Argentina - Copa Competencia Asociación Amateurs - 1925

Table:

Group "A"

No. Team                     G    W    D    L    Gf    Ga    P
--------------------------------------------------------------
 1. Gimnasia y Esgrima LPG   4    3    0    1     4     2    6 Final Round
 2. Lanús                    4    2    1    1     6     5    5
 3. Platense (VL)            4    2    1    1     4     4    5
 4. Argentino del Sud        4    1    1    2     3     5    3
 5. San Isidro               4    0    1    3     3     4    1

Group "B"

No. Team                     G    W    D    L    Gf    Ga    P
--------------------------------------------------------------
 1. River Plate              4    2    2    0     4     1    6 Playoff
 2. Racing Club              4    2    2    0     6     2    6 Playoff
 3. Vélez Sarsfield          4    2    2    0     8     3    6 Playoff
 4. Atlanta                  4    1    0    3     4    10    2
 5. Atlético Estudiantes     4    0    0    4     0     6    0

. Playoff Group "B"

No. Team                     G    W    D    L    Gf    Ga    P
--------------------------------------------------------------
 1. River Plate              2    2    0    0     2     0    4 Final Round
 2. Racing Club              1    0    0    1     0     1    0
 3. Vélez Sarsfield          1    0    0    1     0     1    0
 
Group "C"

No. Team                     G    W    D    L    Gf    Ga    P
--------------------------------------------------------------
 1. Sportivo Palermo         3    3    0    0     7     2    6 Final Round
 2. Tigre                    3    1    1    1     8     5    3
 3. Banfield                 3    1    0    2     0     6    2
 4. Ferro Carril Oeste (BUE) 3    0    1    2     6     8    1
 
 Note: Estudiantes LPG forfeited.

Group "D"

No. Team                     G    W    D    L    Gf    Ga    P
--------------------------------------------------------------
 1. Independiente (Ave)      4    3    1    0    11     0    7 Final Round
 2. Excursionistas           4    2    1    1     8     7    5
 3. Estudiantil Porteño      4    2    0    2     4    10    4
 4. Sportivo Buenos Aires    4    1    0    3     2     4    2
 5. Barracas Central         4    1    0    3     1     5    2

Group "E"

No. Team                     G    W    D    L    Gf    Ga    P
--------------------------------------------------------------
 1. Sportivo de Almagro      4    3    0    1     6     4    6 Playoff
 2. Quilmes                  4    3    0    1     7     4    6 Playoff
 3. Liberal Argentino        4    2    0    2     8     5    4
 4. Defensores de Belgrano   4    1    0    3     3     7    2
 5. San Lorenzo de Almagro   4    1    0    3     3     7    2

. Playoff Group "E"

No. Team                     G    W    D    L    Gf    Ga    P
--------------------------------------------------------------
 1. Quilmes                  1    1    0    0     4     1    2 Final Round
 2. Sportivo de Almagro      1    0    0    1     1     4    0

Final Round

. Quarterfinals

No. Team                     G    W    D    L    Gf    Ga    P
--------------------------------------------------------------
 1. Independiente (Ave)      1    1    0    0     2     0    2 Finalist
 2. Gimnasia y Esgrima LPG   1    0    0    1     0     2    0

 1. River Plate              1    1    0    0     2     1    2 Semifinalist
 2. Quilmes                  1    0    0    1     1     2    0

. Semifinal

No. Team                     G    W    D    L    Gf    Ga    P
--------------------------------------------------------------
 1. Sportivo Palermo         1    1    0    0     3     1    2 Finalist
 2. River Plate              1    0    0    1     1     3    0
 
. Final

No. Team                 G    W    D    L    Gf    Ga    P
--------------------------------------------------------------
 1. Independiente (Ave)      1    1    0    0     2     0    2 Champion
 2. Sportivo Palermo         1    0    0    1     0     2    0

Group "A":  

[Oct 25]
Platense (VL)            1:0  Gimnasia y Esgrima LPG

[Nov 1]
Argentino del Sud        1:2  Gimnasia y Esgrima LPG

[Nov 8]
San Isidro               2:2  Lanús

[Nov 15]
Gimnasia y Esgrima LPG   2:0  Lanús

[Nov 22]
Lanús                    2:1  Argentino del Sud
Platense (VL)            2:1  San Isidro

[Dec 8]
Lanús                    2:0  Platense (VL)
San Isidro               awd  Argentino del Sud        [awarded lp:wp]

[Dec 13]
Argentino del Sud        1:1  Platense (VL)
Gimnasia y Esgrima LPG   awd  San Isidro               [awarded wp:lp]

Table:

No. Team                     G    W    D    L    Gf    Ga    P
--------------------------------------------------------------
 1. Gimnasia y Esgrima LPG   4    3    0    1     4     2    6 Final Round
 2. Lanús                    4    2    1    1     6     5    5
 3. Platense (VL)            4    2    1    1     4     4    5
 4. Argentino del Sud        4    1    1    2     3     5    3
 5. San Isidro               4    0    1    3     3     4    1

Group "B":

[Oct 25]
River Plate              2:0  Atlético Estudiantes

[Nov 1]
Racing Club              5:1  Atlanta
River Plate              1:1  Vélez Sarsfield

[Nov 8]
Atlanta                  2:0  Atlético Estudiantes
Vélez Sarsfield          1:1  Racing Club

[Nov 15]
Atlético Estudiantes     awd  Racing Club              [awarded lp:wp]
Vélez Sarsfield          4:1  Atlanta

[Nov 22]
Atlanta                  0:1  River Plate

[Dec 8]
Atlético Estudiantes     0:2  Vélez Sarsfield
Racing Club              0:0  River Plate

Table:

No. Team                     G    W    D    L    Gf    Ga    P
--------------------------------------------------------------
 1. River Plate              4    2    2    0     4     1    6 Playoff
 2. Racing Club              4    2    2    0     6     2    6 Playoff
 3. Vélez Sarsfield          4    2    2    0     8     3    6 Playoff
 4. Atlanta                  4    1    0    3     4    10    2
 5. Atlético Estudiantes     4    0    0    4     0     6    0

. Playoff Group "B":

[Dec 13]
River Plate              1:0  Racing Club
[Dec 20]
River Plate              1:0  Vélez Sarsfield          [at Huracán (BUE)]

Group "C":

[Nov 8]
Ferro Carril Oeste (BUE) 2:2  Tigre
Banfield                 0:2  Sportivo Palermo

[Nov 15]
Ferro Carril Oeste (BUE) 2:4  Sportivo Palermo
Tigre                    4:0  Banfield

[Nov 29]
Banfield                 awd  Ferro Carril Oeste (BUE) [awarded wp:lp]
Sportivo Palermo         1:0  Tigre                    [abandoned in 45]

Table: 

No. Team                     G    W    D    L    Gf    Ga    P
--------------------------------------------------------------
 1. Sportivo Palermo         3    3    0    0     7     2    6 Final Round
 2. Tigre                    3    1    1    1     8     5    3
 3. Banfield                 3    1    0    2     0     6    2
 4. Ferro Carril Oeste (BUE) 3    0    1    2     6     8    1
 
 Note: Estudiantes LPG forfeited.

Group "D":

[Nov 1]
Estudiantil Porteño      4:3  Excursionistas

[Nov 8]
Independiente (Ave)      7:0  Estudiantil Porteño
Sportivo Buenos Aires    2:3  Excursionistas

[Nov 15]
Independiente (Ave)      1:0  Sportivo Buenos Aires

[Nov 22]
Excursionistas           2:1  Barracas Central         [abandoned, not continued]

[Nov 29]
Excursionistas           0:0  Independiente (Ave)

[Dec 6]
Barracas Central         3:0  Independiente (Ave)

Barracas Central         awd  Estudiantil Porteño      [awarded wp:lp]
Estudiantil Porteño      awd  Sportivo Buenos Aires    [awarded wp:lp]
Sportivo Buenos Aires    awd  Barracas Central         [awarded wp:lp]

Table:

No. Team                     G    W    D    L    Gf    Ga    P
--------------------------------------------------------------
 1. Independiente (Ave)      4    3    1    0    11     0    7 Final Round
 2. Excursionistas           4    2    1    1     8     7    5
 3. Estudiantil Porteño      4    2    0    2     4    10    4
 4. Sportivo Buenos Aires    4    1    0    3     2     4    2
 5. Barracas Central         4    1    0    3     1     5    2

Group "E":

[Oct 25]
Sportivo de Almagro      2:0  Defensores de Belgrano

[Nov 1]
Defensores de Belgrano   1:0  San Lorenzo de Almagro

[Nov 8]
Quilmes                  2:1  Defensores de Belgrano
San Lorenzo de Almagro   1:3  Sportivo de Almagro

[Nov 15]
Defensores de Belgrano   1:3  Liberal Argentino
Sportivo de Almagro      0:2  Quilmes

[Nov 29]
San Lorenzo de Almagro   2:1  Liberal Argentino

[Dec 6]
Liberal Argentino        3:0  Quilmes

[Dec 8]
Quilmes                  2:0  San Lorenzo de Almagro

[Dec 13]
Liberal Argentino        1:2  Sportivo de Almagro

Table:

No. Team                     G    W    D    L    Gf    Ga    P
--------------------------------------------------------------
 1. Sportivo de Almagro      4    3    0    1     6     4    6 Playoff
 2. Quilmes                  4    3    0    1     7     4    6 Playoff
 3. Liberal Argentino        4    2    0    2     8     5    4
 4. Defensores de Belgrano   4    1    0    3     3     7    2
 5. San Lorenzo de Almagro   4    1    0    3     3     7    2

. Playoff Group "E":

[Dec 20]
Quilmes                  4:1  Sportivo de Almagro

Quarter finals: [Mar 14, 1926]

Independiente (Ave)      2:0  Gimnasia y Esgrima LPG   [at River Plate]
River Plate              2:1  Quilmes                  [at Independiente (Ave)]
Sportivo Palermo         bye

Semifinals: Mar 21, 1926
River Plate              1:3  Sportivo Palermo         [at Independiente (Ave)]
Independiente (Ave)      bye

Final:
Independiente (A)        2:0  Sportivo Palermo         [at River Plate]




1924

1926

list of champions.

list of final tables.

list of cup competitions.

all-time tables.

list of 2nd level champions.

divisional movements.

list of cup competitions.

topscorers.


About this document

With thanks to Pablo Ciullini.

Sources: [CIHF -], [Iwa -], La Historia del Club A. Tigre (Nazareno Atilio Scialpini)

Prepared and maintained by Osvaldo José Gorgazzi for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Osvaldo José Gorgazzi (osvaldogorgazzi@yahoo.com.ar)
Last updated: 15 Apr 2004

(C) Copyright Osvaldo José Gorgazzi and RSSSF 2004
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.