Armenia (Second Level) 2007

First Division

Final Table:

 1.Pyunik-2 Yerevan          21  14  2  5  54-19  44
 2.Mika-2 Ashtarak           21  10  9  2  42-23  39
 3.Ararat-2 Yerevan          21   9  7  5  43-26  34
 4.Dinamo Yerevan            21  10  3  8  47-38  33  Promoted
 5.Banants-2 Yerevan         21   8  4  9  35-38  28
 6.Gandzasar-2 Kapan         21   8  4  9  26-37  28
 7.Shirak-2 Giumri           21   3 10  8  23-44  19
 8.Patani U-17               21   2  1 18  19-64   7
 -.Bentonit Ijevan            withdrew after playing 3 matches;
   record at withdrawal       3   2  0  1   8- 4   6

NB: Only Dinamo and Bentonit were eligible for promotion; one of the
    two was to be promoted, the second to play off against bottom club
    top level; after Bentonit's withdrawal mid-May, Dinamo are sure
    of promotion

Round 1 
[Apr 25]
Pyunik-2    n/p Bentonit
Banants-2   2-3 Shirak-2
  [Artak Oseyan 80, Hovhannes S. Hambardzumian 92;
   Ara Mkrtchian 9, 66, Arman Margarian 69]
Ararat-2    0-1 Mika-2
  [Edgar Manukian 78]
[Apr 26]
Dinamo      0-1 Gandzasar-2
  [Suren Voskanian 63]
Patani      bye

Round 2
[Apr 29]
Bentonit    2-1 Gandzasar-2     [annulled]
  [Oleksiy Morgunov 11pen, Mikheili Topuria 63; Hayrapet Avagian 33]
[Apr 30]
Banants-2   4-2 Dinamo
  [Robert Grigorian 37, Sargis Nasibian 40, 64, Armen Papian 92;
   Artur Barseghian 53, 68]
[May 1]
Pyunik-2    5-1 Patani
  [Artak Khachatrian 10, Grigor Movsisian 30, Tigran Voskanian 39,
   Sargis Aroyan 58pen, Narek T. Davtian 83; Andranik Karapetian 34pen]
[May 25]
Shirak-2    0-0 Mika-2
Ararat-2    bye

Round 3 
[May 4]
Patani      1-6 Bentonit        [annulled]
  [Rumyan Hovsepian 84; Azat Baghdasarian 11, Oleksiy Morgunov 17,
   Mikheili Topuria 30, Aleksandr Simonian 51, 80, Mikael Galstian 71]
Gandzasar-2 2-2 Shirak-2
  [Hayrapet Avagian 22, Suren Voskanian 57; Ara Mkrtchian 82pen,
   Mkrtich Nalbandian 94]
[May 5]
Ararat-2    4-0 Banants-2
  [Samvel R. Petrosian 7, Mkhitar Grigorian 33, Hakob Ghazarian 40,
   Andranik Tadevosian 83pen]
[My 25]
Dinamo      2-1 Pyunik-2
  [Hovhannes Mnatsakanian 16, Artur Barseghian 48; Albert Tadevosian 69]
Mika-2      bye

Round 4
[May 10]
Mika-2      2-0 Bentonit        [annulled]
  [Fernando Campos Tales 35, Stepan Hakobian 56]
Pyunik-2    3-1 Gandzasar-2
  [Davit Poghosian 6, Sargis Aroyan 23, Albert Tadevosian 63;
   Kamo Arustamian 19]
Banants-2   2-0 Patani
  [Artak Dashian 56, Artak Oseyan 62]
[May 11]
Dinamo      2-1 Ararat-2
  [Hovhannes Mnatsakanian 66, 77; Samvel R. Petrosian 20]
Shirak-2    bye

Round 5
[May 17]
Mika-2      3-1 Pyunik-2
  [Narek Beglarian 13, 39, Robert Amirian 24pen; Sargis Aroyan 69]
Ararat-2    1-0 Patani
  [Davit G. Grigorian 89]
Bentonit    n/p Shirak-2
[May 18]
Gandzasar-2 1-0 Banants-2
  [Tigran Gevorgian 58]
Dinamo      bye

Round 6 [May 22]
Mika-2      1-1 Gandzasar-2
  [Stepan Hakobian 74; Gor Grigorian 45+1]
Shirak-2    0-2 Patani
  [Karapet Khachatrian 62, Hrant Elazian 81]
Bentonit    n/p Dinamo
Pyunik-2    2-0 Ararat-2
  [Sargis Aroyan 35, 84]
Banants-2   bye

Round 7 [May 28]
Banants-2   2-1 Pyunik-2
  [Ara E. Khachatrian 10, Artak Antonian 50og; Sargis Aroyan 65]
Ararat-2    n/p Bentonit
Dinamo      1-1 Shirak-2
  [Artur Ar. Hovhannisian 41; Andranik Barikian 13pen]
Patani      1-2 Mika-2
  [Karapet Khachatrian 62; Robert Amirian 78, Stepan Hakobian 88]
Gandzasar-2 bye

Round 8 [Jun 3]
Gandzasar-2 2-0 Patani
  [Beniamin Manucharian 6, Andranik Sargsian 84]
Mika-2      2-1 Dinamo
  [Gevorg Poghosian 27, Robert Amirian 89; Artur Barseghian 24]
Shirak-2    1-1 Ararat-2
  [Mkrtich Nalbandian 30; Mkhitar Grigorian 53pen]
Bentonit    n/p Banants-2
Pyunik-2    bye

Round 9
[Jun 7]
Patani      1-6 Dinamo
  [Razmik Hovhannisian 28; Artur Barseghian 12, Narek Harutyunian 61,
   Hovhannes Mnatsakanian 65, 73, Armen Gasparian 78, Martun Hakobian 88]
[Jun 8]
Ararat-2    0-0 Gandzasar-2
Banants-2   0-0 Mika-2
Pyunik-2    7-0 Shirak-2
  [Davit Manoyan 36, 71, Gegham Brutian 39, Sargis Aroyan 60, 62, 
   Davit Poghosian 69, Albert Tadevosian 92]
Bentonit    bye

Round 10 [Jun 17]
Pyunik-2    0-1 Shirak-2
  [Ara Mkrtchian 28]
Mika-2      1-1 Banants-2
  [Robert Amirian 21; Norayr Giozalian 34]
Gandzasar-2 0-4 Ararat-2
  [Andranik Tadevosian 21, 64, Mkhitar Grigorian 27, 61]
Patani      1-4 Dinamo
  [Karlen Hovoyan 87; Hovhannes Mnatsakanian 11, Martun Hakobian 35,
   Tatul Simonian 39, 42]

Round 11
[Jun 22]
Ararat-2    2-0 Banants-2
  [Erison da Silva Santos ‘Baiano’ 52, Gegham Martirosian 78]
Dinamo      1-2 Pyunik-2
  [Sahak Harutyunian 75pen; Vardan A. Petrosian 26, Narek T. Davtian 60]
Patani      2-5 Mika-2
  [Gevorg Badalian 48, 58; Stepan Hakobian 1, 41pen, 77, 79,
   Robert Amirian 84]
[Jun 23]
Shirak-2    0-1 Gandzasar-2
  [Artur A. Avagian 70]

Round 12 [Jun 29]
Patani      1-2 Banants-2
  [Andranik Karapetian 91; Artak Dashian 40, Norayr Giozalian 60]
Dinamo      0-0 Ararat-2
Shirak-2    1-1 Mika-2
  [Rafael Paltajian 53; Stepan Hakobian 18pen]
Gandzasar-2 2-1 Pyunik-2
  [Suren Voskanian 30, Vahagn Gevorgian 82og; Tigran Gharabaghtsian 87]

Round 13
[Jul 6]
Pyunik-2    1-1 Mika-2
  [Vardan A. Petrosian 23; Stepan Hakobian 44]
Dinamo      7-1 Shirak-2
  [Khoren Mkrtchian 4, Hovhannes Mnatsakanian 10, 25, 66, Sahak Harutyunian 33,
   Artur Barseghian 59, Vladimir Amirkhanian 90; Karen Karapetian 40]
[Jul 7]
Banants-2   3-0 Gandzasar-2
  [Robert Grigorian 24, Norayr Giozalian 51pen, 81]
[Jul 12]
Ararat-2    6-1 Patani
  [Armen Babayan 25, Mkhitar Grigorian 31, Arman Avetisian 47,
   Grigor V. Grigorian 57, Gevorg Karapetian 65, 82; Andranik Karapetian 17]

Round 14 [Aug 10]
Pyunik-2    2-0 Patani 
  [Mihran Manasian 10, Edgar Malakian 92pen]
Banants-2   3-4 Dinamo
  [Sargis Nasibian 59, 63pen, Armen Papian 93; Artur Barseghian 18, 46, 
   Hayk Minasian 43, Sevada Hovhannisian 72]
Ararat-2    1-1 Shirak-2
  [Davit G. Grigorian 95; Arman Margarian 67]
Mika-2      2-0 Gandzasar-2
  [Andranik Sargsian 51, Stepan Hakobian 69]

Round 15
[Aug 14]
Banants-2   0-2 Pyunik-2
  [Mihran Manasian 59, Narek T. Davtian 85]
Ararat-2    2-2 Mika-2
  [Mkhitar Grigorian 64, 91; Stepan Hakobian 52, 70]
Dinamo      4-2 Gandzasar-2
  [Artur Barseghian 49pen, Artur Ar. Hovhannisian 64, Areg Avagian 85, 88;
   Vahe Martirosian 70pen, Armen Kostandian 93]
Shirak-2    abd Patani          [abandoned in 17' due to bad weather conditions]
 [Sep 18]
Shirak-2    1-1 Patani          [remaining 73']
  [Karen Karapetian 22; Gevorg Badalian 63]

Round 16 
[Aug 4]
Gandzasar-2 2-1 Patani
  [Vahe Martirosian 28, Hayrapet Avagian 44; Rumyan Hovsepian 91]
[Aug 20]
Pyunik-2    4-2 Ararat-2
  [Karen V. Khachatrian 20, Norayr Sahakian 34, Grigor Movsisian 66, 
   Narek T. Davtian 93; Andranik Tadevosian  40, 77]
Banants-2   2-1 Shirak-2
  [Norayr Giozalian 5pen, Narek Petrosian 79; Karen Karapetian 87]
Mika-2      5-1 Dinamo
  [Narek Beglarian 13, 66, 80, Vigen Hambardzumian 30,
   Stepan Hakobian 35; Karen Gasparian 70]

Round 17 [Aug 25]
Pyunik-2    5-0 Banants-2
  [Vardan A. Petrosian 4, Mihran Manasian 14, Artak Yedigarian 16, 
   Sargis Aroyan 57, Albert Tadevosian 81]
Mika-2      3-3 Ararat-2
  [Robert Amirian 60, Andranik Sargsian 65, Narek Beglarian 86;
   Gevorg Karapetian 39, Gevorg Nranian 50, Gegham Martirosian 73]
Gandzasar-2 2-3 Dinamo
  [Hayrapet Avagian 40, Vahe Martirosian 79; Artur Barseghian 36, 85, 93]
Patani      0-2 Shirak-2
  [Mkrtich Nalbandian 45, 57]

Round 18 [Aug 31]
Shirak-2    3-3 Pyunik-2
  [Mkrtich Nalbandian 32, Arman Margarian 42, Tigran Gharabaghtsian 50og;
   Davit Poghosian 62, Sargis Aroyan 80, Albert Tadevosian 85]
Banants-2   2-2 Mika-2
  [Norayr Giozalian 14, Armen Papian 22; Narek Beglarian 48,
   Gevorg Poghosian 70]
Ararat-2    4-1 Gandzasar-2
  [Davit G. Grigorian 51, Gevorg Karapetian 64, 84, Edgar Arzumanian 70;
   Vahe Martirosian 24pen]
Dinamo      4-3 Patani
  [Sevada Hovhannisian 2, Areg Avagian 33, Tatul Simonian 62,
   Hovhannes Mnatsakanian 72; Zhora Stepanian 11, Andranik Karapetian 46+,
   Aram Hovsepian 68]

Round 19 [Sep 6]
Ararat-2    0-1 Pyunik-2
  [Tigran Voskanian 70]
Shirak-2    2-2 Banants-2
  [Armen Aleksanian 14, Albert Sukiasian 24; Norayr Giozalian 19, 
   Tigran Tigranian 36og]
Dinamo      0-1 Mika-2
  [Narek Beglarian 51]
Patani      1-3 Gandzasar-2
  [Rumyan Hovsepian 65; Armen S. Petrosian 7, 23, Edgar Safarian 75]
 
Round 20 [Sep 14]
Banants-2   3-5 Ararat-2
  [Armen Papian 43, Norayr Giozalian 61, 73; Hakob Ghazarian 29, 
   Andranik Tadevosian 35, 55, Gevorg Karapetian 67,
   Davit G. Grigorian 85]
Pyunik-2    1-0 Dinamo
  [Albert Tadevosian 76]
Mika-2      4-0 Patani
  [Gevorg Poghosian 34, Andranik Sargsian 45, Stepan Hakobian 67, 88]
Gandzasar-2 2-2 Shirak-2
  [Gor Grigorian 93, Armen Kostandian 80; Arman Mkrtchian 24,
   Aghvan Davoyan 41]

Round 21 [Sep 22]
Patani      0-7 Pyunik-2
  [Artak Yedigarian 8, Albert Tadevosian 9, 43, Sargis Aroyan 38pen, 40pen, 
   Artak Khachatrian 45, Mihran Manasian 71]
Dinamo      1-5 Banants-2
  [Artur Barseghian 55; Norayr Giozalian 5, 9, 23pen,
   Sargis Karapetian 20, Garnik Sahakian 42og]
Shirak-2    1-2 Ararat-2
  [Mkrtich Nalbandian 38; Arman Avetisian 79, Hakob Ghazarian 86]
Gandzasar-2 3-2 Mika-2
  [Tigran Gevorgian 19, 45, 90; Robert Amirian 63, Hovhannes Shahmuradian 85]

Round 22 [Sep 27]
Patani      1-0 Banants-2
  [Gor Martirosian 34]
Ararat-2    1-1 Dinamo
  [Andranik Tadevosian 23; Areg Avagian 30]
Mika-2      4-0 Shirak-2
  [Vigen Hambardzumian 10, Robert Amirian 35pen,
   Hovhannes Shahmuradian 62, Arman K. Mkrtchian 75]
Pyunik-2    2-0 Gandzasar-2
  [Tigran Voskanian 4, Grigor Movsisian 80]

Round 23 
[Sep 10]
Patani      2-4 Ararat-2
 [Zhora Stepanian 18, Aram Hovsepian 65; Gevorg Karapetian 10, 53, 
  Andranik Tadevosian 30, Vilen Barseghian 83]
[Oct 5]
Mika-2      0-3 Pyunik-2
  [Mihran Manasian 22, Narek T. Davtian 27, Sargis Aroyan 70]
[Oct 6]
Gandzasar-2 0-2 Banants-2
  [Hovhannes S. Hambardzumian 38, Sargis Nasibian 84]
Shirak-2    0-3 Dinamo
  [Karen Gasparian 13, Artur Barseghian 68, 92]

Final Table:

 1.Pyunik-2 Yerevan          21  14  2  5  54-19  44
 2.Mika-2 Ashtarak           21  10  9  2  42-23  39
 3.Ararat-2 Yerevan          21   9  7  5  43-26  34
 4.Dinamo Yerevan            21  10  3  8  47-38  33  Promoted
 5.Banants-2 Yerevan         21   8  4  9  35-38  28
 6.Gandzasar-2 Kapan         21   8  4  9  26-37  28
 7.Shirak-2 Giumri           21   3 10  8  23-44  19
 8.Patani U-17               21   2  1 18  19-64   7
 -.Bentonit Ijevan            withdrew after playing 3 matches;
   record at withdrawal       3   2  0  1   8- 4   6

NB: Only Dinamo and Bentonit were eligible for promotion; one of the
    two was to be promoted, the second to play off against bottom club
    top level; after Bentonit's withdrawal mid-May, Dinamo are sure
    of promotion

 
 

2006.

list of champions.

all-time table.

list of cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Gurgen Mahari for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Gurgen Mahari (gmahari@arminco.com)
Last updated: 2 Nov 2007

(C) Copyright Gurgen Mahari and RSSSF 2007
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.