Argentina 1934 (amateur)

Asociacion Argentina de Football

 

Primera División

 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
-----------------------------------------------------------------
 1. Estudiantil Porteño              22  17   2   3  51  24  36   [Champion]
-----------------------------------------------------------------
 2. Banfield                         22  14   5   3  50  20  33
 3. Defensores de Belgrano           22  15   2   5  39  26  32
 4. Sportivo Dock Sud                22  13   4   5  36  22  30
 5. El Porvenir                      22  13   3   6  42  25  29
 6. General San Martín               22  12   4   6  39  28  28
 7. Estudiantes BA             	     22  12   3   7  41  24  27
 8. Sportivo Alsina                  22  11   3   8  42  37  25
 9. Excursionistas                   22  10   3   9  41  35  23
10. Sportivo Acassuso                22   8   7   7  26  26  23
11. Argentino de Quilmes             22   8   5   9  51  37  21
12. Almagro                          22   8   5   9  32  30  21
13. Colegiales                       22   6   9   7  23  32  21
14. Nueva Chicago                    22   7   6   9  36  36  20
15. Argentino de Temperley           22   7   6   9  31  38  20
16. All Boys                         22   6   6  10  36  41  18
17. Gutenberg                        22   7   3  12  36  44  17
18. Barracas Central                 22   7   3  12  37  49  17
19. Sportivo Barracas                22   6   5  11  18  31  17
20. Liberal Argentino                22   6   3  13  33  53  15
21. Ramsar Sport Club                22   4   5  13  21  48  13
22. Sportivo Buenos Aires            22   4   3  15  35  56  11
23. Palermo                          22   3   3  16  16  50   9

 

Round 1	
[Apr 15]
Almagro			0-0	Estudiantes BA
Barracas Central	2-2	Sportivo Buenos Aires
Banfield		2-0	Ramsar Sport Club
Excursionistas		1-2	El Porvenir
Estudiantil Porteño	3-1	Gutemberg
Gral.San Martín		2-1	Sportivo Dock Sud
Liberal Argentino	1-1	Colegiales
All Boys		0-0	Sportivo Barracas
Palermo			0-0	Argentino de Temperley
Defensores de Belgrano	1-0	Sportivo Alsina
Argentino de Quilmes	2-1	Nueva Chicago
Sportivo Acassuso	bye
 
 
Round 2	
[Apr 22]
Defensores de Belgrano	2-1	Argentino de Quilmes
Argentino de Temperley	0-0	Sportivo Alsina
Sportivo Barracas	0-1	Palermo
Colegiales		1-0	All Boys
Gral.San Martín		3-1	Liberal Argentino
Sportivo Dock Sud	2-0	Estudiantil Porteño
Gutemberg		2-2	Excursionistas
El Porvenir		2-1	Banfield
Ramsar Sport Club	3-0	Barracas Central
Sportivo Buenos Aires	1-1	Almagro
Nueva Chicago	       wp-lp	Sportivo Acassuso		[Sportivo Acassuso withdrew]
Estudiantes BA		bye
 
 
Round 3
[Apr 29]
Estudiantes BA		3-0	Sportivo Buenos Aires
Almagro			3-1	Ramsar Sport Club
Barracas Central	4-1	El Porvenir
Banfield		1-1	Gutemberg
Excursionistas		2-2	Sportivo Dock Sud
Estudiantil Porteño	3-2	Liberal Argentino
All Boys		1-1	Gral.San Martín
Palermo			0-1	Colegiales			[Suspended; not continued]
Sportivo Alsina		2-1	Sportivo Barracas
Argentino de Quilmes	2-2	Argentino de Temperley
Sportivo Acassuso      wp-lp	Defensores de Belgrano		[Defensores de Belgrano withdrew]
Nueva Chicago		bye
 
 
Round 4	
[May 6]
Defensores de Belgrano	2-2	Nueva Chicago
Argentino de Temperley	3-0	Sportivo Acassuso
Sportivo Barracas	2-1	Argentino de Quilmes
Colegiales		2-0	Sportivo Alsina
Gral.San Martín		6-0	Palermo
Estudiantil Porteño	3-2	All Boys
Liberal Argentino	2-1	Excursionistas
Sportivo Dock Sud	1-0	Banfield
Gutemberg		4-2	Barracas Central
El Porvenir		2-0	Almagro
Ramsar Sport Club	1-1	Estudiantes BA			[Ramsar lost the points]
Sportivo Buenos Aires	bye
 
 
Round 5	
[May 13]
Sportivo Buenos Aires	1-3	Ramsar Sport Club
Estudiantes BA		0-1	El Porvenir
Almagro			3-1	Gutemberg
Barracas Central	1-1	Sportivo Dock Sud
Banfield		3-0	Liberal Argentino
Excursionistas		2-1	All Boys
Palermo			0-2	Estudiantil Porteño
Sportivo Alsina		3-1	Gral.San Martín
Argentino de Quilmes	1-1	Colegiales
Sportivo Acassuso	0-0	Sportivo Barracas
Nueva Chicago		1-2	Argentino de Temperley
Defensores de Belgrano	bye
 
 
Round 6	
[May 20]
Argentino de Temperley	4-2	Defensores de Belgrano
Sportivo Barracas	0-1	Nueva Chicago
Colegiales		1-1	Sportivo Acassuso
Gral.San Martín		1-1	Argentino de Quilmes
Excursionistas		3-0	Palermo
All Boys		1-2	Banfield
Liberal Argentino	4-3	Barracas Central
Sportivo Dock Sud	2-1	Almagro
Gutemberg		0-2	Estudiantes BA
El Porvenir		3-0	Sportivo Buenos Aires
[unknown]
Estudiantil Porteño	3-2	Sportivo Alsina
Ramsar Sport Club	bye
 
 
Round 7	
[Jun 10]
Ramsar Sport Club	0-1	El Porvenir
Sportivo Buenos Aires	2-1	Gutemberg
Estudiantes BA		0-2	Sportivo Dock Sud
Almagro			3-1	Liberal Argentino
Barracas Central	1-2	All Boys
Banfield		2-0	Palermo
Sportivo Alsina		4-1	Excursionistas
Argentino de Quilmes	2-2	Estudiantil Porteño
Sportivo Acassuso	0-0	Gral.San Martín
Nueva Chicago		1-1	Colegiales
Defensores de Belgrano	1-0	Sportivo Barracas		[Suspended; not continued]
Argentino de Temperley	bye
 
 
Round 8	
[Jun 17]
Sportivo Barracas	0-0	Argentino de Temperley
Colegiales		3-2	Defensores de Belgrano
Gral.San Martín		2-2	Nueva Chicago
Sportivo Acassuso	0-3	Estudiantil Porteño
Excursionistas		4-2	Argentino de Quilmes
Banfield		5-1	Sportivo Alsina
Palermo			2-3	Barracas Central
All Boys		2-1	Almagro
Liberal Argentino	0-5	Estudiantes BA
Sportivo Dock Sud	3-1	Sportivo Buenos Aires
Gutemberg		2-2	Ramsar Sport Club
El Porvenir		bye
 
 
Round 9	
[Jun 24]
Ramsar Sport Club	0-3	Sportivo Dock Sud
Sportivo Buenos Aires	4-3	Liberal Argentino
Estudiantes BA		4-1	All Boys
Almagro			4-1	Palermo
Argentino de Quilmes	2-3	Banfield
Sportivo Acassuso	2-0	Excursionistas
Nueva Chicago		0-2	Estudiantil Porteño
Argentino de Temperley	0-0	Colegiales
[Aug 19]
Barracas Central	2-4	Sportivo Alsina
Defensores de Belgrano	2-1	Gral.San Martín
[Sep 23]
El Porvenir		2-1	Gutemberg
Sportivo Barracas	bye
 
 
Round 10
[Jul 1]
Colegiales		3-2	Sportivo Barracas
Gral.San Martín		2-1	Argentino de Temperley
Estudiantil Porteño	5-1	Defensores de Belgrano
Excursionistas		1-0	Nueva Chicago
Banfield		6-0	Sportivo Acassuso
Barracas Central	2-1	Argentino de Quilmes
Sportivo Alsina		1-1	Almagro
Palermo			2-3	Estudiantes BA
All Boys		5-2	Sportivo Buenos Aires
Liberal Argentino	1-0	Ramsar Sport Club
Sportivo Dock Sud	2-1	El Porvenir
Gutemberg		bye
 
 
Round 11
[Jul 15]
Gutemberg		4-0	Sportivo Dock Sud
El Porvenir		5-2	Liberal Argentino
Ramsar Sport Club	1-1	All Boys
Sportivo Buenos Aires	3-4	Palermo
Estudiantes BA		5-0	Sportivo Alsina
Almagro			1-2	Argentino de Quilmes
Sportivo Acassuso	0-2	Barracas Central
Nueva Chicago		4-4	Banfield
Defensores de Belgrano	3-1	Excursionistas
Argentino de Temperley	2-3	Estudiantil Porteño
Sportivo Barracas	0-1	Gral.San Martín
Colegiales		bye
 
 
Round 12
[Jul 22]
Colegiales		2-1	Gral.San Martín
Estudiantil Porteño	2-0	Sportivo Barracas
Excursionistas		2-0	Argentino de Temperley
Banfield		3-1	Defensores de Belgrano
Barracas Central	3-2	Nueva Chicago
Almagro			0-3	Sportivo Acassuso
Argentino de Quilmes	4-1	Estudiantes BA
Sportivo Alsina		4-3	Sportivo Buenos Aires
Palermo			0-1	Ramsar Sport Club
All Boys		1-1	El Porvenir
[Aug 19]
Liberal Argentino       4-0	Gutemberg
Sportivo Dock Sud	bye
 
 
Round 13
[Jul 29]
Sportivo Dock Sud	3-0	Liberal Argentino
Gutemberg	       wp-lp	All Boys			[All Boys withdrew]
El Porvenir		4-0	Palermo
Ramsar Sport Club	2-3	Sportivo Alsina
Sportivo Buenos Aires	3-1	Argentino de Quilmes
Estudiantes BA		2-2	Sportivo Acassuso
Nueva Chicago		0-0	Almagro
Defensores de Belgrano	3-1	Barracas Central
Argentino de Temperley	0-3	Banfield
Sportivo Barracas	3-0	Excursionistas
Colegiales		0-2	Estudiantil Porteño
Gral.San Martín		bye
 
 
Round 14
[Aug 5]
Estudiantil Porteño	3-0	Gral.San Martín
Excursionistas		3-0	Colegiales
Sportivo Barracas	0-0	Banfield
Barracas Central	4-1	Argentino de Temperley
Defensores de Belgrano	1-0	Almagro
Nueva Chicago		0-1	Estudiantes BA
Sportivo Acassuso	4-1	Sportivo Buenos Aires
Argentino de Quilmes	9-2	Ramsar Sport Club
Sportivo Alsina		3-1	El Porvenir
Palermo		       wp-lp	Gutemberg			[Gutemberg withdrew]
All Boys		3-0	Sportivo Dock Sud
Liberal Argentino	bye
 
 
Round 15
[Aug 12]
Liberal Argentino	3-1	All Boys
Sportivo Dock Sud	1-0	Palermo
Gutemberg		2-0	Sportivo Alsina
El Porvenir		2-1	Argentino de Quilmes
Ramsar Sport Club	1-1	Sportivo Acassuso
Sportivo Buenos Aires	1-4	Nueva Chicago
Defensores de Belgrano	1-0	Estudiantes BA
Argentino de Temperley	3-2	Almagro
Sportivo Barracas	1-0	Barracas Central
Colegiales		2-2	Banfield
Gral.San Martín		2-1	Excursionistas
Estudiantil Porteño	bye
 
 
Round 16
[Aug 26]
Excursionistas		3-1	Estudiantil Porteño
Banfield		4-0	Gral.San Martín
Barracas Central	1-0	Colegiales
Almagro			2-0	Sportivo Barracas
Estudiantes BA		2-0	Argentino de Temperley
Sportivo Buenos Aires	1-2	Defensores de Belgrano
Nueva Chicago		7-0	Ramsar Sport Club
Sportivo Acassuso	0-0	El Porvenir
Argentino de Quilmes	5-0	Gutemberg
Sportivo Alsina		3-1	Sportivo Dock Sud
Palermo			2-2	Liberal Argentino
All Boys		bye
 
 
Round 17
[Sep 2]
All Boys		2-1	Palermo
Liberal Argentino	2-1	Sportivo Alsina
Sportivo Dock Sud	2-1	Argentino de Quilmes
Gutemberg		2-0	Sportivo Acassuso
El Porvenir		3-0	Nueva Chicago
Ramsar Sport Club	0-1	Defensores de Belgrano
Sportivo Barracas	2-0	Estudiantes BA
Colegiales		1-1	Almagro
Gral.San Martín		3-1	Barracas Central
[Sep 23]
Argentino de Temperley	3-2	Sportivo Buenos Aires
Estudiantil Porteño	2-1	Banfield
Excursionistas		bye
 
 
Round 18
[Sep 16]
Banfield		1-0	Excursionistas
Barracas Central	0-0	Estudiantil Porteño
Almagro			2-0	Gral.San Martín
Estudiantes BA		2-0	Colegiales
Sportivo Buenos Aires	2-0	Sportivo Barracas
Argentino de Temperley	2-0	Ramsar Sport Club
Defensores de Belgrano	3-1	El Porvenir
Nueva Chicago		4-3	Gutemberg
Sportivo Acassuso	0-0	Sportivo Dock Sud
Argentino de Quilmes	3-0	Liberal Argentino
Sportivo Alsina		7-2	All Boys
Palermo			bye
 
 
Round 19
[Sep 30]
Palermo			1-1	Sportivo Alsina
All Boys		1-1	Argentino de Quilmes
Liberal Argentino	0-2	Sportivo Acassuso
Sportivo Dock Sud	2-0	Nueva Chicago
Gutemberg		1-3	Defensores de Belgrano
El Porvenir		4-0	Argentino de Temperley
Sportivo Barracas	2-2	Ramsar Sport Club
Colegiales		2-2	Sportivo Buenos Aires
Gral.San Martín		2-1	Estudiantes BA
Estudiantil Porteño	2-1	Almagro
Excursionistas		5-1	Barracas Central
Banfield		bye
 
 
Round 20
[Oct 7]
Banfield		2-1	Barracas Central
Almagro			3-2	Excursionistas
Estudiantes BA		2-1	Estudiantil Porteño
Sportivo Buenos Aires	1-2	Gral.San Martín
Ramsar Sport Club	2-1	Colegiales
El Porvenir		3-0	Sportivo Barracas
Argentino de Temperley	5-0	Gutemberg
Defensores de Belgrano	1-1	Sportivo Dock Sud
Nueva Chicago		2-1	Liberal Argentino
Sportivo Acassuso	4-1	All Boys
Argentino de Quilmes	5-1	Palermo
Sportivo Alsina		bye
 
 
Round 21
[Oct 14]
Sportivo Alsina		1-0	Argentino de Quilmes
Palermo			0-3	Sportivo Acassuso
All Boys		3-3	Nueva Chicago
Liberal Argentino	1-4	Defensores de Belgrano
Sportivo Dock Sud	2-0	Argentino de Temperley
Gutemberg		7-0	Sportivo Barracas		[Suspended; not continued]
Colegiales		1-1	El Porvenir
Gral.San Martín		4-0	Ramsar Sport Club
Estudiantil Porteño	2-1	Sportivo Buenos Aires
Excursionistas		3-1	Estudiantes BA
Banfield		3-1	Almagro
Barracas Central	bye
 
 
Round 22
[Oct 21]
Almagro			2-1	Barracas Central
Estudiantes BA		1-1	Banfield
Sportivo Buenos Aires	2-3	Excursionistas
Ramsar Sport Club	0-3	Estudiantil Porteño
El Porvenir		0-1	Gral.San Martín
Gutemberg		3-0	Colegiales
Sportivo Barracas	2-1	Sportivo Dock Sud
Argentino de Temperley	1-1	Liberal Argentino
Defensores de Belgrano	1-0	All Boys
Nueva Chicago		2-1	Palermo
Sportivo Acassuso	1-0	Sportivo Alsina
Argentino de Quilmes	bye
 
 
Round 23
[Oct 28]
Argentino de Quilmes	4-3	Sportivo Acassuso
Sportivo Alsina		2-0	Nueva Chicago
Palermo			0-2	Defensores de Belgrano
All Boys		6-2	Argentino de Temperley
Liberal Argentino	2-3	Sportivo Barracas
Sportivo Dock Sud	4-0	Colegiales
Gral.San Martín		4-1	Gutemberg
Estudiantil Porteño	4-2	El Porvenir
Excursionistas		1-1	Ramsar Sport Club
Banfield		1-0	Sportivo Buenos Aires
Barracas Central	2-6	Estudiantes BA
Almagro			bye
 
 

Primera División

Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L  Gf  Ga   P
-----------------------------------------------------------------
 1. Estudiantil Porteño              22  17   2   3  51  24  36   [Champion]
-----------------------------------------------------------------
 2. Banfield                         22  14   5   3  50  20  33
 3. Defensores de Belgrano           22  15   2   5  39  26  32
 4. Sportivo Dock Sud                22  13   4   5  36  22  30
 5. El Porvenir                      22  13   3   6  42  25  29
 6. General San Martín               22  12   4   6  39  28  28
 7. Estudiantes BA             	     22  12   3   7  41  24  27
 8. Sportivo Alsina                  22  11   3   8  42  37  25
 9. Excursionistas                   22  10   3   9  41  35  23
10. Sportivo Acassuso                22   8   7   7  26  26  23
11. Argentino de Quilmes             22   8   5   9  51  37  21
12. Almagro                          22   8   5   9  32  30  21
13. Colegiales                       22   6   9   7  23  32  21
14. Nueva Chicago                    22   7   6   9  36  36  20
15. Argentino de Temperley           22   7   6   9  31  38  20
16. All Boys                         22   6   6  10  36  41  18
17. Gutenberg                        22   7   3  12  36  44  17
18. Barracas Central                 22   7   3  12  37  49  17
19. Sportivo Barracas                22   6   5  11  18  31  17
20. Liberal Argentino                22   6   3  13  33  53  15
21. Ramsar Sport Club                22   4   5  13  21  48  13
22. Sportivo Buenos Aires            22   4   3  15  35  56  11
23. Palermo                          22   3   3  16  16  50   9
    
Notes:
    
. Argentino de Temperley was renamed Temperley in 1935.
. Palermo and Sportivo Palermo were merged in Atlético y Sportivo Palermo.
. All teams were relegated when this association merged with the professional league.
 
 

1933.

1934 (1st level, professional).

1934 (2nd level, professional).

1934 (2nd level, amateur).

list of champions.

list of final tables.

all-time tables.

list of 2nd level champions.

divisional movements.

topscorers.

club directory 1999/2000.


About this document

Sources:  Newspapers: La Nación and La Prensa.  

Prepared and maintained by Pablo Ciullini for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Pablo Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)
Last updated: 5 Jun 2012

(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2004/12
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.