Argentina 1930

 

Asociación Amateurs Argentina de Football
Primera División 1930 

 
 
 
Table: 
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
-----------------------------------------------------------------
 1. Boca Juniors                     35  29   3   3 113  33   61  [Champion]
-----------------------------------------------------------------
 2. Estudiantes LP                   35  27   2   6 113  39   56 
 3. River Plate                      35  22   8   5  66  29   52 
 4. San Lorenzo		             35  23   5   7  96  43   51 
 5. Talleres RE                      35  21   9   5  56  34   51 
 6. Racing Club                      35  22   5   8  82  30   49 
 7. Independiente                    35  18  11   6  71  41   47 
 8. Gimnasia y Esgrima LP            35  19   4  12  72  42   42 
 9. Chacarita Juniors                35  18   6  11  57  43   42 
10. Quilmes                          35  19   4  12  67  56   42 
11. Sportivo Buenos Aires            35  18   5  12  57  44   41 
12. Platense                         35  16   8  11  59  48   40 
13. Banfield                         35  19   2  14  68  62   40 
14. Huracán                          35  16   7  12  75  49   39 
15. Vélez Sarsfield                  35  13  10  12  45  49   36 
16. Sportivo Barracas                35  13   9  13  54  49   35 
17. Argentinos Juniors               35  12  11  12  46  43   35 
18. Ferro Carril Oeste               35  13   8  14  45  55   34 
19. San Fernando                     35  13   7  15  47  63   33 
20. Tigre                            35  12   8  15  58  52   32 
21. Estudiantil Porteño              35  13   6  16  66  67   32 
22. Estudiantes BA                   35  12   7  16  49  58   31 
23. Almagro                          35  11   8  16  36  47   30 
24. Atlanta                          35  10  10  15  43  63   30 
25. El Porvenir                      35  11   6  18  52  77   28 
26. Defensores de Belgrano           35  12   4  19  50  75   28 
27. Excursionistas                   35  11   6  18  32  56   28 
28. Lanús                            35   8  11  16  39  54   27 
29. Barracas Central                 35  10   7  18  40  64   27 
30. Argentino de Banfield            35   9   8  18  33  69   26 
31. Sportivo Palermo                 35   7  11  17  46  65   25 
32. Argentino de Quilmes             35   7  11  17  45  67   25 
33. Colegiales                       35   9   6  20  37  65   24 
34. San Isidro                       35   6  11  18  29  66   23 
-----------------------------------------------------------------
35. Honor y Patria                   35   4   6  25  30  91   14  [Relegated]
36. Argentino del Sud                35   1   2  32  14 100    4  [Relegated]
 
 
 
Round 1	
[Mar 23]
Barracas Central	0-3	Almagro
  [Mastrolorenzo, Vitali, Ciancio]
Gimnasia y Esgrima LP	4-0	Defensores de Belgrano
  [Varallo (2), Maleanni, Curell]
Vélez Sarsfield		2-3	Chacarita Juniors
Talleres RE		1-0	Argentino del Sud 
Estudiantes BA		0-3	Lanús
Sportivo Barracas	3-1	San Lorenzo
  [Marascci, Cruz, Landolfi; D.García]
River Plate		0-0	San Fernando
Racing Club		5-2	Sportivo Palermo
 [Barañano, Tabar, Perinetti, Pompey, Stagnaro; ?]
Quilmes			0-2	Excursionistas
Argentinos Juniors	1-3	Independiente
El Porvenir		2-1	Ferro Carril Oeste
  [de los Santos, Naveira; ?]
Honor y Patria		2-1	Banfield
Atlanta			3-2	Estudiantil Porteño
Platense		5-2	Estudiantes LP
Colegiales		0-1	Argentino de Banfield
[Apr 17]
San Isidro		0-0	Argentino de Quilmes
[May 29]
Huracán			1-2	Boca Juniors
  [Onzari; Fleitas Solich, M.Evaristo]
[Jun 19]
Tigre			1-0	Sportivo Buenos Aires
 
Round 2	
[Mar 30]		
Colegiales		2-2	Barracas Central
Argentino de Banfield	2-0	Platense
Boca Juniors		2-1	Tigre
  [R.Cherro (2); B.Ferreyra]
Sportivo Buenos Aires	1-0	Argentinos Juniors
Independiente		4-1	Quilmes
Excursionistas		0-2	San Isidro
Sportivo Palermo	1-2	River Plate
  [Batz; Debatte, Giglio]
San Lorenzo		0-0	Estudiantes BA
Lanús			1-2	Talleres RE
Chacarita Juniors	1-0	Gimnasia y Esgrima LP
  [Stagnaro]
Defensores de Belgrano	3-1	Almagro
  [Barreiro, De Jonge, Giménez; Ciancio]
[Apr 17]
Estudiantes LP		4-1	Atlanta
Estudiantil Porteño	1-2	Honor y Patria
Banfield		1-2	El Porvenir
  [Naveira (2)]
San Fernando		1-1	Sportivo Barracas
Argentino del Sud 	1-6	Vélez Sarsfield
[May 29]
Argentino de Quilmes	1-1	Racing Club
  [Maseda; Mellone]
[Jun 19]
Ferro Carril Oeste	3-1	Huracán
  [Fernández, Sponda, Benedetti; Spósito]
 
Round 3	
[Apr 6]	
Barracas Central	3-1	Defensores de Belgrano
Almagro			0-1	Chacarita Juniors
  [Gaslini]
Gimnasia y Esgrima LP	4-0	Argentino del Sud 
  [Varallo (3), García og]
Vélez Sarsfield		1-0	Lanús
Talleres RE		2-2	San Lorenzo
Estudiantes BA		0-2	San Fernando
Sportivo Barracas	1-1	Sportivo Palermo
River Plate		1-0	Argentino de Quilmes
  [Debatte]
Racing Club		3-0	Excursionistas
  [Perinetti (3)]
San Isidro		0-3	Independiente
Quilmes			3-2	Sportivo Buenos Aires
Tigre			4-2	Ferro Carril Oeste
Huracán			6-0	Banfield
  [Chiesa, Stábile (4), Spósito]
El Porvenir		0-3	Estudiantil Porteño
Honor y Patria		2-4	Estudiantes LP
Atlanta			1-1	Argentino de Banfield
Platense		2-1	Colegiales
[Nov 2]
Argentinos Juniors	1-1	Boca Juniors			[at Huracán]
  [A.Suárez og; Penella]
 
Round 4	
[Apr 13]		
Platense		2-0	Barracas Central
Colegiales		1-1	Atlanta
Argentino de Banfield	1-1	Honor y Patria
Estudiantes LP		7-0	El Porvenir
Estudiantil Porteño	0-1	Huracán
  [Vesperoni]
Banfield		1-2	Tigre
Ferro Carril Oeste	2-0	Argentinos Juniors
Boca Juniors		3-4	Quilmes
  [M.Evaristo, Kuko, Penella; Quadrio, A.Vázquez (2), Mandile]
Sportivo Buenos Aires	6-0	San Isidro
Independiente		3-1	Racing Club
  [?; Mellone]
Excursionistas		2-3	River Plate
  [Belis (2); Dapit, Locasso, Debatte]
Argentino de Quilmes	4-2	Sportivo Barracas
Sportivo Palermo	1-1	Estudiantes BA
San Fernando		0-4	Talleres RE
San Lorenzo		1-1	Vélez Sarsfield
Lanús			2-1	Gimnasia y Esgrima LP
  [García, Spadaro; Minella]
Argentino del Sud 	2-3	Almagro
  [Agrelo, Vivas; Oro, Ciancio, Vitali]
Chacarita Juniors	2-0	Defensores de Belgrano
 
Round 5	
[Apr 20]		
Barracas Central	1-0	Chacarita Juniors
Defensores de Belgrano	1-1	Argentino del Sud 
Almagro			0-0	Lanús
Gimnasia y Esgrima LP	3-1	San Lorenzo
  [Minella, Morgada (2); Corsetti]
Vélez Sarsfield		4-1	San Fernando
Talleres RE		2-1	Sportivo Palermo
Estudiantes BA		2-2	Argentino de Quilmes
Sportivo Barracas	0-1	Excursionistas
River Plate		1-1	Independiente
  [Ganduglia; Seoane]
Racing Club		1-0	Sportivo Buenos Aires
  [Mellone]
San Isidro		0-4	Boca Juniors
  [Penella, R.Cherro (2), Fleitas Solich]
Quilmes			4-1	Ferro Carril Oeste
Argentinos Juniors	3-2	Banfield
Tigre			3-1	Estudiantil Porteño
Huracán			1-3	Estudiantes LP
  [Stábile; Tellechea (2), Lauri]
El Porvenir		1-0	Argentino de Banfield
  [de los Santos]
Honor y Patria		0-0	Colegiales
Atlanta			1-3	Platense
 
Round 6	
[Apr 27]		
Platense		3-1	Honor y Patria
Argentino de Banfield	1-1	Huracán
  [?; Stábile]
Estudiantes LP		2-1	Tigre
Estudiantil Porteño	2-1	Argentinos Juniors
Banfield		1-3	Quilmes
Ferro Carril Oeste	3-0	San Isidro
Boca Juniors		0-0	Racing Club
Sportivo Palermo	3-3	Vélez Sarsfield
San Fernando		2-1	Gimnasia y Esgrima LP
  [Pessaressi, De Vicente; Maleanni]
[May 29]
Atlanta			0-2	Barracas Central
Colegiales		3-1	El Porvenir
  [?; Gurrutchague]
Sportivo Buenos Aires	1-4	River Plate			[at Sportivo Barracas]
  [Cilento; Debatte (2), Ganduglia, Granara Costa]
Independiente		0-0	Sportivo Barracas
Excursionistas		2-1	Estudiantes BA
San Lorenzo		2-0	Almagro
  [D.García (2)]
Lanús			4-2	Defensores de Belgrano
Argentino del Sud       1-3	Chacarita Juniors
  [Róscolo; Benavídez(2), Stochetti] 
[Jun 19]
Argentino de Quilmes	1-2	Talleres RE
             
 
Round 7
[May 4]			
Barracas Central	5-1	Argentino del Sud 
Chacarita Juniors	3-1	Lanús
Defensores de Belgrano	0-1	San Lorenzo
Almagro			3-2	San Fernando
  [Oro (2), Rabanal; Ferrara, Ramos]
Gimnasia y Esgrima LP	4-1	Sportivo Palermo
  [Varallo, Minella (2), Malianni; Monti]
Vélez Sarsfield		2-1	Argentino de Quilmes
Talleres RE		1-0	Excursionistas
Estudiantes BA		1-1	Independiente
Sportivo Barracas	2-1	Sportivo Buenos Aires
River Plate		3-2	Boca Juniors
  [Ganduglia (2), Locasso; Tarasconi (2)]
Racing Club		7-2	Ferro Carril Oeste
  [Tabar (3), Del Giúdice (2), A.García (2); ?]
San Isidro		3-0	Banfield
Quilmes			2-1	Estudiantil Porteño
Argentinos Juniors	1-1	Estudiantes LP
Tigre			4-0	Argentino de Banfield
Huracán			2-1	Colegiales
  [Stábile, Spósito; Giúdice ]
El Porvenir		1-4	Platense
  [Naveira; A.García, Quilindro, M.García (2)]
Honor y Patria		1-2	Atlanta
 
Round 8
[May 18]			
Honor y Patria		2-2	Barracas Central
Atlanta			1-2	El Porvenir
  [?; Lenders, Naveira]
Platense		2-2	Huracán
  [H.García, Quilindro; Vesperoni, Stábile]
Colegiales		1-0	Tigre
Argentino de Banfield	1-1	Argentinos Juniors
Estudiantes LP		3-1	Quilmes
Estudiantil Porteño	5-3	San Isidro
Banfield		1-0	Racing Club
Ferro Carril Oeste	1-0	River Plate
  [Nappi]
Boca Juniors		2-1	Sportivo Barracas
  [R.Cherro (2); Semino]
Sportivo Buenos Aires	2-1	Estudiantes BA
Independiente		4-1	Talleres RE
Excursionistas		0-2	Vélez Sarsfield
Argentino de Quilmes	2-1	Gimnasia y Esgrima LP       	[Suspended in 61'; not continued]
  [Maseda (2); Maleanni]
Sportivo Palermo	3-0	Almagro
  [Terrot (2), Evaristo]
San Fernando		3-0	Defensores de Belgrano
San Lorenzo		0-0	Chacarita Juniors
Lanús			6-0	Argentino del Sud 
 
Round 9
[Jun 1]			
Gimnasia y Esgrima LP	0-0	Excursionistas
Vélez Sarsfield		0-0	Independiente
Estudiantes BA		1-3	Boca Juniors			[at Ferro Carril Oeste]
  [J.García; Fleitas Solich, Kuko, Tarasconi]
San Isidro		2-1	Estudiantes LP
Argentinos Juniors	4-1	Colegiales
Tigre			2-2	Platense
Huracán			6-0	Atlanta
  [Spósito (2), Stábile (3), Onzari]
[Jun 19]
Barracas Central	1-2	Lanús
Argentino del Sud 	1-6	San Lorenzo
Chacarita Juniors	0-2	San Fernando
Defensores de Belgrano	1-1	Sportivo Palermo
River Plate		1-0	Banfield
  [Locasso]
Racing Club		3-1	Estudiantil Porteño
  [Del Giúdice (2), Barañano; ?]
Quilmes			3-0	Argentino de Banfield
El Porvenir		4-0	Honor y Patria
  [Naveira, Lenders (2), de los Santos]
[Dec 28]
Talleres RE		2-3	Sportivo Buenos Aires
Almagro			4-3	Argentino de Quilmes
  [Sampayo, Varalli (2), Olivetto; Cacciópoli (2), Trujillo]
[Jan 6, 1931]
Sportivo Barracas	1-2	Ferro Carril Oeste
 
Round 10
[Jun 8]		
Honor y Patria		1-2	Huracán
  [?; Stábile, Spósito]
Atlanta			0-4	Tigre
Platense		3-0	Argentinos Juniors
Colegiales		2-3	Quilmes
Argentino de Banfield	1-1	San Isidro
Estudiantes LP		0-1	Racing Club
  [Ochoa]
Estudiantil Porteño	1-1	River Plate			[at Huracán]
  [F.Martínez; Debatte]
Banfield		3-1	Sportivo Barracas
Ferro Carril Oeste	3-2	Estudiantes BA
Boca Juniors		2-0	Talleres RE
  [M.Evaristo, Tarasconi]
Sportivo Buenos Aires	0-1	Vélez Sarsfield
Independiente		2-2	Gimnasia y Esgrima LP
  [Ravaschino, Paolinetti; Maleanni, Varallo]
Sportivo Palermo	1-1	Chacarita Juniors               [Suspended; not continued, Chacarita Juniors won points]
San Fernando		3-1	Argentino del Sud 
San Lorenzo		5-1	Lanús
[Jun 19]
Excursionistas		0-0	Almagro
[Nov 2]
El Porvenir		3-0	Barracas Central
  [Naveira (2), Chozas]
Argentino de Quilmes	0-3	Defensores de Belgrano
 
Round 11
[Jun 15]
Barracas Central	0-3	San Lorenzo
Lanús			2-2	San Fernando
Argentino del Sud 	0-2	Sportivo Palermo
Defensores de Belgrano	0-1	Excursionistas
Almagro			0-1	Independiente
  [Ravaschino]
Gimnasia y Esgrima LP	3-0	Sportivo Buenos Aires
  [Maleanni, Díaz, Varallo]
Vélez Sarsfield		1-3	Boca Juniors
  [Quiroga; R.Cherro (2), Alberino]
Talleres RE		1-0	Ferro Carril Oeste
Estudiantes BA		0-1	Banfield
River Plate		0-2	Estudiantes LP
  [Scopelli (2)]
Racing Club		2-0	Argentino de Banfield
  [Ochoa, Perinetti]
San Isidro		0-0	Colegiales
Quilmes			4-0	Platense
Argentinos Juniors	3-0	Atlanta
Tigre			1-1	Honor y Patria
Huracán			3-1	El Porvenir
  [Bartolucci, Chiesa, Stábile; Artel]
[Nov 2]
Sportivo Barracas	1-4	Estudiantil Porteño
[Apr 5, 1931]
Chacarita Juniors	5-1	Argentino de Quilmes
 
Round 12
[Jun 22]		
Huracán			5-1	Barracas Central
  [Onzari (3), Prato, Stábile; ?]
El Porvenir		1-1	Tigre
  [de los Santos; ?]
Honor y Patria		0-1	Argentinos Juniors
Atlanta			4-1	Quilmes
Platense		2-0	San Isidro
Colegiales		1-2	Racing Club
  [?; Perinetti, Barañano]
Argentino de Banfield	0-2	River Plate			[at Sportivo Barracas]
  [Gondar, Locasso]
Estudiantes LP		5-2	Sportivo Barracas
Estudiantil Porteño	5-2	Estudiantes BA
Banfield		0-2	Talleres RE
Ferro Carril Oeste	0-0	Vélez Sarsfield
Boca Juniors		6-1	Gimnasia y Esgrima LP
  [Tarasconi, Fleitas Solich (2), R.Cherro (2), Penella; Varallo]
Sportivo Buenos Aires	1-0	Almagro
  [Peucelle]
Independiente		2-3	Defensores de Belgrano
Excursionistas		1-3	Chacarita Juniors
Argentino de Quilmes	1-1	Argentino del Sud 
Sportivo Palermo	0-0	Lanús
San Fernando		1-2	San Lorenzo
 
Round 13
[Jun 29]		
Barracas Central	2-3	San Fernando
San Lorenzo		4-0	Sportivo Palermo
Lanús			0-0	Argentino de Quilmes
Chacarita Juniors	0-3	Independiente
Defensores de Belgrano	1-2	Sportivo Buenos Aires
Almagro			1-3	Boca Juniors
  [Rabanal; M.Evaristo (3)]
Gimnasia y Esgrima LP	0-1	Ferro Carril Oeste
  [J.L.Fernández]
Vélez Sarsfield		4-0	Banfield
Talleres RE		2-1	Estudiantil Porteño
Estudiantes BA		4-1	Estudiantes LP
Sportivo Barracas	1-2	Argentino de Banfield
River Plate		4-0	Colegiales
  [Debatte, Locasso, Ganduglia (2)]
Racing Club		3-2	Platense
  [Del Giúdice (2), Mellone; ?]
San Isidro		1-1	Atlanta
Quilmes			6-0	Honor y Patria
Argentinos Juniors	2-1	El Porvenir
  [?; de los Santos]
Tigre			1-2	Huracán
  [Haedo; Stábile, Chiesa]
[Nov 2]
Argentino del Sud 	0-2	Excursionistas
 
Round 14
[Aug 17]		
Tigre			1-1	Barracas Central
Huracán			1-0	Argentinos Juniors
  [Chiesa]
El Porvenir		2-2	Quilmes
  [Naveira, Pérez; ?]
Honor y Patria		1-1	San Isidro
Atlanta			0-0	Racing Club
Platense		1-2	River Plate
  [R.González; Granara Costa, Ganduglia]
Colegiales		2-1	Sportivo Barracas
Argentino de Banfield	1-2	Estudiantes BA
Estudiantes LP		3-0	Talleres RE
Estudiantil Porteño	3-1	Vélez Sarsfield
Banfield		3-3	Gimnasia y Esgrima LP
  [Rodríguez, Liciardi (2); Varallo (2), Minella]
Ferro Carril Oeste	0-1	Almagro
  [Oro]
Boca Juniors		8-0	Defensores de Belgrano
  [Tarasconi (2), R.Cherro (2), M.Evaristo (2), Alberino, Fleitas Solich]
Sportivo Buenos Aires	1-2	Chacarita Juniors
Independiente		2-0	Argentino del Sud 
Excursionistas		1-0	Lanús
Argentino de Quilmes	1-5	San Lorenzo
Sportivo Palermo	1-3	San Fernando
 
Round 15
[Aug 24]	
Barracas Central	1-1	Sportivo Palermo
San Fernando		3-2	Argentino de Quilmes
San Lorenzo		5-1	Excursionistas
Lanús			0-6	Independiente
Argentino del Sud 	0-0	Sportivo Buenos Aires           [Suspended in 10', not continued, Argentino del Sud lost points]
Chacarita Juniors	2-3	Boca Juniors			[at Huracán]
  [Nin, Gaslini; Tarasconi (2), M.Evaristo]
Defensores de Belgrano	0-1	Ferro Carril Oeste
Almagro			0-1	Banfield
  [Echeverría]
Gimnasia y Esgrima LP	0-1	Estudiantil Porteño
  [Ruscitti og]
Vélez Sarsfield		2-3	Estudiantes LP
Talleres RE		2-1	Argentino de Banfield
Estudiantes BA		1-0	Colegiales
Sportivo Barracas	0-0	Platense
River Plate		3-3	Atlanta
  [Ganduglia, Giglio, Debatte; B.Delgado (2), Ordoñez]
Racing Club		4-1	Honor y Patria
  [Pompey (2), Del Giúdice, Barañano; ?]
San Isidro		0-0	El Porvenir
Quilmes			2-1	Huracán
  [Vázquez, Arrillaga; Stábile]
Argentinos Juniors	1-1	Tigre
 
Round 16
[Sep 14]			
Argentinos Juniors	2-1	Barracas Central
Tigre			1-2	Quilmes
Huracán			5-0	San Isidro
  [Chiesa, Loizo, Spósito, Stábile (2)]
El Porvenir		1-3	Racing Club
  [Gurrutchague; Mellone, Del Giúdice, Barañano]
Honor y Patria		0-5	River Plate
  [Granara Costa (3), Ganduglia, Locasso]
Atlanta			1-1	Sportivo Barracas
Platense		3-1	Estudiantes BA
Colegiales		0-0	Talleres RE
Argentino de Banfield	1-1	Vélez Sarsfield
Estudiantes LP		4-1	Gimnasia y Esgrima LP
  [Ferreira, Guaita, Zozaya, Scopelli; Varallo]
Estudiantil Porteño	2-2	Almagro
  [Devicenzi, Bettinotti; Ciancio (2)]
Banfield		4-1	Defensores de Belgrano
Ferro Carril Oeste	1-1	Chacarita Juniors
Boca Juniors		5-0	Argentino del Sud 
  [Fleitas Solich, R.Cherro, M.Evaristo (2),Penella]
Sportivo Buenos Aires	2-0	Lanús
Independiente		2-4	San Lorenzo
Excursionistas		1-1	San Fernando
Argentino de Quilmes	2-1	Sportivo Palermo
 
Round 17
[Sep 21]		
Barracas Central	1-0	Argentino de Quilmes
Sportivo Palermo	4-0	Excursionistas
San Fernando		3-2	Independiente
San Lorenzo		2-5	Sportivo Buenos Aires
Lanús			0-2	Boca Juniors
  [M.Evaristo, Tarasconi]
Argentino del Sud 	0-1	Ferro Carril Oeste
Chacarita Juniors	2-3	Banfield
Defensores de Belgrano	2-3	Estudiantil Porteño
Almagro			1-2	Estudiantes LP
  [Mastrolorenzo; Zozaya, Guaita]
Gimnasia y Esgrima LP	7-0	Argentino de Banfield
  [Varallo (2), J.C.González (4), Curell]
Vélez Sarsfield		2-1	Colegiales
Talleres RE		1-0	Platense
Estudiantes BA		1-0	Atlanta                       	[Suspended; not continued]
Sportivo Barracas	4-0	Honor y Patria
River Plate		3-2	El Porvenir
  [Ganduglia (2), Debatte; Iribarren og, Naveira]
Racing Club		2-1	Huracán
  [Del Giúdice, Barañano; Onzari]
San Isidro		0-0	Tigre
Quilmes			1-0	Argentinos Juniors
 
Round 18
[Sep 28]			
Quilmes			4-1	Barracas Central
Argentinos Juniors	4-1	San Isidro
Tigre			3-0	Racing Club
Huracán			1-2	River Plate
  [Stábile; Locasso, Ganduglia]
El Porvenir		1-5	Sportivo Barracas
Honor y Patria		0-1	Estudiantes BA
Platense		0-0	Vélez Sarsfield
Colegiales		2-1	Gimnasia y Esgrima LP
  [Felipelli, Giudice; J.C.González]
Argentino de Banfield	0-0	Almagro
Estudiantes LP		6-1	Defensores de Belgrano
Estudiantil Porteño	1-3	Chacarita Juniors
Banfield		4-1	Argentino del Sud 
Ferro Carril Oeste	1-1	Lanús
Boca Juniors		2-0	San Lorenzo
  [M.Evaristo, R.Cherro]
Sportivo Buenos Aires	2-0	San Fernando
Independiente		3-1	Sportivo Palermo
Excursionistas		0-2	Argentino de Quilmes
  [Pereira, Cacciópoli]
[Nov 2]
Atlanta			0-2	Talleres RE
 
Round 19
[Oct 5]		
Barracas Central	3-0	Excursionistas
Argentino de Quilmes	1-1	Independiente
Sportivo Palermo	1-1	Sportivo Buenos Aires
San Fernando		0-6	Boca Juniors			[at Platense]
  [R.Cherro (2), Tarasconi, Saint Estéven og, Penella, M.Evaristo]
San Lorenzo		2-3	Ferro Carril Oeste
  [Maglio, S.Martín; Gainzarain (3)]
Lanús			2-3	Banfield
Argentino del Sud 	3-2	Estudiantil Porteño
Chacarita Juniors	0-2	Estudiantes LP
Defensores de Belgrano	0-2	Argentino de Banfield
Almagro			3-1	Colegiales
  [Olivetto (2), Sampayo; Filippelli]
Gimnasia y Esgrima LP	3-1	Platense
  [Curell, Varallo, Morgada; Quilindro]
Vélez Sarsfield		1-0	Atlanta
Talleres RE		2-0	Honor y Patria
Estudiantes BA		4-1	El Porvenir
  [?; Naveira]
Sportivo Barracas	2-3	Huracán
  [Campilongo, Marassi; Spósito, Stábile (2)]
River Plate		4-2	Tigre
  [Ganduglia, Granara Costa, Gondar, Debatte; Haedo, B.Ferreyra]
Racing Club		0-0	Argentinos Juniors
San Isidro		0-2	Quilmes
 
Round 20
[Oct 12]		
San Isidro		0-0	Barracas Central
Quilmes			1-4	Racing Club
  [?; Barañano (3), Pompey]
Argentinos Juniors	1-1	River Plate
  [Di Paola; Ganduglia]
Tigre			2-3	Sportivo Barracas
Huracán			6-0	Estudiantes BA
  [Chiesa, Stábile (3), Onzari, Spósito]
El Porvenir		0-0	Talleres RE
Honor y Patria		0-1	Vélez Sarsfield
Atlanta			1-3	Gimnasia y Esgrima LP
  [Ordoñez; J.C.González, Varallo, Naón]
Platense		0-0	Almagro
Colegiales		0-0	Defensores de Belgrano
Argentino de Banfield	1-2	Chacarita Juniors
Estudiantes LP		6-0	Argentino del Sud 
Estudiantil Porteño	2-1	Lanús
Banfield		3-2	San Lorenzo
Ferro Carril Oeste	2-1	San Fernando
Boca Juniors		2-0	Sportivo Palermo
  [Tarasconi, R.Cherro]
Sportivo Buenos Aires	1-1	Argentino de Quilmes
Independiente		2-1	Excursionistas
 
Round 21
[Oct 19]			
Barracas Central	1-0	Independiente                   [Suspended; not continued]
Excursionistas		0-1	Sportivo Buenos Aires           [Suspended; not continued]
Argentino de Quilmes	0-2	Boca Juniors
  [Tarasconi, Penella]
Sportivo Palermo	2-2	Ferro Carril Oeste
San Fernando		1-2	Banfield
San Lorenzo		3-1	Estudiantil Porteño             [Suspended; not continued]
Lanús			0-3	Estudiantes LP
Argentino del Sud 	0-1	Argentino de Banfield
Chacarita Juniors	3-0	Colegiales
Defensores de Belgrano	1-2	Platense
Almagro			1-4	Atlanta
  [Recanatini; Delgado, Tibaldi (2), C.Iglesias]
Gimnasia y Esgrima LP	5-1	Honor y Patria
  [Naón (2), J.C.González (2), Morgada; Bellagamba]
Vélez Sarsfield		2-1	El Porvenir
  [?; de los Santos]
Talleres RE		2-2	Huracán
  [Novella, Lamanna; Onzari (2)]
Estudiantes BA		2-3	Tigre
Sportivo Barracas	1-0	Argentinos Juniors
River Plate		4-1	Quilmes
  [Giglio, Locasso, Gondar, Ganduglia; Mandile]
Racing Club		6-1	San Isidro
  [Barañano (4), Pompey, Mellone; ?]
 
Round 22
[Oct 26]		
Racing Club		4-1	Barracas Central
  [Tabar (2), Del Giúdice, Barañano; ?]
San Isidro		1-2	River Plate
  [Arriaga; Giglio, Ganduglia]
Quilmes			0-0	Sportivo Barracas
Argentinos Juniors	1-1	Estudiantes BA
Tigre			0-0	Talleres RE
Huracán			1-1	Vélez Sarsfield
  [Loizo; Spraggón]
El Porvenir		1-2	Gimnasia y Esgrima LP
  [Naveira; Varallo (2)]
Honor y Patria		1-3	Almagro
  [Bellagamba; Cerrudo, Rabanal, Olivetto]
Atlanta			2-2	Defensores de Belgrano
Platense		2-2	Chacarita Juniors
Colegiales		1-0	Argentino del Sud 
Argentino de Banfield	2-1	Lanús
Estudiantes LP		2-1	San Lorenzo
Estudiantil Porteño	0-1	San Fernando
Banfield		3-1	Sportivo Palermo
Ferro Carril Oeste	1-1	Argentino de Quilmes
Boca Juniors		2-1	Excursionistas
  [Tarasconi (2)]
Sportivo Buenos Aires	1-1	Independiente
 
Round 23
[Nov 9]			
Barracas Central	0-3	Sportivo Buenos Aires
Independiente		3-1	Boca Juniors
  [Seoane (3); R.Cherro]
Excursionistas		1-1	Ferro Carril Oeste            	[Excursionistas won points]
Argentino de Quilmes	1-4	Banfield
Sportivo Palermo	0-3	Estudiantil Porteño
San Fernando		1-4	Estudiantes LP
San Lorenzo		7-0	Argentino de Banfield
Lanús			3-1	Colegiales
Argentino del Sud 	0-2	Platense
Chacarita Juniors	0-1	Atlanta
Defensores de Belgrano	3-0	Honor y Patria
Almagro			2-0	El Porvenir
  [Olivetto (2)]
Gimnasia y Esgrima LP	2-1	Huracán
  [González (2); Spósito]
Vélez Sarsfield		1-0	Tigre
Talleres RE		1-1	Argentinos Juniors
Estudiantes BA		6-2	Quilmes
Sportivo Barracas	2-1	San Isidro
River Plate		1-0	Racing Club
  [Locasso]
 
Round 24
[Nov 16]
River Plate		1-0	Barracas Central
  [Locasso]
Racing Club		1-0	Sportivo Barracas
  [Del Giúdice]
San Isidro		0-0	Estudiantes BA
Quilmes			4-0	Talleres RE
Argentinos Juniors	1-3	Vélez Sarsfield
Tigre			1-3	Gimnasia y Esgrima LP
  [Haedo; Varallo (2), J.C.González]
Huracán			2-0	Almagro
  [Chiesa, Vesperoni]
El Porvenir		2-4	Defensores de Belgrano
  [Chozas, Naveira; ?]
Honor y Patria		2-1	Chacarita Juniors
Atlanta			2-0	Argentino del Sud 
Platense		3-0	Lanús
Colegiales		0-3	San Lorenzo
Argentino de Banfield	4-1	San Fernando
Estudiantes LP		5-1	Sportivo Palermo
Estudiantil Porteño	4-2	Argentino de Quilmes
Banfield		2-0	Excursionistas
Ferro Carril Oeste	2-2	Independiente
Boca Juniors		2-0	Sportivo Buenos Aires
  [R.Cherro (2)]
 
Round 25
[Nov 23]			
Barracas Central	0-2	Boca Juniors
  [Alberino, Sarco]
Sportivo Buenos Aires	2-1	Ferro Carril Oeste
Independiente		0-3	Banfield
Excursionistas		2-1	Estudiantil Porteño
Argentino de Quilmes	1-1	Estudiantes LP
Sportivo Palermo	0-2	Argentino de Banfield
San Fernando		1-0	Colegiales
San Lorenzo		3-1	Platense
Lanús			1-2	Atlanta
Argentino del Sud 	1-2	Honor y Patria
Chacarita Juniors	3-2	El Porvenir
  [?; Artel, de los Santos]
Defensores de Belgrano	2-1	Huracán
  [?, ?; Spósito]
Almagro			1-2	Tigre
  [Ciancio; B.Ferreyra, J.C.Haedo]
Gimnasia y Esgrima LP	2-1	Argentinos Juniors
  [Naón (2); Capellini]
Vélez Sarsfield		0-1	Quilmes
Talleres RE		5-1	San Isidro
Estudiantes BA		2-0	Racing Club
Sportivo Barracas	0-1	River Plate
  [Ganduglia]
 
Round 26
[Nov 30]			
Sportivo Barracas	5-1	Barracas Central
River Plate		2-0	Estudiantes BA
  [Gondar, Ganduglia]
Racing Club	       lp-wp	Talleres RE                  	[Racing Club withdrew]
San Isidro		3-0	Vélez Sarsfield
Quilmes			0-1	Gimnasia y Esgrima LP
  [Morgada]
Argentinos Juniors	2-1	Almagro
  [E.Cappellini, P.Ruffo; Recanatini]
Tigre			0-1	Defensores de Belgrano
Huracán			1-4	Chacarita Juniors
  [Onzari; ?]
El Porvenir		1-0	Argentino del Sud 
  [Gurrutchague]
Honor y Patria		0-2	Lanús
Atlanta			1-3	San Lorenzo
Platense		2-1	San Fernando
Colegiales		2-1	Sportivo Palermo
Argentino de Banfield	1-1	Argentino de Quilmes
Estudiantes LP		6-0	Excursionistas			[Suspended in 45'; not continued]
Estudiantil Porteño	2-2	Independiente
Banfield		0-0	Sportivo Buenos Aires
Ferro Carril Oeste	0-4	Boca Juniors			[at San Lorenzo]
  [Pedemonte, Kuko, Tarasconi (2)]
 
Round 27
[Nov 2]
Vélez Sarsfield		1-3	Racing Club
  [?; Tabar, Perinetti, Pompey]
[Dec 6]
Talleres RE	        1-0	River Plate              	[at Sportivo Barracas]
  [V.Martínez]      
[Dec 7]			
Boca Juniors		6-1	Banfield
  [Alberino, Tarasconi (2), M.Evaristo, R.Cherro (2); E.Castro]
Sportivo Buenos Aires	0-2	Estudiantil Porteño
Independiente		3-2	Estudiantes LP
Excursionistas		3-1	Argentino de Banfield
Argentino de Quilmes	1-0	Colegiales
Sportivo Palermo	0-0	Platense
Barracas Central	0-1	Ferro Carril Oeste		[Suspended in 45'; continued in Apr 5, 1931]		
San Fernando		1-1	Atlanta
San Lorenzo		4-1	Honor y Patria
Lanús			1-1	El Porvenir
  [?; Naveira]
Argentino del Sud 	0-4	Huracán
  [Souza, Spósito, Onzari, Scursoni]
Chacarita Juniors	2-0	Tigre
Defensores de Belgrano	3-2	Argentinos Juniors
Almagro			1-0	Quilmes
  [Olivetto]
Gimnasia y Esgrima LP	4-0	San Isidro
  [Ruscitti, J.C.González (2), Morgada]
Estudiantes BA		0-2	Sportivo Barracas
[Apr 5, 1931]
Barracas Central	2-1	Ferro Carril Oeste
 
 
Round 28
[Dec 14]			
Estudiantes BA		4-1	Barracas Central
Sportivo Barracas	2-2	Talleres RE
River Plate		3-0	Vélez Sarsfield
  [Locasso (2), Gondar]
Racing Club		2-0	Gimnasia y Esgrima LP
  [Gíudice, A.García]
San Isidro		0-0	Almagro
Tigre			5-0	Argentino del Sud 
Huracán			1-1	Lanús
  [Onzari; ?]
Atlanta			2-1	Sportivo Palermo
Platense		1-1	Argentino de Quilmes
Colegiales		3-2	Excursionistas
Estudiantes LP		4-0	Sportivo Buenos Aires		[Suspended in 75'; not continued]
Quilmes			0-0	Defensores de Belgrano		[Suspended in 42'; played again in Dec 28]
Argentinos Juniors	1-1	Chacarita Juniors		[Suspended in 45'; played again in Dec 28]	
El Porvenir		2-2	San Lorenzo			[Suspended in 55'; played again in Dec 28]
Argentino de Banfield	0-1	Independiente			[Suspended in 45'; continued in Dec 28]
Estudiantil Porteño	2-1	Boca Juniors			[Suspended in 45'; continued in Dec 28]
Banfield		2-0	Ferro Carril Oeste		[Suspended in 45'; continued in Dec 28]
[Dec 28]
Quilmes			2-0	Defensores de Belgrano		[played again]
Argentinos Juniors	1-0	Chacarita Juniors		[played again]
El Porvenir		0-5	San Lorenzo			[played again]
Argentino de Banfield	0-2	Independiente
Estudiantil Porteño	3-3	Boca Juniors			[at San Lorenzo]
  [Devicenzi (3), Alberino, Tarasconi, Pedemonte]
Banfield		3-1	Ferro Carril Oeste
Honor y Patria		3-4	San Fernando                   
 
 
Round 29
[Dec 21] 			
Barracas Central	2-1	Banfield
Ferro Carril Oeste	1-1	Estudiantil Porteño
Boca Juniors		2-1	Estudiantes LP			[Suspended in 85'; not continued]
  [Tarasconi, R.Cherro; Scopelli]
Sportivo Buenos Aires	2-1	Argentino de Banfield
Independiente		4-1	Colegiales
Excursionistas		2-1	Platense
Sportivo Palermo	2-0	Honor y Patria
San Fernando		0-2	El Porvenir
  [de los Santos, Naveira]
San Lorenzo		3-1	Huracán
  [Cortecci (2), Carricaberry; Concheiro]
Lanús			2-0	Tigre
Argentino del Sud 	0-3	Argentinos Juniors
Chacarita Juniors	5-1	Quilmes
Defensores de Belgrano	2-1	San Isidro			[Suspended in 75'; not continued]
Almagro			1-1	Racing Club
  [Varalli; Tabar]
Gimnasia y Esgrima LP	1-0	River Plate
  [Palomino]
Vélez Sarsfield		1-1	Sportivo Barracas
Talleres RE		3-1	Estudiantes BA
Argentino de Quilmes	2-3	Atlanta
  [Maceda, Cacciópoli; Delgado, Ordóñez, Iglesias]
 
Round 30
[Nov 2]
Tigre			1-4	San Lorenzo
[Jan 3, 1931]
Huracán			3-3	San Fernando			[Suspended in 60' or 75', two versions][Huracán won points] 
[Jan 6, 1931]
Argentino de Banfield	1-3	Boca Juniors			[at San Lorenzo]
  [Moure; R.Cherro (2), Alberino]
[Mar 1, 1931]		
Talleres RE		4-1	Barracas Central
Estudiantes BA		2-0	Vélez Sarsfield
Sportivo Barracas	2-1	Gimnasia y Esgrima LP
  [Semino, Cordero; Budiño]
River Plate		2-0	Almagro
  [Ganduglia, Rival]
Racing Club		7-0	Defensores de Belgrano
  [Barañano (3), Del Giúdice (2), Perinetti, Stagnaro]
San Isidro		1-2	Chacarita Juniors
Quilmes			3-0	Argentino del Sud 
Argentinos Juniors	1-0	Lanús
El Porvenir		4-3	Sportivo Palermo
Honor y Patria		1-2	Argentino de Quilmes
  [Bellagamba; Trujillo, Maseda]
Atlanta			0-0	Excursionistas
Platense		3-1	Independiente
Colegiales		1-3	Sportivo Buenos Aires
Estudiantes LP		5-1	Ferro Carril Oeste
Estudiantil Porteño	1-3	Banfield
 
Round 31
[Jan 6, 1931]
Independiente		1-0	Atlanta
[Mar 8, 1931]
Barracas Central	1-1	Estudiantil Porteño
Banfield		1-3	Estudiantes LP
Ferro Carril Oeste	3-0	Argentino de Banfield
Boca Juniors		4-0	Colegiales
  [Penella, R.Cherro (2), Kuko]
Sportivo Buenos Aires	1-0	Platense
Excursionistas		1-1	Honor y Patria
Argentino de Quilmes	2-3	El Porvenir
  [?; Lenders (3)]
Sportivo Palermo	3-2	Huracán
  [?; Villanueva, Bartolucci]
San Fernando		0-4	Tigre
San Lorenzo		1-0	Argentinos Juniors
Lanús			0-0	Quilmes
Argentino del Sud 	0-1	San Isidro
Chacarita Juniors	0-3	Racing Club
  [Tabar, Barañano, Mellone]
Defensores de Belgrano	2-1	River Plate
  [G.Giménez, Izzeta; Ganduglia]
Almagro			2-0	Sportivo Barracas
  [Ciancio, Oro]
Vélez Sarsfield		0-3	Talleres RE
[Apr 5, 1931]	
Gimnasia y Esgrima LP	2-1	Estudiantes BA
  [Palomino (2); Marciante]
 
 
Round 32
[Mar 15, 1931]			
Vélez Sarsfield		0-0	Barracas Central
Talleres RE		1-1	Gimnasia y Esgrima LP
  [Vázquez; Budiño]
Estudiantes BA		3-1	Almagro
  [Romito, Nardini, Sánchez; Oro]
Sportivo Barracas	4-3	Defensores de Belgrano
River Plate		0-0	Chacarita Juniors
Racing Club		7-0	Argentino del Sud 
  [Barañano (2), Del Giúdice (2), Ochoa (2), Mellone]
San Isidro		2-2	Lanús
Quilmes			1-4	San Lorenzo
Argentinos Juniors	1-1	San Fernando
Tigre			2-2	Sportivo Palermo
Huracán			5-1	Argentino de Quilmes
  [Federici, Loizo (2), Gentile (2); ?]
El Porvenir		4-1	Excursionistas
Honor y Patria		1-2	Independiente
Atlanta			2-1	Sportivo Buenos Aires
Platense		2-5	Boca Juniors
  [Quilindro, A.García; Penella, Alberino, Tarasconi (3)]
Colegiales		3-1	Ferro Carril Oeste
Argentino de Banfield	1-5	Banfield
Estudiantes LP		5-1	Estudiantil Porteño
 
Round 33
[Mar 22, 1931]		
Barracas Central	0-1	Estudiantes LP
Estudiantil Porteño	1-2	Argentino de Banfield
Banfield		3-1	Colegiales
Ferro Carril Oeste	1-2	Platense
Boca Juniors		4-1	Atlanta
  [Alberino, Penella, R.Cherro, Tarasconi; Tibaldi]
Sportivo Buenos Aires	6-1	Honor y Patria
Independiente		1-1	El Porvenir
  [?; Lenders]
Excursionistas		3-0	Huracán
Argentino de Quilmes	4-2	Tigre
Sportivo Palermo	3-3	Argentinos Juniors
San Fernando		2-2	Quilmes
San Lorenzo		2-1	San Isidro
Lanús			0-4	Racing Club
  [Del Giúdice (2), Ochoa (2)]
Argentino del Sud 	0-5	River Plate
  [Gondar, Locasso, Ganduglia (3)]
Chacarita Juniors	0-3	Sportivo Barracas
Defensores de Belgrano	3-1	Estudiantes BA
Almagro			1-3	Talleres RE
  [Olivetto; D'Abatte, Lamanna (2)]
Gimnasia y Esgrima LP	4-1	Vélez Sarsfield
  [J.C.Gutiérrez, Olano og, Simielli, E.Gómez; Alonso]
 
Round 34
[Mar 29, 1931]		
Gimnasia y Esgrima LP	2-0	Barracas Central
  [Budiño, Simielli]
Vélez Sarsfield		0-0	Almagro
Talleres RE		1-0	Defensores de Belgrano
Estudiantes BA		1-1	Chacarita Juniors
Sportivo Barracas      wp-lp	Argentino del Sud             	[Argentino del Sud withdrew]
River Plate		0-0	Lanús
Racing Club		2-3	San Lorenzo
  [De Mare, Barañano; ?]
San Isidro		2-0	San Fernando
Quilmes			0-1	Sportivo Palermo
Argentinos Juniors	2-1	Argentino de Quilmes
Tigre			2-1	Excursionistas
Huracán			1-1	Independiente
  [Villanueva; ?]
El Porvenir		2-5	Sportivo Buenos Aires
  [Lenders, Gurrutchague; ?]
Honor y Patria		1-9	Boca Juniors			[at San Lorenzo]
  [Fontanini; R.Cherro (7), Alberino, Tomero og]
Atlanta			0-0	Ferro Carril Oeste
Platense		2-1	Banfield
Colegiales		5-1	Estudiantil Porteño
Argentino de Banfield	1-5	Estudiantes LP
 
Round 35
[Nov 2]	
Sportivo Buenos Aires	2-2	Huracán				[at River Plate]
  [?; Federici, Onzari]
[Apr 5]	
Boca Juniors		3-2	El Porvenir
  [R.Cherro (2), Tarasconi; Lenders, R.Pérez]
[Apr 12]
Barracas Central	3-0	Argentino de Banfield
Estudiantes LP		5-0	Colegiales
Estudiantil Porteño	3-1	Platense
Banfield		4-2	Atlanta
Ferro Carril Oeste     wp-lp	Honor y Patria                	[Honor y Patria withdrew]
Independiente		3-1	Tigre
Excursionistas		1-1	Argentinos Juniors
Argentino de Quilmes	0-1	Quilmes
Sportivo Palermo	1-0	San Isidro
San Fernando	       wp-lp	Racing Club                   	[Racing Club withdrew]
San Lorenzo		2-2	River Plate
  [D.García (2); Rival, Ganduglia]
Lanús			0-0	Sportivo Barracas
Argentino del Sud      lp-wp	Estudiantes BA          	[Argentino del Sud withdrew]
Chacarita Juniors	1-1	Talleres RE
Defensores de Belgrano	5-0	Vélez Sarsfield
Almagro		       wp-lp	Gimnasia y Esgrima LP       	[Gimnasia y Esgrima LP withdrew]
 
 
 
 
Table: 
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
-----------------------------------------------------------------
 1. Boca Juniors                     35  29   3   3 113  33   61  [Champion]
-----------------------------------------------------------------
 2. Estudiantes LP                   35  27   2   6 113  39   56 
 3. River Plate                      35  22   8   5  66  29   52 
 4. San Lorenzo		             35  23   5   7  96  43   51 
 5. Talleres RE                      35  21   9   5  56  34   51 
 6. Racing Club                      35  22   5   8  82  30   49 
 7. Independiente                    35  18  11   6  71  41   47 
 8. Gimnasia y Esgrima LP            35  19   4  12  72  42   42 
 9. Chacarita Juniors                35  18   6  11  57  43   42 
10. Quilmes                          35  19   4  12  67  56   42 
11. Sportivo Buenos Aires            35  18   5  12  57  44   41 
12. Platense                         35  16   8  11  59  48   40 
13. Banfield                         35  19   2  14  68  62   40 
14. Huracán                          35  16   7  12  75  49   39 
15. Vélez Sarsfield                  35  13  10  12  45  49   36 
16. Sportivo Barracas                35  13   9  13  54  49   35 
17. Argentinos Juniors               35  12  11  12  46  43   35 
18. Ferro Carril Oeste               35  13   8  14  45  55   34 
19. San Fernando                     35  13   7  15  47  63   33 
20. Tigre                            35  12   8  15  58  52   32 
21. Estudiantil Porteño              35  13   6  16  66  67   32 
22. Estudiantes BA             	     35  12   7  16  49  58   31 
23. Almagro                          35  11   8  16  36  47   30 
24. Atlanta                          35  10  10  15  43  63   30 
25. El Porvenir                      35  11   6  18  52  77   28 
26. Defensores de Belgrano           35  12   4  19  50  75   28 
27. Excursionistas                   35  11   6  18  32  56   28 
28. Lanús                            35   8  11  16  39  54   27 
29. Barracas Central                 35  10   7  18  40  64   27 
30. Argentino de Banfield            35   9   8  18  33  69   26 
31. Sportivo Palermo                 35   7  11  17  46  65   25 
32. Argentino de Quilmes             35   7  11  17  45  67   25 
33. Colegiales                       35   9   6  20  37  65   24 
34. San Isidro                       35   6  11  18  29  66   23 
-----------------------------------------------------------------
35. Honor y Patria                   35   4   6  25  30  91   14  [Relegated]
36. Argentino del Sud                35   1   2  32  14 100    4  [Relegated]
 
 
 
 
 
Topscorers:
 
 1. R.Cherro 	 (Boca Juniors)		37
 2. A.Scopelli	 (Estudiantes LP)	34
 3. D.García	 (San Lorenzo)		30
    H.Lamanna	 (Talleres RE)		30 
    A.Zozaya	 (Estudiantes LP)	30	
 6. D.Tarasconi	 (Boca Juniors)		26
 7. G.Stábile	 (Huracán)		25
 8. A.Ganduglia	 (River Plate)		24
 9. A.Vázquez	 (Quilmes)		22
10. L.Ravaschino (Independiente)	21 
 
 
 

 

1929.

1930 (2nd level).

1931 (professional).

1931 (amateur).

list of champions.

list of cup tournaments.

list of final tables.

all-time tables.

list of 2nd level champions.

divisional movements.

topscorers.


About this document

Sources: Newspapers: La Nación and La Prensa.

With thanks to Pablo Wally

Prepared and maintained by Pablo Ciullini for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Pablo Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)
Last updated: 9 Mar 2017

(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2004/17
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.