Torneo Cuadrangular Vendimia - Copa de Oro (Mendoza)

 

 

 

 

Cuadrangular de Verano 1966

Round 1
[Feb 1]
Independiente Rivadavia	1-3	Atlético Argentino		[at Independiente Rivadavia]
  [Tarelli 89p; Oropel 60, 68, Arias 79]
Godoy Cruz AT		2-0	Newell's Old Boys		[at Independiente Rivadavia]
  [Di Cesare 47, Castro 89p]
 
Round 2
[Feb 3]
Atlético Argentino	1-1	Newell's Old Boys		[at Independiente Rivadavia]
Independiente Rivadavia 1-4	Godoy Cruz AT			[at Independiente Rivadavia]
 
Round 3
[Feb 5]
Atlético Argentino	0-0	Godoy Cruz AT			[at Independiente Rivadavia]
Independiente Rivadavia 0-4	Newell's Old Boys		[at Independiente Rivadavia]
  [Lescano 28og, Ferrero 29, García 40, Cardozo 85]
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Godoy Cruz Antonio Tomba	      3   2   1   0   6   1   5  [Champion]
----------------------------------------------------------------		
 2. Atlético Argentino		      3   1   2   0   4   2   4
 3. Newell's Old Boys (Rosario)	      3   1   1   1   5   3   3
 4. Independiente Rivadavia	      3   0   0   3   2  11   0

 

1967

Round 1
[Feb 28]
Gimnasia y Esgrima	1-3	Huracán LH			[at Independiente Rivadavia]
Independiente Rivadavia	2-2	Atlético Argentino		[at Independiente Rivadavia]
 
Round 2
[Mar 7]
Atlético Argentino	0-1	Gimnasia y Esgrima		[at Independiente Rivadavia]
Independiente Rivadavia 6-0	Huracán LH			[at Independiente Rivadavia]
 
Round 3
[Mar 9]
Atlético Argentino	0-1	Huracán LH			[at Independiente Rivadavia]
Independiente Rivadavia 1-0	Gimnasia y Esgrima		[at Independiente Rivadavia]
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Independiente Rivadavia	      3   2   1   0   9   2   5  [Champion]
----------------------------------------------------------------		
 2. Huracán Las Heras		      3   2   0   1   4   7   4
 3. Gimnasia y Esgrima		      3   1   0   2   2   4   2
 4. Atlético Argentino		      3   0   1   2   2   4   1  
 
 

 

1968

Round 1
[Feb 28]
Gimnasia y Esgrima	2-1	Huracán LH			[at Independiente Rivadavia]
  [J.J.Pereyra 35, Legrotaglie 39; Arriga 73]
Independiente Rivadavia	0-0	Atlético Argentino		[at Independiente Rivadavia]
 
Round 2
[Mar 1]
Atlético Argentino	2-1	Gimnasia y Esgrima		[at Independiente Rivadavia]
  [Alcaraz 31, Oropel 74; J.Luna 15]
Independiente Rivadavia 3-0	Huracán LH			[at Independiente Rivadavia]
  [R.López 7, Bustamante 18, Funes 89]
 
Round 3
[Mar 3]
Atlético Argentino	6-2	Huracán LH			[at Independiente Rivadavia]
  [A.Lucero 33p, 62, Curia 55, Petrina 70, 72, 88; Oros 65p, Arriga 74]
Independiente Rivadavia 0-2	Gimnasia y Esgrima		[at Independiente Rivadavia]
  [J.D.González 30, Aguilera 32]
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Atlético Argentino		      3   2   1   0   8   3   5  [Champion]
----------------------------------------------------------------		
 2. Gimnasia y Esgrima		      3   2   0   1   5   3   4
 3. Independiente Rivadavia	      3   1   1   1   3   2   3
 4. Huracán Las Heras		      3   0   0   3   3  11   0
 

 

1969

Round 1
[Mar 6]
Huracán LH 		1-1	Independiente Rivadavia		[at Godoy Cruz AT]
  [García 11; Ruotti 79]
Godoy Cruz AT		3-0	Gimnasia y Esgrima		[at Godoy Cruz AT]
  [Trentino 34, Albarracín 41, Forti 87]
 
Round 2
[Mar 8]
Godoy Cruz AT		2-5	Huracán LH			[at Godoy Cruz AT]
  [Mandón 32, Jhonston 85; J.González 12, 19, 62, Lumbía 48, 68]
Independiente Rivadavia	1-4	Gimnasia y Esgrima		[at Godoy Cruz AT]
  [A.Soto 83; J.D.González 37, Aguilera 51, Aceituno 66, Legrotaglie 71]
 
Round 3
[Mar 9]
Independiente Rivadavia	0-2	Godoy Cruz AT			[at Godoy Cruz AT]	
  [Albarracín 23, Oliva 67]
Huracán LH		0-0	Gimnasia y Esgrima		[at Godoy Cruz AT]
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Huracán Las Heras		      3   1   2   0   6   3   4  [Playoff]
    Godoy Cruz Antonio Tomba	      3   2   0   1   7   5   4  [Playoff]
----------------------------------------------------------------
 3. Gimnasia y Esgrima		      3   1   1   1   4   4   3
 4. Independiente Rivadavia	      3   0   1   2   2   7   1
		
 
 
Playoff
[Mar 16]
Godoy Cruz AT		5-0	Huracán LH			[at Independiente Rivadavia]
  [León 4, 61, Mandón 18, 24, 34]
 

 

1970

Round 1
[Feb 20]
Andes Talleres 		3-2	Independiente Rivadavia		[at Godoy Cruz AT]
  [N.Fernández(2), Mandón; Falcioni, Benítez]
Godoy Cruz AT		2-1	Gimnasia y Esgrima		[at Godoy Cruz AT]
  [O.Garro, Cairo; A.Sosa]
 
Round 2
[Feb 22]
Andes Talleres		3-2	Gimnasia y Esgrima		[at Godoy Cruz AT]
  [Becerra(2), Sello; Aguilera(2)]
Independiente Rivadavia	0-1	Godoy Cruz AT			[at Godoy Cruz AT]	
  [Albarracín]		
 
Round 3
[Feb 25]
Independiente Rivadavia	3-1	Gimnasia y Esgrima		[at Godoy Cruz AT]
  [Falcioni(2), Benítez; A.Torres(p)]
Godoy Cruz AT		4-3	Andes Talleres			[at Godoy Cruz AT]
  [C.Gómez 30, O.Garro 60, 87, Albarracín 67; Becerra 52, J.Deiber 69, Forti 40]
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Godoy Cruz Antonio Tomba	      3   3   0   0   7   4   6  [Champion]
----------------------------------------------------------------
 2. Andes Talleres		      3   2   0   1   9   8   4
 3. Independiente Rivadavia 	      3   1   0   2   3   7   2
 4. Gimnasia y Esgrima		      3   0   0   3   4   8   0
 
 
 
 

1971

Round 1
[Feb 14]
Independiente Rivadavia	3-2	Andes Talleres			[at Independiente Rivadavia]
Godoy Cruz AT		3-0	Gimnasia y Esgrima		[at Independiente Rivadavia]
 
Round 2
[Feb 16]
Independiente Rivadavia	0-0	Gimnasia y Esgrima		[at Godoy Cruz AT]
Godoy Cruz AT		0-1	Andes Talleres			[at Godoy Cruz AT]
 
Round 3
[Feb 19]
Andes Talleres		2-4	Gimnasia y Esgrima		[at Godoy Cruz AT]
Independiente Rivadavia	2-1	Godoy Cruz AT			[at Godoy Cruz AT]			
 
Round 4
[Feb 24]
Independiente Rivadavia	0-1	Andes Talleres			[at Godoy Cruz AT]
Godoy Cruz AT		2-2	Gimnasia y Esgrima		[at Godoy Cruz AT]
 
Round 5
[Feb 26]
Independiente Rivadavia	1-2	Gimnasia y Esgrima		[at Godoy Cruz AT]
Godoy Cruz AT		4-1	Andes Talleres			[at Godoy Cruz AT]
 
Round 6
[Mar 2]
Andes Talleres		1-1	Gimnasia y Esgrima		[at Godoy Cruz AT]
Independiente Rivadavia	3-2	Godoy Cruz AT			[at Godoy Cruz AT]	
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Independiente Rivadavia 	      6   3   1   2   9   8   7  [Playoff]
 2. Gimnasia y Esgrima		      6   2   3   1   9   9   7  [Playoff]
----------------------------------------------------------------
 3. Godoy Cruz Antonio Tomba	      6   2   1   3  12   9   5  
 4. Andes Talleres		      6   2   1   3   8  12   5
 
 
Playoff
[Mar 7]
Independiente Rivadavia	2-1	Gimnasia y Esgrima		[at Independiente Rivadavia]
 
 
 

1972

Round 1
[Feb 18]
Independiente Rivadavia	2-0	Andes Talleres			[at Godoy Cruz AT]
Godoy Cruz AT		0-4	Gimnasia y Esgrima		[at Godoy Cruz AT]
 
Round 2
[Feb 22]
Independiente Rivadavia	3-4	Gimnasia y Esgrima		[at Godoy Cruz AT]
Godoy Cruz AT		1-1	Andes Talleres			[at Godoy Cruz AT]
 
Round 3
[Feb 25]
Andes Talleres		1-1	Gimnasia y Esgrima		[at Godoy Cruz AT]
Independiente Rivadavia	1-0	Godoy Cruz AT			[at Godoy Cruz AT]			
 
Round 4
[Feb 27]
Independiente Rivadavia	0-4	Andes Talleres			[at Godoy Cruz AT]
Godoy Cruz AT		1-0	Gimnasia y Esgrima		[at Godoy Cruz AT]
 
Round 5
[Mar 3]
Independiente Rivadavia	0-1	Gimnasia y Esgrima		[at Godoy Cruz AT]
Godoy Cruz AT		2-1	Andes Talleres			[at Godoy Cruz AT]
 
Round 6
[Mar 7]
Andes Talleres		1-6	Gimnasia y Esgrima		[at Godoy Cruz AT]
Independiente Rivadavia	2-0	Godoy Cruz AT			[at Godoy Cruz AT]
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Gimnasia y Esgrima		      6   4   1   1  16   6   9  [Champion]
----------------------------------------------------------------
 2. Independiente Rivadavia	      6   3   0   3   8   9   6
 3. Godoy Cruz Antonio Tomba	      6   2   1   3   4   9   5
 4. Andes Talleres		      6   1   2   3   8  12   2
 
 
 
 

1973

Round 1
[Feb 2]
Independiente Rivadavia	1-0	Andes Talleres			[at Godoy Cruz AT]
Godoy Cruz AT		1-1	Gimnasia y Esgrima		[at Godoy Cruz AT]
 
Round 2
[Feb 6]
Independiente Rivadavia	3-0	Gimnasia y Esgrima		[at Independiente Rivadavia]
Godoy Cruz AT		2-4	Andes Talleres			[at Independiente Rivadavia]
 
Round 3
[Feb 10]
Andes Talleres		1-2	Gimnasia y Esgrima		[at Godoy Cruz AT]
Independiente Rivadavia	0-1	Godoy Cruz AT			[at Godoy Cruz AT]			
 
Round 4
[Feb 13]
Independiente Rivadavia	6-1	Andes Talleres			[at Independiente Rivadavia]
Godoy Cruz AT		1-5	Gimnasia y Esgrima		[at Independiente Rivadavia]
 
Round 5
[Feb 16]
Independiente Rivadavia	1-2	Gimnasia y Esgrima		[at Godoy Cruz AT]
Godoy Cruz AT		1-1	Andes Talleres			[at Godoy Cruz AT]
 
Round 6
[Feb 20]
Andes Talleres		1-2	Gimnasia y Esgrima		[at Independiente Rivadavia]
Independiente Rivadavia	1-1	Godoy Cruz AT			[at Independiente Rivadavia]	
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Gimnasia y Esgrima		      6   4   1   1  12   8   9  [Champion]
----------------------------------------------------------------
 2. Independiente Rivadavia	      6   3   1   2  12   5   7
 3. Godoy Cruz Antonio Tomba          6   1   3   2   7  12   5
 4. Andes Talleres		      6   1   1   4   8  14   3
 
 
 
 

1974

Round 1
[Feb 5]
Independiente Rivadavia	1-1	Huracán LH			[at Godoy Cruz AT]
Godoy Cruz AT		1-1	Gimnasia y Esgrima		[at Godoy Cruz AT]
 
Round 2
[Feb 8]
Independiente Rivadavia	4-0	Gimnasia y Esgrima		[at Independiente Rivadavia]
Godoy Cruz AT		3-1	Huracán LH			[at Independiente Rivadavia]
 
Round 3
[Feb 17]
Huracán LH		1-4	Gimnasia y Esgrima		[at Godoy Cruz AT]
Independiente Rivadavia	0-1	Godoy Cruz AT			[at Godoy Cruz AT]			
 
Round 4
[Feb 19]
Independiente Rivadavia	3-1	Huracán LH			[at Independiente Rivadavia]
Godoy Cruz AT		1-3	Gimnasia y Esgrima		[at Independiente Rivadavia]
 
Round 5
[Feb 22]
Independiente Rivadavia	1-0	Gimnasia y Esgrima		[at Godoy Cruz AT]
Godoy Cruz AT		1-3	Huracán LH			[at Godoy Cruz AT]
 
Round 6
[Feb 26]
Huracán LH		2-0	Gimnasia y Esgrima		[at Independiente Rivadavia]
Independiente Rivadavia	1-3	Godoy Cruz AT			[at Independiente Rivadavia]	
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Independiente Rivadavia	      6   3   1   2  10   6   7  [Playoff]
 2. Godoy Cruz Antonio Tomba          6   3   1   2  10   9   7  [Playoff]
----------------------------------------------------------------
 3. Gimnasia y Esgrima		      6   2   1   3   8  10   5
 4. Huracán Las Heras		      6   2   1   3   9  12   5
 
 
 
Playoff
[Jan 29, 1975]
Independiente Rivadavia	3-2	Godoy Cruz AT			[at Godoy Cruz AT]
 
 
 

1975

Round 1
[Jan 31]
Independiente Rivadavia	2-0	Huracán LH			[at Godoy Cruz AT]
Godoy Cruz AT		1-1	Gimnasia y Esgrima		[at Godoy Cruz AT]
 
Round 2
[Feb 4]
Independiente Rivadavia	2-0	Gimnasia y Esgrima		[at Godoy Cruz AT]
Godoy Cruz AT		2-2	Huracán LH			[at Godoy Cruz AT]
 
Round 3
[Feb 6]
Huracán LH		3-3	Gimnasia y Esgrima		[at Godoy Cruz AT]
Independiente Rivadavia	2-1	Godoy Cruz AT			[at Godoy Cruz AT]			
 
Round 4
[Feb 12]
Independiente Rivadavia	3-2	Huracán LH			[at Godoy Cruz AT]
Godoy Cruz AT		0-3	Gimnasia y Esgrima		[at Godoy Cruz AT]
 
Round 5
[Feb 14]
Independiente Rivadavia	0-2	Gimnasia y Esgrima		[at Godoy Cruz AT]
Godoy Cruz AT		0-1	Huracán LH			[at Godoy Cruz AT]
 
Round 6
[Feb 21]
Huracán LH		1-5	Gimnasia y Esgrima		[at Godoy Cruz AT]
Independiente Rivadavia	1-0	Godoy Cruz AT			[at Godoy Cruz AT]
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Independiente Rivadavia           6   5   0   1  10   5  10  [Champion]
----------------------------------------------------------------
 2. Gimnasia y Esgrima		      6   3   2   1  14   7   8  
 3. Huracán Las Heras		      6   1   2   3   9  15   4
 4. Godoy Cruz Antonio Tomba          6   0   2   4   4  10   2
 
 
 
 

1976

Round 1
[Feb 10]
Independiente Rivadavia	2-2	Huracán LH			[at Godoy Cruz AT]
Godoy Cruz AT		0-2	Gimnasia y Esgrima		[at Godoy Cruz AT]
 
Round 2
[Feb 13]
Independiente Rivadavia	1-1	Gimnasia y Esgrima		[at Independiente Rivadavia]
Godoy Cruz AT		2-4	Huracán LH			[at Independiente Rivadavia]
 
Round 3
[Feb 17]
Huracán LH		0-4	Gimnasia y Esgrima		[at Godoy Cruz AT]
Independiente Rivadavia	1-1	Godoy Cruz AT			[at Godoy Cruz AT]			
 
Round 4
[Feb 20]
Independiente Rivadavia	1-1	Huracán LH			[at Independiente Rivadavia]
Godoy Cruz AT		4-3	Gimnasia y Esgrima		[at Independiente Rivadavia]
 
Round 5
[Feb 24]
Independiente Rivadavia	1-1	Gimnasia y Esgrima		[at Godoy Cruz AT]
Godoy Cruz AT		1-0	Huracán LH			[at Godoy Cruz AT]
 
Round 6
[Feb 28]
Huracán LH		1-2	Gimnasia y Esgrima		[at Independiente Rivadavia]
Independiente Rivadavia	2-1	Godoy Cruz AT			[at Independiente Rivadavia]	
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Gimnasia y Esgrima		      6   3   2   1  14   6   8  [Champion]
----------------------------------------------------------------
 2. Independiente Rivadavia	      6   1   5   0   8   7   7
 3. Godoy Cruz Antonio Tomba	      6   2   1   3   9  12   5
 4. Huracán Las Heras		      6   1   2   3   8  12   4
 
 
 
 

1977

Round 1
[Feb 4]
Independiente Rivadavia	1-2	Huracán LH			[at Godoy Cruz AT]
Godoy Cruz AT		2-1	Gimnasia y Esgrima		[at Godoy Cruz AT]
 
Round 2
[Feb 10]
Huracán LH		1-2	Gimnasia y Esgrima		[at Godoy Cruz AT]
Independiente Rivadavia	0-0	Godoy Cruz AT			[at Godoy Cruz AT]			
 
Round 3
[Feb 15]
Independiente Rivadavia	0-2	Gimnasia y Esgrima		[at Godoy Cruz AT]
Godoy Cruz AT		1-2	Huracán LH			[at Godoy Cruz AT]
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Gimnasia y Esgrima		      3   2   0   1   5   3   4  [Playoff]
 2. Huracán Las Heras		      3   2   0   1   5   4   4  [Playoff]
----------------------------------------------------------------
 3. Godoy Cruz Antonio Tomba	      3   1   1   1   3   3   3
 4. Independiente Rivadavia	      3   0   1   2   1   4   1
 
 
 
Playoff
[Feb 18]
Huracán LH		2-1	Gimnasia y Esgrima		[at Godoy Cruz AT]
 
 

1978

Round 1
[Feb 28]
Gimnasia y Esgrima	0-0	Deportivo Maipú			[at Godoy Cruz AT]
Atlético Argentino	3-3	Godoy Cruz AT			[at Godoy Cruz AT]
 
Round 2
[Mar 7]
Atlético Argentino	0-3	Gimnasia y Esgrima		[at Godoy Cruz AT]
Godoy Cruz AT		1-1	Deportivo Maipú			[at Godoy Cruz AT]			
 
Round 3
[Mar 10]
Gimnasia y Esgrima	3-1	Godoy Cruz AT			[at Godoy Cruz AT]
Deportivo Maipú		4-1	Atlético Argentino		[at Godoy Cruz AT]
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Gimnasia y Esgrima		      3   2   1   0   6   1   5  [Champion]
----------------------------------------------------------------
 2. Deportivo Maipú		      3   1   2   0   5   2   4 
 3. Godoy Cruz Antonio Tomba	      3   0   2   1   5   7   2
 4. Atlético Argentino		      3   0   1   2   4  10   1

 

 

1981

Round 1
[Feb 17]
Andes Talleres		1-0	Gimnasia y Esgrima		[at Malvinas Argentinas]
Independiente Rivadavia	2-2	Godoy Cruz AT			[at Malvinas Argentinas]			
 
Round 2
[Feb 20]
Independiente Rivadavia	1-4	Andes Talleres			[at Malvinas Argentinas]
Godoy Cruz AT		0-3	Gimnasia y Esgrima		[at Malvinas Argentinas]
 
Round 3
Independiente Rivadavia	np/np	Gimnasia y Esgrima		[at Malvinas Argentinas]
Godoy Cruz AT		np/np	Andes Talleres			[at Malvinas Argentinas]
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Andes Talleres		      2   2   0   0   5   1   4
 2. Gimnasia y Esgrima		      2   1   0   1   3   1   2
 3. Independiente Rivadavia	      2   0   1   1   3   6   1
 4. Godoy Cruz Antonio Tomba	      2   0   1   1   2   5   1
 
 
.Note: not defined.
 

 

1983

Round 1
[Mar 1]
Atlético San Martín	0-0	Godoy Cruz AT			[at Atlético San Martín]
Gimnasia y Esgrima	4-4	Huracán LH			[at Atlético San Martín]
 
Round 2
[Mar 6]
Huracán LH		1-2	Atlético San Martín		[at Huracán LH]
Godoy Cruz AT		0-3	Gimnasia y Esgrima		[at Huracán LH]
 
Round 3
[Mar 8]
Atlético San Martín  [3]0-0[4]	Gimnasia y Esgrima		[at Atlético San Martín]
Godoy Cruz AT		3-2	Huracán LH			[at Atlético San Martín]
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Gimnasia y Esgrima		      3   1   2   0   7   4   4  [Champion]
----------------------------------------------------------------
 2. Atlético San Martín		      3   1   2   0   2   1   4
 3. Godoy Cruz Antonio Tomba          3   1   1   1   3   5   3
 4. Huracán Las Heras		      3   0   1   2   7   9   1
 
 
 
 
 

1989

Round 1
[Feb 14]
Independiente Rivadavia	2-3	Gimnasia y Esgrima		[at Independiente Rivadavia]
Godoy Cruz AT		1-2	Huracán LH			[at Independiente Rivadavia]
 
Round 2
[Feb 17]
Huracán LH	     [0]1-1[3]	Gimnasia y Esgrima		[at Independiente Rivadavia]
Independiente Rivadavia	2-1	Godoy Cruz AT			[at Independiente Rivadavia]			
 
Round 3
[Feb 26]
Huracán LH	     [1]1-1[4]	Independiente Rivadavia		[at Independiente Rivadavia]
Godoy Cruz AT		7-1	Gimnasia y Esgrima		[at Independiente Rivadavia]
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Huracán Las Heras		      3   1   2   0   4   3   5  [Champion]
----------------------------------------------------------------
 2. Independiente Rivadavia	      3   1   1   1   5   5   5
 3. Gimnasia y Esgrima		      3   1   1   1   5  10   5
 4. Godoy Cruz Antonio Tomba	      3   1   0   2   9   5   3
 
 
.Note: . 3 points to winner, 2 points to winner on P.K. and 1 point to loser on P.K.
 
 
 

1990

Semifinals
[Feb 27]
Independiente Rivadavia	1-3	Godoy Cruz AT			[at Independiente Rivadavia]
Gimnasia y Esgrima	1-2	Huracán LH			[at Independiente Rivadavia]
 
Third place
[Mar 6]
Gimnasia y Esgrima	2-1	Independiente Rivadavia		[at Independiente Rivadavia]
 
Final
[Mar 6]
Godoy Cruz AT		3-0	Huracán LH			[at Independiente Rivadavia]
 
 
 
 

1991

Round 1
[Feb 23]
Independiente Rivadavia	0-0	Huracán LH			[at Independiente Rivadavia]
 
Round 2
[Feb 24]
C.D.Rivadavia		1-0	Atlético Argentino		[at Deportivo Guaymallén]
Deportivo Guaymallén	2-0	Andes Talleres			[at Deportivo Guaymallén]
 
Round 3
[Feb 25]
Deportivo Guaymallén	4-1	Atlético Argentino		[at Independiente Rivadavia]
 
Round 4
[Feb 26]
Independiente Rivadavia	3-2	Centro Deportivo Rivadavia	[at Independiente Rivadavia]
Andes Talleres		1-2	Huracán LH			[at Independiente Rivadavia]
 
Round 5
[Feb 28]
Deportivo Guaymallén	0-0	Huracán LH			[at Independiente Rivadavia]
Independiente Rivadavia	0-1	Atlético Argentino		[at Independiente Rivadavia]
Andes Talleres		3-1	Centro Deportivo Rivadavia	[at Independiente Rivadavia]
 
 
 
GROUP A
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Deportivo Guaymallén	      3   2   1   0   6   1   5  [Qualified]
 2. Independiente Rivadavia	      3   1   1   1   3   3   3  [Qualified]
----------------------------------------------------------------
 3. Andes Talleres		      3   1   0   2   4   5   2
 
 
 
GROUP B
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Huracán Las Heras	              3   1   2   0   2   1   4  [Qualified]
 2. Centro Deportivo Rivadavia	      3   1   0   2   4   6   2  [Qualified]
----------------------------------------------------------------
 3. Atlético Argentino		      3   1   0   2   2   5   2
 
 
 
 
Semifinals
[Mar 3]
C.D.Rivadavia		5-3	Deportivo Guaymallén		[aet][at Independiente Rivadavia]
Independiente Rivadavia w-l	Huracán LH			[at Independiente Rivadavia]
 
 
Final
[Mar 6]
Independiente Rivadavia	l-w	C.D.Rivadavia			[at Independiente Rivadavia]
 
 
 

1992

Semifinals
[Feb 8]
Independiente Rivadavia	3-1	Boca Juniors			[at Atlético Argentino]
Atlético Argentino   [2]0-0[4]	Leonardo Murialdo		[at Atlético Argentino]
 
Third place
[Feb 15]
Atlético Argentino	1-1	Boca Juniors			[at Independiente Rivadavia][third place not defined]
 
Final
[Feb 15]
Indep.Rivadavia	     [3]1-1[4]	Leonardo Murialdo		[at Independiente Rivadavia]
 
 

Vendimia Regional 1993

 
Round 1
[Feb 16]
Tiro Club Tunuyán	3-3	Huracán LH			[at Godoy Cruz AT]
Godoy Cruz AT		1-1	Atlético Argentino		[at Godoy Cruz AT]
[Feb 17]
Andes Talleres		0-0	Luján Sport Club		[at Huracán San Rafael]
Huracán (San Rafael)	0-4	Atlético San Martín		[at Huracán San Rafael]
 
 
Round 2
[Feb 19]
Andes Talleres		0-1	Huracán (San Rafael)		[at Atlético San Martín]
Atlético San Martín	2-2	Luján Sport Club		[at Atlético San Martín]
[Feb 21]
Tiro Club Tunuyán	1-1	Godoy Cruz AT			[at Tiro Club Tunuyán]
Huracán LH		1-1	Atlético Argentino		[at Tiro Club Tunuyán]	
 
 
Round 3
[Feb 23]
Tiro Club Tunuyán	1-1	Atlético Argentino		[at Godoy Cruz AT]
Godoy Cruz AT		5-1	Huracán LH			[at Godoy Cruz AT]
Huracán (San Rafael)	3-4	Luján Sport Club		[at Huracán San Rafael]
Atlético San Martín	4-2	Andes Talleres			[at Atlético San Martín]
 
 
GROUP A
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Godoy Cruz Antonio Tomba	      3   1   2   0   7   3   4  [Qualified]
 2. Tiro Club Tunuyán		      3   0   3   0   5   5   3  [Qualified]
----------------------------------------------------------------
 3. Atlético Argentino		      3   0   3   0   3   3   3
 4. Huracán Las Heras		      3   0   2   1   5   9   2
 
 
 
GROUP B
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Atlético San Martín               3	  2   1   0  10   4   5	 [Qualified]
 2. Luján Sport Club                  3   1   2   0   6   5   4  [Qualified]
----------------------------------------------------------------
 3. Huracán (San Rafael)	      3   1   0   2   4   8   2
 4. Andes Talleres		      3   0   1   2   2   5   1
 
 
 
 
Semifinals
[Feb 26]
Atlético San Martín	3-1	Tiro Club Tunuyán		[at Godoy Cruz AT]
Godoy Cruz AT	     [4]2-2[2]	Luján Sport Club		[at Godoy Cruz AT]
 
 
Third place
[Mar 3]
Tiro Club Tunuyán	2-3	Luján Sport Club		[at Malvinas Argentinas]
 
 
Final
[Mar 3]
Godoy Cruz AT		5-3	Atlético San Martín		[at Malvinas Argentinas]
 

 

2002

Semifinals
[Jan 26]
Atlético San Martín	2-0	San Martín (San Juan)		[at Atlético San Martín]
Godoy Cruz AT        [5]0-0[4]	Independiente Rivadavia		[at Atlético San Martín]
 
Third place
[Jan 28]
Indep.Rivadavia	     [5]2-2[4]	San Martín (San Juan)		[at Godoy Cruz AT]
 
Final
[Jan 28]
Godoy Cruz AT		3-1	Atlético San Martín		[at Godoy Cruz AT]
 

2003

Semifinals
[Jan 24]
Godoy Cruz AT	     [3]0-0[1]	San Martín (San Juan)		[at Atlético San Martín]
Luján de Cuyo		1-0	Atlético San Martín (Mendoza)	[at Atlético San Martín]
 
Third place
[Jan 26]
Atlético San Martín	1-1	San Martín (San Juan)		[at Godoy Cruz AT]
 
Final
[Jan 26]
Godoy Cruz AT		1-2	Luján de Cuyo			[at Godoy Cruz AT]
 

2015

 
First leg
[Jan 21]
Gimnasia y Esgrima	0-1	Godoy Cruz AT			[at Malvinas Argentinas]
 
Second leg
[Jan 24]
Godoy Cruz AT		1-1	Gimnasia y Esgrima		[at Godoy Cruz AT]
 
 

2016

 
Quarterfinals
[Jan 15]
Deportivo Maipú		3-2	Gutiérrez Sport Club		[at Malvinas Argentinas]
[Jan 17]
Huracán LH		2-1	Atlético San Martín		[at Malvinas Argentinas]
 
Semifinals
[Jan 20]
Godoy Cruz AT		3-1	Deportivo Maipú			[at Malvinas Argentinas]
[Jan 22]
Independiente Rivadavia	2-0	Huracán LH			[at Malvinas Argentinas]
 
 
Final
[Feb 9]
Godoy Cruz AT		1-0	Independiente Rivadavia		[at Malvinas Argentinas]
 
 
 

2017

 
Semifinals
[Jan 11]
Deportivo Maipú	     [3]1-1[0]	Godoy Cruz AT	     		[at Deportivo Maipú]
[Jan 12]
Atlético San Martín	0-1	Gimnasia y Esgrima		[at Atlético San Martín]
 
 
Final
[Jan 22]
Gimnasia y Esgrima   [4]1-1[3]	Deportivo Maipú			[at Malvinas Argentinas]
 
 
 

list of liga mendocina champions


About this document

Source:  Newspaper:  Los Andes.

Prepared and maintained by Pablo Ciullini for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Pablo Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)
Last updated: 2 Feb 2017

(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2014/17
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.