Argentina 1918

 

 

 

Asociación Argentina de Football

 

 

Copa Campeonato 1918

 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
-----------------------------------------------------------------
 1. Racing Club                      19  17   2   0  49   9  36   [Champion]
-----------------------------------------------------------------
 2. River Plate                      19   9   7   3  30  17  25 
 3. Boca Juniors                     19   9   6   4  39  21  24 
 4. San Isidro                       19  10   4   5  35  23  24 
 5. Sportivo Barracas                19   9   3   7  22  21  21 
 6. Gimnasia y Esgrima LP            19   7   6   6  21  22  20 
 7. Estudiantes LP                   19   7   6   6  19  25  20 
 8. Huracán 	                     19   5   9   5  25  19  19 
 9. Independiente                    19   8   2   9  30  28  18 
10. Estudiantil Porteño              19   6   6   7  23  22  18 
11. Porteño                          19   7   4   8  21  29  18 
12. Platense                         19   7   4   8  14  22  18 
13. San Lorenzo de Almagro           19   6   5   8  20  23  17 
14. Tigre                            19   7   3   9  27  32  17 
15. Estudiantes BA            	     19   5   7   7  26  31  17 
16. Defensores de Belgrano           19   6   5   8  24  32  17 
17. Atlanta                          19   5   6   8  25  34  16 
18. Columbian                        19   5   5   9  20  27  15 
-----------------------------------------------------------------
19. Ferro Carril Oeste               19   2   9   8   9  23  13   [Relegated]
20. Argentino de Quilmes             19   1   5  13   9  28   7   [Relegated]
 
 
 
Round 1
[Apr 7] 
San Isidro		1-3	Racing Club
Estudiantes BA		2-3	Estudiantil Porteño
Boca Juniors		5-2	Columbian
Estudiantes LP		1-0	Porteño
Sportivo Barracas	0-0	Platense
Atlanta			3-1	Huracán
Gimnasia y Esgrima LP	1-0	San Lorenzo
River Plate		1-1	Independiente
Argentino de Quilmes	0-1	Ferro Carril Oeste
Tigre			2-2	Defensores de Belgrano
 
 
Round 2
[Apr 14]
Racing Club		1-0	Ferro Carril Oeste
San Lorenzo		2-2	Atlanta
San Isidro		3-1	Argentino de Quilmes
Boca Juniors		1-1	Estudiantes LP
Huracán			1-0	Independiente
Platense		0-0	Estudiantes BA
Porteño			1-0	Columbian
Sportivo Barracas	3-1	Tigre
Defensores de Belgrano	2-1	Estudiantil Porteño
 
 
Round 3
[Apr 21]
Estudiantil Porteño     0-0     Boca Juniors			[Suspended; replayed Oct 12]	
Porteño			3-2	Tigre
River Plate		1-0	San Isidro
Sportivo Barracas	1-0	Estudiantes BA	
Ferro Carril Oeste	1-1	San Lorenzo	
Platense		2-0	Columbian
 
 
Round 4
[Apr 28]
San Isidro		2-1	Boca Juniors
Porteño			1-1	Ferro Carril Oeste
River Plate		2-0	Estudiantil Porteño
Racing Club		1-0	Columbian
Tigre			3-0	San Lorenzo
Atlanta			1-2	Sportivo Barracas
Huracán			3-0	Platense
Independiente		2-1	Estudiantes BA
Estudiantes LP		2-1	Argentino de Quilmes
Gimnasia y Esgrima LP	2-1	Defensores de Belgrano
 
 
Round 5
[May 5]
Independiente		3-2	Atlanta
Gimnasia y Esgrima LP	1-1	River Plate
 
 
Round 6
[May 9]
Estudiantes BA		1-5	Boca Juniors
Independiente		2-4	San Isidro
Racing Club		4-1	Atlanta
Defensores de Belgrano	3-1	Porteño
Sportivo Barracas	2-0	Columbian
Estudiantil Porteño	0-1	Estudiantes LP
River Plate		1-0	Argentino de Quilmes
Ferro Carril Oeste	0-0	Gimnasia y Esgrima LP
Huracán			0-0	San Lorenzo
Platense		0-0	Tigre
 
 
Round 7
[May 12]
San Lorenzo		0-4	San Isidro
Estudiantes BA		3-2	Defensores de Belgrano
Boca Juniors		3-0	Tigre
Sportivo Barracas	3-0	Porteño
Estudiantil Porteño	1-0	Columbian
Atlanta			2-2	Ferro Carril Oeste
River Plate		1-1	Racing Club
Platense		1-1	Estudiantes LP
Argentino de Quilmes	1-1	Huracán
Gimnasia y Esgrima LP	1-1	Independiente
 
 
Round 8
[May 19]
Ferro Carril Oeste	0-2	River Plate
Racing Club		2-1	San Lorenzo
Estudiantes LP		2-1	Estudiantes BA
Argentino de Quilmes	0-1	Independiente
Platense		0-1	Boca Juniors
Columbian		1-1	Tigre
 
 
Round 9
[May 30]
San Isidro		3-1	Gimnasia y Esgrima LP
Argentino de Quilmes	0-3	Racing Club
Platense		0-3	Porteño	
Estudiantes LP		2-0	Columbian
Estudiantes BA		2-1	Tigre
San Lorenzo		1-0	Independiente
Estudiantil Porteño	0-1	Sportivo Barracas
Boca Juniors		1-1	Defensores de Belgrano
Atlanta			1-1	River Plate
Ferro Carril Oeste	0-0	Huracán
 
 
Round 10
[Jun 16]
Tigre			2-5	Estudiantil Porteño
Estudiantes BA		4-1	Columbian
Boca Juniors		3-0	Porteño
Independiente		0-2	Racing Club
Gimnasia y Esgrima LP	2-0	Huracán
River Plate		2-0	San Lorenzo
Atlanta			2-2	Argentino de Quilmes
Sportivo Barracas	0-1	Estudiantes LP
Defensores de Belgrano	0-1	Platense
San Isidro		1-1	Ferro Carril Oeste
 
 
Round 11
[Jun 23]
Ferro Carril Oeste	1-7	Independiente	
Atlanta			0-2	San Isidro	
Estudiantil Porteño	0-1	Platense	
Sportivo Barracas	1-1	Boca Juniors
 
 
Round 12
[Jun 30]
Gimnasia y Esgrima LP	3-2	Platense
San Lorenzo		1-2	Estudiantes BA	
Defensores de Belgrano	0-5	River Plate	
Porteño			1-6	Racing Club	
Estudiantes LP		3-2	San Isidro
Huracán			1-1	Boca Juniors
Independiente		1-0	Sportivo Barracas
 
 
Round 13
[Jul 14]
Estudiantil Porteño	0-0	Porteño
San Lorenzo		1-0	Argentino de Quilmes
 
 
 
Round 14
[Jul 21]
Gimnasia y Esgrima LP	0-2	Sportivo Barracas
Platense		1-0	San Lorenzo
Estudiantes BA		2-2	River Plate
Defensores de Belgrano	3-1	Ferro Carril Oeste
Tigre			3-2	Argentino de Quilmes
Racing Club		3-0	Estudiantil Porteño
Porteño			1-2	San Isidro		
Estudiantes LP		1-3	Atlanta		
Columbian		1-1	Huracán
Boca Juniors		1-3	Independiente			[Suspended in 82'; not continued]
 
 
Round 15
[Jul 28]
Ferro Carril Oeste	0-2	Estudiantes BA
San Isidro		2-1	Columbian
Porteño			0-1	Atlanta	
Estudiantes LP		1-2	Tigre	
Argentino de Quilmes	0-0	Gimnasia y Esgrima LP
 
 
Round 16
[Aug 4]
Columbian		3-0	Gimnasia y Esgrima LP
Platense		1-0	Ferro Carril Oeste
Argentino de Quilmes	0-0	Estudiantes BA
Estudiantil Porteño	1-1	Atlanta
Porteño			2-1	Huracán
Independiente		2-0	Estudiantes LP
Racing Club		3-0	Defensores de Belgrano
Tigre			0-3	San Isidro
Sportivo Barracas	0-3	River Plate
Boca Juniors		2-0	San Lorenzo
 
 
Round 17
[Aug 11]
Argentino de Quilmes	1-0	Platense
Columbian		1-1	San Lorenzo
Ferro Carril Oeste	0-0	Sportivo Barracas
Estudiantes LP		0-0	Gimnasia y Esgrima LP
 
 
Round 18
[Aug 18]
Atlanta			0-0	Columbian
San Isidro		1-1	Huracán
Argentino de Quilmes	1-1	Estudiantil Porteño
 
 
Round 19
[Aug 30]
San Lorenzo		2-0	Defensores de Belgrano
Ferro Carril Oeste	1-0	Estudiantil Porteño
Huracán			0-1	Racing Club	
Columbian		5-2	Independiente
Tigre			3-0	Atlanta
 
 
Round 20
[Sep 1]
Estudiantil Porteño	1-1	Gimnasia y Esgrima LP
San Lorenzo		4-1	Porteño
River Plate		1-1	Estudiantes LP
Racing Club		3-1	Sportivo Barracas
San Isidro		1-2	Platense	
Atlanta			3-1	Estudiantes BA
Independiente		0-1	Tigre	
 
 
Round 21
[Sep 8]
Tigre			2-1	Gimnasia y Esgrima LP
Estudiantil Porteño	1-1	San Lorenzo
Porteño			1-1	River Plate
Estudiantes LP		0-0	Ferro Carril Oeste
Columbian		1-0	Argentino de Quilmes
Racing Club		4-1	Boca Juniors
San Isidro		1-0	Sportivo Barracas
Estudiantes BA		1-1	Huracán
Defensores de Belgrano	1-0	Independiente
Atlanta			0-1	Platense
 
 
Round 22
[Sep 15]
Boca Juniors		3-0	Argentino de Quilmes		[Suspended in 73'; not continued]
Columbian		1-1	Defensores de Belgrano
San Isidro		1-1	Estudiantes BA
Independiente		3-1	Platense
Tigre			0-1	Racing Club
San Lorenzo		1-0	Sportivo Barracas
 
 
Round 23
[Sep 18]
River Plate		0-1	Boca Juniors	
Gimnasia y Esgrima LP	4-1	Estudiantes BA
Estudiantil Porteño	2-0	San Isidro
San Lorenzo		4-0	Estudiantes LP
Porteño			2-0	Independiente
Columbian		1-0	Ferro Carril Oeste
Huracán			2-1	Tigre
Argentino de Quilmes	0-1	Sportivo Barracas		[Suspended; continued Nov 1]
Platense		1-4	Racing Club
Defensores de Belgrano	1-2	Atlanta	
 
 
Round 24
[Sep 22]
River Plate		3-2	Tigre
Huracán			6-0	Sportivo Barracas
Racing Club		2-0	Gimnasia y Esgrima LP
Estudiantes BA		1-1	Porteño
 
 
Round 25
[Sep 29]
Gimnasia y Esgrima LP	1-0	Atlanta	
 
 
Round 26
[Oct 6]
Estudiantes LP		1-2	Defensores de Belgrano
Gimnasia y Esgrima LP	0-1	Porteño	
Independiente		2-3	Estudiantil Porteño
 
 
 
Round 27
[Oct 12]
Estudiantil Porteño     1-1     Boca Juniors			[replayed]
Huracán			1-1	Estudiantes LP
Estudiantes BA		1-1	Racing Club	
Defensores de Belgrano  2-2     San Isidro
 
 
 
Round 28
[Oct 13]
Racing Club		4-0	Estudiantes LP
Sportivo Barracas	3-2	Defensores de Belgrano
Boca Juniors		2-3	Gimnasia y Esgrima LP	
Tigre			1-0	Ferro Carril Oeste
Huracán			0-3	Estudiantil Porteño
 
Round 29
[Nov 1]
Argentino de Quilmes	0-3	Sportivo Barracas
 
 
Round 30
[Nov 3]
Ferro Carril Oeste      0-0	Boca Juniors
 
Round 31
[Nov 10]
Columbian		2-1	River Plate
Boca Juniors		6-1	Atlanta
Defensores de Belgrano	1-1	Huracán
Argentino de Quilmes	0-2	Porteño
 
 
Round 32
[Nov 11]
River Plate		2-0	Platense
 
 
Round 33
[Nov 17]
Huracán			4-0	River Plate
Defensores de Belgrano wp-lp	Argentino de Quilmes   		[Argentino de Quilmes withdrew]
 
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
-----------------------------------------------------------------
 1. Racing Club                      19  17   2   0  49   9  36   [Champion]
-----------------------------------------------------------------
 2. River Plate                      19   9   7   3  30  17  25 
 3. Boca Juniors                     19   9   6   4  39  21  24 
 4. San Isidro                       19  10   4   5  35  23  24 
 5. Sportivo Barracas                19   9   3   7  22  21  21 
 6. Gimnasia y Esgrima LP            19   7   6   6  21  22  20 
 7. Estudiantes LP                   19   7   6   6  19  25  20 
 8. Huracán 	                     19   5   9   5  25  19  19 
 9. Independiente                    19   8   2   9  30  28  18 
10. Estudiantil Porteño              19   6   6   7  23  22  18 
11. Porteño                          19   7   4   8  21  29  18 
12. Platense                         19   7   4   8  14  22  18 
13. San Lorenzo de Almagro           19   6   5   8  20  23  17 
14. Tigre                            19   7   3   9  27  32  17 
15. Estudiantes BA                   19   5   7   7  26  31  17 
16. Defensores de Belgrano           19   6   5   8  24  32  17 
17. Atlanta                          19   5   6   8  25  34  16 
18. Columbian                        19   5   5   9  20  27  15 
-----------------------------------------------------------------
19. Ferro Carril Oeste               19   2   9   8   9  23  13   [Relegated]
20. Argentino de Quilmes             19   1   5  13   9  28   7   [Relegated]
    

1917.

1919.

list of champions.

list of cup tournaments.

list of final tables.

all-time tables.

list of 2nd level champions.

divisional movements.

topscorers.


About this document

Sources:  Newspapers: La Nación and La Prensa.  

With thanks to Angelo Clerici and Osvaldo Gorgazzi.

Prepared and maintained by Pablo Ciullini for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Pablo Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)
Last updated: 25 Aug 2011

(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2004/11
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.