Bosnia-Hercegovina 2017/18


Premijer Liga

Premijer Liga 2017/18

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.HŠK Zrinjski (Mostar)            22  16  2  4  40-18  50  [C]  Championship Playoff
 2.FK Željezničar (Sarajevo)        22  16  2  4  37-16  50       Championship Playoff
 3.NK Široki Brijeg (Široki Brijeg) 22  13  3  6  37-17  42       Championship Playoff
 4.FK Sarajevo (Sarajevo)           22  12  4  6  44-19  40       Championship Playoff
 5.FK Krupa (Krupa na Vrbasu)       22   9  8  5  29-23  35       Championship Playoff
 6.FK Radnik (Bijeljina)            22   9  5  8  21-24  32       Championship Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.FK Mladost (Doboj Kakanj)        22   7  8  7  29-28  29       Relegation Playoff
 8.FK Borac (Banja Luka)            22   7  5 10  14-22  26  [P]  Relegation Playoff
 9.NK GOŠK (Gabela)                 22   7  3 12  22-30  24  [P]  Relegation Playoff
10.FK Sloboda (Tuzla)               22   5  6 11  18-25  21       Relegation Playoff
11.NK Čelik (Zenica)                22   4  1 17  17-54  13       Relegation Playoff
12.NK Vitez (Vitez)                 22   1  5 16   9-41   8       Relegation Playoff

Round 1
[Jul 22]
Radnik            0-0 Krupa             
Mladost           1-0 Vitez             
[Jul 23]
Sarajevo          1-2 Zrinjski          
Borac             2-0 Čelik             
Široki Brijeg     2-0 Sloboda           
[Jul 24]
Željezničar       3-1 GOŠK              

Round 2
[Jul 29]
Mladost           2-1 Željezničar       
Vitez             1-1 Krupa             
Sloboda           0-1 Radnik            
Zrinjski          1-0 Široki Brijeg     
[Jul 30]
GOŠK              0-1 Borac             
Čelik             0-2 Sarajevo          

Round 3
[Aug 4]
Široki Brijeg     4-0 Čelik             
[Aug 5]
Radnik            2-1 Zrinjski          
Željezničar       1-0 Vitez             
[Aug 6]
Krupa             0-0 Sloboda           
Borac             0-1 Mladost           
Sarajevo          0-1 GOŠK              

Round 4
[Aug 12]
Vitez             0-1 Sloboda           
Zrinjski          1-0 Krupa             
Željezničar       2-1 Borac             
[Aug 13]
Čelik             3-0 Radnik            
Mladost           1-1 Sarajevo          
GOŠK              2-1 Široki Brijeg     

Round 5
[Aug 19]
Krupa             1-0 Čelik             
Sarajevo          0-1 Željezničar       
[Aug 20]
Radnik            3-1 GOŠK              
Borac             1-0 Vitez             
Široki Brijeg     3-1 Mladost           
Sloboda           0-2 Zrinjski          

Round 6
[Aug 26]
Mladost           3-0 Radnik            
Vitez             2-3 Zrinjski          
Željezničar       0-0 Široki Brijeg     
[Aug 27]
Čelik             2-2 Sloboda           
GOŠK              0-1 Krupa             
Borac             1-1 Sarajevo          

Round 7
[Sep 9]
Sarajevo          4-0 Vitez             
Zrinjski          5-2 Čelik             
Sloboda           0-1 GOŠK              
[Sep 10]
Krupa             3-1 Mladost           
Radnik            0-2 Željezničar       
Široki Brijeg     2-0 Borac             

Round 8
[Sep 16]
Mladost           1-1 Sloboda           
GOŠK              0-2 Zrinjski          
Vitez             2-0 Čelik             
Sarajevo          2-0 Široki Brijeg     
[Sep 17]
Borac             1-0 Radnik            
Željezničar       4-1 Krupa             

Round 9
[Sep 23]
Čelik             2-0 GOŠK              
Radnik            1-4 Sarajevo          
Zrinjski          2-0 Mladost           
Sloboda           1-0 Željezničar       
[Sep 24]
Krupa             2-0 Borac             
Široki Brijeg     1-0 Vitez             

Round 10
[Sep 30]
Vitez             0-3 GOŠK              
Široki Brijeg     1-0 Radnik            
Željezničar       0-1 Zrinjski          
[Oct 1]
Sarajevo          2-3 Krupa             
Borac             1-0 Sloboda           
[Oct 2]
Mladost           4-0 Čelik             

Round 11
[Oct 14]
Krupa             1-2 Široki Brijeg     
Radnik            2-0 Vitez             
Zrinjski          0-0 Borac             
Sloboda           1-3 Sarajevo          
[Oct 15]
GOŠK              2-2 Mladost           
Čelik             0-3 Željezničar       

Round 12
[Oct 21]
Čelik             1-0 Borac             
Krupa             1-1 Radnik            
Vitez             2-2 Mladost           
Sloboda           0-3 Široki Brijeg     
Zrinjski          1-3 Sarajevo          
[Oct 22]
GOŠK              0-1 Željezničar       

Round 13
[Oct 28]
Krupa             3-0 Vitez             
Radnik            1-0 Sloboda           
Željezničar       2-0 Mladost           
Borac             1-0 GOŠK              
[Oct 29]
Široki Brijeg     2-1 Zrinjski          
Sarajevo          5-0 Čelik             

Round 14
[Nov 4]
Čelik             1-4 Široki Brijeg     
Mladost           2-1 Borac             
Vitez             1-1 Željezničar       
Sloboda           2-2 Krupa             
Zrinjski          3-0 Radnik            
[Nov 5]
GOŠK              0-2 Sarajevo          

Round 15
[Nov 18]
Krupa             1-0 Zrinjski          
Radnik            3-1 Čelik             
Sloboda           4-0 Vitez             
Sarajevo          4-2 Mladost           
[Nov 19]
Široki Brijeg     3-0 GOŠK              
Borac             0-1 Željezničar       

Round 16
[Nov 25]
Čelik             0-2 Krupa             
Mladost           0-0 Široki Brijeg     
Vitez             0-0 Borac             
Zrinjski          2-0 Sloboda           
[Nov 26]
GOŠK              0-1 Radnik            
[Nov 27]
Željezničar       2-1 Sarajevo          

Round 17
[Dec 2]
Krupa             1-1 GOŠK              
Sarajevo          3-0 Borac             
Zrinjski          3-0 Vitez             
[Dec 3]
Radnik            0-0 Mladost           
Široki Brijeg     1-2 Željezničar       
[Dec 4]
Sloboda           3-0 Čelik             

Round 18
[Dec 8]
GOŠK              2-0 Sloboda           
[Dec 9]
Čelik             1-3 Zrinjski          
[Dec 10]
Borac             2-1 Široki Brijeg     
Vitez             0-3 Sarajevo          
Željezničar       3-2 Radnik            
Mladost           1-1 Krupa             

Round 19
[Feb 17]
Krupa             2-4 Željezničar       
Zrinjski          3-2 GOŠK              
Sloboda           2-0 Mladost           
Čelik             1-0 Vitez             
[Feb 18]
Radnik            3-0 Borac             
Široki Brijeg     2-1 Sarajevo          

Round 20
[Feb 24]
Mladost           1-2 Zrinjski          
Vitez             1-4 Široki Brijeg     
Željezničar       1-0 Sloboda           
[Feb 25]
Sarajevo          0-0 Radnik            
GOŠK              3-2 Čelik             
Borac             0-1 Krupa             

Round 21 [Mar 3]
Čelik             0-3 Mladost           
Krupa             1-2 Sarajevo          
GOŠK              2-0 Vitez             
Zrinjski          1-0 Željezničar       
Radnik            1-0 Široki Brijeg     
Sloboda           1-1 Borac             

Round 22 [Mar 7]
Borac             1-1 Zrinjski          
Mladost           1-1 GOŠK              
Sarajevo          0-0 Sloboda           
Vitez             0-0 Radnik            
Široki Brijeg     1-1 Krupa             
Željezničar       3-1 Čelik             

Final Table:

 1.HŠK Zrinjski (Mostar)            22  16  2  4  40-18  50  [C]  Championship Playoff
 2.FK Željezničar (Sarajevo)        22  16  2  4  37-16  50       Championship Playoff
 3.NK Široki Brijeg (Široki Brijeg) 22  13  3  6  37-17  42       Championship Playoff
 4.FK Sarajevo (Sarajevo)           22  12  4  6  44-19  40       Championship Playoff
 5.FK Krupa (Krupa na Vrbasu)       22   9  8  5  29-23  35       Championship Playoff
 6.FK Radnik (Bijeljina)            22   9  5  8  21-24  32       Championship Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.FK Mladost (Doboj Kakanj)        22   7  8  7  29-28  29       Relegation Playoff
 8.FK Borac (Banja Luka)            22   7  5 10  14-22  26  [P]  Relegation Playoff
 9.NK GOŠK (Gabela)                 22   7  3 12  22-30  24  [P]  Relegation Playoff
10.FK Sloboda (Tuzla)               22   5  6 11  18-25  21       Relegation Playoff
11.NK Čelik (Zenica)                22   4  1 17  17-54  13       Relegation Playoff
12.NK Vitez (Vitez)                 22   1  5 16   9-41   8       Relegation Playoff

Playoff Stage

Championship Playoff | Relegation Playoff

Championship Playoff

Final Table:

 1.HŠK Zrinjski (Mostar)            32  21  6  5  58-30  69  [C]  Champions
 2.FK Željezničar (Sarajevo)        32  19  6  7  49-30  63
 3.FK Sarajevo (Sarajevo)           32  17  5 10  58-28  56  [4 2 0 2 5-3 6]
 4.NK Široki Brijeg (Široki Brijeg) 32  16  8  8  52-28  56  [4 2 0 2 3-5 6]
 5.FK Radnik (Bijeljina)            32  12  9 11  35-38  45
 6.FK Krupa (Krupa na Vrbasu)       32  10 10 12  35-42  40

Round 23
[Mar 10]
Zrinjski          1-1 Radnik            
[Mar 11]
Željezničar       1-0 Krupa             
Široki Brijeg     1-0 Sarajevo          

Round 24
[Mar 17]
Krupa             0-0 Široki Brijeg     
Zrinjski          3-3 Željezničar       
[Mar 18]
Radnik            1-0 Sarajevo          

Round 25 [Mar 31]
Široki Brijeg     0-0 Zrinjski          
Željezničar       2-1 Radnik            
Sarajevo          1-0 Krupa             

Round 26 [Apr 7]
Radnik            1-1 Krupa             
Željezničar       1-1 Široki Brijeg     
Zrinjski          1-0 Sarajevo          

Round 27
[Apr 14]
Krupa             0-1 Zrinjski          
[Apr 15]
Sarajevo          0-0 Željezničar       
Široki Brijeg     1-1 Radnik            

Round 28
[Apr 21]
Radnik            1-2 Zrinjski          
Krupa             2-0 Željezničar       
[Apr 22]
Sarajevo          2-0 Široki Brijeg     

Round 29
[Apr 27]
Željezničar       2-2 Zrinjski          
[Apr 28]
Široki Brijeg     5-0 Krupa             
[Apr 29]
Sarajevo          3-1 Radnik            

Round 30 [May 5]
Krupa             2-3 Sarajevo          
Radnik            1-0 Željezničar       
Zrinjski          3-1 Široki Brijeg     

Round 31 [May 13]
Krupa             1-3 Radnik            
Sarajevo          4-1 Zrinjski          
Široki Brijeg     3-1 Željezničar       

Round 32
[May 19]
Željezničar       2-1 Sarajevo          
[May 20]
Zrinjski          4-0 Krupa             
Radnik            3-3 Široki Brijeg     

Final Table:

 1.HŠK Zrinjski (Mostar)            32  21  6  5  58-30  69  [C]  Champions
 2.FK Željezničar (Sarajevo)        32  19  6  7  49-30  63
 3.FK Sarajevo (Sarajevo)           32  17  5 10  58-28  56  [4 2 0 2 5-3 6]
 4.NK Široki Brijeg (Široki Brijeg) 32  16  8  8  52-28  56  [4 2 0 2 3-5 6]
 5.FK Radnik (Bijeljina)            32  12  9 11  35-38  45
 6.FK Krupa (Krupa na Vrbasu)       32  10 10 12  35-42  40

Relegation Playoff

Final Table:

 7.NK GOŠK (Gabela)                 32  13  6 13  32-36  45  [P]
 8.FK Mladost (Doboj Kakanj)        32  11  9 12  42-44  42
 9.FK Borac (Banja Luka)            32  10  8 14  22-31  38  [P]
10.FK Sloboda (Tuzla)               32   9  9 14  31-34  36
-----------------------------------------------------------
11.NK Čelik (Zenica)                32   8  4 20  30-61  28       Relegated
12.NK Vitez (Vitez)                 32   3  6 23  15-57  15       Relegated

Round 23
[Mar 10]
Mladost           1-0 Vitez             
[Mar 11]
Borac             0-0 Čelik             
GOŠK              0-0 Sloboda           

Round 24 [Mar 17]
Mladost           2-0 Borac             
Vitez             0-3 Sloboda           
Čelik             2-0 GOŠK              

Round 25 [Mar 31]
Borac             1-0 Vitez             
GOŠK              1-0 Mladost           
Sloboda           1-1 Čelik             

Round 26
[Apr 7]
Mladost           1-1 Sloboda           
Borac             0-0 GOŠK              
[Apr 9]
Vitez             0-4 Čelik             

Round 27
[Apr 14]
Sloboda           1-0 Borac             
Čelik             2-1 Mladost           
[Apr 15]
GOŠK              1-1 Vitez             

Round 28
[Apr 21]
Čelik             1-1 Borac             
Vitez             1-2 Mladost           
[Apr 22]
Sloboda           1-2 GOŠK              

Round 29
[Apr 28]
Borac             4-2 Mladost           
Sloboda           2-0 Vitez             
[Apr 29]
GOŠK              1-0 Čelik             

Round 30 [May 5]
Čelik             0-2 Sloboda           
Mladost           1-2 GOŠK              
Vitez             2-0 Borac             

Round 31 [May 12]
Čelik             0-1 Vitez             
GOŠK              1-0 Borac             
Sloboda           2-3 Mladost           

Round 32 [May 19]
Borac             2-0 Sloboda           
Mladost           0-3 Čelik             
Vitez             1-2 GOŠK              

Final Table:

 7.NK GOŠK (Gabela)                 32  13  6 13  32-36  45  [P]
 8.FK Mladost (Doboj Kakanj)        32  11  9 12  42-44  42
 9.FK Borac (Banja Luka)            32  10  8 14  22-31  38  [P]
10.FK Sloboda (Tuzla)               32   9  9 14  31-34  36
-----------------------------------------------------------
11.NK Čelik (Zenica)                32   8  4 20  30-61  28       Relegated
12.NK Vitez (Vitez)                 32   3  6 23  15-57  15       Relegated


2016/17.

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 24 May 2018

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2017/18
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.