Argentina - Mendoza 1990

 

 

 

 

 

 
 
 

 

 

 

Torneo Apertura 

 

Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Gimnasia y Esgrima		     12   6   5   1  26  13  17  [Qualified to Torneo del Interior 1990/91]
----------------------------------------------------------------
 2. Independiente Rivadavia	     12   8   1   3  25  16  17
 3. Deportivo Guaymallén	     12   8   1   3  20  15  17
 4. Atlético San Martín		     12   6   3   3  18  13  15
 5. Godoy Cruz Antonio Tomba	     12   5   3   4  20  15  13
 6. Atlético Argentino		     12   4   5   3  10  11  13
 7. Huracán Las Heras		     12   4   4   4  17  13  12
 8. Luján Sport Club		     12   3   5   4  12  11  11
 9. Deportivo Maipú		     12   4   3   5  14  17  11
10. Andes Talleres		     12   3   3   6  10  18   9
11. Gutiérrez Sport Club	     12   2   4   6  13  23   8
12. Cicles Club Lavalle		     12   2   3   7  17  25   7
13. Deportivo Algarrobal	     12   1   4   7   9  21   6
 
 
 
 
Round 1
[Mar 10]
Atlético Argentino	0-0	Gimnasia y Esgrima
[Mar 11]				
Gutiérrez Sport Club	2-4	Atlético San Martín
Huracán LH		2-0	Deportivo Algarrobal
Luján Sport Club	0-1	Deportivo Maipú
Andes Talleres		2-1	Cicles Club Lavalle
[Mar 14]
Independiente Rivadavia	3-1	Deportivo Guaymallén
Godoy Cruz A.T.		bye			
 
 
Round 2				
[Mar 17]
Gimnasia y Esgrima	1-1	Huracán LH
[Mar 18]
Cicles Club Lavalle	1-1	Luján Sport Club
Deportivo Maipú		0-1	Atlético Argentino
Deportivo Algarrobal	3-5	Independiente Rivadavia
Deportivo Guaymallén	1-0	Gutiérrez Sport Club
Atlético San Martín	1-0	Godoy Cruz A.T.
Andes Talleres		bye			
 
 
Round 3				
[Mar 24]
Independiente Rivadavia	2-4	Gimnasia y Esgrima
[Mar 25]
Godoy Cruz A.T.		1-0	Deportivo Guaymallén
Gutiérrez Sport Club	0-1	Deportivo Algarrobal
Huracán LH		1-1	Deportivo Maipú
Atlético Argentino	2-1	Cicles Club Lavalle
Luján Sport Club	2-0	Andes Talleres
Atlético San Martín	bye			
 
 
Round 4				
[Mar 31]
Andes Talleres		1-2	Atlético Argentino
[Apr 1]
Cicles Club Lavalle	0-3	Huracán LH
Deportivo Maipú		2-1	Independiente Rivadavia
Gimnasia y Esgrima	5-0	Gutiérrez Sport Club
Deportivo Algarrobal	1-5	Godoy Cruz A.T.
Deportivo Guaymallén	2-1	Atlético San Martín
Luján Sport Club	bye			
 
 
Round 5				
[Apr 7]
Godoy Cruz A.T.		0-1	Gimnasia y Esgrima
[Apr 8]
Atlético San Martín	0-0	Deportivo Algarrobal
Gutiérrez Sport Club	0-0	Deportivo Maipú
Independiente Rivadavia	4-2	Cicles Club Lavalle
Huracán LH		0-1	Andes Talleres
Atlético Argentino	1-1	Luján Sport Club
Deportivo Guaymallén	bye			
 
 
Round 6				
[Apr 14]
Gimnasia y Esgrima	1-1	Atlético San Martín
[Apr 15]
Luján Sport Club	1-0	Huracán LH
Andes Talleres		0-0	Independiente Rivadavia
Cicles Club Lavalle	3-0	Gutiérrez Sport Club
Deportivo Maipú		1-5	Godoy Cruz A.T.
Deportivo Algarrobal	0-1	Deportivo Guaymallén
Atlético Argentino	bye			
 
 
Round 7				
[Apr 22]
Deportivo Guaymallén	3-2	Gimnasia y Esgrima
Atlético San Martín	2-1	Deportivo Maipú
Godoy Cruz A.T.		2-1	Cicles Club Lavalle
Gutiérrez Sport Club	2-2	Andes Talleres
Independiente Rivadavia	1-0	Luján Sport Club
Huracán LH		1-1	Atlético Argentino
Deportivo Algarrobal	bye			
 
 
Round 8				
[Apr 28]
Atlético Argentino	0-1	Independiente Rivadavia
Luján Sport Club	0-0	Gutiérrez Sport Club
Andes Talleres		0-0	Godoy Cruz A.T.
Cicles Club Lavalle	0-2	Atlético San Martín
Deportivo Maipú		1-2	Deportivo Guaymallén
Gimnasia y Esgrima	2-0	Deportivo Algarrobal
Huracán LH		bye			
 
 
Round 9				
[May 1]
Deportivo Algarrobal	1-2	Deportivo Maipú
Deportivo Guaymallén	4-2	Cicles Club Lavalle
Atlético San Martín	3-1	Andes Talleres
Godoy Cruz A.T.		3-2	Luján Sport Club
Gutiérrez Sport Club	3-0	Atlético Argentino
Independiente Rivadavia	2-0	Huracán LH
Gimnasia y Esgrima	bye			
 
 
Round 10				
[May 5]
Atlético Argentino	1-1	Godoy Cruz A.T.
[May 6]
Huracán LH		5-2	Gutiérrez Sport Club
Luján Sport Club	2-0	Atlético San Martín
Andes Talleres		1-2	Deportivo Guaymallén
Cicles Club Lavalle	1-1	Deportivo Algarrobal
Deportivo Maipú		2-2	Gimnasia y Esgrima
Independiente Rivadavia	bye			
 
 
Round 11				
[May 12]
Godoy Cruz A.T.		1-2	Huracán LH
[May 13]
Gimnasia y Esgrima	3-3	Cicles Club Lavalle
Deportivo Algarrobal	0-1	Andes Talleres
Deportivo Guaymallén	1-1	Luján Sport Club
Atlético San Martín	1-0	Atlético Argentino
Gutiérrez Sport Club	2-0	Independiente Rivadavia			[Suspended in 84'; not continued]
Deportivo Maipú		bye			
 
 
Round 12				
[May 20]
Independiente Rivadavia	3-0	Godoy Cruz A.T.
Huracán LH		1-1	Atlético San Martín
Atlético Argentino	2-1	Deportivo Guaymallén
Luján Sport Club	2-2	Deportivo Algarrobal
Andes Talleres		1-4	Gimnasia y Esgrima
Cicles Club Lavalle	2-1	Deportivo Maipú
Gutiérrez Sport Club	bye			
 
 
Round 13				
[May 27]
Deportivo Maipú		2-0	Andes Talleres
Gimnasia y Esgrima	1-0	Luján Sport Club
Deportivo Algarrobal	0-0	Atlético Argentino
Deportivo Guaymallén	2-1	Huracán LH
Atlético San Martín	2-3	Independiente Rivadavia
Godoy Cruz A.T.		2-2	Gutiérrez Sport Club
Cicles Club Lavalle	bye		
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Gimnasia y Esgrima		     12   6   5   1  26  13  17  [Qualified to Torneo del Interior 1990/91]
----------------------------------------------------------------
 2. Independiente Rivadavia	     12   8   1   3  25  16  17
 3. Deportivo Guaymallén	     12   8   1   3  20  15  17
 4. Atlético San Martín		     12   6   3   3  18  13  15
 5. Godoy Cruz Antonio Tomba	     12   5   3   4  20  15  13
 6. Atlético Argentino		     12   4   5   3  10  11  13
 7. Huracán Las Heras		     12   4   4   4  17  13  12
 8. Luján Sport Club		     12   3   5   4  12  11  11
 9. Deportivo Maipú		     12   4   3   5  14  17  11
10. Andes Talleres		     12   3   3   6  10  18   9
11. Gutiérrez Sport Club	     12   2   4   6  13  23   8
12. Cicles Club Lavalle		     12   2   3   7  17  25   7
13. Deportivo Algarrobal	     12   1   4   7   9  21   6
 
 
 
 
Top Scorers:
 
 1. Díaz	(Gimnasia y Esgrima)	9
 2. Vargas	(Godoy Cruz AT)		8
 3. Cuvertino	(Dep.Guaymallén)	6
    Molina	(C.C.Lavalle)		6
    Parronchi	(Dep.Guaymallén)	6
 
 
 
 
 
 

Torneo Oficial

 

Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Godoy Cruz Antonio Tomba	     24  10  10   4  33  18  30  [Championship Playoff]
    Huracán Las Heras		     24  11   8   5  29  18  30  [Championship Playoff]
----------------------------------------------------------------
 3. Deportivo Guaymallén	     24  10   7   7  24  23  27
 4. Deportivo Algarrobal	     24   8  11   5  21  20  27
 5. Gimnasia y Esgrima		     24   8  10   6  23  16  26
 6. Independiente Rivadavia	     24   8   9   7  29  25  25
 7. Deportivo Maipú		     24   7  11   6  26  26  25
 8. Andes Talleres		     24   9   6   9  30  30  24
 9. Atlético Argentino		     24   7  10   7  25  25  24
10. Gutiérrez Sport Club	     24   6   8  10  34  37  20  [Relegated; worst average]
11. Atlético San Martín		     24   6   8  10  24  34  20
12. Luján Sport Club		     24   4   9  11  23  36  17 
13. Cicles Club Lavalle		     24	  5   7  12  31  44  17  [Relegated; worst average]
 
 
 
 
Round 1				
[Jun 2]
Andes Talleres		1-4	Godoy Cruz A.T.
[Jun 3]
Luján Sport Club	0-1	Deportivo Maipú
Atlético Argentino	2-0	Gimnasia y Esgrima
Independiente Rivadavia	1-1	Deportivo Guaymallén
Gutiérrez Sport Club	0-1	Atlético San Martín
Huracán LH		2-1	Cicles Club Lavalle
Deportivo Algarrobal	bye			
 
 
Round 2				
[Jun 9]
Godoy Cruz A.T.		0-0	Atlético Argentino
[Jun 10]
Cicles Club Lavalle	4-1	Gutiérrez Sport Club
Atlético San Martín	2-1	Independiente Rivadavia
Deportivo Guaymallén	2-1	Andes Talleres
Gimnasia y Esgrima	3-0	Luján Sport Club
Deportivo Maipú		1-0	Deportivo Algarrobal
Huracán LH		bye			
 
 
Round 3				
[Jun 16]
Atlético Argentino	2-0	Deportivo Guaymallén
[Jun 17]
Deportivo Algarrobal	0-0	Gimnasia y Esgrima
Luján Sport Club	2-2	Godoy Cruz A.T.
Andes Talleres		2-2	Atlético San Martín
Independiente Rivadavia	1-1	Cicles Club Lavalle
Gutiérrez Sport Club	0-2	Huracán LH
Deportivo Maipú		bye			
 
 
Round 4				
[Jun 23]
Gimnasia y Esgrima	0-0	Deportivo Maipú
[Jun 24]
Huracán LH		3-1	Independiente Rivadavia
Cicles Club Lavalle	2-3	Andes Talleres
Atlético San Martín	0-1	Atlético Argentino
Deportivo Guaymallén	2-1	Luján Sport Club
Godoy Cruz A.T.		0-1	Deportivo Algarrobal
Gutiérrez Sport Club	bye			
 
 
Round 5				
[Jul 9]
Deportivo Maipú		1-1	Godoy Cruz A.T.
Deportivo Algarrobal	0-1	Deportivo Guaymallén
Luján Sport Club	2-3	Atlético San Martín
Atlético Argentino	1-0	Cicles Club Lavalle
Andes Talleres		1-0	Huracán LH
Independiente Rivadavia	3-0	Gutiérrez Sport Club
Gimnasia y Esgrima	bye			
 
 
Round 6				
[Jul 14]
Huracán LH		2-1	Atlético Argentino
[Jul 15]
Gutiérrez Sport Club	1-2	Andes Talleres
Cicles Club Lavalle	0-0	Luján Sport Club
Atlético San Martín	0-0	Deportivo Algarrobal
Deportivo Guaymallén	0-1	Deportivo Maipú
Godoy Cruz A.T.		0-2	Gimnasia y Esgrima
Independiente Rivadavia	bye			
 
 
Round 7				
[Jul 21]
Gimnasia y Esgrima	2-0	Deportivo Guaymallén
[Jul 22]
Deportivo Maipú		2-0	Atlético San Martín
Deportivo Algarrobal	3-1	Cicles Club Lavalle
Luján Sport Club	0-2	Huracán LH
Atlético Argentino	0-3	Gutiérrez Sport Club
Andes Talleres		3-0	Independiente Rivadavia
Godoy Cruz A.T.		bye			
 
 
Round 8				
[Jul 25]
Independiente Rivadavia	4-0	Atlético Argentino
Gutiérrez Sport Club	1-1	Luján Sport Club
Huracán LH		0-0	Deportivo Algarrobal
Cicles Club Lavalle	2-0	Deportivo Maipú
Atlético San Martín	1-2	Gimnasia y Esgrima
Deportivo Guaymallén	0-1	Godoy Cruz A.T.
Andes Talleres		bye			
 
 
Round 9				
[Jul 29]
Godoy Cruz A.T.		0-0	Atlético San Martín
Gimnasia y Esgrima	0-0	Cicles Club Lavalle
Deportivo Maipú		0-0	Huracán LH
Deportivo Algarrobal	1-1	Gutiérrez Sport Club
Luján Sport Club	1-2	Independiente Rivadavia
Atlético Argentino	1-0	Andes Talleres
Deportivo Guaymallén	bye			
 
 
Round 10				
[Aug 4]
Huracán LH		1-1	Gimnasia y Esgrima
[Aug 5]
Andes Talleres		3-1	Luján Sport Club
Independiente Rivadavia	3-0	Deportivo Algarrobal
Gutiérrez Sport Club	0-0	Deportivo Maipú
Cicles Club Lavalle	0-3	Godoy Cruz A.T.
Atlético San Martín	0-0	Deportivo Guaymallén
Atlético Argentino	bye			
 
 
Round 11				
[Aug 11]
Godoy Cruz A.T.		1-1	Huracán LH
[Aug 12]
Deportivo Guaymallén	2-1	Cicles Club Lavalle
Gimnasia y Esgrima	2-0	Gutiérrez Sport Club
Deportivo Maipú		0-0	Independiente Rivadavia
Deportivo Algarrobal	1-1	Andes Talleres
Luján Sport Club	2-1	Atlético Argentino
Atlético San Martín	bye			
 
 
Round 12				
[Aug 18]
Independiente Rivadavia	0-0	Gimnasia y Esgrima
[Aug 20]
Atlético Argentino	1-1	Deportivo Algarrobal
Andes Talleres		3-1	Deportivo Maipú
Gutiérrez Sport Club	2-1	Godoy Cruz A.T.
Huracán LH		2-3	Deportivo Guaymallén
Cicles Club Lavalle	1-1	Atlético San Martín
Luján Sport Club	bye			
 
 
Round 13				
[Aug 23]
Gimnasia y Esgrima	0-1	Andes Talleres
[Aug 26]
Atlético San Martín	1-3	Huracán LH
Deportivo Guaymallén	1-1	Gutiérrez Sport Club
Godoy Cruz A.T.		2-1	Independiente Rivadavia			[Suspended in 80'; not continued]
Deportivo Maipú		2-1	Atlético Argentino
Deportivo Algarrobal	1-1	Luján Sport Club
Cicles Club Lavalle	bye			
 
 
Round 14				
[Sep 2]
Deportivo Maipú		2-2	Luján Sport Club
Gimnasia y Esgrima	1-1	Atlético Argentino
Godoy Cruz A.T.		0-0	Andes Talleres
Deportivo Guaymallén	1-0	Independiente Rivadavia
Atlético San Martín	2-1	Gutiérrez Sport Club
Cicles Club Lavalle	2-1	Huracán LH
Deportivo Algarrobal	bye			
 
 
Round 15				
[Sep 8]
Andes Talleres		1-0	Deportivo Guaymallén
[Sep 9]
Gutiérrez Sport Club	3-2	Cicles Club Lavalle
Independiente Rivadavia	3-0	Atlético San Martín
Atlético Argentino	0-0	Godoy Cruz A.T.
Luján Sport Club	2-1	Gimnasia y Esgrima
Deportivo Algarrobal	2-1	Deportivo Maipú
Huracán LH		bye			
 
 
Round 16				
[Sep 15]
Gimnasia y Esgrima	0-0	Deportivo Algarrobal
[Sep 16]
Godoy Cruz A.T.		2-0	Luján Sport Club
Deportivo Guaymallén	1-0	Atlético Argentino
Atlético San Martín	0-0	Andes Talleres
Cicles Club Lavalle	1-1	Independiente Rivadavia
Huracán LH		3-2	Gutiérrez Sport Club
Deportivo Maipú		bye			
 
 
Round 17				
[Sep 22]
Independiente Rivadavia	1-1	Huracán LH
[Sep 23]
Andes Talleres		1-2	Cicles Club Lavalle
Atlético Argentino	4-1	Atlético San Martín
Luján Sport Club	1-1	Deportivo Guaymallén
Deportivo Algarrobal	3-1	Godoy Cruz A.T.
Deportivo Maipú		0-0	Gimnasia y Esgrima
Gutiérrez Sport Club	bye			
 
 
Round 18				
[Sep 29]
Huracán LH		1-0	Andes Talleres
[Sep 30]
Godoy Cruz A.T.		0-0	Deportivo Maipú
Deportivo Guaymallén	1-1	Deportivo Algarrobal
Atlético San Martín	3-1	Luján Sport Club
Cicles Club Lavalle	3-3	Atlético Argentino
Gutiérrez Sport Club	1-2	Independiente Rivadavia
Gimnasia y Esgrima	bye			
 
 
Round 19				
[Oct 5]
Andes Talleres		3-1	Gutiérrez Sport Club
Luján Sport Club	0-0	Cicles Club Lavalle
Deportivo Algarrobal	1-0	Atlético San Martín
Deportivo Maipú		0-0	Deportivo Guaymallén
Gimnasia y Esgrima	1-2	Godoy Cruz A.T.
[Oct 8]
Atlético Argentino	0-0	Huracán LH
Independiente Rivadavia	bye			
 
 
Round 20				
[Oct 7]
Deportivo Guaymallén	1-0	Gimnasia y Esgrima
Atlético San Martín	2-2	Deportivo Maipú
Cicles Club Lavalle	1-2	Deportivo Algarrobal
Huracán LH		2-0	Luján Sport Club
Gutiérrez Sport Club	1-1	Atlético Argentino
Independiente Rivadavia	2-1	Andes Talleres
Godoy Cruz A.T.		bye			
 
 
Round 21				
[Oct 10]
Atlético Argentino	1-1	Independiente Rivadavia
Luján Sport Club	2-2	Gutiérrez Sport Club
Deportivo Algarrobal	0-1	Huracán LH
Deportivo Maipú		5-4	Cicles Club Lavalle
Gimnasia y Esgrima	1-3	Atlético San Martín
Godoy Cruz A.T.		1-0	Deportivo Guaymallén
Andes Talleres		bye			
 
 
Round 22				
[Oct 13]
Atlético San Martín	1-1	Godoy Cruz A.T.
Cicles Club Lavalle	1-3	Gimnasia y Esgrima
Huracán LH		0-0	Deportivo Maipú
Gutiérrez Sport Club	4-0	Deportivo Algarrobal
Independiente Rivadavia	1-2	Luján Sport Club
Andes Talleres		0-0	Atlético Argentino
Deportivo Guaymallén	bye			
 
 
Round 23				
[Oct 15]
Luján Sport Club	1-1	Andes Talleres
Deportivo Algarrobal	0-0	Independiente Rivadavia
Deportivo Maipú		1-2	Gutiérrez Sport Club
Gimnasia y Esgrima	1-0	Huracán LH
Godoy Cruz A.T.		5-0	Cicles Club Lavalle
Deportivo Guaymallén	3-0	Atlético San Martín
Atlético Argentino	bye			
 
 
Round 24				
[Oct 18]
Cicles Club Lavalle	0-2	Deportivo Guaymallén
Huracán LH		1-2	Godoy Cruz A.T.
Gutiérrez Sport Club	1-1	Gimnasia y Esgrima
Independiente Rivadavia	2-1	Deportivo Maipú
Andes Talleres		1-3	Deportivo Algarrobal
Atlético Argentino	0-1	Luján Sport Club
Atlético San Martín	bye			
 
 
Round 25				
[Oct 21]
Deportivo Algarrobal	0-0	Atlético Argentino
Deportivo Maipú		3-1	Andes Talleres
Gimnasia y Esgrima	0-0	Independiente Rivadavia
Godoy Cruz A.T.		1-1	Gutiérrez Sport Club
Deportivo Guaymallén	1-1	Huracán LH
Atlético San Martín	1-2	Cicles Club Lavalle
Luján Sport Club	bye			
 
 
Round 26				
[Oct 25]
Huracán LH		1-0	Atlético San Martín
Gutiérrez Sport Club	5-1	Deportivo Guaymallén
Independiente Rivadavia	0-3	Godoy Cruz A.T.
Andes Talleres		0-2	Gimnasia y Esgrima
Atlético Argentino	4-2	Deportivo Maipú
Luján Sport Club	0-1	Deportivo Algarrobal
Cicles Club Lavalle	bye	
 
 
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Godoy Cruz Antonio Tomba	     24  10  10   4  33  18  30  [Championship Playoff]
    Huracán Las Heras		     24  11   8   5  29  18  30  [Championship Playoff]
----------------------------------------------------------------
 3. Deportivo Guaymallén	     24  10   7   7  24  23  27
 4. Deportivo Algarrobal	     24   8  11   5  21  20  27
 5. Gimnasia y Esgrima		     24   8  10   6  23  16  26
 6. Independiente Rivadavia	     24   8   9   7  29  25  25
 7. Deportivo Maipú		     24   7  11   6  26  26  25
 8. Andes Talleres		     24   9   6   9  30  30  24
 9. Atlético Argentino		     24   7  10   7  25  25  24
10. Gutiérrez Sport Club	     24   6   8  10  34  37  20  [Relegated; worst average]
11. Atlético San Martín		     24   6   8  10  24  34  20
12. Luján Sport Club		     24   4   9  11  23  36  17 
13. Cicles Club Lavalle		     24	  5   7  12  31  44  17  [Relegated; worst average]
 
 
 
 
 

Championship Playoff

 

[Oct 28]
Godoy Cruz A.T.	       1-0	Huracán Las Heras		[at Malvinas Argentinas]
  [Abaurre 45'+1]
 
 
.Note: Godoy Cruz Antonio Tomba champion Torneo Oficial 1990 and qualified to Torneo del Interior 1990/91.
 
 
 
 
Top Scorers:
 
 1. Herrera	(Andes Talleres)	10
    Herrera	(Gutiérrez SC)		10
 3. Cuvertino	(Dep.Guaymallén)	 8
    Morellato	(C.C.Lavalle)		 8
    Sandoval	(C.C.Lavalle)		 8
 
 
 
 
 
 
Relegation Table:
    
    Teams              		   1988 1989 1990  Pts. MP. Average
---------------------------------------------------------------------
 1. Godoy Cruz Antonio Tomba	    31   50   43   124  96   1,292
 2. Independiente Rivadavia	    33   48   42   123  96   1,281
 3. Gimnasia y Esgrima		    23   39   43   105  96   1,094
 4. Luján Sport Club		    30   43   28   101  96   1,052
 5. Huracán Las Heras		    17   41   42   100  96   1,042
 6. Deportivo Guaymallén	    25   29   44    98  96   1,021
 7. Atlético San Martín		    26   34   35    95  96   0,990
 8. Andes Talleres		    --   37   33    70  72   0,972
 9. Deportivo Algarrobal	    --   --   33    33  36   0,917
10. Atlético Argentino		    17   31   37    85  96   0,885
11. Deportivo Maipú		    18   31   36    85  96   0,885
---------------------------------------------------------------------
12. Gutiérrez Sport Club	    30   26   28    84  96   0,875  [Relegated]
13. Cicles Club Lavalle		    25   27   24    76  96   0,792  [Relegated]
 
 
 
 
 
PRIMERA B 1990
 
 
 

Torneo Clasificación 

 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Centro Deportivo Rivadavia	     14  11   3   0  23   3  25  [Qualified]
 2. Atlético Palmira		     14   8   4   2  15   8  20  [Qualified]
 3. Fray Luis Beltrán		     14   6   5   3  13  10  17  [Qualified]
 4. Leonardo Murialdo		     14   7   2   5  19   9  16  [Qualified]
----------------------------------------------------------------
 5. C.P.Banco de Mendoza	     14   3   6   5  12  16  12  [to Torneo Permanencia]
 6. Rodeo del Medio		     14   4   3   7   9  14  11  [to Torneo Permanencia]
 7. Chacras de Coria		     14   2   3   9  12  24   7  [to Torneo Permanencia]
 8. Platense  		             14   1   2  11  10  29   4  [to Torneo Permanencia]
 
 
 
 

 

Torneo Campeonato 

 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Centro Deportivo Rivadavia	      6   5   1   0   7   0  11  [Promoted to First Division]
----------------------------------------------------------------
 2. Atlético Palmira		      6   4   1   1   8   3   9
 3. Leonardo Murialdo		      6   0   2   4   4   8   2
 4. Fray Luis Beltrán		      6   0   2   4   4  12   2
 
 
 
 

 

Torneo Permanencia 

 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Rodeo del Medio		      6   4   1   1  13   4   9
 2. Chacras de Coria		      6   3   2   1  10   4   8
----------------------------------------------------------------
 3. C.P.Banco de Mendoza	      6   3   1   2  13   5   7  [Relegated]
 4. Platense			      6   0   0   6   1  24   0  [Relegated]
 
 
 
 

list of champions

1989

1991


About this document

Source:  Newspaper:  Los Andes.

Prepared and maintained by Pablo Ciullini for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Pablo  Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)
Last updated: 15 Nov 2012

(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2012
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.