Bolivia - List of Departmental Champions


Beni
Chuquisaca
Cochabamba
La Paz
Oruro
Pando
Potosí
Santa Cruz
Tarija

Beni

Season  Champions                    Runners-Up
1936-60   not known
1961    Beni FC
1962-63   not known
1964    Vaca Diez FC
1965-75    not known
1976    20 de Agosto                 Universitario
1977-88    not known
1989    1° de Mayo                   Mamal Navore
1990    1° de Mayo                   Mamal Navore
1991    Universitario                1° de Mayo
1992    Universitario                Bolívar
1993    Atlético Pompeya             Ferrocaril San Antonio
1994    Bolívar                      Universitario
1995    Universitario                Ingenieros
1996    Universitario                Huracán
1997    Atlético Pompeya             Universitario     
1998    Atlético Pompeya             Universitario      
1999    Atlético Pompeya             Universitario     
2000    Huracán                      Projecto San José La Palmera
2001    1° de Mayo                   Universitario
2002    1° de Mayo                   Universitario
2003    1° de Mayo                   Universitario
2004    1° de Mayo                   Universitario
2005    Universitario                Municipal
2006    Real Mamoré                  Projecto San José La Palmera 
2007    Universitario                1° de Mayo
2008    1° de Mayo                   Perequije
2009    Universitario                1° de Mayo
2010    1° de Mayo                   Atlético Marbán    
2011    Real Mamoré                  Universitario
2012    Universitario                Projecto San José La Palmera 

Chuquisaca

Season  Champions                    Runners-Up
1914-61   not known
1962    Junín
1963       not known
1964    Junín
1965-68   not known   
1969    Stormers                     Universitario
1970      not known                  Stormers
1971-88   not known
1989    Independiente Petrolero      Fancesa
1990    Universitario                Stormers
1991    Universitario                Fancesa
1992    Universitario                Fancesa  
1993    Universitario                Stormers
1994    Universitario                Stormers
1995    Universitario                Real IPTK
1996    Universitario                Fancesa
1997    Fancesa                      Junín
1998    Stormers                     Juver Sucrense
1999    Fancesa                      Guaraní
2000    Stormers                     Guaraní
2001    Guaraní                      Fancesa
2002    Fancesa                      Guaraní
2003    Fancesa                      Stormers
2004    Universitario                Independiente Petrolero
2005    Universitario                Fancesa
2006    Fancesa                      Stormers
2007    Fancesa                      Deportivo Alemán
2008    Fancesa                      Stormers
2009    Fancesa                      Independiente Petrolero
2010    Independiente Petrolero      Fancesa
2011    Deportivo Flamengo           Fancesa
2012    Deportivo Flamengo           Fancesa

Cochabamba

Season  Champions                    Runners-Up
1924-56   not known
1957    Jorge Wilstermann            Aurora    
1958    Jorge Wilstermann            Aurora    
1959    Jorge Wilstermann            Aurora    
1960    Jorge Wilstermann            Aurora    
1961    Aurora                       Jorge Wilstermann
1962      not known
1963    Aurora                       Jorge Wilstermann
1964    Aurora                       Jorge Wilstermann
1965    Jorge Wilstermann            Aurora    
1966    Jorge Wilstermann            Aurora    
1967    Jorge Wilstermann            Bata de Quillacollo
1968    Bata de Quillacollo          Lítoral
1969    Jorge Wilstermann            Lítoral
1970    Jorge Wilstermann            Petrolero
1971    Petrolero                    Aurora
1972    Jorge Wilstermann            Petrolero
1973    Jorge Wilstermann            Petrolero
1974    Jorge Wilstermann            Aurora    
1975    Jorge Wilstermann            Aurora    
1976    Jorge Wilstermann            Aurora    
1977-86   not known
1987    Arauco Prado                 Ingenieros
1988      not known
1989    Petrolero                    Enrique Happ
1990    Petrolero                    Lítoral
1991    San Pedro                    Enrique Happ
1992    Metalsan                     Enrique Happ
1993    Enrique Happ                 Universitario
1994    Aurora                       Universitario
1995    Aurora                       San Pedro    
1996    Aurora                       Universitario
1997    Aurora                       Universitario
1998    Aurora                       Enrique Happ
1999    Aurora                       Universitario
2000    Aurora                       Cala Cala
2001    Aurora                       Independiente de Quillacollo
2002    Aurora                       Independiente de Quillacollo
2003    Independiente de Quillacollo Esparta  
2004    Independiente de Quillacollo Esparta  
2005    Independiente de Quillacollo Esparta    
2006    Esparta                      Aurora B
2007    Universitario                Real Cochabamba
2008    Enrique Happ                 Nueva Cliza de Cliza
2009    Universitario                Enrique Happ
2010    Enrique Happ                 Deportivo Bata de Quillacollo
2011    Jorge Wilstermannn           Enrique Happ    
2012    Jorge Wilstermannn           Universiario

La Paz

Season  Champions                    Runners-Up
1914    The Strongest                Colegio Militar
1915    Colegio Militar              The Strongest
1916    The Strongest                Workmen
1917    The Strongest                New Fighters
1918-21   not held 
1922    The Strongest                Universitario      
1923    The Strongest                Universitario      
1924    The Strongest                Universitario      
1925    The Strongest                Universitario      
1926      not held   
1927    Nimbles SP                   Bolívar      
1928    Dv. Militar                  Universitario      
1929    Universitario                The Strongest      
1930    The Strongest                Bolívar      
1931    Nimbles Rail                 Huracán de Viacha      
1932    Bolívar                      The Strongest      
1933-34   not held   
1935    The Strongest                Ayacucho      
1936    Ayacucho                     San Calixto      
1937    Bolívar                      Atlético Alianza      
1938    The Strongest                Bolívar      
1939    Bolívar                      Atlético      
1940    Bolívar                      The Strongest      
1941    Bolívar                      Ferroviario      
1942    Bolívar                      The Strongest      
1943    The Strongest                Bolívar      
1944    Ferroviario                  The Strongest      
1945    The Strongest                Bolívar      
1946    The Strongest                Bolívar      
1947    Lítoral                      Bolívar      
1948    Lítoral                      Unión Maestranza de Viacha      
1949    Lítoral                      Bolívar      
1950    Bolívar                      Lítoral      
1951    Always Ready                 Bolívar      
1952    The Strongest                Always Ready      
1953    Bolívar                      Always Ready      
1954    Lítoral                      The Strongest      
1955    Chaco Petrolero              Bolívar      
1956    Bolívar                      Municipal      
1957    Always Ready                 Municipal      
1958    Municipal                    The Strongest      
1959    Always Ready                 Bolívar      
1960    Municipal                    Bolívar      
1961    Municipal                    The Strongest      
1962    Chaco Petrolero              The Strongest      
1963    The Strongest                Always Ready      
1964    The Strongest                Municipal      
1965    Municipal                    The Strongest      
1966    Bolívar                      31 de Octubre      
1967    Bolívar                      Always Ready      
1968    Always Ready                 Bolívar      
1969    Bolívar                      Municipal      
1970    The Strongest                Chaco Petrolero      
1971    The Strongest                Municipal      
1972    Lítoral                      Municipal      
1973    Municipal                    31 de Octubre      
1974    The Strongest                Bolívar      
1975    31 de Octubre                Always Ready      
1976    Bolívar                      The Strongest      
1977    31 de Octubre                1º de Mayo      
1978    31 de Octubre                Lítoral      
1979        
1980    Unión Maestranza de Viacha   Chaco Petrolero      
1981    Chaco Petrolero              Unión Maestranza de Viacha      
1982    Mariscal Braun               Lítoral      
1983    Lítoral                      Unión Maestranza de Viacha      
1984        
1985        
1986    Always Ready                 Municipal      
1987    Chaco Petrolero              Independiente Alas      
1988    Mariscal Braun               Chaco Petrolero      
1989    Chaco Petrolero              Unión Maestranza de Viacha      
1990    Chaco Petrolero              Mariscal Braun      
1991    Lítoral                      Mariscal Braun      
1992    Chaco Petrolero              Mariscal Braun      
1993    Always Ready                 Mariscal Braun      
1994    Chaco Petrolero              Always Ready      
1995    Chaco Petrolero              Municipal      
1996    Atlético González            Mariscal Braun      
1997    Atlético González            Mariscal Santa Cruz      
1998    Municipal                    Mariscal Braun      
1999    Mariscal Braun               Lítoral      
2000    Atlético González            Universidad Iberoamericana      
2001    Lítoral                      Chaco Petrolero      
2002    La Paz FC                    Dv. Zucara      
2003    La Paz FC                    Mariscal Braun      
2004    Deportivo Zucara             ABB      
2005    Mariscal Braun               ABB      
2006    Mariscal Braun               Chaco Petrolero      
2007    Mariscal Braun               Ferroviario      
2008    ABB                          Mariscal Braun      
2009    Fraternidad Tigres           31 de Octubre      
2010    Mariscal Braun               ABB      
2011    ABB                          Unión Maestranza de Viacha      
2012    Unión Maestranza de Viacha   ABB
 

Oruro

Season  Champions                    Runners-Up
1921-53   not known
1954    San José                     Ingenieros
1955    Ingenieros                   Internacional
1956    Internacional                Unión Obrera
1957    Unón Obrera                  Ingenieros
1958    Petrolero                    Ingenieros
1959    Ingenieros                   Bermudez
1960    Petrolero                    Chaco
1961        not known
1962    Petrolero                    Chaco
1963    Petrolero                    Unión Obrera
1964    San José                     Unión Obrera
1965    Unión Obrera                 Ferroviario
1966    Ingenieros                   Ferroviario
1967    Ferroviario                  San José
1968    San José                     Ferroviario
1969    San José                     Ferroviario
1970    San José                     Ingenieros
1971    Ingenieros                   Ferrroviario
1972    San José                     Ingenieros
1973    Ingenieros                   San José
1974    San José                     Ferroviario
1975    San José                     Miner Japo
1976    San José                     Miner Japo
1977-84   not known
1985    ENAF
1986    Oruro Royal
1987    Oruro Royal
1988    Ferroviario
1989    Estudiantes Frontanilla      Ferroviario
1990    Estudiantes Frontanilla      Ferroviario
1991    Estudiantes Frontanilla      ENAF
1992    Estudiantes Frontanilla      MAFAL
1993    Estudiantes Frontanilla      Ingenieros
1994    Ingenieros                   Estudiantes Frontanilla         
1995    Oruro Royal                  Estudiantes Frontanilla
1996    Ingenieros                   Estudiantes Frontanilla         
1997    Estudiantes Frontanilla      Atlético La Joya
1998    Estudiantes Frontanilla      Ingenieros
1999    Oruro Royal                  Ingenieros
2000    San José                     Ingenieros 
2001    San José                     Ingenieros 
2002    Ingenieros                   Atlético La Joya
2003    Ingenieros                   Oruro Royal
2004    Ingenieros                   Atlético La Joya
2005    Atlético La Joya             Deportivo Huachacalla
2006    Deportivo Cristal            Oruro Royal
2007    Deportivo Cristal            Deportivo Huachacalla           
2008    Deportivo Cristal            Ingenieros
2009    Deportivo Cristal            Oruro Royal
2010    Empresa Minera de Huanuni    Oruro Royal
2011    Oruro Royal                  Empresa Minera de Huanuni     
2012    Oruro Royal                  Empresa Minera de Huanuni     

NB: Empresa Minera de Huanuni aka 31 de Octubre-Huanuni

Pando

Season  Champions                    Runners-Up
1997    Unión Comercio
1998    Cobija FC                    Vaca Diez FC
1999    Cobija FC                    Porvenir
2000    Cobija FC                    Escuela Felix Antequera 
2001    Cobija FC                    Veracruz
2002    Cobija FC                    Oriente Agropecuario
2003    Oriente Agropecuario         Cobija FC
2004    Cobija FC                    Vaca Diez FC
2005    Vaca Diez FC                 Deportivo Paraíso 
2006    Vaca Diez FC                 27° de Mayo
2007    Vaca Diez FC                 Miraflores  
2008    Miraflores                   Vaca Diez FC
2009    Vaca Diez FC                 Universitario
2010    Vaca Diez FC                 Universitario
2011    Vaca Diez FC                 Miraflores
2012    Vaca Diez FC                 Real Vaca Diez  

Potosí

Season  Champions                    Runners-Up
1924    Highland Player
1925-63   not known
1964    Alianza Lítoral
1965-69   not known
1970    Independiente                Universitario
1971-81   not known
1982    1° de Mayo
1983    Wilstermann Cooperativa
1984    Wilstermann Cooperativa  
1985      not known
1986    Municipal
1987    Universitario
1988      not known
1989    Independiente Unificada      Bamin Real Potosí
1990    Bamin Real Potosí            Municipal
1991    Bamin Real Potosí            Real SENAC
1992    Independiente Unificada      Municipal
1993    Municipal                    Real SENAC
1994    Municipa
1995    Bamin Real Potosí            Alianza Lítoral
1996    Bamin Real Potosí            Municipal
1997    Bamin Real Potosí            Municipal
1998    Municipal                    Real Villazón
1999    Municipal                    Universitario
2000    Municipal                    Nacional
2001    Municipal                    Universitario
2002    Nacional                     1° de Mayo
2003    Universitario                Nacional
2004    Nacional                     Universitario
2005    Universitario                Stormers San Lorenzo
2006    Nacional                     Municipal
2007    Nacional                     Universitario
2008    Nacional                     Stormers San Lorenzo
2009    Stormers San Lorenzo         Universitario
2010    Nacional                     Universitario
2011    Stormers San Lorenzo         Universitario
2012    10 de Nov. Wilstermann Coop. Atlético Emilio Alave      

Santa Cruz

Season  Champions                    Runners-Up
1917    Franco
1918    Franco
1919    Franco
1920    Atlas
1921    Atlas
1922    Franco
1923    Franco
1924      not known
1925    Franco
1926    Bolívar
1927    Bolívar
1928    Santa Cruz del Florida
1929    Santa Cruz del Florida
1930    Rigoberto Eguez
1931    Universitario 
1932    The Strongest
1933-34   not known
1935    Florida
1936    Florida
1937    Florida
1938    Estudiantes
1939    Santa Cruz de la Policia  
1940    Florida
1941    Florida
1942    Florida
1943    Florida
1944    Florida
1945    Santa Cruz de la Policia   
1946    Florida
1947    Alianza
1948    Florida
1949    Alianza
1950    Estudiantes
1951    Santa Cruz
1952    La Esperanza                 Juniors
1953    La Esperanza                 Always Ready
1954    Blooming                     Always Ready
1955    Blooming                     Always Ready
1956    Always Ready
1957    Always Ready
1958    Blooming                     Aviación
1959    Oriente Petrolero            Ferro Oriente
1960    Blooming                     Oriente Petrolero
1961    Oriente Petrolero            Ferro Oriente
1962    Oriente Petrolero            Destroyers
1963    Blooming                     Oriente Petrolero  
1964    Oriente Petrolero            Destroyers
1965    Destroyers                   Oriente Petrolero              
1966    Destroyers                   Oriente Petrolero              
1967    Oriente Petrolero            Blooming
1968    Blooming                     Guabirá de Montero
1969    Oriente Petrolero            Destroyers
1970    Oriente Petrolero            La Belgica de Warnes
1971    Oriente Petrolero            La Belgica de Warnes
1972    Oriente Petrolero            Universidad
1973    Oriente Petrolero            Real Santa Cruz
1974    La Belgica de Warnes         Guabirá de Montero 
1975    Guabirá de Montero           Oriente Petrolero
1976    Oriente Petrolero            Blooming
1977    La Belgica de Warnes         Universidad
1978    Destroyers                   San Aurelio
1979    San Aurelio                  Ferroviario
1980    Destroyers                   Libertad
1981    La Belgica de Warnes         Libertad    
1982    Universidad                  Destroyers
1983    Ferroviario                  Universidad
1984    Destroyers                   Amboro
1985    Guabirá de Montero           Amboro
1986    Guabirá de Montero           Amboro
1987    Libertad                     Grigota          
1988    Universidad                  Libertad
1989    Universidad                  Grigota
1990    Universidad                  Guabirá de Montero             
1991    Universidad                  Guabirá de Montero   
1992    Guabirá de Montero           Municipal Braniff
1993    Real Santa Cruz              Florida
1994    Deportivo Cooper             Libertad
1995    Universidad                  Municipal Braniff
1996    Blooming                     Universidad
1997    Municipal Braniff            Universidad
1998    Libertad                     Municipal Braniff
1999    Municipal Braniff            Deportivo Cooper
2000    Deportivo Cooper             Destroyers
2001    Universidad                  Libertad
2002    Libertad                     Real Santa Cruz
2003    Destroyers                   Real Santa Cruz
2004    Universidad                  Destroyers
2005    Guabirá de Montero           Universidad
2006    Universidad                  Guabirá de Montero
2007    Real Santa Cruz              Guabirá de Montero
2008    Universidad                  Real Santa Cruz
2009    Guabirá de Montero           Destroyers
2010    Real América                 Callejas
2011    Universidad                  Real Santa Cruz
2012    Real Santa Cruz              Sport Boys de Warnes       

Tarija

Season  Champions                    Runners-Up
1922    15 de Abril                  El Tejar
1923-60   not known
1961    Royal Obrero   
1962-64   not known
1965    Danger
1966    Danger                       Guadalquivir
1967-86   not known
1987    Unión Central
1988    Lítoral
1989    Independiente                Lítoral
1990    Royal Obrero                 Municipal
1991    Independiente
1992    Petrolero                    Unión Central 
1993    Independiente                Lítoral
1994    Independiente                Unión Central
1995    Independiente                Nacional SENAC
1996    Municipal                    Independiente
1997    Unión Central                Atlético Ciclón
1998    Atlético Ciclón              Unión Central
1999    Atlético Ciclón              Universitario
2000    Atlético Ciclón              Universitario 
2001    Atlético Ciclón              Universitario
2002    Atlético Bermejo de Bermejo  Villa Imperial ENTEL
2003    Universitario                Royal Obrero
2004    Atlético Bermejo de Bermejo  Villa Imperial ENTEL
2005    Villa Imperial ENTEL         Royal Obrero
2006    Atlético Ciclón              Universitario
2007    Unión Central                García Agreda   
2008    Atlético Ciclón              Universitario
2009    Atlético Ciclón              Real Charcas Petrolero de Yacuiba
2010    Atlético Ciclón              García Agreda    
2011    Real Charcas Petrolero de Y. García Agreda   
2012    García Agreda   



About this document

Sources included: http://www.actiweb.es/5cienty/17.html

Prepared and maintained by Juan Pablo Andrés and Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Juan Pablo Andrés and Hans Schöggl
Last updated: 22 Nov 2012

(C) Copyright Juan Pablo Andrés, Hans Schöggl and RSSSF 2008/12
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.