Antigua and Barbuda 2012/13


Premier Division
First Division
Second Division

Premier Division

Final Table:

 1.Old Road          18  14  3  1  53-13  45  Champions
 2.Hoppers           18  13  4  1  48-14  43
 3.SAP               18  13  3  2  47-17  42
 4.Parham            18   7  6  5  24-21  27
 5.Bassa             18   8  2  8  25-24  26
 6.All Saints United 18   8  1  9  40-35  25
 7.Fort Road         18   5  0 13  25-43  15
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.Willikies         18   3  4 11  17-41  13  Relegation Playoff
--------------------------------------------
 9.Celtics           18   2  4 12  14-41  10  Relegated
10.Sea View Farm     18   3  1 14  14-58  10  Relegated

Round 1
[Sep 22]
All Saints United    7-1 Sea View Farm 
Parham               1-0 Willikies 
[Sep 23]
Fort Road            0-1 Bassa 
Hoppers              1-0 Celtics
SAP                  2-0 Old Road 

Round 2
[Sep 29]
Celtics              0-0 Parham 
Willikies            1-2 Bassa 
[Sep 30]
SAP                  2-0 All Saints United 
Fort Road            1-0 Sea View Farm
Hoppers              1-1 Old Road 

Round 3
[Oct 6]
Willikies            0-4 Sea View Farm 
Fort Road            1-3 SAP                  
[Oct 7]
Celtics              1-4 Old Road  
Hoppers              2-1 All Saints United 
Parham               2-1 Bassa 

Round 4
[Oct 20]
Celtics              3-1 Fort Road            
Bassa                1-2 SAP                  
[Oct 21]
Parham               2-0 Sea View Farm 
Willikies            0-2 Hoppers              
Old Road             4-1 All Saints United 

Round 5
[Oct 27]
Old Road             4-0 Fort Road            
Bassa                0-4 Hoppers              
[Oct 28]
Willikies            1-1 Celtics              
Sea View Farm        1-8 SAP                  
All Saints United    3-2 Parham               

Round 6
[Nov 3]
Old Road             3-0 Willikies            
Parham               1-0 SAP                  
[Nov 4]
Hoppers              5-0 Sea View Farm        
Bassa                3-0 Celtics              
All Saints United    3-1 Fort Road            

Round 7
[Nov 10]
Fort Road            2-1 Parham               
SAP                  1-1 Hoppers              
[Nov 11]
All Saints United    5-1 Willikies            
Sea View Farm        1-0 Celtics              
Old Road             2-1 Bassa                

Round 8
[Nov 17]
Sea View Farm        0-6 Old Road             
Parham               2-3 Hoppers              
[Nov 18]
Fort Road            2-1 Willikies            
SAP                  3-1 Celtics              
All Saints United    2-1 Bassa                

Round 9
[Nov 24]
Bassa                3-0 Sea View Farm        
Willikies            1-1 SAP                  
[Nov 25]
Hoppers              5-1 Fort Road            
Celtics              1-3 All Saints United    
Old Road             0-0 Parham               

Round 10
[Dec 22]
All Saints United    2-0 Fort Road            
Hoppers              4-1 Willikies            
SAP                  4-1 Sea View Farm        
[Dec 23]
Old Road             4-0 Celtics              
Parham               0-0 Bassa                

Round 11
[Dec 29]
Willikies            1-1 Sea View Farm        
Old Road             4-3 Fort Road            
[Dec 30]
Hoppers              5-0 Celtics              
SAP                  1-1 Bassa                
Parham               1-0 All Saints United    

Round 12
[Jan 5]
Celtics              2-3 Fort Road            
Hoppers              6-1 Sea View Farm        
[Jan 6]
Willikies            2-1 Bassa                
SAP                  5-1 All Saints United    
Old Road             3-0 Parham               

Round 13
[Jan 12]
Willikies            3-6 All Saints United    
Bassa                2-1 Sea View Farm        
[Jan 13]
Celtics              1-1 Parham               
Fort Road            1-3 Hoppers              
Old Road             2-0 SAP                  

Round 14
[Jan 19]
Sea View Farm        2-1 All Saints United    
Celtics              0-5 SAP                  
[Jan 20]
Willikies            0-5 Old Road             
Fort Road            2-3 Parham               
Hoppers              1-0 Bassa                

Round 15
[Jan 26]
Fort Road            3-4 SAP                   
Celtics              0-2 Willikies            
[Jan 27]
Sea View Farm        0-4 Old Road             
Bassa                2-1 All Saints United     
Parham               2-2 Hoppers              

Round 16
[Feb 2]
Sea View Farm        0-1 Celtics              
Hoppers              2-1 All Saints United     
[Feb 3
Fort Road            1-2 Willikies            
Bassa                2-3 Old Road             
Parham               1-3 SAP                   

Round 17
[Feb 9]
Fort Road            2-0 Sea View Farm        
Bassa                2-1 Celtics              
[Feb 10]
Parham               0-0 Willikies            
Hoppers              0-1 SAP                   
Old Road             3-1 All Saints United     

Round 18
[Feb 16]
Parham               5-1 Sea View Farm        
All Saints United    2-2 Celtics              
[Feb 17]
Bassa                2-1 Fort Road            
SAP                  2-1 Willikies            
Hoppers              1-1 Old Road             

Final Table:

 1.Old Road          18  14  3  1  53-13  45  Champions
 2.Hoppers           18  13  4  1  48-14  43
 3.SAP               18  13  3  2  47-17  42
 4.Parham            18   7  6  5  24-21  27
 5.Bassa             18   8  2  8  25-24  26
 6.All Saints United 18   8  1  9  40-35  25
 7.Fort Road         18   5  0 13  25-43  15
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.Willikies         18   3  4 11  17-41  13  Relegation Playoff
--------------------------------------------
 9.Celtics           18   2  4 12  14-41  10  Relegated
10.Sea View Farm     18   3  1 14  14-58  10  Relegated

Promotion/Relegation Playoff Premier/First Division

[Feb 24]
Empire               0-0 Bullets 
[Feb 26]
Empire               2-2 Willikies  
[Feb 28]
Bullets              1-1 Willikies 

Final Table:

 1.Willikies          2   0  2  0   3- 3   2
--------------------------------------------
 2.Empire             2   0  2  0   2- 2   2
 3.Bullets            2   0  2  0   1- 1   2

NB: all clubs remain at former level

First Division

Final Table:

 1.Potters Tigers    22  12  7  3  37-18  43  Promoted
 2.Jennings Grenades 22  12  6  4  27-16  42  Promoted
--------------------------------------------
 3.Bullets           22  12  5  5  27-17  41  Promotion Playoff
 4.Empire            22  11  5  6  28-18  38  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Freemansville     22   9  4  9  26-31  31
 6.Golden Stars      22   9  3 10  22-19  30  [Urlings]
 7.Ottos Rangers     22   9  3 10  23-22  30
 8.Villa Lions       22   8  4 10  24-29  28
 9.Five Islands      22   8  4 10  26-32  28
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
10.Swetes            22   8  3 11  20-25  27  Relegation Playoff
--------------------------------------------
11.West Ham          22   4  5 13  30-45  17  Relegated  [Point]
12.Bethesda          22   4  3 15  26-44  15  Relegated

Round 1
[Sep 18]
Empire               0-1 Jennings Grenades
Bullets              1-1 West Ham 
Bethesda             3-0 Villa Lions 
[Sep 20]
Ottos Rangers        4-0 Freemansville
Five Islands         0-2 Swetes
Potters Tigers       0-0 Urlings

Round 2
[Sep 25]
West Ham             1-3 Empire               
Jennings Grenades    1-0 Bethesda             
Bullets              1-0 Freemansville    
[Sep 27]
Villa Lions          0-1 Swetes 
Ottos Rangers        0-2 Urlings 
Five Islands         1-3 Potters Tigers  

Round 3
[Oct 2]
Empire               2-1 Bethesda
West Ham             1-2 Freemansville 
Jennings Grenades    2-0 Swetes 
[Oct 4]
Bullets              2-0 Urlings
Villa Lions          abd Potters Tigers       [abandoned in 60']
Ottos Rangers        0-1 Five Islands 
[Feb 16]
Villa Lions          1-2 Potters Tigers       [replay]

Round 4
[Oct 9]
Jennings Grenades    2-3 Potters Tigers  
Bethesda             2-2 Swetes 
West Ham             0-4 Urlings 
[Oct 11]
Freemansville        0-1 Empire               
Bullets              0-1 Five Islands      
[Nov 30]   
Villa Lions          1-1 Ottos Rangers        

Round 5
[Oct 16]
Empire               2-0 Swetes 
Freemansville        1-0 Urlings 
Bethesda             1-1 Potters Tigers  
[Oct 18]
Bullets              1-2 Villa Lions          
[Dec 4]
West Ham             3-0 Five Islands         
Jennings Grenades    1-0 Ottos Rangers        

Round 6
[Oct 23]
Bethesda             1-1 Ottos Rangers        
West Ham             3-4 Villa Lions          
Swetes               1-0 Potters Tigers  
[Oct 25]
Jennings Grenades    0-1 Bullets              
Urlings              1-1 Empire               
Freemansville        2-2 Five Islands         

Round 7
[Oct 30]
Empire               1-1 Potters Tigers  
Urlings              1-0 Five Islands         
Swetes               0-2 Ottos Rangers        
[Nov 2]
Freemansville        0-1 Villa Lions          
Bethesda             1-2 Bullets              
West Ham             1-1 Jennings Grenades    

Round 8
[Nov 6]
Five Islands         1-2 Empire               
Potters Tigers       4-0 Ottos Rangers        
Urlings              0-1 Villa Lions          
[Nov 8]
Swetes               1-2 Bullets              
Freemansville        2-3 Jennings Grenades    
Bethesda             1-0 West Ham             

Round 9
[Nov 13]
Empire               2-1 Ottos Rangers        
Urlings              0-2 Jennings Grenades    
Potters Tigers       3-0 Bullets              
[Nov 15]
Five Islands         2-2 Villa Lions          
Swetes               0-3 West Ham             
Freemansville        1-2 Bethesda             

Round 10
[Nov 20]
Ottos Rangers        1-0 Bullets              
Five Islands         1-1 Jennings Grenades    
Potters Tigers       3-3 West Ham             
[Nov 22]
Villa Lions          1-0 Empire               
Urlings              2-1 Bethesda             
Swetes               1-1 Freemansville        

Round 11
[Nov 27]
Villa Lions          0-1 Jennings Grenades    
Ottos Rangers        2-0 West Ham             
Potters Tigers       0-2 Freemansville        
[Nov 29]
Empire               0-2 Bullets              
Five Islands         3-2 Bethesda             
Urlings              0-1 Swetes               

Round 12
[Dec 6]
Bullets              1-2 Bethesda             
Villa Lions          1-3 Urlings              
[Dec 13]
Grenades             1-2 Freemansville 
West Ham             0-2 Swetes               
Potters Tigers       2-0 Ottos Rangers 
Empire               2-0 Five Islands         

Round 13
[Dec 18]
Freemansville        0-2 Bullets              
[Dec 21]
Empire               2-2 West Ham             
Grenades             1-2 Five Islands         
Potters Tigers       2-0 Swetes                
[Jan 11]
Bethesda             0-1 Urlings                  
[Jan 18]
Ottos Rangers        2-1 Villa Lions         

Round 14
[Dec 27]
Swetes               0-1 Empire               
Five Islands         2-1 Freemansville        
West Ham             0-1 Ottos Rangers        
[Dec 28]
Bethesda             1-2 Grenades             
Urlings              0-2 Potters Tigers       
Villa Lions          0-2 Bullets              

Round 15
[Jan 3]
Empire               3-0 Freemansville        
Ottos Rangers        0-1 Swetes               
Bethesda             2-5 Five Islands         
[Jan 4]
Urlings              1-3 West Ham             
Grenades             1-0 Villa Lions          
Potters Tigers       0-1 Bullets              

Round 16
[Jan 8]
Ottos Rangers        0-2 Empire               
Bethesda             1-2 Freemansville        
Swetes               0-3 Urlings              
[Jan 10]
West Ham             1-3 Bullets              
Five Islands         1-0 Villa Lions          
Potters Tigers       0-0 Grenades             

Round 17
[Jan 15]
Bethesda             1-2 Empire               
Urlings              0-1 Ottos Rangers        
Villa Lions          1-2 Freemansville        
[Jan 17]
Bullets              1-1 Swetes               
Potters Tigers       abd Five Islands         [abandoned at 0-0; Five Islands player
Grenades             3-1 West Ham              attacked referee]
[Feb 19]
Potters Tigers       2-0 Five Islands         

Round 18
[Jan 22]
Empire               0-1 Urlings              
Bethesda             1-3 Villa Lions          
Bullets              1-0 Ottos Rangers        
[Jan 24]
Freemansville        2-2 Potters Tigers       
Swetes               1-2 Grenades             
Five Islands         awd West Ham             [awarded 3-0; not played as both teams wore blue socks] 

Round 19
[Jan 29]
Empire               0-1 Villa Lions          
Urlings              0-1 Bullets              
Potters Tigers       1-0 Bethesda             
[Jan 31]
Ottos Rangers        0-1 Grenades             
Swetes               2-0 Five Islands         
[Feb 8]
Freemansville        2-1 West Ham             

Round 20
[Feb 5]
West Ham             3-2 Bethesda             
Five Islands         0-1 Ottos Rangers        
Freemansville        1-0 Swetes               
[Feb 7]
Bullets              1-1 Empire               
Potters Tigers       1-1 Villa Lions          
Grenades             0-0 Urlings              

Round 21
[Feb 13]
Bullets              1-1 Grenades             
Villa Lions          2-2 West Ham             
[Feb 14]
Potters Tigers       2-1 Empire
Five Islands         0-2 Urlings 
Swetes               4-0 Bethesda             
Freemansville        1-1 Ottos Rangers

Round 22
[Feb 19]
Urlings              1-2 Freemansville 
Ottos Rangers        5-1 Bethesda 
Swetes               0-1 Villa Lions 
[Feb 21]
Five Islands         1-1 Bullets
West Ham             1-3 Potters Tigers
Grenades             0-0 Empire 

Final Table:

 1.Potters Tigers    22  12  7  3  37-18  43  Promoted
 2.Jennings Grenades 22  12  6  4  27-16  42  Promoted
--------------------------------------------
 3.Bullets           22  12  5  5  27-17  41  Promotion Playoff
 4.Empire            22  11  5  6  28-18  38  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Freemansville     22   9  4  9  26-31  31
 6.Golden Stars      22   9  3 10  22-19  30  [Urlings]
 7.Ottos Rangers     22   9  3 10  23-22  30
 8.Villa Lions       22   8  4 10  24-29  28
 9.Five Islands      22   8  4 10  26-32  28
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
10.Swetes            22   8  3 11  20-25  27  Relegation Playoff
--------------------------------------------
11.West Ham          22   4  5 13  30-45  17  Relegated  [Point]
12.Bethesda          22   4  3 15  26-44  15  Relegated

Promotion/Relegation Playoff First/Second Division

[Feb 24]
Abaya                2-3 Lion Hill 
[Feb 26]
Abaya                1-2 Swetes  
[Feb 28]
Lion Hill            0-0 Swetes 

Final Table:

 1.Lion Hill          2   1  1  0   3- 2   4  Promoted
--------------------------------------------
 2.Swetes             2   1  1  0   2- 1   4  Relegated
 3.Abaya              2   0  0  2   3- 5   0

Second Division

Reported Final Table:

 1.Liberta           20  17  3  0  56- 6  54  Promoted
 2.English Harbour   20  15  3  2  64-14  48  Promoted
--------------------------------------------
 3.Lion Hill         20  13  6  1  35-10  45  Promotion Playoff
 4.Abaya             20  14  2  4  41-17  44  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Hilltop           20  11  4  5  35-14  37
 6.Wadadli 5P's      20  10  4  6  38-28  34
 7.Bendals           20  11  1  8  32-34  34
 8.Golden Grove      20   9  6  5  31-18  33
 9.Glanvilles        20  10  3  7  29-18  33
10.Pares             20   9  4  7  24-26  31
11.Young Warriors    20   7  6  7  41-22  27
12.Hatton Stars      20   7  6  7  33-32  27
13.Tryum             20   6  7  7  27-17  25
14.John Hughes       20   6  4 10  19-29  22
15.Black Panthers    20   6  3 11  19-36  21
16.Jennings United   20   4  7  9  17-24  20  [??]
17.Police            20   4  2 14  21-55  14
18.CPTSA Wings       20   4  2 14  17-55  14
19.Shot Gun          20   3  4 13  20-42  13
20.Garden Stars      20   4  0 16  17-65  12
21.Real Blizzard     20   1  2 17  16-66   5

NB: one more win than loss; odd number of draws; total goal difference +4


2011/12

2013/14

list of champions


About this document

Prepared and maintained by Ian King and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Ian King and Karel Stokkermans
Last updated: 10 Oct 2013

(C) Copyright Ian King, Karel Stokkermans and RSSSF 2012/13
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.