Argentina - Mendoza 2020

 

 

Due to the Covid-19 pandemic, LIMEFU delayed the tournaments to 2021.

 

Torneo Transición 2020 - Copa Guillermo Pereyra

 

Qualifying Stage

 
ZONA A
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Fundación Amigos por el Deporte   5   3   1   1  12   3  10  [Qualified]
 2. Huracán Las Heras      	      5   2   2   1   7   7   8  [Qualified]
 3. Deportivo Maipú        	      5   2   1   2   6   8   7  [Qualified]
----------------------------------------------------------------
 4. Independiente Rivadavia	      4   2   0   3  10   9   6
 5. Gimnasia y Esgrima        	      5   1   3   1   6   6   6
 6. Godoy Cruz Antonio Tomba	      4   1   1   2   4  12   4
 
 
 
ZONA B
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Academia Chacras de Coria	      5   4   1   0   9   4  13  [Qualified]
 2. Gutiérrez Sport Club   	      5   3   2   0  10   4  11  [Qualified]
 3. Deportivo Guaymallén	      5   2   1   2  10   7   7  [Qualified]
----------------------------------------------------------------
 4. Fray Luis Beltrán		      5   1   2   2   2   6   5
 5. Club Empleados de Comercio	      5   1   1   3   4   7   4
 6. Boca Juniors		      5   0   1   4   3  10   1
 
 
 
ZONA C
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Atlético Palmira		      5   4   0   1   9   3  12  [Qualified]
 2. Atlético Argentino   	      5   3   0   2  10   5   9  [Qualified]
 3. Rodeo del Medio		      5   3   0   2   8   7   9  [Qualified]
 4. Andes Talleres   		      5   2   1   2   9   5   7  [Qualified]
----------------------------------------------------------------
 5. Luján Sport Club		      5   2   1   2  11  10   7
 6. Deportivo Algarrobal	      5   0   0   5   4  21   0
 

 

Round 1
[Jan 16, 2021]
Godoy Cruz		0-2	Gimnasia y Esgrima 
Dep. Guaymallén		1-1	Boca Juniors
[Jan 17, 2021]
FADEP			3-1	Independiente Rivadavia
Andes Talleres		2-0	Atlético Argentino
Fray Luis Beltrán	1-1	CEC				
Luján Sport Club	1-4	Atlético Palmira
Rodeo del Medio		3-0	Deportivo Algarrobal		[at Montecaseros]
[Jan 18, 2021]
Deportivo Maipú		1-3	Huracán Las Heras
[Jan 20, 2021] 
Gutiérrez		1-1	Academia Chacras
 
Round 2
[Jan 23, 2021]
Gimnasia y E.		1-3	Independiente Riv.
CEC			1-2	Dep. Guaymallén			[at Godoy Cruz AT]
Deportivo Maipú	 	1-0	FADEP				[at Predio Maipú]
[Jan 24, 2021]
Argentino		5-0	Deportivo Algarrobal
Boca Juniors		2-3	Academia Chacras de Coria
Fray Luis Beltrán	0-0	Gutiérrez Sport Club
Huracán Las Heras	1-1	Godoy Cruz
Luján Sport Club	3-0	Rodeo del Medio
Atlético Palmira	1-0	Andes Talleres
 
Round 3
[Jan 30, 2021]
Godoy Cruz		3-0	Deportivo Maipú
Independiente Riv.	1-2	Huracán Las Heras
[Jan 31, 2021]
Gutiérrez Sport Club	4-0	Boca Juniors
Andes Talleres		1-1	Luján Sport Club
Dep. Guaymallén		4-0	Fray Luis Beltrán
Deportivo Algarrobal	0-2	Atlético Palmira
Rodeo del Medio		1-3	Atlético Argentino		[at Montecaseros]
[Feb 1, 2021]
FADEP			1-1	Gimnasia y Esgrima
[Feb 2, 2021]
Academia Chacras	2-0	CEC				[at Godoy Cruz AT]
 
Round 4
[Feb 6, 2021]
Godoy Cruz		0-5	FADEP
Deportivo Maipú		3-1	Independiente Riv.		[at Predio Maipú]
[Feb 7, 2021]
Luján Sport Club	6-4	Deportivo Algarrobal
Andes Talleres		1-3	Rodeo del Medio
Dep. Guaymallén		2-3	Gutiérrez Sport Club
Fray Luis Beltrán	0-1	Academia Chacras
Huracán Las Heras	1-1	Gimnasia y Esgrima
Atlético Palmira	2-1	Atlético Argentino
[Feb 10, 2021]
CEC			1-0	Boca Juniors 			[at Godoy Cruz AT]
 
Round 5
[Feb 12, 2021]
FADEP			3-0	Huracán Las Heras
[Feb 13, 2021]
Academia Chacras	2-1	Dep. Guaymallén			[at Godoy Cruz AT]
[Feb 14, 2021]
Atlético Argentino	1-0	Luján Sport Club
Boca Juniors		0-1	Fray Luis Beltrán
Deportivo Algarrobal	0-5	Andes Talleres
Gimnasia y Esgrima	1-1	Deportivo Maipú
Gutiérrez Sport Club	2-1	CEC
Rodeo del Medio		1-0	Atlético Palmira		[at Montecaseros]
[Feb 19, 2021]
Independiente Riv.	4-0	Godoy Cruz


Championship Stage

 
ZONA A
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Andes Talleres   		      4   3   0   1   6   3   9  [Qualified]
 2. Deportivo Maipú        	      4   2   2   0   5   2   8  [Qualified]
----------------------------------------------------------------
 3. Fundación Amigos por el Deporte   4   2   1   1   6   3   7   
 4. Huracán Las Heras      	      4   1   1   2   3   5   4
 5. Deportivo Guaymallén	      4   0   0   4   1   9   0
 
 
 
Round 1
[Feb 22, 2021]
FADEP			4-1	Dep. Guaymallén
[Feb 24, 2021]
Huracán Las Heras	1-1	Deportivo Maipú	
Andes Talleres		bye 
 
 
 
Round 2
[Feb 28, 2021]
Dep. Guaymallén		0-2	Huracán Las Heras
[Mar 1, 2021]
Deportivo Maipú		2-1	Andes Talleres			[at Predio Maipú]
FADEP			bye 
 
 
Round 3
[Mar 7, 2021]
Andes Talleres		1-0	Dep. Guaymallén
Huracán Las Heras	0-1	FADEP		
Deportivo Maipú		bye 
 
 
Round 4
[Mar 13, 2021]
FADEP			1-2	Andes Talleres
Dep. Guaymallén		2-2	Deportivo Maipú			[Suspended at 90 due to incidents; later Deportivo Maipú won points (0-2)]
Huracán Las Heras	bye
 
 
 
Round 5
[Mar 20, 2021]
Andes Talleres		2-0	Huracán Las Heras
Deportivo Maipú		0-0	FADEP				[at Predio Maipú]
Dep. Guaymallén		bye
 
 
 

ZONA A
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Andes Talleres   		      4   3   0   1   6   3   9  [Qualified]
 2. Deportivo Maipú        	      4   2   2   0   5   2   8  [Qualified]
----------------------------------------------------------------
 3. Fundación Amigos por el Deporte   4   2   1   1   6   3   7   
 4. Huracán Las Heras      	      4   1   1   2   3   5   4
 5. Deportivo Guaymallén	      4   0   0   4   1   9   0
 
 
 
 
ZONA B
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Gutiérrez Sport Club   	      4   3   1   0   9   3  10  [Qualified]
 2. Rodeo del Medio		      4   3   0   1  10   7   9  [Qualified]
----------------------------------------------------------------
 3. Atlético Palmira		      4   2   1   1   9   3   7
 4. Atlético Argentino   	      4   1   0   3   4  12   3
 5. Academia Chacras de Coria	      4   0   0   4   6  13   0
 
 
 
Round 1
[Feb 21, 2021]
Atlético Argentino	0-4	Atlético Palmira
Rodeo del Medio		2-3	Gutiérrez			[at Montecaseros]
Academia Chacras	bye
 
Round 2
[Feb 28, 2021]
Gutiérrez		3-0	Atlético Argentino
Atlético Palmira	4-1	Academia Chacras
Rodeo del Medio		bye

Round 3
[Mar 7, 2021]
Academia Chacras	1-3	Gutiérrez			[at Godoy Cruz AT]
Atlético Argentino	1-3	Rodeo del Medio
Atlético Palmira	bye

Round 4
[Mar 13, 2021]
Gutiérrez		0-0	Atlético Palmira
[Mar 14, 2021]
Rodeo del Medio		3-2	Academia Chacras		[at Montecaseros]
Atlético Argentino	bye
 
 
Round 5
[Mar 20, 2021]
Academia Chacras	2-3	Atlético Argentino
[Mar 21, 2021]
Atlético Palmira	1-2	Rodeo del Medio
Gutiérrez		bye
 
ZONA B
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Gutiérrez Sport Club   	      4   3   1   0   9   3  10  [Qualified]
 2. Rodeo del Medio		      4   3   0   1  10   7   9  [Qualified]
----------------------------------------------------------------
 3. Atlético Palmira		      4   2   1   1   9   3   7
 4. Atlético Argentino   	      4   1   0   3   4  12   3
 5. Academia Chacras de Coria	      4   0   0   4   6  13   0
 
 
Semifinals
[Mar 28, 2021]
Andes Talleres		2-1	Rodeo del Medio
Gutiérrez		3-0	Deportivo Maipú
 
Final
[Apr 4, 2021]
Andes Talleres		2-5	Gutiérrez S. C.			[at AC San Martín]
  [Royo 28, Sanfilippo 65; Tejerina 30, Salinas 57p, 74, 82, Guzmán 90+2] 
 
Andes Talleres: 	Videla; Malinar, Horcas, Manino, Correa; 
			Sanfilippo, Royo, Carrasco, Heresperger; Periale, Baldaccini. 
			Coach: Piozzini.
Gutiérrez Sport Club: 	Grande; Lopez, Mesa, Diaz, Guevara; 
			Costella, Solorza, Arce; Tejerina, Carmona, Salinas. 
			Coach: Alessandrello.
 
Referee:		Araujo.
 
.Note: Gutiérrez Sport Club champion Liga Mendocina 2020 and qualified to Torneo Regional Federal Amateur 2021/22.
 
 

 
 
 
PRIMERA B 2020
 

 

Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Centro Deportivo Rivadavia	      8   7   1   0  29   3  22  [Qualified]
 2. Asociación Atlética Eva Perón     8   5   1   2  14  12  16  [Qualified]
 3. Cicles Club Lavalle   	      8   4   2   2  16  11  14  [Qualified]
 4. Sportivo Banfield       	      8   4   1   3  10  12  13  [Qualified]
----------------------------------------------------------------    
 5. Social y Deportivo El Porvenir    8   4   0   4  13  13  12         
 6. Social y Deportivo La Gloria      8   3   3   2   9   7  12  
 7. Leonardo Murialdo		      8	  3   1   4  12  14  10
 8. Deportivo Ferroviario	      8   0   2   6   7  21   2         
 9. Mayor Drummond		      8   0   1   7   4  21   1

 

 

Round 1
[Jan 16, 2021]
El Porvenir		3-2	Ferroviario			[at Laverrière]
[Jan 17, 2021]
L. Murialdo		1-1	C. C. Lavalle
Eva Perón		2-4	C. D. Rivadavia			[at Luzuriaga]
M. Drummond		0-1	Sp. Banfield
La Gloria		bye
Round 2
[Jan 23, 2021]
C. C. Lavalle		4-1	M. Drummond
[Jan 24]
Ferroviario		1-1	Eva Perón
C. D. Rivadavia		5-0	L. Murialdo
Sp. Banfield		1-1	La Gloria
El Porvenir		bye
Round 3
[Jan 31, 2021] 
La Gloria		1-1	C. C. Lavalle			[Suspended due to rain; continued on Feb 10]
Eva Perón		2-0	El Porvenir			[at Luzuriaga][Suspended due to rain; continued on Feb 10]
M. Drummond		0-2	C. D. Rivadavia
L. Murialdo		1-0	Ferroviario
[Feb 10, 2021] 
La Gloria		2-2	C. C. Lavalle
Eva Perón		2-1	El Porvenir
Sp. Banfield		bye
Round 4
[Feb 6, 2021]
El Porvenir		2-3	L. Murialdo			[at Laverrière]
[Feb 7, 2021]
C. D. Rivadavia		1-1	La Gloria
Ferroviario		1-1	M. Drummond			[Suspended at 82 due to incidents; not continued]
C. C. Lavalle		4-0	Sp. Banfield
Eva Perón		bye
Round 5
[Feb 14, 2021]
Sp. Banfield		0-2	C. D. Rivadavia
La Gloria		2-1	Ferroviario
L. Murialdo		2-1	Eva Perón			[Suspended at 89 due to incidents; Eva Perón won points]
M. Drummond		1-3	El Porvenir
C. C. Lavalle		bye
Round 6
[Feb 20, 2021]
El Porvenir		1-0	La Gloria			[at Laverrière]
Ferroviario		1-2	Sp. Banfield			[at Montecaseros]
[Feb 21, 2021]
Eva Perón		4-0	M. Drummond			[at Luzuriaga]
C. D. Rivadavia		3-0	C. C. Lavalle
L. Murialdo		bye


Round 7
[Feb 28, 2021]
C. C. Lavalle		2-1	Ferroviario
Sp. Banfield		2-1	El Porvenir
La Gloria		0-1	Eva Perón
M. Drummond		1-4	L. Murialdo
C. D. Rivadavia		bye
Round 8
[Mar 6, 2021]
Eva Perón		2-1	Sp. Banfield			[at Luzuriaga]
[Mar 7, 2021]
Ferroviario		0-9	C. D. Rivadavia
L. Murialdo		0-1	La Gloria
[Mar 10, 2021]
El Porvenir		2-0	C. C. Lavalle			[at Laverrière]
M. Drummond		bye
Round 9
[Mar 14, 2021]
C. C. Lavalle		3-1	Eva Perón
C. D. Rivadavia		3-0	El Porvenir
Sp. Banfield		3-1	L. Murialdo
La Gloria		2-0	M. Drummond
Ferroviario		bye
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Centro Deportivo Rivadavia	      8   7   1   0  29   3  22  [Qualified]
 2. Asociación Atlética Eva Perón     8   5   1   2  14  12  16  [Qualified]
 3. Cicles Club Lavalle   	      8   4   2   2  16  11  14  [Qualified]
 4. Sportivo Banfield       	      8   4   1   3  10  12  13  [Qualified]
----------------------------------------------------------------    
 5. Social y Deportivo El Porvenir    8   4   0   4  13  13  12         
 6. Social y Deportivo La Gloria      8   3   3   2   9   7  12  
 7. Leonardo Murialdo		      8	  3   1   4  12  14  10
 8. Deportivo Ferroviario	      8   0   2   6   7  21   2         
 9. Mayor Drummond		      8   0   1   7   4  21   1
 
 
Semifinals
[Mar 21, 2021]
C. D. Rivadavia		7-0	Sp. Banfield
Eva Perón	     [6]1-1[5]	C. C. Lavalle			[at Luzuriaga]
 
Final
[Mar 28, 2021]
C. D. Rivadavia		4-1	Eva Perón
 
.Note: Centro Deportivo Rivadavia promoted to First Division.
 


list of champions

2019


About this document

Many thanks to Diego Bautista and Federico Berná who provided this information.

Prepared and maintained by Pablo Ciullini for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Pablo Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)
Last updated: 15 Apr 2021

(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2021
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.