Argentina - Mendoza 1999/2000

 

 

 

 

 

 
 
 

 

 

 

Torneo Apertura 99

 

Group A
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Chacras de Coria		     12   8   3   1  29   8  27  [Qualified]
 2. Deportivo Guaymallén	     12   5   4   3  19  18  19  [Qualified]
----------------------------------------------------------------
 3. Godoy Cruz Antonio Tomba	     12   4   4   4  17  18  16
 4. Gimnasia y Esgrima		     12   5   1   6  15  20  16
----------------------------------------------------------------
 5. Huracán Las Heras                12   3   4   5  20  20  13  [Relegation playoff]
 6. Gutiérrez Sport Club             12   2   2   8  11  24   8  [Relegation playoff]
 
 
 
Round 1	
[Aug 15]		
Godoy Cruz A.T.		1-3	Huracán LH
Deportivo Guaymallén	1-0	Gutiérrez Sport Club
Chacras de Coria	0-0	Gimnasia y Esgrima
 
 
Round 2				
[Aug 22]
Chacras de Coria	1-0	Godoy Cruz A.T.
Gimnasia y Esgrima	0-0	Deportivo Guaymallén			[Suspended in 39; Gimnasia lost points [0-1]
Gutiérrez Sport Club	2-0	Huracán LH
 
 
Round 3				
[Aug 28]
Godoy Cruz A.T.		0-3	Gutiérrez Sport Club
[Aug 29]
Huracán LH		1-2	Gimnasia y Esgrima
Deportivo Guaymallén	1-4	Chacras de Coria
 
 
Round 5				
[Sep 11]
Chacras de Coria	1-1	Huracán LH
[Sep 12]
Deportivo Guaymallén	2-2	Godoy Cruz A.T.
Gimnasia y Esgrima	2-0	Gutiérrez Sport Club
 
 
Round 6				
[Sep 19]
Godoy Cruz A.T.		5-3	Gimnasia y Esgrima
Gutiérrez Sport Club	0-4	Chacras de Coria
Huracán LH		2-3	Deportivo Guaymallén
 
 
Round 7				
[Sep 26]
Gutiérrez Sport Club	2-2	Deportivo Guaymallén
Gimnasia y Esgrima	1-2	Chacras de Coria
[Sep 29]
Huracán LH		2-2	Godoy Cruz A.T.
 
 
Round 8				
[Oct 9]
Deportivo Guaymallén	5-1	Gimnasia y Esgrima
[Oct 10]
Godoy Cruz A.T.		1-2	Chacras de Coria
Huracán LH		3-2	Gutiérrez Sport Club
 
 
Round 9				
[Oct 16]
Gutiérrez Sport Club	1-2	Godoy Cruz A.T.
Gimnasia y Esgrima	2-1	Huracán LH
Chacras de Coria	3-0	Deportivo Guaymallén
 
 
Round 11				
[Nov 7]
Godoy Cruz A.T.		1-0	Deportivo Guaymallén
Huracán LH		1-1	Chacras de Coria
Gutiérrez Sport Club	1-2	Gimnasia y Esgrima
 
 
Round 12				
[Nov 14]
Gimnasia y Esgrima	0-2	Godoy Cruz A.T.
Deportivo Guaymallén	1-1	Huracán LH
[Nov 17]
Chacras de Coria	7-0	Gutiérrez Sport Club
 
 
 
Group A
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Chacras de Coria		     12   8   3   1  29   8  27  [Qualified]
 2. Deportivo Guaymallén	     12   5   4   3  19  18  19  [Qualified]
----------------------------------------------------------------
 3. Godoy Cruz Antonio Tomba	     12   4   4   4  17  18  16
 4. Gimnasia y Esgrima		     12   5   1   6  15  20  16
----------------------------------------------------------------
 5. Huracán Las Heras                12   3   4   5  20  20  13  [Relegation playoff]
 6. Gutiérrez Sport Club             12   2   2   8  11  24   8  [Relegation playoff]
 
 
 
 
Group B
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Luján Sport Club		     12   6   3   3  16  14  21  [Qualified]
 2. Deportivo Maipú 		     12   6   3   3  16  15  21  [Qualified]
----------------------------------------------------------------
 3. Atlético San Martín		     12   5   4   3  15  15  19  
 4. Atlético Argentino               12   4   2   6  12  15  14
----------------------------------------------------------------
 5. Independiente Rivadavia	     12   3   3   6  14  15  12  [Relegation playoff]
 6. Andes Talleres                   12   3   3   6  15  17  12  [Relegation playoff]
 
 
 
Round 1				
[Aug 15]
Andes Talleres		2-1	Atlético Argentino
Luján Sport Club	0-1	Deportivo Maipú
[Aug 18]
Independiente Rivadavia	0-1	Atlético San Martín
 
 
Round 2				
[Aug 21]
Atlético San Martín	2-0	Atlético Argentino
[Aug 22]
Luján Sport Club	2-1	Andes Talleres
Deportivo Maipú		1-1	Independiente Rivadavia
 
 
Round 3				
[Aug 29]
Andes Talleres		2-3	Atlético San Martín
Atlético Argentino	0-2	Deportivo Maipú
Independiente Rivadavia	0-2	Luján Sport Club
 
 
Round 5				
[Sep 12]
Independiente Rivadavia	2-0	Andes Talleres
Luján Sport Club	1-0	Atlético Argentino
Deportivo Maipú		1-0	Atlético San Martín
 
 
Round 6				
[Sep 19]
Andes Talleres		3-4	Deportivo Maipú
Atlético San Martín	0-0	Luján Sport Club
Atlético Argentino	1-0	Independiente Rivadavia
 
 
Round 7				
[Sep 25]
Atlético San Martín	2-0	Independiente Rivadavia
Deportivo Maipú		4-1	Luján Sport Club
[Sep 29]
Atlético Argentino	0-0	Andes Talleres
 
 
Round 8				
[Oct 9]
Independiente Rivadavia	1-2	Deportivo Maipú
[Oct 10]
Andes Talleres		0-1	Luján Sport Club
Atlético Argentino	2-0	Atlético San Martín
 
 
Round 9				
[Oct 16]
Atlético San Martín	2-1	Andes Talleres
Deportivo Maipú		1-4	Atlético Argentino
Luján Sport Club	3-3	Independiente Rivadavia
 
 
Round 11				
[Nov 7]
Andes Talleres		2-0	Independiente Rivadavia
Atlético Argentino	2-0	Luján Sport Club
Atlético San Martín	1-1	Deportivo Maipú
 
 
Round 12				
[Nov 14]
Deportivo Maipú		1-3	Andes Talleres
Luján Sport Club	2-2	Atlético San Martín
Independiente Rivadavia	4-0	Atlético Argentino
 
 
 
 
Group A vs Group B
 
 
Round 4
[Sep 5]
Independiente Rivadavia	1-0	Gimnasia y Esgrima
Gutiérrez Sport Club	0-1	Deportivo Maipú
Deportivo Guaymallén	2-2	Atlético Argentino
Chacras de Coria	4-2	Luján Sport Club
Huracán LH		2-3	Atlético San Martín
Godoy Cruz A.T.		0-0	Andes Talleres
 
 
 
Round 10
[Oct 30]
Gimnasia y Esgrima	2-1	Independiente Rivadavia
Deportivo Maipú		0-0	Gutiérrez Sport Club
Atlético Argentino	0-1	Deportivo Guaymallén
Luján Sport Club	1-0	Chacras de Coria
Atlético San Martín	0-3	Huracán LH
Andes Talleres		1-1	Godoy Cruz A.T.
 
 
 
 
 
 
Group B
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Luján Sport Club		     12   6   3   3  16  14  21  [Qualified]
 2. Deportivo Maipú 		     12   6   3   3  16  15  21  [Qualified]
----------------------------------------------------------------
 3. Atlético San Martín		     12   5   4   3  15  15  19  
 4. Atlético Argentino               12   4   2   6  12  15  14
----------------------------------------------------------------
 5. Independiente Rivadavia	     12   3   3   6  14  15  12  [Relegation playoff]
 6. Andes Talleres                   12   3   3   6  15  17  12  [Relegation playoff]
 
 
 
 
 
Semifinals
[Nov 28]
Luján Sport Club	0-2	Deportivo Guaymallén			[Suspended in 78'; not continued]
Chacras de Coria	1-0	Deportivo Maipú
 
 
Final
[Dec 5]
Chacras de Coria        5-1	Deportivo Guaymallén
  [Ruel, Ponce(2), H.Muñoz, W.Muñoz; Cisneros]
 
 
 
.Note: Chacras de Coria champion Torneo Apertura 1999.
 
 
 

Relegation playoff

 
Semifinals
[Nov 21]
Huracán LH		0-1	Andes Talleres
Independiente Rivadavia	3-2	Gutiérrez Sport Club
 
 
 
Final
[Nov 28]
Huracán	LH		0-0	Gutiérrez Sport Club		[at Andes Talleres][Suspended in 45'; continued Dec 12]
[Dec 12]
Huracán LH		1-0	Gutiérrez Sport Club		[at Andes Talleres]
 
 
.Note: Gutiérrez Sport Club relegated. 
       In 2000, first division was modified, the relegation was annuled and all second division teams were promoted. Torneo Clausura not was played.
 
 
 
 
 
PRIMERA B 1999
 
 
 

Torneo Apertura 99

 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
----------------------------------------------------------------
 1. Deportivo Algarrobal	     13  10   3   0  43  12  33  [Qualified]
----------------------------------------------------------------
 2. Atlético Palmira		     13   8   2   3  24  15  26  [Qualified]
 3. Fray Luis Beltrán		     13   8   0   5  21  18  24  [Qualified]
 4. Leonardo Murialdo		     13   6   5   2  15  12  23  [Qualified]
 5. Cicles Club Lavalle		     13   7   1   5  28  20  22  [Qualified]
 6. La Libertad (Rivadavia)          13   6   2   5  23  18  20  [Qualified]
 7. Atlético Los Andes		     13   5   2   6  22  22  17  [Qualified]
 8. Centro Deportivo Rivadavia	     13   4   4   5  22  18  16  [Qualified]
----------------------------------------------------------------
 9. Boca Juniors		     13   4   2   7  17  31  14
10. La Amistad (Ingeniero Giagnoni)  13   3   4   6  23  22  13
11. Deportivo Laverriere             13   4   1   8  12  22  13
12. La Riojita			     13   3   3   7  15  21  12
13. Unión (Vista Flores)	     13   2   6   5  14  21  12
14. Ciudad Oeste                     13   2   3   8  14  33   9
 
 
 
 
Quarterfinals
[Nov 28]
Leonardo Murialdo	4-0	Cicles Club Lavalle
Deportivo Algarrobal	2-2	Centro Deportivo Rivadavia
Atlético Palmira	2-2	Atlético Los Andes
Fray Luis Beltrán	1-2	La Libertad (Rivadavia)
 
 
Semifinals
[Dec 5]
Atlético Palmira	3-0	La Libertad (Rivadavia)
Deportivo Algarrobal	2-1	Leonardo Murialdo
 
 
Final
[Dec 12]
Deportivo Algarrobal [3]1-1[4]	Atlético Palmira
 
 
Final Torneo Apertura Primera B
[Dec 19]
Deportivo Algarrobal	1-0	Atlético Palmira	[at Deportivo Maipú]
 
 
 
.Note: Deportivo Algarrobal promoted to First Division.
 
 
 
 
 

list of champions

1998/99

2000


About this document

Source:  Newspaper:  Diario Uno.

Prepared and maintained by Pablo Ciullini for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Pablo  Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)
Last updated: 25 Apr 2013

(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2012/13
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.