Bolivia 2012/13


Primera División
Nacional B
Copa Bolivia 2013

Primera División

Torneo Apertura 2012 | Torneo Clausura 2013 | Aggregate Table 2012/13


Torneo Apertura 2012

Final Table:

 1.The Strongest              22  13  6  3  53-31  45  Champions
 2.San José                   22  12  5  5  51-35  41
 3.Bolívar                    22  11  4  7  46-31  37
 4.Blooming                   22  11  2  9  29-30  35
 5.Real Potosí                22   9  5  8  30-27  32
 6.Oriente Petrolero          22   7 10  5  28-32  31
 7.Jorge Wilstermann          22   7  7  8  34-35  28
 8.Universitario (Sucre)      22   5 10  7  31-32  25
 9.Nacional (Potosí)          22   6  7  9  26-28  25
10.Petrolero (Yacuiba)        22   6  6 10  21-30  24
11.Aurora                     22   6  4 12  31-47  22
12.La Paz FC                  22   4  4 14  28-50  16

Round 1 [Jul 29]
Bolívar           0-1 Petrolero Yacuiba 
  [Martin Adrian Palavicini 86]
Oriente Petrolero 0-0 La Paz            
Real Potosí       3-0 Blooming          
  [Ariel Cirilo Alejandro Aragon 31, Carlos Ariel Neumann 56, Pastor Ventura Torrez 88]
San José          2-0 Nacional Potosí   
  [Carlos Enrique Saucedo 47pen, 73]
Universitario     1-0 The Strongest     
  [Juan Eduardo Fierro 50]
Jorge Wilstermann 0-2 Aurora            
  [Vladimir Castellon 10, 87]

Round 2
[Jul 26]
Blooming          1-0 Bolívar           
  [Jose Luis Chavez 29]
[Aug 1]
Aurora            2-1 Universitario     
  [Vladimir Castellon 37, 58; Jose Gabriel Rios 55pen]
La Paz            3-0 Real Potosí       
  [Marcos Emanuel Ovejero 11, 47, 48]
Nacional Potosí   1-1 Oriente Petrolero 
  [Nelson Sossa 46; Juan Felipe Alves 79]
The Strongest     4-1 San José          
  [Luis Hernan Melgar 17, Alejandro Saul Chumacero 50, 82, Ernesto Ruben Cristaldo 86;
   Ronald Puma 72]
[Aug 14]
Petrolero Yacuiba 0-0 Jorge Wilstermann 

Round 3
[Aug 4]
Nacional Potosí   0-0 La Paz            
[Aug 5]
Bolívar           1-0 Real Potosí       
  [Lorgio Alvarez 57]
Oriente Petrolero 1-1 The Strongest     
  [Rodrigo Mauricio Vargas 65; Marcos Israel Barrera 74]
San José          4-0 Aurora            
  [Ignacio Awad Garcia 5, Roly Desiderio Sejas 29, Carlos Enrique Saucedo 32, 39]
Universitario     3-0 Petrolero Yacuiba 
  [Jehanamed Castedo 28, Jose Gabriel Rios 39, Juan Eduardo Fierro 93]
Jorge Wilstermann 3-1 Blooming          
  [Lucas Sebastian Defrancesco 19, Augusto Andaveris 38, Gianakis Suarez 81;
   Hugo Christophe Bargas 1]

Round 4
[Aug 8]
La Paz            1-4 Bolívar           
  [Marcos Emanuel Ovejero 7; Luis Gabriel Renteria 56, 85, 90, Jhasmani Campos 62]
Real Potosí       1-1 Jorge Wilstermann 
  [Juan Carlos Zampieri 61; Hugo Suarez 92pen]
[Aug 9]
Petrolero Yacuiba 2-0 San José          
  [Martin Adrian Palavicini 63pen, Vladimir Compas 90]
The Strongest     4-2 Nacional Potosí   
  [Luis Hernan Melgar 40, Pablo Daniel Escobar 45+2, Luis Javier Mendez 83,
   Daniel Andres Chavez 85; Herlan Gaston Mealla 48, 74]
[Aug 12]
Blooming          2-0 Universitario     
 [Hugo Christophe Bargas 60, Oscar Alberto Diaz 78]
[Aug 22]
Aurora            0-2 Oriente Petrolero 
  [Danilo Ezequiel Carando 44, Alejandro Melean 88]

Round 5
[Aug 18]
The Strongest     4-3 La Paz            
  [Pablo Daniel Escobar 17, 65, Luis Hernan Melgar 45+3, Diego Bejarano 55;
   Helmut Enrique Gutierrez 9pen, Marcos Emanuel Ovejero 22, Daniel Mancilla 56]
[Aug 19]
Nacional Potosí   2-0 Aurora            
  [Herlan Gaston Mealla 4, Dino Huallpa 80]
Oriente Petrolero 0-0 Petrolero Yacuiba 
San José          4-0 Blooming          
  [Christian Maciel Ruiz 39, Ronald Puma 50, 72, Carlos Enrique Saucedo 61pen]
Universitario     1-0 Real Potosí       
  [Ricardo Braz de Lima 18]
Jorge Wilstermann 3-2 Bolívar           
  [Pablo Antonio Salinas 17, Nicolas Suarez 45+2, Lucas Sebastian Defranceso 65;
   Damir Miranda 63, Jhasmani Campos 84]

Round 6
[Aug 25]
Bolívar           0-0 Universitario     
La Paz            1-2 Jorge Wilstermann 
  [Jhasmani George Duk 66; Edward Mauro Zenteno 11, Axel Daniel Bejarano 63]
[Aug 26]
Aurora            0-2 The Strongest     
  [Luis Hernan Melgar 19, Walter Veizaga 37]
Blooming          1-1 Oriente Petrolero 
  [Hugo Christophe Bargas 47; Fernando Javier Saucedo 44]
Petrolero Yacuiba 1-0 Nacional Potosí   
  [Jorge Hernan Orgaz 87]
Real Potosí       4-1 San José          
  [Carlos Ariel Neumann 18, 34pen, 87, Pastor Ventura Torrez 89; Carlos Enrique Saucedo 53]

Round 7
[Sep 9]
Nacional Potosí   2-2 Universitario     
  [Claudio Ruben Centurion 54, Eduardo Melgar 91; Jesus Ronald Gallegos 9, 55]
[Sep 19]
La Paz            2-0 Blooming          
  [Jorge Alejandro Molina 78, 85pen]
Oriente Petrolero 0-0 San José          
The Strongest     1-3 Jorge Wilstermann 
  [Delio Ramon Ojeda 70; Erik Daniel Aparicio 25, 93, Augusto Andaveris 58]
[Sep 20]
Real Potosí       0-2 Petrolero Yacuiba 
  [Jesus reynaldo Romero 50, Christian Felipe Pulipo 52]
[Oct 24]
Aurora            3-3 Bolívar           
  [Jaime Robles Cespedes 3, Carlos Alberto Ortiz 50, Ivan Enrique Huayhuata 87;
   Juan Carlos Arce 24, Lorgio Alvarez 28, Gerardo Cesar Yecerotte 63]

Round 8
[Sep 9]
Aurora            4-1 La Paz            
  [Edgar Rolando Olivares 23, 59, Pablo David Olmedo 63, Vladimir Castellon 82; 
   Jhasmani George Duk 8]
[Sep 12]
Nacional Potosí   0-1 Blooming          
  [Limbert Mendez 1]
Oriente Petrolero 1-0 Real Potosí       
  [Alejandro Melean 76]
The Strongest     3-1 Petrolero Yacuiba 
  [Alejandro Saul Chumacero 18, Marcos Israel Barrera 59, Pablo Daniel Escobar 91pen;
   Freddy Chispas 15]
Universitario     0-2 Jorge Wilstermann 
  [Erik Daniel Aparicio 60, 84]
[Oct 31]
San José          2-1 Bolívar           
  [Luis Mario Palacios 87, Ronald Puma 92; Rudy Alejandro Cardozo 2]

Round 9
[Sep 15]
Petrolero Yacuiba 3-0 Aurora            
  [Martin Adrian Palavicini 5, Freddy Chispas 47, 70]
[Sep 16]
Blooming          2-1 The Strongest     
  [Hernan Eduardo Boyero 15, Ronald Segovia 32; Pablo Daniel Escobar 58]
Bolívar           4-1 Oriente Petrolero 
  [Rudy Cardozo 6, Luis Gabriel Renteria 47, Jhasmani Campos 65, Damian Emanuel Lizio 76;
   Alejandro Melean 70]
La Paz            0-2 Universitario     
  [Jose Gabriel Rios 50, Juan Eduardo Fierro 73]
Real Potosí       1-0 Nacional Potosí   
  [Carlos Ariel Neumann 69]
Jorge Wilstermann 1-2 San José          
  [Santos Amador 44; Jose Marcelo Gomes 9, Carlos Enrique Saucedo 63]

Round 10
[Sep 22]
Aurora            1-0 Blooming          
  [Vladimir Castellon 72]
San José          3-2 Universitario     
  [Didi Torrico 49, Jose Marcelo Gomes 64, Carlos Enrique Saucedo 91; Jesus Ronald Gallegos 32, 57]
[Sep 23]
Nacional Potosí   0-1 Bolívar           
  [Jhasmani Campos 68pen]
Oriente Petrolero 1-1 Jorge Wilstermann 
  [Danilo Ezequiel Carando 16; Augusto Andaveris 79]
Petrolero Yacuiba 0-1 La Paz            
  [Marcos Emanuel Ovejero 64]
The Strongest     1-0 Real Potosí       
  [Diego Bejarano 90]

Round 11
[Sep 26]
Universitario     1-1 Blooming          
  [Jose Gabriel Rios 54pen; Jose Luis Chavez 23]
[Sep 27]
Bolívar           3-0 La Paz            
  [Jhasmani Campos 16, Juan Carlos Arce 89, Damian Emanuel Lizio 93]
Oriente Petrolero 1-1 Aurora            
  [Danilo Ezequiel Carando 77; Ruben Dario Carballo 45+1og]
Jorge Wilstermann 2-3 Real Potosí       
  [Erik Daniel Aparicio 28, Edward Mauro Zenteno 36; Juan Gonzalo Vidaurre 52,
   Diego Daniel Cardozo 56, Rony Jimenez 84]
[Sep 29
Nacional Potosí   2-2 The Strongest     
  [Herlan Gaston Mealla 10, Edson Marcelo Zenteno 34; Pablo Daniel Escobar 58,
   Marcos Israel Barrera 94]
San José          4-3 Petrolero Yacuiba 
  [Ignacio Awad Garcia 9, Jose Marcelo Gomes 48, Carlos Enrique Saucedo 69, Abdon Reyes 74;
   Martin Adrian Palavicini 24pen, Julio Cesar Cortez 82, Christian Felipe Pulido 85]

Round 12
[Oct 20]
Bolívar           2-3 The Strongest     
  [Rudy Alejandro Cardozo 9, 92; Harold Fernando Reina 6, 76, Pablo Daniel Escobar 84]
La Paz            2-2 San José          
  [Juan Enrique Bustillos 35, Ignacio Awad Garcia 45og; Abdon Reyes 17, Christian Maciel Ruiz 80]
[Oct 21]
Real Potosí       2-1 Aurora            
  [Juan Carlos Galvis 18, Adan Alexis Felix Bravo 75; Carlos Alberto Ortiz 68]
Universitario     1-1 Oriente Petrolero 
  [Bosco Silvio Frontan 21; Rodrigo Mauricio Vargas 75]
Jorge Wilstermann 1-2 Nacional Potosí   
  [Pablo Antonio Salinas 40, John Adolfo Obregon 54, 72]
[Oct 22]
Blooming          2-0 Petrolero Yacuiba 
  [Darwin Rios 77, 80]

Round 13
[Oct 28]
Blooming          3-0 La Paz            
  [Hugo Christophe Bargas 4, Ricardo Verduguez 23, Darwin Rios 93]
Bolívar           3-1 Aurora            
  [Gerardo Cesar Yecerotte 47, Juan Carlos Arce 56, Damian Emanuel Lizio 74;
   Pablo Mauricio Baldivieso 39]
Petrolero Yacuiba 0-0 Real Potosí       
San José          5-2 Oriente Petrolero 
  [Carlos Hugo Tordoya 25, Abdon Reyes 30, Jose Marcelo Gomes 33, Carlos Enrique Saucedo 58, 66;
   Danilo Ezequiel Carando 32, Hernan Luis Zanni 77]
Universitario     2-2 Nacional Potosí   
  [Bosco Silvio Frontan 64, Juan Eduardo Fierro 93; Herlan Gaston Mealla 8, John Adolfo Obregon 59]
Jorge Wilstermann 2-2 The Strongest     
  [Santos Amador 17, Diego bejarano 63og; Pablo Daniel Escobar 72, 79]

Round 14
[Nov 3]
Blooming          3-1 Real Potosí       
  [Hugo Christophe 1, 25, Hernan Eduardo Boyero 24; Carlos Ariel Neumann 61]
[Nov 4]
Aurora            0-3 Jorge Wilstermann 
  [Mauro Andres Zanotti 18, Pablo Antonio Salinas 49, Augusto Andaveris 72]
La Paz            3-4 Oriente Petrolero 
  [Jhasmani George Duk 19, Juan Enrique Bustillos 73, Carlos Miguel Hermosa 76;
   Hernan Luis Zanni 8, 95pen, Miguel Angel Hoyos 58, Pedro Jesus Azogue 60]
Nacional Potosí   0-2 San José          
  [Luis Mario Palacios 70, Carlos Enrique Saucedo 90]
Petrolero Yacuiba 1-3 Bolívar           
  [Freddy Chispas 33; Juan Carlos Arce 25, Gerardo Cesar Yecerotte 41, Leonel Justiniano 57]
The Strongest     2-1 Universitario     
  [Luis Hernan Melgar 45+1, Harold Fernando Reina 65; Alejandro Rene Bejarano 3]

Round 15
[Nov 7]
Oriente Petrolero 1-1 Nacional Potosí   
  [Fernando Javier Saucedo 87; John Adolfo Obregon 28pen]
Real Potosí       4-2 La Paz            
  [Adan Alexis Felix Bravo 23, 90, Luis Fernando Marteli Dias 40, Rony Jimenez 75;
   Jonathan Delgadillo 46, 89]
Universitario     3-3 Aurora            
  [Bosco Silvio Frontan 8, Jesus Ronald Gallegos 48, Juan Eduardo Fierro 63;
   Carmelo Angulo Mendoza 53, Pablo Mauricio Baldivieso 65, Carlos Alberto Ortiz 68pen]
Jorge Wilstermann 2-1 Petrolero Yacuiba 
  [Pablo Antonio Salinas 65, Augusto Andaveris 74; Martin Adrian Palavicini 35]
[Nov 8]
Bolívar           1-0 Blooming          
  [Leonel Justiniano 27]
San José          1-2 The Strongest     
   [Luis Mario Palacios 51; Pablo Daniel Escobar 28, Harold Fernando Reina 39]

Round 16 [Nov 11]
Aurora            0-2 San José          
  [Ignacio Awad Garcia 61, Carlos Enrique Saucedo 69]
Blooming          3-0 Jorge Wilstermann 
  [Hernan Eduardo Boyero 35, Hugo Christophe Bargas 74, Luis Enrique Hurtado 91]
La Paz            0-2 Nacional Potosí   
  [Maximiliano Alberto Vallejo 4, John Adolfo Obregon 37]
Petrolero Yacuiba 1-1 Universitario     
  [Martin Adrian Palavicini 46; Alan Loras 53]
Real Potosí       2-1 Bolívar           
  [Carlos Ariel Neumann 23, Adan Alexis Felix Bravo 44; Damir Miranda 20]
The Strongest     3-0 Oriente Petrolero 
  [Harold Fernando Reina 8, 53, 63]

Round 17
[Nov 17]
Bolívar           4-1 Jorge Wilstermann 
  [Juan Carlos Arce 26, 54, Leonel Justiniano 47, Ever Milton Cantero 57;
   Miguel Angel Sebastian Romero 92]
[Nov 18]
Aurora            2-4 Nacional Potosí   
  [Pablo David Olmedo 34, Vladimir Castellon 90; Maximiliano Alberto Vallejo 1, 19,
   Herlan Gaston Mealla 37, 45]
Blooming          3-2 San José          
  [Hernan Eduardo Boyero 39, 65, Darwin Peña 66; Gonzalo Julian Bonafina 78,
   Carlos Enrique Saucedo 92]
La Paz            1-3 The Strongest     
  [Marcos Emanuel Ovejero 64; Delio Ramon Ojeda 14, Harold Fernando Reina 55,
   Pablo Daniel Escobar 63pen]
Petrolero Yacuiba 1-2 Oriente Petrolero 
  [Jose Julian Cababa 19; Alcides Peña 41, Gualberto Mojica 53]
Real Potosí       2-0 Universitario     
  [Adan Alexis Felix Bravo 57, 62]

Round 18
[Nov 24]
Nacional Potosí   3-0 Petrolero Yacuiba 
  [Nelson Sossa 20, Maximiliano Alberto Vallejo 73, Herlan Gaston Mealla 92]
Jorge Wilstermann 0-0 La Paz            
[Nov 25]
San José          1-1 Real Potosí       
  [Carlos Enrique Saucedo 36; Milton Erik Melgar 27]
The Strongest     7-2 Aurora            
  [Pablo Daniel Escobar 11, 13, 21pen, 69, 75, 77, Nelvin Soliz 67;
   Carmelo Angulo Mendoza 15, Pablo Mauricio Baldivieso 73]
Universitario     3-3 Bolívar           
  [Bosco Silvio Frontan 3, Juan Eduardo Fierro 42pen, 85; Damir Miranda 38,
   Jhasmani Campos 48, Gerardo Cesar Yecerotte 75]
Oriente Petrolero 3-0 Blooming          
  [Alejandro Melean 17, Gualberto Mojica 37, Enrique David Diaz 65og]

Round 19
[Nov 28]
Petrolero Yacuiba 1-1 The Strongest     
  [Christian Felipe Pulido 5; Alejandro Saul Chumacero 27]
Jorge Wilstermann 3-3 Universitario     
  [Lucas Sebastian Defrancesco 12, Pablo Antonio Salinas 33, 78; Juan Eduardo Fierro 24, 67,
   Alejandro Rene Bejarano 89]
La Paz            0-3 Aurora            
  [Charles Da Silva 53, Daniel Nicoll Taboada 78, Vladimir Castellon 82]
Real Potosí       4-1 Oriente Petrolero 
  [Diego Daniel Cardozo 7, 31, 66, Adan Alexis Felix Bravo 52; Alejandro Melean 50]
[Nov 29]
Blooming          1-0 Nacional Potosí   
  [Hernan Eduardo Boyero 15]
Bolívar           2-4 San José          
  [Gerardo Cesar Yecerotte 37, Ever Milton Cantero 72; Abdon Reyes 8,
   Carlos Enrique Saucedo 44, 54, 67pen]

Round 20
[Dec 1]
Aurora            1-1 Petrolero Yacuiba 
  [Vladimir Castellon 87; Freddy Chispas 71pen]
Universitario     3-1 La Paz            
  [Bosco Silvio Frontan 68, Juan Eduardo Fierro 80, 88; Luis Gerardo Ibañez 62]
[Dec 2]
Nacional Potosí   0-0 Real Potosí       
San José          3-3 Jorge Wilstermann 
  [Abdon Reyes 2, Ronald Puma 38, Carlos Enrique Saucedo 44; Hugo Suarez 53,
   Augusto Andaveris 67, 78]
The Strongest     4-2 Blooming          
  [Harold Fernando Reina 5, Pablo Daniel Escobar 45+2, 93, Alejandro Saul Chumacero 82;
   Ronald Segovia 45, Victor Hugo Melgar 67]
Oriente Petrolero 1-3 Bolívar           
  [Diego Armando Rodriguez 12; Ever Milton Cantero 20, Damir Miranda 30, 93]

Round 21 [Dec 9]
Blooming          3-2 Aurora            
  [Hernan Eduardo Boyero 28, 52, Jose Luis Chavez 72; Edgar Rolando Olivares 10,
   Vladimir Castellon 87]
Bolívar           4-2 Nacional Potosí   
  [Juan Carlos Arce 27, 50, Damir Miranda 72, 94; John Adolfo Obregon 66, Nelson Sossa 90]
Jorge Wilstermann 1-2 Oriente Petrolero 
  [Erik Daniel Aparicio 76; Gualberto Mojica 9, Alcides Peña 13]
La Paz            4-1 Petrolero Yacuiba 
  [Marcos Emanuel Ovejero 15, Juan Enrique Bustillos 17, Carlos Alberto Marandipi 25,
   Jorge Alejandro Molina 57pen; Freddy Chispas 43pen]
Real Potosí       2-2 The Strongest     
  [Carlos Ariel Neumann 3, Adan Alexis Felix Bravo 22; Pablo Daniel Escobar 45+3pen,
   Harold Fernando Reina 48]
Universitario     0-0 San José          

Round 22 [Dec 16]
Aurora            3-0 Real Potosí       
  [Edgar Rolando Olivares 4, 30, 36]
Petrolero Yacuiba 1-0 Blooming          
  [Vladimir Compas 11]
Nacional Potosí   1-0 Jorge Wilstermann 
  [John Adolfo Obregon 37]
Oriente Petrolero 2-1 Universitario     
  [Alejandro Melean 45, Jose Alfredo Castillo 48; Bosco Silvio Frontan 25]
San José          6-3 La Paz            
  [Carlos Enrique Saucedo 16, 32, 35, 52, Ronald Puma 64, Victor Hugo Angola 79;
   Abraham Cabrera 25, Jonathan Delgadillo 82, Jorge Luis Escalera 89]
The Strongest     1-1 Bolívar           
  [Pablo Daniel Escobar 20; Jhasmani Campos 51]

Final Table:

 1.The Strongest              22  13  6  3  53-31  45  Champions
 2.San José                   22  12  5  5  51-35  41
 3.Bolívar                    22  11  4  7  46-31  37
 4.Blooming                   22  11  2  9  29-30  35
 5.Real Potosí                22   9  5  8  30-27  32
 6.Oriente Petrolero          22   7 10  5  28-32  31
 7.Jorge Wilstermann          22   7  7  8  34-35  28
 8.Universitario (Sucre)      22   5 10  7  31-32  25
 9.Nacional (Potosí)          22   6  7  9  26-28  25
10.Petrolero (Yacuiba)        22   6  6 10  21-30  24
11.Aurora                     22   6  4 12  31-47  22
12.La Paz FC                  22   4  4 14  28-50  16

Copa Libertadores Playoff [Dec 19]
Bolívar           2-2 Oriente Petrolero [4-2 pen]
  [Juan Carlos Arce 7, Ever Milton Cantero 90; Alcides Peña 27, Gualberto Mojica 59]

Torneo Clausura 2013

Final Table:

 1.Bolívar                    22  16  2  4  50-30  50  Champions
 2.Oriente Petrolero          22  14  5  3  43-25  47
 3.San José                   22  12  5  5  37-21  41
 4.Universitario (Sucre)      22  10  5  7  30-24  35
 5.The Strongest              22   9  7  6  40-35  34
 6.Jorge Wilstermann          22   9  6  7  43-30  33
 7.Real Potosí                22   8  7  7  31-30  31
 8.Blooming                   22   6  5 11  31-40  23
 9.Nacional (Potosí)          22   5  7 10  31-35  22
10.Aurora                     22   6  4 12  28-43  22
11.Petrolero (Yacuiba)        22   5  5 12  24-40  20
12.La Paz FC                  22   1  4 17  15-50   7

Round 1 [Jan 13]
Petrolero Yacuiba 1-1 Real Potosí       
  [Freddy Chispas 26; Juan Carlos Zampieri 39]
La Paz            0-1 Aurora            
  [Vladimir Castellon 84]
The Strongest     1-2 Oriente Petrolero 
  [Alejandro Saul Chumacero 81; Ronald Lazaro Garcia 28, Danilo Ezequiel Carando 64]
Blooming          2-1 Bolívar           [in Montero]
  [Amilcar Alvaro Sanchez 44, Hugo Christophe Bargas 76; Jesus Alejandro Gomez 17]
Jorge Wilstermann 0-0 San José          
Nacional Potosí   0-0 Universitario     

Round 2
[Jan 16]
Nacional Potosí   4-1 Petrolero Yacuiba 
  [Diego Fernando Ardaya 5, 30, 92, Maximiliano Alberto Vallejo 44pen;
   Christian Felipe Pulido 3]
Universitario     1-0 Jorge Wilstermann 
  [Ramiro Daniel Ballivian 74]
San José          2-0 Blooming          
  [Carlos Enrique Saucedo 65, Jose Marcelo Gomes 86]
Oriente Petrolero 3-2 La Paz            
  [Mariano Sebastian Brau 10, Danilo Ezequiel Carando 48, Jose Alfredo Castillo 85;
   Jonathan Delgadillo 87, 92]
Aurora            5-0 Real Potosí       
  [Jorge Miguel Ayala 15, Vladimir Castellon 51, 74, Charles Da Silva 78,
   Rodrigo Vargas 88]
[Apr 24]
Bolívar           1-1 The Strongest     
  [Leonel Justiniano 58; Pablo Daniel Escobar 55]

Round 3
[Jan 19]
Bolívar           1-0 La Paz            
  [William Ferreira 60]
[Jan 20]
Petrolero Yacuiba 3-1 Aurora            
  [Christian Felipe Pulido 12, Omar Jesus Morales 42, Luis Angel Guevara 77;
   Vladimir Castellon 60]
Real Potosí       3-1 Oriente Petrolero 
  [Carlos Ariel Neumann 35, 76, Juan Carlos Galvis 67; Alejandro Melean 90]
The Strongest     0-0 San José          
Blooming          0-1 Universitario     
  [Jesus Ronald Gallegos 41]
Jorge Wilstermann 3-2 Nacional Potosí   
  [Miguel Angel Hurtado 1og, Luis Carlos Paz 11, 50; Diego Fernando Ardaya 9,
   Herlan Gaston Mealla 75]

Round 4
[Jan 27]
Jorge Wilstermann 4-0 Petrolero Yacuiba 
  [Pablo Antonio Salinas 34, 90, Augusto Andaveris 36, 67]
Nacional Potosí   2-0 Blooming          
  [Herlan Gaston Mealla 71, Miguel Angel Hurtado 86]
Universitario     4-0 The Strongest     
  [Juan Eduardo Fierro 34pen, 55, 70, 81pen]
San José          1-0 La Paz            
  [Luis Mario Palacios 80]
Oriente Petrolero 3-0 Aurora            
  [Alejandro Melean 42, Gualberto Mojica 79, Julian Di Cosmo 83]
[Feb 9]
Bolívar           2-1 Real Potosí       
  [William Ferreira 66, Rudy Alejandro Cardozo 84; Carlos Ariel Neumann 38]

Round 5
[Jan 30]
Petrolero Yacuiba 0-1 Oriente Petrolero 
  [Rodrigo Mauricio Vargas 80]
Real Potosí       0-0 San José          
[Jan 31]
La Paz            0-1 Universitario     
  [Juan Eduardo Fierro 49]
The Strongest     2-3 Nacional Potosí   
  [Hernan Eduardo Boyero 65, Ronald Segovia 67; Gerardo Garcia Berodia 40,
   Christian Alberto Castillo 73, 80]
Blooming          2-3 Jorge Wilstermann 
  [Pablo Daniel Escobar 23, Luis Javier Mendez 43; Henry Alaca Maconde 2,
   Herlan Gaston Mealla 50, 54]
[Feb 27]
Aurora            2-3 Bolívar           
  [Edgar Rolando Olivares 8, Rodrigo Vargas 88; Juan Carlos Arce 4,
   William Ferreira 45+2, Rudy Alejandro Cardozo 72]

Round 6
[Feb 2]
Aurora            1-2 San José          
  [Charles Da Silva 87; Diego Aroldo Cabrera 39, Carlos Enrique Saucedo 50]
[Feb 3]
Blooming          2-0 Petrolero Yacuiba 
  [Jose Ernesto Romero 22og, Hugo Christophe Bargas 33]
Jorge Wilstermann 1-1 The Strongest     
  [Gerardo Garcia Berodia 43; Ernesto Ruben Cristaldo 52]
Nacional Potosí   1-1 La Paz            
  [Miguel Angel Hurtado 60; Daniel Mancilla 58]
Universitario     3-2 Real Potosí       
  [Jesus Ronald Gallegos 12, Matias Joel Manzano 32, Juan Eduardo Fierro 79;
   Adan Alexis Felix Bravo 2, Carlos Ariel Neumann 87]
Bolívar           2-1 Oriente Petrolero 
  [Rudy Alejandro Cardozo 8, William Ferreira 92pen; Rodrigo Mauricio Vargas 77]

Round 7 [Feb 17]
Petrolero Yacuiba 1-4 Bolívar           
  [Franz Ernesto Oni 32; William Ferreira 3, 5, Rudy Alejandro Cardozo 33,
   Jesus Alejandro Gomez 65]
Oriente Petrolero 3-2 San José          
  [Danny Bryan Bejarano 16, Julian Di Cosmo 32, Jose Alfredo Castillo 89pen;
   Abdon Reyes 46, Carlos Enrique Saucedo 79]
Aurora            1-1 Universitario     
  [Vladimir Castellon 82; Juan Eduardo Fierro 53]
Real Potosí       3-1 Nacional Potosí   
  [Pastor Ventura Torrez 28, Carlos Ariel Neumann 57, 83; Brunet Francisco Hay 62]
The Strongest     3-1 Blooming          
  [Pablo Daniel Escobar 28pen, Ernesto Ruben Cristaldo 30, Luis Hernan Melgar 57;
   Hernan Eduardo Boyero 19]
La Paz            0-1 Jorge Wilstermann 
  [Erik Daniel Aparicio 74]

Round 8
[Feb 13]
San José          1-2 Bolívar           
  [Mario Alberto Ovando 2; Rudy Alejandro Cardozo 19, William Ferreira 60]
[Feb 20]
Nacional Potosí   2-0 Aurora            
  [Brunet Francisco Hay 37, Ivan Hamilton Adan Zerda 71]
Universitario     0-3 Oriente Petrolero 
  [Miguel Angel Hoyos 34, Danilo Ezequiel Carando 57, Alejandro Melean 73]
Jorge Wilstermann 1-1 Real Potosí       
  [Gerardo Garcia Berodia 61; Alvaro Martin Ricaldi 12]
[Feb 21]
Blooming          4-1 La Paz            
  [Hugo Christophe Bargas 8, 45+2, Hernan Eduardo Boyero 34, Darwin Peña 93;
   Jhasmani George Duk 82]
The Strongest     4-1 Petrolero Yacuiba 
  [Pablo Daniel Escobar 40, 47, Kenny Martin Cunningham 75,
   Rodrigo Luis Ramallo 82; Frank Ernesto Oni 77]

Round 9
[Feb 23]
Bolívar           2-2 Universitario     
  [Jesus Alejandro Gomez 45+1, William Ferreira 47; Jesus Ronald Gallegos 55, 88]
[Feb 24]
Real Potosí       4-0 Blooming          
  [Carlos Ariel Neumann 8, 56, Carlos Mustafa Kassab 38, Pastor Ventura Torrez 78]
Aurora            0-6 Jorge Wilstermann 
  [Edward Mauro Zenteno 2, Augusto Andaveris 22, Erik Daniel Aparicio 40, 45,
   Pablo Antonio Salinas 59, Lucas Sebastian Defrancesco 81]
La Paz            1-2 The Strongest     
  [Jhasmani George Duk 33; Harold Fernando Reina 91, 94]
Oriente Petrolero 1-1 Nacional Potosí   
  [Danilo Ezequiel Carando 67; Brunet Francisco Hay 36pen]
[Mar 28]
San José          4-1 Petrolero Yacuiba 
  [Carlos Enrique Saucedo 53, 57, Diego Aroldo Cabrera 65,
   Luis Mario Palacios 81; Christian Felipe Pulido 78]

Round 10
[Mar 2]
Universitario     1-2 San José          
  [Matias Joel Manzano 50; Luis Anibal Torrico 28, Jose Marcelo Gomes 39]
[Mar 3]
Nacional Potosí   1-4 Bolívar           
  [Nicolas Dario Tudor 33; Rudy Alejandro Cardozo 58, 81, Juan Carlos Arce 62,
   William Ferreira 78]
La Paz            1-1 Petrolero Yacuiba 
  [Helmut Enrique Gutierrez 83; Romulo Alaca 3og]
Blooming          2-0 Aurora            
  [Ronald Segovia 41, Hernan Eduardo Boyero 45+2]
Jorge Wilstermann 0-0 Oriente Petrolero 
[Mar 28]
Real Potosí       2-3 The Strongest      
  [Carlos Ariel Neumann 38, Pastor Ventura Torrez 62; Diego Bejarano 64,
   Pablo Daniel Escobar 67, Rodrigo Luis Ramallo 82]

Round 11
[Mar 10]
Petrolero Yacuiba 1-1 Universitario     
  [Christian Felipe Pulido 88; Matias Joel Manzano 74]
Real Potosí       3-1 La Paz            
  [Adam Alexis Felix Bravo 13, 84, Carlos Ariel Neumann 91; Gustavo Pinedo 35]
Bolívar           5-3 Jorge Wilstermann 
  [William Ferreira 11, 59, 89, Juan Carlos Arce 66, Jhasmani Campos 86;
   Gerson Luis Garcia 4, Erik Daniel Aparicio 65, 91]
Oriente Petrolero 3-2 Blooming          
  [Miguel Angel Hoyos 5, 56, Wilder Zabala 40; Hugo Christophe Bargas 19, 45]
[Apr 24]
San José          1-0 Nacional Potosí   
  [Juan Pablo Sanchez 40]
[May 1]
Aurora            2-2 The Strongest     
  [Vladimir Castellon 75, Daniel Nicoll Taboada 91; Marcos Israel Barrera 38,
   Harold Fernando Reina 64]

Round 12
[Mar 30]
Aurora            2-1 La Paz            
  [Vladimir Castellon 55, Jaime Robles Cespedes 69; Romulo Charrupi 82]
[Mar 31]
Bolívar           3-1 Blooming          
  [Jhasmani Campos 53pen, Damir Miranda 77, Gerardo Cesar Yecerotte 93;
   Hugo Christophe Bargas 10]
Real Potosí       1-1 Petrolero Yacuiba 
  [Carlos Ariel Neumann 52; Rolando Campos 7]
San José          2-0 Jorge Wilstermann 
  [Christian Maciel Ruiz 10, Jose Marcelo Gomes 65]
Universitario     3-1 Nacional Potosí   
  [Jose Gabriel Rios 33, Rolando Barra 63, Juan Eduardo Fierro 83pen;
   Maximiliano Guillermo Ayala 24]
Oriente Petrolero 4-1 The Strongest     
  [Pablo Daniel De Muner 45+2, Rodrigo Mauricio Vargas 48,
   Julian Di Cosmo 58, Danilo Ezequiel Carando 79; Roy Alexander Smith 17]

Round 13
[Apr 3]
Jorge Wilstermann 1-0 Universitario     
  [Miguel Angel Sebastian Romero 15]
La Paz            0-2 Oriente Petrolero 
  [Rodrigo Mauricio Vargas 34, Pablo Daniel De Muner 51]
[Apr 4]
Petrolero Yacuiba 2-1 Nacional Potosí   
  [Aldo Vladimir Gallardo 61, Freddy Chispas 65; Juan Gabriel Aguilar 40]
Real Potosí       1-0 Aurora            
  [Adan Alexis Felix Bravo 40]
[Apr 10]
The Strongest     2-0 Bolívar           
  [Harold Fernando Reina 10, Pablo Daniel Escobar 46]
[May 2]
Blooming          1-1 San José          
  [Miguel Osvaldo Loayza 75; Abdon Reyes 51]

Round 14
[Apr 13]
Oriente Petrolero 2-1 Real Potosí       
  [Rodrigo Mauricio Vargas 17, Alejandro Melean 56; Carlos Ariel Neumann 93]
Nacional Potosí   1-1 Jorge Wilstermann 
  [Juan Pablo Aponte 45+1; Edward Mauro Zenteno 52]
[Apr 14]
Aurora            3-1 Petrolero Yacuiba 
  [Charles Da Silva 24, 59, Vladimir Castellon 85; Miguel Ortiz 88]
La Paz            1-3 Bolívar           
  [Jonathan Rodriguez 86; Juan Carlos Arce 57, 64, 78]
San José          1-1 The Strongest     
  [Carlos Hugo Tordoya 20; Luis Hernan Melgar 10]
Universitario     0-0 Blooming          

Round 15
[Apr 17]
Oriente Petrolero 1-0 Petrolero Yacuiba 
  [Ronald Lazaro Garcia 18]
Bolívar           4-2 Aurora            
  [William Ferreira 33, Jhasmani Campos 48, Juan Carlos Arce 59,
   Rudy Alejandro Cardozo 74; Rodrigo Vargas 20, Charles Da Silva 76]
Universitario     3-0 La Paz            
  [Matias Joel Manzano 27, Juan Eduardo Fierro 77, 84]
Jorge Wilstermann 1-1 Blooming          
  [Edward Mauro Zenteno 43pen; Hernan Eduardo Boyero 50]
[Apr 18]
San José          0-3 Real Potosí       
  [Adan Alexis Felix Bravo 5, Carlos Ariel Neumann 65, Santos Rodrigo Navarro 72]
[May 15]
Nacional Potosí   1-2 The Strongest     
  [Edson Marcelo Zenteno 49; Alejandro Saul Chumacero 13, Diego Bejarano 88]

Round 16 [Apr 21]
Petrolero Yacuiba 2-0 Jorge Wilstermann 
  [Rolando Campos 20, Aldo Vladimir Gallardo 45]
Blooming          2-1 Nacional Potosí   
  [Oscar Alberto Diaz 15, 30; Maximiliano Guillermo Ayala 72]
La Paz            3-1 San José          
  [Gustavo Pinedo 7, 78, Jhasmani George Duk 43; Jose Marcelo Gomes 56]
The Strongest     1-4 Universitario     
  [Harold Fernando Reina 69; Juan Eduardo Fierro 34, Jose Gabriel Rios 60, 73,
   Marcelo Edgar Escalante 79]
Real Potosí       0-2 Bolívar           
  [Rudy Alejandro Cardozo 24, Juan Carlos Arce 51]
Aurora            0-0 Oriente Petrolero 

Round 17
[Apr 27]
Universitario     1-0 Petrolero Yacuiba 
  [Juan Eduardo Fierro 92]
[Apr 28]
Nacional Potosí   1-4 San José          
  [Jorge Gary Paz 1; Jose Marcelo Gomes 16, Carlos Enrique Saucedo 45,
   Abdon Reyes 72, 78]
Jorge Wilstermann 5-0 Bolívar           
  [Pablo Antonio Salinas 11, 42, Miguel Angel Sebastian Romero 14,
   Gerardo Garcia Berodia 35, Edward Mauro Zenteno 52]
Blooming          2-2 Oriente Petrolero 
  [Hugo Christophe Bargas 29, Hernan Eduardo Boyero 67; Danilo Ezequiel Carando 34,
   Miguel Angel Hoyos 73]
La Paz            0-0 Real Potosí       
The Strongest     1-2 Aurora            
  [Pablo Daniel Escobar 61pen; Vladimir Castellon 62, 89]

Round 18
[May 4]
Bolívar           2-0 Petrolero Yacuiba 
  [Ronald Eguino 21, Gerardo Cesar Yecerotte 53]
Jorge Wilstermann 7-0 La Paz            
  [Lucas Sebastian Defrancesco 36, 45, 67, Augusto Andaveris 53, 58,
   Pablo Antonio Salinas 69, Gerardo Garcia Berodia 81]
[May 5]
San José          4-0 Oriente Petrolero 
  [Didi Torrico 28, Carlos Enrique Saucedo 66, 71, 80]
Universitario     2-0 Aurora            
  [Juan Eduardo Fierro 1, 69]
Nacional Potosí   0-0 Real Potosí       
Blooming          3-4 The Strongest     
  [Joselito Vaca 14, Diego Sandoval 44, Raul Rene Gonzalez 53;
   Alejandro Saul Chumacero 27, Harold Fernando Reina 39, 54, Pablo Daniel Escobar 76]

Round 19
[May 8]
Petrolero Yacuiba 1-1 The Strongest     
  [Fernando Abel Montenegro 50; Pablo Daniel Escobar 29]
La Paz            1-1 Blooming          
  [Luis Gerardo Ibañez 28; Hernan Eduardo Boyero 71]
Bolívar           2-1 San José          
  [Juan Carlos Arce 41, William Ferreira 84; Carlos Enrique Saucedo 39]
Oriente Petrolero 2-0 Universitario     
  [Jose Alfredo Castillo 70, Alcides Peña 93pen]
Aurora            1-1 Nacional Potosí   
  [Vladimir Castellon 70; Erwin Melgar 75]
[May 9]
Real Potosí       2-1 Jorge Wilstermann 
  [Pastor Ventura Torrez 71, 84; Marco Antonio Rivero 36]

Round 20
[May 11]
Petrolero Yacuiba 1-2 San José          
  [Freddy Chispas 63; Carlos Enrique Saucedo 31, 47]
[May 12]
Universitario     0-4 Bolívar           
  [William Ferreira 16, Jhasmani Campos 35, Juan Carlos Arce 77, Rudy Alejandro Cardozo 84]
Nacional Potosí   1-1 Oriente Petrolero 
  [Maximiliano Alberto Vallejo 47; Miguel Angel Hoyos 93]
Jorge Wilstermann 3-2 Aurora            
  [Pablo Antonio Salinas 47, Sergio Daniel Garzon 72, 75; Rodrigo Vargas 48, 69]
Blooming          4-0 Real Potosí       
  [Hernan Eduardo Boyero 2, 78, Joselito Vaca 57, Bryan Nicolas Galvez 82]
The Strongest     5-0 La Paz            
  [Pablo Daniel Escobar 22, Harold Fernando Reina 29, Alejandro Saul Chumacero 49,
   Daniel Andres Chavez 66, Mauricio Saucedo 90pen]

Round 21
[May 18]
The Strongest     1-1 Real Potosí       
  [Pablo Daniel Escobar 3; Ariel Cirilo Alejandro Aragon 53]
[May 19]
Aurora            3-1 Blooming          
  [Rodrigo Vargas 43, Vladimir Castellon 66, 88; Hernan Eduardo Boyero 68]
Oriente Petrolero 6-2 Jorge Wilstermann 
  [Danilo Ezequiel Carando 24, 44, 51, 60, Jose Alfredo Castillo 88,  
   Pedro Jesus Azogue 89; Edward Mauro Zenteno 36, Gerson Luis Garcia 82]
Bolívar           2-1 Nacional Potosí   
  [William Ferreira 1, 37; Edson Marcelo Zenteno 87]
San José          2-1 Universitario     
  [Ignacio Awad Garcia 60, Jose Marcelo Gomes 63; Juan Eduardo Fierro 30]
[May 20]
Petrolero Yacuiba 2-1 La Paz            
  [Frank Ernesto Oni 47, Luis Angel Guevara 69; Jonathan Delgadillo 82]

Round 22
[May 22]
The Strongest     2-0 Jorge Wilstermann 
  [Alejandro Saul Chumacero 68, Harold Fernando Reina 70]
La Paz            1-5 Nacional Potosí   
  [Jhasmani George Duk 13; Ivan Hamilton Adan Zerda 11, Edson Marcelo Zenteno 52pen,
    Herlan Gaston Mealla 53, 72, 87]
[May 26]
Petrolero Yacuiba 4-0 Blooming          
  [Aldo Vladimir Gallardo 32, Jorge Marcos Andia 34, Luis Angel Guevara 66,
   Frank Ernesto Oni 89]
Real Potosí       2-1 Universitario     
  [Juan Miguel Noe 72,. Alan Bryan Peredo 84; Juan Eduardo Fierro 88pen]
San José          4-0 Aurora            
  [Carlos Enrique Saucedo 15, 78, 90, Didi Torrico 53]
Oriente Petrolero 2-1 Bolívar           
  [Juan Gabriel Valverde 12og, Danilo Ezequiel Carando 33; Juan Carlos Arce 25]

Final Table:

 1.Bolívar                    22  16  2  4  50-30  50  Champions
 2.Oriente Petrolero          22  14  5  3  43-25  47
 3.San José                   22  12  5  5  37-21  41
 4.Universitario (Sucre)      22  10  5  7  30-24  35
 5.The Strongest              22   9  7  6  40-35  34
 6.Jorge Wilstermann          22   9  6  7  43-30  33
 7.Real Potosí                22   8  7  7  31-30  31
 8.Blooming                   22   6  5 11  31-40  23
 9.Nacional (Potosí)          22   5  7 10  31-35  22
10.Aurora                     22   6  4 12  28-43  22
11.Petrolero (Yacuiba)        22   5  5 12  24-40  20
12.La Paz FC                  22   1  4 17  15-50   7


Aggregate Table 2012/13

 1.Bolívar                    44  27  6 11  96-61  87
 2.San José                   44  24 10 10  88-56  82
 3.The Strongest              44  22 13  9  93-66  79
 4.Oriente Petrolero          44  21 15  8  71-57  78
 5.Real Potosí                44  17 12 15  61-57  63
 6.Jorge Wilstermann          44  16 13 15  77-65  61
 7.Universitario (Sucre)      44  15 15 14  61-56  60
 8.Blooming                   44  17  7 20  60-70  58
 9.Nacional (Potosí)          44  11 14 19  57-63  47
10.Petrolero (Yacuiba)        44  11 11 22  45-70  44
11.Aurora                     44  12  8 24  59-90  44
12.La Paz FC                  44   5  8 31  43-100 23

NB: relegation is based on points average over the last two seasons; La Paz FC were relegated
    directly while Petrolero entered the Relegation Playoff

Promotion/Relegation Playoff

First Leg [Jun 2]
Sport Boys Warnes 2-2 Petrolero Yacuiba 

Second Leg [Jun 9]
Petrolero Yacuiba 1-1 Sport Boys Warnes 

Playoff [Jun 13, Santa Cruz]
Petrolero Yacuiba 0-2 Sport Boys Warnes 

NB: Petrolero relegated, Sport Boys promoted
       

Nacional B

NB: participants qualify through the regional leagues (champions of the previous seasons),
    or following relegation from the top level, or by winning the Torneo Interprovincial;
    teams are not guaranteed entry for next season; thus a number of participants enter
    the promotional Copa Bolivia after the Nacional B is finished.

Group Stage | Hexagonal Final

Group Stage

Serie A | Serie B | Serie C

Serie A

[Oct 13]
Sport Boys Warnes 3-3 Real Santa Cruz   
[Oct 18]
Universitario T.  3-0 Real Mamoré       
[Oct 20]
Real Santa Cruz   1-1 Sport Boys Warnes 
Real Mamoré       1-2 Universitario T.  
[Oct 22]
Real Santa Cruz   2-1 Vaca Díez         
Sport Boys Warnes 2-0 Universitario T.  
[Oct 24]
Real Santa Cruz   1-0 Universitario T.  
Sport Boys Warnes 3-0 Vaca Díez         
[Oct 26]
Sport Boys Warnes 3-0 Real Mamoré    
[Oct 28]
Vaca Díez         0-2 Universitario T.  
Real Santa Cruz   5-1 Real Mamoré       
[Oct 30]
Vaca Díez         2-1 Real Mamoré       
[Nov 1]
Vaca Díez         2-3 Sport Boys Warnes 
Universitario T.  2-3 Real Santa Cruz   
[Nov 3]
Real Mamoré       3-1 Vaca Díez         
Universitario T.  0-2 Sport Boys Warnes 
[Nov 5]
Vaca Díez         0-4 Real Santa Cruz   
Real Mamoré       0-5 Sport Boys Warnes 
[Nov 7]
Real Mamoré       2-4 Real Santa Cruz   
Universitario T. 11-1 Vaca Díez         

Final Table:

 1.Sport Boys Warnes           8   6  2  0  22- 6  20  Hexagonal Final
 2.Real Santa Cruz             8   6  2  0  23-10  20  Hexagonal Final
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Universitario (Trinidad)    8   4  0  4  20-10  12  [*]
 4.Real Mamoré (Trinidad)      8   1  0  7   8-25   3
 5.Vaca Díez (Cobija)          8   1  0  7   7-29   3
[*] full name: Universitario del Beni

Serie B

[Oct 13]
Universitario C.  0-2 Enrique Happ      
Unión Maestranza  1-2 Oruro Royal       
[Oct 20]
Enrique Happ      1-3 Unión Maestranza  
[Oct 21]
Guabirá           3-1 Universitario C.  
[Oct 27]
Unión Maestranza  1-2 Guabirá           
Oruro Royal       5-0 Enrique Happ      
[Nov 3]
Universitario C.  2-2 Unión Maestranza  
[Nov 4]
Guabirá           5-1 Oruro Royal       
[Nov 10]
Oruro Royal       5-3 Universitario C.  
Enrique Happ      1-2 Guabirá           
[Nov 17]
Enrique Happ      1-2 Universitario C.  
[Nov 18]
Oruro Royal       3-1 Unión Maestranza  
[Nov 24]
Unión Maestranza  4-0 Enrique Happ      
[Nov 25]
Universitario C.  1-2 Guabirá           [3-1?]
[Dec 1]
Enrique Happ      1-0 Oruro Royal       
[Dec 2]
Guabirá           3-0 Unión Maestranza  
[Dec 8]
Unión Maestranza  3-1 Universitario C.  
Oruro Royal       3-0 Guabirá           
[Dec 15]
Universitario C.  2-1 Oruro Royal       
[Dec 16]
Guabirá           1-0 Enrique Happ      

Final Table:

 1.Guabirá (Montero)           8   7  0  1  18- 8  21  Hexagonal Final
 2.Oruro Royal                 8   5  0  3  20-13  15  Hexagonal Final
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Unión Maestranza (Viacha)   8   3  1  4  15-14  10
 4.Universitario (Cochabamba)  8   2  1  5  12-19   7  [*]
 5.Enrique Happ (Cochabamba)   8   2  0  6   6-17   6
[*] full name: Universitario de San Simón

Serie C

[Oct 13]
Flamengo          3-1 Wilstermann Coop. 
[Oct 14]
García Ágreda     0-0 Ciclón            
[Oct 21]
Ciclón            1-1 Flamengo          
Municipalidad     1-1 García Ágreda     
[Oct 27]
Flamengo          3-1 Municipalidad     
Wilstermann Coop. 0-1 Ciclón            
[Nov 3]
García Ágreda     0-1 Flamengo          
[Nov 4]
Municipalidad     2-1 Wilstermann Coop. 
[Nov 10]
Wilstermann Coop. 0-0 García Ágreda     
[Nov 11]
Ciclón            4-0 Municipalidad     
[Nov 17]
Wilstermann Coop. 0-0 Flamengo          
[Nov 18]
Ciclón            2-2 García Ágreda     [0-0?]
[Nov 24]
Flamengo          1-1 Ciclón            
[Nov 25]
García Ágreda     2-3 Municipalidad     
[Dec 2]
Municipalidad     1-0 Flamengo          
Ciclón            4-2 Wilstermann Coop. 
[Dec 8]
Flamengo          3-3 García Ágreda     
Wilstermann Coop. 3-0 Municipalidad     
[Dec 16]
García Ágreda     6-2 Wilstermann Coop. 
Municipalidad     1-3 Ciclón            

Final Table:

 1.Ciclón (Tarija)             8   4  4  0  16- 7  16  Hexagonal Final
 2.Flamengo (Sucre)            8   3  4  1  12- 8  13  Hexagonal Final
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Municipalidad de Yacuiba    8   3  1  4   9-17  10
 4.García Ágreda               8   1  5  2  14-12   8
 5.Wilstermann Cooperativas    8   1  2  5   9-16   5

Hexagonal Final

Final Table:

 1.Guabirá (Montero)          10   6  3  1  24-12  21  Promoted
-----------------------------------------------------
 2.Sport Boys Warnes          10   5  2  3  17-15  19  [+2]  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Ciclón (Tarija)            10   5  3  2  24-12  18
 4.Real Santa Cruz            10   4  3  3  19-14  15
 5.Oruro Royal                10   1  3  6   6-24   6
 6.Flamengo (Sucre)           10   0  4  6   7-20   1  [-3]

NB: the match Flamengo-Sport Boys finished 1-1 and counted as a draw but Sport Boys
    were awarded 3 points and Flamengo 0 as Flamengo used too many foreign players;
    in addition, Flamengo had 2 more points deducted


Copa Bolivia 2013

NB: promotion tournament for the 2013/14 Nacional B; 
    participants: runners-up interprovincial tournament,
                  9 departmental runners-up 2012/13,
                  third placed clubs La Paz and Santa Cruz:

    San Joqauín (runners-up Interprovincial 2013)            [*1]
    Universitario (Trinidad) (runners-up Beni)
    Flamengo (runners-up Chuquisaca)
    Universitario (runners-up Cochabamba)
    31 de Octubre (runners-up La Paz)
    Academia del Balompié Boliviano (ABB) (third place La Paz)
    Oruro Royal (runners-up Oruro)
    Real Vaca Díez (runners-up Pando)               
    Wilstermann Cooperativas (runners-up Potosí)
    Destroyers (runners-up Santa Cruz)
    Calleja (third placep Santa Cruz)
    García Agreda (runners-up Tarija)

[*1] San Joaquín lost the final of the Torneo Nacional Interpovincial 2013 to
     Municipalidad de Porvenir, which thereby qualified for the 2013/14 Nacional B

Grupo A (all matches at Estadio La Bombonera, Tarija)

Round 1 [Sep 22]
ABB               3-0 Oruro Royal       
Flamengo          2-1 Universitario     
García Agreda     2-0 Wilstermann Coop. 

Round 2 [Sep 24]
ABB               2-1 Universitario     
García Agreda     6-0 Flamengo          
Oruro Royal       3-3 Wilstermann Coop. 

Round 3 [Sep 26]
ABB               1-0 Wilstermann Coop. 
Flamengo          4-3 Oruro Royal       
García Agreda     1-0 Universitario     

Round 4 [Sep 28]
Flamengo          3-2 Wilstermann Coop. 
García Agreda     3-0 ABB               
Oruro Royal       2-2 Universitario     

Round 5 [Sep 30]
ABB               2-0 Flamengo          
García Agreda     3-0 Oruro Royal       
Universitario     2-3 Wilstermann Coop. 

Final Table:

 1.García Agreda (Tarija)      5   5  0  0  15- 0  15  Semifinals
 2.ABB (La Paz)                5   4  0  1   8- 4  12  Semifinals
 3.Flamengo (Sucre)            5   3  0  2   9-14   9
 4.Wilstermann Coop. (Potosí)  5   1  1  3   8-11   4
 5.Oruro Royal                 5   0  2  3   8-15   2
 6.Universitario (Cochambamba) 5   0  1  4   6-10   1

Grupo B (all matches at Estadio Aldo Bravo Monasterios, Guayaramerín)

Round 1 [Sep 22]
Calleja           0-1 Destroyers        
San Joaquín       0-2 31 de Octubre     
Universitario     2-0 Vaca Díez         

Round 2 [Sep 24]
31 de Octubre     0-0 Calleja           
Destroyers        1-1 Universitario     
San Joaquín       3-2 Vaca Díez         

Round 3 [Sep 27]
31 de Octubre     1-1 Universitario     
Destroyers        6-1 Vaca Díez         
San Joaquín       1-1 Calleja           

Round 4 [Sep 29]
31 de Octubre     1-3 Destroyers        
Calleja           8-0 Vaca Díez         
San Joaquín       1-0 Universitario     

Round 5 [Oct 1]
31 de Octubre     1-0 Vaca Díez         
Calleja           4-3 Universitario     
San Joaquín       1-2 Destroyers        

Final Table:

 1.Destroyers (Santa Cruz)     5   4  1  0  13- 4  13  Semifinals
 2.Calleja (Santa Cruz)        5   2  2  1  13- 5   8  Semifinals
 3.31 de Octubre (La Paz)      5   2  2  1   5- 4   8
 4.San Joaquín (Guayaramerín)  5   2  1  2   6- 7   7
 5.Universitario (Trinidad)    5   1  2  2   7- 7   5
 6.Vaca Díez (Cobija)          5   0  0  5   3-20   0


Semifinals [Oct 8, Estadio Ramón Aguilera Costas, Santa Cruz]
Calleja           1-3 García Agreda     
Destroyers        0-0 ABB               [3-5 pen]

Third Place Match [Oct 10, Estadio Ramón Aguilera Costas, Santa Cruz]
Calleja           2-2 Destroyers        [3-2 pen]

Final [Oct 10, Estadio Ramón Aguilera Costas, Santa Cruz]
García Agreda     0-2 ABB               
  [Carlos Fernández 34, 74]

NB: ABB, García Agreda and Calleja qualified for Nacional B 2013/14

2011/12.

2013/14.

list of champions.

list of final tables.

list of cup winners.

list of departmental champions.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Tim Venables for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Tim Venables
Last updated: 13 Feb 2014

(C) Copyright Tim Venables and RSSSF 2013/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.