Argentina - First Division A 1958

Table:

No. Team                      G    W    D    L    Gf    Ga    P
--------------------------------------------------------------- 
 1. Racing Club              30   16    9    5    69    38   41  Champions
 2. Boca Juniors             30   14   10    6    70    48   38
 3. San Lorenzo de Almagro   30   16    6    8    66    47   38
 4. Atlanta                  30   14    8    8    47    33   36  Cup winners
 5. Rosario Central          30   13    9    8    50    43   35
 6. River Plate              30   14    9    7    62    45   35  
 7. Vélez Sarsfield          30   13    8    9    50    47   34
 8. Independiente (A)        30   11   11    8    58    47   33
 9. Estudiantes LP           30   13    5   12    60    56   31 
10. Central Córdoba (R)      30   12    3   15    57    65   27 
11. Huracán (BA)             30   12    3   15    46    51   27
12. Lanús                    30    8    9   13    58    70   25
13. Argentinos Juniors       30    8    9   13    58    68   25
14. Gimnasia y Esgrima LP    30    7   10   13    55    68   24
15. Newell's Old Boys        30    4    9   17    29    56   17 
16. Tigre                    30    4    4   22    29    82   12  Relegated

Note:
. River Plate, 2 points deducted.

Second place playoff:

No. Team                      G    W    D    L    Gf    Ga    P
--------------------------------------------------------------- 
 2. Boca Juniors              2    1    0    1     6     5    2  Runner-up
 3. San Lorenzo de Almagro    2    1    0    1     5     6    0 

Round 1 [Mar 23]:
Atlanta                 2:1  Central Córdoba (R)
Boca Juniors            1:1  Argentinos Juniors
Estudiantes LP          5:1  Huracán (BA)
Independiente (A)       1:1  Rosario Central
Newell's Old Boys       0:3  Racing Club
San Lorenzo de Almagro  3:3  Gimnasia y Esgrima LP
Tigre                   0:3  River Plate
Vélez Sarsfield         2:3  Lanús

Round 2 [Mar 30]:
Argentinos Juniors      1:1  Tigre
Central Córdoba (R)     1:3  Independiente (A)      [at Newell's Old Boys]
Gimnasia y Esgrima LP   5:3  Newell's Old Boys
Huracán (BA)            1:3  Boca Juniors    
Lanús                   2:2  San Lorenzo de Almagro
Racing Club             1:2  Atlanta
River Plate             0:0  Vélez Sarsfield
Rosario Central         1:1  Estudiantes LP

Round 3 [Apr 6]:
Argentinos Juniors      2:4  River Plate            [at Vélez Sarsfield]
Atlanta                 2:1  Gimnasia y Esgrima LP
Boca Juniors            3:2  Rosario Central
Estudiantes LP          5:0  Central Córdoba (R)
Independiente (A)       1:1  Racing Club
Newell's Old Boys       1:3  Lanús
San Lorenzo de Almagro  0:0  Vélez Sarsfield
Tigre                   0:2  Huracán (BA)

Round 4:
[Jul 5]
Rosario Central         6:1  Tigre 
[Jul 6]
Central Córdoba (R)     3:2  Boca Juniors           [at Newell's Old Boys]
Gimnasia y Esgrima LP   2:3  Independiente (A)
Huracán (BA)            0:2  Argentinos Juniors
Lanús                   4:2  Atlanta
Racing Club             2:1  Estudiantes LP
River Plate             2:4  San Lorenzo de Almagro
Vélez Sarsfield         0:0  Newell's Old Boys

Round 5 [Jul 13]:
Argentinos Juniors      0:1  Rosario Central
Atlanta                 0:1  Vélez Sarsfield
Boca Juniors            1:1  Racing Club
Estudiantes LP          1:2  Gimnasia y Esgrima LP
Huracán (BA)            1:1  River Plate
Independiente (A)       3:4  Lanús
Newell's Old Boys       1:3  San Lorenzo de Almagro
Tigre                   0:2  Central Córdoba (R)

Round 6:
[Jul 17]
Rosario Central         0:1  Huracán (BA)
[Jul 19]
Central Córdoba (R)     0:3  Argentinos Juniors
[Jul 20]
Gimnasia y Esgrima LP   2:2  Boca Juniors    
Lanús                   0:2  Estudiantes LP
Racing Club             3:1  Tigre
River Plate             1:0  Newell's Old Boys
San Lorenzo de Almagro  0:3  Atlanta
Vélez Sarsfield         1:0  Independiente (A)

Round 7:
[Jul 27]
Argentinos Juniors      1:1  Racing Club            [at Vélez Sarsfield]       
Boca Juniors            3:0  Lanús
Estudiantes LP          2:0  Vélez Sarsfield
Huracán (BA)            5:0  Central Córdoba (R)
Independiente (A)       0:0  San Lorenzo de Almagro 
Tigre                   2:3  Gimnasia y Esgrima LP
[Jul 30]
Atlanta                 2:0  Newell's Old Boys        
Rosario Central         3:2  River Plate              

Round 8: 
[Aug 9]
Central Córdoba (R)     0:0  Rosario Central        [at Newell's Old Boys]
[Aug 10]
Gimnasia y Esgrima LP   6:3  Argentinos Juniors
Lanús                   1:2  Tigre
Newell's Old Boys       1:1  Independiente (A)
Racing Club             4:1  Huracán (BA)
River Plate             0:3  Atlanta
San Lorenzo de Almagro  3:2  Estudiantes LP
Vélez Sarsfield         1:1  Boca Juniors    

Round 9:
[Aug 15]
Rosario Central         0:0  Racing Club
[Aug 17]
Argentinos Juniors      2:2  Lanús
Boca Juniors            0:2  San Lorenzo de Almagro [at Vélez Sarsfield]
Central Córdoba (R)     3:4  River Plate            [at Newell's Old Boys]     
Estudiantes LP          3:0  Newell's Old Boys
Huracán (BA)            2:1  Gimnasia y Esgrima LP
Independiente (A)       3:2  Atlanta
Tigre                   1:1  Vélez Sarsfield

Round 10: 
[Aug 24]
Newell's Old Boys       1:1  Boca Juniors
[Aug 31]
Atlanta                 4:1  Estudiantes LP
Gimnasia y Esgrima LP   1:1  Rosario Central
Lanús                   2:2  Huracán (BA)
Racing Club             3:2  Central Córdoba (R)
River Plate             1:1  Independiente (A)
San Lorenzo de Almagro  5:0  Tigre
Vélez Sarsfield         1:2  Argentinos Juniors

Round 11: 
[Sep 6]
Central Córdoba (R)     4:2  Gimnasia y Esgrima LP  [at Newell's Old Boys]
[Sep 7]
Argentinos Juniors      1:3  San Lorenzo de Almagro [at Vélez Sarsfield]
Boca Juniors            2:1  Atlanta
Estudiantes LP          2:1  Independiente (A)
Huracán (BA)            5:0  Vélez Sarsfield
Racing Club             3:2  River Plate
Rosario Central         2:1  Lanús
Tigre                   abd  Newell's Old Boys      [abandoned at 0:2 in 70']
[Sep 29]
Tigre                   0:2  Newell's Old Boys      [awarded]
                                                         
Round 12: 
[Sep 14]
Gimnasia y Esgrima LP   2:2  Racing Club
Independiente (A)       2:1  Boca Juniors    
Lanús                   3:3  Central Córdoba (R)
Newell's Old Boys       2:0  Argentinos Juniors
River Plate             5:2  Estudiantes LP
Vélez Sarsfield         3:5  Rosario Central
[Sep 17]
Atlanta                 2:0  Tigre 
San Lorenzo de Almagro  3:1  Huracán (BA)

Round 13: 
[Sep 20]
Central Córdoba (R)     5:2  Vélez Sarsfield        [at Newell's Old Boys]
[Sep 21]
Argentinos Juniors      1:1  Atlanta
Boca Juniors            2:1  Estudiantes LP
Gimnasia y Esgrima LP   0:0  River Plate
Huracán (BA)            4:0  Newell's Old Boys
Racing Club             4:0  Lanús
Rosario Central         2:1  San Lorenzo de Almagro
Tigre                   0:0  Independiente (A)      [at Ferro Carril Oeste]

Round 14 [Sep 28]:
Atlanta                 3:1  Huracán (BA)
Estudiantes LP          6:1  Tigre
Independiente (A)       1:2  Argentinos Juniors
Lanús                   6:0  Gimnasia y Esgrima LP
Newell's Old Boys       1:1  Rosario Central
River Plate             2:2  Boca Juniors    
San Lorenzo de Almagro  2:0  Central Córdoba (R)
Vélez Sarsfield         2:2  Racing Club

Round 15:
[Oct 4]
Central Córdoba (R)     0:2  Newell's Old Boys      [at Rosario Central]
[Oct 5]
Argentinos Juniors      1:1  Estudiantes LP
Gimnasia y Esgrima LP   0:5  Vélez Sarsfield
Huracán (BA)            3:1  Independiente (A)      [at San Lorenzo de Almagro]
Racing Club             3:1  San Lorenzo de Almagro
River Plate             3:2  Lanús
Rosario Central         0:0  Atlanta
Tigre                   2:3  Boca Juniors           [at Vélez Sarsfield]       

Round 16: 
[Oct 11]
Central Córdoba (R)     2:0  Atlanta                [at Newell's Old Boys] 
[Oct 12]
Argentinos Juniors      1:0  Boca Juniors           [at Vélez Sarsfield]       
Gimnasia y Esgrima LP   2:3  San Lorenzo de Almagro
Huracán (BA)            0:1  Estudiantes LP         [at San Lorenzo de Almagro]
Lanús                   0:2  Vélez Sarsfield
Racing Club             4:1  Newell's Old Boys
River Plate             5:2  Tigre
Rosario Central         1:1  Independiente (A)

Round 17: 
[Oct 18]
Estudiantes LP          2:1  Rosario Central
[Oct 19]
Atlanta                 1:1  Racing Club
Boca Juniors            2:2  Huracán (BA)           [at San Lorenzo de Almagro]
Independiente (A)       3:0  Central Córdoba (R)
Newell's Old Boys       1:0  Gimnasia y Esgrima LP
San Lorenzo de Almagro  3:3  Lanús
Tigre                   3:5  Argentinos Juniors     [at Platense]
Vélez Sarsfield         1:0  River Plate            [abandoned at 1:0 in 89']

Round 18: 
[Oct 22]
Central Córdoba (R)     6:1  Estudiantes LP         [at Newell's Old Boys]     
Gimnasia y Esgrima LP   1:1  Atlanta
Huracán (BA)            1:0  Tigre
Lanús                   2:0  Newell's Old Boys
Racing Club             4:1  Independiente (A)
Vélez Sarsfield         0:2  San Lorenzo de Almagro
[Oct 23]
River Plate             3:2  Argentinos Juniors     [at Ferro Carril Oeste]
Rosario Central         2:1  Boca Juniors           [at Newell's Old Boys] 

Round 19 [Oct 26]:
Argentinos Juniors      3:0  Huracán (BA)
Atlanta                 1:0  Lanús
Boca Juniors            2:0  Central Córdoba (R)
Estudiantes LP          1:2  Racing Club
Independiente (A)       2:2  Gimnasia y Esgrima LP
Newell's Old Boys       1:1  Vélez Sarsfield
San Lorenzo de Almagro  3:1  River Plate
Tigre                   4:2  Rosario Central        [at Platense]

Round 20:
[Nov 1]
Gimnasia y Esgrima LP   1:2  Estudiantes LP
Rosario Central         3:1  Argentinos Juniors     [at Newell's Old Boys]
[Nov 2]
Central Córdoba (R)     2:0  Tigre                  [at Newell's Old Boys]     
Lanús                   3:3  Independiente (A)
Racing Club             1:2  Boca Juniors    
River Plate            lp:wp Huracán (BA)           [at Ferro Carril Oeste]
                                                    [w.o. & River Plate 2 points deducted]
San Lorenzo de Almagro  2:2  Newell's Old Boys
Vélez Sarsfield         3:1  Atlanta

Round 21: 
[Nov 7]
Huracán (BA)            0:1  Rosario Central 
[Nov 8]
Newell's Old Boys       1:2  River Plate
[Nov 9]
Argentinos Juniors      2:3  Central Córdoba (R)
Atlanta                 2:0  San Lorenzo de Almagro
Boca Juniors            4:2  Gimnasia y Esgrima LP
Estudiantes LP          2:1  Lanús
Independiente (A)       1:4  Vélez Sarsfield
Tigre                   0:4  Racing Club

Round 22: 
[Nov 11]
Central Córdoba (R)     1:0  Huracán (BA)           [at Newell's Old Boys]
[Nov 12]
Gimnasia y Esgrima LP   2:0  Tigre
Lanús                   1:5  Boca Juniors    
Newell's Old Boys       0:0  Atlanta
Racing Club             5:2  Argentinos Juniors
River Plate             5:1  Rosario Central
San Lorenzo de Almagro  0:1  Independiente (A)
Vélez Sarsfield         4:1  Estudiantes LP

Round 23: 
[Nov 15]
Independiente (A)       4:2  Newell's Old Boys 
[Nov 16]
Argentinos Juniors      3:3  Gimnasia y Esgrima LP
Atlanta                 0:1  River Plate
Boca Juniors            4:1  Vélez Sarsfield
Estudiantes LP          2:1  San Lorenzo de Almagro
Huracán (BA)            2:4  Racing Club
Rosario Central         3:2  Central Córdoba (R)    [at Newell's Old Boys]
Tigre                   0:3  Lanús

Round 24: 
[Nov 19]
Atlanta                 2:1  Independiente (A)
Gimnasia y Esgrima LP   2:1  Huracán (BA)
Lanús                   2:2  Argentinos Juniors
Newell's Old Boys       1:1  Estudiantes LP
Racing Club             2:0  Rosario Central
River Plate             5:2  Central Córdoba (R)
Vélez Sarsfield         1:0  Tigre
[Nov 20]
San Lorenzo de Almagro  3:1  Boca Juniors           [at Huracán] 

Round 25:
[Nov 22]
Rosario Central         2:2  Gimnasia y Esgrima LP 
[Nov 23]
Argentinos Juniors      4:5  Vélez Sarsfield
Boca Juniors            4:2  Newell's Old Boys
Central Córdoba (R)     1:0  Racing Club            [at Newell's Old Boys]     
Estudiantes LP          0:0  Atlanta
Huracán (BA)            3:0  Lanús                  [at Ferro Carril Oeste]
Independiente (A)       1:1  River Plate
Tigre                   4:1  San Lorenzo de Almagro

Round 26: 
[Nov 29]
Gimnasia y Esgrima LP   2:2  Central Córdoba (R)
Independiente (A)       2:1  Estudiantes LP     
[Nov 30]
Lanús                   2:1  Rosario Central
Newell's Old Boys       1:1  Tigre
San Lorenzo de Almagro  6:3  Argentinos Juniors     [at Ferro Carril Oeste]
[Dec 3]
Atlanta                 3:3  Boca Juniors  
River Plate             2:0  Racing Club   
Vélez Sarsfield         1:0  Huracán (BA)  

Round 27: 
[Dec 5]
Central Córdoba (R)     7:3  Lanús                  [at Newell's Old Boys]
[Dec 6]
Estudiantes LP          3:3  River Plate              
Rosario Central         3:1  Vélez Sarsfield          
[Dec 7]
Argentinos Juniors      2:1  Newell's Old Boys
Boca Juniors            3:3  Independiente (A)
Huracán (BA)            2:4  San Lorenzo de Almagro [at Ferro Carril Oeste]
Racing Club             4:1  Gimnasia y Esgrima LP
Tigre                   1:3  Atlanta

Round 28: 
[Dec 12]
Independiente (A)       6:0  Tigre
[Dec 13]
Newell's Old Boys       1:2  Huracán (BA)
[Dec 14]
Atlanta                 1:1  Argentinos Juniors
Estudiantes LP          2:5  Boca Juniors    
Lanús                   3:3  Racing Club
  [Rojas 22, 32, 36; Manfredini 28, Cap 63, Manfredini 78]
River Plate             1:0  Gimnasia y Esgrima LP
San Lorenzo de Almagro  2:3  Rosario Central        [at Ferro Carril Oeste]
Vélez Sarsfield         3:1  Central Córdoba (R)

Racing Club won the championship in this round with the following line-ups:

Lanús:       Rubén Celadilla; Carlos Correa, Rubén Hugo Bertulessi; José Díaz, 
             Héctor Juan Guidi, José Nazionale; Dalmiro Ricardo Polero, 
             Iseo Fausto Rosello, Benito Cejas, Alfredo Hugo Rojas,
             Ángel Rambert.

Racing Club: Osvaldo Jorge Negri; Norberto Anido, Juan Carlos Murúa;
             Héctor Marcelo Bono, Vladislao Wencelao Cap, Julio Gianella;
             Oreste Omar Corbatta, Juan José Pizzuti, 
             Pedro Waldemar Manfredini, Urbano Reynoso, Raúl Oscar Belén.

Referee:     Robert Turner. 

Field:       Lanús. 

Att.:        17,000.

Round 29: 
[Dec 20]
Argentinos Juniors      1:3  Independiente (A)        
Boca Juniors            2:2  River Plate            [at Huracán] 
Rosario Central         1:0  Newell's Old Boys 
[Dec 21]
Central Córdoba (R)     1:2  San Lorenzo de Almagro [at Newell's Old Boys]
Gimnasia y Esgrima LP   4:1  Lanús
Huracán (BA)            2:1  Atlanta
Racing Club             2:2  Vélez Sarsfield        [at Independiente]
Tigre                   2:1  Estudiantes LP

Round 30: 
[Dec 26]
Newell's Old Boys       1:3  Central Córdoba (R)     
[Dec 27]
Estudiantes LP          5:4  Argentinos Juniors      
Independiente (A)       5:1  Huracán (BA)            
San Lorenzo de Almagro  abd  Racing Club            [abandoned at 2:0 in 68']
Vélez Sarsfield         2:1  Gimnasia y Esgrima LP  [at Platense]
[Dec 28]
Atlanta                 2:1  Rosario Central
Boca Juniors            5:1  Tigre                  [at Huracán]
Lanús                   1:1  River Plate
[Jan 12, 1959]
San Lorenzo de Almagro  2:0  Racing Club            [awarded] 

Second place playoff:

1st leg [Apr 23, 1959]:
Boca Juniors            3:4  San Lorenzo de Almagro [at Huracán]

2nd leg [Apr 26, 1959]:
San Lorenzo de Almagro  1:3  Boca Juniors           [at Huracán]

Note:
. Boca Juniors won the second place by goal average.

Table:

No. Team                      G    W    D    L    Gf    Ga    P
--------------------------------------------------------------- 
 1. Racing Club              30   16    9    5    69    38   41  Champions
 2. Boca Juniors             30   14   10    6    70    48   38
 3. San Lorenzo de Almagro   30   16    6    8    66    47   38
 4. Atlanta                  30   14    8    8    47    33   36  Cup winners
 5. Rosario Central          30   13    9    8    50    43   35
 6. River Plate              30   14    9    7    62    45   35  
 7. Vélez Sarsfield          30   13    8    9    50    47   34
 8. Independiente (A)        30   11   11    8    58    47   33
 9. Estudiantes LP           30   13    5   12    60    56   31 
10. Central Córdoba (R)      30   12    3   15    57    65   27 
11. Huracán (BA)             30   12    3   15    46    51   27
12. Lanús                    30    8    9   13    58    70   25
13. Argentinos Juniors       30    8    9   13    58    68   25
14. Gimnasia y Esgrima LP    30    7   10   13    55    68   24
15. Newell's Old Boys        30    4    9   17    29    56   17 
16. Tigre                    30    4    4   22    29    82   12  Relegated

Note:
. River Plate, 2 points deducted.
    
Topscorers:

28 - José Francisco Sanfilippo (San Lorenzo de Almagro)
22 - Alfredo Hugo Rojas (Lanús)   
20 - Pedro Eugenio Callá (Argentinos Juniors)
19 - Héctor Edelmiro Antonio (Estudiantes LP)
     Pedro Waldemar Manfredini (Racing Club)
18 - Juan José Pizzuti (Racing Club)
     Osvaldo Ángel Nardiello (Boca Juniors)

Relegation table:
                            ----Season---- 
                            1956 1957 1958 Average
    River Plate              43   46   35   41,33
    Racing Club              39   36   41   38,67
    Boca Juniors             40   34   38   37,33
    San Lorenzo de Almagro   29   38   38   35,00
    Vélez Sarsfield          37   34   34   35,00
    Independiente (A)        30   31   33   31,33
    Rosario Central          30   27   35   30,67
    Atlanta                       24   36   30,00
    Lanús                    41   22   25   29,33
    Estudiantes LP           23   33   31   29,00
    Huracán (BA)             23   33   27   27,67
    Central Córdoba (R)                27   27,00
    Argentinos Juniors       22   28   25   25,00
    Newell's Old Boys        26   31   17   24,67
    Gimnasia y Esgrima LP    26   23   24   24,33
-------------------------------------------------  
    Tigre                    22   23   12   19,00  Relegated

1957.

1958 (2nd level).

1959.

list of champions.

list of cup tournaments.

list of final tables.

all-time tables.

list of 2nd level champions.

divisional movements.

topscorers.


About this document

With thanks to Marta Emilia Edwin

Sources: [CIHF-], [Ram-2], newspapers: Clarín, La Prensa and La Nación

Prepared and maintained by Osvaldo José Gorgazzi for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Osvaldo José Gorgazzi (osvaldogorgazzi@yahoo.com.ar)
Last updated: 29 May 2007

(C) Copyright Osvaldo José Gorgazzi and RSSSF 2000/07
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.