Argentina - Campeonato de la República - Copa General de División Pedro Pablo Ramírez - 1943

. Rules.

Between teams of First Division and the best teams of upcountry leagues.
The quarterfinals had to be played between directly affiliated teams versus
indirectly ones.

. Participating teams.
                            Venue

Argentino del Norte         Salta
Atlanta                     Buenos Aires
Banfield                    Banfield
Boca Juniors                Buenos Aires
Central Argentino           Santiago del Estero
Chacarita Juniors           Buenos Aires
Colón                       Santa Fe
Estudiantes LP              La Plata
Ferro Carril Oeste (BA)     Buenos Aires
General Paz Juniors         Córdoba
Gimnasia y Esgrima LP       La Plata
Huracán (BA)                Buenos Aires
Independiente (A)           Avellaneda
Independiente (J)           Jujuy
Lanús                       Lanús
Lipton                      Corrientes
Nacional V. S. P.           Mendoza
Newell's Old Boys           Rosario
Patronato                   Paraná
Platense (VL)               Buenos Aires
Puerto Comercial            Bahía Blanca
Racing Club                 Avellaneda
Regional                    Resistencia
Rosario Central             Rosario
Quilmes (MdP)               Mar del Plata
Rioja Juniors               La Rioja
River Plate                 Buenos Aires
San Lorenzo de Almagro      Buenos Aires
San Martín (SJ)             San Juan
San Martín (T)              Tucumán - Federación Tucumana
Sarmiento (C)               Catamarca
Sarmiento (J)               Junín
Sportivo Bella Vista        Tucumán - Asociación Cultural
Sportivo Estudiantes        San Luis
Tráfico                     Pergamino

Group A: Jujuy, Salta, Santiago del Estero and Tucumán.

Round 1
[14 Nov]
Independiente (J)        4-2   Argentino del Norte      in Jujuy

Round 2
[21 Nov]
Central Argentino      2-3 aet Sportivo Bella Vista     in Santiago del Estero
San Martín (T)           5-0   Independiente (J)        in Tucumán

Round 3
[28 Nov]
San Martín (T)           7-2   Sportivo Bella Vista     in Tucumán

Group B: Catamarca, Córdoba, La Rioja, Mendoza, San Juan and San Luis.

Round 1
[14 Nov]
Sarmiento (C)            6-0   Rioja Juniors            in Catamarca
Sportivo Estudiantes     0-6   Nacional V. S. P.        in San Luis

Round 2
[21 Nov]
General Paz Juniors    6-0 aet Sarmiento (C)            in Córdoba
Nacional V. S. P.        2-1   San Martín (SJ)          in Mendoza

Round 3
[28 Nov]
General Paz Juniors    9-6 aet Nacional V. S. P.        in Córdoba

Group C: Chaco, Corrientes, Entre Ríos and Santa Fe.

Round 1
[14 Nov]
Colón                    3-2   Patronato                in Santa Fe
Regional                 5-3   Lipton                   in Resistencia

Round 2
[28 Nov]
Colón                    1-3   Regional                 in Santa Fe

Group D: Buenos Aires.

Round 1
[14 Nov]
Quilmes (MdP)            1-2   Puerto Comercial         in Mar del Plata
Tráfico                  1-4   Sarmiento (J)            in Pergamino

Round 2
[28 Nov]
Puerto Comercial         3-0   Sarmiento (J)            in Bahía Blanca

Group AFA

Round 1
[12 Oct]
Chacarita Juniors        5-1   Lanús
Estudiantes LP         4-2 aet Racing Club
Gimnasia y Esgrima LP    5-1   Ferro Carril Oeste (BA) 
Huracán (BA)             4-1   Banfield
Independiente (A)      4-3 aet Rosario Central
Newell's Old Boys      4-2 aet Atlanta
Platense (VL)          4-3 aet Boca Juniors   
San Lorenzo de Almagro   4-2   River Plate

Round 2
[11 Nov]
Huracán (BA)             5-1   Platense (VL)
Independiente (A)        4-2   Gimnasia y Esgrima LP
Newell's Old Boys        5-0   Chacarita Juniors        in Rosario
San Lorenzo de Almagro   3-2   Estudiantes LP

Quarter
[12 Dec]
General Paz Juniors      3-2   Newell'l Old Boys        at Boca Juniors
San Lorenzo de Almagro   4-1   Puerto Comercial         at Chacarita Juniors
[14 Dec]
Huracán (BA)             7-0   Regional                 at San Lorenzo de Almagro
San Martín (T)           2-0   Independiente (A)        at Chacarita Juniors

Semifinal  
[16 Dec]
General Paz Juniors      5-4   San Martín (T)           at San Lorenzo de Almagro
San Lorenzo de Almagro 2-2 aet Huracán (BA)             at Chacarita Juniors
                (Abandoned at 126')

Playoff
[19 Dec]
San Lorenzo de Almagro   2-1   Huracán (BA)             at Chacarita Juniors

Final
[21 Dec]
San Lorenzo de Almagro   8-3   General Paz Juniors      at Chacarita Juniors




overview file.

1944.

list of champions.

list of final tables.

list of cup competitions.

all-time tables.

list of 2nd level champions.

divisional movements.

list of cup competitions.

topscorers.


About this document

Sources: [CIHF -], newspaper: La Prensa.

Prepared and maintained by Osvaldo José Gorgazzi for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Osvaldo José Gorgazzi (osvaldogorgazzi at yahoo.com.ar)
Last updated: 25 Jul 2013

(C) Copyright Osvaldo José Gorgazzi and RSSSF 1999/2013
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.