Argentina - Mendoza 1977

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Gimnasia y Esgrima		     20  12   7   1  35  15  31  [Champion]
----------------------------------------------------------------
 2. Independiente Rivadavia          20  12   5   3  38  14  29  [to Torneo de los 4]
 3. Atlético San Martín              20   9   6   5  28  21  24  [to Torneo de los 4]
 4. Gutiérrez Sport Club             20   9   4   7  34  34  22  [to Torneo de los 4]
 5. Deportivo Maipú                  20   8   6   6  29  22  22  [to Torneo de los 4]
----------------------------------------------------------------
 6. Atlético Argentino               20   7   6   7  23  23  20
 7. Godoy Cruz Antonio Tomba         20   4   9   7  20  26  17
 8. Deportivo Guaymallén             20   3  10   7  20  24  16
 9. Luján Sport Club                 20   5   6   9  13  24  16
----------------------------------------------------------------
10. Huracán Las Heras                20   2   8  10  15  38  12  [Relegated]
11. Atlético Palmira                 20   4   3  13  20  34  11  [Relegated]
 
 
 
 
Round 1	
[Mar 26]
Gimnasia y Esgrima	0-0	Luján Sport Club
[Mar 27]		
Godoy Cruz A.T.		1-0	Atlético San Martín
Atlético Argentino	1-2	Gutiérrez Sport Club
Deportivo Maipú		2-2	Deportivo Guaymallén
Atlético Palmira	0-2	Huracán LH
Independiente Rivadavia	bye			
 
Round 2				
[Apr 2]
Huracán LH		1-1	Deportivo Maipú
[Apr 3]
Luján Sport Club	1-0	Atlético Palmira
Deportivo Guaymallén	0-0	Atlético Argentino
Gutiérrez Sport Club	2-0	Godoy Cruz A.T.
Atlético San Martín	2-2	Independiente Rivadavia
Gimnasia y Esgrima	bye			
 
Round 3				
[Apr 9]
Independiente Rivadavia	4-0	Gutiérrez Sport Club
[Apr 10]
Godoy Cruz A.T.		1-1	Deportivo Guaymallén
Atlético Argentino	0-0	Huracán LH
Deportivo Maipú		2-0	Luján Sport Club
Atlético Palmira	0-1	Gimnasia y Esgrima
Atlético San Martín	bye			
 
Round 4				
[Apr 17]
Gimnasia y Esgrima	2-0	Deportivo Maipú
Luján Sport Club	1-1	Atlético Argentino
Huracán LH		0-1	Godoy Cruz A.T.
Deportivo Guaymallén	1-2	Independiente Rivadavia
Gutiérrez Sport Club	1-2	Atlético San Martín
Atlético Palmira	bye			
 
Round 5				
[Apr 23]
Independiente Rivadavia	4-0	Huracán LH
[Apr 24]
Atlético San Martín	2-1	Deportivo Guaymallén
Godoy Cruz A.T.		1-1	Luján Sport Club
Atlético Argentino	0-0	Gimnasia y Esgrima
Deportivo Maipú		2-1	Atlético Palmira
Gutiérrez Sport Club	bye			
 
Round 6				
[Apr 30]
Atlético Palmira	2-1	Atlético Argentino
Gimnasia y Esgrima	3-0	Godoy Cruz A.T.
Huracán LH		0-1	Atlético San Martín
Deportivo Guaymallén	2-0	Gutiérrez Sport Club
[May 1]
Luján Sport Club	0-2	Independiente Rivadavia
Deportivo Maipú		bye			
 
Round 7				
[May 7]
Independiente Rivadavia	0-0	Gimnasia y Esgrima
[May 14]
Atlético Argentino	1-3	Deportivo Maipú
[May 15]
Gutiérrez Sport Club	2-2	Huracán LH
Atlético San Martín	1-1	Luján Sport Club
Godoy Cruz A.T.		2-0	Atlético Palmira
Deportivo Guaymallén	bye			
 
Round 8				
[May 21]
Gimnasia y Esgrima	0-0	Atlético San Martín
[May 22]
Deportivo Maipú		2-0	Godoy Cruz A.T.
Atlético Palmira	1-3	Independiente Rivadavia
Luján Sport Club	0-1	Gutiérrez Sport Club
Huracán LH		0-0	Deportivo Guaymallén
Atlético Argentino	bye			
 
Round 9				
[May 28]
Deportivo Guaymallén	0-1	Luján Sport Club
Independiente Rivadavia	0-0	Deportivo Maipú
Godoy Cruz A.T.		4-1	Atlético Argentino
[May 29]
Gutiérrez Sport Club	3-3	Gimnasia y Esgrima
Atlético San Martín	2-2	Atlético Palmira
Huracán LH		bye			
 
Round 10				
[Jun 4]
Atlético Argentino	1-0	Independiente Rivadavia
Deportivo Maipú		0-1	Atlético San Martín
Atlético Palmira	2-1	Gutiérrez Sport Club
Gimnasia y Esgrima	4-1	Deportivo Guaymallén
Luján Sport Club	3-1	Huracán LH
Godoy Cruz A.T.		bye			
 
Round 11				
[Jun 11]
Huracán LH		1-2	Gimnasia y Esgrima
Deportivo Guaymallén	1-0	Atlético Palmira
Gutiérrez Sport Club	2-1	Deportivo Maipú
Atlético San Martín	1-3	Atlético Argentino
Independiente Rivadavia	2-1	Godoy Cruz A.T.
Luján Sport Club	bye			
 
Round 12				
[Jun 19]
Atlético San Martín	0-0	Godoy Cruz A.T.
Gutiérrez Sport Club	3-2	Atlético Argentino
Deportivo Guaymallén	1-1	Deportivo Maipú
Huracán LH		0-3	Atlético Palmira
Luján Sport Club	0-3	Gimnasia y Esgrima
Independiente Rivadavia	bye			
 
Round 13				
[Jun 25]
Atlético Palmira	1-0	Luján Sport Club
Deportivo Maipú		5-1	Huracán LH
Atlético Argentino	1-0	Deportivo Guaymallén
Godoy Cruz A.T.		3-3	Gutiérrez Sport Club
Independiente Rivadavia	2-0	Atlético San Martín
Luján Sport Club	bye			
 
Round 14				
[Jul 2]
Gutiérrez Sport Club	1-3	Independiente Rivadavia
Deportivo Guaymallén	0-0	Godoy Cruz A.T.
Huracán LH		0-3	Atlético Argentino
Luján Sport Club	0-2	Deportivo Maipú
Gimnasia y Esgrima	2-1	Atlético Palmira
Independiente Rivadavia	bye			
 
Round 15				
[Jul 9]
Independiente Rivadavia	1-1	Deportivo Guaymallén
[Jul 10]
Deportivo Maipú		3-3	Gimnasia y Esgrima
Atlético Argentino	0-0	Luján Sport Club
Godoy Cruz A.T.		2-2	Huracán LH
Atlético San Martín	3-1	Gutiérrez Sport Club
Gimnasia y Esgrima	bye			
 
Round 16				
[Jul 16]
Gimnasia y Esgrima	1-0	Atlético Argentino
[Jul 17]
Deportivo Guaymallén	3-0	Atlético San Martín
Huracán LH		1-1	Independiente Rivadavia
Luján Sport Club	1-1	Godoy Cruz A.T.
Atlético Palmira	0-2	Deportivo Maipú
Atlético San Martín	bye			
 
Round 17				
[Jul 23]
Godoy Cruz A.T.		1-3	Gimnasia y Esgrima
[Jul 24]
Atlético Argentino	2-1	Atlético Palmira
Independiente Rivadavia	4-0	Luján Sport Club
Atlético San Martín	5-0	Huracán LH
Gutiérrez Sport Club	1-1	Deportivo Guaymallén
Atlético Palmira	bye			
 
Round 18				
[Jul 30]
Gimnasia y Esgrima	2-0	Independiente Rivadavia
[Jul 31]
Huracán LH		1-3	Gutiérrez Sport Club
Luján Sport Club	1-0	Atlético San Martín
Atlético Palmira	0-0	Godoy Cruz A.T.
Deportivo Maipú		2-1	Atlético Argentino
Gutiérrez Sport Club	bye			
 
Round 19				
[Aug 6]
Godoy Cruz A.T.		0-0	Deportivo Maipú
[Aug 7]
Independiente Rivadavia	2-0	Atlético Palmira
Atlético San Martín	3-1	Gimnasia y Esgrima
Gutiérrez Sport Club	1-0	Luján Sport Club
Deportivo Guaymallén	0-0	Huracán LH
Deportivo Maipú		bye			
 
Round 20				
[Aug 14]
Luján Sport Club	2-1	Deportivo Guaymallén
Gimnasia y Esgrima	1-0	Gutiérrez Sport Club
Atlético Palmira	1-2	Atlético San Martín
Deportivo Maipú		0-2	Independiente Rivadavia
Atlético Argentino	2-1	Godoy Cruz A.T.
Deportivo Guaymallén	bye			
 
Round 21				
[Aug 21]
Independiente Rivadavia	1-2	Atlético Argentino
Atlético San Martín	2-0	Deportivo Maipú
Gutiérrez Sport Club	5-2	Atlético Palmira
Deportivo Guaymallén	1-3	Gimnasia y Esgrima
  [Sosa; Genolet, Méndez, Salguero] 
Huracán LH		2-1	Luján Sport Club
Atlético Argentino	bye	
 
 
 
Gimnasia y Esgrima won the championship in this round with the following line-ups:
 
Deportivo Guaymallén:	Galán; Amieva, J.H.Galán, Dubrowszy, Flores;
			Burgos (Rudavetz), Olguín, Salinas; Barrera, Ruiz, Sosa.
Gimnasia y Esgrima:	Pedone; Mesa, Badía, Vicino, Cano; 
			Gutiérrez, Haak, Genolet (Martín); R.Muñoz, Méndez, Salguero (Guayama).

 
Round 22				
[Aug 27]
Gimnasia y Esgrima	1-1	Huracán LH
[Aug 28]
Atlético Palmira	3-3	Deportivo Guaymallén
Deportivo Maipú		1-2	Gutiérrez Sport Club
Atlético Argentino	1-1	Atlético San Martín
Godoy Cruz A.T.		1-3	Independiente Rivadavia
Huracán LH		bye	
 
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Gimnasia y Esgrima		     20  12   7   1  35  15  31  [Champion]
----------------------------------------------------------------
 2. Independiente Rivadavia          20  12   5   3  38  14  29  [to Torneo de los 4]
 3. Atlético San Martín              20   9   6   5  28  21  24  [to Torneo de los 4]
 4. Gutiérrez Sport Club             20   9   4   7  34  34  22  [to Torneo de los 4]
 5. Deportivo Maipú                  20   8   6   6  29  22  22  [to Torneo de los 4]
----------------------------------------------------------------
 6. Atlético Argentino               20   7   6   7  23  23  20
 7. Godoy Cruz Antonio Tomba         20   4   9   7  20  26  17
 8. Deportivo Guaymallén             20   3  10   7  20  24  16
 9. Luján Sport Club                 20   5   6   9  13  24  16
----------------------------------------------------------------
10. Huracán Las Heras                20   2   8  10  15  38  12  [Relegated]
11. Atlético Palmira                 20   4   3  13  20  34  11  [Relegated]
 
 
 
 
Top Scorers:
 
 1. Molina	Atlético Argentino	12
 2. D'Giano	Deportivo Maipú		10
 3. Genolet	Gimnasia y Esgrima 	 9
 4. Molina 	Independiente Rivadavia  9
 
 
 
 
 

Torneo de los 4

 

Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Atlético San Martín		      3   2   1   0   3   0   5  [Qualified]
----------------------------------------------------------------
 2. Independiente Rivadavia	      3   1   2   0   2   0   4
 3. Gutiérrez Sport Club	      3   0   2   1   0   2   2
 4. Deportivo Maipú		      3   0   1   2   0   3   1   
 
 
 
Round 1
[Sep 10]
Atlético San Martín	0-0 	Independiente Rivadavia			[at Gimnasia y Esgrima]
Gutiérrez Sport Club	0-0	Deportivo Maipú				[at Godoy Cruz A.T.]
 
 
Round 2
[Sep 17]
Gutiérrez Sport Club	0-0	Independiente Rivadavia			[at Andes Talleres]
[Sep 18]
Deportivo Maipú		0-1	Atlético San Martín			[at Godoy Cruz A.T.]
 
 
Round 3
[Sep 24]
Atlético San Martín	2-0	Gutiérrez Sport Club			[at Atlético Argentino]
Independiente Rivadavia	2-0	Deportivo Maipú				[at Godoy Cruz A.T.]
 
 
 
.Note: Atlético San Martín qualified to Regional 1978.
 
 
 
 
PRIMERA B 1977
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Boca Juniors		     20  16   2   2  54  20  34  [Promoted to first division]
----------------------------------------------------------------
 2. Andes Talleres		     20  13   5   2  47  11  31
 3. Obrero Demaco 		     20  13   3   4  62  18  29
 4. Luzuriaga			     20  12   3   5  38  15  27
 5. Leonardo Murialdo		     20   8   7   5  35  25  23
 6. Chacras de Coria		     20   8   6   6  36  33  22
 7. Cicles Club Lavalle		     20   6   5   9  29  52  17
 8. Jorge Newbery		     20   5   5  10  21  39  15
 9. Fray Luis Beltrán		     20   3   5  12  25  59  11
10. Rodeo del Medio		     20   3   2  15  19  60   8
11. Mayor Drummond		     20   0   3  17  14  48   3
 
 
 

list of champions

1976

1978


About this document

Source:  Newspaper:  Los Andes.

Prepared and maintained by Pablo Ciullini for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Pablo  Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)
Last updated: 22 Jan 2015

(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2011/15
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.