Bosnia-Hercegovina 2012/13


Premijer Liga
Prva Liga

Premijer Liga 2012/13

Final Table:

 1.NK Željezničar (Sarajevo)        30  20  6  4  48-20  66  Champions
 2.FK Sarajevo (Sarajevo)           30  17  9  4  52-19  60
 3.FK Borac (Banja Luka)            30  14  9  7  43-25  51  [2 1 1 0 3-1 4]
 4.NK Čelik (Zenica)                30  14  9  7  44-30  51  [2 0 1 1 1-3 1]
 5.FK Olimpik (Sarajevo)            30  13 10  7  34-26  49
 6.NK Široki Brijeg (Široki Brijeg) 30  13  6 11  48-31  45
 7.FK Slavija (Istočno Sarajevo)    30  12  7 11  28-28  43
 8.FK Leotar (Trebinje)             30  10  9 11  28-39  39
 9.HŠK Zrinjski (Mostar)            30  11  6 13  26-42  39
10.FK Rudar (Prijedor)              30  10  6 14  37-42  36
11.NK Zvijezda (Gradačac)           30  10  6 14  38-44  36
12.FK Radnik (Bijeljina)            30   8 11 11  27-35  35
13.FK Velež (Mostar)                30   8 10 12  31-34  34
14.NK Travnik (Travnik)             30   9  7 14  29-45  34
-----------------------------------------------------------
15.NK GOŠK (Gabela)                 30   7  9 14  29-42  30  Relegated
16.OFK Gradina (Srebrenik)          30   1  6 23  17-57   9  Relegated

Round 1
[Aug 4]
Borac             3-0 Zvijezda          
Gradina           1-1 GOŠK              
Leotar            1-0 Zrinjski          
Travnik           0-0 Željezničar       
Velež             3-0 Radnik            
[Aug 5]
Sarajevo          0-0 Čelik             
Olimpik           1-1 Rudar             
Široki Brijeg     0-0 Slavija           

Round 2
[Aug 11]
Čelik             2-0 Velež             
Gradina           1-1 Olimpik           
Radnik            0-0 Leotar            
[Aug 12]
GOŠK              1-0 Zvijezda          
Zrinjski          1-0 Široki Brijeg     
Rudar             1-3 Sarajevo          
Slavija           1-0 Travnik           
Željezničar       1-0 Borac             

Round 3 [Aug 18]
Borac             1-2 Slavija           
Sarajevo          3-1 Gradina           
Zvijezda          1-4 Željezničar       
Leotar            1-0 Čelik             
Olimpik           1-0 GOŠK              
Široki Brijeg     2-0 Radnik            
Travnik           0-1 Zrinjski          
Velež             0-1 Rudar             

Round 4
[Aug 25]
Gradina           1-3 Velež             
Olimpik           0-1 Sarajevo          
Radnik            2-2 Travnik           
Rudar             3-1 Leotar            
[Aug 26]
Čelik             2-1 Široki Brijeg     
GOŠK              2-3 Željezničar       
Zrinjski          1-0 Borac             
Slavija           1-0 Zvijezda          

Round 5
[Sep 1]
Borac             1-0 Radnik            
Leotar            3-0 Gradina           
Travnik           2-1 Čelik             
Velež             1-1 Olimpik           
Željezničar       2-0 Slavija           
[Sep 2]
Sarajevo          4-0 GOŠK              
Zvijezda          2-0 Zrinjski          
Široki Brijeg     2-1 Rudar             

Round 6
[Sep 15]
Čelik             1-1 Borac             
Sarajevo          4-1 Velež             
Gradina           2-2 Široki Brijeg     
Zrinjski          1-0 Željezničar       
Olimpik           1-0 Leotar            
Rudar             1-0 Travnik           
[Sep 16]
GOŠK              0-0 Slavija           
Radnik            0-0 Zvijezda          

Round 7
[Sep 22]
Zvijezda          1-0 Čelik             
Leotar            0-3 Sarajevo          
Travnik           2-0 Gradina           
Velež             1-3 GOŠK              
[Sep 23]
Borac             4-0 Rudar             
Široki Brijeg     0-0 Olimpik           
Slavija           1-1 Zrinjski          
Željezničar       1-1 Radnik            

Round 8
[Sep 29]
Čelik             1-2 Željezničar       
Gradina           1-3 Borac             
Olimpik           2-0 Travnik           
Radnik            2-0 Slavija           
Rudar             2-0 Zvijezda          
[Sep 30]
Sarajevo          2-1 Široki Brijeg     
GOŠK              0-1 Zrinjski          
Velež             1-1 Leotar            

Round 9 [Oct 6]
Borac             2-1 Olimpik           
Zvijezda          5-1 Gradina           
Zrinjski          2-1 Radnik            
Leotar            4-2 GOŠK              
Široki Brijeg     2-1 Velež             
Slavija           2-1 Čelik             
Travnik           1-0 Sarajevo          
Željezničar       1-0 Rudar             

Round 10
[Oct 20]
Čelik             2-0 Zrinjski          
Sarajevo          2-0 Borac             
Gradina           1-2 Željezničar       
Leotar            1-3 Široki Brijeg     
Olimpik           2-1 Zvijezda          
Rudar             0-1 Slavija           
Velež             6-0 Travnik           
[Oct 21]
GOŠK              0-0 Radnik            

Round 11
[Oct 27]
Zvijezda          2-2 Sarajevo          
Radnik            2-2 Čelik             
Travnik           1-1 Leotar            
Željezničar       1-0 Olimpik           
[Oct 28]
Borac             1-0 Velež             
Široki Brijeg     5-0 GOŠK              
Slavija           2-1 Gradina           
[Nov 15]
Zrinjski          0-0 Rudar             

Round 12
[Nov 3]
Sarajevo          1-0 Željezničar       
Gradina           1-2 Zrinjski          
Leotar            2-0 Borac             
Olimpik           1-0 Slavija           
Rudar             2-0 Radnik            
Široki Brijeg     5-0 Travnik           
Velež             2-1 Zvijezda          
[Nov 4]
GOŠK              0-0 Čelik             

Round 13
[Nov 10]
Borac             0-0 Široki Brijeg     
Čelik             2-1 Rudar             
Zvijezda          0-1 Leotar            
Radnik            1-0 Gradina           
Travnik           0-0 GOŠK              
[Nov 11]
Zrinjski          1-4 Olimpik           
Slavija           0-0 Sarajevo          
Željezničar       1-0 Velež             

Round 14
[Nov 17]
Gradina           0-1 Čelik             
Leotar            0-2 Željezničar       
Olimpik           1-0 Radnik            
Široki Brijeg     1-0 Zvijezda          
Travnik           1-1 Borac             
Velež             0-3 Slavija           
[Nov 18]
Sarajevo          1-0 Zrinjski          
GOŠK              1-1 Rudar             

Round 15
[Nov 24]
Borac             1-0 GOŠK              
Čelik             1-1 Olimpik           
Zvijezda          3-1 Travnik           
Radnik            2-1 Sarajevo          
Rudar             4-0 Gradina           
[Nov 25]
Zrinjski          2-1 Velež             
Slavija           0-0 Leotar            
Željezničar       2-1 Široki Brijeg     

Round 16
[Mar 2]
Čelik             3-2 Sarajevo          
Zvijezda          1-1 Borac             
Radnik            2-1 Velež             
Rudar             1-2 Olimpik           
Željezničar       2-0 Travnik           
[Mar 3]
GOŠK              1-0 Gradina           
Zrinjski          2-0 Leotar            
Slavija           0-1 Široki Brijeg     

Round 17
[Mar 9]
Borac             2-0 Željezničar       
Sarajevo          3-0 Rudar             
Zvijezda          2-1 GOŠK              
Leotar            1-2 Radnik            
Olimpik           2-1 Gradina           
Travnik           1-2 Slavija           
Velež             2-1 Čelik             
[Mar 10]
Široki Brijeg     3-0 Zrinjski          

Round 18
[Mar 16]
Čelik             1-1 Leotar            
Gradina           0-0 Sarajevo          
Rudar             2-3 Velež             
[Mar 17]
GOŠK              1-1 Olimpik           
Zrinjski          1-2 Travnik           
Radnik            4-0 Široki Brijeg     
Slavija           1-2 Borac             
Željezničar       2-1 Zvijezda          

Round 19 [Mar 30]
Borac             5-1 Zrinjski          
Sarajevo          3-1 Olimpik           
Zvijezda          1-1 Slavija           
Leotar            2-1 Rudar             
Široki Brijeg     0-1 Čelik             
Travnik           2-1 Radnik            
Velež             1-1 Gradina           
Željezničar       2-0 GOŠK              

Round 20
[Apr 6]
Čelik             2-1 Travnik           
Gradina           0-1 Leotar            
Olimpik           1-1 Velež             
Radnik            0-0 BBorac             
Rudar             2-1 Široki Brijeg     
[Apr 7]
GOŠK              0-2 Sarajevo          
Zrinjski          1-2 Zvijezda          
Slavija           1-2 Željezničar       

Round 21 [Apr 10]
Borac             2-0 Čelik             
Zvijezda          1-1 Radnik            
Leotar            1-0 Olimpik           
Široki Brijeg     2-0 Gradina           
Slavija           2-1 GOŠK              
Travnik           0-1 Rudar             
Velež             0-0 Sarajevo          
ZŽeljezničar       0-0 Zrinjski          

Round 22
[Apr 13]
Čelik             4-1 Zvijezda          
Gradina           0-1 Travnik           
Olimpik           2-1 Široki Brijeg     
Radnik            0-3 Željezničar       
Rudar             1-1 Borac             
[Apr 14]
Sarajevo          0-0 Leotar            
GOŠK              0-1 Velež             
Zrinjski          2-1 Slavija           

Round 23
[Apr 20]
Borac             1-0 Gradina           
Zvijezda          4-1 Rudar             
Travnik           2-3 Olimpik           
Željezničar       1-1 Čelik             
[Apr 21]
Zrinjski          0-3 GOŠK              
Leotar            0-0 Velež             
Široki Brijeg     2-1 Sarajevo          
Slavija           1-0 Radnik            

Round 24 [Apr 24]
Čelik             4-1 Slavija           
Sarajevo          1-0 Travnik           
GOŠK              3-1 Leotar            
Gradina           1-3 Zvijezda          
Olimpik           1-1 Borac             
Radnik            2-0 Zrinjski          
Rudar             1-3 Željezničar       
Velež             0-0 Široki Brijeg     

Round 25
[Apr 27]
Zvijezda          0-2 Olimpik           
Radnik            1-1 GOŠK              
Široki Brijeg     1-1 Leotar            
Željezničar       4-0 Gradina           
[Apr 28]
Borac             1-1 Sarajevo          
Zrinjski          0-2 Čelik             
Slavija           3-1 Rudar             
Travnik           0-0 Velež             

Round 26 [May 4]
Čelik             2-2 Radnik            
Sarajevo          4-1 Zvijezda          
GOŠK              3-2 Široki Brijeg     
Gradina           0-0 Slavija           
Leotar            1-3 Travnik           
Olimpik           1-2 Željezničar       
Rudar             4-1 Zrinjski          
Velež             1-0 Borac             

Round 27 [May 8]
Borac             5-0 Leotar            
Čelik             2-1 GOŠK              
Zvijezda          1-0 Velež             
Zrinjski          2-1 Gradina           
Radnik            1-0 Rudar             
Slavija           0-1 Olimpik           
Travnik           2-1 Široki Brijeg     
Željezničar       0-0 Sarajevo          

Round 28 [May 11]
Sarajevo          1-0 Slavija           
GOŠK              3-1 Travnik           
Gradina           1-0 Radnik            
Leotar            1-1 Zvijezda          
Olimpik           0-0 Zrinjski          
Rudar             1-1 Čelik             
Široki Brijeg     4-0 Borac             
Velež             0-0 Željezničar       

Round 29 [May 18]
Borac             2-2 Travnik           
Čelik             2-1 Gradina           
Zvijezda          2-1 Široki Brijeg     
Zrinjski          2-2 Sarajevo          
Radnik            0-0 Olimpik           
Rudar             1-1 GOŠK              
Slavija           2-0 Velež             
Željezničar       4-0 Leotar            

Round 30 [May 26]
Sarajevo          5-0 Radnik            
GOŠK              0-2 Borac             
Gradina           0-2 Rudar             
Leotar            2-0 Slavija           
Olimpik           0-2 Čelik             
Široki Brijeg     4-1 Željezničar       
Travnik           2-1 Zvijezda          
Velež             1-1 Zrinjski          

Final Table:

 1.NK Željezničar (Sarajevo)        30  20  6  4  48-20  66  Champions
 2.FK Sarajevo (Sarajevo)           30  17  9  4  52-19  60
 3.FK Borac (Banja Luka)            30  14  9  7  43-25  51  [2 1 1 0 3-1 4]
 4.NK Čelik (Zenica)                30  14  9  7  44-30  51  [2 0 1 1 1-3 1]
 5.FK Olimpik (Sarajevo)            30  13 10  7  34-26  49
 6.NK Široki Brijeg (Široki Brijeg) 30  13  6 11  48-31  45
 7.FK Slavija (Istočno Sarajevo)    30  12  7 11  28-28  43
 8.FK Leotar (Trebinje)             30  10  9 11  28-39  39
 9.HŠK Zrinjski (Mostar)            30  11  6 13  26-42  39
10.FK Rudar (Prijedor)              30  10  6 14  37-42  36
11.NK Zvijezda (Gradačac)           30  10  6 14  38-44  36
12.FK Radnik (Bijeljina)            30   8 11 11  27-35  35
13.FK Velež (Mostar)                30   8 10 12  31-34  34
14.NK Travnik (Travnik)             30   9  7 14  29-45  34
-----------------------------------------------------------
15.NK GOŠK (Gabela)                 30   7  9 14  29-42  30  Relegated
16.OFK Gradina (Srebrenik)          30   1  6 23  17-57   9  Relegated

Promoted: Mladost (Velika Obarska) and FK Vitez

Prva Liga

Prva Liga FBiH | Prva Liga RS 

Prva Liga FBiH

Final Table:

 1.NK Vitez                         28  16  7  5  54-24  55  Promoted
-----------------------------------------------------------
 2.Radnički (Lukavac)               28  12  9  7  40-29  45
 3.Branitelj (Mostar)               28  13  5 10  43-41  44
 4.FK Rudar (Kakanj)                28  12  6 10  32-25  42
 5.NK Bratstvo (Gračanica)          28  12  6 10  34-28  42
 6.FK Sloboda (Tuzla)               28  13  2 13  40-27  41
 7.Jedinstvo (Bihać)                28  12  5 11  45-33  41
 8.HNK Čapljina                     28  12  5 11  36-45  41
 9.NK Iskra (Bugojno)               28  10  7 11  32-33  37
10.FK Budućnost (Banovići)          28  10  6 12  36-35  36
11.Podgrmeč (Sanski Most)           28  10  6 12  29-43  36
12.Troglav (Livno)                  28   9  7 12  30-37  34
-----------------------------------------------------------
13.Bosna (Visoko)                   28   9  6 13  28-37  33  Relegated
14.FK Goražde                       28   9  5 14  35-46  32  Relegated
15.FK Krajina (Cazin)               28   8  4 16  25-56  28  Relegated
 -.NK Krajišnik (Velika Kladuša)    withdrew

Prva Liga RS

Final Table:

 1.FK Mladost (Velika Obarska)      26  15  5  6  51-31  50  Promoted
-----------------------------------------------------------
 2.Sloboda (Mrkonjić Grad)          26  12  7  7  35-22  43
 3.Kozara (Gradiška)                26  13  4  9  42-39  43
 4.Sloga (Doboj)                    26  12  6  8  46-29  42
 5.Podrinje (Janja)                 26  12  5  9  44-26  41
 6.Drina HE (Višegrad)              26  11  4 11  29-31  37
 7.Modriča                          26  11  3 12  39-39  36
 8.Sloboda (Novi Grad)              26  11  3 12  32-35  36
 9.Mladost (Gacko)                  26  10  6 10  33-41  36
10.Drina (Zvornik)                  26   9  8  9  39-38  35
11.Sutjeska (Foča)                  26   8  7 11  26-21  31
12.Rudar (Ugljevik)                 26   9  3 14  30-45  30
-----------------------------------------------------------
13.Borac (Šamac)                    26   7  7 12  28-45  28  Relegation Playoff
-----------------------------------------------------------
14.Ljubić (Prnjavor)                26   5  6 15  27-59  21  Relegated

NB: Crvena Zemlja (Nova Ves) withdrew and were replaced by Ljubić


2011/12.

2013/14.

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 9 Aug 2013

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2012/13
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.