Asian Club Competitions 2013


  • Asian Champions League
  • AFC Cup
  • Presidents Cup
  • About this document

    2012 | 2014


    Asian Champions League 2013

    Qualifying Stage
    
    Eastern Zone (Feb 13)
    Buriram United           Tha  Brisbane Roar            Aus   0-0x 3-0p
    x originally Brisbane were drawn at home but after the match was 
      rescheduled from Feb 9 both clubs agreed to play at Buriram
    
    Western Zone (Feb 9)
    Saba batry (Qom)         Irn  Al-Shabab Al-Arabi       UAE   1-1  3-5p
    Al-Nasr (Dubai)          UAE  Lokomotiv Toshkent       Uzb   3-2
    
    Group Stage 
    
    Group A 
    Feb 26: Teraktor-Sazi (Tabriz)-Al-Jazeera     3-1
    Feb 26: Al-Shabab-Al-Jaish                    2-0
    Mar 12: Al-Jaish-Teraktor-Sazi (Tabriz)       3-3
    Mar 12: Al-Jazeera-Al-Shabab                  1-1
    Apr  2: Al-Jaish-Al-Jazeera                   3-1
    Apr  2: Al-Shabab-Teraktor-Sazi (Tabriz)      1-0
    Apr 10: Al-Jazeera-Al-Jaish                   1-1
    Apr 10: Teraktor-Sazi (Tabriz)-Al-Shabab      0-1
    Apr 24: Al-Jaish-Al-Shabab                    3-0
    Apr 24: Al-Jazeera-Teraktor-Sazi (Tabriz)     2-0
    May  1: Al-Shabab-Al-Jazeera                  2-1
    May  1: Teraktor-Sazi (Tabriz)-Al-Jaish       2-4
    
     1.Al-Shabab (Riyadh)              6  4  1  1  7- 5 13
     2.Al-Jaish (Al-Rayyan)            6  3  2  1 14- 9 11
     3.Al-Jazeera (Abu Dhabi)          6  1  2  3  7-10  5
     4.Teraktor-Sazi (Tabriz)          6  1  1  4  8-12  4
    
    Group B
    Feb 26: Pakhtakor Toshkent-Al-Ittifaq         1-0
    Feb 26: Lekhwiya-Al-Shabab Al-Arabi           2-1
    Mar 12: Al-Shabab Al-Arabi-Pakhtakor Toshkent 0-1
    Mar 12: Al-Ittifaq-Lekhwiya                   0-0
    Apr  3: Lekhwiya-Pakhtakor Toshkent           3-1
    Apr  3: Al-Shabab Al-Arabi-Al-Ittifaq         1-0
    Apr  9: Pakhtakor Toshkent-Lekhwiya           2-2
    Apr  9: Al-Ittifaq-Al-Shabab Al-Arabi         4-1
    Apr 24: Al-Shabab Al-Arabi-Lekhwiya           3-1
    Apr 24: Al-Ittifaq-Pakhtakor Toshkent         2-0
    May  1: Lekhwiya-Al-Ittifaq                   2-0
    May  1: Pakhtakor Toshkent-Al-Shabab Al-Arabi 1-2
    
     1.Lekhwiya (Doha)                 6  3  2  1 10- 7 11
     2.Al-Shabab Al-Arabi (Dubai)      6  3  0  3  8- 9  9
     3.Al-Ittifaq (Dammam)             6  2  1  3  6- 5  5  [2 1 0 1 2-1 3]
     4.Pakhtakor Toshkent              6  2  1  3  6- 9  5  [2 1 0 1 1-2 3]
    
    Group C
    Feb 27: Sepahan-Al-Nasr                       3-0y
    Feb 27: Al-Ahly-Al-Gharrafa                   2-0x
    Mar 13: Al-Gharrafa-Sepahan                   3-1
    Mar 13: Al-Nasr-Al-Ahly                       1-2
    Apr  2: Al-Nasr-Al-Gharrafa                   2-4
    Apr  2: Sepahan-Al-Ahly                       2-4y
    Apr 10: Al-Gharrafa-Al-Nasr                   3-1
    Apr 10: Al-Ahly-Sepahan                       4-1x
    Apr 23: Al-Gharrafa-Al-Ahly                   2-2
    Apr 23: Al-Nasr-Sepahan                       1-2
    Apr 30: Sepahan-Al-Gharrafa                   3-1y
    Apr 30: Al-Ahly-Al-Nasr                       2-2x
    x in Beraida
    y in Fuladshahr
    
     1.Al-Ahly (Jeddah)                6  4  2  0 16- 8 14
     2.Al-Gharrafa (Doha)              6  3  1  2 13-11 10
     3.Sepahan (Isfahan)               6  3  0  3 12-13  9
     4.Al-Nasr (Dubai)                 6  0  1  5  7-16  1
    
    Group D
    Feb 27: Al-Ain-Al-Hilal                       3-1
    Feb 27: Al-Rayyan-Esteghlal                   3-3
    Mar 13: Esteghlal-Al-Ain                      2-0
    Mar 13: Al-Hilal-Al-Rayyan                    3-1
    Apr  3: Al-Ain-Al-Rayyan                      2-1
    Apr  3: Al-Hilal-Esteghlal                    1-2
    Apr  9: Al-Rayyan-Al-Ain                      2-1
    Apr  9: Esteghlal-Al-Hilal                    0-1
    Apr 23: Esteghlal-Al-Rayyan                   3-0
    Apr 23: Al-Hilal-Al-Ain                       2-0
    Apr 30: Al-Ain-Esteghlal                      0-1
    Apr 30: Al-Rayyan-Al-Hilal                    0-2
    
     1.Esteghlal (Tehran)              6  4  1  1 11- 5 13
     2.Al-Hilal (Riyadh)               6  4  0  2 10- 6 12
     3.Al-Ain                          6  2  0  4  6- 9  6
     4.Al-Rayyan                       6  1  1  4  7-14  4
    
    Group E
    Feb 26: Vegalta Sendai-Buriram United         1-1
    Feb 26: FC Seoul-Jiangsu Sainty               5-1
    Mar 12: Buriram United-FC Seoul               0-0
    Mar 12: Jiangsu Sainty-Vegalta Sendai         0-0
    Apr  2: FC Seoul-Vegalta Sendai               2-1
    Apr  2: Jiangsu Sainty-Buriram United         2-0
    Apr 10: Vegalta Sendai-FC Seoul               1-0
    Apr 10: Buriram United-Jiangsu Sainty         2-0
    Apr 24: Buriram United-Vegalta Sendai         1-1
    Apr 24: Jiangsu Sainty-FC Seoul               0-2
    May  1: FC Seoul-Buriram United               2-2
    May  1: Vegalta Sendai-Jiangsu Sainty         1-2
    
     1.FC Seoul                        6  3  2  1 11- 5 11
     2.Buriram United                  6  1  4  1  6- 6  7  [2 1 0 1 2-2 3]
     3.Jiangsu Sainty                  6  2  1  3  5-10  7  [2 1 0 1 2-2 3]
     4.Vegalta Sendai                  6  1  3  2  5- 6  6
    
    Group F
    Feb 26: Guangzhou Evergrande-Urawa Red D.     3-0
    Feb 26: Muang Thong U.-Jeonbok Hyundai Motors 2-2
    Mar 12: Jeonbok Hyundai-Guangzhou Evergrande  1-1
    Mar 12: Urawa Red Diamonds-Muang Thong United 4-1
    Apr  3: Urawa Red D.-Jeonbok Hyundai Motors   1-3
    Apr  3: Guangzhou Evergrande-Muang Thong U.   4-0
    Apr  9: Jeonbok Hyundai Motors-Urawa Red D.   2-2
    Apr  9: Muang Thong U.-Guangzhou Evergrande   1-4
    Apr 24: Jeonbok Hyundai Motors-Muang Thong U. 2-0
    Apr 24: Urawa Red D.-Guangzhou Evergrande     3-2
    May  1: Guangzhou Evergrande-Jeonbok Hyundai  0-0
    May  1: Muang Thong United-Urawa Red Diamonds 0-1
    
     1.Guangzhou Evergrande            6  3  2  1 14- 5 11
     2.Jeonbuk Hyundai Motors (Jeonju) 6  2  4  0 10- 6 10  [2 1 1 0 5-3 4]
     3.Urawa Red Diamonds              6  3  1  2 11-11 10  [2 0 1 1 3-5 1]
     4.Muang Thong United              6  0  1  5  4-17  1
    
    Group G
    Feb 27: Sanfrecce Hiroshima-Bunyodkor T'kent  0-2
    Feb 27: Pohang Steelers-Beijing Guoan         0-0
    Mar 13: Beijing Guoan-Sanfrecce Hiroshima     2-1
    Mar 13: Bunyodkor Toshkent-Pohang Steelers    2-2
    Apr  2: Sanfrecce Hiroshima-Pohang Steelers   0-1
    Apr  2: Bunyodkor Toshkent-Beijing Guoan      0-0
    Apr 10: Pohang Steelers-Sanfrecce Hiroshima   1-1
    Apr 10: Beijing Guoan-Bunyodkor Toshkent      0-1
    Apr 23: Beijing Guoan-Pohang Steelers         2-0
    Apr 23: Bunyodkor T'kent-Sanfrecce Hiroshima  0-0
    Apr 30: Sanfrecce Hiroshima-Beijing Guoan     0-0
    Apr 30: Pohang Steelers-Bunyodkor Toshkent    1-1
    
     1.Bunyodkor Toshkent              6  2  4  0  6- 3 10
     2.Beijing Guoan                   6  2  3  1  4- 2  9
     3.Pohang Steelers                 6  1  4  1  5- 6  7
     4.Sanfrecce Hiroshima             6  0  3  3  2- 6  3
    
    Group H
    Feb 27: Central Coast M.-Suwon S. Bluewings   0-0
    Feb 27: Guizhou Renhe-Kashiwa Reysol          0-1
    Mar 13: Kashiwa Reysol-Central Coast Mariners 3-1
    Mar 13: Suwon Samsung Bluewings-Guizhou Renhe 0-0
    Apr  3: Central Coast Mariners-Guizhou Renhe  2-1
    Apr  3: Suwon S. Bluewings-Kashiwa Reysol     2-6
    Apr  9: Kashiwa Reysol-Suwon S. Bluewings     0-0
    Apr  9: Guizhou Renhe-Central Coast Mariners  2-1
    Apr 23: Kashiwa Reysol-Guizhou Renhe          1-1
    Apr 23: Suwon S. Bluewings-Central Coast M.   0-1
    Apr 30: Central Coast Mariners-Kashiwa Reysol 0-3
    Apr 30: Guizhou Renhe-Suwon Samsung Bluewings 2-2
    
     1.Kashiwa Reysol                  6  4  2  0 14- 4 14
     2.Central Coast Mariners          6  2  1  3  5- 9  7
     3.Guizhou Renhe                   6  1  3  2  6- 7  6
     4.Suwon Samsung Bluewings         6  0  4  2  4- 9  4
    
    1/8 Finals
    (May 14 and 21)
    Buriram United           Tha  Bunyodkor Toshkent       Uzb   2-1  0-0  2-1
    Beijing Guoan            Chn  FC Seoul                 SKo   0-0  1-3  1-3
    Al-Gharrafa              Qat  Al-Shabab (Riyadh)       Sau   1-2  0-3  1-5
    Al-Jaish                 Qat  Al-Ahly (Jeddah)         Sau   1-1  0-2  1-3x
    (May 15 and 22)
    Central Coast Mariners   Aus  Guangzhou Evergrande     Chn   1-2  0-3  1-5
    Jeonbuk Hyundai Motors   SKo  Kashiwa Reysol           Jpn   0-2  2-3  2-5
    Al-Shabab Al-Arabi       UAE  Esteghlal (Tehran)       Irn   2-4  0-0  2-4
    Al-Hilal (Riyadh)        Sau  Lekhwiya                 Qat   0-1  2-2  2-3
    x 2nd leg in Beraida
    
    Quarterfinals (Aug 21 and Sep 18)
    Kashiwa Reysol           Jpn  Al-Shabab (Riyadh)       Sau   1-1  2-2 *3-3
    Guangzhou Evergrande     Chn  Lekhwiya                 Qat   2-0  4-1  6-1
    Esteghlal (Tehran)       Irn  Buriram United           Tha   1-0  2-1  3-1
    Al-Ahly (Jeddah)         Sau  FC Seoul                 SKo   1-1  0-1  1-2
    
    Semifinals (Sep 25 and Oct 2)
    Kashiwa Reysol           Jpn  Guangzhou Evergrande     Chn   1-4  0-4  1-8
    FC Seoul                 SKo  Esteghlal (Tehran)       Irn   2-0  2-2  4-2
    
    Final (Oct 26 and Nov 9)
    FC Seoul                 SKo  Guangzhou Evergrande     Chn   2-2  1-1  3-3* 
    

    AFC Cup 2013

    Qualifying Stage
    
    (Feb 9)
    Al-Wahda (Damascus)      Syr  Al-Ahli (Taizz)          Yem   3-5x
    x in Zarqa, Jordan
    
    NB: Regar-TadAZ Tursunzade were to play the winner of the above match, but
        following the withdrawal of Muharraq both Regar-TadAZ Tursunzade and
        Al-Ahli (Taizz) enter the group stage
    
    Group Stage 
    
    Group A 
    Mar  5: Safa-Regar-TadAZ Tursunzade           1-1
    Mar  5: Riffa-Al-Kuwait SC                    0-2
    Mar 12: Regar-TadAZ Tursunzade-Riffa          0-3
    Mar 12: Al-Kuwait SC-Safa                     3-1
    Apr  2: Regar-TadAZ Tursunzade-Al-Kuwait SC   1-3
    Apr  2: Safa-Riffa                            1-0
    Apr 10: Riffa-Safa                            2-0
    Apr 10: Al-Kuwait SC-Regar-TadAZ Tursunzade   5-0
    Apr 24: Regar-TadAZ Tursunzade-Safa           2-3
    Apr 24: Al-Kuwait SC-Riffa                    2-3
    May  1: Safa-Al-Kuwait SC                     1-0
    May  1: Riffa-Regar-TadAZ Tursunzade          1-1
    
     1.Al-Kuwait SC (Kaifan)           6  4  0  2 15- 6 12
     2.Riffa                           6  3  1  2  9- 6 10  [2 1 0 1 2-1 3]
     3.Safa (Beirut)                   6  3  1  2  7- 8 10  [2 1 0 1 1-2 3]
     4.Regar-TadAZ Tursunzade          6  0  2  4  5-16  2
    
    Group B 
    Mar  5: Arbil-Al-Ahli                         4-0
    Mar  5: Fanja-Al-Ansar                        4-0
    Mar 12: Al-Ahli-Fanja                         0-2
    Mar 12: Al-Ansar-Arbil                        0-2
    Apr  3: Al-Ahli-Al-Ansar                      0-2
    Apr  3: Arbil-Fanja                           1-0
    Apr  9: Al-Ansar-Al-Ahli                      5-1
    Apr  9: Fanja-Arbil                           0-4
    Apr 24: Al-Ahli-Arbil                         0-4
    Apr 24: Al-Ansar-Fanja                        0-0
    May  1: Arbil-Al-Ansar                        2-0
    May  1: Fanja-Al-Ahli                         3-1
    
     1.Arbil                           6  6  0  0 17- 0 18
     2.Fanja                           6  3  1  2  9- 6 10
     3.Al-Ansar (Beirut)               6  2  1  3  7- 9  7
     4.Al-Ahli (Taizz)                 6  0  0  6  2-20  0
    
    Group C 
    Mar  6: Al-Sha'ab-Duhok                       1-3
    Mar  6: Al-Faysali-Dhofar                     2-3
    Mar 13: Duhok-Al-Faysali                      0-1
    Mar 13: Dhofar-Al-Sha'ab                      1-0
    Apr  2: Al-Faysali-Al-Sha'ab                  2-1
    Apr  2: Dhofar-Duhok                          1-3
    Apr 10: Duhok-Dhofar                          6-1
    Apr 10: Al-Sha'ab-Al-Faysali                  0-2
    Apr 23: Duhok-Al-Sha'ab                       2-1
    Apr 23: Dhofar-Al-Faysali                     1-1
    Apr 30: Al-Faysali-Duhok                      1-0
    Apr 30: Al-Sha'ab-Dhofar                      0-1
    
     1.Al-Faysali (Amman)              6  4  1  1  9- 5 13
     2.Duhok                           6  4  0  2 14- 6 12
     3.Dhofar (Salala)                 6  3  1  2  8-12 10
     4.Al-Sha'ab (Ibb)                 6  0  0  6  3-11  0
    
    Group D 
    Mar  6: Ravshan Kulob-Al-Ramtha               0-1
    Mar  6: Al-Qadisiya-Al-Shorta                 0-1
    Mar 13: Al-Shorta-Ravshan Kulob               2-0x
    Mar 13: Al-Ramtha-Al-Qadisiya                 0-3
    Apr  3: Al-Shorta-Al-Ramtha                   0-1x
    Apr  3: Al-Qadisiya-Ravshan Kulob             3-0
    Apr  9: Ravshan Kulob-Al-Qadisiya             1-3
    Apr  9: Al-Ramtha-Al-Shorta                   1-2
    Apr 23: Al-Shorta-Al-Qadisiya                 0-2x
    Apr 23: Al-Ramtha-Ravshan Kulob               5-0
    Apr 30: Ravshan Kulob-Al-Shorta               1-3
    Apr 30: Al-Qadisiya-Al-Ramtha                 2-2
    x in Zarqa, Jordan
    
     1.Al-Qadisiya (Kuwait City)       6  4  1  1 13- 4 13
     2.Al-Shorta (Damascus)            6  4  0  2  8- 5 12
     3.Al-Ramtha                       6  3  1  2 10- 7 10
     4.Ravshan Kulob                   6  0  0  6  2-17  0
    
    Group E
    Feb 26: Kitchee-Churchill Brothers            3-0
    Mar  5: Semen Padang-Warriors                 3-1
    Mar 12: Churchill Brothers-Semen Padang       2-2x
    Mar 12: Warriors-Kitchee                      2-4
    Apr  2: Churchill Brothers-Warriors           3-0x
    Apr  2: Kitchee-Semen Padang                  1-2
    Apr 10: Semen Padang-Kitchee                  3-1
    Apr 10: WarriorsChurchill Brothers            1-0
    Apr 24: Churchill Brothers-Kitchee            0-4x
    Apr 24: Warriors-Semen Padang                 0-2
    May  1: Semen Padang-Churchill Brothers       3-1
    May  1: Kitchee-Warriors                      5-0
    x in Pune
    
     1.Semen Padang                    6  5  1  0 15- 6 16
     2.Kitchee (Hongkong)              6  4  0  2 18- 7 12
     3.Churchill Brothers (Goa)        6  1  1  4  6-13  4
     4.Warriors (Singapore)            6  1  0  5  4-17  3
    
    Group F 
    Feb 26: Yangon United-Persibo                 3-0
    Mar  5: New Radiant-Sunray Cave JC Sun Hei    1-0
    Mar 12: Sunray Cave JC Sun Hei-Yangon United  1-3
    Mar 12: Persibo-New Radiant                   0-7x
    Apr  3: Persibo-Sunray Cave JC Sun Hei        3-3x
    Apr  3: Yangon United-New Radiant             2-0
    Apr  9: New Radiant-Yangon United             3-1
    Apr  9: Sunray Cave JC Sun Hei-Persibo        8-0y
    Apr 24: Persibo-Yangon United                 1-7x
    Apr 24: Sunray Cave JC Sun Hei-New Radiant    0-3
    May  1: Yangon United-Sunray Cave JC Sun Hei  2-0
    May  1: New Radiant-Persibo                   6-1
    x in Solo
    y abandoned at 8-0 in 65' when Persibo were left with 6 players; result stood
    
     1.New Radiant (Malé)              6  5  0  1 20- 4 15  [2 1 0 1 3-3 3]
     2.Yangon United                   6  5  0  1 18- 5 15  [2 1 0 1 3-3 3]
     3.S. Cave JC Sun Hei (Hongkong)   6  1  1  4 12-12  4
     4.Persibo (Bojonegoro)            6  0  1  5  5-34  1
    
    Group G 
    Feb 27: SHB.Da Nang-Ayeyawady United          2-1
    Mar  6: Kelantan-Maziya SC                    1-1
    Mar 13: Ayeyawady United-Kelantan             1-3
    Mar 13: Maziya SC-SHB.Da Nang                 2-3
    Apr  2: Maziya SC-Ayeyawady United            3-1
    Apr  2: Kelantan-SHB.Da Nang                  5-0
    Apr 10: SHB.Da Nang-Kelantan                  0-1
    Apr 10: Ayeyawady United-Maziya SC            3-0
    Apr 23: Ayeyawady United-SHB.Da Nang          2-3
    Apr 23: Maziya SC-Kelantan                    6-1
    Apr 30: Kelantan-Ayeyawady United             3-1
    Apr 30: SHB.Da Nang-Maziya SC                 3-1
    
     1.Kelantan (Kota Bahru)           6  4  1  1 14- 9 13
     2.SHB.Da Nang                     6  4  0  2 11-12 12
     3.Maziya SC (Malé)                6  2  1  3 13-12  7
     4.Ayeyawady United                6  1  0  5  9-14  3
    
    Group H
    Feb 27: East Bengal-Selangor                  1-0
    Mar  6: Tampines Rovers-XM XT.Sai Gon         2-3
    Mar 13: XM XT.Sai Gon-East Bengal             0-0
    Mar 13: Selangor-Tampines Rovers              3-3x
    Apr  3: XM XT.Sai Gon-Selangor                2-1
    Apr  3: Tampines Rovers-East Bengal           2-4
    Apr  9: East Bengal-Tampines Rovers           2-1
    Apr  9: Selangor-XM XT.Sai Gon                3-1x
    Apr 23: XM XT.Sai Gon-Tampines Rovers         2-2
    Apr 23: Selangor-East Bengal                  2-2x
    Apr 30: Tampines Rovers-Selangor              2-3
    Apr 30: East Bengal-XM XT.Sai Gon             4-1
    x in Shah Alam
    
     1.East Bengal (Calcutta)          6  4  2  0 13- 6 14
     2.Selangor (Bukit Jalil)          6  2  2  2 12-11  8  [2 1 0 1 4-3 3]
     3.XM XT.Sai Gon                   6  2  2  2  9-12  8  [2 1 0 1 3-4 3]
     4.Tampines Rovers (Singapore)     6  0  2  4 12-17  2
    
    1/8 Finals (played over one leg; group winners host)
    (May 14)
    Semen Padang             Ina  SHB.Da Nang              Vie   2-1
    Kelantan (Kota Bahru)    Mly  Kitchee                  Hkg   0-2
    Al-Faysali (Amman)       Jor  Riffa                    Bah   3-1
    Al-Kuwait SC (Kaifan)    Kuw  Duhok                    Syr   1-1  4-1p
    (May 15)
    New Radiant (Malé)       Mld  Selangor (Bukit Jalil)   Mly   2-0  aet
    East Bengal              Ind  Yangon United            Mya   5-0
    Al-Qadisiya (Kuwait C.)  Kuw  Fanja                    Oma   4-0
    Arbil                    Irq  Al-Shorta (Damascus)     Syr   3-4  aet
    
    Quarterfinals (Sep 17 and 24)
    New Radiant (Malé)       Mld  Al-Kuwait SC (Kaifan)    Kuw   2-7  0-5  2-12 
    East Bengal              Ind  Semen Padang             Ina   1-0  1-1  2-1
    Kitchee                  Hkg  Al-Faysali (Amman)       Jor   1-2  1-2  2-4
    Al-Qadisiya (Kuwait C.)  Kuw  Al-Shorta (Damascus)     Syr   0-0  2-2 *2-2x
    x 2nd leg in Beirut
    
    Semifinals 
    (Oct 1 and 22)
    Al-Kuwait SC (Kaifan)    Kuw  East Bengal              Ind   4-2  3-0  7-2
    (Oct 2 and 22)
    Al-Qadisiya (Kuwait C.)  Kuw  Al-Faysali (Amman)       Jor   2-1  1-0  3-1
    
    Final (Nov 2, Al-Sadaqua Walsalam Stadium, Kuwait)
    Al-Kuwait SC (Kaifan)    Kuw  Al-Qadisiya (Kuwait C.)  Kuw   2-0
    

    Presidents Cup 2013

    Group Stage
    
    Group A (Dasarath Rangasala Stadium, Kathmandu)
    May  7: Tai Power Company-Erchim              0-0
    May  7: Three Star Club-Abahani Ltd.          1-1
    May  9: Abahani Ltd.-Tai Power Company        1-1
    May  9: Three Star Club-Erchim                2-0
    May 11: Erchim-Abahani Ltd.                   1-0
    May 11: Three Star Club-Tai Power Company     2-2
    
     1.Three Star Club (Kathmandu)     3  1  2  0  5- 3  5
     2.Erchim (Ulaanbaatar)            3  1  1  1  1- 2  4
     3.Tai Power Company (Kaohsiung)   3  0  3  0  3- 3  3
     4.Abahani Limited (Dhaka)         3  0  2  1  2- 3  2
    
    Group B (Cebu City Sports Complex, Cebu City)
    May  8: Dordoy Bishkek-KRL                    1-1
    May  8: Global-Yeedzin                        5-0
    May 10: Yeedzin-Dordoy Bishkek                0-9
    May 10: Global-KRL                            0-2
    May 12: KRL-Yeedzin                           8-0
    May 12: Global-Dordoy Bishkek                 1-6
    
     1.Dordoy Bishkek                  3  2  1  0 16- 2  7
     2.Khan Research Laboratories      3  2  1  0 11- 1  7
     3.Global FC (Manila)              3  1  0  2  6- 8  3
     4.Yeedzin (Thimpu)                3  0  0  3  0-22  0
    
    Group C (Olympic Stadium, Phnom Penh)
    May  6: Hilal Al-Quds-Balkan Balkanabat       2-3
    May  6: Boeung Ket Rubber Field-SL Army       6-0
    May  8: SL Army-Hilal Al-Quds                0-10
    May  8: Boeung Ket Rubber Field-Balkan B'bat  0-2
    May 10: Balkan Balkanabat-SL Army             5-0
    May 10: Boeung Ket Rubber Field-Hilal Al-Quds 0-1
    
     1.Balkan (Balkanabat)             3  3  0  0 10- 2  9
     2.Hilal Al-Quds                   3  2  0  1 13- 3  6
     3.Boeung Ket Rubber Field         3  1  0  2  6- 3  3
     4.Sri Lanka Army SC               3  0  0  3  0-21  0
    
    Final Stage (all matches at Stadium Hang Jebat, Melaka)
    
    Group 1
    Sep 23: Three Star Club-Balkan Balkanabat     0-6
    Sep 25: Erchim-Three Star Club                1-1
    Sep 27: Balkan Balkanabat-Erchim              4-0
    
     1.Balkan (Balkanabat)             2  2  0  0 10- 0  6
     2.Erchim (Ulaanbaatar)            2  0  1  1  1- 5  1
     3.Three Star Club (Kathmandu)     2  0  1  1  1- 7  1
    
    Group 2
    Sep 23: Dordoy Bishkek-KRL                    0-1
    Sep 25: Hilal Al-Quds-Dordoy Bishkek          3-2
    Sep 27: KRL-Hilal Al-Quds                     2-0
    
     1.Khan Research Laboratories      2  2  0  0  3- 0  6
     2.Hilal Al-Quds                   2  1  0  1  3- 4  3
     3.Dordoy Bishkek                  2  0  0  2  2- 4  0
    
    Final (Sep 29, Stadium Hang Jebat, Melaka)
    Balkan Balkanabat        Tkm  KRL                      Pak   1-0
      [Amir Gurbani 87]
    
    

    About this document

    Prepared and maintained by Ian King and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

    Authors: Ian King and Karel Stokkermans
    Last updated: 17 Apr 2014

    (c) Copyright Ian King, Karel Stokkermans and RSSSF 2013/14
    You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.