Argentina - Mendoza 1979

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Atlético San Martín		     27  14  10   3  53  28  38  [Champion]
----------------------------------------------------------------
 2. Independiente Rivadavia	     27  14   7   6  51  35  35  [to Regional 1980]
----------------------------------------------------------------
 3. Atlético Argentino		     27  12   6   9  41  34  30
 4. Deportivo Maipú                  27   9   9   9  35  43  27
 5. Gimnasia y Esgrima		     27  10   6  11  41  39  26
 6. Luján Sport Club                 27  10   6  11  37  39  26  [Relegated; worst average]
 7. Godoy Cruz Antonio Tomba         27   7  11   9  36  45  25
 8. Andes Talleres		     27   9   6  12  27  39  24
 9. Deportivo Guaymallén             27   5  10  12  36  44  20
10. Gutiérrez Sport Club             27   6   7  14  36  47  19
 
 
 
 
Round 1
[Mar 3]
Andes Talleres		1-1	Godoy Cruz A.T.
[Mar 4]				
Atlético San Martín	6-2	Gutiérrez Sport Club
Deportivo Maipú		1-2	Luján Sport Club
Independiente Rivadavia	3-3	Deportivo Guaymallén
[Mar 7]
Atlético Argentino	0-2	Gimnasia y Esgrima
 
Round 2				
[Mar 10]
Independiente Rivadavia	2-3	Atlético Argentino
Godoy Cruz A.T.		2-2	Atlético San Martín
[Mar 11]
Deportivo Guaymallén	3-1	Deportivo Maipú			[Suspended in 71'; continued Mar 14]
[Mar 14]
Luján Sport Club	2-0	Andes Talleres
Gutiérrez Sport Club	4-2	Gimnasia y Esgrima
Deportivo Guaymallén	5-1	Deportivo Maipú			
 
Round 3				
[Mar 17]
Gimnasia y Esgrima	3-0	Godoy Cruz A.T.
[Mar 18]
Atlético Argentino	3-1	Gutiérrez Sport Club
Atlético San Martín	2-1	Luján Sport Club
Andes Talleres		1-0	Deportivo Guaymallén
Deportivo Maipú		2-2	Independiente Rivadavia
 
Round 4				
[Mar 24]
Independiente Rivadavia	7-1	Andes Talleres
[Mar 25]
Deportivo Maipú		2-1	Atlético Argentino
Deportivo Guaymallén	1-1	Atlético San Martín
Luján Sport Club	3-4	Gimnasia y Esgrima
Godoy Cruz A.T.		1-0	Gutiérrez Sport Club
 
Round 5				
[Mar 31]
Gimnasia y Esgrima	2-1	Deportivo Guaymallén
[Apr 1]
Atlético Argentino	2-1	Godoy Cruz A.T.
Gutiérrez Sport Club	3-1	Luján Sport Club
Atlético San Martín	1-1	Independiente Rivadavia
Andes Talleres		2-1	Deportivo Maipú
 
Round 6				
[Apr 7]
Independiente Rivadavia	3-0	Gimnasia y Esgrima
[Apr 8]
Andes Talleres		4-0	Atlético Argentino
Deportivo Maipú		0-0	Atlético San Martín
Deportivo Guaymallén	1-1	Gutiérrez Sport Club
Luján Sport Club	1-1	Godoy Cruz A.T.
 
Round 7				
[Apr 14]
Gimnasia y Esgrima	1-2	Deportivo Maipú
[Apr 15]
Atlético Argentino	1-2	Luján Sport Club
Godoy Cruz A.T.		1-0	Deportivo Guaymallén
Gutiérrez Sport Club	4-0	Independiente Rivadavia
Atlético San Martín	3-0	Andes Talleres
 
Round 8				
[Apr 21]
Andes Talleres		0-0	Gimnasia y Esgrima
[Apr 22]
Atlético San Martín	2-2	Atlético Argentino
Deportivo Maipú		2-1	Gutiérrez Sport Club
Independiente Rivadavia	1-1	Godoy Cruz A.T.
Deportivo Guaymallén	0-2	Luján Sport Club
 
Round 9				
[Apr 28]
Gimnasia y Esgrima	0-0	Atlético San Martín		[Suspended in 21'; continued May 1]	
[Apr 29]
Atlético Argentino	1-3	Deportivo Guaymallén
Luján Sport Club	1-2	Independiente Rivadavia
Godoy Cruz A.T.		1-2	Deportivo Maipú
Gutiérrez Sport Club	0-2	Andes Talleres
[May 1]
Gimnasia y Esgrima	0-0	Atlético San Martín

 
Round 10				
[May 5]
Godoy Cruz A.T.		1-1	Andes Talleres
[May 6]
Gimnasia y Esgrima	1-0	Atlético Argentino
Gutiérrez Sport Club	1-1	Atlético San Martín
Luján Sport Club	0-1	Deportivo Maipú
Deportivo Guaymallén	1-4	Independiente Rivadavia
 
Round 11				
[May 12]
Gimnasia y Esgrima	0-1	Gutiérrez Sport Club
[May 13]
Atlético Argentino	2-0	Independiente Rivadavia
Deportivo Maipú		0-0	Deportivo Guaymallén
Andes Talleres		1-0	Luján Sport Club
Atlético San Martín	3-0	Godoy Cruz A.T.
 
Round 12				
[May 19]
Independiente Rivadavia	3-2	Deportivo Maipú
[May 20]
Gutiérrez Sport Club	0-2	Atlético Argentino
Godoy Cruz A.T.		1-1	Gimnasia y Esgrima
Luján Sport Club	1-1	Atlético San Martín
Deportivo Guaymallén	0-2	Andes Talleres
 
Round 13				
[May 27]
Atlético Argentino	6-0	Deportivo Maipú
Andes Talleres		0-0	Independiente Rivadavia
Atlético San Martín	3-0	Deportivo Guaymallén
Gimnasia y Esgrima	1-1	Luján Sport Club
Gutiérrez Sport Club	0-1	Godoy Cruz A.T.
 
Round 14				
[Jun 2]
Independiente Rivadavia	2-2	Atlético San Martín
[Jun 3]
Godoy Cruz A.T.		1-3	Atlético Argentino
Luján Sport Club	3-2	Gutiérrez Sport Club
Deportivo Guaymallén	4-2	Gimnasia y Esgrima
Deportivo Maipú		1-1	Andes Talleres
 
Round 15				
[Jun 9]
Gimnasia y Esgrima	0-1	Independiente Rivadavia
[Jun 10]
Atlético Argentino	1-0	Andes Talleres
Atlético San Martín	2-1	Deportivo Maipú
Gutiérrez Sport Club	0-0	Deportivo Guaymallén
Godoy Cruz A.T.		3-1	Luján Sport Club
 
Round 16				
[Jun 16]
Andes Talleres		0-2	Atlético San Martín
[Jun 17]
Luján Sport Club	2-0	Atlético Argentino
Deportivo Guaymallén	1-1	Godoy Cruz A.T.
Independiente Rivadavia	1-5	Gutiérrez Sport Club
Deportivo Maipú		1-0	Gimnasia y Esgrima
 
Round 17				
[Jun 20]
Atlético Argentino	1-0	Atlético San Martín
Gimnasia y Esgrima	2-0	Andes Talleres
Gutiérrez Sport Club	1-1	Deportivo Maipú
Godoy Cruz A.T.		1-1	Independiente Rivadavia
Luján Sport Club	1-1	Deportivo Guaymallén
 
Round 18				
[Jun 23]
Atlético San Martín	3-3	Gimnasia y Esgrima
[Jun 24]
Deportivo Guaymallén	2-2	Atlético Argentino
Independiente Rivadavia	2-0	Luján Sport Club
Deportivo Maipú		3-1	Godoy Cruz A.T.
Andes Talleres		2-0	Gutiérrez Sport Club
 
Round 19				
[Jul 7]
Independiente Rivadavia	3-1	Gimnasia y Esgrima
[Jul 8]
Godoy Cruz A.T.		5-4	Deportivo Guaymallén
Atlético San Martín	3-0	Deportivo Maipú
Gutiérrez Sport Club	2-3	Luján Sport Club
[Jul 9]
Atlético Argentino	2-1	Andes Talleres
 
Round 20				
[Jul 14]
Gimnasia y Esgrima	2-1	Atlético San Martín
[Jul 15]
Atlético Argentino	3-1	Godoy Cruz A.T.
Andes Talleres		2-1	Gutiérrez Sport Club
Luján Sport Club	0-2	Independiente Rivadavia		[Suspended in 55'; continued Jul 26]
Deportivo Maipú		2-2	Deportivo Guaymallén
[Jul 26]
Luján Sport Club	0-3	Independiente Rivadavia
 
 
Round 21				
[Jul 21]
Independiente Rivadavia	2-0	Andes Talleres
[Jul 22]
Godoy Cruz A.T.		2-2	Deportivo Maipú
Deportivo Guaymallén	1-0	Gimnasia y Esgrima
Atlético San Martín	2-0	Luján Sport Club
Gutiérrez Sport Club	1-1	Atlético Argentino
 
Round 22				
[Jul 28]
Atlético Argentino	0-1	Independiente Rivadavia
[Jul 29]
Gutiérrez Sport Club	1-1	Godoy Cruz A.T.
Andes Talleres		0-1	Atlético San Martín
Luján Sport Club	2-1	Deportivo Guaymallén
Gimnasia y Esgrima	3-1	Deportivo Maipú
 
Round 23				
[Aug 4]
Independiente Rivadavia	3-0	Gutiérrez Sport Club
[Aug 5]
Godoy Cruz A.T.		2-1	Gimnasia y Esgrima
Deportivo Maipú		3-1	Luján Sport Club
Deportivo Guaymallén	2-2	Andes Talleres
Atlético San Martín	3-1	Atlético Argentino
 
Round 24				
[Aug 11]
Independiente Rivadavia	3-2	Godoy Cruz A.T.
[Aug 12]
Gutiérrez Sport Club	3-1	Atlético San Martín
Atlético Argentino	2-0	Deportivo Guaymallén
Andes Talleres		2-1	Deportivo Maipú
Luján Sport Club	1-0	Gimnasia y Esgrima
 
Round 25				
[Aug 17]
Godoy Cruz A.T.		1-1	Luján Sport Club
Gimnasia y Esgrima	2-0	Andes Talleres
Deportivo Maipú		0-0	Atlético Argentino
Deportivo Guaymallén	2-0	Gutiérrez Sport Club
Atlético San Martín	1-0	Independiente Rivadavia
 
Round 26				
[Aug 19]
Atlético San Martín	3-1	Godoy Cruz A.T.
Independiente Rivadavia	1-0	Deportivo Guaymallén
Gutiérrez Sport Club	1-1	Deportivo Maipú
Atlético Argentino	2-2	Gimnasia y Esgrima
Andes Talleres		1-5	Luján Sport Club
 
Round 27				
[Aug 25]
Godoy Cruz A.T.		2-1	Andes Talleres
[Aug 26]
Luján Sport Club	0-0	Atlético Argentino
Gimnasia y Esgrima	4-1	Gutiérrez Sport Club
Deportivo Maipú		2-0	Independiente Rivadavia
Deportivo Guaymallén	1-2	Atlético San Martín
 
 
 
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Atlético San Martín		     27  14  10   3  53  28  38  [Champion]
----------------------------------------------------------------
 2. Independiente Rivadavia	     27  14   7   6  51  35  35  [to Regional 1980]
----------------------------------------------------------------
 3. Atlético Argentino		     27  12   6   9  41  34  30
 4. Deportivo Maipú                  27   9   9   9  35  43  27
 5. Gimnasia y Esgrima		     27  10   6  11  41  39  26
 6. Luján Sport Club                 27  10   6  11  37  39  26  [Relegated; worst average]
 7. Godoy Cruz Antonio Tomba         27   7  11   9  36  45  25
 8. Andes Talleres		     27   9   6  12  27  39  24
 9. Deportivo Guaymallén             27   5  10  12  36  44  20
10. Gutiérrez Sport Club             27   6   7  14  36  47  19
 
 
 
 
 
Relegation Table:
    
    Teams              		   1977 1978 1979  Pts. MP. Average
---------------------------------------------------------------------
 1. Independiente Rivadavia	    29   39   35   103  74   1,392
 2. Gimnasia y Esgrima		    31   36   26    93  74   1,257
 3. Atlético San Martín		    24   24   38    86  74   1,162
 4. Atlético Argentino		    20   31   30    81  74   1,094
 5. Gutiérrez Sport Club            22   35   19    76  74   1,027
 6. Andes Talleres		    --   --   24    24  24   1,000
 7. Godoy Cruz Antonio Tomba        17   32   25    74  74   1,000
 8. Deportivo Maipú                 22   19   27    68  74   0,919
 9. Deportivo Guaymallén            16   24   20    60  74   0,811
---------------------------------------------------------------------
10. Luján Sport Club                16   12   26    54  74   0,730  [Relegated; worst average]
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PRIMERA B 1979
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Atlético Palmira		     18  14   3   1  49  15  31
----------------------------------------------------------------
 2. Leonardo Murialdo		     18  11   7   0  42  12  29
 3. Huracán Las Heras		     18  10   5   3  44  16  25
 4. Chacras de Coria		     18   8   5   5  46  30  21
 5. Cicles Club Lavalle		     18   9   1   8  40  46  19
 6. Obrero Demaco		     18   6   1  11  24  47  13
 7. Boca Juniors		     18   2   8   8  30  40  12
 8. Fray Luis Beltrán		     18   4   4  10  22  43  12
 9. Jorge Newbery		     18   3   5  10  28  38  11
10. Platense			     18   2   3  13  27  67   7
 
 
 
 
 

list of champions

1978

1980


About this document

Source:  Newspaper:  Los Andes.

Prepared and maintained by Pablo Ciullini for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Pablo  Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)
Last updated: 21 Jun 2012

(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2012
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.