Argentina - Mendoza 1978

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Independiente Rivadavia	     27  14  11   2  37  20  39  [Champion]
----------------------------------------------------------------
 2. Gimnasia y Esgrima		     27  13  10   4  42  26  36
 3. Gutiérrez Sport Club	     27  12  11   4  42  30  35
 4. Godoy Cruz Antonio Tomba	     27  12   8   7  25  20  32
 5. Atlético Argentino		     27  10  11   6  40  31  31
 6. Atlético San Martín		     27   9   6  12  31  37  24
 7. Deportivo Guaymallén	     27   5  14   8  31  32  24
 8. Deportivo Maipú		     27   5   9  13  29  32  19
 9. Boca Juniors		     27   5   8  14  19  38  18  [Relegated; worst average]
10. Luján Sport Club		     27   3   6  18  24  45  12
 
 
 
Round 1
[Mar 18]
Independiente Rivadavia	0-0	Atlético Argentino
[Mar 19]				
Boca Juniors		0-0	Gimnasia y Esgrima
Luján Sport Club	0-1	Godoy Cruz A.T.
Deportivo Guaymallén	1-1	Deportivo Maipú
[Mar 22]
Gutiérrez Sport Club	1-0	Atlético San Martín
 
Round 2				
[Mar 25]
Independiente Rivadavia	0-1	Boca Juniors
[Mar 26]
Atlético Argentino	2-0	Deportivo Guaymallén
Deportivo Maipú		2-0	Luján Sport Club
Godoy Cruz A.T.		2-1	Gutiérrez Sport Club
[Mar 29]
Atlético San Martín	2-1	Gimnasia y Esgrima
 
Round 3				
[Apr 1]
Gimnasia y Esgrima	1-2	Godoy Cruz A.T.
[Apr 2]
Gutiérrez Sport Club	1-1	Deportivo Maipú
Luján Sport Club	2-2	Atlético Argentino
Deportivo Guaymallén	0-1	Independiente Rivadavia
[Apr 5]
Boca Juniors		1-1	Atlético San Martín
 
Round 4				
[Apr 8]
Atlético Argentino	0-2	Gutiérrez Sport Club
[Apr 9]
Deportivo Guaymallén	1-1	Boca Juniors
Independiente Rivadavia	2-1	Luján Sport Club
Deportivo Maipú		0-1	Gimnasia y Esgrima
Godoy Cruz A.T.		2-0	Atlético San Martín
 
Round 5				
[Apr 15]
Boca Juniors		0-1	Godoy Cruz A.T.
[Apr 16]
Gimnasia y Esgrima	2-2	Atlético Argentino
Gutiérrez Sport Club	1-4	Independiente Rivadavia
Luján Sport Club	3-1	Deportivo Guaymallén
[Apr 19]
Atlético San Martín	0-1	Deportivo Maipú
 
Round 6				
[Apr 22]
Independiente Rivadavia	1-2	Gimnasia y Esgrima
[Apr 23]
Luján Sport Club	0-1	Boca Juniors
Deportivo Guaymallén	1-1	Gutiérrez Sport Club
Atlético Argentino	4-1	Atlético San Martín
Deportivo Maipú		1-0	Godoy Cruz A.T.
 
Round 7				
[Apr 29]
Godoy Cruz A.T.		0-0	Atlético Argentino
[Apr 30]
Boca Juniors		1-1	Deportivo Maipú
Atlético San Martín	2-2	Independiente Rivadavia
Gimnasia y Esgrima	1-1	Deportivo Guaymallén
Gutiérrez Sport Club	2-0	Luján Sport Club
 
Round 8				
[May 6]
Independiente Rivadavia	1-1	Godoy Cruz A.T.
[May 7]
Gutiérrez Sport Club	3-0	Boca Juniors
Luján Sport Club	0-2	Gimnasia y Esgrima
Deportivo Guaymallén	1-0	Atlético San Martín
Atlético Argentino	3-1	Deportivo Maipú
 
Round 9				
[May 13]
Boca Juniors		0-1	Atlético Argentino
Deportivo Maipú		1-1	Independiente Rivadavia
Godoy Cruz A.T.		0-0	Deportivo Guaymallén
Atlético San Martín	1-0	Luján Sport Club
Gimnasia y Esgrima	2-2	Gutiérrez Sport Club
 
Round 10				
[May 20]
Atlético Argentino	0-0	Independiente Rivadavia
[May 21]
Gimnasia y Esgrima	2-1	Boca Juniors
Atlético San Martín	2-2	Gutiérrez Sport Club
Godoy Cruz A.T.		0-2	Luján Sport Club
Deportivo Maipú		4-3	Deportivo Guaymallén
 
Round 11				
[May 27]
Gimnasia y Esgrima	2-1	Atlético San Martín
[May 28]
Boca Juniors		0-1	Independiente Rivadavia
Deportivo Guaymallén	1-2	Atlético Argentino
Luján Sport Club	1-1	Deportivo Maipú
Gutiérrez Sport Club	2-0	Godoy Cruz A.T.
 
Round 12				
[Jul 1]
Godoy Cruz A.T.		0-1	Gimnasia y Esgrima
[Jul 2]
Atlético San Martín	1-0	Boca Juniors
Deportivo Maipú		1-1	Gutiérrez Sport Club
Atlético Argentino	3-0	Luján Sport Club
Independiente Rivadavia	2-1	Deportivo Guaymallén
 
Round 13				
[Jul 8]
Gimnasia y Esgrima	2-1	Deportivo Maipú
[Jul 9]
Boca Juniors		2-0	Deportivo Guaymallén
Luján Sport Club	1-2	Independiente Rivadavia
Gutiérrez Sport Club	3-2	Atlético Argentino
Atlético San Martín	2-1	Godoy Cruz A.T.
 
Round 14			
[Jul 15]
Atlético Argentino	2-1	Gimnasia y Esgrima
[Jul 16]
Godoy Cruz A.T.		2-1	Boca Juniors
Deportivo Maipú		2-1	Atlético San Martín
Independiente Rivadavia	1-1	Gutiérrez Sport Club
Deportivo Guaymallén	3-2	Luján Sport Club
 
Round 15				
[Jul 22]
Gimnasia y Esgrima	2-2	Independiente Rivadavia
[Jul 23]
Boca Juniors		1-0	Luján Sport Club
Gutiérrez Sport Club	2-2	Deportivo Guaymallén
Atlético San Martín	1-1	Atlético Argentino
Godoy Cruz A.T.		2-0	Deportivo Maipú
 
Round 16				
[Jul 29]
Atlético Argentino	0-1	Godoy Cruz A.T.
[Jul 30]
Deportivo Maipú		1-1	Boca Juniors
Independiente Rivadavia	2-0	Atlético San Martín
Deportivo Guaymallén	0-0	Gimnasia y Esgrima
Luján Sport Club	2-3	Gutiérrez Sport Club
 
Round 17				
[Aug 6]
Boca Juniors		1-1	Gutiérrez Sport Club
Gimnasia y Esgrima	4-1	Luján Sport Club
Atlético San Martín	1-1	Deportivo Guaymallén
Godoy Cruz A.T.		0-0	Independiente Rivadavia
Deportivo Maipú		2-2	Atlético Argentino		[Suspended in 86'; later Argentino won points]
 
Round 18				
[Aug 13]
Atlético Argentino	2-2	Boca Juniors
Independiente Rivadavia	2-0	Deportivo Maipú
Deportivo Guaymallén	1-1	Godoy Cruz A.T.
Luján Sport Club	1-3	Atlético San Martín
Gutiérrez Sport Club	1-2	Gimnasia y Esgrima
 
 
 
Positions until round 18
Table:		
 
No. Team 			P
-----------------------------------
 1. Independiente Rivadavia	24  [Playoff]
    Gimnasia y Esgrima		24  [Playoff]
-----------------------------------
 3. Atlético Argentino		23
 4. Gutiérrez Sport Club	22
 5. Godoy Cruz Antonio Tomba	21
 6. Deportivo Maipú		17
 7. Boca Juniors		15
 8. Atlético San Martín		15
 9. Deportivo Guaymallén	13
10. Luján Sport Club		 6
 
 
 
 
Playoff				
[Aug 20]
Independiente Rivadavia	2-1 	Gimnasia y Esgrima		[at Malvinas Argentinas]
 
 
.Note: Independiente Rivadavia qualified to Regional 1979.

 
 
Round 19				
[Aug 26]
Gimnasia y Esgrima	1-1	Godoy Cruz A.T.
[Aug 27]
Atlético Argentino	2-2	Atlético San Martín
Gutiérrez Sport Club	3-1	Deportivo Maipú
Deportivo Guaymallén	3-0	Boca Juniors
Luján Sport Club	1-2	Independiente Rivadavia
 
Round 20				
[Sep 2]
Independiente Rivadavia	0-0	Deportivo Guaymallén
[Sep 3]
Luján Sport Club	1-1	Gimnasia y Esgrima
Boca Juniors		1-2	Gutiérrez Sport Club
Deportivo Maipú		1-1	Atlético Argentino
Atlético San Martín	1-2	Godoy Cruz A.T.
 
Round 21				
[Sep 9]
Gimnasia y Esgrima	0-1	Atlético San Martín
[Sep 10]
Godoy Cruz A.T.		1-0	Deportivo Maipú
Atlético Argentino	2-0	Boca Juniors
Gutiérrez Sport Club	2-2	Independiente Rivadavia
Deportivo Guaymallén	2-0	Luján Sport Club
 
Round 22				
[Sep 16]
Independiente Rivadavia	2-1	Atlético Argentino
[Sep 17]
Deportivo Guaymallén	1-1	Gimnasia y Esgrima
Luján Sport Club	0-1	Gutiérrez Sport Club
Boca Juniors		0-2	Godoy Cruz A.T.
Deportivo Maipú		1-2	Atlético San Martín
 
Round 23				
[Sep 23]
Godoy Cruz A.T.		0-1	Independiente Rivadavia
[Sep 24]
Gimnasia y Esgrima	2-1	Deportivo Maipú
Atlético San Martín	2-0	Boca Juniors
Atlético Argentino	2-2	Luján Sport Club
Gutiérrez Sport Club	0-0	Deportivo Guaymallén
 
Round 24				
[Sep 30]
Independiente Rivadavia	2-1	Atlético San Martín
[Oct 1]
Gutiérrez Sport Club	0-1	Gimnasia y Esgrima
Deportivo Guaymallén	1-1	Atlético Argentino
Luján Sport Club	0-0	Godoy Cruz A.T.
Boca Juniors		2-0	Deportivo Maipú
 
Round 25				
[Oct 8]
Gimnasia y Esgrima	6-2	Boca Juniors
Deportivo Maipú		1-2	Independiente Rivadavia
Atlético San Martín	2-0	Luján Sport Club
Godoy Cruz A.T.		1-0	Deportivo Guaymallén
Atlético Argentino	0-1	Gutiérrez Sport Club
 
Round 26				
[Oct 15]
Atlético Argentino	0-2	Gimnasia y Esgrima
Gutiérrez Sport Club	1-1	Godoy Cruz A.T.
Deportivo Guaymallén	3-0	Atlético San Martín
Luján Sport Club	3-0	Deportivo Maipú
Independiente Rivadavia	2-0	Boca Juniors
 
Round 27				
[Oct 21]
Boca Juniors		1-1	Luján Sport Club
[Oct 22]
Gimnasia y Esgrima	0-0	Independiente Rivadavia
Deportivo Maipú		3-3	Deportivo Guaymallén
Atlético San Martín	1-2	Gutiérrez Sport Club
Godoy Cruz A.T.		1-3	Atlético Argentino
 
 
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Independiente Rivadavia	     27  14  11   2  37  20  39  [Champion]
----------------------------------------------------------------
 2. Gimnasia y Esgrima		     27  13  10   4  42  26  36
 3. Gutiérrez Sport Club	     27  12  11   4  42  30  35
 4. Godoy Cruz Antonio Tomba	     27  12   8   7  25  20  32
 5. Atlético Argentino		     27  10  11   6  40  31  31
 6. Atlético San Martín		     27   9   6  12  31  37  24
 7. Deportivo Guaymallén	     27   5  14   8  31  32  24
 8. Deportivo Maipú		     27   5   9  13  29  32  19
 9. Boca Juniors		     27   5   8  14  19  38  18  [Relegated; worst average]
10. Luján Sport Club		     27   3   6  18  24  45  12
 
 
 
 
Top Scorers:
 
 1. Sosa	Deportivo Guaymallén    12
 2. Mareque	Atlético Argentino	10
 3. Brandán	Gutiérrez Sport Club	10
 4. Zolorza	Atlético Argentino	 8
 5. Gutiérrez	Gimnasia y Esgrima	 8
 
 
 
 
 
Relegation Table:
    
    Teams              		   1976 1977 1978  Pts. MP. Average
---------------------------------------------------------------------
 1. Independiente Rivadavia	    32   29   39   100  69   1,449
 2. Gimnasia y Esgrima		    27   31   36    94  69   1,362
 3. Gutiérrez Sport Club	    -- 	 22   35    57  47   1,213
 4. Godoy Cruz Antonio Tomba	    26   17   32    75  69   1,087
 5. Atlético Argentino		    24   20   31    75  69   1,087
 6. Atlético San Martín		    27   24   24    75  69   1,087
 7. Deportivo Guaymallén	    20   16   24    60  69   0,869
 8. Deportivo Maipú		    18   22   19    59  69   0,855
 9. Luján Sport Club		    20   16   12    48  69   0,696
---------------------------------------------------------------------
10. Boca Juniors		    --   --   18    18  27   0,667  [Relegated; worst average]
 
 
 
 
 
 
 
PRIMERA B 1978
 
 

Zona A

Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Luzuriaga			     11   9   1   1  36  11  19  [Qualified]
 2. Huracán Las Heras	   	     12   8   2   2  24  12  18  [Qualified]
 3. Atlético Palmira	             11   5   5   1  19  10  15  [Qualified]
----------------------------------------------------------------
 4. Platense			     10   2   5   3  18  28   9
 5. Jorge Newbery		     12   2   4   6  21  31   8
 6. Fray Luis Beltrán		     12   2   4   6  12  19   8
 7. San Roque			     12   0   3   9  14  32   3
 
 
 
 

Zona B

Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Obrero Demaco		     10   7   3   0  29  10  17  [Qualified]
 2. Andes Talleres		     10   8   1   1  23   5  17  [Qualified]
 3. Leonardo Murialdo		     10   5   1   4  22  17  11  [Qualified]
----------------------------------------------------------------
 4. Chacras de Coria		     10   4   1   5  16  17   9
 5. Rodeo del Medio		     10   3   0   7  12  33   6
 6. Mayor Drummond		     10   0   0  10   4  24   0
 
 
 
 

Final Group

Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Andes Talleres		     10   8   1   1  29   8  17  [Promoted to first division]
----------------------------------------------------------------
 2. Obrero Demaco		     10   6   3   1  21   8  15
 3. Leonardo Murialdo                10   4   2   4  13  18  10
 4. Huracán Las Heras		     10   3   2   5  17  16   8
 5. Atlético Palmira		     10   1   4   5   8  19   6
 6. Luzuriaga			     10   1   2   7  16  35   4
 
 
 
 

list of champions

1977

1979


About this document

Source:  Newspaper:  Los Andes.

Prepared and maintained by Pablo Ciullini for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Pablo  Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)
Last updated: 17 Jan 2012

(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2011/12
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.