Argentina 1915

 

 

 

 

 

Asociación Argentina de Football

Copa Campeonato 1915

 

 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
-----------------------------------------------------------------
 1. Racing Club                      24  22   2   0  95   5  46   [Championship Playoff]
    San Isidro                       24  22   2   0  72  12  46   [Championship Playoff]
----------------------------------------------------------------- 
 3. River Plate                      24  16   6   2  58  17  38 
 4. Porteño                          24  17   2   5  57  26  36 
 5. Platense                         24  14   4   6  43  26  32 
 6. Estudiantes LP                   24  13   6   5  45  29  32 
 7. Huracán                          24  11   6   7  40  26  28 
 8. Independiente                    24  11   5   8  40  22  27 
    Estudiantes BA                   24  12   3   9  38  33  27 
10. Ferro Carril Oeste               24   8   8   8  38  32  24 
    Argentino de Quilmes             24  11   2  11  32  43  24 
12. Gimnasia y Esgrima BA            24   9   5  10  39  43  23 
    San Lorenzo de Almagro           24  10   3  11  38  46  23 
14. Boca Juniors                     24   8   6  10  32  38  22 
15. Banfield                         24   9   3  12  33  44  21 
    Quilmes                          24   7   7  10  19  26  21 
17. Hispano Argentino                24   8   4  12  39  50  20 
    Tigre                            24   8   4  12  21  40  20 
19. Estudiantil Porteño              24   9   1  14  38  57  19 
20. Belgrano Athletic                24   8   2  14  32  47  18 
21. Atlanta                          24   7   1  16  18  53  15 
-----------------------------------------------------------------
22. Kimberley                        24   5   4  15  23  45  14   [Relegated]
23. Defensores de Belgrano           24   4   4  16  26  57  12   [Relegated]
24. Comercio                         24   2   3  19  23  77   7   [Relegated]
25. Floresta                         24   1   3  20  15  60   5   [Relegated]

 

 
 
[Apr 4]
Estudiantes BA		2-1	Gimnasia y Esgrima BA
Ferro Carril Oeste	1-1	River Plate
San Isidro		2-0	Independiente
Atlanta			2-7	Banfield
Platense		5-1	San Lorenzo
Comercio		1-4	Racing Club
 
 
[Apr 11]
Independiente		1-1	Boca Juniors
Atlanta			0-3	Kimberley
Banfield		3-2	Defensores de Belgrano
Belgrano Athletic	0-5	Hispano Argentino
San Isidro		4-2	Comercio
Estudiantes BA		1-0	Huracán 
Quilmes			1-3	Estudiantes LP
Estudiantil Porteño	1-2	Ferro Carril Oeste
Gimnasia y Esgrima BA	2-1	Platense
San Lorenzo		0-1	River Plate
 
 
[Apr 18] 
Boca Juniors		1-3	Defensores de Belgrano
Comercio		3-2	Estudiantil Porteño
Belgrano Athletic	4-0	Atlanta
Ferro Carril Oeste	1-1	Racing Club
Comercio		1-6	Hispano Argentino
Estudiantes LP		2-1	Banfield
Independiente		4-1	Kimberley
Platense		1-0	Porteño
 
 
[Apr 25]
Estudiantil Porteño	1-2	Estudiantes LP
Banfield		0-0	Hispano Argentino
Porteño			4-1	Belgrano Athletic
Defensores de Belgrano	1-3	Kimberley	
Gimnasia y Esgrima BA	2-2	Ferro Carril Oeste
Huracán			1-0	Independiente
Atlanta			1-3	River Plate
Racing Club		2-0	Quilmes
Platense		2-1	Boca Juniors
San Lorenzo		0-3	San Isidro
Argentino de Quilmes	3-1	Tigre
 
 
[May 9]
Ferro Carril Oeste	2-2	Estudiantes BA
Atlanta			1-0	Defensores de Belgrano
Estudiantes LP		2-0	Porteño
Belgrano Athletic	0-3	Racing Club	
Argentino de Quilmes	3-2	Hispano Argentino
Independiente		7-0	Comercio
Kimberley		1-3	Estudiantil Porteño
Quilmes			0-1	San Isidro
Tigre			0-0	San Lorenzo
Platense		4-0	Banfield
 
 
[May 13]
Estudiantes BA		4-2	Estudiantil Porteño
Racing Club		1-0	Huracán 
Porteño			4-0	Quilmes
Boca Juniors		1-1	Gimnasia y Esgrima BA		[at Gimnasia y Esgrima BA]
Comercio		0-1	Estudiantes LP
Tigre			4-1	Atlanta
Argentino de Quilmes	1-2	Kimberley			[at Kimberley]
Belgrano Athletic	1-7	San Isidro			
River Plate		7-0	Floresta
Hispano Argentino	4-2	Defensores de Belgrano
Banfield		0-0	Independiente		
 
 
[May 16]
Estudiantes LP		3-0	Estudiantes BA
Quilmes			2-4	Banfield	
Belgrano Athletic	3-1	Boca Juniors
Atlanta			0-5	Ferro Carril Oeste		[at Ferro Carril Oeste]	
Platense		4-0	Comercio
Defensores de Belgrano	0-3	Estudiantil Porteño	
River Plate		5-0	Gimnasia y Esgrima BA
Independiente		0-0	Hispano Argentino
San Isidro		3-2	Huracán 
Porteño			3-0	Kimberley
San Lorenzo		1-4	Racing Club	
Floresta		2-3	Argentino de Quilmes
 
 
[May 23]
Atlanta			2-1	Estudiantes LP
Estudiantil Porteño	0-2	San Isidro
Defensores de Belgrano	2-0	Estudiantes BA
Boca Juniors		0-6	Racing Club
Independiente		3-0	San Lorenzo
Belgrano Athletic	7-0	Banfield
Gimnasia y Esgrima BA	0-0	Floresta
Comercio		3-2	Kimberley
Quilmes			0-2	Hispano Argentino
Porteño			2-0	Huracán 
Tigre			1-2	Ferro Carril Oeste
River Plate		3-0	Platense
 
 
[May 30]
Floresta		0-1	Atlanta	
 
 
[Jun 6]
Estudiantes LP		3-0	Boca Juniors
Huracán			5-1	Argentino de Quilmes
Belgrano Athletic	0-0	Quilmes
Ferro Carril Oeste	2-1	Defensores de Belgrano
Hispano Argentino	2-3	Estudiantil Porteño
Gimnasia y Esgrima BA	0-2	Porteño	
Kimberley		0-2	Estudiantes BA
Floresta		1-3	San Lorenzo
Platense		0-2	San Isidro
Racing Club		4-0	Atlanta
River Plate		2-0	Banfield
 
 
[Jun 13]
Estudiantes LP		4-0	Floresta
Belgrano Athletic	2-0	Gimnasia y Esgrima BA
Defensores de Belgrano	2-2	Platense
Estudiantes BA		3-1	San Lorenzo
 
 
[Jun 20]
San Isidro		2-0	Gimnasia y Esgrima BA
Banfield		0-6	Racing Club
Quilmes			2-0	Atlanta
Defensores de Belgrano	2-3	Belgrano Athletic		[at Belgrano Athletic]
Boca Juniors		0-2	River Plate	
Huracán			1-1	Comercio
Independiente		0-3	Estudiantes BA
Hispano Argentino	1-1	Estudiantes LP
San Lorenzo		1-0	Kimberley
Floresta		0-1	Platense
Estudiantil Porteño	0-0	Tigre
 
 
[Jun 27]
Floresta		2-3	San Isidro
Kimberley		0-1	Belgrano Athletic
Boca Juniors		3-1	Hispano Argentino
 
 
[Jun 29]
Floresta		2-3	Banfield	
Ferro Carril Oeste	0-1	Argentino de Quilmes	
San Isidro		4-1	Tigre
River Plate		3-0	Independiente
Racing Club		2-0	Gimnasia y Esgrima BA
Boca Juniors		0-1	Huracán	
Platense		3-0	Estudiantil Porteño
Estudiantes LP		4-2	San Lorenzo
Defensores de Belgrano	0-1	Porteño	
Estudiantes BA		0-0	Belgrano Athletic	
Atlanta			1-0	Hispano Argentino
 
 
[Jul 4]
Estudiantes BA		0-1	Atlanta		
Estudiantil Porteño	4-3	Belgrano Athletic
River Plate		2-2	Estudiantes LP
Ferro Carril Oeste	0-0	San Lorenzo
Huracán			2-2	Gimnasia y Esgrima BA
Hispano Argentino	0-7	Racing Club	
Independiente		1-1	Porteño
Tigre			2-0	Defensores de Belgrano
San Isidro		2-0	Argentino de Quilmes
Quilmes			1-0	Floresta
Kimberley		0-1	Boca Juniors
 
 
[Jul 11]
Estudiantes LP		2-0	Gimnasia y Esgrima BA
Floresta		0-3	Independiente	
Belgrano Athletic	0-2	Tigre	
Atlanta			1-0	Comercio
Estudiantes BA		0-2	Banfield	
Defensores de Belgrano	2-4	River Plate		
San Lorenzo		0-2	Estudiantil Porteño
Hispano Argentino	2-2	Platense
 
 
[Jul 18]
Kimberley		1-2	Hispano Argentino	
Independiente		2-0	Belgrano Athletic
Floresta		1-2	Defensores de Belgrano	
Boca Juniors		3-0	Atlanta
Tigre			0-4	Huracán				[at Huracán]
Comercio		2-4	Ferro Carril Oeste	
San Lorenzo		2-1	Argentino de Quilmes
Estudiantes BA		2-3	Porteño	
Platense		0-0	Estudiantes LP
 
 
[Jul 25]
Gimnasia y Esgrima BA	2-0	Tigre
Banfield		5-1	Comercio
San Isidro		5-0	Defensores de Belgrano
Hispano Argentino	1-3	Estudiantes BA
Kimberley		1-1	Floresta
Atlanta			1-3	Independiente
Boca Juniors		1-1	Quilmes
Belgrano Athletic	1-2	Argentino de Quilmes
 
 
[Aug 1]
Estudiantil Porteño	0-1	Atlanta			
River Plate		0-3	Racing Club
Gimnasia y Esgrima BA	1-2	Banfield	
Belgrano Athletic	0-1	Platense	
Boca Juniors		0-0	Porteño	
Comercio		2-2	Defensores de Belgrano
San Isidro		4-2	Estudiantes BA
Estudiantes LP		1-2	Kimberley
Ferro Carril Oeste	0-0	Quilmes
Hispano Argentino	0-1	Huracán	
Independiente		2-0	Argentino de Quilmes
Tigre			0-0	Floresta
 
 
[Aug 8]
Argentino de Quilmes	1-0	Estudiantes LP
Independiente		1-0	Ferro Carril Oeste
Estudiantil Porteño	2-3	Boca Juniors	
Defensores de Belgrano	2-0	Gimnasia y Esgrima BA
Floresta		1-0	Belgrano Athletic
Kimberley		1-0	Banfield
Estudiantes BA		0-2	Platense
Comercio		1-1	Tigre	
San Lorenzo		5-1	Hispano Argentino
 
 
[Aug 22]
Argentino de Quilmes	1-2	River Plate	
Banfield		1-4	Estudiantil Porteño
Hispano Argentino	2-0	Ferro Carril Oeste
San Lorenzo		2-1	Belgrano Athletic
Comercio		1-3	Estudiantes BA
Kimberley		3-5	Gimnasia y Esgrima BA
Porteño			5-1	Floresta
Independiente		3-0	Tigre
Quilmes			2-0	Platense
Defensores de Belgrano	2-2	Estudiantes LP
 
 
[Aug 29]
Platense		4-1	Independiente
Quilmes			0-0	Kimberley
River Plate		3-0	Belgrano Athletic
Boca Juniors		2-2	Ferro Carril Oeste
Huracán			4-0	Estudiantil Porteño
Tigre			0-1	Estudiantes BA
Hispano Argentino	1-3	Gimnasia y Esgrima BA
 
 
[Aug 30]
Porteño			0-3	San Isidro	
Banfield		1-3	Argentino de Quilmes	
San Lorenzo		2-0	Atlanta
 
 
[Sep 5]
San Isidro		6-0	Kimberley
Porteño			6-1	Comercio
Estudiantes LP		5-2	Ferro Carril Oeste
Banfield		0-3	Boca Juniors	
San Lorenzo		3-0	Defensores de Belgrano
Tigre			2-1	Hispano Argentino
Atlanta			0-2	Platense
Belgrano Athletic	2-1	Huracán 
 
 
[Sep 12]
Ferro Carril Oeste	1-1	Platense
Estudiantil Porteño	1-4	Independiente			[at Independiente]	
Banfield		3-0	Tigre
River Plate		6-0	Comercio
Estudiantes BA		6-1	Floresta
 
 
[Sep 19]
San Isidro		0-0	River Plate
Argentino de Quilmes	0-3	Estudiantes BA
Banfield		0-0	Huracán 
Gimnasia y Esgrima BA	4-2	San Lorenzo
Defensores de Belgrano	0-3	Independiente
Platense		3-1	Tigre
Estudiantes LP		2-1	Belgrano Athletic
Porteño			3-1	Atlanta
Ferro Carril Oeste	2-1	Kimberley
Quilmes			3-0	Comercio
Hispano Argentino	3-1	Floresta
 
 
[Sep 26]
Platense		1-0	Kimberley
Atlanta			1-1	Argentino de Quilmes
San Isidro		3-0	Estudiantes LP
San Lorenzo		2-0	Banfield
Comercio		1-2	Belgrano Athletic
Quilmes			1-0	Estudiantil Porteño
 
 
[Oct 3]
Estudiantes BA		0-0	River Plate
Comercio		2-4	San Lorenzo	
Estudiantes LP		1-1	Independiente
Huracán			3-0	Defensores de Belgrano
Argentino de Quilmes	0-1	Quilmes	
San Isidro		2-1	Ferro Carril Oeste
Tigre			1-0	Kimberley
Estudiantil Porteño	3-1	Floresta
 
 
[Oct 10]
Gimnasia y Esgrima BA	1-1	Quilmes
San Isidro		7-0	Boca Juniors
Defensores de Belgrano	0-2	Argentino de Quilmes
Hispano Argentino	1-3	River Plate		
Banfield		2-1	Porteño				[Banfield lost points]
Estudiantes LP		1-0	Tigre
Ferro Carril Oeste	4-0	Belgrano Athletic
Floresta		1-2	Huracán	
 
 
[Oct 16]
Porteño			4-3	San Lorenzo
 
 
[Oct 17]
Racing Club		1-1	San Isidro
Estudiantes LP		3-3	Huracán 
Porteño			4-0	Tigre
Platense		3-0	Argentino de Quilmes
Gimnasia y Esgrima BA	3-2	Atlanta
Floresta		0-3	Boca Juniors	
Kimberley		0-0	River Plate	
Defensores de Belgrano	1-1	Quilmes		
Ferro Carril Oeste	0-1	Banfield
 
 
[Oct 24]
Argentino de Quilmes	3-2	Gimnasia y Esgrima BA
Hispano Argentino	0-5	San Isidro
River Plate		4-1	Estudiantil Porteño
Floresta		0-3	Ferro Carril Oeste
Independiente		0-1	Quilmes		
San Lorenzo		3-1	Huracán 
Tigre			2-1	Boca Juniors
 
 
[Oct 31]
Huracán			3-1	Platense
Banfield		1-1	San Isidro			[Banfield lost points]
Racing Club		6-0	Estudiantil Porteño
Tigre			3-0	River Plate
San Lorenzo		1-1	Quilmes	
Gimnasia y Esgrima BA	2-1	Independiente
Estudiantes BA		1-0	Boca Juniors
 
 
[Nov 1]
Huracán			2-2	Kimberley
Porteño			4-1	Hispano Argentino
Boca Juniors		0-0	Argentino de Quilmes		[at Argentino de Quilmes]
Racing Club		3-0	Floresta
Quilmes			0-2	Estudiantes BA	
 
 
[Nov 7]
Atlanta			0-1	San Isidro	
Argentino de Quilmes	1-3	Porteño		
Gimnasia y Esgrima BA	5-1	Comercio
Racing Club		6-0	Tigre
Ferro Carril Oeste	1-3	Huracán	
Quilmes			1-4	River Plate
Boca Juniors		5-0	San Lorenzo
 
 
[Nov 11]
Ferro Carril Oeste	1-2	Porteño	
Comercio		0-2	Boca Juniors	
 
 
[Nov 14]
River Plate		3-1	Porteño
 
 
[Nov 21]
Atlanta			2-1	Huracán 
Racing Club		4-0	Porteño
 
 
[Nov 28]
Huracán 		0-0	River Plate		
Estudiantil Porteño	0-5	Porteño	
Racing Club		4-0	Estudiantes LP
 
 
[Dec 5]
Argentino de Quilmes	1-8	Racing Club
 
[Dec 8]
Estudiantes BA		0-5	Racing Club	
 
[Dec 12]
Racing Club		1-2	Independiente			[Independiente lost points]
 
[Dec 19]
Kimberley		0-4	Racing Club		
 
[Dec 26]
Racing Club		5-0	Platense
 
[Jan 2, 1916]
Racing Club		6-0	Defensores de Belgrano
Argentino de Quilmes   wp-lp	Comercio
Comercio	       wp-lp	Floresta
Tigre		       wp-lp	Quilmes
Huracán		       wp-lp	Quilmes
 
 
[unknown]
Argentino de Quilmes	4-0	Estudiantil Porteño
Gimnasia y Esgrima BA	3-2	Estudiantil Porteño
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
-----------------------------------------------------------------
 1. Racing Club                      24  22   2   0  95   5  46   [Championship Playoff]
    San Isidro                       24  22   2   0  72  12  46   [Championship Playoff]
----------------------------------------------------------------- 
 3. River Plate                      24  16   6   2  58  17  38 
 4. Porteño                          24  17   2   5  57  26  36 
 5. Platense                         24  14   4   6  43  26  32 
 6. Estudiantes LP                   24  13   6   5  45  29  32 
 7. Huracán                          24  11   6   7  40  26  28 
 8. Independiente                    24  11   5   8  40  22  27 
    Estudiantes BA                   24  12   3   9  38  33  27 
10. Ferro Carril Oeste               24   8   8   8  38  32  24 
    Argentino de Quilmes             24  11   2  11  32  43  24 
12. Gimnasia y Esgrima BA            24   9   5  10  39  43  23 
    San Lorenzo de Almagro           24  10   3  11  38  46  23 
14. Boca Juniors                     24   8   6  10  32  38  22 
15. Banfield                         24   9   3  12  33  44  21 
    Quilmes                          24   7   7  10  19  26  21 
17. Hispano Argentino                24   8   4  12  39  50  20 
    Tigre                            24   8   4  12  21  40  20 
19. Estudiantil Porteño              24   9   1  14  38  57  19 
20. Belgrano Athletic                24   8   2  14  32  47  18 
21. Atlanta                          24   7   1  16  18  53  15 
-----------------------------------------------------------------
22. Kimberley                        24   5   4  15  23  45  14   [Relegated]
23. Defensores de Belgrano           24   4   4  16  26  57  12   [Relegated]
24. Comercio                         24   2   3  19  23  77   7   [Relegated]
25. Floresta                         24   1   3  20  15  60   5   [Relegated]
 
 
 
 
 
CHAMPIONSHIP PLAYOFF: 
 
 
[Jan 6, 1916]
Racing Club 		1-0 	San Isidro		at Independiente
 
 
Racing Club:   S. Arduino; S. Presta, A. Reyes; A. Betular, F. Olazar, R. Pepe;
               Z. Canavery, A. Ohaco, A. Marcovecchio, J. Hospital,
               J. Perinetti
San Isidro:    C. T. Wilson; J. Idiarte, A. Bruno; A. Olivieri, J. Morroni,
               G. Badaracco; J. Fernández, E. Fernández, S. Sayanes, A. Marini,
               I. Alzúa.
Goal:          1-0  6' Marcovecchio.
 
 
 
 

1914.

1916.

list of champions.

list of cup tournaments.

list of final tables.

all-time tables.

list of 2nd level champions.

divisional movements.

topscorers.


About this document

Sources:  Newspaper: La Nación and La Prensa.  

With thanks to Osvaldo Gorgazzi.

Prepared and maintained by Pablo Ciullini for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Pablo Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)
Last updated: 25 Aug 2011

(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2004/11
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.