Argentina - Mendoza 1942

 

 

 

 

 

Torneo Preparación

 

Zona A

 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
-----------------------------------------------------------------
 1. Godoy Cruz Antonio Tomba	      4   3   0   1  14   7   6   [Playoff]
    Andes Talleres		      4	  3   0   1  10   9   6   [Playoff]
-----------------------------------------------------------------
 3. Independiente Rivadavia           4   2   0   2  11   9   4
 4. Palmira/San Martín		      4   2   0   2   8   9   4 
 5. Huracán LH			      4   0   0   4   7  16   0
 
 
Round 1	
[Mar 16]
Independiente Rivadavia		1-2	Godoy Cruz A.T.
Huracán LH			1-2	Palmira/San Martín
Andes Talleres			bye
 
 
Round 2	
[Mar 22]
Palmira/San Martín		4-0	Independiente Rivadavia
Huracán LH			3-4	Andes Talleres
Godoy Cruz A.T.			bye
 
 
Round 3	
[Mar 29]
Independiente Rivadavia		5-1	Huracán LH
Andes Talleres			2-1	Godoy Cruz A.T.
Palmira/San Martín		bye
 
 
Round 4	
[Apr 5]
Andes Talleres			2-5	Independiente Rivadavia
Godoy Cruz A.T.			6-2	Palmira/San Martín
Huracán LH			bye
 
 
Round 5	
[Apr 12]
Godoy Cruz A.T.			5-2	Huracán LH
Palmira/San Martín		0-2	Andes Talleres
Independiente Rivadavia		bye
 
 
Playoff
[Apr 19]
Andes Talleres			2-1	Godoy Cruz A.T.

 
 

Zona B

 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
-----------------------------------------------------------------
 1. Nacional/Vélez/Pacífico	      3   2   1   0   7   1   5   [Playoff]
    Deportivo Maipú		      3   2   1   0   7   3   5   [Playoff]
-----------------------------------------------------------------
 3. Jorge Newbery		      3   1   0   2   5  10   2
 4. Rodeo de la Cruz		      3   0   0   3   4   8   0
 
 
Round 1	
[Mar 16]
Rodeo de la Cruz		0-2	Nacional/Vélez/Pacífico
Deportivo Maipú			3-1	Jorge Newbery
 
 
Round 2	
[Mar 22]
Jorge Newbery			4-3	Rodeo de la Cruz
Nacional/Vélez/Pacífico		1-1	Deportivo Maipú
 
 
Round 3	
[Mar 29]
Deportivo Maipú			3-1	Rodeo de la Cruz
Jorge Newbery			0-4	Nacional/Vélez/Pacífico
 
 
Playoff
[Apr 19]
Nacional/Vélez/Pacífico		3-1	Deportivo Maipú
 
 
 
 
FINAL
[Apr 26]
Nacional/Vélez/Pacífico		2-0	Andes Talleres
 
 
 
 

Campeonato Oficial

 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
-----------------------------------------------------------------
 1. Nacional/Vélez/Pacífico	     20  14   2   4  53  23  30   [Champion]
-----------------------------------------------------------------
 2. Deportivo Maipú		     20  14   0   6  58  31  28
 3. Godoy Cruz Antonio Tomba	     20  11   4   5  37  27  26
 4. Deportivo Guaymallén	     20  11   3   6  43  38  25
 5. Independiente Rivadavia	     20  10   4   6  34  14  24
 6. Andes Talleres		     20   6   6   8  34  33  18
 7. Gimnasia y Esgrima		     20   6   5   9  30  23  17
 8. Palmira/San Martín		     20   6   3  11  30  51  15
 9. Luján Sport Club		     20   5   4  11  30  49  14
10. Jorge Newbery		     20   4   4  12  18  55  12
11. Huracán Las Heras		     20   3   5  12  27  50  11
 
 
.Note:  In the end of September Gimnasia y Esgrima and Independiente Rivadavia forfeited the tournament and did not play 6 last matches.
	Rodeo de la Cruz was renamed Deportivo Guaymallén.
 
 
Round 1	
[May 10]
Independiente Rivadavia		1-0	Jorge Newbery
Luján Sport Club		0-1	Deportivo Guaymallén
Nacional/Vélez/Pacífico		2-3	Godoy Cruz A.T.
Palmira/San Martín		3-1	Deportivo Maipú
Andes Talleres			1-4	Gimnasia y Esgrima
Huracán LH			bye
 
Round 2	
[May 24]
Gimnasia y Esgrima		2-2	Independiente Rivadavia
Godoy Cruz A.T.			4-2	Palmira/San Martín
Deportivo Guaymallén		1-0	Huracán LH
Deportivo Maipú			3-2	Andes Talleres
Jorge Newbery			1-3	Luján Sport Club
Nacional/Vélez/Pacífico		bye
 
Round 3	
[May 31]
Huracán LH			2-2	Jorge Newbery
Independiente Rivadavia		3-0	Deportivo Maipú
Luján Sport Club		3-2	Gimnasia y Esgrima
Palmira/San Martín		1-6	Nacional/Vélez/Pacífico
Andes Talleres			0-0	Godoy Cruz A.T.
Deportivo Guaymallén		bye
 
Round 4	
[Jun 20]
Gimnasia y Esgrima		1-2	Huracán LH
Godoy Cruz A.T.			0-2	Independiente Rivadavia
Deportivo Maipú		       10-0	Luján Sport Club
Nacional/Vélez/Pacífico		0-0	Andes Talleres
Jorge Newbery			3-2	Deportivo Guaymallén
Palmira/San Martín		bye
 
Round 5	
[Jun 27]
Deportivo Guaymallén		3-6	Gimnasia y Esgrima
Huracán LH			2-6	Deportivo Maipú
Independiente Rivadavia		2-1	Nacional/Vélez/Pacífico
Luján Sport Club		1-3	Godoy Cruz A.T.
Andes Talleres			3-1	Palmira/San Martín
Jorge Newbery			bye
 
Round 6	
[Jul 19]
Gimnasia y Esgrima		2-2	Jorge Newbery
Godoy Cruz A.T.			1-1	Huracán LH
Deportivo Maipú			1-0	Deportivo Guaymallén
Nacional/Vélez/Pacífico		4-2	Luján Sport Club
Palmira/San Martín		0-3	Independiente Rivadavia
Andes Talleres			bye
 
Round 7	
[Jul 26]
Deportivo Guaymallén		2-4	Godoy Cruz A.T.
Huracán LH			0-2	Nacional/Vélez/Pacífico
Independiente Rivadavia		2-1	Andes Talleres
Luján Sport Club		2-3	Palmira/San Martín
Jorge Newbery			0-2	Deportivo Maipú
Gimnasia y Esgrima		bye
 
Round 8	
[Aug 2]
Godoy Cruz A.T.			2-0	Jorge Newbery
Deportivo Maipú			1-2	Gimnasia y Esgrima
Nacional/Vélez/Pacífico		2-2	Deportivo Guaymallén
Palmira/San Martín		2-2	Huracán LH
Andes Talleres			2-2	Luján Sport Club
Independiente Rivadavia		bye
 
Round 9
[Aug 9]
Gimnasia y Esgrima		1-1	Godoy Cruz A.T.
Deportivo Guaymallén		4-4	Palmira/San Martín
Huracán LH			1-2	Andes Talleres
Luján Sport Club		1-1	Independiente Rivadavia
Jorge Newbery			0-2	Nacional/Vélez/Pacífico
Deportivo Maipú			bye
 
Round 10	
[Aug 23]
Godoy Cruz A.T.			0-3	Deportivo Maipú
Independiente Rivadavia		6-3	Huracán LH
Nacional/Vélez/Pacífico		1-2	Gimnasia y Esgrima
Palmira/San Martín		0-1	Jorge Newbery
Andes Talleres			2-4	Deportivo Guaymallén
Luján Sport Club		bye
 
Round 11	
[Aug 30]
Gimnasia y Esgrima		1-1	Palmira/San Martín
Deportivo Guaymallén		2-2	Independiente Rivadavia
Huracán LH			1-1	Luján Sport Club
Deportivo Maipú			1-0	Nacional/Vélez/Pacífico
Jorge Newbery			1-11	Andes Talleres
Godoy Cruz A.T.			bye
 
Round 12	
[Sep 6]
Gimnasia y Esgrima		0-0	Andes Talleres
Godoy Cruz A.T.			1-2	Nacional/Vélez/Pacífico
Deportivo Guaymallén		3-1	Luján Sport Club
Deportivo Maipú			4-2	Palmira/San Martín
Jorge Newbery			0-4	Independiente Rivadavia
Huracán LH			bye

 
Round 13	
[Sep 13]
Huracán LH			0-3	Deportivo Guaymallén
Independiente Rivadavia		3-2	Gimnasia y Esgrima
Luján Sport Club		3-2	Jorge Newbery
Palmira/San Martín		4-2	Godoy Cruz A.T.
Andes Talleres			2-6	Deportivo Maipú
Nacional/Vélez/Pacífico		bye

 
Round 14	
[Sep 20]
Gimnasia y Esgrima		2-1	Luján Sport Club
Godoy Cruz A.T.			1-0	Andes Talleres
Deportivo Maipú			1-2	Independiente Rivadavia
Nacional/Vélez/Pacífico		4-1	Palmira/San Martín
Jorge Newbery			2-2	Huracán LH
Deportivo Guaymallén		bye

 
Round 15	
[Sep 27]
Deportivo Guaymallén		3-1	Jorge Newbery
Huracán LH			2-3	Gimnasia y Esgrima
Independiente Rivadavia		1-1	Godoy Cruz A.T.
Luján Sport Club		0-2	Deportivo Maipú
Andes Talleres			1-4	Nacional/Vélez/Pacífico
Palmira/San Martín		bye

 
Round 16	
[Oct 11]
Gimnasia y Esgrima	       lp-wp	Deportivo Guaymallén
Godoy Cruz A.T.			3-2	Luján Sport Club
Deportivo Maipú			5-1	Huracán LH
Nacional/Vélez/Pacífico	       wp-lp	Independiente Rivadavia
Palmira/San Martín		0-1	Andes Talleres
Jorge Newbery			bye

 
Round 17	
[Oct 18]
Deportivo Guaymallén		4-3	Deportivo Maipú
Huracán LH			0-3	Godoy Cruz A.T.
Independiente Rivadavia	       lp-wp	Palmira/San Martín
Luján Sport Club		1-4	Nacional/Vélez/Pacífico
Jorge Newbery		       wp-lp	Gimnasia y Esgrima
Andes Talleres			bye

 
Round 18	
[Oct 25]
Godoy Cruz A.T.			2-1	Deportivo Guaymallén
Deportivo Maipú			3-1	Jorge Newbery
Nacional/Vélez/Pacífico		1-0	Huracán LH
Palmira/San Martín		4-3	Luján Sport Club
Andes Talleres		       wp-lp	Independiente Rivadavia
Gimnasia y Esgrima		bye

 
Round 19
[Nov 1]
Gimnasia y Esgrima	       lp-wp	Deportivo Maipú
Deportivo Guaymallén		2-5	Nacional/Vélez/Pacífico
Huracán LH			6-1	Palmira/San Martín
Luján Sport Club		0-0	Andes Talleres
Jorge Newbery			0-5	Godoy Cruz A.T.
Independiente Rivadavia		bye

 
Round 20	
[Nov 8]
Godoy Cruz A.T.		       wp-lp	Gimnasia y Esgrima
Independiente Rivadavia	       lp-wp	Luján Sport Club
Nacional/Vélez/Pacífico		7-1	Jorge Newbery
Palmira/San Martín		1-4	Deportivo Guaymallén
Andes Talleres			4-1	Huracán LH
Deportivo Maipú			bye

 
Round 21	
[Nov 15]
Gimnasia y Esgrima	       lp-wp	Nacional/Vélez/Pacífico
Deportivo Guaymallén		2-1	Andes Talleres
Huracán LH		       wp-lp	Independiente Rivadavia
Deportivo Maipú			3-1	Godoy Cruz A.T.
Jorge Newbery		       wp-lp	Palmira/San Martín
Luján Sport Club		bye

 
Round 22	
[Nov 22]
Independiente Rivadavia	       lp-wp	Deportivo Guaymallén
Luján Sport Club		4-1	Huracán LH
Nacional/Vélez/Pacífico		6-3	Deportivo Maipú
Palmira/San Martín	       wp-lp	Gimnasia y Esgrima
Andes Talleres			1-1	Jorge Newbery
Godoy Cruz A.T.			bye
 
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
-----------------------------------------------------------------
 1. Nacional/Vélez/Pacífico	     20  14   2   4  53  23  30   [Champion]
-----------------------------------------------------------------
 2. Deportivo Maipú		     20  14   0   6  58  31  28
 3. Godoy Cruz Antonio Tomba	     20  11   4   5  37  27  26
 4. Deportivo Guaymallén	     20  11   3   6  43  38  25
 5. Independiente Rivadavia	     20  10   4   6  34  14  24
 6. Andes Talleres		     20   6   6   8  34  33  18
 7. Gimnasia y Esgrima		     20   6   5   9  30  23  17
 8. Palmira/San Martín		     20   6   3  11  30  51  15
 9. Luján Sport Club		     20   5   4  11  30  49  14
10. Jorge Newbery		     20   4   4  12  18  55  12
11. Huracán Las Heras		     20   3   5  12  27  50  11
 
 
 
.Note:  In the end of September Gimnasia y Esgrima and Independiente Rivadavia forfeited the tournament and did not play 6 last matches.
	Rodeo de la Cruz was renamed Deportivo Guaymallén.
 
 
 
 
 
Top Scorers:
 
 1. J.Campos	Deportivo Guaymallén	22
 2. Gallina	Nac/Vél/Pac		21
 3. Soares	Nac/Vél/Pac		17
 4. De Andrés	Independiente Rivadavia	14
    Zambrano 	Luján Sport Club	14
 
 
 
 

list of champions

1941

1943


About this document

Source:  Newspaper:  Los Andes.

Many thanks to Gabriel Robert who provided this information.

Prepared and maintained by Pablo Ciullini for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Pablo  Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)
Last updated: 22 Aug 2013

(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2011/13
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.