Benin Cups 2008/09

Coupe du Bénin 2008/09

Round 1
[Dec 10]
Dynamo Abomey         w/o US Kraké         
Dragons               1-3 Mogas 90          
Buffles               o/w Over Comers    
ASPAC                 6-2 Mambas Noirs    
Tonnerre              2-0 Dynamo Parakou 
Soleil                1-0 Entente       
Dadjè FC              3-1 Weah FC        
[Dec 11]
AS Cotonou            o/w ASOS             
Vautours              w/o ASTEC          
UNB                   w/o Espoir Savalou   
Energie               w/o Requins      

NB: Entente qualify as best losers

Round 2 
[Dec 17]
ASOS                  3-0 Mogas 90       
Vautours              0-1 Energie        
ASPAC                 1-0 Entente       
[Dec 18]
Dadjè FC              0-0 Tonnerre            [5-4 pen]
UNB                   w/o Dynamo Abomey  
Over Comers           0-3 Soleil         

Quarterfinals [Dec 24]
Dadjè FC              1-0 UNB                 
Soleil                0-1 ASOS                
Energie               0-0 ASPAC               [ASPAC on pen]

Semifinals [Dec 28]
ASOS                  0-1 ASPAC                         [in Bohicon]
Dadjè FC              0-0 Energie             [4-3 pen] [in Pobè]

Final [Mar 15, 2009, Stade René Pleven d'Akpakpa, Cotonou]
ASPAC                 1-0 Dadjè FC       
  [Arouna Sakibou 26]


Coupe de l'Indépendance 2008

Round 1
[Jul 16]
Soleil FC             0–3 Requins             
UNB                   1–2 Dynamo d'Abomey    
ASPAC                 awd Dragons de l'Ouémé  [forfait ASPAC]
ASOS                  awd JS Pobè             [forfait ASOS]
Tonnerre              awd Buffles             [forfait Tonnerre]
Dynamo de Parakou     0–0 US Kraké            [aet, 5-4 pen]
[Jul 17]
Mambas Noirs          awd Avrankou            [forfait Mambas Noirs]
Mogas 90              awd USC (Cheminots)     [forfait Mogas 90]
Panthères de Djougou  awd JAM                 [forfait JAM]
Energie               bye

Round 2 [Jul 20]
Dynamo d'Abomey       1–0 Dynamo de Parakou  
Requins               1–0 Dragons de l'Ouémé  
Avrankou              0–3 JS Pobè           
Panthères de Djougou  1-1 Buffles             [aet, 3-2 pen]
Energie FC            1–1 USC (Cheminots)     [aet, 1-4 pen]

NB: Energie FC qualified as best losers

Round 3 [Jul 23]
Requins               1–0 JS Pobè             [in Sèmè Kraké]
Panthères de Djougou  1–2 Dynamo d'Abomey     [in Savalou]
USC (Cheminots)       0-2 Energie FC          [in Cotonou]

NB: JS Pobè qualified as best losers

Semifinals [both at Stade de l’Amitié, Kouhounou]
[Jul 27]
Dynamo d'Abomey       2–1 JS Pobè 
[Jul 28]
Requins               1-2 Energie FC 

Final [Aug 1, Stade Municipal, Parakou]
Dynamo d'Abomey       1–2 Energie FC 
  [NB: 2x35 minutes]
  [? 47; Jonas Guera 41, Kamarou 60]


Tournoi de l'Amitié de Pobè 2008 (1st edition)

NB: Cheminots were renamed USC (Union Sportive de Cotonou)
    JAM = Jeunesse Athlétique de Missérété 
    ASOS = Association Oussou Saka 

Round 1
[Apr 23]
JS Pobè               2-1 Dynamo d'Abomey
Tonnerre              4–0 Dragons de l’Ouémé
Energie               0–1 US Kraké
UNB                   0–2 Mogas 90
[Apr 24] 
JAM                   0–4 USC
ASPAC                 0-1 Mambas Noirs de Cotonou
Panthères de Djougou  lt  ASOS de Porto-Novo
Espoir de Savalou     bye

Quarterfinals
[Apr 24]
Tonnerre              1–0 US Kraké
Mogas 90              1–0 Espoir de Savalou 
[Apr 25] 
JS Pobè               lt  ASOS
USC                    –  Mambas Noirs

Semifinals [Apr 26]
Tonnerre              bt  USC/Mambas Noirs
Mogas 90              lt  ASOS

Final [Apr 27, stade Jean Pierre Gascon de Pobè]
ASOS                  0-0 Tonnerre              [aet, 3-1 pen]


Tournoi de Football de l'Amitié 2008 (in Abomey)

Group Stage [May 22,23]
Dynamo                5-0 Savalou
Tonnerre              2-1 Adjiba
Ramses                0-1 Etoile 
Tonnerre              4-0 Ramses 
Adjiba                0-0 Etoile 
Savalou               0-0 Aigles 
Tonnerre              6-0 Etoile 
Adjiba                1-1 Ramses 

Groupe 1
 1.Tonnerre de Bohicon  3  3  0  0 12- 1  9
 2.Etoile de Dassa      3  1  1  1  1- 6  4
 3.Adjiba de Tchetti    3  0  2  1  2- 3  2
 4.Ramses de Glazoué    3  0  1  2  1- 5  1

Groupe 2 (one result missing)
 1.Dynamo d’Abomey      1  1  0  0  5- 0  3
 2.Aigles               1  0  1  0  0- 0  1
 3.Savalou              2  0  1  1  0- 5  1

Semifinals [May 23]
Tonnerre              2-0 Aigles 
Dynamo                7-0 Etoile 

Third Place Match [May 24]
Aigles                0-0 Etoile                [3-5 pen]

Final [May 24, stade Goho d'Abomey]
Dynamo                1-1 Tonnerre              [5-4 pen]
  [Dieudonné Sognangbé 90; Sylvain Konan 30]
NB: no extra time played




Coupe Carré d’As 2009
---------------------

Participants:
US Kraké  (Poule A first stage championship winners)
Tonnerre d'Abomey FC (Poule B first stage championship winners)
ASPAC FC (winner of Coupe du Bénin)
Energie de la Sbee FC (winner of Coupe de l'Indépendance)

Round 1 [Apr 17]

Final [Apr 19]


2007

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by José Batalha for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: José Batalha (jose.batalha@netvisao.pt)
Last updated: 3 Apr 2009

(C) Copyright José Batalha and RSSSF 2008/09
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.