Argentina 2019/20


First level: Primera División
National Teams
List of AFA approved friendly matches


Primera División 2019/2020

[2019/2020 SAF First Division]

Table
#.Full name                                         MP   W  D  L  Gf- Ga   P  (Headquarters on)
 1.Club Atlético Boca Juniors Asociación Civil      13   7  4  2  16-  5  25  (La Boca, C)
 2.Club Atlético Lanús                              13   7  4  2  21- 16  25  (Lanús Este, B)
 3.Asociación Atlética Argentinos Juniors           13   7  4  2  13-  9  25  (La Paternal, C)
 4.Club Atlético River Plate Asoc. Civil            13   7  3  3  26- 11  24  (Belgrano, C)
 5.Racing Club Asociación Civil                     13   6  6  1  16- 13  24  (Avellaneda, B)
 6.Club Atlético Vélez Sarsfield Asociación Civil   13   6  4  3  13-  9  22  (Liniers, C)
 7.Club Estudiantes de La Plata                     13   7  1  5  12-  8  22  (La Plata, B)
 8.Club Atlético Tucumán Soc. Civil                 13   7  1  5  12- 10  22  (San Miguel de Tucumán, T)
 9.Club Atlético Newell's Old Boys                  12   6  3  3  18- 12  21  (Rosario, S)
10.Club Atlético Independiente                      12   6  2  4  15- 15  20  (Avellaneda, B)
11.Club Atlético Rosario Central                    13   4  7  2  16- 14  19  (Rosario, S)
12.Club Atlético Talleres                           13   6  1  6  14- 15  19  (Córdoba, X)
13.Club Atlético San Lorenzo de Almagro             13   6  1  6  18- 20  19  (Flores, C)
14.Arsenal Fútbol Club                              12   5  2  5  21- 18  17  (Sarandí, B)
15.Club Atlético Central Córdoba Soc. Civil         13   4  4  5  14- 15  16  (Santiago del Estero, G)
16.Club Atlético Unión                              13   4  4  5  14- 18  16  (Santa Fe, S)
17.Club Social y Deportivo Defensa y Justicia       13   4  2  7   8- 13  14  (Florencio Varela, B)
18.Club Atlético Huracán                            13   3  5  5   7- 12  14  (Parque de los Patricios, C)
19.Club Atlético Banfield Sociedad Civil            13   3  4  6  10- 12  13  (Banfield, B)
20.Asociación Civil Club Atlético Colón             12   4  1  7  11- 17  13  (Santa Fe, S)
21.Club Atlético Patronato de la Juventud Católica  13   3  4  6  11- 18  13  (Paraná, E)
22.Club de Gimnasia y Esgrima La Plata              13   3  1  9  15- 16  10  (La Plata, B)
23.Club Atlético Aldosivi                           13   2  2  9  10- 20   8  (Mar del Plata, B)
24.Club Deportivo Godoy Cruz Antonio Tomba          13   2  0 11  14- 29   6  (Godoy Cruz, M)

Round 1:
[Jul 26, Fri]
Racing Club                            0- 0      CA Unión                          Presidente Perón, Avellaneda, B
[Jul 27, Sat]
CA Colón                               0- 1      CA Patronato Juventud Católica    Brigadier General Estanislao López, Santa Fe, S
CA San Lorenzo de Almagro              3- 2      CD Godoy Cruz Antonio Tomba       El Nuevo Gasómetro Pedro Bidegain, Flores, C
CA Lanús                               1- 1      Cd Gimnasia y Esgrima La Plata    Ciudad de Lanús - Néstor Díaz Pérez, Remedios de Escalada, B
AA Argentinos Juniors                  1- 1      CA River Plate                    Diego Armando Maradona, Villa General Mitre, C
[Jul 28, Sun]
Club Estudiantes de La Plata           1- 0      CA Aldosivi                       Único Ciudad de La Plata, La Plata, B
CA Newell's Old Boys                   2- 0      CA Central Córdoba                El Coloso del Parque Marcelo Alberto Bielsa, Rosario, S
CA Talleres                            1- 0      CA Vélez Sarsfield                Mario Alberto Kempes, Córdoba, X
CSyD Defensa y Justicia                0- 1      CA Independiente                  Norberto Tito Tomaghello, Gobernador Costa, B
CA Boca Juniors                        0- 0      CA Huracán                        La Bombonera Alberto José Armando, La Boca, C
[Jul 29, Mon]
Arsenal FC                             1- 0      CA Banfield                       Julio Humberto Grondona, Sarandí, B
Club Atlético Tucumán                  1- 2      CA Rosario Central                Monumental José Fierro, San Miguel de Tucumán, T
Round 2:
[Aug 2, Fri]
CA Huracán                             2- 0      CA Colón                          El Palacio Tomás Adolfo Ducó, Parque Patricios, C
[Aug 3, Sat]
CA Aldosivi                            0- 0      AA Argentinos Juniors             José María Minella, Mar del Plata, B
CA Central Córdoba                     1- 0      Club Atlético Tucumán             Alfredo Terrera, Santiago del Estero, G
CA Rosario Central                     1- 0      CA Talleres                       Gigante de Arroyito, Rosario, S
CA Vélez Sarsfield                     2- 2      Racing Club                       José Amalfitani, Liniers, C
[Aug 4, Sun]
CA Banfield                            1- 0      Club Estudiantes de La Plata      Florencio Sola, Banfield, B
CA Patronato Juventud Católica         0- 2      CA Boca Juniors                   Presbístero Bartolomé Grella, Paraná, E
CA River Plate                         3- 0      CA Lanús                          Monumental Antonio Vespucio Liberti, Belgrano, C
CA Unión                               2- 1      CSyD Defensa y Justicia           15 de Abril, Santa Fe, S
Cd Gimnasia y Esgrima La Plata         0- 1      CA San Lorenzo de Almagro         Juan Carmelo Zerillo, La Plata, B
[Aug 5, Mon]
CD Godoy Cruz Antonio Tomba            0- 2      Arsenal FC                        Malvinas Argentinas, Mendoza, M
TBD
CA Independiente                      -      CA Newell's Old Boys              Libertadores de América, Avellaneda, B
Round 3:
[Aug 16, Fri]
AA Argentinos Juniors                  3- 2      CA Banfield                       Diego Armando Maradona, Villa General Mitre, C
CA Talleres                            1- 1      CA Central Córdoba                Mario Alberto Kempes, Córdoba, X
[Aug 17, Sat]
CA Newell's Old Boys                   2- 0      CA Unión                          El Coloso del Parque Marcelo Alberto Bielsa, Rosario, S
CA San Lorenzo de Almagro              2- 2      CA Rosario Central                El Nuevo Gasómetro Pedro Bidegain, Flores, C
Racing Club                            1- 6      CA River Plate                    Presidente Perón, Avellaneda, B
[Aug 18, Sun]
CA Patronato Juventud Católica         2- 1      CA Huracán                        Presbístero Bartolomé Grella, Paraná, E
CSyD Defensa y Justicia                0- 3      Arsenal FC                        Norberto Tito Tomaghello, Gobernador Costa, B
CA Lanús                               3- 1      CA Vélez Sarsfield                Ciudad de Lanús - Néstor Díaz Pérez, Remedios de Escalada, B
CA Boca Juniors                        2- 0      CA Aldosivi                       La Bombonera Alberto José Armando, La Boca, C
[Aug 19, Mon]
Club Atlético Tucumán                  1- 0      CD Godoy Cruz Antonio Tomba       Monumental José Fierro, San Miguel de Tucumán, T
CA Colón                               2- 1      Cd Gimnasia y Esgrima La Plata    Brigadier General Estanislao López, Santa Fe, S
Club Estudiantes de La Plata           3- 0      CA Independiente                  Único Ciudad de La Plata, La Plata, B
Round 4:
[Aug 23, Fri]
Arsenal FC                             0- 2      CA San Lorenzo de Almagro         Julio Humberto Grondona, Sarandí, B
[Aug 24, Sat]
Cd Gimnasia y Esgrima La Plata         0- 1      CSyD Defensa y Justicia           Juan Carmelo Zerillo, La Plata, B
CA Vélez Sarsfield                     3- 1      CA Newell's Old Boys              José Amalfitani, Liniers, C
CA Rosario Central                     1- 1      CA Patronato Juventud Católica    Gigante de Arroyito, Rosario, S
CA Independiente                       2- 0      CA Colón                          Libertadores de América, Avellaneda, B
[Aug 25, Sun]
CD Godoy Cruz Antonio Tomba            2- 1      Club Estudiantes de La Plata      Malvinas Argentinas, Mendoza, M
CA Unión                               1- 2      CA Lanús                          15 de Abril, Santa Fe, S
CA Central Córdoba                     0- 0      Racing Club                       Alfredo Terrera, Santiago del Estero, G
CA River Plate                         0- 1      CA Talleres                       Monumental Antonio Vespucio Liberti, Belgrano, C
CA Banfield                            0- 1      CA Boca Juniors                   Florencio Sola, Banfield, B
[Aug 26, Mon]
CA Aldosivi                            3- 0      Club Atlético Tucumán             José María Minella, Mar del Plata, B
CA Huracán                             0- 0      AA Argentinos Juniors             El Palacio Tomás Adolfo Ducó, Parque Patricios, C
Round 5:
[Aug 30, Fri]
CA Lanús                               1- 0      CA Central Córdoba                Ciudad de Lanús - Néstor Díaz Pérez, Remedios de Escalada, B
Club Estudiantes de La Plata           0- 1      CA Vélez Sarsfield                Único Ciudad de La Plata, La Plata, B
CSyD Defensa y Justicia                0- 0      CA Banfield                       Norberto Tito Tomaghello, Gobernador Costa, B
[Aug 31, Sat]
AA Argentinos Juniors                  1- 0      Cd Gimnasia y Esgrima La Plata    Diego Armando Maradona, Villa General Mitre, C
CA Patronato Juventud Católica         1- 0      CA Independiente                  Presbístero Bartolomé Grella, Paraná, E
CA San Lorenzo de Almagro              2- 1      CA Unión                          El Nuevo Gasómetro Pedro Bidegain, Flores, C
Racing Club                            3- 1      CD Godoy Cruz Antonio Tomba       Presidente Perón, Avellaneda, B
[Sep 1, Sun]
CA Colón                               1- 1      CA Rosario Central                Brigadier General Estanislao López, Santa Fe, S
CA Newell's Old Boys                   4- 1      CA Huracán                        El Coloso del Parque Marcelo Alberto Bielsa, Rosario, S
CA River Plate                         0- 0      CA Boca Juniors                   Monumental Antonio Vespucio Liberti, Belgrano, C
CA Talleres                            2- 1      CA Aldosivi                       Mario Alberto Kempes, Córdoba, X
Club Atlético Tucumán                  1- 0      Arsenal FC                        Monumental José Fierro, San Miguel de Tucumán, T
Round 6:
[Sep 14, Sat]
Arsenal FC                             4- 1      CA Unión                          Julio Humberto Grondona, Sarandí, B
CA Central Córdoba                     1- 2      CSyD Defensa y Justicia           Alfredo Terrera, Santiago del Estero, G
CA Colón                               2- 1      CA San Lorenzo de Almagro         Brigadier General Estanislao López, Santa Fe, S
CA Huracán                             0- 4      CA River Plate                    El Palacio Tomás Adolfo Ducó, Parque Patricios, C
CD Godoy Cruz Antonio Tomba            0- 1      AA Argentinos Juniors             Malvinas Argentinas, Mendoza, M
[Sep 15, Sun]
CA Banfield                            0- 1      CA Talleres                       Florencio Sola, Banfield, B
CA Boca Juniors                        1- 0      Club Estudiantes de La Plata      La Bombonera Alberto José Armando, La Boca, C
CA Independiente                       2- 2      CA Lanús                          Libertadores de América, Avellaneda, B
CA Rosario Central                     1- 1      CA Newell's Old Boys              Gigante de Arroyito, Rosario, S
Cd Gimnasia y Esgrima La Plata         1- 2      Racing Club                       Juan Carmelo Zerillo, La Plata, B
[Sep 16, Mon]
CA Aldosivi                            1- 1      CA Patronato Juventud Católica    José María Minella, Mar del Plata, B
CA Vélez Sarsfield                     1- 0      Club Atlético Tucumán             José Amalfitani, Liniers, C
Round 7:
[Sep 20, Fri]
AA Argentinos Juniors                  3- 1      CA Central Córdoba                Diego Armando Maradona, Villa General Mitre, C
CA Unión                               0- 0      CA Rosario Central                15 de Abril, Santa Fe, S
[Sep 21, Sat]
CA San Lorenzo de Almagro              0- 2      CA Boca Juniors                   El Nuevo Gasómetro Pedro Bidegain, Flores, C
Club Atlético Tucumán                  0- 1      CA Independiente                  Monumental José Fierro, San Miguel de Tucumán, T
Club Estudiantes de La Plata           1- 0      CA Patronato Juventud Católica    Único Ciudad de La Plata, La Plata, B
CSyD Defensa y Justicia                0- 1      CA Huracán                        Norberto Tito Tomaghello, Gobernador Costa, B
[Sep 22, Sun]
CA Lanús                               3- 2      CA Colón                          Ciudad de Lanús - Néstor Díaz Pérez, Remedios de Escalada, B
CA Newell's Old Boys                   2- 0      CA Aldosivi                       El Coloso del Parque Marcelo Alberto Bielsa, Rosario, S
CA River Plate                         1- 2      CA Vélez Sarsfield                Monumental Antonio Vespucio Liberti, Belgrano, C
CD Godoy Cruz Antonio Tomba            0- 2      CA Banfield                       Malvinas Argentinas, Mendoza, M
Racing Club                            2- 1      Arsenal FC                        Presidente Perón, Avellaneda, B
[Sep 23, Mon]
CA Talleres                            2- 1      Cd Gimnasia y Esgrima La Plata    Mario Alberto Kempes, Córdoba, X
Round 8:
[Sep 27, Fri]
CA Aldosivi                            1- 2      CA Unión                          José María Minella, Mar del Plata, B
CA Patronato Juventud Católica         1- 1      CA Lanús                          Presbístero Bartolomé Grella, Paraná, E
[Sep 28, Sat]
Arsenal FC                             3- 0      Club Estudiantes de La Plata      Julio Humberto Grondona, Sarandí, B
CA Boca Juniors                        1- 1      CA Newell's Old Boys              La Bombonera Alberto José Armando, La Boca, C
Cd Gimnasia y Esgrima La Plata         0- 2      CA River Plate                    Juan Carmelo Zerillo, La Plata, B
[Sep 29, Sun]
CA Banfield                            0- 1      CA San Lorenzo de Almagro         Florencio Sola, Banfield, B
CA Huracán                             0- 0      Club Atlético Tucumán             El Palacio Tomás Adolfo Ducó, Parque Patricios, C
CA Independiente                       3- 2      CA Talleres                       Libertadores de América, Avellaneda, B
CA Rosario Central                     1- 1      Racing Club                       Gigante de Arroyito, Rosario, S
CA Vélez Sarsfield                     0- 1      CSyD Defensa y Justicia           José Amalfitani, Liniers, C
[Sep 30, Mon]
CA Central Córdoba                     1- 0      CD Godoy Cruz Antonio Tomba       Alfredo Terrera, Santiago del Estero, G
CA Colón                               1- 0      AA Argentinos Juniors             Brigadier General Estanislao López, Santa Fe, S
Round 9:
[Oct 4, Fri]
CA Newell's Old Boys                   0- 0      CA Banfield                       El Coloso del Parque Marcelo Alberto Bielsa, Rosario, S
Club Atlético Tucumán                  2- 1      CA Talleres                       Monumental José Fierro, San Miguel de Tucumán, T
[Oct 5, Sat]
AA Argentinos Juniors                  2- 1      Arsenal FC                        Diego Armando Maradona, Villa General Mitre, C
CA San Lorenzo de Almagro              1- 4      CA Central Córdoba                El Nuevo Gasómetro Pedro Bidegain, Flores, C
CD Godoy Cruz Antonio Tomba            2- 4      Cd Gimnasia y Esgrima La Plata    Malvinas Argentinas, Mendoza, M
Club Estudiantes de La Plata           0- 0      CA Huracán                        Único Ciudad de La Plata, La Plata, B
Racing Club                            2- 0      CA Aldosivi                       Presidente Perón, Avellaneda, B
[Oct 6, Sun]
CA Lanús                               1- 1      CA Rosario Central                Ciudad de Lanús - Néstor Díaz Pérez, Remedios de Escalada, B
CA River Plate                         2- 0      CA Patronato Juventud Católica    Monumental Antonio Vespucio Liberti, Belgrano, C
CA Unión                               1- 0      CA Colón                          15 de Abril, Santa Fe, S
CA Vélez Sarsfield                     2- 0      CA Independiente                  José Amalfitani, Liniers, C
CSyD Defensa y Justicia                0- 1      CA Boca Juniors                   Norberto Tito Tomaghello, Gobernador Costa, B
Round 10:
[Oct 18, Fri]
Arsenal FC                             3- 3      CA River Plate                    Julio Humberto Grondona, Sarandí, B
CA Boca Juniors                        0- 1      Racing Club                       La Bombonera Alberto José Armando, La Boca, C
[Oct 19, Sat]
International Day against breast cancer
CA Banfield                            1- 2      Club Atlético Tucumán             Florencio Sola, Banfield, B
CA Independiente                       0- 1      AA Argentinos Juniors             Libertadores de América, Avellaneda, B
CA Patronato Juventud Católica         1- 3      CA Newell's Old Boys              Presbístero Bartolomé Grella, Paraná, E
CA Talleres                            2- 4      CA Lanús                          Mario Alberto Kempes, Córdoba, X
[Oct 20, Sun]
CA Aldosivi                            1- 0      CSyD Defensa y Justicia           José María Minella, Mar del Plata, B
Cd Gimnasia y Esgrima La Plata         0- 1      CA Unión                          Juan Carmelo Zerillo, La Plata, B
CA Huracán                             2- 0      CA San Lorenzo de Almagro         El Palacio Tomás Adolfo Ducó, Parque Patricios, C
CA Rosario Central                     0- 1      CA Vélez Sarsfield                Gigante de Arroyito, Rosario, S
[Oct 21, Mon]
CA Central Córdoba                     0- 1      Club Estudiantes de La Plata      Alfredo Terrera, Santiago del Estero, G
CA Colón                               2- 1      CD Godoy Cruz Antonio Tomba       Brigadier General Estanislao López, Santa Fe, S
Round 11:
[Oct 29, Tue]
CA Newell's Old Boys                   0- 4      Cd Gimnasia y Esgrima La Plata    El Coloso del Parque Marcelo Alberto Bielsa, Rosario, S
CA River Plate                         2- 1      CA Colón                          Monumental Antonio Vespucio Liberti, Belgrano, C
CD Godoy Cruz Antonio Tomba            3- 2      CA Aldosivi                       Malvinas Argentinas, Mendoza, M
Club Atlético Tucumán                  2- 0      CA Patronato Juventud Católica    Monumental José Fierro, San Miguel de Tucumán, T
Club Estudiantes de La Plata           3- 0      CA Rosario Central                Único Ciudad de La Plata, La Plata, B
[Oct 30, Wed]
AA Argentinos Juniors                  1- 0      CA Talleres                       Diego Armando Maradona, Villa General Mitre, C
CA San Lorenzo de Almagro              1- 3      CSyD Defensa y Justicia           El Nuevo Gasómetro Pedro Bidegain, Flores, C
CA Unión                               2- 2      CA Independiente                  15 de Abril, Santa Fe, S
Racing Club                            0- 0      CA Banfield                       Presidente Perón, Avellaneda, B
[Oct 31, Thu]
Arsenal FC                             2- 2      CA Central Córdoba                Julio Humberto Grondona, Sarandí, B
CA Lanús                               2- 1      CA Boca Juniors                   Ciudad de Lanús - Néstor Díaz Pérez, Remedios de Escalada, B
CA Vélez Sarsfield                     0- 0      CA Huracán                        José Amalfitani, Liniers, C
Round 12:
[Nov 2, Sat]
CA Aldosivi                            1- 2      CA River Plate                    José María Minella, Mar del Plata, B
CA Colón                               0- 2      Club Atlético Tucumán             Brigadier General Estanislao López, Santa Fe, S
CA Rosario Central                     5- 2      CD Godoy Cruz Antonio Tomba       Gigante de Arroyito, Rosario, S
Cd Gimnasia y Esgrima La Plata         0- 1      Club Estudiantes de La Plata      Juan Carmelo Zerillo, La Plata, B
[Nov 3, Sun]
CA Banfield                            3- 3      CA Unión                          Florencio Sola, Banfield, B
CA Boca Juniors                        5- 1      Arsenal FC                        La Bombonera Alberto José Armando, La Boca, C
CA Independiente                       2- 1      CA San Lorenzo de Almagro         Libertadores de América, Avellaneda, B
CA Patronato Juventud Católica         1- 1      Racing Club                       Presbístero Bartolomé Grella, Paraná, E
CA Talleres                            1- 0      CA Newell's Old Boys              Mario Alberto Kempes, Córdoba, X
[Nov 4, Mon]
CA Central Córdoba                     0- 0      CA Vélez Sarsfield                Alfredo Terrera, Santiago del Estero, G
CA Huracán                             0- 1      CA Lanús                          El Palacio Tomás Adolfo Ducó, Parque Patricios, C
CSyD Defensa y Justicia                0- 0      AA Argentinos Juniors             Norberto Tito Tomaghello, Gobernador Costa, B
Round 13:
[Nov 8, Fri]
CA Unión                               0- 1      Club Atlético Tucumán             15 de Abril, Santa Fe, S
Club Estudiantes de La Plata           1- 0      CA Talleres                       Único Ciudad de La Plata, La Plata, B
[Nov 9, Sat]
CA Central Córdoba                     3- 2      CA Patronato Juventud Católica    Alfredo Terrera, Santiago del Estero, G
CA Lanús                               0- 1      CA Banfield                       Ciudad de Lanús - Néstor Díaz Pérez, Remedios de Escalada, B
CA San Lorenzo de Almagro              3- 0      AA Argentinos Juniors             El Nuevo Gasómetro Pedro Bidegain, Flores, C
CD Godoy Cruz Antonio Tomba            1- 2      CA Independiente                  Malvinas Argentinas, Mendoza, M
[Nov 10, Sun]
CA Aldosivi                            0- 3      Cd Gimnasia y Esgrima La Plata    José María Minella, Mar del Plata, B
CA Newell's Old Boys                   2- 0      CSyD Defensa y Justicia           El Coloso del Parque Marcelo Alberto Bielsa, Rosario, S
CA River Plate                         0- 1      CA Rosario Central                Monumental Antonio Vespucio Liberti, Belgrano, C
CA Vélez Sarsfield                     0- 0      CA Boca Juniors                   José Amalfitani, Liniers, C
Racing Club                            1- 0      CA Huracán                        Presidente Perón, Avellaneda, B
TBD
Arsenal FC                            -      CA Colón                          Julio Humberto Grondona, Sarandí, B

Table
 #.Short name                        MP   W  D  L  Gf- Ga   P  (Position of)
 1.CA Boca Juniors                   13   7  4  2  16-  5  25 (2021 Libertadores) (Championship Playoff)
 2.CA Lanús                          13   7  4  2  21- 16  25 (2021 Libertadores) (Championship Playoff)
 3.AA Argentinos Juniors             13   7  4  2  13-  9  25 (2021 Libertadores) (Championship Playoff)
 4.CA River Plate                    13   7  3  3  26- 11  24 (2021 Sudamericana)
 5.Racing Club                       13   6  6  1  16- 13  24 (2021 Sudamericana)
 6.CA Vélez Sarsfield                13   6  4  3  13-  9  22 (2021 Sudamericana)
 7.Club Estudiantes de La Plata      13   7  1  5  12-  8  22 (2021 Sudamericana)
 8.Club Atlético Tucumán             13   7  1  5  12- 10  22 (2021 Sudamericana)
 9.CA Newell's Old Boys              12   6  3  3  18- 12  21 (2021 Sudamericana)
10.CA Independiente                  12   6  2  4  15- 15  20
11.CA Rosario Central                13   4  7  2  16- 14  19
12.CA Talleres                       13   6  1  6  14- 15  19
13.CA San Lorenzo de Almagro         13   6  1  6  18- 20  19
14.Arsenal FC                        12   5  2  5  21- 18  17
15.CA Central Córdoba                13   4  4  5  14- 15  16
16.CA Unión                          13   4  4  5  14- 18  16
17.CSyD Defensa y Justicia           13   4  2  7   8- 13  14
18.CA Huracán                        13   3  5  5   7- 12  14
19.CA Banfield                       13   3  4  6  10- 12  13
20.CA Colón                          12   4  1  7  11- 17  13
21.CA Patronato Juventud Católica    13   3  4  6  11- 18  13
22.Cd Gimnasia y Esgrima La Plata    13   3  1  9  15- 16  10
23.CA Aldosivi                       13   2  2  9  10- 20   8
24.CD Godoy Cruz Antonio Tomba       13   2  0 11  14- 29   6

Relegation table
 #.Club                             2017/18 2018/19 2019/20       P      MP Average
 1.CA Boca Juniors                       58      51      25     134      65  2,061
 2.Racing Club                           45      57      24     126      65  1,938
 3.CA River Plate                        45      45      24     114      65  1,753
 4.CSyD Defensa y Justicia               44      53      14     111      65  1,707
 5.CA Independiente                      46      38      20     104      64  1,625
 6.Club Atlético Tucumán                 36      42      22     100      65  1,538
 7.CA Vélez Sarsfield                    38      40      22     100      65  1,538
 8.CA Talleres                           46      33      19      98      65  1,507
 9.CA Huracán                            48      35      14      97      65  1,492
10.CA Unión                              43      36      16      95      65  1,461
11.CD Godoy Cruz Antonio Tomba           56      32       6      94      65  1,446
12.Arsenal FC                             0       0      17      17      12  1,416
13.CA San Lorenzo de Almagro             50      23      19      92      65  1,415
14.AA Argentinos Juniors                 41      22      25      88      65  1,353
15.CA Lanús                              29      34      25      88      65  1,353
16.Club Estudiantes de La Plata          36      29      22      87      65  1,338
17.CA Central Córdoba                     0       0      16      16      13  1,230
18.CA Newell's Old Boys                  27      29      21      77      64  1,203
19.CA Colón                              41      23      13      77      64  1,203
20.CA Banfield                           35      29      13      77      65  1,184
21.CA Rosario Central                    32      26      19      77      65  1,184
22.CA Patronato Juventud Católica        33      26      13      72      65  1,107 Relegation
23.CA Aldosivi                            0      33       8      41      38  1,078 Relegation
24.Cd Gimnasia y Esgrima La Plata        27      29      10      66      65  1,015 Relegation


National Teams

Full
Conmebol Copa América Brasil 2019:
[Jul 2, Tue]
Brazil                                 2- 0      Argentina                         Estádio Governador Magalhães Pinto, Belho Horizonte, BRA
[Jul 6, Sat]
Argentina                              2- 1      Chile                             Arena Corinthians, São Paulo, BRA
Friendlies:
[Sep 5, Thu]
Chile                                  0- 0      Argentina                         Los Angeles Memorial Coliseum, Los Angeles, USA
[Sep 10, Tue]
Mexico                                 0- 4      Argentina                         Alamodome, San Antonio, USA
[Oct 9, Wed]
Germany                                2- 2      Argentina                         Signal Iduna Park, Dortmund, GER
[Oct 13, Sun]
Ecuador                                1- 6      Argentina                         Manuel Martínez Valero, Elche, ESP
Olympic
2019 PASO Pan American Games
[Jul 29, Mon]
Ecuador                                2- 3      Argentina                         Estadio Universidad San Marcos, Lima, PER
[Aug 1, Thu]
Mexico                                 2- 1      Argentina                         Estadio Universidad San Marcos, Lima, PER
[Aug 4, Sun]
Panama                                 1- 3      Argentina                         Estadio Universidad San Marcos, Lima, PER
[Aug 7, Wed]
Uruguay                                0- 3      Argentina                         Estadio Universidad San Marcos, Lima, PER
[Aug 10, Sat]
Honduras                               1- 4      Argentina                         Estadio Universidad San Marcos, Lima, PER
U-23:
Friendlies:
[Sep 4, Wed]
Argentina                              5- 0      Bolivia                           Florencio Sola, Banfield, B
[Sep 8, Sun]
Argentina                              3- 1      Colombia                          Diego Armando Maranadon, Villa General Mitre, C
[Oct 12, Sat]
Mexico                                 2- 2      Argentina                         Olímpico Benito Juárez, Ciudad Juárez, MEX
[Oct 15, Tue]
Mexico                                 1- 1      Argentina                         Hidalgo, Pachuca, MEX
U-20
XXXVI Torneo Internacinal Sub-20 L’Alcúdia (Valencia–España)
[2019 U-20 COTIF L’Alcúdia International Football Tournament]
[Jul 29, Mon]
Mauritania                             1- 4      Argentina                         Els Arcs, l’Alcúdia, ESP
[Aug 2, Fri]
Argentina                              1- 0      Spain                             Els Arcs, l’Alcúdia, ESP
[Aug 5, Mon]
Argentina                              0- 3      Russia                            Els Arcs, l’Alcúdia, ESP
[Aug 6, Tue]
Bahrain                                0- 5      Argentina                         Els Arcs, l’Alcúdia, ESP
U-17:
Friendlies:
[Sep 26, Thu]
Chile                                  1- 3      Argentina                         David Arellano, Santiago, CHI
[Oct 13, Sun]
Argentina                              3- 0      Mexico                            Predio Julio Humberto Grondona, Aeropuerto Ezeiza, B
[Oct 16, Wed]
Argentina                              2- 1      Canada                            Predio Julio Humberto Grondona, Aeropuerto Ezeiza, B
[Oct 22, Tue]
Argentina                              8- 1      New Zealand                       Ciudad de Caseros, Caseros, B
2019 FIFA U-17 World Cup:
[Oct 28, Mon]
Spain                                  0- 0      Argentina                         Estádio Estadual Kléber José de Andrade, Cariacica, BRA
[Oct 31, Thu]
Cameroon                               1- 3      Argentina                         Estádio Estadual Kléber José de Andrade, Cariacica, BRA
[Nov 3, Sun]
Argentina                              3- 1      Tajikistan                        Estádio Estadual Kléber José de Andrade, Cariacica, BRA
[Nov 7, Thu]
Paraguay                               3- 2      Argentina                         Estádio Estadual Kléber José de Andrade, Cariacica, BRA
U-15:
Friendlies:
[Sep 2, Mon]
Argentina                              3- 0      Peru                              Predio Julio Humberto Grondona, Aeropuerto Ezeiza, B
[Sep 3, Tue]
Argentina                              0- 0      Peru                              Predio Julio Humberto Grondona, Aeropuerto Ezeiza, B
[Sep 17, Tue]
Paraguay                               0- 1      Argentina                         Lic. Erico Galeano Segovia, Capiatá, PAR
[Sep 19, Thu]
Paraguay                               0- 1      Argentina                         Centro de Alto Rendimiento, Ypané, PAR
[Sep 24, Tue]
Argentina                              1- 2      Paraguay                          Predio Julio Humberto Grondona, Aeropuerto Ezeiza, B


List of AFA approved friendly matches 2018/2019

The four-digit numbers are the AFA newsletters that approved the matches

AFA 5649 - Colossus Cup: [Jul 6, Sat] CdF América (MEX) 0- 2 CA River Plate CenturyLink Field, Seattle WA, USA AFA 5652 - Colossus Cup: [Jul 3, Wed] CdF América (MEX) 1- 2 CA Boca Juniors Red Bull Arena, Harrison NJ, USA [Jul 6, Sat] CD Guadalajara (MEX) 0- 2 CA Boca Juniors CenturyLink Field, Seattle WA, USA AFA 5652 - WPlay International Friendly: [Jul 6, Sat] Atlético Nacional (COL) 0- 0 CA Lanús Estadio Atanasio Girardot, Medellín, COL AFA 5654 - Clásico Roma: [Jul 10, Wed] Club Tijuana XdC (MEX) 1- 0 CA Boca Juniors Estadio Caliente, Tijuana, MEX AFA 5656 - International Friendly: [Jul 6, Sat] Club Olimpia (PAR) [3] 1- 1 [1] CA Rosario Central pso, Tigo Manuel Ferreira, Asunción, PAR


2018/19.

list of champions.

list of cup finals.

list of final tables.

all-time tables.

list of 2nd level champions.

divisional movements.

topscorers.

women.


About this document

Prepared and maintained by Osvaldo José Gorgazzi for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Osvaldo José Gorgazzi
Last updated: 14 Nov 2019

(C) Copyright Osvaldo José Gorgazzi and RSSSF 2019
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.