Botswana 2012/13


Premier League
Cup Tournaments
First Division

Premier League

Final Table:

 1.Centre Chiefs (Mochudi)                  30  20  6  4  69-31  66  Champions
 2.Nico United (Selebi Phikwe)              30  16 10  4  65-35  58
 3.Botswana Defence Force XI (Mogoditshane) 30  16  9  5  62-29  57
 4.Gaborone United (Gaborone)               30  15 11  4  59-29  56
 5.ECCO City Greens (Francistown)           30  15 10  5  55-32  55
 6.Botswana Meat Commission (Lobatse)       30  12  9  9  41-32  45
 7.Extension Gunners (Lobatse)              30  13  5 12  33-40  44
 8.Township Rollers (Gaborone)              30  10 10 10  43-36  40
 9.TAFIC (Francistown)                      30   9  9 12  23-43  36
10.Motlakase (Palapye)                      30   9  8 13  42-48  35
11.Miscellaneous (Serowe)                   30   9  8 13  34-35  35
12.Uniao Flamengo Santos (Gaborone)         30   9  6 15  27-47  33
13.Notwane FC (Gaborone)                    30   8  7 15  33-56  31
-------------------------------------------------------------------
14.Prisons XI (Gaborone)                    30   7  8 15  27-43  29  Relegated
15.Mogoditshane Fighters (Mogoditshane)     30   6  7 17  40-63  25  Relegated
16.BR Highlanders (Mahalapye)               30   2  5 23  15-69  11  Relegated

Round 1
[Sep 22]
TAFIC                 0-0 Centre Chiefs         
BR Highlanders        1-3 Uniao Flamengo Santos 
Mogoditshane Fighters 0-1 Gaborone United       
BMC                   2-1 Motlakase             
Nico United           0-4 ECCO City Greens       
Miscellaneous         0-1 Notwane               
[Sep 23]
Township Rollers      1-1 Prisons               
Extension Gunners     2-2 BDF                   

Round 2
[Sep 26]
BDF                   0-2 Prisons               
ECCO City Greens      1-1 Township Rollers      
Uniao Flamengo Santos 0-2 TAFIC                 
Motlakase             1-1 BR Highlanders        
Centre Chiefs         3-2 Extension Gunners     
Miscellaneous         3-0 BMC                   
[Sep 27]
Notwane               2-2 Mogoditshane Fighters 
Gaborone United       4-0 Nico United           

Round 3
[Sep 29]
Prisons               0-0 Nico United           
Centre Chiefs         9-1 BR Highlanders        
ECCO City Greens      0-1 Mogoditshane Fighters 
Motlakase             0-2 Notwane               
Gaborone United       3-0 Miscellaneous         
[Sep 30]
BMC                   1-2 Uniao Flamengo Santos 
BDF                   2-0 Township Rollers      
[Oct 14]
Extension Gunners     2-0 TAFIC                 

Round 4 
[Oct 3]
Mogoditshane Fighters 1-0 Prisons               
TAFIC                 2-1 BDF                   
BR Highlanders        0-1 Extension Gunners     
Nico United           2-1 Township Rollers      
BMC                   1-2 Centre Chiefs         
Miscellaneous         1-0 ECCO City Greens      
Motlakase             2-2 Gaborone United
[Oct 4]       
Notwane               1-3 Uniao Flamengo Santos 

Round 5
[Oct 6]
BDF                   1-1 Nico United           
Extension Gunners     1-0 BMC                   
Prisons               3-5 Miscellaneous         
TAFIC                 2-1 BR Highlanders        
Township Rollers      3-0 Mogoditshane Fighters 
[Oct 7]
Centre Chiefs         2-1 Notwane               
ECCO City Greens      1-1 Motlakase             
Uniao Flamengo Santos 0-1 Gaborone United       

Round 7
[Oct 26]
Notwane               1-1 Extension Gunners     
[Oct 27]
BMC                   4-1 TAFIC                 
Miscellaneous         2-2 Township Rollers      
Mogoditshane Fighters 1-3 Nico United           
Motlakase             2-0 Prisons               
Gaborone United       abd Centre Chiefs         [abandoned at 1-0 in 72' due to
[Oct 28]                                         waterlogged pitch]
BR Highlanders        1-2 BDF                   
Uniao Flamengo Santos 0-2 ECCO City Greens      
[Oct 31]
Gaborone United       awd Centre Chiefs         [replay; awarded 2-0; originally 0-0,
                                                 Chiefs fielded ineligible player]
Round 7
[Nov 1]
BR Highlanders        0-5 BMC                   
[Nov 2]
Prisons               0-1 Uniao Flamengo Santos 
[Nov 3]
BDF                   5-1 Mogoditshane Fighters 
TAFIC                 0-1 Notwane               
Nico United           1-0 Miscellaneous         
Extension Gunners     0-1 Gaborone United       
[Nov 4]
Centre Chiefs         3-0 ECCO City Greens      
Township Rollers      2-2 Motlakase             

Round 8
[Nov 10]
BMC                   1-1 BDF                   
Motlakase             3-3 Nico United           
Gaborone United       2-0 TAFIC                 
ECCO City Greens      3-0 Extension Gunners     
Centre Chiefs         2-0 Prisons               
Miscellaneous         3-1 Mogoditshane Fighters 
[Nov 11]
Uniao Flamengo Santos 2-1 Township Rollers      
[Nov 15]
Notwane               3-1 BR Highlanders        

Round 9
[Nov 16]
Extension Gunners     1-0 Prisons               
Mogoditshane Fighters 0-2 Motlakase             
[Nov 17]
BDF                   1-1 Miscellaneous         
Nico United           5-0 Uniao Flamengo Santos 
TAFIC                 2-2 ECCO City Greens      
Township Rollers      1-1 Centre Chiefs         
[Nov 18]
BMC                   1-0 Notwane               
BR Highlanders        0-3 Gaborone United       

Round 10
[Nov 23]
Gaborone United       1-1 BMC                   
Motlakase             1-0 Miscellaneous         
[Nov 24]
Notwane               1-4 BDF                   
ECCO City Greens      1-0 BR Highlanders        
Prisons               1-2 TAFIC                 
Extension Gunners     1-5 Township Rollers      
[Nov 25]
Centre Chiefs         1-0 Nico United           
Uniao Flamengo Santos 1-1 Mogoditshane Fighters 

Round 11
[Dec 1]
Notwane               2-2 Gaborone United       
BMC                   1-1 ECCO City Greens      
BR Highlanders        0-3 Prisons               
Nico United           4-1 Extension Gunners     
TAFIC                 2-1 Township Rollers      
Miscellaneous         1-1 Uniao Flamengo Santos 
[Dec 2]
BDF                   5-0 Motlakase             
Mogoditshane Fighters 2-5 Centre Chiefs         

Round 12
[Dec 6?]
Prisons               1-1 BMC                   
[Dec 7]
Uniao Flamengo Santos 1-0 Motlakase             
[Dec 8]
Township Rollers      4-0 BR Highlanders        
ECCO City Greens      3-1 Notwane               
Centre Chiefs         3-0 Miscellaneous         
Extension Gunners     2-1 Mogoditshane Fighters 
[Dec 9]
Gaborone United       1-1 BDF                   
TAFIC                 1-1 Nico United           

Round 13
[Dec 15]
BMC                   1-1 Township Rollers      
Motlakase             2-4 Centre Chiefs         
Miscellaneous         2-1 Extension Gunners     
Gaborone United       3-3 ECCO City Greens      
Mogoditshane Fighters 1-1 TAFIC                 
Notwane               1-2 Prisons               
[Dec 16]
BR Highlanders        2-5 Nico United           
BDF                   2-0 Uniao Flamengo Santos 

Round 14
[Dec 18]
Notwane               0-6 Nico United           
[Dec 19]
ECCO City Greens      1-0 Prisons               
Uniao Flamengo Santos 0-1 Extension Gunners     
Miscellaneous         0-0 BR Highlanders        
BMC                   4-1 Mogoditshane Fighters 
Motlakase             awd TAFIC                 [awarded 2-0; TAFIC dns due to player strike]
[Dec 26]
Gaborone United       2-0 Township Rollers      
[Dec 27]
BDF                   2-3 Centre Chiefs         

Round 15
[Dec 21]
Township Rollers      3-1 Notwane               
[Dec 22]
Prisons               0-5 Gaborone United       
TAFIC                 0-2 Miscellaneous         
Centre Chiefs         3-2 Uniao Flamengo Santos 
Extension Gunners     2-1 Motlakase             
Nico United           2-0 BMC                   
[Dec 23]
BR Highlanders        1-2 Mogoditshane Fighters 
ECCO City Greens      2-1 BDF                   

Round 16
[Feb 20]
Centre Chiefs         1-1 BDF                   
Prisons               0-2 ECCO City Greens      
TAFIC                 1-3 Motlakase             
Township Rollers      1-1 Gaborone United       
Nico United           5-0 Notwane               
[Feb 21]
Mogoditshane Fighters 1-2 BMC                   
[Feb 22]
BR Highlanders        1-0 Miscellaneous         
Extension Gunners     1-0 Uniao Flamengo Santos 

Round 17
[Feb 26]
Gaborone United       0-1 Prisons               
[Feb 27]
BDF                   5-2 ECCO City Greens      
Uniao Flamengo Santos 1-4 Centre Chiefs         
BMC                   0-1 Nico United           
Miscellaneous         0-0 TAFIC                 
Motlakase             abd Extension Gunners     [abandoned at 0-1 due to power failure]
[Feb 28]
Notwane               0-2 Township Rollers      
Mogoditshane Fighters 5-0 BR Highlanders        
[Mar 9]
Motlakase             1-2 Extension Gunners     [replay]

Round 18
[Mar 5]
Prisons               1-1 Notwane               
TAFIC                 1-0 Mogoditshane Fighters 
Township Rollers      0-1 BMC                   
Nico United           1-0 BR Highlanders        
[Mar 6]
ECCO City Greens      2-1 Gaborone United       
Centre Chiefs         4-1 Motlakase             
Extension Gunners     2-0 Miscellaneous         
Uniao Flamengo Santos 1-1 BDF                   

Round 19
[Mar 12]
Notwane               0-3 ECCO City Greens      
BMC                   3-2 Prisons               
BR Highlanders        0-2 Township Rollers      [also reported 1-2]
Motlakase             3-0 Uniao Flamengo Santos 
[Mar 13]
BDF                   2-1 Gaborone United       
Mogoditshane Fighters 1-1 Extension Gunners     
Nico United           3-0 TAFIC                 
[May 26]
Miscellaneous         1-1 Centre Chiefs         

Round 20
[Mar 27]
TAFIC                 1-1 Prisons               
BDF                   2-1 Notwane               
Mogoditshane Fighters 4-0 Uniao Flamengo Santos 
[Mar 29]
BR Highlanders        1-3 ECCO City Greens      
BMC                   1-1 Gaborone United       
Miscellaneous         1-2 Motlakase             
Nico United           2-1 Centre Chiefs         
[Mar 30]
Township Rollers      0-2 Extension Gunners     

Round 21
[Mar 29]
Uniao Flamengo Santos 0-0 Prisons               
[Mar 31]
Notwane               3-1 TAFIC                 
ECCO City Greens      2-2 Centre Chiefs         
Mogoditshane Fighters 0-0 BDF                   
[Apr 1]
Gaborone United       2-1 Extension Gunners     
Motlakase             3-1 Township Rollers      
Miscellaneous         1-2 Nico United           
BMC                   4-0 BR Highlanders        

Round 22
[Apr 5]
Gaborone United       1-1 Motlakase             
[Apr 6]
ECCO City Greens      1-0 Miscellaneous         
Extension Gunners     2-1 BR Highlanders        
BDF                   6-0 TAFIC                 
Township Rollers      3-2 Nico United           
[Apr 7]
Uniao Flamengo Santos 0-2 Notwane               
Prisons               2-2 Mogoditshane Fighters 
[May 19]
Centre Chiefs         1-0 BMC                   

Round 23
[Apr 9]
Gaborone United       5-2 Mogoditshane Fighters 
[Apr 10]
ECCO City Greens      2-2 Nico United           
BDF                   2-0 Extension Gunners     
Motlakase             0-2 BMC                   
Prisons               0-1 Township Rollers      
[Apr 11]
Centre Chiefs         0-1 TAFIC                 
[Apr 12]
Notwane               1-1 Miscellaneous         
Uniao Flamengo Santos 2-0 BR Highlanders        

Round 24
[Apr 18]
Prisons               1-0 Extension Gunners     
[Apr 19]
Notwane               0-1 BMC                   
[Apr 20]
Centre Chiefs         2-2 Township Rollers      
ECCO City Greens      0-0 TAFIC                 
Uniao Flamengo Santos 1-1 Nico United           
Miscellaneous         0-3 BDF                   
Motlakase             2-1 Mogoditshane Fighters 
[Apr 21]
Gaborone United       0-0 BR Highlanders        

Round 25
[Apr 30]
BR Highlanders        1-0 TAFIC                 
[May 1]
Gaborone United       3-2 Uniao Flamengo Santos 
Miscellaneous         4-0 Prisons               
BMC                   0-0 Extension Gunners     
Nico United           1-1 BDF                   
Notwane               0-3 Centre Chiefs         
Motlakase             1-2 ECCO City Greens      
[May 2]
Mogoditshane Fighters 2-3 Township Rollers      

Round 26 
[May 4]
Motlakase             1-2 Prisons               
BDF                   2-0 BR Highlanders        
ECCO City Greens      0-1 Uniao Flamengo Santos 
Centre Chiefs         3-1 Gaborone United       
Extension Gunners     0-1 Notwane               
[May 5]
Township Rollers      0-1 Miscellaneous         
TAFIC                 0-0 BMC                   
Nico United           4-3 Mogoditshane Fighters 

Round 27
[May 9]
Uniao Flamengo Santos 1-1 BMC                   
[May 10]
BR Highlanders        0-1 Centre Chiefs         
[May 11]
Miscellaneous         0-0 Gaborone United       
Mogoditshane Fighters 1-6 ECCO City Greens      
Nico United           1-1 Prisons               
TAFIC                 1-0 Extension Gunners     
Notwane               2-1 Motlakase             
[May 12]
Township Rollers      1-0 BDF                   

Round 28
[May 14]
Mogoditshane Fighters 1-0 Miscellaneous         
TAFIC                 1-5 Gaborone United       
BR Highlanders        1-1 Notwane               
[May 15]
BDF                   2-0 BMC                   
Extension Gunners     1-1 ECCO City Greens      
Township Rollers      0-1 Uniao Flamengo Santos 
Motlakase             1-1 Nico United           
[May 16]
Prisons               0-1 Centre Chiefs         

Round 29
[May 22]
Mogoditshane Fighters 2-2 Notwane               
Nico United           2-2 Gaborone United       
Extension Gunners     3-2 Centre Chiefs         
[May 23]
TAFIC                 1-0 Uniao Flamengo Santos 
BMC                   2-1 Miscellaneous         
BR Highlanders        1-1 Motlakase             
Township Rollers      1-1 ECCO City Greens      
[May 26]
Prisons               2-3 BDF                   

Round 30
[May 29]
Gaborone United       3-1 Notwane               
[May 30]
Township Rollers      0-0 TAFIC                 
[May 31]
Uniao Flamengo Santos 1-4 Miscellaneous         
[Jun 1]
Extension Gunners     0-4 Nico United           
ECCO City Greens      4-1 BMC                   
Motlakase             1-2 BDF                   
Centre Chiefs         2-0 Mogoditshane Fighters 
[Jun 2]
Prisons               1-0 BR Highlanders        

Final Table:

 1.Centre Chiefs (Mochudi)                  30  20  6  4  69-31  66  Champions
 2.Nico United (Selebi Phikwe)              30  16 10  4  65-35  58
 3.Botswana Defence Force XI (Mogoditshane) 30  16  9  5  62-29  57
 4.Gaborone United (Gaborone)               30  15 11  4  59-29  56
 5.ECCO City Greens (Francistown)           30  15 10  5  55-32  55
 6.Botswana Meat Commission (Lobatse)       30  12  9  9  41-32  45
 7.Extension Gunners (Lobatse)              30  13  5 12  33-40  44
 8.Township Rollers (Gaborone)              30  10 10 10  43-36  40
 9.TAFIC (Francistown)                      30   9  9 12  23-43  36
10.Motlakase (Palapye)                      30   9  8 13  42-48  35
11.Miscellaneous (Serowe)                   30   9  8 13  34-35  35
12.Uniao Flamengo Santos (Gaborone)         30   9  6 15  27-47  33
13.Notwane FC (Gaborone)                    30   8  7 15  33-56  31
-------------------------------------------------------------------
14.Prisons XI (Gaborone)                    30   7  8 15  27-43  29  Relegated
15.Mogoditshane Fighters (Mogoditshane)     30   6  7 17  40-63  25  Relegated
16.BR Highlanders (Mahalapye)               30   2  5 23  15-69  11  Relegated

Promoted: Orapa United´(Orapa), Satmos (Selebi Phikwe), Wonder Sporting (/Gaborone)

Cup Tournaments


Mascom Top8 2013

Quarterfinals

First Legs
[Feb 23]
Township Rollers      2-1 ECCO City Greens      
Gaborone United       2-1 Nico United           
[Feb 24]
Centre Chiefs         1-3 Mogoditshane Fighters 
BMC                   0-1 BDF                   

Second Legs 
[Mar 9]
Mogoditshane Fighters 1-4 Centre Chiefs         
BDF                   2-2 BMC                   
[Mar 10]
ECCO City Greens      1-2 Township Rollers      
Nico United           0-2 Gaborone United       

Semifinals

First Legs
[Apr 13]
Township Rollers      1-4 Gaborone United       
[Apr 14]
BDF                   4-1 Centre Chiefs         

Second Legs
[Apr 27]
Centre Chiefs         2-4 BDF                    
[Apr 28]
Gaborone United       2-2 Township Rollers      

Final [May 18]   
BDF                   1-2 Gaborone United       

JOY Foundations Charity Cup 2012
 
Semifinals [Sep 1]
Extension Gunners     2-0 Gaborone United
  [Tshepo Molefe, Desire Bafana]
Mochudi Centre Chiefs 3-0 Ecco City Greens
  [Pontsho Moloi, Lesego Galenamotlhale, Stanley Tsolope]

Final [Sep 1, UB Stadium, Gaborone]
Extension Gunners     0-0 Mochudi Centre Chiefs [4-3 pen]

Independence Cup 2012

Final [Sep 29]
TAFIC                 drw Great North Tigers    [4-2 pen]

Super Cup 2012/13

NB: inaugural edition

First Leg [Jan 18, 2013]
Gaborone United       2-1 Mochudi Centre Chiefs
  [Ronald Chikomo 60, Obonwe Maome 91; Kekaetswe Moloi 22]

Second Leg [date?]
Mochudi Centre Chiefs 2-2 Gaborone United             
  [Kekaetswe Moloi 75pen, Galabgwe Moyana 90; Jackie Mothatego 27, Arnold Chaka 34]

NB: Gaborone United win 4-3 on aggregate

Super Cup 2013/14

NB: second edition

[Sep 11, 2013; UB Stadium]
Gaborone United       2-2 Mochudi Centre Chiefs [3-4 pen]
  [Moemedi Moatlhaping, Jackie Mothatego; Michael Mogaladi, Lemponye Tshireletso]


First Division

First Division North

Table:

 1.Orapa United FC                          21  19  1  1  60-17  58  Promoted
-------------------------------------------------------------------
 2.FC Satmos                                19  13  2  4         41  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Green Lovers FC                          20   9  7  4  33-25  34
 4.TASC                                     18   8  3  7  26-33  27
 5.Two-Two-Five FC                          20                   27
 6.Sankoyo Bush Bucks FC                    18   6  6  6  19-20  24
 7.Greath North Tigers FC                   20   6  5  9         23
 8.Amakhosi FC                              20   5  7  8  17-35  22
 9.Kazungula Young Fighters FC              19   6  2 11  22-35  20
10.Maun Tigers FC                           19   3  8  8  20-30  17
-------------------------------------------------------------------
11.Tonota FC                                19   4  5 11  20-36  17
12.Sua Flamingoes                           19                   13

NB: Orapa United are a 2012 merger of Orapa Bucs, Orapa Wanderers, Orapa Swallows,
    Boteti Young Fighters and White Diamond FC.

First Division South

Table (Apr ?):

 1.Jwaneng Comets                           18   9  7  2  38-19  34
-------------------------------------------------------------------
 2.Wonder Sporting                          18   9  7  2  28-17  34
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Killer Giants                            18   7  8  3  16-11  29
 4.Modipane United                          18   7  7  4  25-19  28
 5.Masitaoka                                18   7  6  5  21-17  27
 6.Black Peril                              17   6  8  3  19- 9  26
 7.Letlapeng                                18   5  8  5  12-16  23
 8.Young Strikers                           18   4  8  6  12-16  20
 9.Mochudi Buffaloes                        18   4  7  7  14-21  19
10.Gantsi Terrors                           18   4  6  8  16-27  18
-------------------------------------------------------------------
11.Gabane United                            18   1  7 10  12-24  10
12.Kanye Swallows                           17   1  7  9   8-25   9

Reported Table (May 14):

 1.Wonder Sporting                          22  12  8  2   +17   44  Promoted
-------------------------------------------------------------------
 2.Jwaneng Comets                           22  10  9  3   +17   39  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Modipane United                          22  10  8  4   +17   38
 4.Killer Giants                            22  10  8  4   + 6   38
 5.Masitaoka                                22  10  6  6   + 5   36
 6.Black Peril                              21             +12   32
 7.Letlapeng                                22             - 7   26
 8.Young Strikers                           22   4  8 10   -13   20
 9.Mochudi Buffaloes                        21   5  8  8   - 8   23
10.Gantsi Terrors                           22   4  8 10   -13   20
-------------------------------------------------------------------
11.Gabane United                            22             -13   16  Relegated
12.Kanye Swallows                           22   2  9 11   -22   14  Relegated

NB: total goal difference -2

2011/12

2013/14

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Ian King and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Ian King and Karel Stokkermans
Last updated: 17 Oct 2013

(C) Copyright Ian King, Karel Stokkermans and RSSSF 2012/13
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.