Bangladesh 2008/09

Professional League
Bashundhara Champions Club Cup

Dhaka League (3rd Division) 2009


Professional League (B. League) 2008/09

NB: second edition

Final Table:

 1.Abahani Ltd. (Dhaka)             20  16  2  2  45-11  50  Champions
 2.Mohammedan SC (Dhaka)            20  13  5  2  42-12  44
 3.Sheikh Russell KC (Dhaka)        20  12  5  3  40-20  41
 4.Brothers Union (Dhaka)           20  10  7  3  34-23  37
 5.Mohammedan SC (Chittagong)       20   8  6  6  22-16  30
 6.Farashganj SC (Dhaka)            20   7  5  8  23-22  26  [*]
 7.Rahmatganj MFS (Dhaka)           20   6  3 11  24-32  21
 8.Abahani Ltd. (Chittagong)        20   5  5 10  18-23  20
 9.Arambagh KS (Dhaka)              20   4  6 10  14-27  18
10.Muktijoddha Sangsad KC (Dhaka)   20   3  4 13   8-35  13
-----------------------------------------------------------
11.Abahani Ltd. (Khulna)            20   1  2 17  10-59   5  Relegated

[*] hosted matches in Narshingdi until Oct 25

NB: Fakirerpool Young Men's Club were supposedly promoted to the
    B. League as winners of the 2007/08 Dhaka League, but they
    apparently were not invited to enter

Round 1
[Sep 13]
Dhaka Abahani         1-2 Rahmatganj 
  [Emeka Christian Jbe 22; Idris Kasirye 53, Nche Francis 58]
[Sep 14]
Dhaka Mohammedan      1-1 Chittagong Abahani
  [Alamu Bukola Olalekan 90+1pen; Mithun Chowdhury 81]
[Sep 15]
Muktijoddha           1-3 Khulna Abahani 
  [Mohamed Rokonuzzaman Kanchan 41; Mehdi Hasan Pashbon 53, 78,
   Kazi Manjurul 1-3]
[Sep 16]
Sheikh Russell        3-2 Farashganj 
  [Alfaz Ahmed 5, Youness Touati 55, 85pen; Kabir Hossain 17pen,
   Yusuf 77]
[Sep 17]
Brothers Union        1-1 Chittagong Mohammedan 
  [Michael Oniya 44; Raphael Sagno 34]
Arambagh              bye

Round 2
[Sep 18]
Arambagh              0-3 Dhaka Mohammedan
  [Nasir Hossain 1, Hedayetullah Robin 13, Arman Aziz 52]
[Sep 19]
Farashganj            0-1 Dhaka Abahani    
  [Abul Hossain 42]  
[Sep 20]
Chittagong Abahani    1-0 Muktijoddha 
  [Sakhawat Hossain Rony 77]
[Sep 21]
Chittagong Mohammedan 1-1 Sheikh Russell
  [Camara 57pen; Alfaz Ahmed 37]
[Sep 22]
Khulna Abahani        1-3 Brothers Union
  [Mehdi Hasan Pashbon 74; Chibuike Divine 17pen,
   Mehdi Hasan Tapu 73, Ashraful Kader Manju 89]
Rahmatganj            bye

Round 3
[Sep 23]
Rahmatganj            1-2 Farashganj
  [Idris Kasirye 22; Anamul (or Enamul) Haque 10, 82]
[Sep 24]
Dhaka Abahani         2-0 Chittagong Mohammedan 
  [Zahid Hasan Emily 12, Emeka Christian Jbe 32]
[Sep 25]
Brothers Union        1-0 Chittagong Abahani 
  [Michael Oniya 34]
[Sep 26]
Muktijoddha           1-2 Arambagh 
  [Almol Hossain Bidyut 28pen; Imrul Hossain Emu 86,
   Sirajul Karim 90+3]
[Sep 27]
Sheikh Russell        5-0 Khulna Abahani
  [Mohammad Monwar 6, Alfaz Ahmed 25, 70, 78, Ezzanzoun Said 49]
Dhaka Mohammedan      bye

Round 4
[Oct 7]
Dhaka Mohammedan      7-0 Muktijoddha  
  [Nasir Hossain 32, Alamu Bukola 35, 75, Enamul Haque Sharif 46,
   Hazem Khaled 66, Faisal Mahmud 72, Hedayetullah Robin 83]
[Oct 8]
Chittagong Mohammedan 2-0 Rahmatganj
  [Raphael Sagno 48, Touhidul Islam 66]
[Oct 10]
Khulna Abahani        0-3 Dhaka Abahani         [in Dhaka]
  [Emeka Christian Jbe 23, Mamun 61, Zahid Hasan Emily 76pen]
Arambagh              2-2 Brothers Union
  [Nayan 37, Imdadul Haque Monu 45; Amit Khan Shuvra 75,
   Ashraful Kader Manju 90+1]
Chittagong Abahani    0-0 Sheikh Russell
Farashganj            bye

Round 5
[Oct 13]
Farashganj            0-0 Chittagong Mohammedan
[Oct 14]
Rahmatganj            3-1 Khulna Abahani
  [Idris Kasirye 74, 81, Kabir 90+; Tariqul Islam 40]
[Oct 15]
Sheikh Russell        1-0 Arambagh  
  [Aminul Islam 15]
[Oct 30]
Brothers Union        1-1 Dhaka Mohammedan 
  [Mehdi Hasan Tapu 77; Hedayetullah Robin 31]
[Oct 31]
Dhaka Abahani         3-0 Chittagong Abahani 
  [Zahid Hasan Emily 26, 31, Zahed Pervez Chowdhury 85]
Muktijoddha           bye

Round 6
[Oct 19]
Farashganj            1-0 Khulna Abahani
  [Kalu Johnson 19]
Chittagong Abahani    0-1 Rahmatganj   
  [Nche Francis 35]
[Nov 2]
Muktijoddha           1-1 Brothers Union   
  [Rokonuzzaman Kanchan 6; Matiur Munna 5] 
[Nov 3]
Arambagh              0-2 Dhaka Abahani  
  [Awudu Ibrahim 33, 40]
[Nov 4]
Dhaka Mohammedan      2-1 Sheikh Russell 
  [Hedayetullah Robin 36, Alamu Bukola 46; Alfaz Ahmed 76]
Chittagong Mohammedan bye

Round 7
[Oct 22]
Sheikh Russell        3-0 Muktijoddha
  [Alfaz Ahmed 51, Touati Youness 71, Ighir Mohamed 82]
[Oct 23]
Rahmatganj            0-0 Arambagh
Farashganj            1-1 Chittagong Abahani 
  [Emeka Lucky 90; Mithun Chowdhury 81]
[Oct 24]
Chittagong Mohammedan 2-1 Khulna Abahani
  [Touhidul Islam 45+2, Akbar Hossain Ridon 89; Ripon 25]
[Nov 24]
Dhaka Abahani         2-2 Dhaka Mohammedan  
  [Emeka Christian Jbe 40, 55; Alamu Bukola Olalekan 20, 
   Hedeyatullah Robin 90+1]
Brothers Union        bye

Round 8
[Nov 5]
Chittagong Abahani    0-0 Chittagong Mohammedan 
[Nov 6]
Arambagh              0-0 Farashganj 
[Nov 25]
Brothers Union        1-2 Sheikh Russell  
  [Atiqur Rahman Meshu 72; Maksudul Alam Bulbul 48, Touati Youness 90]
[Nov 27]
Dhaka Mohammedan      0-1 Rahmatganj 
  [Idris Kasirye 26]
[Nov 28]
Muktijoddha           0-2 Dhaka Abahani
  [Shahajuddin Tipu 79, Zahid Hassan Emily 84pen]
Khulna Abahani        bye

Round 9
[Nov 8]
Muktijoddha           1-0 Rahmatganj
  [Walid Khan 4]
[Nov 9]
Khulna Abahani        0-1 Chittagong Abahani
  [Sakhawat Hossain Rony 30]
[Nov 10]
Chittagong Mohammedan 1-0 Arambagh
  [Raphael Sagno 63]
[Nov 30]
Farashganj            1-2 Dhaka Mohammedan 
  [Enamul Haque 28; Alamu Bukola Olalekan 76, Nasir Hossain 90]
[Dec 1]
Dhaka Abahani         0-2 Brothers Union 
  [Chibuike Divine 10, Zahid Hossain 39]
Sheikh Russell        bye
 
Round 10
[Dec 2]
Arambagh              5-0 Khulna Abahani 
  [Nicodemus Anundo Gichana 10pen, 43, 45, Moudud Ahmed 53, Nayan 64]
[Dec 3]
Muktijoddha           0-2 Farashganj 
  [Enamul Haque 35, 45]
[Dec 4]
Dhaka Mohammedan      0-0 Chittagong Mohammedan 
[Dec 5]
Sheikh Russell        0-3 Dhaka Abahani
  [Emeka Christian 49pen, 59, Zahid Hasan Emily 61]
[Dec 6]
Brothers Union        2-1 Rahmatganj 
  [Zahid Hossain 60, 62pen; Nche Francis 90+1]
Chittagong Abahani    bye

Round 11
[Dec 18]
Chittagong Abahani    4-0 Arambagh 
  [Mithun Chowdhury 21, Mostofa Kaba 52og,
   Sakhawat Hossain Rony 57, 76pen]
Khulna Abahani        0-1 Dhaka Mohammedan
  [Hazem Mahmood 34]
Farashganj            0-4 Brothers Union 
  [Henry Quae 23, 31, Chibuike Divine 45+1, Rezaul Karim Liton 81]
[Dec 19]
Chittagong Mohammedan 2-0 Muktijoddha
  [Akbar Hossain Ridon 39, Raphael Sagno 89]
Rahmatganj            2-2 Sheikh Russell
  [Idris Kasirye 24, 56; Mobarak Hossain 9, Touati Youness 18]
Dhaka Abahani         bye

Round 12
[Dec 21]
Dhaka Abahani         0-0 Farashganj     
[Dec 22]
Brothers Union        3-1 Khulna Abahani
  [Rezaul Karim Liton 53, Henry Quaye 84, Shakil Ahmed 89;
   Tariqul Islam 80]
[Dec 23]
Sheikh Russell        1-0 Chittagong Mohammedan
  [Alfaz Ahmed 87]
[Dec 24]
Muktijoddha           1-0 Chittagong Abahani
  [Walid Khan 40]
[Dec 25]
Dhaka Mohammedan      2-0 Arambagh
  [Hedayetullah Robin 59, Nasir Hossain 68]
Rahmatganj            bye

Round 13
[Jan 1]
Farashganj            3-1 Rahmatganj       
  [Kabir Hossain 19pen, Kalu Johnson 88, 90;
   Idris Kasirye 86]
[Jan 2]
Chittagong Mohammedan 0-1 Dhaka Abahani 
  [Emeka Christian Jbe 20]
Arambagh              0-0 Muktijoddha 
[Jan 3]
Chittagong Abahani    1-2 Brothers Union  
  [Mithun Chowdhury 23; Henry Quae 2, 42]
Khulna Abahani        1-3 Sheikh Russell  
  [Rezaul Karim 81; Alfaz Ahmed 64pen, Monwar Hossain 67,
   Maksudum Alam Bulbul 84]
Dhaka Mohammedan      bye

Round 14
[Jan 5]
Muktijoddha           0-5 Dhaka Mohammedan  
  [Alamu Bukola Olaleken 2, 8, 30, Abdul Baten Komol 15, 63]
[Jan 6]
Rahmatganj            2-5 Chittagong Mohammedan 
  [Idris Kasirye 41, Jakir Hossain 62; Akbar Hossain Ridon 4,
   Raphael Sagno 43, Nur Hossain Doulat 45, Imtiaz Hossain Zitu 51,
   Anthony Pele Doe 80]
[Jan 7]
Dhaka Abahani         6-0 Khulna Abahani    
  [Zahid Hasan Emily 12, 31, 37, 46, Emeka Christian Jbe 48, 53]
[Jan 8]
Sheikh Russell        6-1 Chittagong Abahani  
  [Samir Omari 4, 49, Monwar Hossain 13, Alfaz Ahmed 38, 61,
   Mobarak Hossain 43; Shakhawat Hossain Rony 52]
[Jan 9]
Brothers Union        1-1 Arambagh
  [Henry Quae 22; Sayeed Hossain Surat 45]
Farashganj            bye

Round 15
[Jan 11]
Chittagong Mohammedan 3-1 Farashganj    
  [Raphael Sagno 54, Tauhidul Islam 71, Anthony Pele Doe 88;
   Mamun 90+2]
Khulna Abahani        1-4 Rahmatganj       
  [Kazi Manjurul 12; Idris Kasirye 51, 72, 80, Niche Francis 57]
[Jan 12] 
Chittagong Abahani    0-1 Dhaka Abahani  
  [Waly Faisal 45]  
[Jan 13]
Dhaka Mohammedan      3-1 Brothers Union       
  [Nasir Hossain 24, Alamu Bukola 32, Hedayetullah Robin 45;
   Zahid Hossain 90pen]
[Jan 14]
Arambagh              1-3 Sheikh Russell       
  [Syed Rashed Turzo 89; Samir Omari 66, Alfaz Ahmed 72, 90]
Muktijoddha           bye

Round 16
[Jan 15]
Khulna Abahani        0-7 Farashganj            [in Dhaka]
  [Anamul Haque 36, 49, 62, 63, 70, Naimur Rahman Shahed 48, 89]
[Jan 16]
Rahmatganj            0-1 Chittagong Abahani 
  [Ismail Jahed 22]  
[Jan 17]
Brothers Union        0-0 Muktijoddha     
[Jan 18]
Dhaka Abahani         4-0 Arambagh    
  [Prantosh 33, Shahajuddin Tipu 70, Emeka Christian Jbe 72, Siraji 76]
[Jan 20]
Sheikh Russell        1-1 Dhaka Mohammedan     
  [Samir Omari 20pen; Abdul Baten Komol 4pen]
Chittagong Mohammedan bye

Round 17
[Jan 21]
Chittagong Abahani    0-0 Farashganj    
Khulna Abahani        0-0 Chittagong Mohammedan
[Jan 22]
Arambagh              0-1 Rahmatganj        
  [Hanif Pradhan 36]
[Jan 23]
Muktijoddha           1-2 Sheikh Russell 
  [Mohamed Rokunuzzaman Kanchan 28; Rajon Mia 12, Morshed 78] 
[Jan 24]  
Dhaka Mohammedan      1-2 Dhaka Abahani   
  [Alamu Bukola Olaleken 45; Zahid Hasan Emily 67,
   Emeka Christian Jbe 88]
Brothers Union        bye

Round 18
[Jan 25]
Chittagong Mohammedan 2-1 Chittagong Abahani   
  [Nur Hossain Doulat 1, Dhiman Borua 28; Shakhawat Hossain Rony 84]
Farashganj            2-0 Arambagh
  [Enamul Haque 52, Emeka Lucky Uti 67]
[Jan 26]  
Sheikh Russell        2-2 Brothers Union 
  [Samir Omari 28, Alfaz Ahmed 39; Shakil Ahmed 10, Zahid Hossain 66]
[Jan 27]  
Rahmatganj            0-1 Dhaka Mohammedan  
  [Alamu Bukola Olaleken 62]
[Jan 28]  
Dhaka Abahani         1-0 Muktijoddha          
  [Awadu Ibrahim 9]
Khulna Abahani        bye

Round 19
[Jan 29]
Chittagong Abahani    5-0 Khulna Abahani      
  [Mithun Chowdhury 21, 49, 85, Shakhawat Hossain Rony 28, 72] 
[Jan 30]
Dhaka Mohammedan      2-0 Farashganj 
  [Arman Aziz 38, Abdul Baten Komol 64]  
[Jan 31]    
Arambagh              2-0 Chittagong Mohammedan 
  [Mohamed Lamine 34, Syed Rashed Turzo 73]
[Feb 2]
Brothers Union        0-3 Dhaka Abahani   
  [Emeka Christian Jbe 35, 85, Abul Hossain 45]
[Feb 3]
Rahmatganj            0-0 Muktijoddha    
Sheikh Russell        bye

Round 20
[Feb 5]
Khulna Abahani        0-0 Arambagh
Dhaka Abahani         2-1 Sheikh Russell       
  [Arif Khan Joy 45, Zahed Pervez Chowdhury 56; Alfaz Ahmed 90]
[Feb 6]
Farashganj            1-0 Muktijoddha
  [Enamul Haque 59]
Chittagong Mohammedan 0-1 Dhaka Mohammedan      [in Dhaka]
  [Abdul Baten Komol 67]
[Feb 7]
Rahmatganj            2-3 Brothers Union   
  [Nche Francis 25, Idris Kasirye 75pen; Mehdi Hasan Tapu 12,
   Atiqur Rahman Meshu 37, Shakil Ahmed 77]
Chittagong Abahani    bye

Round 21
[Feb 9]
Arambagh              1-0 Chittagong Abahani
  [Mohamed Lamine 76]
[Feb 10]
Muktijoddha           0-2 Chittagong Mohammedan
  [Masud Parvez Kaiser 9, Imtiaz Hossein Zitu 57]
[Feb 11]
Dhaka Mohammedan      4-0 Khulna Abahani  
  [Alamu Bukola Olaleken 8, 24pen, 26, 87]
[Feb 12]
Brothers Union        2-0 Farashganj 
  [Atiqur Rahman Meshu 49, Zahid Hossain 85] 
[Feb 13]    
Sheikh Russell        1-0 Rahmatganj   
  [Alfaz Ahmed 59pen]         
Dhaka Abahani         bye

Round 22
[Feb 16]
Rahmatganj            3-6 Dhaka Abahani  
  [Nche Francis 32pen, 68pen, Herok Joarder 87; Mamun 27,
   Zahid Hasan Emily 39, Emeka Christian Jbe 45, 56, 88,
   Zahed Pervez Chowdhury 75]
Chittagong Abahani    1-3 Dhaka Mohammedan   
  [Mithun Chowdhury 23pen; Alamu Bukola Olaleken 3, 14,
   Hazem Mahmood 51]
Khulna Abahani        1-2 Muktijoddha   
  [Bhashani 78; Moni 29, Mohamed Rokonuzzaman Kanchan 60]
[Feb 17]
Farashganj            0-2 Sheikh Russell 
  [Rajon Mia 71, Alfaz Ahmed 85]
Chittagong Mohammedan 1-2 Brothers Union        [in Dhaka]
  [Raphael Sagno 71; Rony Islam 60, Matiur Munna 76]
Arambagh              bye

Final Table:

 1.Abahani Ltd. (Dhaka)             20  16  2  2  45-11  50  Champions
 2.Mohammedan SC (Dhaka)            20  13  5  2  42-12  44
 3.Sheikh Russell KC (Dhaka)        20  12  5  3  40-20  41
 4.Brothers Union (Dhaka)           20  10  7  3  34-23  37
 5.Mohammedan SC (Chittagong)       20   8  6  6  22-16  30
 6.Farashganj SC (Dhaka)            20   7  5  8  23-22  26  [*]
 7.Rahmatganj MFS (Dhaka)           20   6  3 11  24-32  21
 8.Abahani Ltd. (Chittagong)        20   5  5 10  18-23  20
 9.Arambagh KS (Dhaka)              20   4  6 10  14-27  18
10.Muktijoddha Sangsad KC (Dhaka)   20   3  4 13   8-35  13
-----------------------------------------------------------
11.Abahani Ltd. (Khulna)            20   1  2 17  10-59   5  Relegated

[*] hosted matches in Narshingdi until Oct 25

NB: Fakirerpool Young Men's Club were supposedly promoted to the
    B. League as winners of the 2007/08 Dhaka League, but they
    apparently were not invited to enter

Top-8 clubs qualify for Super Cup.


Super Cup 2009

Round 1
[Mar 11]
Dhaka Abahani         3-0 Rahmatganj 
Sheikh Russell        0-2 Chittagong Mohammedan
[Mar 12]
Farashganj            0-0 Brothers Union
Dhaka Mohammedan      1-0 Chittagong Abahani

Round 2
[Mar 13]
Sheikh Russell        1-0 Rahmatganj 
Dhaka Abahani         2-1 Chittagong Mohammedan
[Mar 14]
Brothers Union        3-0 Chittagong Abahani
Dhaka Mohammedan      4-0 Farashganj     

Round 3
[Mar 15]
Rahmatganj            0-2 Chittagong Mohammedan
Dhaka Abahani         3-0 Sheikh Russell  
[Mar 16]
Farashganj            2-0 Chittagong Abahani
Dhaka Mohammedan      1-1 Brothers Union
 
Tables:

Group A
 1.Abahani Ltd. (Dhaka)              3   3  0  0   8- 1   9
 2.Mohammedan SC (Chittagong)        3   2  0  1   5- 2   6
 3.Sheikh Russell KC (Dhaka)         3   1  0  2   1- 5   3
 4.Rahmatganj MFS (Dhaka)            3   0  0  3   0- 6   0

Group B
 1.Mohammedan SC (Dhaka)             3   2  1  0   6- 1   7
 2.Brothers Union (Dhaka)            3   1  2  0   4- 1   5
 3.Farashganj SC (Dhaka)             3   1  1  1   2- 4   4
 4.Abahani Ltd. (Chittagong)         3   0  0  3   0- 6   0

Semifinals 5-8
[Mar 21]
Sheikh Russell        1-1 Chittagong Abahani    [5-4 pen]
[Mar 22]
Farashganj            0-0 Rahmatganj            [5-3 pen]

Semifinals

First Legs
[Mar 19]
Dhaka Abahani         3-2 Brothers Union
[Mar 20]
Dhaka Mohammedan      1-0 Chittagong Mohammedan

Second Legs
[Mar 23]
Dhaka Abahani         0-0 Brothers Union
[Mar 24]
Dhaka Mohammedan      0-1 Chittagong Mohammedan [3-2 pen]

Fifth Place Match [Mar 25]
Sheikh Russell        0-1 Farashganj            

Third Place Match [Mar 27]
Brothers Union        3-1 Chittagong Mohammedan

Final [Mar 27, Bangabandhu National Stadium; att: 40,000]
Dhaka Abahani         0-1 Dhaka Mohammedan           
  [John Godwin 21]
  [Mohammedan: Aminul, Rajani, Emmanuelle, Hassan Al Mamun, Nasir, 
     Godwin, Sharif (Kamal 71), Arman, Hazem, Robin (Maruf 64),
     Bukola (Saikat 88);
   Abahani: Biplab, Nazrul (Tipu 67), Sujan, Samad, Siraji, Zahed,
     Emeka, Mamun, Waly, Ibrahim, Emily (Abul 34);
   ref: Faghani Alireza (Iran)]


Bashundhara Champions Club Cup 2009

NB: served as promotion tournament to B League

Qualifying Stage

Bandarban Zone
 
[May 22]
Zilla Football        1-2 Cg. Mohammedan Blues
[May 23] 
CB Brothers Union     3-0 Marma Jubo KS     
[May 24]
Cg. Mohammedan Blues  4-0 Marma Jubo KS     
[May 25]
Zilla Football        1-1 CB Brothers Union  
[May 26]
CB Brothers Union     0-0 Cg. Mohammedan Blues 
[May 27]
Zilla Football        5-0 Marma Jubo KS        

 1.Chittagong Mohamedan SC (Blues)   3   2  1  0   6- 1   7  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Brothers Union (Cox's Bazar)      3   1  2  0   4- 1   5
 3.Zilla Football KS (Bandarban)     3   1  1  1   7- 3   4
 4.Marma Jubo Kalyan Sangsad         3   0  0  3   0-12   0  (Khagrachhari)

Barguna Zone

[May 22]
Kirton Khola-1 Eleven 0-0 Barguna Abahani  
[May 23]
Titas Club            1-0 Baro Bari Boys
[May 24]
Kirton Khola-1 Eleven w/o Titas Club
[May 26]
Barguna Abahani       9-0 Baro Bari Boys
[May 27]
Kirton Khola-1 Eleven w/o Baro Bari Boys
[date?]
Barguna Abahani       w/o Titas Club

 1.Abahani Sports Club (Barguna)     3   2  1  0   9- 0   7  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Kirton Khola-1 Ekadash (Barisal)  3   2  1  0   0- 0   7
 3.Titas Club (Jhalakathi)           3   1  0  2   1- 0   3
 4.Baro Bari Boys Club (Patuakhali)  3   0  0  3   0-10   0
NB: goals walkover wins not included

Dinajpur Zone

[May 22]
Dinajpur FA           4-1 Mural Sangha 
[May 23]    
Kanchanjangha FA      1-4 Ujjibon SC  
[May 24]
Mural Sangha          3-0 Shammo KS Goshty  
[May 25]
Dinajpur FA           1-0 Ujjibon SC  
[May 26]
Shammo KS Goshty      0-0 Kanchanjangha FA   
[May 27]
Ujjibon SC            w/o Mural Sangha
[May 28]
Shammo KS Goshty      0-6 Dinajpur FA 
[May 29]   
Kanchanjangha FA      w/o Mural Sangha       
[May 30]
Dinajpur FA           5-0 Kanchanjangha FA
[May 31]
Shammo KS Goshty      0-0 Ujjibon SC

 1.Dinajpur Football Academy         4   4  0  0  16- 1  12  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Ujjibon SC (Joypurhat)            4   2  1  1   4- 2   7
 3.Kanchanjangha FA (Panchghor)      4   1  1  2   1- 9   4
 4.Mural Sangha (Nilphamari)         4   1  0  3   4- 4   3
 5.Shammo Krira & Sangskrity Goshty  4   0  2  2   0- 9   2  (Thakurgaon)
NB: goals walkover wins not included

Feni Zone

[May 22]
Feni Soccer Club      2-0 Bhai Bhai SC
[May 23]
Purbani Tarun Sangha  2-1 Comilla Mohammedan  
[May 24]
Chowrasta Club        0-3 Bhai Bhai SC
[May 25]
Feni Soccer Club      0-0 Purbani Tarun Sangha
[May 27]
Comilla Mohammedan    1-1 Chowrasta Club 
Bhai Bhai SC          1-3 Purbani Tarun Sangha
[May 28]
Feni Soccer Club      9-0 Comilla Mohammedan  
[May 29]
Purbani Tarun Sangha  3-0 Chowrasta Club 
[May 30]
Comilla Mohammedan    2-2 Bhai Bhai SC
[May 31]  
Feni Soccer Club      8-0 Chowrasta Club 

 1.Feni Soccer Club                  4   3  1  0  19- 0  10  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Purbani Tarun Sangha (Noakhali)   4   3  1  0   8- 2  10
 3.Bhai Bhai SC (Chandpur)           4   1  1  2   6- 7   4
 4.Mohammedan SC (Comilla)           4   0  2  2   4-14   2
 5.Chowrasta Club (Lakshmipur)       4   0  1  3   1-15   1

Gopalganj Zone

[May 22]
Nijra Ekadosh         1-0 Football Khelour Kallyan Shamity
[May 23]
Sabujbagh KC          0-2 Sabuj Sena Club
[May 24]
Sadar Upazila KS      2-1 Football Khelour Kallyan Shamity
[May 25]
Nijra Ekadosh         1-1 Sabujbagh KC  
[May 26]
Sabuj Sena Club       1-1 Sadar Upazila KS  
[May 27]
Sabujbagh KC          1-0 Football Khelour Kallyan Shamity 
[May 28]
Nijra Ekadosh         0-1 Sadar Upazila KS 
[May 29]
Sabuj Sena Club       7-0 Football Khelour Kallyan Shamity 
[May 30]
Nijra Ekadosh         2-0 Sabuj Sena Club
[May 31]     
Sadar Upazila KS      2-1 Sabujbagh KC 

 1.Sadar Upzilla KS (Shariatpur)     4   3  1  0   6- 3  10  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Sabuj Sena Club (Faridpur)        4   2  1  1  10- 3   7
 3.Nijra Ekadosh (Gopalganj)         4   2  1  1   4- 2   7
 4.Sabujbag Krira Chakra (Madripur)  4   1  1  2   3- 5   4
 5.Football Khelour KS (Rajbari)     4   0  0  4   1-11   0

Habiganj Zone

[May 22]
Young Tiger Noorpur   2-0 Telenagar New SC 
[May 23]
GRC Sporting Club     3-0 Young Star Club 
[May 24]
Lawai Sporting Club   0-1 Young Star Club
Young Tiger Noorpur   1-0 Real Bengal Club
[May 25]
GRC Sporting Club     w/o Telenagar New SC 
[May 26]
Young Star Club       w/o Telenagar New SC 
Lawai Sporting Club   2-0 Young Tiger Noorpur
[May 27]
Real Bengal Club      0-4 GRC Sporting Club 
[May 29]
GRC Sporting Club     1-0 Young Tiger Noorpur  
[May 30]
Real Bengal Club      2-3 Young Star Club
[May 31]
GRC Sporting Club     0-1 Lawai Sporting Club
[Jun 1]
Young Tiger Noorpur   1-4 Young Star Club 
[dates?]
Lawai Sporting Club   w/o Telenagar New SC 
Real Bengal Club      w/o Telenagar New SC 
[Jun 3]
Real Bengal Club      0-7 Lawai Sporting Club

 1.GRC Sporting Club (Narsingdi)     5   4  0  1  8- 1   12  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -  
 2.Lawai Sporting Club (Sylhet)      5   4  0  1 10- 1   12
 3.Young Star Club (Moulvibazar)     5   4  0  1  8- 6   12        
 4.Young Tiger Noorpur (Habiganj)    5   2  0  3  4- 7    6
 5.Real Bengal Club (Sunamganj)      5   1  0  4  2-15    3
 6.Telenagar New SC (Brahmanbaria)   5   0  0  5  0- 2    0     
NB: goals walkover wins not included

NB: qualifying place awarded to GRC as the tournament committee
    found Lawai and Real Bengal guilty of fixing the match on
    Jun 3

Meherpur Zone

[May 22]
Raipur Jagoroni Club  2-1 Janani Seba Sangha
[May 23]
Peul Smriti Club      0-0 Crescent Club     
[May 24]
Bangamani FA          3-1 Janani Seba Sangha
[May 25]
Raipur Jagoroni Club  1-1 Peul Smriti Club  
[May 26]
Crescent Club         2-3 Bangamani FA
[May 27]
Peul Smriti Club      4-1 Janani Seba Sangha
[May 28]
Raipur Jagoroni Club  0-0 Bangamani FA
[May 29]
Janani Seba Sangha    1-0 Crescent Club   
[May 30]
Raipur Jagoroni Club  8-2 Crescent Club
[May 31] 
Peul Smriti Club      8-1 Bangamani FA

 1.Peul Smriti Sangsad (Jhenidah)    4   2  2  0  12- 2   8  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -      
 2.Raipur Jagoroni Club (Meherpur)   4   2  2  0  11- 4   8
 3.Bangamani Football Academy        4   2  1  1   7-11   7  (Chuadanga)
 4.Janani Seba Sangha (Magura)       4   1  0  3   4- 9   3
 5.Crescent Club (Kushtia)           4   0  1  3   4-12   1

Narail Zone

[May 22]
BBS Khelwar Kalyan S. 1-1 Moin Srity Sangshad  
[May 23]
Khulna Town Club      0-2 Unmochon Club
[May 24]
BBS Khelwar Kalyan S. 1-0 PK Union Club
[May 25]
Moin Srity Sangshad   2-2 Khulna Town Club 
[May 26]
Unmochon Club         0-0 PK Union Club 
[May 27]
BBS Khelwar Kalyan S. 2-2 Khulna Town Club    
[May 28]
Moin Srity Sangshad   2-0 PK Union Club 
[May 29]
BBS Khelwar Kalyan S. 0-0 Unmochon Club
[May 30]
Moin Srity Sangshad   0-0 Unmochon Club
[May 31]
PK Union Club         1-3 Khulna Town Club 

 1.Muktijoddha Moin Srity Sangshad   4   1  3  0   5- 3   6  (Jessore)           Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 2.Unmochon Club (Bagherhat)         4   1  3  0   2- 0   6
 3.BBS Khelwar Kalyan Samity         4   1  3  0   4- 3   6  (Narail)
 4.Khulna Town Club                  4   1  2  1   7- 7   5
 5.PK Union Club (Shatkhira)         4   0  1  3   1- 6   1

Rajshahi Zone

[May 22]
Diganta Proshari S.   2-4 Pabna Brothers Union
[May 23]
Singra Upazila        0-8 Ekak Sangha  
[May 24]
Alor Dishari Club    0-10 Pabna Brothers Union
[May 25]
Diganta Proshari S.   0-4 Ekak Sangha  
[May 26]
Singra Upazila        2-5 Alor Dishari Club 
[May 27]
Ekak Sangha           0-2 Pabna Brothers Union
[May 28]
Diganta Proshari S.   7-1 Alor Dishari Club 
[May 29]
Pabna Brothers Union  2-1 Singra Upazila
[May 30]
Diganta Proshari S.   2-2 Singra Upazila
[May 31]
Alor Dishari Club     2-2 Ekak Sangha

 1.Brothers Union Club (Pabna)       4   4  0  0  18- 3  12  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 2.Ekak Sangha (Sirajganj)           4   2  1  1  14- 4   7
 3.Diganta Proshari Sangha(Rajshahi) 4   1  1  2  11-11   4
 4.Alor Dishari C. (Chapainwabgonj)  4   1  1  2   8-21   4
 5.Singra Upazila Dal (Natore)       4   0  1  3   5-17   1

Rangpur Zone

[May 22]
Fantos SA             0-0 Probah Sangshad 
[May 23]
Aleya Fashion FC      3-1 Agnisikha Sangsad
[May 24]
Fantos SA             4-3 Aleya Fashion FC
[May 25]
Agnisikha Sangsad     1-1 Probah Sangshad 
[May 26]
Fantos SA             3-0 Agnisikha Sangsad
[May 27]
Probah Sangshad       3-1 Aleya Fashion FC

 1.Fantos Sports Ass. (Rangpur)      3   2  1  0   7- 3   7  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 2.Probah Sangshad (Noagaon)         3   1  2  0   4- 2   5
 3.Aleya Fashion FC (Bogra)          3   1  0  2   7- 8   3
 4.Agnisikha Sangsad (Lalmonirhat)   3   0  1  2   2- 7   1

Sherpur Zone
 
[May 22]
Ghagra Sporting Club  3-0 Mymensingh Abahani 
[May 23]
Ukilpara SC           2-1 Fakirerpool YC 
[May 24]
Jamalpur Mohammedan   2-2 Ukilpara SC
Ghagra Sporting Club  2-1 Shoukhin KPA   
[May 25]
Mymensingh Abahani    0-4 Fakirerpool YC
[May 26]
Ghagra Sporting Club  0-0 Jamalpur Mohammedan 
Mymensingh Abahani KC 2-2 Ukilpara SC
[May 27]
Shoukhin KPA          1-3 Fakirerpool YC
[May 28]
Jamalpur Mohammedan   2-0 Mymensingh Abahani KC
[May 29]
Ghagra Sporting Club  0-3 Fakirerpool YC 
[May 30]
Shoukhin KPA          1-3 Ukilpara SC
[May 31]
Fakirerpool YC        1-0 Jamalpur Mohammedan SC 
[Jun 1]
Ghagra Sporting Club  1-0 Ukilpara SC 
[Jun 2]
Mymensingh Abahani KC 3-1 Shoukhin KPA
[Jun 3]
Jamalpur Mohammedan   4-0 Shoukhin KPA   

 1.Fakirerpool YC (Dhaka)            5   4  0  1  12- 3  12  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Ghagra Sporting Club (Sherpur)    5   3  1  1   6- 4  10
 3.Mohammedan SC (Jamalpur)          5   2  2  1   8- 3   8
 4.Ukilpara SC (Kishoreganj)         5   2  2  1   9- 7   8
 5.Abahani KC (Mymensingh)           5   1  1  3   5-12   4
 6.Shoukhin Krira Protibha Onneshon  5   0  0  5   4-15   0  (Netrokona)

Tangail Zone

[May 22]
Udoyan Krira Chakra   0-0 Biplob Sangha
[May 23]
Shuktara Jubo Sangsad 2-0 Sonali Otit Club
[May 24]
Samabesh Club         0-1 Biplob Sangha
[May 25]
Udoyan Krira Chakra   0-1 Shuktara Jubo Sangsad
[May 26]
Sonali Otit Club      0-1 Samabesh Club 
[May 27]
Shuktara Jubo Sangsad 0-0 Biplob Sangha
[May 28]
Udoyan Krira Chakra   4-1 Samabesh Club 
[May 29]
Biplob Sangha         2-1 Sonali Otit Club
[May 30]
Udoyan Krira Chakra   6-0 Sonali Otit Club
[May 31]  
Shuktara Jubo Sangsad 3-0 Samabesh Club 

 1.Shuktara Jubo S. (Narayanganj)    4   3  1  0   6- 0  10  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Biplob Sangha (Gazipur)           4   2  2  0   3- 1   8
 3.Udoyan Krira Chakra (Tangail)     4   2  1  1  10- 2   7
 4.Samabesh Club (Munshiganj)        4   1  0  3   2- 8   3
 5.Sonali Otit Club (Manikganj)      4   0  0  4   1-11   0


Final Stage

Group A (Cox's Bazar)
[Jun 13]
Pabna Brothers Union  2-2 Barguna Abahani
[Jun 15]
Sadar Upazila KS      1-2 Barguna Abahani
[Jun 17]
Pabna Brothers Union  1-0 Sadar Upazila KS 

 1.Abahani KC (Barguna)              2   1  1  0   4- 3   4  Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Brothers Union Club (Pabna)       2   1  1  0   3- 2   4  Playoff
 3.Sadar Upazila KS (Shariatpur)     2   0  0  2   1- 3   0

Playoff [Jun 18]
Pabna Brothers Union  2-0 Barguna Abahani

Group B (Jessore)
[Jun 12]
Feni Soccer Club      6-1 Peul Smriti Sangsad 
[Jun 14]
Fakirerpool YC        0-5 Peul Smriti Sangsad 
[Jun 16]
Feni Soccer Club      3-0 Fakirerpool YC 

 1.Feni Soccer Club                  2   2  0  0   9- 1   6  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Peul Smriti Sangsad (Jhenidah)    2   1  0  1   6- 6   3
 3.Fakirerpool YC (Dhaka)            2   0  0  2   0- 8   0

Group C (Cox's Bazar)
[Jun 14]
Shuktara JS           3-0 Chittagong Mohammedan B
[Jun 16]
GRC Sporting Club     1-0 Chittagong Mohammedan B
[Jun 18]
Shuktara JS           1-0 GRC Sporting Club 

 1.Shuktara Jubo S. (Narayanganj)    2   2  0  0   4- 0   6  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.GRC Sporting Club (Narsingdi)     2   1  0  1   1- 1   3
 3.Chittagong Mohammedan SC (Blues)  2   0  0  2   0- 4   0

Group D (Jessore)
[Jun 13]
Fantos SA             1-3 Dinajpur FA
[Jun 15]
Moeen Smriti Sangsad  abd Dinajpur FA           [abandoned at 3-2,
[Jun 17]                                         Dinajpur walked off]
Moeen Smriti Sangsad  3-2 Fantos SA   

 1.SM Moeen Smriti Sangsad (Jessore) 2   2  0  0   6- 4   6  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Dinajpur Football Academy         2   1  0  1   5- 4   3
 3.Fantos Sports Ass. (Rangpur)      2   0  0  2   3- 6   0
NB: includes goals of abandoned match
         
Semifinals
[Jun 19, Jessore]
Moeen Smriti Sangsad  0-0 Feni Soccer Club      [2-3 pen]
[Jun 20, Cox's Bazar]
Pabna Brothers Union  1-3 Shuktara Jubo Sangha

Final [Jun 23, Cox's Bazar Stadium]
Shuktara Jubo Sangha  1-0 Feni Soccer Club 
  [Sohel]

NB: both finalists earned promotion after passing scrutiny
    of a corresponding committee, along with Biyanibazar FC
    (Sylhet); the application of Fakirerpool Youngmen's Club
    (Dhaka) was rejected

Dhaka Third Division 2009

NB: fourth level

[Jan 28]
The Muslim Institute  2-3 BKSP
[Jan 29]
Lalbagh SC            1-1 Gov't Printing Press 
Anirban Sangha        0-0 Rampura KC
[Feb 1] 
Dilkusha SC           2-0 Shadhinata KS
[Feb 3]
Anirban Sangha        1-1 Gov't Printing Press 
Lalbagh SC            0-0 Rainbow SC
[Feb 4]
Tongi KC              2-2 Mirpur XI
City United Club      0-2 Dhaka Junior SC
[Feb 5]
PWD SC                0-0 Kasaituly SKP
Rahmatganj SC         0-1 Shantinagar Club
[Feb 6]
The Muslim Institute  1-1 Dilkusha SC
Shadhinata KS         2-1 Jirabo SC
[Feb 7]
Lalbagh SC            1-0 Rampura KC
Anirban Sangha        4-1 Shantinagar Club
[Feb 8]
Tongi KC              5-1 Dhaka Junior SC
City United           1-0 Mirpur XI
[Feb 9]
Gov't Printing Press  0-0 Rahmatganj SC
PWD SC                2-0 Rainbow SC
[Feb 10]
Shantinagar Club      1-0 Lalbagh SC 
The Muslim Institute  0-1 Mirpur XI
[Feb 11]
BKSP                  1-0 Shadhinata KS
Anirban Sangha        0-0 Kasaituly SKP
[Feb 12]
Rainbow SC            2-1 Rahmatganj SC 
PWD SC                3-0 Rampura KC
[Feb 13]
Tongi KC              2-0 Jirabo SC
City United           0-0 Dilkusha SC  
[Feb 14]
Rainbow SC            1-0 Anirban Sangha     
Kasaituly SKP         1-0 Gov't Printing Press 
[Feb 15]
Shadhinata KS         2-0 Mirpur XI 
The Muslim Institute  1-0 Dhaka Junior SC 
[Feb 16]
City United           2-0 Jirabo SC
Lalbagh SC            1-1 PWD SC

Tables (after matches Feb 16; based on known results):

Group A 
 1.Tongi Krira Chakra                3   2  1  0   9- 3   7
 2.City United Club                  4   2  1  1   3- 2   7
 3.BKSP                              2   2  0  0   4- 2   6
 4.Shadhinata Krira Sangha           4   2  0  2   4- 4   6
 5.Dilkusha SC                       3   1  2  0   3- 1   5
 6.The Muslim Institute              4   1  1  2   4- 5   4
 7.Mirpur XI                         4   1  1  2   3- 5   4
 8.Dhaka Junior SC                   3   1  0  2   3- 6   3
 9.Jirabo SC                         3   0  0  3   1- 6   0
NB: BKSP = Bangladesh Krira Shikkha Protishthan

Group B
 1.PWD SC                            4   2  2  0   6- 1   8
 2.Rainbow SC                        4   2  1  1   3- 3   7
 3.Anirban Sangha                    5   1  3  1   5- 3   6
 4.Lalbagh SC                        5   1  3  1   3- 3   6
 5.Shantinagar Club                  3   2  0  1   3- 4   6
 6.Kasaituly Samaj Kalyan Parisad    3   1  2  0   1- 0   5
 7.Government Printing Press S&RC    4   0  3  1   2- 3   3
 8.Rahmatganj SC                     3   0  1  2   1- 3   1
 9.Rampura Krira Chakra              3   0  1  2   0- 4   1

[Feb 17]
Rainbow SC apparently won match
[Feb 18]
Dilkusha SC           1-0 Dhaka Junior SC
The Muslim Institute  2-2 Jirabo SC 
[Feb 19]
Anirban Sangha        bt  Rahmatganj SC
Shadhinata KS          -  Tongi KC
[Feb 20]
Rainbow SC            1-0 Shantinagar Club
PWD SC                0-0 Gov't Printing Press 
[Feb 22]
City United Club      2-1 BKSP 
Rampura KC            1-1 Kasaituly SKP
[Feb 23]
Rainbow AC            1-1 Gov't Printing Press 
Anirban Sangha        0-0 PWD SC

[Mar 2]
Tongi KC              3-2 The Muslim Institute 
PWD SC                4-1 Rahmatganj SC
[Mar 5]
BKSP                  2-0 Jirabo SC 
[Mar 7]
Dhaka Junior SC       1-1 Shadhinata KS 
Tongi KC              1-1 City United Club

2007

2008 (cups)

2009/10

list of champions

list of cup winners


About this document

Sources: The Daily Star, New Age

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 24 Sep 2009

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2008/09
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.