Asian Club Competitions 1994/95

  • Champions' Cup
  • Cup Winners' Cup
  • Super Cup
  • About this document

    1993/94|1995/96


    Champions' Cup 1994/95

    Preliminary Round 
    
    Central Asia (in Uzbekistan)
    
    10-08-94  Margelan    Ansat Pavlodar - Kopet-Dag Ashkhabad    0-2 
    10-08-94  Fergana     Neftchi Fergana - Alga Bishkek          9-0 
    11-08-94  Margelan    Kopet-Dag Ashkhabad - Sitora Dushanbe   7-1 
    11-08-94  Fergana     Neftchi Fergana - Ansat Pavlodar        3-0 
    13-08-94  Margelan    Ansat Pavlodar - Sitora Dushanbe        4-0 
    13-08-94  Fergana     Kopet-Dag Ashkhabad - Alga Bishkek      1-0
    14-08-94  Fergana     Neftchi Fergana - Kopt-Dag Dushanbe     2-1 
    14-08-94  Margelan    Sitora Dushanbe - Alga Bishkek          3-1
    16-08-94  Fergana     Neftchi Fergana - Sitora Dushanbe       3-0 
    16-08-94  Margelan    Ansat Pavlodar - Alga Bishkek           0-1 
    
     1.Neftchi Fergana                        4  4  0  0 17- 1 12
     2.Kopet-Dag Ashkhabad                    4  3  0  1 11- 3  9
     3.Ansat Pavlodar                         4  1  0  3  4- 6  3
     4.Sitora Dushanbe                        4  1  0  3  4-15  3
     5.Alga Bishkek                           4  1  0  3  2-13  3
    
    East Asia (in Salt Lake Stadium, Calcutta, India)
    
    Mohun Bagan-Valencia                  7-1
    Mohun Bagan-Ratnam SC                 5-1
    Valencia-Ratnam SC                    2-1
    
     1.Mohun Bagan (Calcutta)                 2  2  0  0 12- 2  4
     2.Valencia (Malé)                        2  1  0  1  3- 8  2
     3.Ratnam SC (Colombo)                    2  0  0  2  2- 7  0
     -.Pakistan representative                withdrew
    
    South East Asia (in Bandar Seri Begawan, Brunei)
    
    Played Aug 26-30, 1994; won by Kota Rangers (Brunei); other participants
    were representatives from Macao and Philippines; names and results unknown
    
    
    First Round 
    
    West Asia (Sep 2 and 16)
    Kazma                    Kuw  Al Arabi                 Qat   2-1  0-1  2-2*
    Jordan representative and Al Ahli (Yemen) withdrew;
    Saipa, Merbat, West Riffa, Al Ansar, Al Wasl, Neftchi Fergana all byes
    
    East Asia
    (Sep 4 and 17)
    Ilhwa Chunma             SKo  Kedah                    Mal   5-3  5-1 10-4
    (Sep 7 and 15)
    Kota Rangers             Bru  Eastern                  Hkg   1-6  1-6  2-12
    (Sep 3 and 17)
    Valencia                 Mld  Bangkok Bank             Tha   3-4  2-5  5-9
    Thai Farmers Bank        Tha                                 bye
    
    Second Round
    
    West Asia
    (Sep 30 and Oct 23)
    Al Shabab                Sau  Al Ansar                 Leb   3-0  0-3  3-3  4-5p
    ( Sep 30 and Oct 21)
    Al Arabi                 Qat  Merbat SC                Omn   5-0  4-4  9-4x
    (Sep 19 and Oct 23)
    Saipa (Tehran)           Irn  Neftchi Fergana          Uzb   2-2  1-1  3-3*
    (Sep 30 and Oct 20)
    West Riffa               Bah  Al Wasl                  UAE   2-1  1-2  3-3  3-4p
    x Merbat also known as Nirbat
    
    East Asia
    (Sep 3)
    Thai Farmers Bank        Tha  Mohun Bagan              Ind   4-0  n/p     x
    (Sep 24 and Oct 17)
    Eastern                  Hkg  Verdy Kawasaki           Jap   1-2  3-4  4-6
    (Oct 1 and 19)
    Pelita Jaya              Ina  Ilhwa Chunma             SKo   1-1  0-4  1-5
    (Oct 1 and 10)
    Liaoning                 Chn  Bangkok Bank             Tha   4-1  0-1  4-2
    x Mohun Bagan refused to play 2nd leg in Malaysia, as decreed by AFC due to 
      plague threat in India
    
    Quarterfinals
    
    West Asia (in Doha, Qatar)
    
    Al Arabi-Al Wasl                      1-2
    Neftchi Fergana-Al Ansar              2-2
    Neftchi Fergana-Al Wasl               4-1
    Al Arabi-Al Ansar                     1-1
    Al Arabi-Neftchi Fergana              1-0
    Al Wasl-Al Ansar                      1-1                 
    
     1.Neftchi Fergana                        3  1  1  1  6- 4  4
     2.Al Arabi                               3  1  1  1  3- 3  4
     3.Al Wasl                                3  1  1  1  4- 6  4
     4.Al Ansar (Beirut)                      3  0  3  0  4- 4  3
    
    East Asia (played in Changwon, South Korea)
    
    Ilhwa Chunma-Verdy Kawasaki           3-1
    Liaoning-Thai Farmers Bank            0-2 
    Ilhwa Chunma-Liaoning                 3-1
    Verdy Kawasaki-Thai Farmers Bank      2-1
    Ilhwa Chunma-Thai Farmers Bank        1-0
    Verdy Kawasaki-Liaoning               0-1
     
     1.Ilhwa Chunma                           3  3  0  0  7- 2  6
     2.Thai Farmers Bank (Bangkok)            3  1  0  2  3- 3  2
     3.Verdy Kawasaki                         3  1  0  2  3- 5  2
     4.Liaoning (Shenyang)                    3  1  0  2  2- 5  2
    
    Semifinals (Jan 27, in Bangkok, Thailand)
    Al Arabi                 Qat  Ilhwa Chunma             SKo   2-0
    Thai Farmers Bank        Tha  Neftchi Fergana          Uzb   2-2 asdet 3-2p
    
    Third Place Match (Jan 29, in Bangkok, Thailand)
    Neftchi Fergana          Uzb  Ilhwa Chunma             SKo   1-0
      [Ravshan Bazarov 66pen; att: 3,000]
    
    Final (Jan 29, in Bangkok, Thailand)
    Thai Farmers Bank        Tha  Al Arabi                 Qat   1-0
      [Natipong Sritong-in 82; att: 9,000]
    

    Cup Winners' Cup 1994/95

    Preliminary Round 
    
    Central Asia (in Dzhambul, Kazakhstan)
    
    25-07-94  Ravshan Kulyab - Pakhtakor Tashkent      0-10 
    25-07-94  Taraz Club Dzhambul - Alay Osh           8-1 
    27-07-94  Alay Osh - Merv Club Mary                1-3 
    27-07-94  Taraz Club Dzhambul - Pakhtakor Tashkent 3-0 
    29-07-94  Pakhtakor Tashkent - Alay Osh            5-1
    29-07-94  Merv Club Mary - Ravshan Kulyab          1-0
    31-07-94  Pakhtakor Tashkent - Merv Club Mary      4-0 
    31-07-94  Taraz Club Dzhambul - Ravshan Kulyab     8-1 
    02-08-94  Alay Osh - Ravshan Kulyab                0-2 
    02-08-94  Merv Club Mary - Taraz Club Dzhambul     1-8 
    
     1.Taraz Club Dzhambul                    4  4  0  0 27- 3 12
     2.Pakhtakor Tashkent                     4  3  0  1 19- 4  9
     3.Merv Club Mary                         4  2  0  2  5-13  6
     4.Ravshan Kulyab                         4  1  0  3  3-19  3
     5.Alay Osh                               4  0  0  4  3-18  0
    
    East Asia (in Colombo, Sri Lanka)
    
    Played Aug 3-7, 1994; Pakistan representatives withdrew
      -08-94  Renown SC - Club Lagoons                 unk
      -08-94  East Bengal Club - Club Lagoons          4-0
      -08-94  Renown SC - East Bengal Club             2-1
    
     1.Renown SC (Colombo)                    1  1  0  0   2- 1  2x
     2.East Bengal Club (Calcutta)            2  1  0  1   5- 2  2
     3.Club Lagoons (Malé)                    1  0  0  1   0- 4  0x
    x missing one result (Renown won or drew and won the group);
      Sri Lanka representatives also listed as Ratnam but they entered the
      Champions Cup?!
    
    First Round 
    
    West Asia (Sep 8 and 16)
    Al Qadisiyah             Kuw  Al Oruba                 Omn   2-0  0-1  2-1
    Al Faysali (Jordan) and Al Tilal (Yemen) withdrew;
    Muharraq, Al Ittihad, Al Saad, Borh, Al Sha'ab, Abva Khak, Taraz Club all byes
    
    East Asia (Sep 3 and 16)
    Telephone Org. Thailand  Tha  East Bengal              Ind   4-1  w/o     x
    Kuala Lumpur FA          Mal  ABDB                     Bru   5-1  2-0  7-1
    x East Bengal withdrew after 1st leg
    Renown SC, Instant Dict, Gelora Dewata, Quang Nam, Yokohama Flügels all byes
    
    Second Round
    
    West Asia
    (Sep 29 and Oct 21)
    Muharraq                 Bah  Al Ittihad (Jeddah)      Sau   1-3  1-3  2-6
    (Sep 30 and Oct 21)
    Al Saad                  Qat  Al Qadisiyah             Kuw   2-0  w/o     x
    (Oct 2 and 21)
    Borj                     Leb  Al Sha'ab (Dubai)        UAE   0-1  1-4  1-5
    (Oct 7 and 22)
    Jonob (Ahvaz)            Irn  Taraz Club Dzhambul      Kaz   1-0  0-1  1-1y 5-4pen
    x Al Qadisiyah withdrew after 1st leg
    y Jonob also listed as Abva Khak Dzhanube and Navard Loreh, both referring
      to sponsor names
    
    East Asia
    (Sep 23 and Oct 24)
    Renown SC                SrL  Instant Dict             Hkg   0-2  0-4  0-6z
    (Oct 1 and 23)
    Kuala Lumpur FA          Mal  Gelora Dewata            Ina   2-1  0-2     x
    (Oct 8 and 22)
    Telephone Org. Thailand  Tha  Quang Nam Danang         Vie   5-2  3-0  8-2
    Yokohama Flügels         Jap                                 bye          y
    x Gelora Dewata qualified due to fielding two ineligible players
    y apparently East Bengal withdrew
    z Sri Lanka representatives also listed as Ratnam SC
    
    Quarterfinals
    
    West Asia 
    (Dec 2 and 16)
    Al Ittihad               Sau  Al Saad                  Qat   0-0  0-2  0-2
    (Nov 25 and Dec 9)
    Al Sha'ab                UAE  Jonob (Ahvaz)            Irn   0-0  1-1 *1-1x
    x Jonob also listed as Abva Khak Dzhanube and Navard Loreh, both referring
      to sponsor names
    
    East Asia 
    (Nov 10 and 27)
    Instant Dict             Hkg  Yokohama Flügels         Jap   2-1  1-3  3-4
    (Nov 19 and 26)
    Telephone Org. Thailand  Tha  Kuala Lumpur FA          Mal   2-1  3-2  5-3  aet
    
    Semifinals (Jan 20, in Sjarjah, UAE)
    Yokohama Flügels         Jap  Telephone Org. Thailand  Tha   4-2
    Al Sha'ab                UAE  Al Ittihad               Sau   1-1 asdet 4-3p
    
    Third Place Match (Jan 22, in Sjarjah, UAE)
    Al Ittihad               Sau  Telephone Org. Thailand  Tha   1-1 asdet 4-2p
      [Jabarti 75; Saychon Panfak 86]
    
    Final (Jan 22, in Sjarjah, UAE)
    Yokohama Flügels         Jap  Al Sha'ab                UAE   2-1 asdet
      [Watanabe 37, 95; Keita 74]
    

    Super Cup 1994/95

    Final (Jul 29 & Aug 2, 1995)
    Thai Farmers Bank        Tha  Yokohama Flügels         Jap   1-1  2-3  3-4
    
    First Leg (at Suphan Buri)
     76' 0-1 'Zinho' (Carlos Cesar de Oliveira Filho)
     88' 1-1 Natipong Sritong-in
    
    Second Leg (at Mitsuzawa, Yokohama)
     35' 0-1 Phanuwat Yinphan
     60' 1-1 Evair Aparecido Paulino
     70' 1-2 Natipong Sritong-in
     81' 2-2 Motohiro Yamaguchi
     88' 3-2 Takayuki Yoshida
    

    About this document

    Thanks to Vincent Leon (vleon@wanadoo.fr) and Ashgar Zarei (myneda76@yahoo.com)

    Prepared and maintained by Dirk Karsdorp for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

    Author: Dirk Karsdorp (dirk.karsdorp@wanadoo.nl)
    Last updated: 21 Feb 2004

    (c) Copyright Dirk Karsdorp and RSSSF 1999/2004
    You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.