Argentina - Mendoza 1962

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Independiente Rivadavia	     26  14  10   2  52  26  38  [Champion]
----------------------------------------------------------------
 2. Atlético Argentino		     26  15   7   4  67  35  37
 3. San Martín			     26  12   9   5  59  40  33
 4. Gimnasia y Esgrima		     26  10   8   8  56  44  28
 5. Godoy Cruz Antonio Tomba	     26   7  12   7  46  49  26
 6. Leonardo Murialdo		     26  10   4  12  42  48  24
 7. Gutiérrez Sport Club	     26   8   8  10  48  56  24
 8. Deportivo Guaymallén	     26   8   8  10  46  55  24
 9. Huracán Las Heras		     26   7  10   9  48  58  24
10. Luján Sport Club		     26   7   8  11  53  67  22  [Relegated; worst average]
11. Deportivo Maipú		     26   8   6  12  39  55  22
12. Atlético Palmira		     26   8   5  13  39  48  21
13. Boca Juniors		     26   5  10  11  60  64  20  [Relegated; worst average]
14. Fray Luis Beltrán		     26   7   5  14  40  56  19
 
 
 
 
 
 
Round 1	
[Mar 31]
Atlético Argentino		1-1	Independiente Rivadavia
[Apr 1]		
Godoy Cruz A.T.			2-2	Gutiérrez Sport Club
Deportivo Guaymallén		0-2	San Martín
Deportivo Maipú			3-2	Fray Luis Beltrán
Luján Sport Club		4-2	Boca Juniors
Gimnasia y Esgrima		1-2	Leonardo Murialdo
Atlético Palmira		0-2	Huracán LH
 
Round 2				
[Apr 8]
Gutiérrez Sport Club		3-1	Atlético Palmira
Huracán LH			2-2	Gimnasia y Esgrima
Leonardo Murialdo		2-0	Luján Sport Club
Boca Juniors			1-1	Deportivo Maipú
Fray Luis Beltrán		1-3	Atlético Argentino
Independiente Rivadavia		2-2	Deportivo Guaymallén
San Martín			2-0	Godoy Cruz A.T.
 
Round 3				
[Apr 14]
Godoy Cruz A.T.			1-1	Independiente Rivadavia
[Apr 15]
San Martín			5-1	Gutiérrez Sport Club
Deportivo Guaymallén		3-1	Fray Luis Beltrán
Atlético Argentino		3-2	Boca Juniors
Deportivo Maipú			2-3	Leonardo Murialdo
Luján Sport Club		4-4	Huracán LH
Gimnasia y Esgrima		2-1	Atlético Palmira
 
Round 4				
[Apr 21]
Independiente Rivadavia		2-1	San Martín
[Apr 22]
Gutiérrez Sport Club		2-2	Gimnasia y Esgrima
Atlético Palmira		2-1	Luján Sport Club
Huracán LH			2-1	Deportivo Maipú
Leonardo Murialdo		1-0	Atlético Argentino
Boca Juniors			3-3	Deportivo Guaymallén
Fray Luis Beltrán		0-4	Godoy Cruz A.T.
 
Round 5				
[Apr 28]
Independiente Rivadavia		2-1	Gutiérrez Sport Club
[Apr 29]
San Martín			5-2	Fray Luis Beltrán
Godoy Cruz A.T.			3-3	Boca Juniors
Deportivo Guaymallén		2-2	Leonardo Murialdo
Atlético Argentino		1-1	Huracán LH
Deportivo Maipú			1-1	Atlético Palmira
Luján Sport Club		1-1	Gimnasia y Esgrima
 
Round 6				
[May 5]
Gimnasia y Esgrima		6-0	Deportivo Maipú
Huracán LH			1-1	Deportivo Guaymallén
Leonardo Murialdo		3-2	Godoy Cruz A.T.
Boca Juniors			2-3	San Martín
Fray Luis Beltrán		0-3	Independiente Rivadavia
[May 6]
Gutiérrez Sport Club		6-3	Luján Sport Club
Atlético Palmira		2-1	Atlético Argentino
 
Round 7				
[May 12]
Atlético Argentino		3-2	Gimnasia y Esgrima
[May 13]
Fray Luis Beltrán		3-0	Gutiérrez Sport Club
Independiente Rivadavia		2-1	Boca Juniors
San Martín			2-1	Leonardo Murialdo
Godoy Cruz A.T.			1-4	Huracán LH
Deportivo Guaymallén		0-4	Atlético Palmira
Deportivo Maipú			1-0	Luján Sport Club
 
Round 8				
[May 19]
Leonardo Murialdo		0-1	Independiente Rivadavia
[May 20]
Gutiérrez Sport Club		1-1	Deportivo Maipú
Luján Sport Club		3-7	Atlético Argentino
Gimnasia y Esgrima		6-2	Deportivo Guaymallén
Atlético Palmira		1-1	Godoy Cruz A.T.
Huracán LH			1-1	San Martín
Boca Juniors			2-2	Fray Luis Beltrán
 
Round 9				
[Jun 2]
Independiente Rivadavia		7-1	Huracán LH
[Jun 3]
Gutiérrez Sport Club		3-2	Boca Juniors
Fray Luis Beltrán		4-0	Leonardo Murialdo
San Martín			1-1	Atlético Palmira
Godoy Cruz A.T.			2-1	Gimnasia y Esgrima
Deportivo Guaymallén		4-4	Luján Sport Club
Atlético Argentino		2-1	Deportivo Maipú
 
Round 10				
[Jun 9]
Gimnasia y Esgrima		2-2	San Martín
[Jun 10]
Atlético Argentino		4-1	Gutiérrez Sport Club
Deportivo Maipú			4-2	Deportivo Guaymallén
Luján Sport Club		2-2	Godoy Cruz A.T.
Atlético Palmira		1-0	Independiente Rivadavia
Huracán LH			2-2	Fray Luis Beltrán
Leonardo Murialdo		4-1	Boca Juniors
 
Round 11				
[Jun 16]
Independiente Rivadavia		2-1	Gimnasia y Esgrima
[Jun 17]
Gutiérrez Sport Club		2-0	Leonardo Murialdo
Boca Juniors			1-1	Huracán LH
Fray Luis Beltrán		5-2	Atlético Palmira
San Martín			3-1	Luján Sport Club
Godoy Cruz A.T.			1-0	Deportivo Maipú
Deportivo Guaymallén		0-4	Atlético Argentino
 
Round 12				
[Jun 20]
Deportivo Guaymallén		3-2	Gutiérrez Sport Club
Luján Sport Club		1-1	Independiente Rivadavia
Gimnasia y Esgrima		1-1	Fray Luis Beltrán
Atlético Palmira		4-2	Boca Juniors
Huracán LH			3-3	Leonardo Murialdo
[Jun 21]
Atlético Argentino		0-1	Godoy Cruz A.T.
Deportivo Maipú			2-1	San Martín
 
Round 13				
[Jun 23]
Independiente Rivadavia		2-2	Deportivo Maipú
[Jun 24]
Gutiérrez Sport Club		4-2	Huracán LH
Leonardo Murialdo		1-3	Atlético Palmira
Boca Juniors			5-2	Gimnasia y Esgrima
Fray Luis Beltrán		3-3	Luján Sport Club
San Martín			3-3	Atlético Argentino
Godoy Cruz A.T.			1-1	Deportivo Guaymallén
 
Round 14				
[Jun 30]
Independiente Rivadavia		2-2	Atlético Argentino
[Jul 1]
Gutiérrez Sport Club		1-1	Godoy Cruz A.T.
San Martín			3-3	Deportivo Guaymallén
Fray Luis Beltrán		1-0	Deportivo Maipú
Boca Juniors			6-2	Luján Sport Club
Leonardo Murialdo		2-1	Gimnasia y Esgrima
Huracán LH			1-1	Atlético Palmira
 
Round 15				
[Jul 7]
Godoy Cruz A.T.			2-2	San Martín
[Jul 8]
Atlético Palmira		3-1	Gutiérrez Sport Club
Gimnasia y Esgrima		2-1	Huracán LH
Luján Sport Club		2-1	Leonardo Murialdo
Deportivo Maipú			5-2	Boca Juniors
Atlético Argentino		4-0	Fray Luis Beltrán
[Jul 9]
Deportivo Guaymallén		1-2	Independiente Rivadavia
 
Round 16				
[Jul 14]
Independiente Rivadavia		3-0	Godoy Cruz A.T.
[Jul 15]
Gutiérrez Sport Club		1-1	San Martín
Fray Luis Beltrán		0-3	Deportivo Guaymallén
Boca Juniors			3-5	Atlético Argentino
Leonardo Murialdo		3-0	Deportivo Maipú
Huracán LH			1-0	Luján Sport Club
Atlético Palmira		3-2	Gimnasia y Esgrima
 
Round 17				
[Jul 21]
Atlético Argentino		3-0	Leonardo Murialdo
[Jul 22]
Gimnasia y Esgrima		1-1	Gutiérrez Sport Club
Luján Sport Club		2-1	Atlético Palmira
Deportivo Maipú			3-1	Huracán LH
Deportivo Guaymallén		1-3	Boca Juniors
Godoy Cruz A.T.			1-3	Fray Luis Beltrán
San Martín			1-1	Independiente Rivadavia
 
Round 18				
[Jul 28]
Huracán LH			0-4	Atlético Argentino
Atlético Palmira		0-1	Deportivo Maipú
[Jul 29]
Gutiérrez Sport Club		1-4	Independiente Rivadavia
Fray Luis Beltrán		1-2	San Martín
Boca Juniors			2-3	Godoy Cruz A.T.
Leonardo Murialdo		3-0	Deportivo Guaymallén
Gimnasia y Esgrima		2-0	Luján Sport Club
 
Round 19				
[Aug 4]
Luján Sport Club		2-2	Gutiérrez Sport Club
Independiente Rivadavia		2-0	Fray Luis Beltrán
[Aug 5]
Deportivo Maipú			2-4	Gimnasia y Esgrima
Atlético Argentino		4-2	Atlético Palmira
Deportivo Guaymallén		3-2	Huracán LH
Godoy Cruz A.T.			1-1	Leonardo Murialdo
San Martín			2-2	Boca Juniors
 
Round 20				
[Aug 11]
Gimnasia y Esgrima		1-1	Atlético Argentino
[Aug 12]
Gutiérrez Sport Club		1-2	Fray Luis Beltrán
Boca Juniors			1-1	Independiente Rivadavia
Leonardo Murialdo		1-3	San Martín
Huracán LH			2-1	Godoy Cruz A.T.
Atlético Palmira		0-2	Deportivo Guaymallén
Luján Sport Club		6-2	Deportivo Maipú
 
Round 21				
[Sep 1]
Godoy Cruz A.T.			4-2	Atlético Palmira
Independiente Rivadavia		3-0	Leonardo Murialdo
[Sep 2]
Deportivo Maipú			2-1	Gutiérrez Sport Club
Atlético Argentino		5-2	Luján Sport Club
Deportivo Guaymallén		2-1	Gimnasia y Esgrima
San Martín			4-3	Huracán LH
Fray Luis Beltrán		0-2	Boca Juniors
 
Round 22				
[Sep 8]
Huracán LH			0-1	Independiente Rivadavia
[Sep 9]
Boca Juniors			2-2	Gutiérrez Sport Club
Leonardo Murialdo		1-3	Fray Luis Beltrán
Atlético Palmira		1-3	San Martín
Gimnasia y Esgrima		3-3	Godoy Cruz A.T.
Luján Sport Club		2-1	Deportivo Guaymallén
Deportivo Maipú			1-2	Atlético Argentino
 
Round 23				
[Sep 15]
Independiente Rivadavia		2-1	Atlético Palmira
[Sep 16]
Gutiérrez Sport Club		2-1	Atlético Argentino
Deportivo Guaymallén		2-0	Deportivo Maipú
Godoy Cruz A.T.			4-2	Luján Sport Club
San Martín			0-3	Gimnasia y Esgrima
Fray Luis Beltrán		1-1	Huracán LH
Boca Juniors			2-2	Leonardo Murialdo
 
Round 24				
[Sep 29]
Gimnasia y Esgrima		2-1	Independiente Rivadavia
[Sep 30]
Leonardo Murialdo		2-3	Gutiérrez Sport Club
Huracán LH			2-5	Boca Juniors
Atlético Palmira		4-1	Fray Luis Beltrán
Luján Sport Club		2-1	San Martín
Deportivo Maipú			2-2	Godoy Cruz A.T.
Atlético Argentino		0-0	Deportivo Guaymallén
 
Round 25				
[Oct 12]
Gutiérrez Sport Club		2-1	Deportivo Guaymallén
Godoy Cruz A.T.			2-2	Atlético Argentino
San Martín			5-0	Deportivo Maipú
Independiente Rivadavia		2-2	Luján Sport Club
Fray Luis Beltrán		1-2	Gimnasia y Esgrima
Boca Juniors			1-1	Atlético Palmira
Leonardo Murialdo		3-4	Huracán LH
 
Round 26				
[Oct 14]
Huracán LH			4-2	Gutiérrez Sport Club
Atlético Palmira		0-1	Leonardo Murialdo
Gimnasia y Esgrima		3-2	Boca Juniors
Luján Sport Club		2-1	Fray Luis Beltrán
Deportivo Maipú			2-2	Independiente Rivadavia
Atlético Argentino		2-1	San Martín
Deportivo Guaymallén		4-1	Godoy Cruz A.T.
 
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Independiente Rivadavia	     26  14  10   2  52  26  38  [Champion]
----------------------------------------------------------------
 2. Atlético Argentino		     26  15   7   4  67  35  37
 3. San Martín			     26  12   9   5  59  40  33
 4. Gimnasia y Esgrima		     26  10   8   8  56  44  28
 5. Godoy Cruz Antonio Tomba	     26   7  12   7  46  49  26
 6. Leonardo Murialdo		     26  10   4  12  42  48  24
 7. Gutiérrez Sport Club	     26   8   8  10  48  56  24
 8. Deportivo Guaymallén	     26   8   8  10  46  55  24
 9. Huracán Las Heras		     26   7  10   9  48  58  24
10. Luján Sport Club		     26   7   8  11  53  67  22  [Relegated; worst average]
11. Deportivo Maipú		     26   8   6  12  39  55  22
12. Atlético Palmira		     26   8   5  13  39  48  21
13. Boca Juniors		     26   5  10  11  60  64  20  [Relegated; worst average]
14. Fray Luis Beltrán		     26   7   5  14  40  56  19
 
 
 
 
 
Top Scorers:
 
 1. A.Catalán	Boca Juniors		25
 2. O.Lisboa	Dep.Guaymallén		22
 3. Amaya	Huracán LH		17
    O.Giacché	Atl.Argentino		17
 5. M.Sosa	Atl.Argentino		15
 
 
 
 
 
 
Relegation Table:
    
    Teams              		   1960 1961 1962  Pts. SP. Average
---------------------------------------------------------------------
 1. Independiente Rivadavia	    39   39   38   116   3   38,67
 2. San Martín			    30   37   33   100   3   33,33
 3. Atlético Argentino		    25   31   37    93   3   31,00
 4. Gimnasia y Esgrima		    37   28   28    93   3   31,00
 5. Huracán Las Heras		    24   31   24    79   3   26,33
 6. Deportivo Maipú		    27   27   22    76   3   25,33
 7. Leonardo Murialdo		    22   26   24    72   3   24,00
 8. Gutiérrez Sport Club	    --   --   24    24   1   24,00
 9. Godoy Cruz Antonio Tomba	    24   21   26    71   3   23,67
10. Atlético Palmira		    --   24   21    45   2   22,50
11. Fray Luis Beltrán		    22   24   19    65   3   21,67
12. Deportivo Guaymallén	    --   19   24    43   2   21,50
---------------------------------------------------------------------
13. Luján Sport Club		    23   19   22    64   3   21,33  [Relegated]
14. Boca Juniors		    22   21   20    63   3   21,00  [Relegated]
 
 
 
 
 
 
PRIMERA B 1962
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
-----------------------------------------------------------------
 1. Mayor Drummond		     20  16   3   1  67  21  35  [Promoted to first division]
-----------------------------------------------------------------
 2. Andes Talleres		     20  15   2   3  70  22  32
 3. Los Corralitos		     20  12   4   4  56  29  28
 4. Jorge Newbery		     20  10   6   4  81  45  26
 5. Rodeo del Medio		     20  10   2   7  45  41  22
 6. Luzuriaga			     20   9   3   8  53  53  21
 7. Cicles Club Lavalle		     20   8   2  10  48  61  18
 8. Chacras de Coria		     20   6   4  10  38  48  16
 9. Santa Blanca		     20   4   0  16  30  81   8
10. San Roque			     20   2   3  14  29  63   7
11. River Plate			     20   2   1  17  45  95   5
 
 
 
 
 

list of champions

1961

1963


About this document

Source:  Newspaper:  Los Andes.

Prepared and maintained by Pablo Ciullini for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Pablo  Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)
Last updated: 28 Mar 2012

(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2011/12
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.