Asian Club Competitions 2015


  • Asian Champions League
  • AFC Cup
  • About this document

    2014 | 2016


    Asian Champions League 2015

    Qualifying Stage
    
    Eastern Zone
    
    Round 1 (Feb 4)
    Darul Ta'zim FC          Mly  Bengaluru FC             Ind   2-1  aet
    Yadanarbon               Mya  Warriors                 Sin   1-1  5-6p
    NB: both losers to AFC Cup
    
    Round 2 (Feb 10)
    Bangkok Glass            Tha  Darul Ta'zim FC          Mly   3-0
    Chonburi                 Tha  Kitchee                  Hkg   4-1
    Guangzhou R&F            Chn  Warriors                 Sin   3-0
    Ha Noi T&T               Vie  Persib (Bandung)         Ina   4-0
    NB: all losers to AFC Cup
    
    Round 3 (Feb 17)
    Beijing Guoan            Chn  Bangkok Glass            Tha   3-0
    Central Coast Mariners   Aus  Guangzhou R&F            Chn   1-3
    FC Seoul                 SKo  Ha Noi T&T               Vie   7-0
    Kashiwa Reysol           Jpn  Chonburi                 Tha   3-2  aet
    NB: all losers eliminated from all competitions 
    
    Western Zone
    
    Round 1 (Feb 10)
    Al-Jaish (Doha)          Qat  Al-Nahda                 Oma   2-1
    Al-Qadisiya              Kuw  Al-Wahdat                Jor   1-0
    Al-Sadd                  Qat  Riffa                    Bah   0-0  11-10p
    NB: all losers to AFC Cup
    
    Round 2 (Feb 17)
    Al-Ahly (Jeddah)         Sau  Al-Qadisiya              Kuw   2-1  aet
    Al-Wahda                 UAE  Al-Sadd                  Qat   4-4  4-5p
    Bunyodkor Toshkent       Uzb  Al-Jazeera               UAE   2-1
    Naft (Tehran)            Irn  Al-Jaish (Doha)          Qat   1-0
    NB: Al-Qadisiya to AFC Cup; the other three losers eliminated from all competitions
    
    Group Stage 
    
    Group A
    Feb 24: Perspolis-Lekhwiya                    3-0
    Feb 24: Al-Nasr-Bunyodkor Toshkent            1-1
    Mar  3: Bunyodkor Toshkent-Perspolis          0-1
    Mar  3: Lekhwiya-Al-Nasr                      1-1
    Mar 17: Bunyodkor Toshkent-Lekhwiya           0-1
    Mar 17: Al-Nasr-Perspolis                     3-0
    Apr  8: Perspolis-Al-Nasr                     1-0
    Apr  8: Lekhwiya-Bunyodkor Toshkent           1-0
    Apr 22: Bunyodkor Toshkent-Al-Nasr            0-1
    Apr 22: Lekhwiya-Perspolis                    3-0
    May  6: Al-Nasr-Lekhwiya                      1-3
    May  6: Perspolis-Bunyodkor Toshkent          2-1
    
     1.Lekhwiya (Doha)                 6  4  1  1  9- 5 13
     2.Perspolis (Tehran)              6  4  0  2  7- 7 12
     3.Al-Nasr (Riyadh)                6  2  2  2  7- 6  8
     4.Bunyodkor Toshkent              6  0  1  5  2- 7  1
    
    Group B
    Feb 24: Pakhtakor Toshkent-Naft               2-1
    Feb 24: Al-Ain-Al-Shabab                      0-0
    Mar  3: Naft-Al-Ain                           1-1
    Mar  3: Al-Shabab-Pakhtakor Toshkent          2-2
    Mar 18: Pakhtakor Toshkent-Al-Ain             0-1
    Mar 18: Naft-Al-Shabab                        2-1
    Apr  7: Al-Ain-Pakhtakor Toshkent             1-1
    Apr  7: Al-Shabab-Naft                        0-3
    Apr 22: Naft-Pakhtakor Toshkent               1-1
    Apr 22: Al-Shabab-Al-Ain                      0-1
    May  6: Al-Ain-Naft                           3-0
    May  6: Pakhtakor Toshkent-Al-Shabab          0-2	
    
     1.Al-Ain                          6  3  3  0  7- 2 12
     2.Naft (Tehran)                   6  2  2  2  8- 8  8
     3.Pakhtakor Toshkent              6  1  3  2  6- 8  6
     4.Al-Shabab (Riyadh)              6  1  2  3  5- 8  5
    
    Group C
    Feb 25: Foolad Khuzestan-Al-Sadd              0-0
    Feb 25: Al-Hilal-Lokomotiv Toshkent           3-1
    Mar  4: Lokomotiv Tashkent-Foolad Khuzestan   1-1
    Mar  4: Al-Sadd-Al-Hilal                      1-0
    Mar 17: Foolad Khuzestan-Al-Hilal             0-0
    Mar 17: Al-Sadd-Lokomotiv Toshkent            6-2
    Apr  8: Lokomotiv Toshkent-Al-Sadd            5-0
    Apr  8: Al-Hilal-Foolad Khuzestan             2-0
    Apr 21: Lokomotiv Toshkent-Al-Hilal           1-2
    Apr 21: Al-Sadd-Foolad Khuzestan              1-0
    May  5: Al-Hilal-Al-Sadd                      2-1
    May  5: Foolad Khuzestan-Lokomotiv Toshkent   1-0
    
     1.Al-Hilal (Riyadh)               6  4  1  1  9- 4 13
     2.Al-Sadd (Doha)                  6  3  1  2  9- 9 10
     3.Foolad Khuzestan (Ahvaz)        6  1  3  2  2- 4  6
     4.Lokomotiv Toshkent              6  1  1  4 10-13  4
    
    Group D
    Feb 25: Nasaf Qarshi-Teraktor-Sazi            2-1
    Feb 25: Al-Ahli (Dubai)-Al-Ahly (Jeddah)      3-3
    Mar  4: Teraktor-Sazi-Al-Ahli (Dubai)         1-0
    Mar  4: Al-Ahly (Jeddah)-Nasaf Qarshi         2-1
    Mar 18: Al-Ahli (Dubai)-Nasaf Qarshi          0-0
    Mar 18: Al-Ahly (Jeddah)-Teraktor-Sazi        2-0
    Apr  7: Teraktor-Sazi-Al-Ahly (Jeddah)        2-2
    Apr  7: Nasaf Qarshi-Al-Ahli (Dubai)          0-1
    Apr 21: Teraktor-Sazi-Nasaf Qarshi            1-2
    Apr 21: Al-Ahly (Jeddah)-Al-Ahli (Dubai)      2-1
    May  5: Nasaf Qarshi-Al-Ahly (Jeddah)         0-0
    May  5: Al-Ahli (Dubai)-Teraktor-Sazi         3-2
    
     1.Al-Ahly (Jeddah)                6  3  3  0 11- 7 12
     2.Al-Ahli (Dubai)                 6  2  2  2  8- 8  8  [2 1 1 0 1-0 4]
     3.Nasaf Qarshi                    6  2  2  2  5- 5  8  [2 0 1 1 0-1 1]
     4.Teraktor-Sazi (Tabriz)          6  1  1  4  7-11  4
    
    Group E
    Feb 24: Jeonbuk H. Motors-Kashiwa Reysol      0-0
    Feb 24: B.Binh Duong-Shandong Luneng          2-3
    Mar  3: Shandong Luneng-Jeonbuk H. Motors     1-4
    Mar  3: Kashiwa Reysol-B.Binh Duong           5-1
    Mar 17: Jeonbuk H. Motors-B.Binh Duong        3-0
    Mar 17: Kashiwa Reysol-Shandong Luneng        2-1
    Apr  8: B.Binh Duong-Jeonbuk H. Motors        1-1
    Apr  8: Shandong Luneng-Kashiwa Reysol        4-4
    Apr 22: Kashiwa Reysol-Jeonbuk H. Motors      3-2
    Apr 22: Shandong Luneng-B.Binh Duong          3-1
    May  6: B.Binh Duong-Kashiwa Reysol           1-0
    May  6: Jeonbuk H. Motors-Shandong Luneng     4-1
    
     1.Kashiwa Reysol                  6  3  2  1 14- 9 11  [2 1 1 0 3-2 4]
     2.Jeonbuk Hyundai Motors (Jeonju) 6  3  2  1 14- 6 11  [2 0 1 1 2-3 1]
     3.Shandong Luneng (Ji'nan)        6  2  1  3 13-17  7
     4.B. Binh Duong (Thu Dau Mot)     6  1  1  4  6-15  4
    
    Group F
    Feb 24: Gamba Osaka-Guangzhou R&F             0-2
    Feb 24: Buriram United-Seongnam FC            2-1
    Mar  3: Seongnam FC-Gamba Osaka               2-0
    Mar  3: Guangzhou R&F-Buriram United          1-2
    Mar 17: Guangzhou R&F-Seongnam FC             0-1
    Mar 18: Gamba Osaka-Buriram United            1-1
    Apr  7: Seongnam FC-Guangzhou R&F             0-0
    Apr  7: Buriram United-Gamba Osaka            1-2
    Apr 22: Seongnam FC-Buriram United            2-1
    Apr 22: Guangzhou R&F-Gamba Osaka             0-5
    May  6: Buriram United-Guangzhou R&F          5-0
    May  6: Gamba Osaka-Seongnam FC               2-1
    
     1.Gamba Osaka                     6  3  1  2 10- 7 10  [4 2 1 1 5-5 7]
     2.Seongnam FC                     6  3  1  2  7- 5 10  [4 2 0 2 6-5 6]
     3.Buriram United                  6  3  1  2 12- 7 10  [4 1 1 2 5-6 4]
     4.Guangzhou R&F                   6  1  1  4  3-13  4
    
    Group G
    Feb 25: Brisbane Roar-Beijing Guoan           0-1
    Feb 25: Suwon S. Bluewings-Urawa Red Diamonds 2-1
    Mar  4: Urawa Red Diamonds-Brisbane Roar      0-1
    Mar  4: Beijing Guoan-Suwon Samsung Bluewings 1-0
    Mar 17: Beijing Guoan-Urawa Red Diamonds      2-0
    Mar 18: Brisbane Roar-Suwon Samsung Bluewings 3-3
    Apr  8: Suwon Samsung Bluewings-Brisbane Roar 3-1
    Apr  8: Urawa Red Diamonds-Beijing Guoan      1-1
    Apr 21: Urawa Red Diamonds-Suwon S. Bluewings 1-2
    Apr 21: Beijing Guoan-Brisbane Roar           0-1
    May  5: Brisbane Roar-Urawa Red Diamonds      1-2
    May  5: Suwon Samsung Bluewings-Beijing Guoan 1-1
    
     1.Beijing Guoan                   6  3  2  1  6- 3 11  [2 1 1 0 2-1 4]
     2.Suwon Samsung Bluewings         6  3  2  1 11- 8 11  [2 0 1 1 1-2 1]
     3.Brisbane Roar                   6  2  1  3  7- 9  7
     4.Urawa Red Diamonds              6  1  1  4  5- 9  4
    
    Group H
    Feb 25: Kashima Antlers-West. Sydney Wand's   1-3
    Feb 25: Guangzhou Evergrande-FC Seoul         1-0
    Mar  4: W. Sydney Wand's-Guangzhou Evergrande 2-3
    Mar  4: FC Seoul-Kashima Antlers              1-0
    Mar 18: FC Seoul-Western Sydney Wanderers     0-0
    Mar 18: Guangzhou Evergrande-Kashima Antlers  4-3
    Apr  7: Western Sydney Wanderers-FC Seoul     1-1
    Apr  7: Kashima Antlers-Guangzhou Evergrande  2-1
    Apr 21: West. Sydney Wand's-Kashima Antlers   1-2
    Apr 21: FC Seoul-Guangzhou Evergrande         0-0
    May  5: Guangzhou Evergrande-W. Sydney Wand's 0-2
    May  5: Kashima Antlers-FC Seoul              2-3
    
     1.Guangzhou Evergrande            6  3  1  2  9- 9 10
     2.FC Seoul                        6  2  3  1  5- 4  9
     3.Western Sydney Wanderers        6  2  2  2  9- 7  8
     4.Kashima Antlers                 6  2  0  4 10-13  6
    
    1/8 Finals
    (May 19 and 26)
    Jeonbuk Hyundai Motors   SKo  Beijing Guoan            Chn   1-1  1-0  2-1
    Suwon Samsung Bluewings  SKo  Kashiwa Reysol           Jpn   2-3  2-1  4-4* 
    Perspolis                Irn  Al-Hilal (Riyadh)        Sau   1-0  0-3  1-3
    Al-Sadd                  Qat  Lekhwiya                 Qat   1-2  2-2  3-4
    (May 20 and 27)
    FC Seoul                 SKo  Gamba Osaka              Jpn   1-3  2-3  3-6
    Seongnam FC              SKo  Guangzhou Evergrande     Chn   2-1  0-2  2-3
    Naft (Tehran)            Irn  Al-Ahly (Jeddah)         Sau   1-0  1-2 *2-2
    Al-Ahli (Dubai)          UAE  Al-Ain                   UAE   0-0  3-3 *3-3
    
    Quarterfinals
    (Aug 25 and Sep 15)
    Kashiwa Reysol           Jpn  Guangzhou Evergrande     Chn   1-3  1-1  2-4
    Al-Hilal (Riyadh)        Sau  Lekhwiya                 Qat   4-1  2-2  6-3
    (Aug 26 and Sep 16)
    Jeonbuk Hyundai Motors   SKo  Gamba Osaka              Jpn   0-0  2-3  2-3
    Naft (Tehran)            Irn  Al-Ahli (Dubai)          UAE   0-1  1-2  1-3
    
    Semifinals
    (Sep 29 and Oct 20)
    Al-Hilal (Riyadh)        Sau  Al-Ahli (Dubai)          UAE   1-1  2-3  3-4 
    (Sep 30 and Oct 21)
    Guangzhou Evergrande     Chn  Gamba Osaka              Jpn   2-1  0-0  2-1
    
    Final (Nov 7 and 21)
    Al-Ahli (Dubai)          UAE  Guangzhou Evergrande     Chn   0-0  0-1  0-1
    

    AFC Cup 2015

    Qualifying Stage
    
    Round 1
    (Feb 9)
    Ahal                     Tkm  Dordoy (Bishkek)         Kyr   1-0
    (Feb 10)
    Xayr Vahdat              Taj  Sheikh Russell (Dhaka)   Ban   1-0
    Altyn Asyr               Tkm  Al-Saqr                  Yem   0-1
    Hilal Al-Quds            Pal  Manang Marsyangdi        Nep   w/o
    NB: Manang Marsyangdi withdrew
    
    Round 2 (Feb 17)
    Maziya                   Mdv  Ceres FC                 Phi   1-0
    Salam Zgharta            Leb  Xayr Vahdat              Taj   3-0
    Al-Jaish (Damascus)      Syr  Hilal Al-Quds            Pal   0-0  5-4p
    Fanja                    Oma  Ahal                     Tkm   2-3
    Al-Hadd                  Bah  Al-Saqr                  Yem   2-1
    
    NB: in addition the majority among the teams eliminated in the qualifying
        rounds of the AFC Champions League (there were 7 exceptions) enter the
        group stage
    
    Group Stage 
    
    Group A 
    Feb 24: Al-Wahda-Al-Nahda                     1-2x
    Feb 24: Al-Wahdat-Salam Zgharta               5-1
    Mar 10: Al-Nahda-Al-Wahdat                    0-3x
    Mar 10: Salam Zgharta-Al-Wahda                0-2
    Mar 17: Al-Wahdat-Al-Wahda                    0-1
    Mar 17: Salam Zgharta-Al-Nahda                2-1
    Apr  4: Al-Nahda-Salam Zgharta                4-1x
    Apr 15: Al-Wahda-Al-Wahdat                    1-1y
    Apr 28: Al-Nahda-Al-Wahda                     0-0x
    Apr 28: Salam Zgharta-Al-Wahdat               0-3
    May 12: Al-Wahda-Salam Zgharta                3-1z
    May 12: Al Wahdat-Al-Nahda                    4-0y
    x in Muscat
    y in Irbid
    z in Tehran	
    
     1.Al-Wahdat (Amman)               6  4  1  1 16- 3 13
     2.Al-Wahda (Damascus)             6  3  2  1  8- 4 11
     3.Al-Nahda (Nizwa)                6  2  1  3  7-11  7
     4.Salam Zgharta                   6  1  0  5  5-18  3
    
    Group B
    Feb 24: Al-Shurta-Al-Hadd                     2-2x
    Feb 24: Wadi Al-Neiss-Al-Jazeera              1-1
    Mar 10: Al-Hadd-Wadi Al-Neiss                 1-1
    Mar 10: Al-Jazeera-Al-Shurta                  1-1
    Mar 17: Al-Hadd-Al-Jazeera                    1-1
    Mar 17: Al-Shurta-Wadi Al-Neiss               6-2x
    Apr 14: Al-Jazeera-Al-Hadd                    1-0
    Apr 14: Wadi Al-Neiss-Al-Shurta               1-0
    Apr 28: Al-Hadd-Al-Shurta                     1-1
    Apr 28: Al-Jazeera-Wadi Al-Neiss              2-0y
    May 12: Al-Shurta-Al-Jazeera                  4-0x
    May 12: Wadi Al-Neiss-Al-Hadd                 1-1
    x in Doha
    y in Irbid
    
     1.Al-Shurta (Baghdad)             6  2  3  1 14- 7  9  [2 1 1 0 5-1 4]
     2.Al-Jazeera (Amman)              6  2  3  1  6- 7  9  [2 0 1 1 1-5 1]
     3.Wadi Al-Neiss                   6  1  3  2  6-11  6
     4.Al-Hadd                         6  0  5  1  6- 7  5
    
    Group C
    Feb 25: Al-Qadisiya-Ahal                      2-0
    Feb 25: Istiqlol Dushanbe-Arbil               1-3
    Mar 11: Ahal-Istiqlol Dushanbe                1-2y
    Mar 11: Arbil-Al-Qadisiya                     0-1x
    Mar 18: Ahal-Arbil                            2-1y
    Mar 18: Al-Qadisiya-Istiqlol Dushanbe         2-2
    Apr 15: Arbil-Ahal                            2-3x
    Apr 15: Istiqlol Dushanbe-Al-Qadisiya         2-0
    Apr 29: Ahal-Al-Qadisiya                      0-1y
    Apr 29: Arbil-Istiqlol Dushanbe               0-0x
    May 13: Al-Qadisiya-Arbil                     1-2
    May 13: Istiqlol Dushanbe-Ahal                5-2
    x in Doha
    y in Ashgabat
    
     1.Istiqlol Dushanbe               6  3  2  1 12- 8 11
     2.Al-Qadisiya (Kuwait City)       6  3  1  2  7- 6 10
     3.Arbil                           6  2  1  3  8- 8  7
     4.Ahal                            6  2  0  4  8-13  6
    
    Group D
    Feb 24: Al-Kuwait SC-Al-Nijmeh                4-1
    Feb 25: Riffa-Al-Jaish                        0-1
    Mar 11: Al-Jaish-Al-Nijmeh                    1-0x
    Mar 11: Al-Kuwait SC-Riffa                    2-1
    Mar 17: Al-Jaish-Al-Kuwait SC                 0-0
    Mar 18: Riffa-Al-Nijmeh                       2-1
    Apr 15: Al-Kuwait SC-Al-Jaish                 0-1
    Apr 15: Al-Nijmeh-Riffa                       1-1
    Apr 29: Al-Jaish-Riffa                        1-1
    Apr 29: Al-Nijmeh-Al-Kuwait SC                1-2
    May 13: Al-Nijmeh-Al-Jaish                    0-2y
    May 13: Riffa-Al-Kuwait SC                    2-1
    x in Beirut
    y in Sayda
    
     1.Al-Jaish (Damascus)             6  4  2  0  6- 1 14
     2.Al-Kuwait SC (Kaifan)           6  3  1  2  9- 6 10
     3.Riffa                           6  2  2  2  7- 7  8
     4.Al-Nijmeh (Beirut)              6  0  1  5  4-12  1
    
    Group E
    Feb 24: Bengaluru FC-Maziya SC                2-1
    Feb 24: Warriors-Persipura                    1-3
    Mar 10: Maziya SC-Warriors                    2-0
    Mar 10: Persipura-Bengaluru FC                3-1
    Mar 17: Bengaluru FC-Warriors                 1-0
    Mar 17: Maziya SC-Persipura                   1-2
    Apr 14: Persipura-Maziya SC                   0-0
    Apr 14: Warriors-Bengaluru FC                 0-1
    Apr 28: Maziya SC-Bengaluru FC                1-2
    Apr 28: Persipura-Warriors                    6-0
    May 12: Bengaluru FC-Persipura                1-3
    May 12: Warriors-Maziya SC                    0-2
    
     1.Persipura (Jayapura)            6  5  1  0 17- 4 16
     2.Bengaluru FC (Bangalore)        6  4  0  2  8- 8 12
     3.Maziya SC (Malé)                6  2  1  3  7- 6  7
     4.Warriors (Singapore)            6  0  0  6  1-15  0
    
    Group F
    Feb 24: Darul Ta'zim FC-East Bengal           4-1
    Feb 24: Kitchee-Balestier Khalsa              3-0
    Mar 10: Balestier Khalsa-Darul Ta'zim FC      0-1
    Mar 10: East Bengal-Kitchee                   1-1
    Mar 17: Balestier Khalsa-East Bengal          2-1
    Mar 17: Kitchee-Darul Ta'zim FC               2-0
    Apr 14: Darul Ta'zim FC-Kitchee               2-0
    Apr 14: East Bengal-Balestier Khalsa          3-0
    Apr 28: Balestier Khalsa-Kitchee              1-2
    Apr 28: East Bengal-Darul Ta'zim FC           0-1
    May 12: Darul Ta'zim FC-Balestier Khalsa      3-0
    May 12: Kitchee-East Bengal                   2-2
    
     1.Darul Ta'zim FC (Johor Bahru)   6  5  0  1 11- 3 15
     2.Kitchee (Hongkong)              6  3  2  1 10- 6 11
     3.East Bengal (Kolkata)           6  1  2  3  8-10  5
     4.Balestier Khalsa (Singapore)    6  1  0  5  3-13  3
    
    Group G 
    Feb 25: Global-South China                    1-6
    Feb 25: Yadanarbon-Pahang                     2-3
    Mar 11: Pahang-Global                         0-0
    Mar 11: South China-Yadanarbon                3-1
    Mar 18: Pahang-South China                    0-1
    Mar 18: Yadanarbon-Global                     2-0
    Apr 15: Global-Yadanarbon                     4-1
    Apr 15: South China-Pahang                    3-1
    Apr 29: Pahang-Yadanarbon                     7-4
    Apr 29: South China-Global                    3-0
    May 13: Global-Pahang                         0-0
    May 13: Yadanarbon-South China                0-3
    
     1.South China (Hongkong)          6  6  0  0 19- 3 18
     2.Pahang (Kuantan)                6  2  2  2 11-10  8
     3.Global FC (Manila)              6  1  2  3  5-12  5
     4.Yadanarbon (Mandalay)           6  1  0  5 10-20  3
    
    Group H
    Feb 25: Lao Toyota-Ayeyawady United           2-2
    Feb 25: Persib-New Radiant                    4-1
    Mar 11: Ayeyawady United-Persib               1-1
    Mar 11: New Radiant-Lao Toyota                2-1
    Mar 18: New Radiant-Ayeyawady United          0-3
    Mar 18: Persib-Lao Toyota                     1-0
    Apr 15: Ayeyawady United-New Radiant          0-0
    Apr 15: Lao Toyota-Persib                     0-0
    Apr 29: Ayeyawady United-Lao Toyota           4-3
    Apr 29: New Radiant-Persib                    0-1
    May 13: Lao Toyota-New Radiant                1-1
    May 13: Persib-Ayeyawady United               3-3
    
     1.Persib (Bandung)                6  3  3  0 10- 5 12
     2.Ayeyawady United (Yangon)       6  2  4  0 13- 9 10
     3.New Radiant (Malé)              6  1  2  3  4-10  5
     4.Lao Toyota (Vientiane)          6  0  3  3  7-10  3
    
    1/8 Finals (played over one leg; group winners host)
    (May 26)
    Persipura (Jayapura)     Ina  Pahang (Kuantan)         Mly   o/w z
    South China (Hongkong)   Hkg  Bengaluru FC (Bangalore) Ind   2-0
    Istiqlol Dushanbe        Taj  Al-Wahda (Damascus)      Syr   1-1  4-2p
    Al-Wahdat (Amman)        Jor  Al-Qadisiya (Kuwait C.)  Kuw   0-1
    (May 27)
    Al-Jaish (Damascus)      Syr  Al-Jazeera (Amman)       Jor   1-0x
    Persib (Bandung)         Ina  Kitchee                  Hkg   0-2
    Darul Ta'zim FC (Johor)  Mly  Ayeyawady United         Mya   5-0
    Al-Shurta (Baghdad)      Irq  Al-Kuwait SC (Kaifan)    Kuw   0-2y
    (tba)
    x in Zarqa (Jordan)
    y in Doha
    z four Pahang players were refused entry visa on their arrival in Jakarta;
      Persipura disqualified (PSSI suspended from FIFA)
    
    Quarterfinals
    (Aug 25 and Sep 15)
    Darul Ta'zim FC (Johor)  Mly  South China (Hongkong)   Hkg   1-1  3-1  4-2
    Al-Qadisiya (Kuwait C.)  Kuw  Al-Jaish (Damascus)      Syr   3-0  0-2  3-2x
    (Aug 26 and Sep 16)
    Istiqlol Dushanbe        Taj  Pahang (Kuantan)         Mly   4-0  1-3  5-3
    Al-Kuwait SC (Kaifan)    Kuw  Kitchee                  Hkg   6-0  1-1  7-1
    x in Kuwait
    
    Semifinals
    (Sep 29 and Oct 20)
    Al-Qadisiya (Kuwait C.)  Kuw  Darul Ta'zim FC (Johor)  Mly   3-1  o/w     x
    (Sep 30 and Oct 21)
    Al-Kuwait SC (Kaifan)    Kuw  Istiqlol Dushanbe        Taj   4-0  o/w     x
    x 2nd legs not played due to suspension Kuwait
    
    Final (Oct 31, Dushanbe)
    Istiqlol Dushanbe        Taj  Darul Ta'zim FC (Johor)  Mly   0-1
    
    

    About this document

    Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

    Author: Karel Stokkermans
    Last updated: 10 Aug 2017

    (c) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2015/17
    You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.