMB  2-1 ESM
ASMO  2-0 IRBH
[Mar 12]
MCO   1-2 MCA

Round 22
Group A
[Mar 18]
JSMB  2-2 JSMTe
USC   0-0 CSC
ASAM  awd JSK     [abandoned at 0-0 in 28', awarded 0-3]
CABBA 1-1 ESSG
NAHD  2-1 CAB
USMAn 0-0 ESS
[Mar 22]
MOC   0-0 USMH
Group B [Mar 18]
MCA   3-0 USMB
GCM   1-0 CRB
RCK   2-0 WAB
JSMTi 2-1 ASMO
ESM   2-0 SAM
IRBH  0-4 USMAl
WAT   1-0 MCO

Round 23
Group A
[Apr 1]
CAB   5-0 ASAM
JSMTe 1-0 USC
USMH  2-0 CSC
MOC   0-0 USMAn
ESS   2-0 NAHD 
JSK   1-0 CABBA 
[Apr 2]
ESSG  0-1 JSMB  
Group B
[Apr 1]
ASMO  0-0 MCA
USMB  1-0 WAT
WAB   1-2 CRB
RCK   1-0 ESM
SAM   4-0 IRBH
MCO   2-0 GCM
[Apr 2]
USMAl 2-2 JSMTi

Round 24 [Apr 22]
Group A
USC   1-0 CAB
USMAn 2-1 JSK
CABBA 0-1 ESS
JSMB  4-0 MOC
CSC   4-2 JSMTe
NAHD  0-1 ESSG
ASAM  2-1 USMH    [May 10]
Group B
MCA   2-0 SAM
CRB   3-2 MCO
WAT   3-0 RCK
IRBH  0-1 USMB
JSMTi 3-0 WAB
ESM   5-2 ASMO
GCM   3-1 USMAl   [May 6]

Round 25 [May 20]
Group A
MOC   1-0 CABBA
ESS   4-1 JSMB
ESSG  0-1 ASAM
JSK   1-0 USC
CAB   4-0 CSC
USMH  0-0 JSMTe
USMAn 1-0 NAHD
Group B
RCK   0-0 MCA
SAM   2-1 WAT
USMB  1-1 JSMTi
ASMO  0-0 GCM
USMAl 1-1 CRB
WAB   1-6 MCO
ESM   5-3 IRBH

Round 26 [May 24]
Group A
JSMB  1-2 USMH  
JSMTe 2-2 CAB
ASAM  1-0 ESS
CSC   2-0 JSK
CABBA 0-0 USMAn
USC   5-2 ESSG
NAHD  2-0 MOC
Group B
MCO   1-0 USMAl
CRB   2-0 ASMO
GCM   2-0 USMB
JSMTi 1-0 SAM
IRBH  0-2 RCK
MCA   3-0 ESM
WAT   abd WAB     [abandoned at 1-0 in 20'] 

Tables:

Group A (Centre-Est):

 1.JS Kabylie             26 16  4  6 49-17 52  Championship Playoff
 2.USM Annaba             26 13  8  5 36-25 47  Arab Cup Playoff
 3.MO Constantine         26 13  6  7 21-16 45  
 4.CA Batna               26 12  6  8 28-18 42
 5.ES Sétif               26 12  6  8 32-26 42
 6.JSM Béjaïa             26 11  8  7 35-27 41
----------------------------------------------
 7.CS Constantine         26 11  7  8 26-21 40  
 8.AS Ain M'Lila          26 11  4 11 20-30 37  
 9.USM El Harrach         26  9  6 11 22-25 33 
10.NA Hussein Dey         26  9  6 11 19-23 33
11.JSM Tébessa            26  8  9  9 25-35 33  
----------------------------------------------
12.US Chaouia             26  8  7 11 20-22 31  Relegated  [Oum El-Bouaghi]
13.CA Bordj Bou Arréridj  26  3  6 17 16-33 15  Relegated
14.ES Sour El Ghozlane    26  3  3 20 13-45 12  Relegated

Group B (Centre-Ouest):

 1.MC Alger               26 16  8  2 44-16 56  Championship Playoff  
 2.CR Belouizdad          26 16  5  5 44-22 53  Arab Cup Playoff
 3.WA Tlemcen             25 14  5  6 37-17 47  
 4.USM Alger              26 12  8  6 32-17 44  
 5.MC Oran                26 12  7  7 44-25 43
 6.USM Blida              26 12  6  8 27-27 42  
----------------------------------------------
 7.ES Mostaganem          26  9  9  8 31-31 36  
 8.JSM Tiaret             26  6 11  9 22-18 29  
 9.GC Mascara             26  7  7 12 23-26 28 
10.RC Kouba               26  7  7 12 16-25 28  
11.ASM Oran               26  6 10 10 20-36 28  
----------------------------------------------
12.SA Mohammedia          26  6  9 11 22-33 27  Relegated
13.WA Boufarik            25  3  7 15 16-46 16  Relegated
14.IRB Hadjout            26  1  9 16 14-44 12  Relegated

NB: the top-6 of each group are qualified for the new professional division
    to be formed for the 1999/2000 season.  Teams 7-11 will play in division
    one, teams 12-14 in division two.

There are rumours that the top-8 of each group will be admitted to the 
professional division.

Promoted to division one for 1999/2000:
HB Chelghoum Laid  [Est]
JS Bordj Menaïel  [Centre]
WA Mostaganem  [Ouest]
IRB Beni Thour  [Sud]

Championship Playoff [May 30, Stade Zabana, Oran]
MC Alger     1-0 JS Kabylie    [aet]
  [Noureddine Rahmouni 118']

MCA will play 2000 Champions' Cup, JSK CAF Cup.

Arab Cup Playoff [May 31, Stade de 5 Juillet, Algiers]
CR Belouizdad 0-0 USM Annaba    [4-2 pen]

CRB will play for Algeria in the Arab Champions' Cup.


Cup 1998/99

[NB: (2H) is second level; (2B) third level; (3) fourth level.]

1/32 Finals 
[Mar 4]
ASO Chlef         2-4 USM Annaba 
JSM Tiaret        0-1 USM Alger 
HB Chelghoum Laid 4-1 SA Mohammadia 
MC Saida          2-1 AS Ain M'lila 
RC Relizane       3-1 MC El Bayadh
ES Ghozlane       1-3 IRBSM Ben Ali         [aet]
CRB Mecheria      1-2 IRB Hadjout           [aet]
NRB Gouray        2-1 USM Ain Beida 
USM El Harrach    0-1 MB Tlydjene           [aet]
IR Hussein/Dey    1-2 IR Ouled Nail 
ES Setif          0-0 JSM Bejaia            [aet, JSMB on pen]
NA Hussein/Dey    2-1 JSM Tebessa 
NRB Touggourt     1-2 CR Beni Thour 
RC Kouba          2-1 AS Maghnia 
CRB Ain Fakroun   2-1 IRB Nezla             [aet]
MC Oran           0-0 ASM Oran              [aet, ASMO on pen]
CS Constantine    1-2 JSM Skikda            [aet]
CA Batna          3-0 IRM Bel-Abbes 
OM Ruisseau       0-1 ES Mostaganem 
MC El Eulma       1-2 GC Mascara 
MC Alger          2-1 US Chaouia 
WA Tlemcen        1-0 MO Constantine 
CB Mila           0-0 NARB Reghaia          [aet, CBM on pen]
FS Mostaganem     2-1 US Bechar Djedid 
IS Tighenif       1-4 JS Bordj Menaiel
USM Setif         0-2 CR Belouizdad 
CS Souk Naamame   0-0 CRB Tamalous          [aet, CSSN on pen]
[Mar 5]
ASBB Arreridj     1-1 ES Ben-Aknoun         [aet, ESBA on pen]
WA Boufarik       0-1 USM Blida 
USM Oran          0-0 CRE Constantine       [aet, USMO on pen]
ESM Boudouaou     0-0 USM Khenchela         [aet, USMK on pen]
CA Kouba          0-2 JS Kabylie

1/16 Finals [neutral venues]
[Mar 22]
WA Tlemcen        1-0 ES Ben-Aknoun         [Oran]               [asdet]
FS Mostaganem     0-3 USM Alger             [Medea]
[Mar 25]
USM Oran          2-3 CB Mila               [El Harrach] 
IR Ouled Nail     0-0 IRBSM Ben Ali         [Tiaret]             [asdet, IRON on pen]
USM Blida         4-0 CS Souk Naamame       [B.B.Arreridj]
JS Kabylie        w/o NRB Gouray            [Arzew]              [NRBG withdrew]
USM Khenchela     2-4 GC Mascara            [Blida]
ASM Oran          1-2 ES Mostaganem         [Bel Abbes]          [asdet]
MB Tlydjene       3-2 CRB Ain Fakroun       [Oum El Bouaghi]     [asdet]
JSM Skikda        1-5 HB Chelghoum Laid     [Guelma]
CR Beni Thour     0-4 MC Alger              [Constantine]
JSM Bejaia        0-2 CR Belouizdad         [Tizi Ouzou]
IRB Hadjout       0-2 RC Kouba              [El Harrach]
MC Saida          1-0 USM Annaba            [Alger, 5 juillet]
RC Relizane       1-0 JS Bordj Menaiel      [El Khemis]
CA Batna          1-2 NA Hussein/Dey        [Bejaia]

1/8 Finals [neutral venues]
[Apr 19]
NA Hussein/Dey    4-2 RC Relizane           [Medea]
USM Blida         0-4 USM Alger             [Boumerdes]
JS Kabylie        2-0 CB Mila               [Annaba]
MC Saida          0-2 MC Alger              [Oran]
CR Belouizdad     1-0 HB Chelghoum Laid     [Bejaia]             [asdet]
GC Mascara        2-4 IR Ouled Nail         [Tiaret]
RC Kouba          1-3 MB Tlydjene           [El-Eulma]
[Apr 26]
WA Tlemcen        1-0 ES Mostaganem         [Sidi Bel-Abbes]

Quarterfinals 
[Apr 29 and May 6]
IR Ouled Nail     0-0 0-4 MC Alger          [1st leg Djelfa, 2nd leg Algiers (5 Juillet)]   
NA Hussein/Dey    2-1 1-1 CR Belouizdad     [1st leg Blida, 2nd leg Algiers (20 Août]
JS Kabylie        4-1 0-1 MB Tlydjene       [1st leg Tizi-Ouzou, 2nd leg Tebessa]     
[May 10 and 28]
USM Alger         4-0 0-1 WA Tlemcen        [1st leg Algiers, 2nd leg Tlemcen]

Semifinals [Jun 10 and 26]
[1st leg Stade Hamadi, Algiers; 2nd leg Stade 5 Juillet, Algiers]
USM Alger         awd 2-2 MC Alger          [aet, 5-4 pen] [*]
  [USMA: Hamdani 21pen, Yacef 113; MCA: Saifi 14, Rahmouni 119]
[1st leg Stade 1 Novembre, Tizi Ouzou; 2nd leg Stade Hamadi, Algiers]
JS Kabylie        3-0 1-0 NA Hussein/Dey    
  [scorer 2nd leg Ghazi 90]

[*] the first leg was moved from Stade Hamadi (USMA's home ground) to
    Stade 5 Juillet (MCA's home ground) by the FA for "security reasons";
    USMA did not show up; the FA subsequently awarded the game as lost
    by both teams (!, in spite of MCA's players showing up at the venue
    assigned); the JSK president (Hannachi) in fact pressed for elimination
    of both sides]

Final [Jul 1, Stade 5 Juillet, Algiers]
USM Alger         2-0 JS Kabylie   
  [Billal Dziri 76, Hadj Adlane 82]

1997/98.

1999/2000.

list of champions.

list of cup finals.


About this document

Prepared and maintained by Hamid Brioua for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hamid Brioua
Last updated: 18 Jul 2013

(C) Copyright Hamid Brioua and RSSSF 1999/2013
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.