Argentina - Mendoza 1993/94

 

 

 

 

 

 

Torneo Apertura 93

 

Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Godoy Cruz Antonio Tomba         18  11   2   5  25  17  24  [Champion]
----------------------------------------------------------------
 2. Deportivo Guaymallén 	     18   7   7   4  14  14  21  [Qualified to Liguilla]
 3. Independiente Rivadavia	     18   7   6   5  25  18  20  [Qualified to Liguilla]
----------------------------------------------------------------
 4. Leonardo Murialdo		     18   7   5   6  23  23  19  [*]
 5. Gimnasia y Esgrima		     18   7   4   7  30  24  18
 6. Luján Sport Club		     18   6   6   6  26  22  18
 7. Atlético San Martín		     18   5   8   5  24  24  18
 8. Huracán Las Heras		     18   5   7   6  25  26  17
 9. Atlético Argentino 		     18   5   4   9  16  22  14  [Relegation playoff; worst average]
10. Centro Deportivo Rivadavia	     18   4   3  11  16  34  11  [Relegated; worst average]
 
 
 
 
Round 1	
[Aug 7]			
Leonardo Murialdo	0-0	Independiente Rivadavia
Atlético San Martín	3-1	Luján Sport Club
Huracán LH		1-1	Atlético Argentino
Godoy Cruz A.T.		3-0	C.D.Rivadavia
Gimnasia y Esgrima	2-0	Deportivo Guaymallén
 
 
Round 2				
[Aug 14]
Gimnasia y Esgrima	3-3	Leonardo Murialdo
[Aug 16]
Deportivo Guaymallén	0-1	Godoy Cruz A.T.
C.D.Rivadavia		1-1	Huracán LH
Atlético Argentino	1-1	Atlético San Martín
Luján Sport Club	2-3	Independiente Rivadavia
 
 
Round 3				
[Aug 21]
Leonardo Murialdo	1-0	Luján Sport Club
Independiente Rivadavia	2-1	Atlético Argentino
Huracán LH		0-1	Deportivo Guaymallén
Godoy Cruz A.T.		2-1	Gimnasia y Esgrima			[Suspended in 84'; not continued]
[Aug 22]
Atlético San Martín	3-2	C.D.Rivadavia
 
 
Round 4				
[Aug 28]
Godoy Cruz A.T.		3-2	Leonardo Murialdo
Gimnasia y Esgrima	1-1	Huracán LH
C.D.Rivadavia		1-0	Independiente Rivadavia
Atlético Argentino	1-3	Luján Sport Club
[Aug 29]
Deportivo Guaymallén	1-1	Atlético San Martín
 
 
Round 5				
[Sep 4]
Leonardo Murialdo	2-2	Atlético Argentino
Luján Sport Club	5-0	C.D.Rivadavia
Independiente Rivadavia	0-1	Deportivo Guaymallén
Atlético San Martín	2-0	Gimnasia y Esgrima
Huracán LH		1-2	Godoy Cruz A.T.
 
 
Round 6				
[Sep 11]
Gimnasia y Esgrima	3-2	Independiente Rivadavia
[Sep 12]
Huracán LH		2-1	Leonardo Murialdo
Godoy Cruz A.T.		2-2	Atlético San Martín
Deportivo Guaymallén	0-0	Luján Sport Club
C.D.Rivadavia		2-4	Atlético Argentino
 
 
Round 7				
[Sep 18]
Independiente Rivadavia	2-1	Godoy Cruz A.T.
[Sep 19]
Leonardo Murialdo	2-1	C.D.Rivadavia
Atlético Argentino	0-1	Deportivo Guaymallén
Luján Sport Club	2-1	Gimnasia y Esgrima
Atlético San Martín	2-1	Huracán LH
 
 
Round 8				
[Sep 25]
Godoy Cruz A.T.		1-3	Luján Sport Club
[Sep 26]
Atlético San Martín	0-2	Leonardo Murialdo
Huracán LH		1-1	Independiente Rivadavia
Gimnasia y Esgrima	1-0	Atlético Argentino
Deportivo Guaymallén	0-0	C.D.Rivadavia
 
 
Round 9				
[Oct 2]
Leonardo Murialdo	1-1	Deportivo Guaymallén
C.D.Rivadavia		1-3	Gimnasia y Esgrima
Atlético Argentino	2-1	Godoy Cruz A.T.
Luján Sport Club	3-3	Huracán LH
Independiente Rivadavia	1-1	Atlético San Martín
 
 
Round 10				
[Oct 11]
Deportivo Guaymallén	 0-3	Gimnasia y Esgrima
Independiente Rivadavia lp-wp	Leonardo Murialdo			[Independiente Rivadavia withdrew]
Luján Sport Club	lp-lp	Atlético San Martín			[Both teams withdrew]
Atlético Argentino	lp-wp	Huracán LH				[Atletico Argentino withdrew]
C.D.Rivadavia		lp-wp	Godoy Cruz A.T.				[C.D.Rivadavia withdrew]
 
 
Round 11				
[Oct 16]
Leonardo Murialdo	3-2	Gimnasia y Esgrima
Godoy Cruz A.T.		2-1	Deportivo Guaymallén
Huracán LH		5-1	C.D.Rivadavia
[Oct 17]
Atlético San Martín	0-1	Atlético Argentino
Independiente Rivadavia	3-1	Luján Sport Club
 
 
Round 12				
[Oct 23]
Atlético Argentino	0-2	Independiente Rivadavia
[Oct 24]
Luján Sport Club	0-0	Leonardo Murialdo
C.D.Rivadavia		2-2	Atlético San Martín
Deportivo Guaymallén	1-0	Huracán LH
Gimnasia y Esgrima	0-2	Godoy Cruz A.T.
 
 
Round 13				
[Oct 30]
Huracán LH		1-0	Gimnasia y Esgrima
[Oct 31]
Leonardo Murialdo	0-3	Godoy Cruz A.T.
Atlético San Martín	1-1	Deportivo Guaymallén
Independiente Rivadavia	1-0	C.D.Rivadavia
Luján Sport Club	1-1	Atlético Argentino
 
 
Round 14				
[Nov 6]
Godoy Cruz A.T.		2-0	Huracán LH
[Nov 7]
Atlético Argentino	1-2	Leonardo Murialdo
C.D.Rivadavia		0-1	Luján Sport Club
Deportivo Guaymallén	1-1	Independiente Rivadavia
Gimnasia y Esgrima	0-0	Atlético San Martín
 
 
Round 15				
[Nov 13]
Independiente Rivadavia	1-1	Gimnasia y Esgrima
[Nov 14]
Leonardo Murialdo	1-3	Huracán LH
Atlético San Martín	1-2	Godoy Cruz A.T.
Luján Sport Club	1-1	Deportivo Guaymallén
Atlético Argentino	0-1	C.D.Rivadavia
 
 
Round 16				
[Nov 20]
Gimnasia y Esgrima	4-2	Luján Sport Club
[Nov 21]
C.D.Rivadavia		1-0	Leonardo Murialdo
Deportivo Guaymallén	1-0	Atlético Argentino
Godoy Cruz A.T.		0-0	Independiente Rivadavia
Huracán LH		3-3	Atlético San Martín
 
 
Round 17				
[Nov 28]
Leonardo Murialdo	3-0	Atlético San Martín
Independiente Rivadavia	5-2	Huracán LH
Luján Sport Club	1-0	Godoy Cruz A.T.
Atlético Argentino	1-0	Gimnasia y Esgrima
C.D.Rivadavia		1-2	Deportivo Guaymallén
 
 
Round 18				
[Dec 5]
Deportivo Guaymallén	1-0	Leonardo Murialdo
Gimnasia y Esgrima	5-1	C.D.Rivadavia
Godoy Cruz A.T.		0-0	Atlético Argentino
Huracán LH		0-0	Luján Sport Club
Atlético San Martín	2-1	Independiente Rivadavia
 
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Godoy Cruz Antonio Tomba         18  11   2   5  25  17  24  [Champion]
----------------------------------------------------------------
 2. Deportivo Guaymallén 	     18   7   7   4  14  14  21  [Qualified to Liguilla]
 3. Independiente Rivadavia	     18   7   6   5  25  18  20  [Qualified to Liguilla]
----------------------------------------------------------------
 4. Leonardo Murialdo		     18   7   5   6  23  23  19  [*]
 5. Gimnasia y Esgrima		     18   7   4   7  30  24  18
 6. Luján Sport Club		     18   6   6   6  26  22  18
 7. Atlético San Martín		     18   5   8   5  24  24  18
 8. Huracán Las Heras		     18   5   7   6  25  26  17
 9. Atlético Argentino 		     18   5   4   9  16  22  14  [Relegation playoff; worst average]
10. Centro Deportivo Rivadavia	     18   4   3  11  16  34  11  [Relegated; worst average]
 
 
 
 
Top scorers:
 
 1. Naves	(San Martín)	       12
 2. Del Bosco	(Luján Sport Club)     11
 3. Molina	(Huracán LH)	       11
 4. Castellino	(Huracán LH)	       11
    Ojeda	(Gimnasia y Esgrima)   11
 
 
 
 
Relegation Table:
    
    Teams              		   1992 Ap92 Cl93 Ap93 Pts. MP. Average
------------------------------------------------------------------------
 1. Independiente Rivadavia	    25   30   17   20   92  76   1,210
 2. Atlético San Martín		    29   23   21   18   91  76   1,197
 3. Godoy Cruz Antonio Tomba	    21   21   25   24   91  76   1,197
 4. Deportivo Guaymallén	    --   --   --   21   21  18   1,167
 5. Luján Sport Club		    --   --   24   18   42  36   1,167
 6. Leonardo Murialdo		    --   --   --   19   19  18   1,056
 7. Huracán Las Heras		    17   28   17   17   79  76   1,039
 8. Gimnasia y Esgrima		    16   24   15   18   73  76   0,960
------------------------------------------------------------------------
 9. Atlético Argentino		    19   18   23   14   66  76   0,868  [Relegation playoff]
------------------------------------------------------------------------
10. Centro Deportivo Rivadavia	    18   18   18   11   65  76   0,855  [Relegated]
 
 
 
 
 
 
PRIMERA B 1993/94
 
 
 

 

 

Torneo Apertura 93

 
 
 
 
Table:		
 
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Deportivo Maipú		     18  12   3   3  45  19  27  [Promoted to First Division]
----------------------------------------------------------------
 2. Gutiérrez Sport Club  	     18  11   4   3  44  17  26  [Second place playoff]
 3. Atlético Palmira		     18  11   4   3  38  12  26  [Second place playoff]
----------------------------------------------------------------
 4. Chacras de Coria 		     18  10   1   7  36  25  21
 5. Club Santa Unión		     18   7   7   4  27  28  21
 6. Andes Talleres		     18   7   4   7  26  19  18
 7. Cicles Club Lavalle		     18   6   3   9  20  29  15
 8. Deportivo Laverriere	     18   5   4   9  28  37  14
 9. Fray Luis Beltrán		     18   3   3  12  21  47   9
----------------------------------------------------------------
10. Tres de Mayo		     18   1   1  16  13  65   3  [Relegated]
 
 
 
 

Second Place Playoff

 

[Dec 18]
Atlético Palmira	0-3	Gutiérrez Sport Club		[at Independiente Rivadavia]
 
  
.Note: Gutiérrez Sport Club qualified to Promotion playoff. 

 

 

 

 

Promotion/Relegation Playoff

 

First leg
[Dec 23]
Atlético Argentino	3-1	Gutiérrez Sport Club		[at Independiente Rivadavia]
 
 
Second leg
[Dec 28]
Gutiérrez Sport Club	4-2	Atlético Argentino		[at Independiente Rivadavia]
 
 
Third match
[Dec 30]
Gutiérrez Sport Club  [7]1-1[6] Atlético Argentino		[at Independiente Rivadavia]
 
 
 
 
.Note: Gutiérrez Sport Club promoted to First Division.
       Atlético Argentino relegated.
 
 
 
---
 
 

 

 

Torneo Clausura 94

 

Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Independiente Rivadavia	     18  10   3   5  34  23  23  [Champion]
----------------------------------------------------------------
 2. Huracán Las Heras		     18   9   4   5  26  19  22  [Qualified to Liguilla]
 3. Deportivo Guaymallén	     18   6   7   5  26  22  19
 4. Gutiérrez Sport Club	     18   8   3   7  28  26  19  [Qualified to Liguilla]
----------------------------------------------------------------
 5. Gimnasia y Esgrima		     18   6   7   5  23  25  19  [*][Relegation playoff; worst average]
 6. Luján Sport Club		     18   7   5   6  33  39  19
 7. Leonardo Murialdo		     18   5   6   7  23  19  16
 8. Atlético San Martín              18   4   7   7  20  26  15
 9. Deportivo Maipú 		     18   3   8   7  17  24  14  [Relegated; worst average]
10. Godoy Cruz Antonio Tomba	     18   4   6   8  24  33  14
 
 
 
 
Round 1		
[Mar 6]		
Deportivo Maipú		1-1	Deportivo Guaymalén
Luján Sport Club	2-2	Atlético San Martín
Leonardo Murialdo	3-0	Gutiérrez Sport Club
[Mar 9]	
Gimnasia y Esgrima	1-1	Godoy Cruz A.T.
Huracán LH		2-1	Independiente Rivadavia
 
 
Round 2				
[Mar 13]
Huracán LH		2-3	Gimnasia y Esgrima
Gutiérrez Sport Club	3-1	Luján Sport Club
Atlético San Martín	0-0	Deportivo Maipú
[Mar 16]
Independiente Rivadavia	1-0	Leonardo Murialdo
Deportivo Guaymalén	4-1	Godoy Cruz A.T.
 
 
Round 3				
[Mar 20]
Gimnasia y Esgrima	0-0	Deportivo Guaymalén
Deportivo Maipú		1-0	Gutiérrez Sport Club
Leonardo Murialdo	2-0	Huracán LH
[Mar 23]
Luján Sport Club	5-4	Independiente Rivadavia
[Mar 24]
Godoy Cruz A.T.		1-1	Atlético San Martín
 
 
Round 4				
[Mar 27]
Leonardo Murialdo	0-0	Gimnasia y Esgrima
Huracán LH		2-0	Luján Sport Club
Atlético San Martín	2-0	Deportivo Guaymalén
[Mar 30]
Independiente Rivadavia	2-1	Deportivo Maipú
Gutiérrez Sport Club	2-0	Godoy Cruz A.T.
 
 
Round 5				
[Apr 3]
Gimnasia y Esgrima	1-1	Atlético San Martín
Deportivo Guaymalén	1-0	Gutiérrez Sport Club
Deportivo Maipú		0-0	Huracán LH
Luján Sport Club	1-0	Leonardo Murialdo
[Apr 6]
Godoy Cruz A.T.		2-0	Independiente Rivadavia
 
 
Round 6				
[Apr 9]
Luján Sport Club	2-1	Gimnasia y Esgrima
Leonardo Murialdo	0-0	Deportivo Maipú
Gutiérrez Sport Club	2-2	Atlético San Martín
[Apr 13]
Huracán LH		2-3	Godoy Cruz A.T.
Independiente Rivadavia	3-2	Deportivo Guaymalén
 
 
Round 7				
[Apr 17]
Gimnasia y Esgrima	2-0	Gutiérrez Sport Club
Deportivo Guaymalén	0-0	Huracán LH
Deportivo Maipú		3-0	Luján Sport Club
[Apr 20]
Atlético San Martín	1-2	Independiente Rivadavia
Godoy Cruz A.T.		2-4	Leonardo Murialdo
 
 
Round 8				
[Apr 24]
Deportivo Maipú		2-3	Gimnasia y Esgrima
Leonardo Murialdo	1-1	Deportivo Guaymalén
Huracán LH		3-0	Atlético San Martín
[Apr 27]
Luján Sport Club	2-0	Godoy Cruz A.T.
Independiente Rivadavia	3-0	Gutiérrez Sport Club
 
 
Round 9				
[May 1]
Gimnasia y Esgrima	2-1	Independiente Rivadavia
Gutiérrez Sport Club	1-0	Huracán LH
Atlético San Martín	2-1	Leonardo Murialdo
Deportivo Guaymalén	2-2	Luján Sport Club
Godoy Cruz A.T.		1-1	Deportivo Maipú
  
Round 10				
[May 7]
Independiente Rivadavia	4-1	Huracán LH
[May 8]
Deportivo Guaymalén	2-0	Deportivo Maipú
Atlético San Martín	5-0	Luján Sport Club
Gutiérrez Sport Club	3-1	Leonardo Murialdo
[May 11]
Godoy Cruz A.T.		3-0	Gimnasia y Esgrima
 
 
Round 11				
[May 14]
Gimnasia y Esgrima	1-1	Huracán LH
[May 15]
Leonardo Murialdo	1-1	Independiente Rivadavia
Luján Sport Club	3-4	Gutiérrez Sport Club
Deportivo Maipú	       lp-wp	Atlético San Martín			[Suspended in 10' 0-0; awarded 0-1]
[May 18]
Godoy Cruz A.T.		1-2	Deportivo Guaymalén
 
 
Round 12				
[May 21]
Independiente Rivadavia	2-3	Luján Sport Club
[May 22]
Deportivo Guaymalén	3-1	Gimnasia y Esgrima
Atlético San Martín	0-0	Godoy Cruz A.T.
Gutiérrez Sport Club	1-1	Deportivo Maipú
Huracán LH		1-0	Leonardo Murialdo
 
 
Round 13				
[May 25]
Gimnasia y Esgrima	2-1	Leonardo Murialdo
Luján Sport Club	0-2	Huracán LH
Deportivo Maipú		2-2	Independiente Rivadavia
Godoy Cruz A.T.		1-5	Gutiérrez Sport Club
Deportivo Guaymalén	4-2	Atlético San Martín
 
 
Round 14				
[May 28]
Atlético San Martín	0-0	Gimnasia y Esgrima
Gutiérrez Sport Club	0-0	Deportivo Guaymalén
Huracán LH		3-1	Deportivo Maipú
Leonardo Murialdo	1-1	Luján Sport Club
[Jun 1]
Independiente Rivadavia	1-1	Godoy Cruz A.T.
 
Round 15				
[Jun 5]
Gimnasia y Esgrima	3-3	Luján Sport Club
Deportivo Maipú		1-0	Leonardo Murialdo
Deportivo Guaymalén	0-1	Independiente Rivadavia
Atlético San Martín	1-3	Gutiérrez Sport Club
[Jun 8]
Godoy Cruz A.T.		0-0	Huracán LH
 
 
Round 16				
[Jun 11]
Gutiérrez Sport Club	2-1	Gimnasia y Esgrima
Huracán LH		2-1	Deportivo Guaymalén
Luján Sport Club	2-2	Deportivo Maipú
[Jun 13]
Independiente Rivadavia	3-0	Atlético San Martín
[Jun 15]
Leonardo Murialdo	3-1	Godoy Cruz A.T.
 
 
Round 17				
[Jun 19]
Gimnasia y Esgrima	2-1	Deportivo Maipú
Deportivo Guaymalén	2-2	Leonardo Murialdo
Atlético San Martín	0-1	Huracán LH
Gutiérrez Sport Club	0-1	Independiente Rivadavia			[Suspended in 45'; not continued]
[Jun 22]
Godoy Cruz A.T.		2-5	Luján Sport Club
 
 
Round 18		
[Jun 26]
Independiente Rivadavia	2-0	Gimnasia y Esgrima
Huracán LH		4-2	Gutiérrez Sport Club
Leonardo Murialdo	3-0	Atlético San Martín
Luján Sport Club	3-1	Deportivo Guaymalén
Deportivo Maipú		0-4	Godoy Cruz A.T.
 
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Independiente Rivadavia	     18  10   3   5  34  23  23  [Champion]
----------------------------------------------------------------
 2. Huracán Las Heras		     18   9   4   5  26  19  22  [Qualified to Liguilla]
 3. Deportivo Guaymallén	     18   6   7   5  26  22  19
 4. Gutiérrez Sport Club	     18   8   3   7  28  26  19  [Qualified to Liguilla]
----------------------------------------------------------------
 5. Gimnasia y Esgrima		     18   6   7   5  23  25  19  [*][Relegation playoff; worst average]
 6. Luján Sport Club		     18   7   5   6  33  39  19
 7. Leonardo Murialdo		     18   5   6   7  23  19  16
 8. Atlético San Martín              18   4   7   7  20  26  15
 9. Deportivo Maipú 		     18   3   8   7  17  24  14  [Relegated; worst average]
10. Godoy Cruz Antonio Tomba	     18   4   6   8  24  33  14
 
 
 
 
Top scorers:
 
 1. Sabatini	(Gutiérrez SC)	       13
 2. Rueda	(Huracán LH)	        8
 3. Sauco	(Independiente)		7
    Vargas	(Godoy Cruz AT)		7
 
 
 
 
Relegation Table:
    
    Teams              		   Cl93 Ap93 Cl94 Pts. MP. Average
-------------------------------------------------------------------
 1. Godoy Cruz Antonio Tomba	    25   24   14   63  54   1,167
 2. Luján Sport Club		    24   18   19   61  54   1,130
 3. Deportivo Guaymallén	    --   21   19   40  36   1,111
 4. Independiente Rivadavia	    17   20   23   60  54   1,111
 5. Gutiérrez Sport Club	    --   --   19   19  18   1,056
 6. Huracán Las Heras		    17   17   22   56  54   1,037
 7. Atlético San Martín		    21   18   15   54  54   1,000
 8. Leonardo Murialdo		    --   19   16   35  36   0,972
-------------------------------------------------------------------
 9. Gimnasia y Esgrima		    15   18   19   52  54   0,963  [Relegation playoff]
-------------------------------------------------------------------
10. Deportivo Maipú		    --   --   14   14  18   0,778  [Relegated]
 
 
 
 

 

Final Apertura/Clausura

 

[Jul 25]
Independiente Rivadavia	1-0	Godoy Cruz A.T.			[at Andes Talleres]
  [Sauco 45p]
 
 
 
.Note: Independiente Rivadavia champion Liga Mendocina 1993/94 and qualified to Torneo del Interior 1994/95.
       In the season 1993/94 Godoy Cruz AT promoted to Torneo Nacional B.
       
 
 
 
 
[*] Accumulated Table to Fourth Place in Liguilla (Apertura/Clausura):		
 
 
No. Team 			      G   P
---------------------------------------------
 1. Gimnasia y Esgrima		     36  37  [5° Clausura]
 2. Leonardo Murialdo		     36  35  [4° Apertura]
 
 
 
 
 

Liguilla Apertura/Clausura

 

 
 
Semifinals
[Jul 16]
Gimnasia y Esgrima	2-1	Gutiérrez Sport Club		[at Independiente Rivadavia]
Huracán LH		2-1	Deportivo Guaymallén		[at Independiente Rivadavia]
 
 
 
Final
[Jul 24]
Gimnasia y Esgrima	3-2	Huracán LH			[at Independiente Rivadavia][aet]
 
 
.Note: Gimnasia y Esgrima qualified to Torneo del Interior 1994/95.
 
 
 
 
 
 
 
 
PRIMERA B 1993/94
 
 
 

 

Torneo Clausura 94

 
 
 
Table:		
 
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Atlético Argentino		     18  14   3   1  53  14  31  [Promoted to First Division]
----------------------------------------------------------------
 2. Barrancas Martelén		     18   9   6   3  41  12  24  [Promotion playoff]
----------------------------------------------------------------
 3. Atlético Palmira		     18  10   3   5  35  19  23  
 4. Andes Talleres		     18   9   4   5  40  18  22  
 5. Centro Deportivo Rivadavia       18  10   1   6  45  23  21  
 6. Chacras de Coria		     18   6   7   5  23  28  19  
 7. Luzuriaga			     18   6   3   9  32  42  15
 8. Club Santa Unión		     18   4   2  12  23  73  10
----------------------------------------------------------------
 9. Cicles Club Lavalle		     18   3   3  12  27  49   9  [Relegation playoff]
----------------------------------------------------------------
10. Fray Luis Beltrán		     18   1   4  13  19  54   6  [Relegated]
 
 
 
 

Promotion/Relegation Playoff

 

First leg
[Jul 3]
Gimnaasia y Esgrima	0-0	Barrancas Martelén	
 
 
Second leg
[Jul 7]
Barrancas Martelén	3-2	Gimnasia y Esgrima
 
 
 
 
.Note: Barrancas Martelén promoted to First Division.
       Gimnasia y Esgrima relegated.
       Later Gimnasia y Esgrima, Deportivo Maipú (both relegated teams) played Torneo Hexagonal with Atlético Palmira (3rd 1B), Andes Talleres (4th 1B),
       Centro Deportivo Rivadavia (5th 1B), and Chacras de Coria (6th 1B). 
 
 
 

 

 

Promotion/Relegation Playoff (Primera B/ Primera C)

 

First leg
[Jul 3]
Cicles Club Lavalle	1-3	Jorge Newbery
 
 
Second leg
[Jul 7]
Jorge Newbery		2-2	Cicles Club Lavalle
 
 
 
.Note: Jorge Newbery promoted to Primera B.
       Cicles Club Lavalle relegated.
 
 
 
 
----
 
 

 

 

Torneo Hexagonal A/B 94

 

Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Deportivo Maipú		      5   3   1   1  10   5   7  [Promoted to First Division]
 2. Andes Talleres		      5   3   1   1   9   5   7  [Promoted to First Division]
 3. Gimnasia y Esgrima		      5   3   0   2  12   7   6  [Promoted to First Division]
----------------------------------------------------------------
 4. Atlético Palmira		      5   2   1   2  10  12   5
 5. Centro Deportivo Rivadavia	      5   0   3   2   5  11   3
 6. Chacras de Coria		      5   0   2   3   6  12   2
 
 
 
 
Round 1	
[Aug 13]		
C.D.Rivadavia		2-2	Chacras de Coria		[at Independiente Rivadavia]
Deportivo Maipú		3-1	Gimnasia y Esgrima		[at Andes Talleres]
Atlético Palmira	1-3	Andes Talleres			[at Independiente Rivadavia]
 
Round 2
[Aug 15]			
Atlético Palmira	2-2	C.D.Rivadavia			[at Independiente Rivadavia]
Andes Talleres		1-0	Deportivo Maipú			[at Independiente Rivadavia]
Gimnasia y Esgrima	3-0	Chacras de Coria		[at Atlético San Martín]
 
Round 3				
[Aug 20]
C.D.Rivadavia		0-4	Gimnasia y Esgrima		[at Independiente Rivadavia]
Chacras de Coria	1-1	Andes Talleres			[at Independiente Rivadavia]
[Aug 21]
Deportivo Maipú		4-1	Atlético Palmira		[at Deportivo Guaymallén]
 
Round 4				
[Aug 24]
Deportivo Maipú		0-0	C.D.Rivadavia			[at Andes Talleres]
Atlético Palmira	3-1	Chacras de Coria		[at Deportivo Maipú]
Andes Talleres		1-2	Gimnasia y Esgrima		[at Independiente Rivadavia]
 
Round 5				
[Aug 28]
C.D.Rivadavia		1-3	Andes Talleres			[at Independiente Rivadavia]
Gimnasia y Esgrima	2-3	Atlético Palmira		[at Deportivo Guaymallén]
Chacras de Coria	2-3	Deportivo Maipú			[at Andes Talleres]
 
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Deportivo Maipú		      5   3   1   1  10   5   7  [Promoted to First Division]
 2. Andes Talleres		      5   3   1   1   9   5   7  [Promoted to First Division]
 3. Gimnasia y Esgrima		      5   3   0   2  12   7   6  [Promoted to First Division]
----------------------------------------------------------------
 4. Atlético Palmira		      5   2   1   2  10  12   5
 5. Centro Deportivo Rivadavia	      5   0   3   2   5  11   3
 6. Chacras de Coria		      5   0   2   3   6  12   2
 
 
 
 
 
 

Torneo Cuadrangular Primera B/C 94

 

Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Cicles Club Lavalle		      3   1   2   0   4   1   4  [Promoted to Primera B]
 2. Deportivo Algarrobal	      3   1   2   0   3   2   4  [Promoted to Primera B]
----------------------------------------------------------------
 3. El Plumerillo		      3   1   1   1   5   6   3
 4. Fray Luis Beltrán		      3   0   1   2   2   5   1
 
 
 
----
 
 
 
 
 

Torneo Transitorio 94

 

Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Atlético San Martín		     11   7   3   1  19   9  24  [Qualified to Torneo del Interior 1995/96]
----------------------------------------------------------------
 2. Atlético Argentino		     11   6   3   2  15   8  21
 3. Gimnasia y Esgrima		     11   6   2   3  14  11  20
 4. Deportivo Maipú		     11   5   3   3  19  12  18
 5. Barrancas Martelén		     11   4   5   2  20  13  17
 6. Andes Talleres		     11   4   3   4  15  17  15
 7. Deportivo Guaymallén	     11   4   2   5  15  11  14
 8. Independiente Rivadavia	     11   4   2   5  10  11  14
 9. Luján Sport Club		     11   3   4   4   9   9  13
10. Huracán Las Heras		     11   2   5   4  11  14  11
11. Gutiérrez Sport Club	     11   3   1   7  17  23  10
12. Leonardo Murialdo		     11   1   1   9   6  28   4
 
 
 
 
 
Round 1	
[Sep 3]
Gimnasia y Esgrima	0-2	Andes Talleres
[Sep 4]
Luján Sport Club	2-0	Gutiérrez Sport Club
Huracán LH		1-1	Leonardo Murialdo
Deportivo Guaymalén	0-1	Atlético San Martín
Atlético Argentino	0-0	Independiente Rivadavia
Barrancas Martelén	1-1	Deportivo Maipú
 
Round 2				
[Sep 11]
Barrancas Martelén	1-1	Luján Sport Club
Deportivo Maipú		1-0	Atlético Argentino
Independiente Rivadavia	1-0	Deportivo Guaymalén
Atlético San Martín	2-2	Huracán LH
Leonardo Murialdo	1-3	Gimnasia y Esgrima
Andes Talleres		3-2	Gutiérrez Sport Club
 
Round 3				
[Sep 18]
Luján Sport Club	1-1	Andes Talleres
Gutiérrez Sport Club	3-1	Leonardo Murialdo
Gimnasia y Esgrima	0-0	Atlético San Martín
Huracán LH		2-2	Independiente Rivadavia
Deportivo Guaymalén	3-0	Deportivo Maipú
Atlético Argentino	3-3	Barrancas Martelén
 
Round 4				
[Sep 25]
Atlético Argentino	1-2	Luján Sport Club
Barrancas Martelén	2-1	Deportivo Guaymalén
Deportivo Maipú		1-1	Huracán LH
Independiente Rivadavia	0-1	Gimnasia y Esgrima
Atlético San Martín	3-1	Gutiérrez Sport Club
Leonardo Murialdo	0-3	Andes Talleres
 
Round 5				
[Oct 1]
Gimnasia y Esgrima	1-0	Deportivo Maipú
[Oct 2]
Luján Sport Club	1-2	Leonardo Murialdo
Andes Talleres		1-3	Atlético San Martín
Gutiérrez Sport Club	0-1	Independiente Rivadavia
Huracán LH		1-0	Barrancas Martelén
Deportivo Guaymalén	0-1	Atlético Argentino
 
Round 6				
[Oct 9]
Deportivo Guaymalén	0-0	Luján Sport Club
Atlético Argentino	2-1	Huracán LH
Barrancas Martelén	2-3	Gimnasia y Esgrima
Deportivo Maipú		2-2	Gutiérrez Sport Club
Independiente Rivadavia	0-2	Andes Talleres
Atlético San Martín	3-0	Leonardo Murialdo
 
Round 7				
[Oct 16]
Luján Sport Club	0-1	Atlético San Martín
Leonardo Murialdo	1-3	Independiente Rivadavia
Andes Talleres		1-4	Deportivo Maipú
Gutiérrez Sport Club	0-2	Barrancas Martelén
Gimnasia y Esgrima	1-2	Atlético Argentino
Huracán LH		0-0	Deportivo Guaymalén
 
Round 8				
[Oct 23]
Huracán LH		0-1	Luján Sport Club
Deportivo Guaymalén	2-1	Gimnasia y Esgrima
Atlético Argentino	2-0	Gutiérrez Sport Club
Barrancas Martelén	1-1	Andes Talleres
Deportivo Maipú		3-0	Leonardo Murialdo
Independiente Rivadavia	0-2	Atlético San Martín
 
Round 9				
[Oct 30]
Luján Sport Club	0-2	Independiente Rivadavia
Atlético San Martín	2-1	Deportivo Maipú
Leonardo Murialdo	0-5	Barrancas Martelén
Andes Talleres		0-0	Atlético Argentino
Gutiérrez Sport Club	4-3	Deportivo Guaymalén
Gimnasia y Esgrima	1-0	Huracán LH
 
Round 10				
[Nov 6]
Gimnasia y Esgrima	1-1	Luján Sport Club		[at Atlético San Martín]
Huracán LH		2-4	Gutiérrez Sport Club		[at Deportivo Guaymallén]
Deportivo Guaymalén	5-1	Andes Talleres
Atlético Argentino	2-0	Leonardo Murialdo
Barrancas Martelén	2-2	Atlético San Martín		[at Atlético San Martín]
Deportivo Maipú		2-1	Independiente Rivadavia
 
Round 11				
[Nov 13]
Luján Sport Club	0-4	Deportivo Maipú
Independiente Rivadavia	0-1	Barrancas Martelén
Atlético San Martín	0-2	Atlético Argentino
Leonardo Murialdo	0-1	Deportivo Guaymalén
Andes Talleres		0-1	Huracán LH
Gutiérrez Sport Club	1-2	Gimnasia y Esgrima
 
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Atlético San Martín		     11   7   3   1  19   9  24  [Qualified to Torneo del Interior 1995/96]
----------------------------------------------------------------
 2. Atlético Argentino		     11   6   3   2  15   8  21
 3. Gimnasia y Esgrima		     11   6   2   3  14  11  20
 4. Deportivo Maipú		     11   5   3   3  19  12  18
 5. Barrancas Martelén		     11   4   5   2  20  13  17
 6. Andes Talleres		     11   4   3   4  15  17  15
 7. Deportivo Guaymallén	     11   4   2   5  15  11  14
 8. Independiente Rivadavia	     11   4   2   5  10  11  14
 9. Luján Sport Club		     11   3   4   4   9   9  13
10. Huracán Las Heras		     11   2   5   4  11  14  11
11. Gutiérrez Sport Club	     11   3   1   7  17  23  10
12. Leonardo Murialdo		     11   1   1   9   6  28   4
 
 
 
 
 
Top scorers:
 
 1. Bramuchi	(Deportivo Guaymallén)	8
 2. M.González	(Barrancas Martelén)	7
    M.Molina	(Deportivo Maipú)  	7
    P.Ojeda	(Gimnasia y Esgrima)	7
 
 
 
 

 

 

Torneo Transitorio Primera B 94

 

Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Atlético Palmira		      7   7   0   0  19   7  21  [Promoted to First Division]
----------------------------------------------------------------
 2. Jorge Newbery		      7   5   1   1  15   6  16  [to Second promotion playoff][to Torneo Reducido]
----------------------------------------------------------------
 3. Chacras de Coria		      7   5   0   2  30   7  15  [to Torneo Reducido]
 4. Cicles Club Lavalle		      7   4   1   2  15   8  13  [to Torneo Reducido]
----------------------------------------------------------------
 5. Centro Deportivo Rivadavia        7   2   1   4   9  15   7
 6. Boca Juniors		      7   1   2   4   6  15   5
 7. Deportivo Algarrobal	      7   0   2   5   4  12   2
 8. Luzuriaga			      7   0   1   6   4  31   1
 
 
 
Torneo Reducido
 
Semifinals
[Nov 20]
Jorge Newbery		0-2	Chacras de Coria	[at Andes Talleres]
Cicles Club Lavalle  [4]1-1[2]	Fray Luis Beltrán	[at Huracán LH]
 
Final
[Nov 27]
Chacras de Coria	1-0	Cicles Club Lavalle	[at Andes Talleres]
 
 
 
Second Promotion Playoff
[Dec 4]
Jorge Newbery		1-0	Chacras de Coria	[at Andes Talleres]
 
.Note: Jorge Newbery promoted to First Division.
 
 
 
  

list of champions

1992/93

1995


About this document

Source:  Newspaper: Diario Uno.

Prepared and maintained by Pablo Ciullini for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Pablo  Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)
Last updated: 5 Sep 2013

(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2013
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.