Argentina - Mendoza 1981

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 

Torneo Apertura

Zona A

 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Deportivo Guaymallén	     18   9   6   3  29  13  24  [Qualified]
 2. Independiente Rivadavia	     18   7   8   3  25  20  22  [Qualified]
----------------------------------------------------------------
 3. Atlético Palmira		     18   5   5   8  19  29  15
 4. Gutiérrez Sport Club             18   4   6   8  23  34  14
 5. Godoy Cruz Antonio Tomba         18   3   7   8  26  34  13   
 
 
 

Zona B

 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Gimnasia y Esgrima		     18   6  10   2  19  15  22  [Qualified]
 2. Atlético San Martín		     18   6   9   3  26  15  21  [Qualified]
----------------------------------------------------------------
 3. Andes Talleres		     18   5   9   4  16  13  19
 4. Luján Sport Club	             18   5   7   6  23  23  17
 5. Atlético Argentino		     18   4   5   9  23  23  13	    
 
 
 
Round 1	
[Feb 28]
Andes Talleres		0-0	Luján Sport Club
[Mar 1]			
Gutiérrez Sport Club	0-2	Godoy Cruz A.T.
Deportivo Guaymallén	4-0	Atlético Argentino
Independiente Rivadavia	1-0	Atlético Palmira
[Mar 4]
Atlético San Martín	3-2	Gimnasia y Esgrima
 
Round 2				
[Mar 7]
Godoy Cruz A.T.		1-1	Gimnasia y Esgrima
[Mar 8]
Atlético Palmira	1-1	Andes Talleres
Luján Sport Club	1-2	Deportivo Guaymallén
Atlético Argentino	1-5	Gutiérrez Sport Club
[Mar 11]
Independiente Rivadavia	0-0	Atlético San Martín		[Suspended in 6'; continued Mar 18]
[Mar 18]
Independiente Rivadavia	2-0	Atlético San Martín
 
Round 3				
[Mar 14]
Andes Talleres		0-0	Independiente Rivadavia
[Mar 15]
Gimnasia y Esgrima	1-1	Atlético Argentino
Gutiérrez Sport Club	1-1	Luján Sport Club
Deportivo Guaymallén	0-0	Atlético Palmira
[Mar 25]
Atlético San Martín	3-0	Godoy Cruz A.T.
 
Round 4				
[Mar 21]
Independiente Rivadavia	2-1	Deportivo Guaymallén
[Mar 22]
Atlético Palmira	4-1	Gutiérrez Sport Club
Luján Sport Club	1-2	Gimnasia y Esgrima
Atlético Argentino	3-2	Godoy Cruz A.T.
[Apr 1]
Andes Talleres		0-0	Atlético San Martín
 
Round 5				
[Mar 28]
Gimnasia y Esgrima	1-0	Atlético Palmira
[Mar 29]
Godoy Cruz A.T.		1-4	Luján Sport Club
Gutiérrez Sport Club	2-2	Independiente Rivadavia
Deportivo Guaymallén	2-0	Andes Talleres
[Apr 8]
Atlético San Martín	3-0	Atlético Argentino
 
Round 6			
[Apr 4]
Independiente Rivadavia	1-3	Gimnasia y Esgrima
[Apr 5]
Andes Talleres		2-2	Gutiérrez Sport Club
Atlético Palmira	1-2	Godoy Cruz A.T.
Luján Sport Club	3-2	Atlético Argentino
[Apr 16]
Deportivo Guaymallén	0-0	Atlético San Martín
 
Round 7				
[Apr 11]
Godoy Cruz A.T.		1-1	Independiente Rivadavia
[Apr 12]
Atlético Argentino	0-1	Atlético Palmira
Gimnasia y Esgrima	1-0	Andes Talleres
Gutiérrez Sport Club	2-2	Deportivo Guaymallén
[Apr 22]
Atlético San Martín	1-1	Luján Sport Club
 
Round 8				
[Apr 18]
Andes Talleres		2-0	Godoy Cruz A.T.
[Apr 19]
Gutiérrez Sport Club	1-2	Atlético San Martín
Deportivo Guaymallén	3-0	Gimnasia y Esgrima
Independiente Rivadavia	1-1	Atlético Argentino
Atlético Palmira	0-0	Luján Sport Club
 
Round 9				
[Apr 25]
Godoy Cruz A.T.		2-3	Deportivo Guaymallén
[Apr 26]
Atlético San Martín	1-2	Atlético Palmira
Luján Sport Club	2-1	Independiente Rivadavia
Atlético Argentino	1-1	Andes Talleres
Gimnasia y Esgrima	0-0	Gutiérrez Sport Club
 
Round 10				
[May 2]
Gimnasia y Esgrima	0-0	Atlético San Martín
[May 3]
Godoy Cruz A.T.		6-1	Gutiérrez Sport Club
Atlético Argentino	0-3	Deportivo Guaymallén
Luján Sport Club	0-1	Andes Talleres
Atlético Palmira	1-3	Independiente Rivadavia
 
Round 11				
[May 9]
Gimnasia y Esgrima	1-1	Godoy Cruz A.T.
[May 10]
Atlético San Martín	1-1	Independiente Rivadavia
Andes Talleres		4-0	Atlético Palmira
Deportivo Guaymallén	0-0	Luján Sport Club
Gutiérrez Sport Club	3-2	Atlético Argentino
 
Round 12				
[May 16]
Independiente Rivadavia	1-1	Andes Talleres
[May 17]
Godoy Cruz A.T.		2-2	Atlético San Martín
Atlético Argentino	0-0	Gimnasia y Esgrima
Luján Sport Club	2-0	Gutiérrez Sport Club
Atlético Palmira	1-1	Deportivo Guaymallén
 
Round 13				
[May 23]
Gimnasia y Esgrima	2-2	Luján Sport Club
[May 24]
Atlético San Martín	0-1	Andes Talleres
Deportivo Guaymallén	2-1	Independiente Rivadavia
Gutiérrez Sport Club	2-0	Atlético Palmira
Godoy Cruz A.T.		1-2	Atlético Argentino
 
Round 14				
[May 30]
Andes Talleres		2-1	Deportivo Guaymallén
[May 31]
Atlético Argentino	1-1	Atlético San Martín
Luján Sport Club	2-2	Godoy Cruz A.T.
Atlético Palmira	1-2	Gimnasia y Esgrima
Independiente Rivadavia	2-1	Gutiérrez Sport Club
 
Round 15				
[Jun 6]
Gimnasia y Esgrima	1-1	Independiente Rivadavia
[Jun 7]
Atlético San Martín	0-0	Deportivo Guaymallén
Gutiérrez Sport Club	2-0	Andes Talleres
Godoy Cruz A.T.		1-3	Atlético Palmira
Atlético Argentino	1-2	Luján Sport Club
 
Round 16				
[Jun 13]
Andes Talleres		0-0	Gimnasia y Esgrima
[Jun 14]
Luján Sport Club	0-3	Atlético San Martín
Atlético Palmira	1-7	Atlético Argentino
Independiente Rivadavia	1-1	Godoy Cruz A.T.
Deportivo Guaymallén	2-0	Gutiérrez Sport Club
 
Round 17				
[Jun 21]
Atlético San Martín	4-0	Gutiérrez Sport Club
Gimnasia y Esgrima	2-0	Deportivo Guaymallén
Godoy Cruz A.T.		1-1	Andes Talleres
Atlético Argentino	0-1	Independiente Rivadavia
Luján Sport Club	0-1	Atlético Palmira
 
Round 18				
[Jun 27]
Independiente Rivadavia	3-2	Luján Sport Club
[Jun 28]
Atlético Palmira	2-2	Atlético San Martín
Andes Talleres		0-1	Atlético Argentino
Deportivo Guaymallén	3-0	Godoy Cruz A.T.
Gutiérrez Sport Club	0-0	Gimnasia y Esgrima
 
 
 
 
Semifinals
 
[Jul 4]
Gimnasia y Esgrima   [4]2-2[1]	Independiente Rivadavia		[at Godoy Cruz AT]
[Jul 5]
Atlético San Martín	1-0	Deportivo Guaymallén		[at Independiente Rivadavia]
 
 
 
Third Place Match
 
[Jul 9]
Deportivo Guaymallén	7-0	Independiente Rivadavia		[at Malvinas Argentinas]
 
 
  
Final
 
[May 11]
Gimnasia y Esgrima	2-1	Atlético San Martín		[at Malvinas Argentinas]
 
 
 
.Note: Gimnasia y Esgrima champion Torneo Apertura.
 
 
 
 

Torneo Clausura

 

Zona A

 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Independiente Rivadavia	      9   7   0   2  17   8  14  [Qualified]
 2. Godoy Cruz Antonio Tomba	      9   5   3   1  13   9  13  [Qualified]
----------------------------------------------------------------
 3. Deportivo Guaymallén	      9   4   4   1  14   8  12
 4. Atlético Palmira		      9   3   3   3  17  16   9
 5. Gutiérrez Sport Club	      9   1   2   6   9  14   4
 
 
 
 

Zona B

 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Gimnasia y Esgrima		      9   3   4   2  13  10  10  [Qualified]
 2. Luján Sport Club		      9   3   4   2   9  10  10  [Qualified]
----------------------------------------------------------------
 3. Andes Talleres		      9   4   1   4  13  11   9
 4. Atlético San Martín		      9   2   3   4  15  21   7
 5. Atlético Argentino		      9   1   0   8   9  22   2
 
 
 
 
Round 1
[Jul 11]
Independiente Rivadavia	4-0	Andes Talleres
[Jul 12]				
Atlético San Martín	1-1	Gutiérrez Sport Club
Godoy Cruz A.T.		2-2	Gimnasia y Esgrima
Deportivo Guaymallén	2-1	Atlético Argentino
Luján Sport Club	1-0	Atlético Palmira
 
Round 2				
[Jul 19]
Luján Sport Club	1-1	Atlético San Martín
Atlético Palmira	3-2	Independiente Rivadavia
Andes Talleres		0-3	Deportivo Guaymallén
Atlético Argentino	0-1	Godoy Cruz A.T.
Gimnasia y Esgrima	1-0	Gutiérrez Sport Club
 
Round 3				
[Jul 25]
Godoy Cruz A.T.		1-0	Andes Talleres
[Jul 26]
Atlético San Martín	2-1	Gimnasia y Esgrima
Gutiérrez Sport Club	4-1	Atlético Argentino
Deportivo Guaymallén	1-2	Atlético Palmira
Independiente Rivadavia	1-0	Luján Sport Club
 
Round 4				
[Aug 1]
Independiente Rivadavia	3-1	Atlético San Martín
[Aug 2]
Luján Sport Club	0-0	Deportivo Guaymallén
Atlético Palmira	1-2	Godoy Cruz A.T.
Andes Talleres		1-0	Gutiérrez Sport Club
Atlético Argentino	0-3	Gimnasia y Esgrima
 
Round 5				
[Aug 8]
Godoy Cruz A.T.		1-1	Luján Sport Club
[Aug 9]
Atlético San Martín	5-4	Atlético Argentino
Gimnasia y Esgrima	1-0	Andes Talleres
Gutiérrez Sport Club	1-1	Atlético Palmira
Deportivo Guaymallén	3-1	Independiente Rivadavia
 
Round 6				
[Aug 15]
Deportivo Guaymallén	1-1	Atlético San Martín
Independiente Rivadavia	3-1	Godoy Cruz A.T.
Luján Sport Club	3-1	Gutiérrez Sport Club
Atlético Palmira	2-2	Gimnasia y Esgrima
Andes Talleres		4-0	Atlético Argentino
 
Round 7				
[Aug 17]
Atlético San Martín	0-2	Andes Talleres
Atlético Argentino	3-1	Atlético Palmira
Gimnasia y Esgrima	2-2	Luján Sport Club
Gutiérrez Sport Club	0-1	Independiente Rivadavia
Godoy Cruz A.T.		0-0	Deportivo Guaymallén
 
Round 8				
[Aug 23]
Godoy Cruz A.T.		4-2	Atlético San Martín
Deportivo Guaymallén	3-2	Gutiérrez Sport Club
Independiente Rivadavia	1-0	Gimnasia y Esgrima
Luján Sport Club	1-0	Atlético Argentino
Atlético Palmira	2-2	Andes Talleres
 
Round 9				
[Aug 30]
Andes Talleres		4-0	Luján Sport Club
Gimnasia y Esgrima	1-1	Deportivo Guaymallén
Gutiérrez Sport Club	0-2	Godoy Cruz A.T.
[Sep 2]
Atlético San Martín	2-5	Atlético Palmira
Atlético Argentino	0-1	Independiente Rivadavia
 
 
 
 
Semifinals
 
[Sep 4]
Luján Sport Club     [3]1-1[4]	Independiente Rivadavia		[at Malvinas Argentinas]
Gimnasia y Esgrima	3-1	Godoy Cruz A.T.			[at Malvinas Argentinas]
 
 
 
Final
 
[Sep 6]
Gimnasia y Esgrima	1-0	Independiente Rivadavia		[at Andes Talleres]
 
 
 
.Note: Gimnasia y Esgrima champion Torneo Clausura and champion Liga Mendocina 1981.
 
 
 
 
Aggregate Table:
Apertura + Clausura:	
 
No. Team 			      G   P
--------------------------------------------
 1. Deportivo Guaymallén 	     27  36  [Playoff]
 2. Independiente Rivadavia	     27  36  [Playoff]
--------------------------------------------
 3. Gimnasia y Esgrima		     27  32
 4. Atlético San Martín		     27  28
 5. Andes Talleres		     27  28
 6. Luján Sport Club		     27  27
 7. Godoy Cruz Antonio Tomba	     27  26
 8. Atlético Palmira		     27  24
 9. Gutiérrez Sport Club  	     27  18
10. Atlético Argentino		     27  15
 
 
 
 
Playoff Classification to Regional 1982
 
[Sep 13]
Independiente Rivadavia	[4]0-0[1] Deportivo Guaymallén		[at Godoy Cruz AT]
 
 
.Note: Independiente Rivadavia qualified to Regional 1982.
 
 
 
 
 
Relegation Table:
    
    Teams              		   1979 1980 1981  Pts. MP. Average
---------------------------------------------------------------------
 1. Atlético San Martín		    38   40   28   106  81   1,309
 2. Independiente Rivadavia	    35   29   36   100  81   1,234
 3. Gimnasia y Esgrima		    26   34   32    92  81   1,136
 4. Deportivo Guaymallén 	    20   32   36    88  81   1,086
 5. Luján Sport Club		    --   --   27    27  27   1,000
 6. Andes Talleres		    24   26   28    78  81   0,963
 7. Atlético Palmira		    --   26   24    50  54   0,926
 8. Atlético Argentino		    30   24   15    69  81   0,852
 9. Godoy Cruz Antonio Tomba	    25   16   26    67  81   0,827
---------------------------------------------------------------------
10. Gutiérrez Sport Club  	    19   20   18    57  81   0,704  [Relegated; worst average]
 
 
 
 
 
PRIMERA B 1981
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Huracán Las Heras		     18  17   1   0  72   5  35  [Promoted to first division]
----------------------------------------------------------------
 2. Deportivo Maipú		     18  16   1   1  72  13  33
 3. Chacras de Coria		     18   7   6   5  24  26  20
 4. Boca Juniors		     18   7   5   6  43  27  19
 5. Centro Deportivo Rivadavia	     18   7   3   8  44  39  17
 6. Leonardo Murialdo		     18   5   6   7  28  40  16
 7. Cicles Club Lavalle		     18   7   2   9  27  28  16
 8. Jorge Newbery		     18   2   5  11  23  65   9
 9. Platense			     18   2   4  12  18  70   8
10. Rodeo del Medio		     18   2   3  13  16  45   7
 
 
 
 
 
 

list of champions

1980

1982


About this document

Source:  Newspaper:  Los Andes.

Prepared and maintained by Pablo Ciullini for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Pablo  Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)
Last updated: 31 Aug 2012

(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2012
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.