Coupe d'Afrique Occidentale Française


Tournament for the former French Western African territories. This area comprised the current states of Benin (then Dahomey), Burkina Faso (then Haute-Volta), Guinea (Guinée), Ivory Coast (Côte d'Ivoire), Mali (then Soudan), Mauritania (Mauritanie), Niger and Senegal (Sénégal). The current Togo was not part of the A.O.F. but its clubs gained entrance to the tournament during the last five editions (first in 1955/56).

The Ligue d'AOF de Foot-Ball was created in March 1946 in Dakar. The only French Western African territory which refused to enter was Mauritania. The organisation was officially affiliated to the FFF (French FA) in 1951.

The Coupe d'AOF was created in 1947, when the president of the Ligue d'AOF, Mr. Barat, received a trophy from the FFF. He immediately announced a competition for the trophy, a Coupe du Sénégal, for clubs from the "4 communes du Sénégal", Dakar, Gorée, Rufisque and Saint-Louis. Sixteen clubs from these towns, all in current Senegal, entered the first round (1/8 finals) of the competition, played early April 1947. On the 17th of April, a new weekly sports magazine, "Afriqu'Sports", appeared in Dakar, referring to the competition as "Coupe d'AOF". This name was eventually taken up by the other media, and the second edition then indeed extended beyond Senegal. Shortly after the introduction of the football cup, similar tournaments were started in rugby (1951) and basketball (1952).

The first edition in 1947, restricted to Senegal, had 16 participants; the highest number of participants (302) was reached in 1958/59, while the final edition (as Coupe Interfédérale; the territories of French West Africa were gradually gaining independence at the time) still had 205 participants (the regions of Guinée and Côte d'Ivoire did not enter).

A similar tournament was organised for French Equatorial Africa on one occasion (in 1958/59).


Palmares

Ed. Year    Winners                        Runners-Up
Coupe d'Afrique Occidentale Française
 1  1947    US Gorée                   2-1 Jeanne d'Arc (Dakar)
 2  1948    Foyer France Sénégal       4-0 Jeunesse Club d'Abidjan
 3  1949    Racing Club de Dakar       3-0 Racing Club de Conakry
 4  1949/50 Racing Club de Conakry     4-2 Espoir de Saint-Louis
 5  1950/51 Jeanne d'Arc (Dakar)       3-1 Jeanne d'Arc (Bamako)       [aet]
 6  1951/52 Jeanne d'Arc (Dakar)       2-0 Etoile Sportive de Porto-Novo
 7  1952/53 Jeanne d'Arc (Bamako)      3-1 Racing Club de Conakry
 8  1953/54 US Gorée                   1-0 Foyer du Soudan (Bamako)
 9  1954/55 US Gorée                   7-0 ASEC (Abidjan)
10  1955/56 Jeanne d'Arc (Bamako)      3-0 ASEC (Abidjan)
11  1956/57 Réveil de Saint-Louis      4-1 Africa Sports (Abidjan) 
12  1957/58 Africa Sports (Abidjan)    5-0 ASEC (Abidjan)
13  1958/59 Saint-Louisienne           2-1 Modèle (Lomé)               [aet]
Coupe Interfédérale
14  1960    Etoile Filante (Lomé)      2-1 Jeanne d'Arc (Bamako)

NB: apart from the 1948 final, held at the Stade Géo André in Abidjan, all
    finals were played at the Parc Municipal des Sports in Dakar.

Number of Wins [final losses between square brackets]

 3      US Gorée 

 2 [ 2] Jeanne d'Arc (Bamako) 
 2 [ 1] Jeanne d'Arc (Dakar)

 1 [ 2] Racing Club de Conakry
 1 [ 1] Africa Sports (Abidjan) 
 1      Etoile Filante (Lomé)  
 1      Foyer France Sénégal (Dakar)
 1      Racing Club de Dakar 
 1      Réveil de Saint-Louis 
 1      Saint-Louisienne   

   [ 3] ASEC (Abidjan)
   [ 1] Espoir de Saint-Louis
   [ 1] Etoile Sportive de Porto-Novo
   [ 1] Foyer du Soudan (Bamako)
   [ 1] Jeunesse Club d'Abidjan
   [ 1] Modèle (Lomé)      

By (current) nationality

 9 [ 2] Senegal (Sénégal)  (Dakar/Gorée 7 [1]; Saint-Louis 2 [1])

 2 [ 3] Mali (Soudan)

 1 [ 5] Ivory Coast (Côte d'Ivoire)
 1 [ 2] Guinea (Guinée)
 1 [ 1] Togo

 - [ 1] Benin (Dahomey)

 - [ -] Burkina Faso (Haute-Volta)
 - [ -] Niger

NB: Racing Club de Dakar was a team based in Dakar composed of players
      from (mainly) Dahomey and Togo;
    Saint-Louisienne and Espoir de Saint-Louis merged into Linguère de
      Saint-Louis on Sep 14, 1969; Réveil de Saint-Louis merged with
      Avenir de Saint-Louis and Gaieté Club into Bracks de Saint-Louis;
    Foyer France Sénégal merged with Espoir de Dakar into ASC Jaraaf
      de Dakar (also written Diaraf) on Sep 20, 1969;
    Jeanne d'Arc (Bamako) merged with Espérance de Bamako (created 1958)
      into Stade Malien during the 1960 reform of Malian football.
    Foyer du Soudan (Bamako) merged with Africa Sports de Bamako into
      Djoliba Athlétic Club in 1961.


Additional Information


1947

NB: 16 clubs entered, all from Senegal (Dakar, Gorée, Rufisque and
    Saint-Louis); competition initially called Coupe du Sénégal.

1/8 Finals
Club Nautique de Dakar     3-0 Cercle-Sportif Libano-Syrien
Espérance de Rufisque      1-0 US des Tireurs de Dakar
Foyer France Sénégal       0-0 US Indigène (Dakar)        [aet]
US Gorée                   4-0 Ecole William Ponty
Espoir de Saint-Louis      1-0 ASEAM (Ecole de Médecine)
Saint-Louisienne           1-2 Racing Club de Dakar
Jeanne d'Arc (Dakar)       bt  US Bata
Progrès de Saint-Louis     unk Etoile du Sud

1/8 Finals Replay
US Indigène (Dakar)        lt  Foyer France Sénégal  

Quarterfinals 
Club Nautique de Dakar     1-1 Espérance de Rufisque      [aet]
US Gorée                   1-1 Racing Club de Dakar       [aet]
Foyer France Sénégal       1-2 Jeanne d'Arc (Dakar) 
Espoir de Saint-Louis      bt  Progrès or Etoile du Sud

Quarterfinal Replays
Espérance de Rufisque      w/o Club Nautique de Dakar     [CND showed late]
Racing Club de Dakar       0-2 US Gorée

Semifinals 
[May 31]
Jeanne d'Arc (Dakar)       3-2 Espérance de Rufisque
[Jun 1]  
Espoir de Saint-Louis      2-3 US Gorée                   [aet]

Final [Jun 8, 1947; Parc Municipal des Sports, Dakar]
US Gorée                   2-1 Jeanne d'Arc (Dakar)  
  [Mademba 7, Seck 75; Diadhiou 60]
  [USG: Soumaré; Lamine Fall, Diallo, Raoul Diagne, Iba Mar Diop,
        Germain N'Gom, Bara, Adrien Diagne, Hane Thiaroye, Mademba,
        Mamadou Seck;
   JAD: Sène Diallo; Sidibé, Samou Lopy, Faye, Lys Dieng, Aly Dieng,
        Samba Laobé Sarr, Miguand, Mbaye Parka, Alexandre Diadhiou,
        Alfamé;
   ref: Barat; Alexandre, Dephy]

1948

NB: 50 clubs from 7 districts entered: Dakar, Thiès, Saint-Louis,
    Casamance, Abidjan, Conakry and Bamako.  Clubs were distributed
    over two zones: the Zone Nord (Dakar, Thiès and Saint-Louis,
    all in Senegal) and the Zone Sud.

Zone Nord

Zone Nord - District de Dakar

Dakar Quarterfinals [Jan 7]
Foyer France Sénégal       3-1 Club Nautique de Dakar  
Jeanne d'Arc (Dakar)       bt  Espérance de Rufisque      [aet]
Racing Club de Dakar       2-0 US des Tireurs de Dakar
US Gorée                   6-3 ASEAM (Ecole de Médecine)

Dakar Semifinals [Feb 3]
US Gorée                   1-2 Jeanne d'Arc (Dakar)    
Foyer France Sénégal       bt  Racing Club de Dakar 

Dakar Final [Feb 28]
Jeanne d'Arc (Dakar)       0-4 Foyer France Sénégal 

NB: Foyer France Sénégal to inter-districts stage

Zone Nord - District de Saint-Louis

Saint-Louis Final [Feb 28]
Espoir de Saint-Louis      1-1 Saint-Louisienne           [aet]

Saint-Louis Final Replay [Mar 7]
Saint-Louisienne           1-1 Espoir de Saint-Louis      [aet]

Saint-Louis Final Second Replay [Mar 14]
Espoir de Saint-Louis      0-7 Saint-Louisienne     

NB: Saint-Louisienne to inter-districts stage

Zone Nord - District de Thiès

Winners: DMA de Thiès (to inter-districts stage)

Zone Nord - Inter-Districts

Zone Nord Semifinal [Mar 28]
Saint-Louisienne           4-1 DMA de Thiès
Foyer France Sénégal       bye

Zone Nord Final [Apr 4]
Foyer France Sénégal       3-2 Saint-Louisienne           [aet]

NB: Foyer France Sénégal to overall final

Zone Sud

Winners: Jeunesse Club d'Abidjan (to overall final)

Final [May 9, 1948; Stade Géo André, Abidjan; att: 8,000]
Jeunesse Club d'Abidjan    0-4 Foyer France Sénégal 
  [Charles Wade 6, ~10, 46, Ibrahima Ndiaye ~85]
  [JCA: Anobile Dichone; Grante, Toto, Dupach, Amantchi, Kouassi,
        Lepun, Charrancon, Sarrazin, Kablan, Sebastien;
   FFS: André Mendy; Youssouf Diop, Seck Mbaye, Ibrahima Faye,
        Baye Youssouf Diakhaté, Marc Gueye, Macaty Diop, Libasse Diop,
        Paul François, Ibrahima Ndiaye, Charles Wade;
   ref: Retif]

1949

NB: 158 clubs from 12 districts entered.  Clubs were distributed
    over two zones: the Zone Nord and the Zone Sud.

Zone Nord

Zone Nord - District de Dakar

Dakar Quarterfinals 
[Jan 1]
US des Tireurs de Dakar    1-4 Espérance de Rufisque      [aet]
Racing Club de Dakar       4-1 SSIN (Dakar)
[Jan 2]
Jeanne d'Arc (Dakar)       7-0 US Régie (Dakar)
Foyer France Sénégal       3-1 US Gorée

Dakar Semifinals
[Jan 29]
Foyer France Sénégal       3-2 Espérance de Rufisque   
[Jan 30]
Racing Club de Dakar       1-0 Jeanne d'Arc (Dakar)

Dakar Final [Mar 6]
Racing Club de Dakar       3-0 Foyer France Sénégal  

NB: Racing Club de Dakar to inter-districts stage

Zone Nord - District de Casamance

NB: 4 participants; US Casamance and AC Bignona lost in semifinals

Casamance Final
Foyer de Casamance         bt  Jeanne d'Arc (Ziguinchor)

NB: Foyer de Casamance to inter-districts stage

Zone Nord - District de Saint-Louis

Saint-Louis Semifinals
Espoir de Saint-Louis      3-2 Foyer Terrassonais de Thiès
Saint-Louisienne           bt  Avenir de Saint-Louis

Saint-Louis Final [Feb 27]
Espoir de Saint-Louis      5-1 Saint-Louisienne

NB: Espoir de Saint-Louis to inter-districts stage

Zone Nord - Inter-Districts

Zone Nord Semifinals [Mar 27, both in Dakar]
Racing Club de Dakar       8-0 Foyer de Casamance
Espoir de Saint-Louis      2-0 Foyer de Bamako

Zone Nord Final [Apr 3]
Racing Club de Dakar       2-0 Espoir de Saint-Louis   

NB: Racing Club de Dakar to overall final

Zone Sud - District de Conakry

Conakry Quarterfinal
Racing Club de Conakry     3-2 Société Sportive de Guinée
other pairings not known

Conakry Semifinal
Racing Club de Conakry     5-0 AS Cheminots de Guinée
other pairing not known

Conakry Final
Racing Club de Conakry     1-0 Jeanne d'Arc (Conakry)

NB: Racing Club de Conakry to inter-districts stage

Zone Sud - Inter-Districts

Zone Sud Semifinals [Mar 27]
AS Cotonou                 1-2 Racing Club de Conakry
other pairing not known

Zone Sud Final [Apr 3?]
Racing Club de Conakry     2-0 USC Bassam
NB: USC Bassam also known as USC Grand-Bassam (Union Sportive des
    Clubs de Grand-Bassam)

NB: Racing Club de Conakry to overall final

Final [May 1, 1949; Parc Municipal des Sports, Dakar; att: 5,000]
Racing Club de Dakar       3-0 Racing Club de Conakry 
  [Richard Doussou Yovo 3, Mathias Defanti 19, ? 90]
  [RCD: Théophile Attiagbé; Marcel Vignon, Houssou Koukoui, John Dadjoo,
        Damase Zamba, Symphorien Mensah, Moïse Akagni, Bento,
        Mathias Defanti, René Gaulon, Richard Doussou Yovo;
   RCC: Momo Sylla; Lansanna Touré, Nabi Touré, Souleymane Camara,
        Doudou Keita, Mandaw Ndiaye, Mamadou Camara, Nfamara Camara,
        Morlaye Counta, René Sadi, Seydou Touré;
   ref: Guisset]

1949/50

NB: clubs were distributed over two zones: the Zone Ouest, composed of
    three regions (Dakar/Saint-Louis/Thiès, Ziguinchor (Casamance) and
    Guinée) and the Zone Est, composed of four regions (Abidjan,
    Bouaké/Daloa/Gagnoa, Bamako/Ségou/Haute-Volta and Cotonou); all
    regions qualified one club for the quarterfinals, except for the
    Dakar/Saint-Louis/Thiès region, which qualified two.

Zone Ouest - District de Dakar/Saint-Louis/Thiès

Dakar Round 1 [Nov 11-13]
Foyer France Sénégal       7-0 Espérance de Rufisque
US Gorée                   6-1 Club Nautique de Dakar
US Indigène (Dakar)        7-1 US Bata
SC Guinéen (Dakar)         6-0 US Régie (Dakar)
US des Tireurs de Dakar    4-0 ASEAM
other pairings not known

Dakar Round 2
[Dec 3]
US des Tireurs de Dakar    1-0 USA Marine                 [aet]
SC Guinéen (Dakar)         bt  US Indigène (Dakar)     
[Dec 4]
Jeanne d'Arc (Dakar)       1-0 US Gorée
Racing Club de Dakar       1-5 Foyer France Sénégal 

Dakar/Saint-Louis/Thiès Quarterfinals
[Jan 8]
Avenir de Saint-Louis      1-2 Foyer France Sénégal 
[Jan 15]
US des Tireurs de Dakar    0-5 Espoir de Saint-Louis
Jeanne d'Arc (Dakar)       1-2 Club Sportif Thièssois
other pairing not known

Dakar/Saint-Louis/Thiès Semifinals [Feb 5; both in Dakar]
Foyer France Sénégal       4-0 Club Sportif Thièssois
Espoir de Saint-Louis      5-0 SC Guinéen (Dakar) 

NB: both winners to overall quarterfinals

Zone Est - Region Soudan/Moyen Soudan/Haute-Volta - District du Soudan

Round?
Jeanne d'Arc (Bamako)      bt  ASFB (Bobo-Dioulasso)

Zone Est - District d'Abidjan

Abidjan Final
USC Bassam                 6-0 US Fonctionnaires d'Abidjan

NB: USC Bassam to overall quarterfinals

Quarterfinals
[Mar 5]
Espoir de Saint-Louis      3-1 Jeanne d'Arc (Ziguinchor)        [in Dakar]
[dates?]
Racing Club de Conakry     4-1 Foyer France Sénégal
Renaissance Club de Bouaké 2-6 Jeanne d'Arc (Bamako)            [in Abidjan]
[Mar 26]
Etoile Sportive de P. Novo awd USC Bassam 
  [Etoile Sportive de Porto-Novo beat US des Clubs de Grand-Bassam 3-0,
   but the tie was awarded to USCB because 10 of 11 ESPN players had 
   played on bare feet (having taken off their shoes at kick-off!),
   contrary to regulations]

Semifinals [Apr 16]
USC Bassam                 1-3 Racing Club de Conakry           [in Abidjan]
Espoir de Saint-Louis      5-2 Jeanne d'Arc (Bamako)      [aet] [in Dakar]

Final [Apr 30, 1950; Parc Municipal des Sports, Dakar]
Espoir de Saint-Louis      2-4 Racing Club de Conakry
  [Mody Diallo 3, 2-4; Souleymane Camara 20, Boubacar Camara 71,
   Morlaye Counta 72, ? 1-4]
  [RCC: Macaty Gustave; Sékou Soumah, Nabi Touré, Ranseni Touré,
        Doudou Keita, Souleymane Camara, Mamadou Camara, Nfamara Camara,
        Morlaye Counta, René Sadi, Boubacar Camara;
   ESL: Magatte Camara; Bira Ndao, Ali Gueye, Boubacar Diop, 
        Mamadou Diallo, Bira Teuw, Amadou "Deguilé" Sarr, 
        Abdoulaye Ndiaye, Moustapha Diallo, Becaye Gaye, Mody Diallo;
   ref: Ekopué; Wilson, Robin]

1950/51

NB: 88 clubs entered, distributed over two zones: the Zone Ouest,
    composed of two regions (Sénégal, with 4 districts, Dakar, 
    Saint-Louis, Thiès and Casamance, qualifying 3 clubs for the 
    quarterfinals, and Guinée, qualifying 1 club for the quarterfinals)
    and the Zone Est, composed of two regions (Côte d'Ivoire, with 2 
    districts, Abidjan (qualifying 2 clubs for the quarterfinals) 
    and Bouaké (qualifying 1 club for the quarterfinals); and the 
    region of Soudan/Moyen Soudan/Haute-Volta, qualifying 1 club for
    the quarterfinals); in districts with an odd number of participants,
    first round byes were given to the clubs who had reached the
    latest round in the previous season;
    the first round was played at district level; the second to fourth
    rounds at inter-district level; the fourth round winners entered 
    the inter-zonal quarterfinals.

Zone Ouest - Région Sénégal - District de Dakar
  17 participants; Foyer France Sénégal had first round bye.

Dakar Round 1 [Dec 3]
Jeanne d'Arc (Dakar)       3-1 Racing Club de Dakar
US Indigène (Dakar)        bt  US Gorée
other pairings not known

Zone Ouest - Région Sénégal - District de Casamance
  9 participants; Jeanne d'Arc (Ziguinchor) had first round bye.

Zone Ouest - Région Sénégal

Sénégal Round 2
[in Dakar]
US des Tireurs de Dakar    2-1 SC Guinéen (Dakar)
US Indigène (Dakar)        4-3 Espoir de Saint-Louis            [on Jan 1]
[in Saint-Louis]
Avenir de Saint-Louis      7-0 Résistance Dakaroise
Jeunesse Sorienne          1-6 Jeanne d'Arc (Dakar) 
[in Thiès]
Foyer de Thiès             1-2 Espérance de Rufisque
Club Olympique Thièssois   1-0 Réveil de Kaolack
other pairings not known

Sénégal Round 3
US Indigène (Dakar)        2-0 Avenir de Saint-Louis            [on Jan 8]
Foyer France Sénégal       5-1 Espérance de Rufisque            [in Dakar]
Racing Club de Kaolack    0-12 Jeanne d'Arc (Dakar)             [in Thiès]
Jeanne d'Arc (Saint-Louis) 5-1 US des Tireurs de Dakar
Club Olympique Thièssois   bt  Athlétic Club de Bignona

Sénégal Round 4 [Feb 4]
Jeanne d'Arc (Saint-Louis) 1-4 Club Olympique Thièssois
Jeanne d'Arc (Dakar)       2-1 Foyer France Sénégal 
US Indigène (Dakar)        bye?

NB: three winners qualified for overall quarterfinals

Zone Ouest - Région Guinée
  9 participants, including Racing Club de Conakry (had a first round
  bye), Société Sportive de Guinée, AS Cheminots de Guinée, Jeanne 
  d'Arc (Conakry) and Stade de Guinée.

NB: Racing Club de Conakry qualified for overall quarterfinals

Zone Est - Region Côte d'Ivoire - District d'Abidjan
  17 participants; USC Bassam had first round bye.

NB: Africa Sports (Abidjan) and ASRAN (Association Sportive du 
    Rail Abidjan-Niger) qualified for overall quarterfinals

Zone Est - Region Côte d'Ivoire - District de Bouaké
  9 participants; Renaissance Club de Bouaké had first round bye.

NB: winners (which qualified for overall quarterfinals) unknown

Zone Est - Region Soudan/Moyen Soudan/Haute-Volta - District du Soudan
  5 participants; Jeanne d'Arc (Bamako) had first round bye.

Zone Est - Region Soudan/Moyen Soudan/Haute-Volta - District du Moyen Soudan
  3 participants; AS Ségouvienne (Ségou) had first round bye.

Zone Est - Region Soudan/Moyen Soudan/Haute-Volta

NB: Jeanne d'Arc (Bamako) qualified for overall quarterfinals

Quarterfinals
[Mar 4]
Racing Club de Conakry     1-1 US Indigène (Dakar)        [aet]
[dates?]
Africa Sports (Abidjan)    bt  Bouaké qualifiers (or USFA (Abidjan)?)
Jeanne d'Arc (Bamako)      3-1 AS du Rail Abidjan-Niger
Jeanne d'Arc (Dakar)       5-1 Club Olympique Thièssois

Quarterfinal Replay [Mar 18]
US Indigène (Dakar)        3-2 Racing Club de Conakry

Semifinals 
[Apr 22, Abidjan]
Africa Sports (Abidjan)    1-3 Jeanne d'Arc (Dakar)       [aet] 
[May 6, Bamako]
Jeanne d'Arc (Bamako)      5-2 US Indigène (Dakar) 
NB: during the second half, Iba Mar "Otraco" Diop of USI retired 
    from the match, complaining of fatigue; he died shortly after
    the match.

Final [May 20, 1952; Parc Municipal des Sports, Dakar]
Jeanne d'Arc (Dakar)       3-1 Jeanne d'Arc (Bamako)      [aet]
  [Mané Babacar 90, Williams (1st half extra time),
   Fara (2nd half extra time); Mamadou Diawara 42]
  [JAD: Sène Diallo; Aly Dieng, Samba Laobé Sarr, Mané Babacar,
        Martial, Williams, Gomis, Dominique, Fara; 2 missing;
   JAB: N'Faly Kanouté; Siré Diakité, Charles Traoré Bassirou,
        Mamadou Coulibaly, Oumar Sy, Jondot, Madiouma Diawara,
        Mamadou "Battling" Koné, Cheikh Aw, Georges Sidibé,
        Sidy Diarra;
   ref: Robin]

1951/52

NB: 120 clubs entered.

Zone Ouest - District de Dakar

Dakar Round 1 [Nov 18]
Foyer France Sénégal       w/o Résistance Dakaroise
US des Tireurs de Dakar    2-1 US Ouakam
Concorde Club (Dakar)      1-0 AS Franco-Portugaise       [aet]
Espérance de Rufisque      1-1 US Régie (Dakar)           [Régie won replay]
Jeanne d'Arc (Dakar)      12-1 AS Municipale
ASPTT                      3-0 SC Guinéen (Dakar)    
Racing Club de Dakar       2-0 US Indigène (Dakar) 
US Gorée                   6-0 USA Marine

Zone Ouest - Région Sénégal

Sénégal Round 2
[in Dakar]
ASPTT                      3-0 US Régie (Dakar)
Concorde Club (Dakar)      2-0 Racing Club de Dakar 
Jeanne d'Arc (Dakar)      11-0 Espoir de Kaolack
US des Tireurs de Dakar    0-2 Espoir de Saint-Louis  
[in Gorée]
US Gorée                   3-2 Avenir de Saint-Louis
[in Saint-Louis]
Réveil de Saint-Louis      2-3 Foyer France Sénégal       [aet]
[in Thiès]
Amicale Sportive (Kaolack) 1-3 Amicale des Guet-Nadriens (Saint-Louis)
other pairings not known

Sénégal Round 3 [Jan 6]
[in Dakar]
Foyer France Sénégal       1-0 Saint-Louisienne           [aet]
Jeanne d'Arc (Dakar)       2-2 US Gorée                   [no extra time due
[in Ziguinchor]                                            to darkness]
Foyer de Casamance         2-0 Athlétic Club de Bignona
other pairings not known

Sénégal Round 3 Replay [Jan 20]
Jeanne d'Arc (Dakar)       2-1 US Gorée                   [in Thiès]       

Sénégal Round 4 [Feb 3]
[in Dakar]
Jeanne d'Arc (Dakar)       5-2 ASPTT  
Foyer France Sénégal       3-2 Espoir de Saint-Louis      
[in Ziguinchor]                                           
Foyer de Casamance         drw CS Thiès

Sénégal Round 4 Replay [Feb 10]
CS Thiès                   3-1 Foyer de Casamance  

NB: three winners qualified for overall quarterfinals

Zone Sud - Région Guinée

Conakry Semifinal
Racing Club de Conakry     w/o AS Cheminots de Guinée

Conakry Final
Racing Club de Conakry     bt  Société Sportive de Guinée

NB: Racing Club de Conakry qualified for overall quarterfinals

Zone Est - Région Soudan

Round 1?
[in Bobo-Dioulasso, first AOF match held there]
Racing Club (Bobo-D.)      lt  Richelieu (Bamako)

Soudan Final
Jeanne d'Arc (Bamako)      6-4 Richelieu (Bamako)

NB: Jeanne d'Arc (Bamako) qualified for overall quarterfinals

Quarterfinals 
[Mar 2]
Jeanne d'Arc (Dakar)       4-1 CS Thiès
Racing Club de Conakry     0-1 Foyer France Sénégal  
[Mar 9]
Etoile Sportive de P. Novo 1-0 Jeanne d'Arc (Bamako)      [in Cotonou]
Africa Sports (Abidjan)    0-0 USFA (Abidjan) 

Quarterfinal Replay [Mar 16]
USFA (Abidjan)             1-2 Africa Sports (Abidjan) 

Semifinals [Apr 6]
Africa Sports (Abidjan)    1-3 Jeanne d'Arc (Dakar)       [in Bamako]
Etoile Sportive de P. Novo 2-1 Foyer France Sénégal       [in Cotonou]

Final [May 4, 1952; Parc Municipal des Sports, Dakar]
Jeanne d'Arc (Dakar)       2-0 Etoile Sportive de Porto Novo
  [Martial 71, ? 90+4]
  [JAD: Seck; Gomis, Dos Santos, Mané Babacar, Faye Billy, Ndoye,
        Gueye-Williams, Domingot, Dieng, Martial, Alexandre Diadhiou;
   EPN: Saleye; Koukon, Tamaho, Nounagnon, Amoussa, Moustapha,
        Kougblenon, Gandanou "Papa Raquette", Moudachirou,
        Chablis, Flancandji;
   ref: Imbs]

1952/53

Zone Ouest - Région Sénégal

Sénégal Round 3 
[Jan 11]
[in Thiès]
Club Olympique Thièssois   3-2 Concorde Club (Dakar)      [aet]
[in Saint-Louis]
Saint-Louisienne           7-1 SC Guinéen (Dakar)
Réveil de Saint-Louis      1-2 Espoir de Saint-Louis
[in Kaolack]
Réveil de Kaolack          1-4 US Gorée 
[Jan 18, in Dakar]
Jeanne d'Arc (Dakar)       0-1 Foyer France Sénégal
[date?; in Ziguinchor]
Foyer de Casamance         bt  Jeanne d'Arc (Ziguinchor)

Sénégal Round 4 
[in Gorée]
US Gorée                   5-2 Foyer de Casamance
[in Thiès]
Club Olympique Thièssois   4-5 Saint-Louisienne     
[Feb 8, in Dakar]
Foyer France Sénégal       2-1 Espoir de Saint-Louis

NB: three winners qualified for overall quarterfinals

Quarterfinals
Zone Nord [Mar 1]
Saint-Louisienne           0-3 Racing Club de Conakry     [in Dakar]
Foyer France Sénégal       1-2 US Gorée
Zone Sud [Mar 15]
AS de Porto Novo           1-2 Jeunesse Club d'Abidjan
Etoile Sportive d'Abidjan  2-7 Jeanne d'Arc (Bamako)

Semifinals
[Apr 12]
Jeanne d'Arc (Bamako)      5-2 US Gorée                   [in Bamako]
[Apr 19]
Racing Club de Conakry     bt  Jeunesse Club d'Abidjan

Final [May 3, 1953; Parc Municipal des Sports, Dakar; att: 5,000]
Jeanne d'Arc (Bamako)      3-1 Racing Club de Conakry
  [Cheikh Aw 3, Seydou "Toto" Thiam 64, 78; own goal 90]

1953/54

NB: 139 clubs entered.

Zone Ouest - Région Sénégal

NB: Espoir de Saint-Louis did not enter as protest against the refereeing 
    in their matches against Foyer France Sénégal in 1952/53.

Sénégal Round 5
[Feb 8]
Avenir de Saint-Louis      bt  Résistance Dakaroise
US Gorée                   6-1 Foyer de Casamance
[Feb 15]
Foyer France Sénégal       2-3 Réveil de Saint-Louis

NB: three winners qualified for overall quarterfinals

Zone Sud - Région Guinée

Conakry Final
Racing Club de Conakry     4-1 Stade de Guinée

NB: Racing Club de Conakry qualified for overall quarterfinals

Zone Est - Région Soudan

Soudan Round 3 [Jan]
Foyer du Soudan            2-1 Jeanne d'Arc (Bamako)

Soudan Semifinals (Round 4)
Foyer du Soudan            bt  US Galliéni
Racing Club de Bamako      1-3 US Kayès

Soudan Final
Foyer du Soudan            bt  US Kayès

NB: Foyer du Soudan (Bamako) qualified for overall quarterfinals

Quarterfinals [Mar 7]
US Gorée                   3-1 Réveil de Saint-Louis      [in Dakar]
Foyer du Soudan (Bamako)   4-1 US Bobo Dioulasso
Etoile Sportive de P. Novo bt  Stella d'Abidjan
Avenir de Saint-Louis      2-3 Racing Club de Conakry     [aet] [in Dakar]

Semifinals [Apr 4]
Foyer du Soudan (Bamako)   2-1 Racing Club de Conakry 
Etoile Sportive de P. Novo 1-5 US Gorée

Final [May 2, 1954; Parc Municipal des Sports, Dakar]
US Gorée                   1-0 Foyer du Soudan (Bamako)
  [Yacinthe Moreira 39]
  [USG: Ndiogou Seck; Amadou "Bouba" Mbaye, Saer Sène, Badou Camara, 
        Oumar Guèye, Thiaroye Hane, Boubou Mbengue, Germain Ngom,
        Yacinthe Moreira, Baba Touré, 1 missing;
   FSB: Sidati Traoré; Makan Kouyaté, Mamadou Koné, Bakary Diakité,
        Mamadou Keïta, Aba Diop, Abdoulaye Diakité, Bona Touré,
        Djimé Sidibé, Bréhima Traoré "Kilegam", 1 missing (possibly
        Karamoko Keïta "Kremlin" who scored FSB's equaliser in
        the semifinal against RCC);
   ref: Moustapha N'gom]

1954/55

NB: 160 clubs entered.

Zone Ouest - Région Sénégal

Sénégal Round 3 
[Jan 2]
US Gorée                   3-1 Foyer France Sénégal
Jeanne d'Arc (Dakar)       1-1 Réveil de Saint-Louis
Racing Club de Dakar       4-0 US Indigène (Dakar)     
[Jan 23]
Sporting Club de Kaolack   1-7 Club Olympique Thièssois 
Foyer de Casamance         0-3 Espoir de Saint-Louis
NB: not known whether or not Avenir de Saint-Louis had a bye

Sénégal Round 3 Replay [Jan 9]
Réveil de Saint-Louis      3-0 Jeanne d'Arc (Dakar)
NB: first match in Saint-Louis which was broadcasted live by Radio Dakar

Sénégal Round 4 [Feb 6]
[in Saint-Louis]
Avenir de Saint-Louis      bt  Club Olympique Thièssois 
[in Dakar]
Racing Club de Dakar       0-0 US Gorée                   [aet]
Espoir de Saint-Louis      2-0 Réveil de Saint-Louis
NB: first ever meeting between two clubs from the district of Saint-Louis
    at inter-district stage, meeting in Dakar

Sénégal Round 4 Replay [Feb 27]
US Gorée                   1-1 Racing Club de Dakar       [aet]

Sénégal Round 4 Second Replay [Mar 6]
US Gorée                   2-1 Racing Club de Dakar  

NB: three winners qualified for overall quarterfinals

Zone Sud - Région Guinée

Quarterfinal
Racing Club de Conakry     2-0 JCC
NB: JCC presumably denotes Jeunesse Club de Conakry

Semifinal
Racing Club de Conakry     7-1 COC 
NB: COC presumably denotes Club Olympique de Conakry

Guinée Final
Racing Club de Conakry     4-0 Société Sportive de Guinée

NB: Racing Club de Conakry qualified for overall quarterfinals

Zone Est

1/8 Final
AS de Porto Novo           8-0 Renaissance-El Mina de Niamey

NB: AS de Porto Novo (nicknamed ASSO) qualified for overall quarterfinals

Quarterfinals 
[Mar 6]
Avenir de Saint-Louis      3-1 Racing Club de Conakry     [aet] [in Dakar]
ASEC (Abidjan)             3-1 Foyer du Soudan (Bamako)  
[Mar 12]
US Gorée                   3-1 Espoir de Saint-Louis      [in Dakar]
[Mar 21]
AS de Porto Novo           w/o Jeunesse Club d'Abidjan    [JCA dns]
  [originally fixtured for Mar 6 and twice postponed, eventually awarded
   to AS de Porto Novo as JCA were not able to arrange transportation] 

Semifinals [Apr 3]
US Gorée                   1-0 AS de Porto Novo           [aet] [in Dakar]
ASEC (Abidjan)             4-0 Avenir de Saint-Louis

Final [May 8, 1955; Parc Municipal des Sports, Dakar]
US Gorée                   7-0 ASEC (Abidjan)
  [Khar Sidibé 45, 69, 75, ~80, Habib Ba 60, Baba Touré 63,
   Yacinthe Moreira 90]
  [USG: Loume; Saer Sène, Germain Ngom, Guerin, Habib Ba, Baba Touré,
        Thiaroye Hane, Mame Abdou Sène, Badou Camara, Khar Sidibé,
        Yacinthe Moreira;
   ASE: Auguste Bakon; Augustin Kodio, Marc Aka, François Adékoua,
        Jean Yappy, Ernest Achy, Benjamin Akouaté, Ignace Ouégnin,
        Gaston Zakoua, Pierre Anoh, Niangoran;
   ref: Gomez]

1955/56

NB: 251 clubs entered.  First ever entry by clubs from Togo, which
    was not part of French Western Africa.

Zone Ouest - Région Sénégal

Sénégal Round ?
Réveil de Saint-Louis      bt  Espoir de Saint-Louis

Sénégal Round 4 [Jan 8]
Jeanne d'Arc (Dakar)       1-2 Réveil de Saint-Louis
Racing Club de Dakar       2-0 Jeanne d'Arc (Ziguinchor)
US Gorée                   4-1 Saint-Louisienne
Avenir de Saint-Louis      0-2 Foyer France Sénégal

Sénégal Round 5 [Feb 5]
US Gorée                   0-1 Réveil de Saint-Louis
Foyer France Sénégal       2-2 Racing Club de Dakar

Sénégal Round 5 Replay
Racing Club de Dakar       2-3 Foyer France Sénégal     

NB: two winners qualified for overall quarterfinals

Zone Sud - Région Guinée

Conakry Round 1
Jeanne d'Arc (Conakry)     1-0 Racing Club de Conakry     

Guinée Final
Société Sp. de Guinée     10-1 Jeanne d'Arc (Kankan)

Quarterfinals [Mar 4]
Jeanne d'Arc (Bamako)      3-2 Réveil de Saint-Louis
ASEC (Abidjan)             6-0 Jeunesse Club d'Abidjan
Foyer France Sénégal       5-1 Société Sportive de Guinée
AS de Porto Novo           1-3 Essor (Lomé)

Semifinals [Apr 15]
Jeanne d'Arc (Bamako)      2-1 Foyer France Sénégal
ASEC (Abidjan)             5-1 Essor (Lomé)               [aet]

Final [May 6(?), 1956; Parc Municipal des Sports, Dakar; att: 10,000]
Jeanne d'Arc (Bamako)      3-0 ASEC (Abidjan)
  [Mamadou Koné 4, Cheikh Oumar Diallo 40, ~75]
  [JAB: N'Faly Kanouté; Dembélé, Siré Diakité, Yaya Traoré,
        Seydou Ndao, Oumar Sy, Seydou "Toto" Thiam, Issakha Mbodj,
        Cheikh Oumar Diallo, Bakoraba Touré, Mamadou "Battling" Koné;
   ASE: Théophile Lawson; François Nianzan, Marc Aka,
        Augustin Kodio, Ernest Achy, Fabre Guy, François 
        Adékoua, Gaston Zakoua, Benjamin Akouaté, Ignace
        Ouégnin, Pierre Anoh;
   ref: Anianboussou (Dahomey)]

1956/57

NB: 262 clubs entered.

Zone Ouest - Région Sénégal

Sénégal Round 4 [Jan 13]
Réveil de Saint-Louis      5-1 US Indigène (Dakar)   
Olympique Cyclo-Sport (SL) lt  Union Sportive du Dakar-Niger (Thiès)
Espoir de Saint-Louis      abd US Gorée                   [abandoned at 1-1 in 75']
  [players of Espoir contested a penalty for US Gorée and walked
   off; incredibly a replay was ordered]
Jeanne d'Arc (Dakar)       2-2 Saint-Louisienne

Sénégal Round 4 Replays [Jan 20]
Espoir de Saint-Louis      w/o US Gorée                   [US Gorée dns]
Saint-Louisienne           4-5 Jeanne d'Arc (Dakar)       [aet]
  [match abandoned at 4-5 in 118' due to pitch invasion; result stood]

Sénégal Round 5 
Espoir de Saint-Louis      3-2 Union Sportive du Dakar-Niger (Thiès)
Jeanne d'Arc (Dakar)       0-2 Réveil de Saint-Louis    

NB: two winners qualified for overall quarterfinals

Zone Est

Togo Round 1?
Etoile Filante (Lomé)      1-0 Essor de Lomé

1/8 Final
Etoile Filante (Lomé)      9-0 Essor de Porto-Novo

NB: Etoile Filante (Lomé) qualified for overall quarterfinals

Quarterfinals
Espoir de Saint-Louis      awd Réveil de Saint-Louis      [in Dakar] [awarded to Réveil]
  [Espoir won 2-1 but fielded 2 suspended players (Magatte Camara 
   and Amadou Sarr)]
Africa Sports (Abidjan)    5-2 Jeunesse Club d'Abidjan    [aet]
Etoile Filante (Lomé)      8-1 Renaissance-El Mina de Niamey
Jeanne d'Arc (Bamako)     10-6 Société Sportive de Guinée [aet]
  [Amadou "Babadi" Wade (JAB) scored 7 goals; SSG led 0-3, 1-4 and 2-5 but
   Jeanne d'Arc scored 5-5 at 85' (the score after 90') before winning the
   match in extra time when less than half the SSG players were still able
   to play, the others weakened by thirst and discomfort in the extreme heat
   of Bamako]

NB: Société Sportive de Guinée (Conakry) were nicknamed "Mamaya".

Semifinals
[date?] 
Africa Sports (Abidjan)    2-1 Jeanne d'Arc (Bamako) 
[Apr 2]  
Réveil de Saint-Louis      1-1 Etoile Filante (Lomé)      [aet] [in Dakar]

Semifinal Replay [Apr 21]
Etoile Filante (Lomé)      1-2 Réveil de Saint-Louis

Final [May 5, 1957; Parc Municipal des Sports, Dakar]
Réveil de Saint-Louis      4-1 Africa Sports (Abidjan) 
  [Dor 7, Ousseynou Samb 17, Abdoulaye Diop 2 33, Abou Sarr Gueye 70;
   Adamaï 77]
  [RSL: Mallé; Camara, Alioune "Blé" Guèye, Yakhya Dieng, Demba Thiam,
        Ousseynou Samb, Saliou "Allou" Cissé, Serigne Mbaye, 
        Abdoulaye Diop 2, Abou Sarr Gueye, Dor;
   Afr: Norbert Niankhoury; Rustico de Gonzaves, André Bâ "Panier",
        Zabo, Tapé, Julien Dah, Assane Awaza, Evorah, Adamaï,
        Mama Abdou Sène, Joseph Baba]

1957/58

NB: 280 clubs entered.

Zone Ouest - Région Sénégal

NB: Espoir de Saint-Louis did not enter as protest against their
    elimination in 1956/57.

Sénégal Round 3
[in Thiès?]
Club Olympique Thièssois   bt  Saint-Louisienne
NB: Saint-Louisienne had won the championship of Senegal 1956/57,
    while COT had been relegated that season to the second level
    (district league of Thiès)
[in Dakar]
US Gorée                   3-2 Réveil de Thiès
Foyer France Sénégal       3-1 Espérance de Rufisque
[in Ziguinchor]
Foyer de Casamance         2-6 Jeanne d'Arc (Dakar)
Jeanne d'Arc (Ziguinchor)  3-1 Sporting Club de Kaolack
[in Kaolack]
Foyer de Tambacounda       0-8 Jeunesse Ouvrière de Saint-Louis
other pairings not known

Sénégal Round 4
Foyer France Sénégal      13-0 Jeanne d'Arc (Ziguinchor) 
Jeanne d'Arc (Dakar)       drw Jeunesse Ouvrière de Saint-Louis
Avenir de Saint-Louis      bt  Club Olympique Thièssois  
Réveil de Saint-Louis      drw US Gorée

Sénégal Round 4 Replays
Jeunesse Ouvrière (SL)     2-5 Jeanne d'Arc (Dakar) 
US Gorée                   awd Réveil de Saint-Louis      [awarded to Réveil]
  [match finished 1-1 and a second replay was to be played but Gorée had
   fielded an ineligible player (Mbaye "Elastique" Gueye, the 'keeper)]

Sénégal Round 5 [Feb 2]
Foyer France Sénégal       3-1 Réveil de Saint-Louis  
Jeanne d'Arc (Dakar)       1-2 Avenir de Saint-Louis

NB: two winners qualified for overall quarterfinals

Zone Est - Région Soudan

Soudan Preliminary Rounds
AS Ségovienne              3-2 Racing Club de Ségou
AS Ségovienne             11-3 Markala
Africa Sport (Bamako)      1-0 US Indigène (Bamako)  

Soudan Semifinals
AS Ségovienne              bt  Foyer du Soudan   

Soudan Final
Jeanne d'Arc (Bamako)      awd AS Ségovienne              [awarded to Ségovienne]
  [Jeanne d'Arc had won the match but Ségovienne won a protest]

NB: AS Ségovienne (Ségou) qualified for overall quarterfinals

Zone Est - Region Côte d'Ivoire 

Côte d'Ivoire Preliminary Rounds
ASEC (Abidjan)             2-1 USC Bassam
ASEC (Abidjan)             5-2 AS du Rail Abidjan-Niger
Africa Sports (Abidjan)    4-1 Jeunesse Club d'Abidjan
ASEC (Abidjan)             4-3 USFA (Abidjan)
Africa Sports (Abidjan)   12-0 US Dimbokoro
ASEC (Abidjan)             7-1 Racing Club de Divo

Côte d'Ivoire Round 5?
Africa Sports (Abidjan)    7-0 Racing Club de Daloa
ASEC (Abidjan)             8-3 Renaissance de Bouaké

NB: two winners qualified for overall quarterfinals

Quarterfinals 
[Mar 2]
Africa Sports (Abidjan)    1-0 Modèle (Lomé)
[Mar 16]
Foyer France Sénégal       4-1 AS Ségovienne
[date?]
Stade de Niamey            1-2 ASEC (Abidjan)
NB: opponents of Société Sportive de Guinée unknown (possibly
    Etoile Filante (Lomé))

Semifinals [Apr 20]
Foyer France Sénégal       0-3 Africa Sports (Abidjan) 
ASEC (Abidjan)             4-3 Société Sportive de Guinée [aet]

Final [May 4, 1958; Parc Municipal des Sports, Dakar]
Africa Sports (Abidjan)    5-0 ASEC (Abidjan)
  [Emmanuel Guédé 25, Mama Abdou Sène 28, Adamaï ~50, Maurice Nzi (2)]
  [Afr: Norbert Niankhoury; Julien Dah, Rustico de Gonzaves, Djihounou,
        André Bâ "Panier", Joseph Baba, Maurice Nzi, Mama Abdou Sène,
        Emmanuel Guédé, Adamaï, Sékou Touré;
   ASE: Théophile Dossou; Koffi Gros, Opéri, Marc Aka,
        François Nianzan, Augustin Kodio, Bakary Touré,
        François Adékoua, Miézan, Adama, Koulou;
   ref: Ka (Saint-Louis)]

1958/59

NB: 302 clubs entered.

Zone Ouest - Région Sénégal

Sénégal Round 3 [Dec 21]
Jeanne d'Arc (Dakar)       8-0 Espoir de Kaolack
Racing Club de Dakar       lt  Foyer de Casamance
US Gorée                   drw Saint-Louisienne
other pairings not known

Sénégal Round 3 Replay
Saint-Louisienne           3-2 US Gorée

Sénégal Round 4
US du Dakar-Niger (Thiès)  bt  Foyer France Sénégal
Club Olympique Thièssois   bt  Espérance de Rufisque
Saint-Louisienne           bt  Foyer de Casamance
Jeanne d'Arc (Dakar)       4-1 Réveil de Saint-Louis

NB: four winners qualified for overall round of 16 (1/8 Finals)

Zone Est - Region Côte d'Ivoire 

Côte d'Ivoire Preliminary Rounds
Africa Sports (Abidjan)    bt  AS du Rail Abidjan-Niger
ASEC (Abidjan)             1-5 Onze Frères de Gagnoa
Agboville                  2-5 Stella d'Abidjan           

Côte d'Ivoire Round 4?
Stella d'Abidjan           5-1 USC Bassam

NB: in this season, the inter-regional stage started at the round
    of 16, though effectively only for the western region comprising 
    Sénégal, Soudan and Guinée.

Zone Est - Region Togo/Dahomey

Zone Est - District du Togo
Modèle (Lomé)              bt  Espoir de Lomé

NB: Modèle (Lomé) qualified for overall round of 16 (1/8 Finals) 
    in which they met Alliance Sportive de Cotonou, winners of the 
    District du Dahomey (see below under 1/8 Finals); in the two
    matches against Espoir de Lomé and Alliance Sportive de Cotonou,
    Modèle scored 8 goals and conceded none.

1/8 Finals 
[Feb 8]
Jeanne d'Arc (Dakar)       1-0 Société Sportive de Guinée 
[dates?]
Saint-Louisienne           5-2 Avenir de Bamako           [in Dakar]
Africa Sports (Bamako)     2-2 Union Sportive du Dakar-Niger (Thiès) 
Racing Club de Conakry     1-2 Club Olympique Thièssois  
Africa Sports (Abidjan)    bt  USFA (Abidjan)    
Stella d'Abidjan           4-2 Onze Frères de Gagnoa
Modèle (Lomé)              bt  Alliance Sportive de Cotonou
NB: opponents of ASFB (Bobo Dioulasso) unknown

1/8 Finals Replay [Feb 22]
US du Dakar-Niger (Thiès)  2-4 Africa Sports (Bamako)     [in Dakar]     
   
Quarterfinals 
[Mar 1]
Africa Sports (Bamako)     2-3 Saint-Louisienne      
[Mar 8]
Jeanne d'Arc (Dakar)       6-0 ASFB (Bobo Dioulasso)
Africa Sports (Abidjan)    1-2 Modèle (Lomé)              [in Bobo Dioulasso]
Stella d'Abidjan           5-1 Club Olympique Thièssois  

Semifinals [Apr 12]
Saint-Louisienne           6-0 Stella d'Abidjan           [in Dakar]
Modèle (Lomé)              5-1 Jeanne d'Arc (Dakar) 

Final [May 3, 1959; Parc Municipal des Sports, Dakar; att: 10,000-15,000]
Saint-Louisienne           2-1 Modèle (Lomé)              [aet]     
  [Lô Madièye 89, Sidate ~115; Brym Karimou 34]
  [SLo: Waly Ndiaye; Sidate, David Diagne, Amadou Sèye "Douzaine",
        Cheikh Thioune, Oumar Ndiaye, Sidy Ndiaye, Lô Madièye,
        Ama Diaw, Magaye, Karim Ndiaye;
   Mod: Josué; Ibrahima Soumaïla, Alphonse Bruce, Emmanuel Lawson,
        Charles Ayivi Fondalor, Georges Akabli (Akpavi?),
        Eugène Elessessy, Charles Comlan, Ibrahim "Brym" Karimou,
        Sylvestre Dossou, Thomas Mensah]

1960 (Coupe Interfédérale)

NB: 205 clubs entered.  The regions of Guinée (independent since 1958
    but still entering the Coupe d'AOF 1958/59) and Côte d'Ivoire did
    not enter as French Western Africa had been dissolved in 1959.  

Zone Ouest - Région Sénégal

Sénégal Round 3 
Saint-Louisienne           6-2 Foyer de Casamance
US du Dakar-Niger (Thiès)  2-0 Espérance de Rufisque
Jeanne d'Arc (Dakar)       6-2 Essor de Saint-Louis
Espoir de Dakar            6-2 Sporting de Kaolack
Foyer France Sénégal       4-1 Olympic de Ngor
other pairings unknown

Sénégal Round 4 [Mar 6]
Saint-Louisienne           3-1 Espoir de Saint-Louis      [aet] [in Dakar]
Foyer France Sénégal       2-3 Espoir de Dakar
US du Dakar-Niger (Thiès)  3-2 Jeanne d'Arc (Dakar)
Avenir de Saint-Louis      lt  Union Sportive de Ouakam 

Sénégal Round 5 [Mar 20] (1/8 Finals overall)
Espoir de Dakar            5-3 Union Sportive de Ouakam 
Saint-Louisienne           4-0 US du Dakar-Niger (Thiès)  

NB: two winners qualified for overall quarterfinals

Zone Est - Région Soudan

1/64 Final overall
Jeanne d'Arc (Bamako)      3-1 Réveil de Bamako
1/32 Final overall   
Jeanne d'Arc (Bamako)      4-1 ASPTT (Bamako)
1/16 Final overall
Jeanne d'Arc (Bamako)      4-2 Sporting Club de Ségou
1/8 Final overall
Jeanne d'Arc (Bamako)      3-1 Racing Club de Bamako

Quarterfinals (played at regional level)
Espoir de Dakar            2-3 Saint-Louisienne
Jeanne d'Arc (Bamako)      2-1 Avenir de Bamako
Etoile Filante (Lomé)      2-0 Modèle (Lomé)
NB: opponents of AS de Cotonou unknown

Semifinals 
[May 7]
Etoile Filante (Lomé)      awd AS de Cotonou              [AS Cotonou dns]
[May 28]
Jeanne d'Arc (Bamako)      2-1 Saint-Louisienne           [aet]

Final [Jun 19, 1960; Parc Municipal des Sports, Dakar]
Etoile Filante (Lomé)      2-1 Jeanne d'Arc (Bamako)
  [Keïta 8, own goal 84; ? 83]

NB: the final was part of the festivities celebrating the independence
    of the Fédération du Mali, a temporary construction comprising
    the territories of Sénégal and Soudan, which fell apart in the night
    from 19 to 20 August 1960, creating the current countries of Mali 
    and Senegal.


About this document

Main source: [Ly 92]; in addition, use was made of [Ver 86], [Kei 02], Le football ivoirien de 1948 à 1970, les souvenirs d’un monument, Le démantèlement du mouvement sportif d’AOF : l’intégration africaine contre l’expérience aofienne, Stade Malien, Football Solidaire, RFI, Gorée patrimoine, Lexique du football au Togo, various other websites

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans (karel@rsssf.com)
Last updated: 20 Feb 2014

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2006/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.